PDA

View Full Version : Njė shetitje Nėpėr Metropole,Qytete ku ju Banoni


Naki
26-07-05, 15:51
Tė Nderuar Bashkėmergimtarė ju ftoi qė tė prezentoni Vendbanimin ,Qytetin apo Metropolet Ku ju Banoni,Punoni.
Tema eshtė e lirė mund tė sjellni edhe ngjarje tjera qė karakterizojnė Qytetin tuajė ,ngjarje Sportive apo kulturore.

Me nderime Naki

Krokodilli
27-07-05, 08:59
pershendetje Naki per temen,,
Qyteti Melburne-Australia eshte qyteti i dyt me madhesi ne Australi, me
4 milion banor, 5% e pupullates jetojn ne qytet dhe 95% e popullates ne rrethin....
60% e popullsis jan Australian (origjine angleze) ndersa komunitetet me te medha pas Australianve jan , Italian, Grek, Vietnamez, Libanez,Shqiptar, dhe Sllav....
Popullsia Australiano Shqiptare eshte mbi 35.000,, qe vin nga te gjitha trojet shqiptare.....
Melburni eshte i vetmi qytet ku ka shkoll te gjuhes shqipe gjat vikendit , SHTUNE DHE DIELE (ALBANIAN SCHOOL),,

Qyteti si qytet ka nje bukuri te veqant,, ndertesat eCasinos nder me te medhat ne bot zbukuron qytetin e Mlburnit,, e cila qendron Mbi Yarra River... perball Casinos eshte Akuariumi 30 metra i gjere me mbi 100 lloje krijesash nenujore,, prej peshkaqenit, deri tek balena 10m i cili eshte i ndertuar ne form ndertese e hapur me xhama ne te gjitha anet..

Ura Westgate eshte e gjat 4km dhe e lart 800m.. kalon permbi qytetin e Melbournit dhe mbi Lumin Yara..
[b]Muaji nentor eshte muaji Ku Shqiptaret kan Festen e Flamurit,, te gjith shqiptaret mbledhen ne parkun e qytetit,, muzike Live, ate dit vetem shqiptare mund te pash ne qender te qytetit,, dhe tjer qe vetem shikojn nga larg,, do te thot e bejm qytetin per vete..... kaq per tash
http://www.realholidayguides.com/melbourne%20alt.jpg

Guri i madh
21-09-06, 21:35
mua mas shumti me pelqejn qytetet ne gjermani afer alpeve mornao ,garmishpartenckirchen , badtolz, badaibling ,kifersfelden ,rosenheim,frelasing,traunstejn

uck_aksh
25-09-06, 13:27
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/06-Vevey-CH.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/vevey.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/Nestle20Vevey.jpg