PDA

View Full Version : el isteua ( lartesimi, ngritja mbi ARSH)


amari
01-09-05, 11:41
Fjala mė e mirė ėshtė libri i Allahut, udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (sal-lallahu alejhi ue sel-lem), gjėrat mė tė kėqija janė shpikjet nė fe, ēdo shpikje ėshtė bidat (risi), ēdo bidat ėshtė humbje dhe ēdo humbje pėrfundimin e ka nė zjarr

Pa dyshim se rruga pėr njohjen e Allahut, ėshtė njohja e emrave dhe cilėsive tė Tij.
Nė qoftėse robėrit dėshirojnė tė njohin Zotin e tyre dhe tė shtojnė dijen e tyre rreth Tij, nuk kanė rrugė tjetėr, pėrveēse ta njohin Atė me anė tė argumenteve tė sheriatit, qė e pėrshkruajnė atė dhe i deklarojnė emrat dhe veprat e Tij, sepse Allahu nuk shikohet nė kėtė botė.

Boshti rreth tė cilit, sillet i gjithė Kur’ani, ėshtė pėrmbledhja e cilėsive tė Allahut, pėrmbledhja e veprave tė Tij nė univers, sqarimi i Madhėrisė sė Allahut, ftimi i njerėzve pėr t’iu pėrgjigjur ligjeve tė Allahut dhe pėr t’iu larguar gjėrave qė tėrheqin zemėrimin e Allahut si dhe sqarimi i shpėrblimit, qė ua jep Allahu atyre qė i binden dhe ndėshkimin, me tė cilin do tė ndėshkojė tė ata qė e kundėrshtojnė.

Njohja e emrave dhe cilėsive tė Allahut, tė mbron nga rrėshqitja nė gabime, tė ngren pas rėnies nė gabim (gjynah) tė hap derėn e shpresės, tė ndihmon pėr durim dhe tė mbron nga pesimizmi dhe dembelizmi.

El- Isteua (lartesimi, ngritja mbi arsh)

Kjo ėshtė njė cilėsi qė ka ardhur nė 7 ajete nė Kuran dhe ne shumė hadithe autentike.Ajetet kuranore:

Vėrtet, Zoti juaj, All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn brenda gjashtė ditėsh, pastaj qėndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditėn me natė, qė me tė shpejtė e kėrkon atė (mbulimin e dritės sė ditės), edhe dielli, edhe hėna e edhe yjet i janė nėnshtruar sundimit tė Tij. Ja, vetėm Atij itakon krijimi dhe sundimi. I madhėruar ėshtė All-llahu, Zoti i botėve. (Arafė:54)

Mėshiruesi qė qėndron mbi Arsh ( Taha:5),

Vėrtet Zoti juaj ėshtė All-llahu, i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė ditėsh e pastaj qėndroi mbi Arshin; Ai rregullon gjendjėn…(junus:3),

Ai u vendos mbi Arsh dhe nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar (Rrad:2),

Ai krijoi qiejt e tokėn dhe gjithēka qė gjendet nė mės tyre brenda gjashtė ditėsh, e pastaj mbizotėroi Arshin (Furkanė:59),

All-llahu ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn dhe gjithė ē’ka ndėrmjet tyre, brenda gjashtė dite, pastaj mbizotėroi Arshin (Sexhde:4),

Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn vetėm pėr gjashtė ditė, pastaj qėndroi mbi Arsh. Ai e di ēka futet nė tokė dhe ēka del prej saj, ēka zbret nga qielli dhe ēka ngritet nė (Hadidė:4).

Pastaj Allahu i Lartėsuar na ka treguar pėr faraonin e mallkuar se ai i tha Hamanit:
" andaj ti o Haman, m’i pjek (tullat) nga dheu e mė ndėrto njė kullė tė lartė ndoshta do tė arrijė ta shoh zotin e Musait, sepse nunė mendoj se vėrtet ai ėshtė gėnjeshtar”. …" (Kasas:38)
Dhe faraoni nuk e tha kėtė veēse pėr shkak se ai dėgjoi Musain (alejhis-selam) tė thotė se Zoti i tij ėshtė nė qiell.
Pasuesit e Sunetit dhe dijetarėt e Hadithit e pohojnė kėtė - atė qė ka pohuar Allahu i Lartėsuar - besojnė nė tė dhe e besojnė lajmin e Zotit tė tyre. Ata thonė ashtu si ka thėnė Allahu pėr qėndrimin e Tij mbi Arshin e Tij duke e marrė atė nga kuptimi i drejtpėrdrejt i fjalėve dhe duke ia lėnė Allahut dijen dhe njohurinė e tė vėrtetės sė tij (qėndrimit mbi Arsh dhe ēdo Cilėsie tė Allahut) dhe thonė:
" Dijetarėt e pajisur me dituri thonė: “Ne u kemi besuar atij (atyre qė janė tė paqarta), tė gjitha janė nga Zoti ynė! Por kėtė e kuptojnė vetėm ata qė janė tė zotėt e mendjes. ." (Ali imran 7)
Ashtu siq na ka treguar Allahu pėr tė vendosurit plotėsisht nė dije: se e thonė kėtė fjalė dhe Allahu ua pėlqeu kėtė atyre dhe i lavdėroi ata.


Pra pėrveē ajeteve tė qarta kuranore, kemi edhe shumė hadithe autentike dhe mendime tė dijetarėve tė ehli sunetit dhe xhematit.

P.sh.: Hadithin autentik, profeti (saus) tha o Ebu Hurerja vėrtet Allahu i krijoi qiejt dhe tokėn dhe ēdo gjė qė gjendėt ndėrmjet tyre nė gjashtė ditė dhe pastaj u ngrit mbi Arsh nė ditėn e shtatė.

Gjithashtu Profeti (saus) ka thėnė, se Allahu i Lartmadhėruar zbret ēdo natė nė qiellin mė tė afėrt tė Tokės, nė pjesėn e fundit tė natės, dhe thotė: “Kush Mė thėrret Mua, i pėrgjegjem; kush Mė lutet Mua, i jap atė; kush Mė kėrkon pendesė, e fal”.

Buhariu ka transmetuar nga Muxhahidi qė isteua do tė thotė u ngrit lart mbi arsh .Nė lidhje me kėtė transmetim dijetari i madh i hadithit dhe thirrės nė Librin dhe Sunetin me prejardhje nga Shqipėria Albani thotė: Kjo thėnie ėshtė kundėrpėrgjigje ndaj disa shkrimtarėve bashkėkohorė tė cilėt i ē`orientojnė dhe mashtrojnė njerėzit duke ju thėnė se selefet nuk kanė folur rreth ajeteve dhe cilėsive dhe nuk i kanė komentuar ato absolutisht.

Umu Selemeh gruaja e tė Dėrguarit (sal-lallahu alejhi ue sel-lem), nėna e besimtarėve) ka thėnė pėr fjalėn e Allahut tė Lartėsuar:"Mėshiruesi mbi Arsh qėndron": Thotė Umu Selemeh:"el-Istiua (ngritja dhe qėndrimi mbi diēka) nuk ėshtė e panjohur (nė gjuhėn arabe), pėrshkrimin e tij nuk e kap mendja (nė lidhje me qėndrimin e Allahut mbi Arsh), pohimi i tij ėshtė prej besimit ndėrsa mohimi i tij ėshtė kufėr (mosbesim)."

Ėshtė pyetur dijetari i madh Malik Ibn Enes pėr Fjalėn e Allahut:"Mėshiruesi mbi Arsh qėndron," se si qėndron? Ai tha:"el-Istiua (ngritja dhe qėndrimi mbi diēka) nuk ėshtė i panjohur (nė gjuhėn arabe), pėrshkrimin e tij nuk e kap mendja, besimi nė tė ėshtė obligim dhe pyetja pėr tė ėshtė bidat(risi),

Dijetari i madh Imam Shafiu (Allahu e mėshiroftė) ka argumentuar nė librin e tij "el-Mebsut" nė ēėshtjen e lirimit tė njė robėreshe besimtare prej atij qė ka bėrė njė gjynah qė kėrkon kefareh (tė lirosh njė rob, apo ndonjė adhurim tjetėr qė tė tė falet ai gjynah) dhe se jobesimtarja nuk vlen pėr kėtė lloj faljeje, ai argumentoi me hadithin e Muavije Ibn Hakim i cili donte tė lironte njė robėreshė tė zezė pėr kefareh dhe pyeti tė Dėrguarin e Allahut (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) pėr ta liruar atė. Atėherė, i Dėrguari (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) e provokoi robėreshėn duke i thėnė:"Kush jam unė?" Ajo bėri me shenjė nga ai dhe pastaj nga qielli, d.m.th. "Ti je i Dėrguari i Allahut qė ėshtė nė qiell." Atėherė, i Dėrguari (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) tha:"Liroje atė sepse ajo ėshtė besimtare!" Gjykoi kėshtu i Dėrguari i Allahut (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) se ajo ėshtė muslimane dhe besimtare pėr shkak tė pohimit tė saj qė Allahu ėshtė nė qiell dhe se ajo e njohu Cilėsinė e Zotin tė saj qė ėshtė Lart dhe mbi krijesat e Tij.

Ebu Bekr Muhamed Ibn Is'hak Ibn Huzejme ėshtė dėgjuar tė ketė thėnė:"Kush nuk thotė qė Allahu i Madhėruar ėshtė mbi Arshin e Tij, qė qėndron mbi shtatė qiejt, ai ėshtė kafir (mohues i Zotit tė tij


Ebu Uthmani thotė: Dallimi ndėrmjet pasuesve tė Sunetit dhe pasuesve tė bidatit(risive), ėshtė se pasuesit e bidatit nėse dėgjojnė njė Hadith qė flet pėr Cilėsitė e Allahut, e kthejnė mbrapsht atė dhe nuk e pranojnė , pastaj e sqarojnė atė me sqarime tė tilla pas tė cilave fshihet heqja e hadithit qė nga rrėnjėt dhe rrėzimi , me mendjet dhe gjykimet e tyre, duke e ditur plotėsisht dhe me bindje tė plotė se thėnia e tė Dėrguarit (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) ka pėr qėllim atė qė ka thėnė nė kuptimin e drejtpėrdrejtė, sepse Ai (sal-lallahu alejhi ue sel-lem) e njeh Zotin e Tij mė shumė se ē'dokush tjetėr dhe nuk thotė pėr Tė veēse tė vėrtetėn, tė sinqertėn dhe shpalljen. Allahu i Lartėsuar thotė:" Dhe ai nuk flet nga dėshira . Ajo nuk ėshtė tjetėr pos shpalljes qė i shpallet (nexhm: 3-4)

Disa grupacione supozojnė se: Allahu ėshtė prezent nė ēdo vend, apo nė ēdo ekzistencė, kėtė e kanė pėrqėllim me qėnien e Tij, supozimi i tillė ėshtė humbje, madje e marrur nga fjala "Vetė ekzistenca,", fjalė tė cilėt e thojnė Gulatėt Sufij, tė cilėt nuk e dallojnė dot Krijusin nga krijesat, madje thotė i madhi i tyre: "Cdo gjė qė sheh me sytė e tu ėshtė Allahu!!! I pastėr ėshtė Allahu nga ajo qė thojnė!!!
Nė mesin e grupeve pauses tė bidateve tė cilėt mohojn emrat apo cilėsitė e Allahut apo kanė interpretuar ajete sipas epshit te tyre dhe tė cilėt bien nė kundershtim me sunetin autentik jane edhe, Xhehmitė, Mu’teizilėt, Esharitė, Maturiditė etj. :

Vėrtetė pasuest e Ehli-Sunetit qėndrojnė nė atė se : “ asgjė nuk ėshtė si Ai , Ai ėshtė Gjithėdėgjuesi, Gjithėshikuesi“ [Shura : 11]. Ata nuk i mohojnė ato c’farė All-llahu ia pėrshkroi Vetes se Tij dhe as nuk e ndryshojnė kuptimin e fjalėve tė Tij nė kėtė cėshtje, dhe as nuk pajtohen me nocionet [mendimet] qė kundėrshtojnė emrat dhe treguesit. Ata nuk kėrkojnė ti shpjegojnė Sifatet [cilėsitė] e Tij apo ti krahasojnė Ato me ato te krijesave te Tij , e pėr kėtė Ai, All-llahu nuk ka adash [Samij], nuk ka te barabartė [Nidd] dhe si rrjedhoje Ai, i Vetmi, i Pastėrti prej te gjitha mangėsive dhe me i Larti, Nuk i ka hije, Nuk i shkon dhe Nuk i pėrshtatet Atij qe te krahasohet me krijesat.

Ēka ėshtė Arshi (froni)

Arshi ėshtė krijesa mė e madhe qė ka krijuar Allahu i lartėsuar dhe e ka pėrmendur nė shum ajete kuranore si p.sh.: Ėshtė i zoti i Arshit, tė madhėruar! ( buruxh:15) dhe Dhe engjėjt qėndrojnė nė skajet (anėt) e tij, e atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tėnd (el hakkah:17)

Po ashtu profeti (saus). E ka pėrmendur nė hadithe autentike si p.sh.: nė sahihun e Buhariut “kur tė kėrkoni Allahut xhennetin i kėrkoni Atij Xhennetin “Firdeus” sepse ai ėshtė mė i larti Xhennet dhe mė i mesmi Xhennet, mbi tė gjindet Arshi i tė Gjithmėshirshmit”

Nuk ėshtė e vėrtet qė tė interpretohet Arshi si diqka qė nėnkupton pushtetin e Allahut, sepse nėse do tė ishte kėshtu si do tė komentohet fjala e Allahut: Dhe engjėjt qėndrojnė nė skajet (anėt) e tij, e atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete Arshin e Zotit tėnd. (hakka:17) dhe fjala e tij: Ai ėshtė i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė dite (fazave), e Arshi (Froni) i Tij kishte qenė (mė parė) mbi ujė( hud:7), a mund tė thuhet qė atė ditė pushtetin e Tij do ta mbajnė tetė melekė?! A mund tė thuhet qė pushteti i Tij ishte mbi ujė?! A mund tė bėjė kėtė interpretim ai qė arsyeton dhe e din ēfar thotė??

Ėshtė e rėndėsishme tė dijė ēdo njeri qė Allahu i lartėsuar nuk e ka krijuar Arshin dhe nuk ėshtė lartėsuar mbi tė sepse ka nevojė pėr tė apo sepse Arshi e mban Atė, apo se Arshi e kufizon. Tė gjitha kėto janė imagjinata tė pasakta . Ato mund tė pėrfytyrohen nė tė drejtėn e njeriut sepse ka nevojė pėr fron ndėrsa Allahu ėshtė i pėrkryer nuk ka nevoj pėr asgjė . Ai ka thėnė nė Kur’an: “Vėrtet Allahu nuk ka nevojė pėr asgjė prej gjithėsisė” (Ali-imran: 97)

Imam Tahaui ka thėnė: Allahu nuk ka nevoj pėr Arshin dhe pėr asgjė tjeter pėrveē tij. Ai e ka pėrfshir ēdo gjė dhe ėshtė mbi ēdo gjė dhe asgjė nuk mundet ta pėrfshijė Allahun.

Si pėrfundim Allahu nuk ėshtė lartėsuar mbi Arsh sepse ka nevojė pėr tė, por ėshtė lartėsuar pėr urtėsinė qė di Ai vetė!