PDA

View Full Version : Shenjtorėt e krishterė, me veshje shqiptare


ARVANITI
15-07-05, 20:30
Dy ikona tė Shėn Gjergjit tė Janinės, me kostum popullor shqiptar

Shenjtorėt e krishterė, me veshje shqiptare

Elementi popullor shqiptar ka zėnė vend edhe nė ikonografi. Nė arkivėn e Muzeut Historik Kombėtar ndodhen dy ikona tė shekullit XIX me figurėn e Shėn Gjergjit tė Janinės, njė nga martirėt e rinj tė krishterė, i cili paraqitet me veshje popullore shqiptare. Fustanella nėn gju, jeleku, xhamadani e opingat me xhufka, janė disa nga elementėt nė veshjen e shenjtorit. “Nė konsultim me specialistėt e Institutit tė Kulturės Popullore kemi vėrtetuar, se veshja e Shėn Gjergjit ėshtė shqiptare, kjo fustanellė gjendet jo vetėm nė Ēamėri, por dhe nė Shkodėr. Njė veshje e tillė nė shekullin XIX ėshtė pikturuar dhe nga Kol Idromeno dhe ėshtė fotografuar nga Marubi”,- thotė drejtori i Muzeut Historik Kombėtar, Moikom Zeqo. Ikonat qė ndodhen nė MHK, prej viteve ’60 janė tė pėrmasave tė ndryshme. Nė atė me pėrmasa mė tė vogla paraqitet Shėn Gjergji me kostum shqiptar, duke mbajtur nė dorėn e djathtė kryqin e nė tė majtėn palmėn e martirizimit. Nė sfond duket njė peizazh me kodra dhe figura e njė engjėlli. Ikona mė e madhe tregon gjithashtu shenjtorin me veshje popullore shqiptare, nė anėn e djathtė tė saj dhe trupin e tij tė varur nė trekėmbėsh. Nė tė duken edhe bedenat e kėshtjellės sė Janinės, mbi tė cilat shquhen figurat e ushtarėve turq, njė kullė sahati dhe figura e njė engjėlli. Nga njė mbishkrim qė ndodhet mbi tė mėsohet se ikona ėshtė pikturuar nga Dhimitėr Enomarini, nė 12 mars 1864. Sipas Zeqos, ka mundėsi qė tė dy ikonat, qė vijnė nga Metropolia e Gjirokastrės, tė kenė tė njėjtėn autorėsi. Ato do tė vendosen nė pavionin e etnografisė shqiptare nė MHK.


*****
*****
*****