PDA

View Full Version : Edukata seksuale te mesohet ne shkolla.........


laliloli
13-08-05, 21:21
Jemi deshmitare qe te rinjet nuk kane njohurite elementare ne sex.Shume prej tyre fillojne ne kohe shume te re,pa ditur pasojat per kete.Por edhe te rriturit(mbi 18 vjeē)kane pak njohuri per sexin.

A jeni ju qe ne shkolle te mesohet per edukaten sexuale?

Ju mirepres qe te shprehni mendimin tuaj
Me nderime Lali

Gentiani
13-08-05, 22:42
Jemi deshmitare qe te rinjet nuk kane njohurite elementare ne sex.Shume prej tyre fillojne ne kohe shume te re,pa ditur pasojat per kete.Por edhe te rriturit(mbi 18 vjeē)kane pak njohuri per sexin.

A jeni ju qe ne shkolle te mesohet per edukaten sexuale?

Ju mirepres qe te shprehni mendimin tuaj
Me nderime Lali

Lalioli, hiq pa vesvese e ke, sepse edhe ata nėn 18 vjeē kanė pėr tė mėsuar pėr edukatėn seksuale, vetėm ju mjafton tė vijnė tė lexojnė pak kėtej nga Dardania, tek pacenzuar dhe nuk do ju mungoj as ajo. :wink: :lol: E keqja ėshtė se jo vetėm pėr seksin, por pėr gjithēka qė diskutohet, sikur e kemi njė dukuri tė tillė qė 70 % tė gjėrave ja fusim me humor dhe nė mėnyrė joserioze nė diskutime e ēka tė bėhet pastaj me pjesėn tjetėr tė 30 % ?

Mirė ėshtė qė edhe nė shkolla tė bėhet informimi i tė rinjėve rreth dhe pėr edukatėn seksuale, por kjo ēėshtje duhet shtruar mirė nga ata ekspertė, qė do ta shihnin tė arsyeshėm kyqjen e saj nė planprograme tė shkollash, pa harruar specifikat dhe moshat e tė rinjėve, tė cilėve do tė duhej ti dedikohej ky material informativo-edukativ.

Unė kam pasur rastin tė dėgjoj nga bashkėatdhetarėt tanė qė jetojnė jashtė, pėr atė qė diku nė shkollat Zvicerane nė moshėn 8- 9 vjeēare i informojnė fėmijėt pėr dhe rreth gjėrave " si sjell lejleku fėmijėt" dhe informimin pėr seksin, si krijohen fėmijėt etj, etj, gjė qė e pata ēuar pushkė njėherė nė njė polemikė me njė mėsuese Zvicerane lidhur me kėtė "edukatėn" qė ua mėsojnė fėmijėve sipas planprogrameve.

A ėshtė vėrtetė patjetėr e nevojshme, qė fėmiu i moshės 8 vjeēare tė njoftohet me ato gjėra, kur bėhet fjalė pėr moshėn qė sapo kanė mėsuar shkronjat pėr lexim, duhet tė informohen ata pėr edukatėn seksuale !!! :twisted: Paradoks i paspjegueshėm, gjė qė nė pėrfundim tė bisedės nuk mė mbeti tjetėr, pos ti them asaj mėsueses, nėse ke nevojė pėr atė edukatė lajmėrohu se nuk i dihet fallit.

Pėr atė lidhur me temėn, mendoj qė ėshtė shumė e rėndėsishme, qė edukata seksuale duhet ti pėrshtatet moshave tė tė rinjėve e jo sikur rasti i asaj mėsueses perverze, qė e argumentonte teorinė perverze qė fėmijės sė moshės 8-9 vjeēare duhet spjeguar edukatėn seksuale.

Krokodilli
14-08-05, 09:15
laliloli pershendetje per temen

une si instruktoj ju ftoj te shkoni tek PACENZUR dhe aty gjeni instruktorin Krokodill qe jep mesime pa pages, teorin e jep laliloli kurse Kroki Praktiken...
me rrespekt
pershendetje

Krokodilli
14-08-05, 09:27
Jemi deshmitare qe te rinjet nuk kane njohurite elementare ne sex.Shume prej tyre fillojne ne kohe shume te re,pa ditur pasojat per kete.Por edhe te rriturit(mbi 18 vjeē)kane pak njohuri per sexin.

A jeni ju qe ne shkolle te mesohet per edukaten sexuale?

Ju mirepres qe te shprehni mendimin tuaj
Me nderime Lali

laliloli jam plotesisht Pro mendimit,, duhet te mesohet per edukaten seksuale ne shkoll,,, sidomos te rinjet ne Kosove, 95% nuk kan ide se qfar pasoja mund te ket seksi ne mosh te re,, qka jan efektet negative (sepse ato pozitive i din te gjith)..
shum semundje qe nuk kan efekte te menjehershme,,, etj etj....

Tomori
15-08-05, 08:23
lalioli' jam kunder qe te mesohet per sex neper shkolla!
ka dulet kaq te menqet,,,, pa msuar behet gjitha ajo nam sex-i,,,e leje ma edhe te futet neper tefteret e shkolles,,,,ajj medet per miletin....
imagjino te kesh vajze...e tash vjen prej shkolle dhe te pyet:

babi sonte kemi mesuar per pozicionin numer shtate,,,babi cilin pozicione ma kishe preferu qe te keme me partnerin, shtatqen a nenqen?
(babi moderne) po i pergjigjet:
uhuuu,,sa bukur po perparon ne mesime,,,,?!!!

-Euuu une per veti nuk kisha pas munte me paramendu ksish budalleqesh
ku ju ngel dinjiteti orr bura,,mosni bre se rezil e masus kemi me u ba...

laliloli
15-08-05, 20:33
lalioli' jam kunder qe te mesohet per sex neper shkolla!
ka dulet kaq te menqet,,,, pa msuar behet gjitha ajo nam sex-i,,,e leje ma edhe te futet neper tefteret e shkolles,,,,ajj medet per miletin....
imagjino te kesh vajze...e tash vjen prej shkolle dhe te pyet:

babi sonte kemi mesuar per pozicionin numer shtate,,,babi cilin pozicione ma kishe preferu qe te keme me partnerin, shtatqen a nenqen?
(babi moderne) po i pergjigjet:
uhuuu,,sa bukur po perparon ne mesime,,,,?!!!

-Euuu une per veti nuk kisha pas munte me paramendu ksish budalleqesh
ku ju ngel dinjiteti orr bura,,mosni bre se rezil e masus kemi me u ba...

Tomori nuk e ke kuptuar si duhet termin <edukate seksuale<.Me kete nuk nenkuptohet qe te mesosh pozicionet e seksit ne shkolle dhe ato ti zbatosh ne praktike ne sallen e edukates fizike,por me edukate seksuale nenkuptojme informimin e plote rreth marredhenieve seksuale,qe don te thote kur eshte mosha e pershtatshme per seks ,si behet mbrojtja nga shtatzanesia,si duhet te jemi psiqikisht te pergatitur etj etj qe mos ti numeroj.

laliloli
15-08-05, 23:30
Jemi deshmitare qe te rinjet nuk kane njohurite elementare ne sex.Shume prej tyre fillojne ne kohe shume te re,pa ditur pasojat per kete.Por edhe te rriturit(mbi 18 vjeē)kane pak njohuri per sexin.

A jeni ju qe ne shkolle te mesohet per edukaten sexuale?

Ju mirepres qe te shprehni mendimin tuaj
Me nderime Lali

Lalioli, hiq pa vesvese e ke, sepse edhe ata nėn 18 vjeē kanė pėr tė mėsuar pėr edukatėn seksuale, vetėm ju mjafton tė vijnė tė lexojnė pak kėtej nga Dardania, tek pacenzuar dhe nuk do ju mungoj as ajo. :wink: :lol: E keqja ėshtė se jo vetėm pėr seksin, por pėr gjithēka qė diskutohet, sikur e kemi njė dukuri tė tillė qė 70 % tė gjėrave ja fusim me humor dhe nė mėnyrė joserioze nė diskutime e ēka tė bėhet pastaj me pjesėn tjetėr tė 30 % ?

Mirė ėshtė qė edhe nė shkolla tė bėhet informimi i tė rinjėve rreth dhe pėr edukatėn seksuale, por kjo ēėshtje duhet shtruar mirė nga ata ekspertė, qė do ta shihnin tė arsyeshėm kyqjen e saj nė planprograme tė shkollash, pa harruar specifikat dhe moshat e tė rinjėve, tė cilėve do tė duhej ti dedikohej ky material informativo-edukativ.

Unė kam pasur rastin tė dėgjoj nga bashkėatdhetarėt tanė qė jetojnė jashtė, pėr atė qė diku nė shkollat Zvicerane nė moshėn 8- 9 vjeēare i informojnė fėmijėt pėr dhe rreth gjėrave " si sjell lejleku fėmijėt" dhe informimin pėr seksin, si krijohen fėmijėt etj, etj, gjė qė e pata ēuar pushkė njėherė nė njė polemikė me njė mėsuese Zvicerane lidhur me kėtė "edukatėn" qė ua mėsojnė fėmijėve sipas planprogrameve.

A ėshtė vėrtetė patjetėr e nevojshme, qė fėmiu i moshės 8 vjeēare tė njoftohet me ato gjėra, kur bėhet fjalė pėr moshėn qė sapo kanė mėsuar shkronjat pėr lexim, duhet tė informohen ata pėr edukatėn seksuale !!! :twisted: Paradoks i paspjegueshėm, gjė qė nė pėrfundim tė bisedės nuk mė mbeti tjetėr, pos ti them asaj mėsueses, nėse ke nevojė pėr atė edukatė lajmėrohu se nuk i dihet fallit.

Pėr atė lidhur me temėn, mendoj qė ėshtė shumė e rėndėsishme, qė edukata seksuale duhet ti pėrshtatet moshave tė tė rinjėve e jo sikur rasti i asaj mėsueses perverze, qė e argumentonte teorinė perverze qė fėmijės sė moshės 8-9 vjeēare duhet spjeguar edukatėn seksuale.


Pershendetje Gentiani
Dihet se tani te rinjet kane me shume mundesi te mesojne per eduketen seksuale ,qofte permes ,netit ,Tv-se ,mjeteve te informimit etj.Pajtohem me ju qe do te ishte shume ne interes te te rinjeve qe shkrimet per sexin ketu dhe ne forume tjera te jene me shume serioze se sa humoristike ,me duhet te pranoj edhe vet shpesh kam shkruar me humor ne tema te tilla .

me nderime

laliloli
15-08-05, 23:33
Pershendetje Gentiani
Dihet se tani te rinjet kane me shume mundesi te mesojne per eduketen seksuale ,qofte permes ,netit ,Tv-se ,mjeteve te informimit etj.Pajtohem me ju qe do te ishte shume ne interes te te rinjeve qe shkrimet per sexin ketu dhe ne forume tjera te jene me shume serioze se sa humoristike ,me duhet te pranoj edhe vet shpesh kam shkruar me humor ne tema te tilla .

me nderime

Harrova te shtoj edhe kete se mendoj qe koha ideale eshte qe ne fillim te shkolles se mesme te mesohet per eduka ten seksuale

Domira
15-08-05, 23:51
Jemi deshmitare qe te rinjet nuk kane njohurite elementare ne sex.Shume prej tyre fillojne ne kohe shume te re,pa ditur pasojat per kete.Por edhe te rriturit(mbi 18 vjeē)kane pak njohuri per sexin.

A jeni ju qe ne shkolle te mesohet per edukaten sexuale?

Ju mirepres qe te shprehni mendimin tuaj
Me nderime Lali

Lali te pergezoj per temen e qelluar.

Edukata seksuale duhet te hyje ne programet mesimore. Te ne edhe ashtu seksi ende eshte tabu teme ne pergjithsi prandaj shkolla do ta luante nje rol te rendesishem ne edukimin seksual te te rinjve dhe do ti mbronte nga efektet e padeshiruara te cilat ndodhin per shkak te mungeses se informacionit.

Te pershendes

dr1ta
15-08-05, 23:55
lalioli' jam kunder qe te mesohet per sex neper shkolla!
ka dulet kaq te menqet,,,, pa msuar behet gjitha ajo nam sex-i,,,e leje ma edhe te futet neper tefteret e shkolles,,,,ajj medet per miletin....
imagjino te kesh vajze...e tash vjen prej shkolle dhe te pyet:

babi sonte kemi mesuar per pozicionin numer shtate,,,babi cilin pozicione ma kishe preferu qe te keme me partnerin, shtatqen a nenqen?
(babi moderne) po i pergjigjet:
uhuuu,,sa bukur po perparon ne mesime,,,,?!!!

-Euuu une per veti nuk kisha pas munte me paramendu ksish budalleqesh
ku ju ngel dinjiteti orr bura,,mosni bre se rezil e masus kemi me u ba...


Shum komedi e mire :lol: :lol: :lol: :lol:

dr1ta
16-08-05, 00:18
Mendoj ce per sex duhet me diskutu me femijun nese ben pyetje , dhe duhet te jemi real , jo me ju then Lejleku ju ka pru ne ket bote :lol:

Sikur e shkroi Domira, eduaka sexuale duhet te hyj ne programin mesimor , vet tema sex esht special tabu per vajzat te flasin , kemi shume shembuj ketu ne fd , kur disa meshkuj ende perdorin fjal (sex-erotike) :lol: , duke menduar ce ajo nga marrja do te shukatet , dhe ne disa raste ja arit qellimin , vec sepse esht tabu te shprehemi dhe te flasim per sex, mendoj ce edhe dallimet mes gjinive zhduket dhe jetojm tani ne nje shoqeri me tolerante pa paragjykime. :P Te kemi edukat per sex , esht nje rehabelitim per shoqerine tone ndaj semundjevesexuale, dhe shtatzanive te padeshiruara.

Krokodilli
16-08-05, 13:50
lalioli' jam kunder qe te mesohet per sex neper shkolla!
ka dulet kaq te menqet,,,, pa msuar behet gjitha ajo nam sex-i,,,e leje ma edhe te futet neper tefteret e shkolles,,,,ajj medet per miletin....
imagjino te kesh vajze...e tash vjen prej shkolle dhe te pyet:

babi sonte kemi mesuar per pozicionin numer shtate,,,babi cilin pozicione ma kishe preferu qe te keme me partnerin, shtatqen a nenqen?
(babi moderne) po i pergjigjet:
uhuuu,,sa bukur po perparon ne mesime,,,,?!!!

-Euuu une per veti nuk kisha pas munte me paramendu ksish budalleqesh
ku ju ngel dinjiteti orr bura,,mosni bre se rezil e masus kemi me u ba...

:lol: :lol: :lol: :lol: ,, more Tomori qme ke ba te qeshem me kete shkrimin ten,,,,
me ka ba edhe mu per nje moment te habitem dhe te pajtohem me shkrimin ten,,,

o i nderuar, edukata seksuale nuk do te thot Praktika ne shkoll, te mesohen stile (shtaqe a nanqe :shock: ), por te mesohen anet negative qe ka seksi,, te dim qfar na sjell,,, semundje te shumta ..

pa msuar behet gjitha ajo nam sex-i,,,e leje ma edhe te futet neper tefteret e shkolles,

per ata qe behet gjith ajo nam sexi ne Kosove, 95% e popullates nuk kan ide se qfar ane pozitive ka,, sidomos tek moshat e reja,, pra duhet ta shpetojm rinine Kosovare,, ose do te perhapen semundje te shumta deri tek HIV AIDS

laliloli
16-08-05, 20:47
Domira dhe Drita ju falenderoj per mendimet e juaja qe ishin shume me vlere .
Kroki edhe juve ju falenderoj per inkuadrimin ne kete teme

me rrespekt Lali