PDA

View Full Version : Nacionalizmi shqiptar, mė i dobėt se i fqinjėve


Arb
22-07-05, 17:43
Profesor Bernd Fischer, shef i Departamentit tė Historisė nė Univeristetin e Indianės nė Fort Wayne dhe autor i librit “Shqipėria nė Luftė” thotė se edhe sot nacionalizmi shqiptar ėshtė shumė mė i dobėt dhe pėrbėn shumė mė pak kėrcėnim pėr rajonin se ato tė kombėsive tė tjera. Arsyeja kryesore ėshtė se nė vende tė tjera ėshtė zhvilluar mė herėt dhe ka patur njė shekull mė shumė kohė pėr tė marrė formė.

Profesor Fischer thotė se nė rastin e Shqipėrisė, elitat kanė luajtur njė rol shumė tė madh. Profesori shpjegon se si pasojė e faktit qė shqiptarėt ishin aq tė ndarė deri nė fund tė shekullit tė 19-tė, ishte e nevojshme njė lloj nxitjeje nga ana e intelektualėve, gjė qė nga fundi i shekullit arriti tė t’i jepte shtysė zhvillimit tė nacionalizimit. Edhe sot elitat luajnė njė rol kritik nė nacionalizmin shqiptar.

Gjatė prezantimit tė tij, profesor Fischer, qė ėshtė ndėr tė tjera edhe autor i librit “Mbreti Zot dhe Beteja pėr Qėndrueshmėri nė Shqipėri”, gjen edhe njė ngjashmėri tė pazakontė, tė paktėn pėrsa i takon nacionalizmit, mes Mbretit Zog dhe Enver Hoxhės:

“Mendoj se janė tė ngjashėm nė kuptimin qė u gjendėn pėrballė tė njėjtave probleme. Nga pikėpamja ideologjike, ata janė shumė tė ndryshėm, por pėr shkak tė faktit qė tė dyve iu desh tė pėrballen me ndėrtimin e shtetit dhe pak a shumė nė tė njėjtin nivel zhvillimi, nė fund tė fundit do tė thoja qė politikat e tyre ishin tė ngjashme.”

Nė ditėt e sotme thotė profesori Fischer, historia sjell gjurmėt e saj nė zhvillimet aktuale dhe thotė se nuk ėshtė pėr t’u habitur qė po hasen vėshtirėsi nė Shqipėri pėrsa i takon krijimin tė njė shteti dhe shoqėrie tė qėndrueshme.

“Shqiptarėt kanė patur pak pėrvojė me ekonominė e tregut dhe sigurisht qė nuk mjafton thjesht ta shpallėsh veten demokrat, pėr tė ndėrtuar njė demokraci. Shteteve tė Bashkuara iu deshėn qindra vjet dhe nuk mendoj se pret njeri qė shqiptarėt tė kapėrcejnė disa faza sė bashku...”.

Profesor Fischer thotė se nuk ka dyshim qė historia ka njė rėndėsi tė jashtėzakonshme nė gjithė kombėsitė ballkanike. Ai thotė se mes serbėve, bullgarėve dhe rumunėve pėr shembull ekziston prirja pėr tė parė me nostalgji perandoritė mesjetare dhe se ata i shohin si model, programet e atėhershme nacionaliste.

“Shqiptarėt janė tė ndikuar nė njė mėnyrė tė ngjashme megjithėse ata pavarėsisht se kishin Skėnderbeun nuk e kanė patur atė shtet mesjetar me bazė kombėsinė”, thotė ai.

Burimi: Prof. Fischer/ZA

gjini
10-09-05, 20:23
keto qka shkruan ky profesor eshte ma se e vertet dhe se ne si shqiptare kemi shum te dobet ndjenjen dhe vetdijen kombetare.
Une kisha me e shtuar edhe nje se ne si komb jemi ma shum folklorik se sa patriot te vetdijshem.
Kur e them kete nuk them se e tere elita eshte e till por ma shum se 70 % nuk jemi nacionalist dhe se per kete do te duhet kohe qe ne te vetedijsohemi se duhet te jemi ma shum nacionalist jo ne kuptimin me i urrejt te tjeret por ne ate te duam ma shum tonin se sa te huajn.

Ne lidhej me kete ka shum te thuhet por ketu eshte vend per diskutime te shkurtera dhe jo per referate qe askush nuk i lexon si ato ne forumet fetare qe jon me faqe te tera te kopjuara.

gjini
10-09-05, 20:25
keto qka shkruan ky profesor eshte ma se e vertet dhe se ne si shqiptare kemi shum te dobet ndjenjen dhe vetdijen kombetare.
Une kisha me e shtuar edhe nje se ne si komb jemi ma shum folklorik se sa patriot te vetdijshem.
Kur e them kete nuk them se e tere elita eshte e till por ma shum se 70 % nuk jemi nacionalist dhe se per kete do te duhet kohe qe ne te vetedijsohemi se duhet te jemi ma shum nacionalist jo ne kuptimin me i urrejt te tjeret por ne ate te duam ma shum tonin se sa te huajn.

Ne lidhej me kete ka shum te thuhet por ketu eshte vend per diskutime te shkurtera dhe jo per referate qe askush nuk i lexon si ato ne forumet fetare qe jon me faqe te tera te kopjuara.