PDA

View Full Version : Si e perkufizoni ciklin e njeriut,nga LINDJA deri te VDEKJA?


ARVANITI
15-07-05, 11:44
Si e perkufizoni ciklin e njeriut,nga LINDJA deri te VDEKJA?


Do te doja te dija mendimin tuaj ne lidhje me kete pyetje.

Kur themi perkufizim, e kam fjalen per nje shprehje qe mund ta karakterizonte periudhen e ekzistences se nje njeriu, qe nga ngjizja e tij ne miter, deri tek agonia e fundit.

Une do ta perkufizoj keshtu:

Ekzistenca e nje njeriu eshte nje DETYRE. Eshte DETYRE sepse nuk e shmang LINDJEN, eshte detyre sepse nuk e shmang VDEKJEN.


****


Gjithe te Mirat

Gentiani
15-07-05, 19:34
Ėshtė detyrė edhe duhet kryer, shumė shkurt i paske rėnė pėrkufizimit Arvanit. Pėrkundrazi mendoj qė cikli i Njeriut nga lindja deri nė vdekje ėshtė mė shumė se ēdo pėrkufizim qė mundet ta pėrkufizoj, autorin e pėrkufizimeve tė gjithēkaje dhe ēdo gjėje nė kėtė Botė.

ARVANITI
15-07-05, 20:06
Ėshtė detyrė edhe duhet kryer, shumė shkurt i paske rėnė pėrkufizimit Arvanit. Pėrkundrazi mendoj qė cikli i Njeriut nga lindja deri nė vdekje ėshtė mė shumė se ēdo pėrkufizim qė mundet ta pėrkufizoj, autorin e pėrkufizimeve tė gjithēkaje dhe ēdo gjėje nė kėtė Botė.


Kuptohet qe cikli i ekzistences se njeriut, nuk mund te perkufizohet me nje apo dy fjali, por thelbi ndoshta po.

Ceshtje eshte ketu, kur lindim nuk na "pye njeri", d.m.th. lindim pertej arsyes sone, gjithashtu edhe kur vdesim, nuk na "pyet njeri" nese ke apo nuk ke deshire te vdesesh. Keto jane momente kyce, per te cilat njeriu nuk mund te vendos.

Andaj Jeta eshte nje detyrim, qe ne e kalisim dhe e levrojme sipas deshires sone, deri ne nje fare mase.

GURI SYLAJ
15-07-05, 20:32
LINDJA dhe VDEKJA

Eshte nje rruge prej nje dere qe del deri tek nje dere tjeter qe hyn dhe gjate kesaj rruge te ofrohet shumecka e mvaret nga ti cka zgjedh (merr).

Guri Sylaj

Reana
16-07-05, 15:53
Ciklin e njeriut nga lindja, deri ne vdekje e perkufizoj si JETE :wink:

Nuk e besoj se e kemi DETYRE te jetojme, por megjithate-JETOJME;
dhe si individ bejme shume te ngelim gjalle :roll: dhe te jetojme sa me mire (sipas bindjeve tona)!

Odise
16-07-05, 23:49
*************************
Jashtė teme.

Murgesha!

Murgesha
17-07-05, 01:13
Luteni tė mirreni me temėn, jo me diskutuesit.

Murgesha.

Odise
17-07-05, 03:22
Luteni tė mirreni me temėn, jo me diskutuesit.

Murgesha.


*******Ti Murgesha vertet, je dhunuese e forumit! Pse e fshine shkrimin kur eshte ne teme, ti do te me tregosh mua se jam jasht teme? Kur une shkruaj, ti hesht!

Arbaniti, shkroi:
Si e perkufizoni ciklin e njeriut,nga LINDJA deri te VDEKJA?


Do te doja te dija mendimin tuaj ne lidhje me kete pyetje.

Kur themi perkufizim, e kam fjalen per nje shprehje qe mund ta karakterizonte periudhen e ekzistences se nje njeriu, qe nga ngjizja e tij ne miter, deri tek agonia e fundit.

Une do ta perkufizoj keshtu:

Ekzistenca e nje njeriu eshte nje DETYRE. Eshte DETYRE sepse nuk e shmang LINDJEN, eshte detyre sepse nuk e shmang VDEKJEN. ''


Ti cfare kupton me cikel. cfare eshte cikli i njeriut, nga lindja deri tek vdekja, ai nuk eshte nje cikel, por NJE TERESI EGZISTENCE - JETE, SUBJEKTI I TE GJALLIT TE NJERIUT DHE NUK ESHTE NJE DETYRE, POR NJE LIGJE NATYRORE, APO NJE URDHERESE E KRIJUESIT TA KRIJOJ NJE ROB ZOTI - LIGJI NATYROR I KRIJUESIT NUK E SHMANGE, AS VDEKJEN .

TE GJALLIT E NJERIUT! LIGJE NATYRORE EGZISTENTE!

Murgesha
17-07-05, 03:51
eshte veretet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti, gjoja po flasin dicka edhe gjoja po pergjegjen seee - po edhe ti arbanito, nuk e sheh ti se kjo nuk thot asgje: cikli i njeriut nga lindja deri tek dekja, ai nuk eshte cikel, por teresia e ekzistences, jetes se nje gjallese a rob zoti. Eshte shume interesant t'i lexosh robet e zotit, kur shpurdhen gjoja po them dicka - po a dini ju cfare eshte - cikli se?
po qysh - cikli i njeriut!!! hajde mencuri, hajde! cikli, cikliku, cikleta e bicikleta.....

po cfare detyre bre - ajo jete eshte ligje natyre, apo urdherese zoti - per rrnese rob zotit, rod e pa rod, s'ka rendesi ketu, e bluan mullini n'fund edhe pa ujem!

Nuk jam dakord me ato qė thua:
Ja edhe shkrimi yt origjinal qė ti shkrove pak mė parė.
Unė po heshti tani e ti krenohu, qė ta solla shkrimin tėnd se kanė ēfarė tė mėsojnė diskutuesit nga ky shkrimi Yt.

Odise
17-07-05, 08:09
eshte vertet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti, gjoja po flasin dicka edhe gjoja po pergjegjen seee - po edhe ti arbanito, nuk e sheh ti se kjo nuk thot asgje: cikli i njeriut nga lindja deri tek dekja, ai nuk eshte cikel, por teresia e ekzistences, jetes se nje gjallese a rob zoti. Eshte shume interesant t'i lexosh robet e zotit, kur shpurdhen gjoja po them dicka - po a dini ju cfare eshte - cikli se?
po qysh - cikli i njeriut!!! hajde mencuri, hajde! cikli, cikliku, cikleta e bicikleta.....

po cfare detyre bre - ajo jete eshte ligje natyre, apo urdherese zoti - per rrnese rob zotit, rod e pa rod, s'ka rendesi ketu, e bluan mullini n'fund edhe pa ujem!

Nuk jam dakord me ato qė thua:
Ja edhe shkrimi yt origjinal qė ti shkrove pak mė parė.
Unė po heshti tani e ti krenohu, qė ta solla shkrimin tėnd se kanė ēfarė tė mėsojnė diskutuesit nga ky shkrimi Yt.

*******Nese nuk je dakord, eshte ceshtje jotja, por mos genje se eshte shkrim jasht teme se - kur e fshine edhe shume tjera ne forume tjera!!!

une i kam fajet, qe je aty!

ARVANITI
17-07-05, 10:11
eshte veretet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti, gjoja po flasin dicka edhe gjoja po pergjegjen seee - po edhe ti arbanito, nuk e sheh ti se kjo nuk thot asgje: cikli i njeriut nga lindja deri tek dekja, ai nuk eshte cikel, por teresia e ekzistences, jetes se nje gjallese a rob zoti. Eshte shume interesant t'i lexosh robet e zotit, kur shpurdhen gjoja po them dicka - po a dini ju cfare eshte - cikli se?
po qysh - cikli i njeriut!!! hajde mencuri, hajde! cikli, cikliku, cikleta e bicikleta.....

po cfare detyre bre - ajo jete eshte ligje natyre, apo urdherese zoti - per rrnese rob zotit, rod e pa rod, s'ka rendesi ketu, e bluan mullini n'fund edhe pa ujem!


Nuk me duket me vend te merrem me nje "rob" mendjemadh, dhe te pavlere si ky Odiseja.

Kundershtoje dhe KAQ. Thuaj "nuk jam dakort", "nuk mendosi ty", "e ke gabim" etj..... por nuk diskutohet ne nje menyre kaq te ulet, kaq vulgare, dhe kaq idiote.

Nejse, karakterin tend po tregon.

***

Dicka qe perseritet quhet cikel, dhe jeta e njeriut (njerezve) lind dhe mbaron ne menyre te njejte, andaj ajo eshte nje cikel, nje cikel ekzistence, nje cikel qe ka mijra vjet qe perseritet.

Ky cikel eshte gjithmone ne perseritje, gjithmone i njejte. Dhe perderisa eshte i tille (nje cikel i pandryshueshem), mendoj se jeta eshte nje DETYRE. Lindja, "jeta", vdekja jane "rutine", "monotomi" e jetes tokesore, nuk varet nga deshirat, dhe nuk mund te shmanget.

***

Te rrofte karakteri i sinqerte, dhe i kulturuar, qe paske.


GjithE te Mirat

Odise
17-07-05, 20:13
ti me kene rod i thua vetit ARBANITI, e jo arvanitos

po merre ate ciklik e ec


rober jeni e rober do te mbetni!


eshte veretet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti, gjoja po flasin dicka edhe gjoja po pergjegjen seee - po edhe ti arbanito, nuk e sheh ti se kjo nuk thot asgje: cikli i njeriut nga lindja deri tek dekja, ai nuk eshte cikel, por teresia e ekzistences, jetes se nje gjallese a rob zoti. Eshte shume interesant t'i lexosh robet e zotit, kur shpurdhen gjoja po them dicka - po a dini ju cfare eshte - cikli se?
po qysh - cikli i njeriut!!! hajde mencuri, hajde! cikli, cikliku, cikleta e bicikleta.....

po cfare detyre bre - ajo jete eshte ligje natyre, apo urdherese zoti - per rrnese rob zotit, rod e pa rod, s'ka rendesi ketu, e bluan mullini n'fund edhe pa ujem!


kaq meritoni BUJQROBERIT E BOTES !

GURI SYLAJ
17-07-05, 22:18
Ne njeren ane thuhet se nuk eshte detyre , ne anen tjeter thuhet se eshte nje urdherese dhe me sa dij une urdheresa nenkupton dhenjen e nje detyre e cila duhet kry dhe per te cilen duhet raportu.
Ketu dicka nuk eshte ne rregull.
Nese jeta eshte Urdherese nga Zoti atehere detyre e njeriut eshte qe t'a kryej dhe ne fund te raportoj para dhenesit te detyres.
Logjika e gjuhes vella i nderuar- logjika e gjuhes!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ARVANITI
18-07-05, 19:15
ti me kene rod i thua vetit ARBANITI, e jo arvanitos

po merre ate ciklik e ec


rober jeni e rober do te mbetni!


eshte veretet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti, gjoja po flasin dicka edhe gjoja po pergjegjen seee - po edhe ti arbanito, nuk e sheh ti se kjo nuk thot asgje: cikli i njeriut nga lindja deri tek dekja, ai nuk eshte cikel, por teresia e ekzistences, jetes se nje gjallese a rob zoti. Eshte shume interesant t'i lexosh robet e zotit, kur shpurdhen gjoja po them dicka - po a dini ju cfare eshte - cikli se?
po qysh - cikli i njeriut!!! hajde mencuri, hajde! cikli, cikliku, cikleta e bicikleta.....

po cfare detyre bre - ajo jete eshte ligje natyre, apo urdherese zoti - per rrnese rob zotit, rod e pa rod, s'ka rendesi ketu, e bluan mullini n'fund edhe pa ujem!


kaq meritoni BUJQROBERIT E BOTES !

Je shume i ceket dhe i ulet.

..."eshte veretet, mjerim kur i lexon shprehjet e disave, sa te varfer n'krye jane te shkretet rober zoti" qe flasin budalliqe, qe mendojne mbrapsht, qe besojne gjithcka, qe nuk kane ndjenjen e "une dyshoj", qe indoktrinohen nga ato qe duan te besojne, qe marrin mendojne me mendjen e te tjereve.

Shprehe mendimin tend per kete teme, kundershtoji mendimet e te tjereve qe te duken te gabuara, kundershto mendimin, dhe pikepamjen time, por beje ashtu sic i ka hije nje njeriu qe e quan veten te "civilizuar" dhe "me kulture".

Gjithe te Mirat

Murgesha
18-07-05, 19:23
*******Nese nuk je dakord, eshte ceshtje jotja, por mos genje se eshte shkrim jasht teme se - kur e fshine edhe shume tjera ne forume tjera!!!

une i kam fajet, qe je aty!

Gjakovarėt pėr tipa si ty kanė njė shprehje shumė me vend.

"Hajt bacė tu rrittė mendja."

Unė po tė flas nė kėtė rast si Gjakovare edhe pse s`jam prej atje.
Kalo interesant shoku Odise.

Gentiani
18-07-05, 22:07
Cikli i njeriut si duket, nuk do ta presė Vdekjen nėse vazhdon kėshtu. :wink: :lol:

Ju kisha lutur tė mbetemi nė temė dhe njėherit ftoj Odisenė tė vazhdojmė me temėn pa u marrė me ciklin e diskutuesve tjerė, pamvarėsisht mendimeve tė tjerėve qė kanė pėr ciklin e njeriut.

Ju falėnderoj paraprakisht pėr mirėkuptim dhe ju ftoj tė vazhdojmė me diskutime rreth temės

Odise
19-07-05, 02:41
Si e perkufizoni ciklin e njeriut,nga LINDJA deri te VDEKJA?


Do te doja te dija mendimin tuaj ne lidhje me kete pyetje.

Kur themi perkufizim, e kam fjalen per nje shprehje qe mund ta karakterizonte periudhen e ekzistences se nje njeriu, qe nga ngjizja e tij ne miter, deri tek agonia e fundit.

Une do ta perkufizoj keshtu:

Ekzistenca e nje njeriu eshte nje DETYRE. Eshte DETYRE sepse nuk e shmang LINDJEN, eshte detyre sepse nuk e shmang VDEKJEN.


****


Gjithe te Mirat


*******Sikur ta kishte shkruar ndokush tjeter kete shkrim keshtu, nuk do t'ia zeja per te madhe, por kur ky ARVANITI, shkruan keshtu - mjerim per te! Vet titulli kaq i ulte, pa fije kuptimi - ''...CIKLIN NGA LINDJA E DERI TEK VDEKJA'' (kur cikel, kaptine, kapitull - cikel poezishe, pjese, cope e nje libri - kur JETA ESHTE NJE TERESI - cfare te thohet ketu ne kete kontekst te titullit?

Tevona, shihni more cfare shkruan arvaniti: "[b]Kur themi perkufizim, e kam fjalen per nje shprehje qe mund ta karakterizonte periudhen e ekzistences se nje njeriu, qe nga ngjizja e tij ne miter, deri tek agonia e fundit.''
[b]

thot arvaniti: ''qe nga ngjizja e tij ne miter, e deri tek agonia e fundit.''

si more ''ngjizja ne miter'', po a e din ti cfare eshte MITRA, je ne mend ti?
Po si mund te ngjizet njeriu ne miter ??? :shock: :shock: :shock:

tmerr paditurie! (... nga embrioni e deri ne vdekje)

Egzistenca e njeriut, nuk eshte detyre, por eshte LIGJE NATYRE LIGJE ZOTI
qe nuk shmanget as lindja as vdekja!

Nejse, vijoni ju e shkruani ne kete teme... keto jane mendimet e mia!!!

ARVANITI
19-07-05, 12:39
si more ''ngjizja ne miter'', po a e din ti cfare eshte MITRA, je ne mend ti?
Po si mund te ngjizet njeriu ne miter ??? :shock: :shock: :shock:

tmerr paditurie! (... nga embrioni e deri ne vdekje)Me te vertete "tmerr paditurie" eshte kjo e jotja. Paske merdhif njehere e mire.

A mund te thuash se ku ngjizet njeriu?

Ne vagine apo ne miter?

Shko more Odise se qenke i lodhur, shko mor ti lale lexo pak per biologjine se qenke dru.

Nuk kam ndermend te permend serish ato qe kam thene me pare per kete menyren tende te te diskutuarit.

Vetem kaq po te them: "Je i rendomte".

Odise
19-07-05, 17:06
po ai eshte EMBRION ore dhe koha embrionale, nuk logaritet CIKLI NGA LINDAJ DERI NE VDEKJE -

koha e paralindjes, i takon memes, nanes -

njeriu nuk ngjizet NE MITER, por EMBRIONI I NJERIUT

KOHA E PARALINDJES, NUK LOGARITET JETE E NJERIUT ORE

JETA E NJERIUT FILLON NGA LINDJA E DERI NE VDEKJE!

NGA DITELINDJA E DERI NE DITEVDEKJE LOGARITET - JETE E NJERIUT!

AJO NUK ESHTE CIKEL, POR NJE JETE E TERE!

Po cfare te mesoj dikush nga kjo teme keshtu e cthurur, medet! Une mundohem ta qes ne binare te rregullte te flasim dicka e ti ngule kembe, vetem nen ate titull!

hajt bac filloni nga NGJIZJA NE MITER...

Makaveli
19-07-05, 18:56
Definicion ? .......HAHAH O ODISE PYETI NJE HER SE QKA KUPTOJN ME DEFINICIONIN PASTAJ LET VAZHDOJNE SE S'KAN ORIGJINALITET KETA JO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

turisti
20-07-05, 12:14
Definicion ? .......HAHAH O ODISE PYETI NJE HER SE QKA KUPTOJN ME DEFINICIONIN PASTAJ LET VAZHDOJNE SE S'KAN ORIGJINALITET KETA JO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

...."Origjinaliteti"ėshtė nė aktivitetin mental dhe kapacitetin e zhvillimit........ :wink:

ARVANITI
20-07-05, 20:54
po ai eshte EMBRION ore dhe koha embrionale, nuk logaritet CIKLI NGA LINDAJ DERI NE VDEKJE -

koha e paralindjes, i takon memes, nanes -

njeriu nuk ngjizet NE MITER, por EMBRIONI I NJERIUT

KOHA E PARALINDJES, NUK LOGARITET JETE E NJERIUT ORE

JETA E NJERIUT FILLON NGA LINDJA E DERI NE VDEKJE!

NGA DITELINDJA E DERI NE DITEVDEKJE LOGARITET - JETE E NJERIUT!

AJO NUK ESHTE CIKEL, POR NJE JETE E TERE!

Po cfare te mesoj dikush nga kjo teme keshtu e cthurur, medet! Une mundohem ta qes ne binare te rregullte te flasim dicka e ti ngule kembe, vetem nen ate titull!

hajt bac filloni nga NGJIZJA NE MITER...

Ne jeten e perditeshme njerezi nuk bazohen ne konvencione shprehjesh ashtu sic po ben ti.

Je kapur pas nje shprehjeje "te rregjistrit te perditshem familjar", ashtu si dhelpra mbas koqeve te dashit, duke u shmangur tejmase nga tema.

Une jeten e konceptoj si "cikel", (mendimi im), dhe ti jeten e koncepton si dicka tjeter (mendimi yt). Ti, as une, askush nuk mundet t'i imponoje mendimet e tyre te te tjeret, ashtu sic po ben ti tani. Liria e jote mbaron aty ku fillon liria e tjetrit.

Nese nuk di te respektosh te tjeret gjate nje diskutimi, ZHDUKU/KALO.

Arsyeto!!!


Gjithe te mirat, dhe qeteesi....

illyria
08-01-06, 09:46
Njeriu LIND, JETON dhe VDES.
Veprat jetojnė mė gjatė,ato nė njė mėnyrė e tejkalojnė vdekjen!

Zabeli i bacės Brahim
09-01-06, 21:54
Nga kėndvėshtrimi im, me rendėsi ėshtė te pėrgjigjemi, sqarohemi apo kuptojmė se cili ėshtė qėllimi i jetės?
Nėse arijmė tė kuptojmė qėllimin e jetės atėhere ėshtė fare lehtė tė spjegohen "pėrkufizimet" e jetės tė njeriut.

Por, sėpari ,kam mendimin se duhet tė sqarohemi me definicionin e pyetjes tė parashtruar, qė me qarte ti futemi pėrgjigjes.

A ėshtė jeta cikel?Nėse pranojmė qė jeta ėshtė cikel me doemos duhet tė pėrgjigjemi se pjese e cilės tėrėsi jeta paraqitet si cikėl?
Cikli ėshtė pjesė e njė procesi,trajtė,zhvillimi , andaj ajo duhet tė pėrmbahet dhe ėshtė pjesė e njė tėresie tjetėr.

Arsyeja ėshtė se nėse pranojmė qė jeta ėshtė njė pėrseritje ciklike,ATĖHERĖ ėshtė njė varg i plotė dukurish dhe shėndrimėsh qė formojnė njė tėrėsi nė vehte ,ajo tėrėsi quhet JETA!

Tjetra, nėse nėn fjalėn ‘pėrkifizohet’ kuptojmė periudhen e njeriut qė nga forma embrionale e deri ne vdekje si njeri I formuar, pra spjegimin e asaj periudhe , kujtoj se mė mirė do tė qėndronte fjala “spjegim,ose definohet..

Ne realitet pyetja do te ishte " SI DEFINOHET JETA E NJERIUT NGA LINDJA DERI NE VDEKJE".

Pyetja e qartė lehtėson pergjigjen.

Kuptohet ,ky ėshtė mendimi im.

Kalofshi mire,

jadore
07-05-06, 01:01
Si e perkufizoni ciklin e njeriut,nga LINDJA deri te VDEKJA?

-......si cikel kohor te jetuar .........!


.

laliloli
08-05-06, 13:28
Cikli i njeriut?:


Si nje peme qe mbin ,rritet ,ushqehet dhe ne fund thahet.

turisti
08-05-06, 21:48
Cikli i njeriut ?

Si njė -besim- i cili e ka ēmimin e madh.