PDA

View Full Version : Bashkim familjar/Familienzusammenführung


ylbere26
10-08-05, 15:41
Ju pershendes te gjithve,

kam nje problem ne lidhje me leshimin e vizes per qellim te bashkimit familjar dhe shpresoj se ka ndokend ne kete forum qe eshte perballe me kete qeshtje.

Une jetoj ne Gjermani dhe kam bere kurore me te fejuarin tim para 4 muajve ne Kosove. Pasi qe jam kthyer ne gjermani i kam dorezuar te gjitha dokumentet qe nevojiteshin te Ausländerbehörde ( kurorezimin, kontraten e baneses, deshmite e rroges etc....) Me pas me thane qe duhet te pres deri sa ta rishikojne Akten e te fejuarit tim, pasi qe ai ka qene ne gjermani para disa vitesh. Ne fakt ai nuk eshte kthyer ne Kosove edhe pasi qe nuk ja kan vazhduar qendrimin por ka qendruar ketu ne te zezen dhe eshte kthyer tek kete vit ne Kosove per te bere kurore.

Deri para 2 jave ishte qdo gje ne rregull per leshimin e vizes ndersa tani na kan bere termin pas disa muajve qe te na "marrin ne pyetje" te dyve (mua ne gjermani e te fejuarin ne Kosove prane ambasades gjermane) pasi qe dyshojne qe bejme martese me pagese per perfitim qendrimi (Scheinehe)

A keni degjuar ndonjehere per kete lloj "interview" ?? Qfare pyetje behen ne te ?

Flm qe tani per pergjigjejet tuaja.

ylberja

PS. Nese tema eshte ne rubriken e gabuar kerkoj falje dhe lus moderatoret qe ta zhvendosin ate.

Kodra
10-08-05, 16:35
**********
**********
**********ylberja, tė pėrshėndes e nderuar


Bashkimi Familjarė ėshtė njė ēėshtje mė e lehta pėr tė sjellur tė fejuarin,fejuaren aty ku jeton ti.
Por si e kuptova unė,i fejuari yt ka ndenjur nė tė zezėn nė Gjermani.

Kam dy pėrgjigje :


1 . Nėse tė fejuarin tėnd e kanė kthyer ,,me dhunė,, atėherė i caktohet njė ndėshkim pėr rreth 2 viteve qė tė mos hyjė nė Gjermani,edhe nėse hyn do ta kthejnė prapė, pa marrė parasysh mardhėniet familjare.


2 . Nėse i Fejuari yt,ėshtė kthyer jo me dėshirė,por pa e ditur Institucioni pėr tė Jashtėm,atėherė nuk ka asfarė ndėshkimi,ndalese dhe ska fuqi qė mund ta ndal Bashkimin Familjarė,por ti duhet tė kesh marrėdhėnie pune,pėrndryshe mund tė tė nxjerrin prapė problem.Me shpresė se do tė bashkoheni shumė shpejt

tė Pėrshėndet


Kodra

Kastri
11-08-05, 12:43
Pershendetje

Ylbere26, me sa une e kuptova te ju eshte vetem nje problem,nese te fejuarite te juaje,nuk ju eshte vazhduare lejeqendrimi e ai ka nejture ne te zezen ,zyra per te huaje nuk ka dijeni qe ai persone e ka leshuare Gjermanine edhe aty eshte problemi,tani keta pra Gjermanet mendoine se ju keni be kunore me dike tjeter ne emrine e ti edhe per ate kjo interviste per ju te dy ,ky eshte mendimi ime e nderuare.

Me nderime e nderuare.

DEA
11-08-05, 13:21
Ylbere26, kam ndegjuar per keso lloje interview`s, dhe shpresoj qe te mundem te te ndihmoj, e nderuar ju marrin ne pyetje dhe ju parashtrojne pyetje ne lidhje me eure Beziehung, wie ihr kennengelernt hab`t, wie?, wan? und wo?, dan müssen eure antworten übereinstimmen, und glaubwürdig sein, wen“s alles klar läuft werdet ihr kein problem mehr haben, ich hoff ihnen geholfen zu haben, toi,toi,toi.


Dea :wink:

Kodra
03-09-05, 22:27
**********
**********
**********ylbere26 nuk na tregove a u bashkove moj ?

tė dėshiroj edhe njėher bashkim sa mė tė shpejt .

Kodra

Bronx
30-10-05, 12:12
Ju pershendes te gjithve,

kam nje problem ne lidhje me leshimin e vizes per qellim te bashkimit familjar dhe shpresoj se ka ndokend ne kete forum qe eshte perballe me kete qeshtje.

Une jetoj ne Gjermani dhe kam bere kurore me te fejuarin tim para 4 muajve ne Kosove. Pasi qe jam kthyer ne gjermani i kam dorezuar te gjitha dokumentet qe nevojiteshin te Ausländerbehörde ( kurorezimin, kontraten e baneses, deshmite e rroges etc....) Me pas me thane qe duhet te pres deri sa ta rishikojne Akten e te fejuarit tim, pasi qe ai ka qene ne gjermani para disa vitesh. Ne fakt ai nuk eshte kthyer ne Kosove edhe pasi qe nuk ja kan vazhduar qendrimin por ka qendruar ketu ne te zezen dhe eshte kthyer tek kete vit ne Kosove per te bere kurore.

Deri para 2 jave ishte qdo gje ne rregull per leshimin e vizes ndersa tani na kan bere termin pas disa muajve qe te na "marrin ne pyetje" te dyve (mua ne gjermani e te fejuarin ne Kosove prane ambasades gjermane) pasi qe dyshojne qe bejme martese me pagese per perfitim qendrimi (Scheinehe)

A keni degjuar ndonjehere per kete lloj "interview" ?? Qfare pyetje behen ne te ?

Flm qe tani per pergjigjejet tuaja.

ylberja

PS. Nese tema eshte ne rubriken e gabuar kerkoj falje dhe lus moderatoret qe ta zhvendosin ate.Tung,

shpresoj qe deri tash e ke kry ket problem. Ne qoft se jo?

mundeni ket forum te vizitoni: http://www.info4alien.de ketu kerkoni ndihme. Webmaster i ketij faqe punon ne Ausländerbehörde.

Te pershendes