PDA

View Full Version : Google 'VOIP', tė flasėsh nėpėrmjet web-it


MemphiSx
25-08-05, 23:55
Google ofroi tė mėrkurėn mesazhin e menjėhershėm zanor dhe rrjetin e bazuar nė sistemin e thirrjeve telefonike. Kėshtu Google iu afrua njė fushe me rival tė fuqishėm nė njė dekadė tė vjetėr, por tė afėrt tė komunikumit kompjuterik.Tė enjten lideri botėror i kėrkimeve tė internetit konfirmoi raporte tė pėrgjithshme rreth planeve pėr t’i shtuar menusė teknologjike, qė ėshtė gjithmonė nė rritje, mesazhet e menjėhershme zanore dhe rrjetin e bazuar nė thirrjet telefonike. Sistemi i ri Google Talk ėshtė duke i bėrė njė kthesė rrugės, qė tashmė kishte nisur, Google, duke ecur pėrmes katėr mesazheve tė menjėhershme. Secili prej kėtyre numėron mė shumė se 10 milionė pėrdorues. Kjo rezulton sipas njė renditjeje, duke nisur nga lideri i tregut AOL, AIM, Yahoo, Mikrosoft dhe rrjeti europian dyvjeēar i chatit, Skype. Analisti Greg Sterling, i cili ka qenė edhe udhėzuesi i kompanisė nė strategjinė Google Talk, shprehet: “Kjo ishte e vetmja pjesė qė i mungonte strategjisė sė madhe tė Google, pėr t’u zhvilluar mė tepėr nė fushėn e internetit, muzikės dhe filmave.”
Fillimisht ėshtė hedhur njė version testues, i cili mund tė gjendet nė adresėn: google.com/talk/. Pėrdoruesit e kėtij sistemi duhet tė kenė njė llogari bankare Google Gmail. Google Sidebar ėshtė njė tjetėr servis qė kompania e futi kėtė javė. Pjesėt e sistemit brenda Google Sidebar janė projektuar pėr tė ndihmuar pėrdoruesit nė manaxhimin e e-mail, mesazheve tė menjėhershme, lajmeve kryesore dhe muzikės. Servisi Google Talk u lejon pėrdoruesve tė komunikojnė edhe me njė tjetėr sistem tė hapur, tė tillė si Trillian, Apple Computer etj. “Nėse ky sistem rezulton i suksesshėm, Gmail do tė vihet nė zbatim,” thotė nė njė intervistė Georges Harik, drejtori i Google Talk. “Mė shumė se njė e-mail Google Talk ėshtė njė aplikim viral. Ju duhet vetėm tė futeni nė sistem,” tha ai. Nė vend qė tė verifikojė identitetin e pėrdoruesve tė rinj tė Gmail, Google u dėrgon atyre mesazhe nė telefonėt celularė, pavarėsisht nga lloji i telefonit qė pėrdoruesit e rinj zotėrojnė.

SheTa
05-10-05, 16:41
U bo ketu googel kret ski faj kret shkimet u kopju pre googles edhe prej
Albasoul ... ma mirr shkruni mendim e juje si sa mu bo kopje e dikuj :)

MemphiSx
27-11-05, 01:37
U bo ketu googel kret ski faj kret shkimet u kopju pre googles edhe prej
Albasoul ... ma mirr shkruni mendim e juje si sa mu bo kopje e dikuj :)

Ahh more Sheta ende skem arrit ne diqka me zbulu rreth shkences,perndryshe une se kam zbulu ket zbulim te googles por e kam huazu tek shekulli.com mu duk interesant dhe e postova,ndoshta nuk ka prish pun diqka.

K-man
23-06-06, 06:33
Shkarkoni Skype. Eshte shume me i lire sesa Google ne rata per minut...