PDA

View Full Version : Nė Stubėll u shėnua 100 vj. i Famullisė sė sh. Jozefit dhe


Dilaver
30-07-05, 18:35
Nė Stubėll u shėnua 100 vjetori i Famullisė sė shėn Jozefit dhe i themelimit tė shkollės sė parė shqipe nė Kosovė

Tė shtunėn nė Stubėll tė Vitisė u shėnua 100 vjetori i pavarėsimit tė famullisė sė Shėn Jozefit dhe tė legalizimit tė shkollės sė parė shqipe nė Kosovė. Me rastin e kėtij pėrvjetori u mbajt njė akademi kremtore nė tė cilėn folėn zėvendės kryeministri qeverisė sė Kosovės Adem Salihaj dhe imzot Mark Sopi.

Nė ceremoninė e shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsimit tė Famullisė sė Shėn Jozefit dhe themelimit tė shkollės sė parė shqipe, pėrveē banorėve lokal, mes tjerėsh ka marrė pjesė edhe Imzot Mark Sopi, Ipeshkv i Ipeshkvisė sė Kosovės, zv/kryeministri Adem Salihaj, gjenerallejtėnant Agim Ēeku e tė tjerė.

Jemi tubuar pėr ta shėnuar njjė ngjarje tė madhe, pavarėsimin e plotė tė Famullisė sė Stubllės dhe njėkohėsisht themelimin e shkollės sė parė shqipe, ka thėnė fillimisht Imzot Mark Sopi.

“Kisha ka qenė vatėr e fesė, por edhe e kulturės dhe shpresoj se shpejt do tė arrijmė deri tek realizimi i aspiratave shekullore tė popullit tonė”, ka thėnė me kėtė rast Imzot Mark Sopi.

Zėvėndėskryeministri Adem Salihaj theksoi se ky 100 vjetor paraqet njė pėrvjetor dinjitoz. Ne e dijmė se kemi njė histori qė ka kaluar nėpėr sfida tė mėdha dhe e dijmė se institucionet tona fetare tė tė tri konfesioneve kanė kontribuar nė ēėshtjen kombėtare. Kishat dhe xhamiat tona kanė qenė tė mishėruara pėr kulturėn dhe pėr ēėshtjen tonė kombėtare, ka thėnė me kėtė rast zv/kryeministri Salihaj.

Kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova nuk mori pjesė nė shėnimin e pėrvjetorit tė sotėm, mirėpo kishte dėrguar njė botim tė librit Iliricum Sacrum.

Pas shėnimit tė kėtij pėrvjetori tė rėndėsishėm pėr historinė dhe kulturėn tonė, nė fshatin Stubėll ėshtė bėrė hapja e Qendres Rinore, ndėrkohė qė nė kishėn e fshatit ėshtė mbajtur njė meshė festive.

/Muharrem Saragjolli/
Blue Sky & Radio Kosova