PDA

View Full Version : Institucionet e lanė anash Diasporen?!!!!


experti_lu
05-08-05, 20:31
me sa kam vrejtur une kam pershtypje se intuticionet ne KS,e kan lan anash disaporen shqiptare!
dhe nuk po merren me diasporen sidomos mbas mbarimit te luftes.
lind pytja se politikante tane, anuk kam ma interes per diasporen,
apo me te vertete nuk kan mundesi(kohe) mu marre me diasporen?
dhe kujtoj se dispora e ka dhan provimin para popullit shqipetar,
dhe meriton trajtim me te mire.b][/b]

Naki
05-08-05, 21:31
me sa kam vrejtur une kam pershtypje se intuticionet ne KS,e kan lan anash disaporen shqiptare!
dhe nuk po merren me diasporen sidomos mbas mbarimit te luftes.
lind pytja se politikante tane, anuk kam ma interes per diasporen,
apo me te vertete nuk kan mundesi(kohe) mu marre me diasporen?
dhe kujtoj se dispora e ka dhan provimin para popullit shqipetar,
dhe meriton trajtim me te mire.b][/b]


Njė nga Problemet mė tė mėdha qė na sjellė telashe neve mėrgimtarėve eshte pajisja me dokumenta tė Udhėtimit ose vazhdimi i tyre.
Ky eshtė njė nga detyrat qė duhej qeverija tė ju ndihmojė diasporės nė Pėrshpejtimin dhe afatin e pranim dorzimit dhe marrjes tė dokumentave nė njė kohė maximale prej njė jave.

Arsyetimi mundė tė jetė qė qeverija deri sot nuk ka edhe ato kompetenca
tė ri organizimit struktural tė kėti segmenti dhe marrjen e vendimit.

Qendra Komunale e Mitrovicės pėr dhėnjen e dokumentave tė udhėtimit dhe personeli Administrativė Shqiptarė ishte pėr qdo lavdatė,ju themė tė drejten unė isha aq i lumturė nė funksionimin efikas tė kėti segmenti institucional .
Njė rastė tė tillė nuk hasa nė njė komunė tjetėr,ku isha indirekt i involvuar.

experti_lu
07-08-05, 10:44
me sa kam vrejtur une kam pershtypje se intuticionet ne KS,e kan lan anash disaporen shqiptare!
dhe nuk po merren me diasporen sidomos mbas mbarimit te luftes.
lind pytja se politikante tane, anuk kam ma interes per diasporen,
apo me te vertete nuk kan mundesi(kohe) mu marre me diasporen?
dhe kujtoj se dispora e ka dhan provimin para popullit shqipetar,
dhe meriton trajtim me te mire.b][/b]


Njė nga Problemet mė tė mėdha qė na sjellė telashe neve mėrgimtarėve eshte pajisja me dokumenta tė Udhėtimit ose vazhdimi i tyre.
Ky eshtė njė nga detyrat qė duhej qeverija tė ju ndihmojė diasporės nė Pėrshpejtimin dhe afatin e pranim dorzimit dhe marrjes tė dokumentave nė njė kohė maximale prej njė jave.

Arsyetimi mundė tė jetė qė qeverija deri sot nuk ka edhe ato kompetenca
tė ri organizimit struktural tė kėti segmenti dhe marrjen e vendimit.

Qendra Komunale e Mitrovicės pėr dhėnjen e dokumentave tė udhėtimit dhe personeli Administrativė Shqiptarė ishte pėr qdo lavdatė,ju themė tė drejten unė isha aq i lumturė nė funksionimin efikas tė kėti segmenti institucional .
Njė rastė tė tillė nuk hasa nė njė komunė tjetėr,ku isha indirekt i involvuar.NAKI,pershendetje i nderuar.
nuk eshte vetem qeshtja e dekumentave te udhetimti,por ka dhe shume qeshtje trera,por gjithsesi edhe qeshtja e dekumentave.
me sa di une instucionet e kosoves e kan te derejte se paku nga nje
zyre ne disa shtete te vendeve ku ka shume mergimtar qe ta hapin,
por hala askush nnga qeveritart nuk e ka bo asnje kerkese per kete gje.
se paku te te kami ndonje vend ku mujme qe ti zgjedhim disa probleme
administrative.
ne shtetin ku jetoj une nje kryeter i nje pertie plitike te kosoves, jau ka shtru pytjen,a ka te drejte qe kosove ta hape nje perfaqsi ne kete shtet?
pergjrgja ishte po keni te drejte por askush nga qeveria se ka karku ate te drejte.
pra nga kjo del se asnjera qeveti e kosoves nuk e ka bere nje kerkese qe se paku nje zyre te qeverise te hapet ne disa pike ne shtetet ku ka mergimtar!!!!
jemi deshmitar se para disa kohve(jo shume lerge) na kan vizizu shume politikan.
nga kjo del se tash nuk kan nevoj ma per diasporen dhe nuk interesohen ma per diasporen.
nje mergimtar i ka maximim nje muaj pushime,kur shkon ne kosove
e kalon kohen neper sportelt e kumunes per rregullimin e dekumentave personale.
qeshtja e udhtimeve me vije ajrore:
a nuk ka kompetenca parlamenti te baj nje ligj per agjencite turistike,
qe qmimet te jen ashtu siq duhen te jene?jo ne seson te jete qmimi i dyfysht se jeshte sesonit!!
mendoj se kete te drejte e ka kuvendi i kosoves.ka dhe shume e shume qeshtje se e brengosin diasporen shqiptare.
a ka te drejte qe kosova t

Gentiani
07-08-05, 16:20
me sa kam vrejtur une kam pershtypje se intuticionet ne KS,e kan lan anash disaporen shqiptare!
dhe nuk po merren me diasporen sidomos mbas mbarimit te luftes.
lind pytja se politikante tane, anuk kam ma interes per diasporen,
apo me te vertete nuk kan mundesi(kohe) mu marre me diasporen?
dhe kujtoj se dispora e ka dhan provimin para popullit shqipetar,
dhe meriton trajtim me te mire.b][/b]

Duhet inicuar edhe ndonjė Fond nga Diaspora pėr tė financuar ndonjė Tender milionėsh pėr institucionet e Kosovės dhe e shihni si interesohen institucionet dhe gėzohen edhe aq mė shumė njerėzit e institucioneve :lol:

Unė e kam bindjen se ato instucione e kanė harruar edhe vetėvehten, e pėr diasporėn ia kisha falur atė "harresė"... :wink:

experti_lu
10-08-05, 03:52
me sa kam vrejtur une kam pershtypje se intuticionet ne KS,e kan lan anash disaporen shqiptare!
dhe nuk po merren me diasporen sidomos mbas mbarimit te luftes.
lind pytja se politikante tane, anuk kam ma interes per diasporen,
apo me te vertete nuk kan mundesi(kohe) mu marre me diasporen?
dhe kujtoj se dispora e ka dhan provimin para popullit shqipetar,
dhe meriton trajtim me te mire.b][/b]

Duhet inicuar edhe ndonjė Fond nga Diaspora pėr tė financuar ndonjė Tender milionėsh pėr institucionet e Kosovės dhe e shihni si interesohen institucionet dhe gėzohen edhe aq mė shumė njerėzit e institucioneve :lol:

Unė e kam bindjen se ato instucione e kanė harruar edhe vetėvehten, e pėr diasporėn ia kisha falur atė "harresė"... :wink:ØGENTIANI :arrow: :lol: :lol: :lol: :lol: besaaaaa,ma nuk kan nevoje as per tendere se kan bo bukur shume.
se me pas nevoje na gjene ata vet pa i lype,sikur na kan gjte perpara!!! :lol:

Krokodilli
14-08-05, 09:59
nje mergimtar i ka maximim nje muaj pushime,kur shkon ne kosove
e kalon kohen neper sportelt e kumunes per rregullimin e dekumentave personale.
qeshtja e udhtimeve me vije ajrore:
a nuk ka kompetenca parlamenti te baj nje ligj per agjencite turistike,
qe qmimet te jen ashtu siq duhen te jene?jo ne seson te jete qmimi i dyfysht se jeshte sesonit!!mendoj se kete te drejte e ka kuvendi i kosoves.ka dhe shume e shume qeshtje se e brengosin diasporen shqiptare.
a ka te drejte qe kosova t

sa i perket qmimeve te biletave ajrore,, gjat sezoneve,, Duhet ta kuptoni se jo vetem ne Kosove po kudo ne bote,, kur eshte sezoni biletat jan dyfish ma te shtrejta,,

Nga qyteti ku jetoj une me udhetu gjat dimrit , bileta kthyese eshte $1800
kurse me marr bileten ne sezonin e veres $2900, keshtu qe jan disa gjera qe nuk i kuptojm dhe i kritikojm,,,

Sa i perket institucioneve,, mendoj se nuk na lan anash,, por Kosova ka tjeter hall ne keto dite te veshtira,, Pavaresia eshte numer nje,, Nuk ka forc te bej gjera te tilla, te hap zyra ,, mos te kerkojm tash edhe konzullata apo Ambasada te Kosoves neper bot,,, ,,

duhet te kuptojm situaten ashtu siq eshte e till,, dhe shpresojm se ne nje te ardhme te shpejt te gjitha keto do te jen te mundura,,,

experti_lu
17-08-05, 16:56
shpresoj,dhe jam i bindur,te pershendes.

gjini
01-10-05, 21:24
A e dini se qka jemi ne diaspora per institucionet por edhe per mbare kosoven.?

Ne jemi vetem nje lloje budallejve qe sa here tu nteket atyre na ledhatojne dhe na kruajne e kur tju behet qefi na quajne budallenje.

Me ka ra te nje pjese e madhe e bashkeatdhetarve te ndegjoj se kan filluar te mendojne seriozisht se me ne kosove nuk kan qka kerkojne dhe se kan filluar me te madhe me u integruar ne jeten e perendimit sikur te jene vendas.

Mua me ra te ndegjoj gjat keti pushimit te shkurter prej nje jave se kydhe keta dy muaj jon muajt e badalllve dhe se duhet ti vjelim sa te muajme dhe pasataj ata le te kthehen ka te duan.

Kjo ishte edhe e vertet dhe se une per veten time meta pa koment se kam qene nje nder te paret qe kam propaganduar se duhet te ndihmohet ai populli i vuajtur.

Tash kam nderruar mendim se 50 % nuk e meritojne ate ndihmen as edhe te vellezerve te tyre qe i kan ne perendim turp.turp- dhe ma se shum nese ata vetem pakez besojn se eshte Gjynah Dhe haram me i harruar djerset e mergates dhe gjakun e tyre qe kan derdhe ne kosove.

nese ka zot do ju kthen

Naki
03-10-05, 17:16
A e dini se qka jemi ne diaspora per institucionet por edhe per mbare kosoven.?

Ne jemi vetem nje lloje budallejve qe sa here tu nteket atyre na ledhatojne dhe na kruajne e kur tju behet qefi na quajne budallenje.

Me ka ra te nje pjese e madhe e bashkeatdhetarve te ndegjoj se kan filluar te mendojne seriozisht se me ne kosove nuk kan qka kerkojne dhe se kan filluar me te madhe me u integruar ne jeten e perendimit sikur te jene vendas.

Mua me ra te ndegjoj gjat keti pushimit te shkurter prej nje jave se kydhe keta dy muaj jon muajt e badalllve dhe se duhet ti vjelim sa te muajme dhe pasataj ata le te kthehen ka te duan.

Kjo ishte edhe e vertet dhe se une per veten time meta pa koment se kam qene nje nder te paret qe kam propaganduar se duhet te ndihmohet ai populli i vuajtur.

Tash kam nderruar mendim se 50 % nuk e meritojne ate ndihmen as edhe te vellezerve te tyre qe i kan ne perendim turp.turp- dhe ma se shum nese ata vetem pakez besojn se eshte Gjynah Dhe haram me i harruar djerset e mergates dhe gjakun e tyre qe kan derdhe ne kosove.

nese ka zot do ju kthen

Gjini Ndoshta jeni i zhgenjyer personalishtė dhe keni mllefė,por nuk duhet gjėrat tė Globalizohen,
Humanizmi,shtrirja e dorės,Ndihma skamnorėve,Ndihmat Materiale pėr Atdheun,pėr Antarėt e familjes ėshtė Njė Vepėr Morale- Humane.
Komentet,Thashethėnat qė ndėgjohen aty kėtu nuk e kanė vlerėn nė Krahasim me Humanizmin.
Keqėperdorime ka me siguri,po kjo ėshtė njė Pėrqindje e vogel dhe tė tillet do ta kenė Haram siq thuani edhe ju.

Naki

doGzona
08-10-05, 00:15
Institucionet shqiptare nuk e kan lene anesh diasporen deri me sot , por edhe nese ne mendojme ashtu , atehere duhet te dijme se mundesi ekonomike e shtetit tone te Kosoves eshte e vogel akoma , pra mendoj qe ne diaspora duhet te kontribojme edhe me shume dhe te ndihmojme per vendin tone .
Diaspora ka kontribuar dhe do te kontriboj edhe duhet te kontriboj ne te ardhmen sepse ajo eshte vendlindja e jone , toka e jone dhe se ja kemi me borgj sa te jemi gjalle.
Nuk mundemi te kerkojm shume aty ku nuk ka , por te japim me shume qe te kete sa me shume , kuptohet simbas mundesive tona te cdo niveli , qoft ai ekonomik , politk ose i cilit do lloji qofte.

experti_lu
22-11-05, 01:54
Institucionet shqiptare nuk e kan lene anesh diasporen deri me sot , por edhe nese ne mendojme ashtu , atehere duhet te dijme se mundesi ekonomike e shtetit tone te Kosoves eshte e vogel akoma , pra mendoj qe ne diaspora duhet te kontribojme edhe me shume dhe te ndihmojme per vendin tone .
Diaspora ka kontribuar dhe do te kontriboj edhe duhet te kontriboj ne te ardhmen sepse ajo eshte vendlindja e jone , toka e jone dhe se ja kemi me borgj sa te jemi gjalle.
Nuk mundemi te kerkojm shume aty ku nuk ka , por te japim me shume qe te kete sa me shume , kuptohet simbas mundesive tona te cdo niveli , qoft ai ekonomik , politk ose i cilit do lloji qofte.e nderara une di politikan ne kosove se i ka blere 100,hekar toke permi prishtine!!
gjendje ekonomike eshte per klasen puntore,dhe kurrsesi per dias politikaj te koseoves,perkundrazi kam bere me miliona te tere mbrenda nje kohe te shkurter.