PDA

View Full Version : Kosova hyn ne Historine e Sportit Nderkombetar


Arb
03-09-05, 19:22
Me ndeshjen e pare nderkombetare Kampioni i Hendbollit te Kosoves, KH Besa Famiglia ka humbur me rrezulltat 29-28, perballe Kampionit te Holandes Bevo HC Panningen.

Pjesa e pare perfundoj me rrezulltat 15-13, ne epersi te Kampionit te Kosoves. Besa ishte fare afer fitores, dhe kishte mundesi shenimi, per te fituar ndeshjen, ne sekondat e fundit te ndeshjes.

Ishte nje atmosfere e shkelqyer ne Palestren e Sportit, Karragac, ne Peje. Me mijera dashamire te Hendbollit jo vetem te Pejes por nga mbare Kosova ishin tubuar per te percjellur ndeshjen e pare historike te nje skuadre sportive nga Kosova ne arenen nderkombetare.

Vlen te permendet prania e tifozeve "Forca" nga Vushtrria, qe ishin te pranishem ne palester. Ndersa deshperoj prania e vogel e "Shqiponjave" te Pejes.

Sido qe te jete, sot Kosova hyri ne historine e Sportit Nderkombetar.

Ju lumte Federates se Hendbollit te Kosoves, per kembenguljen e tyre, qe Kosova te paraqitet me ekipet e saj te Hendbollit, ne arenen nderkombetare!

Ju lumte djelmoshave te Beses, dhe stafit drejtues te saj!

Ju lumte edhe gjithe atyre tifozeve te flakte te pranishem ne kete ndeshjen, qe vazhdimisht e perkrahen Kampionin e Kosoves, si dhe me duartrokitje pershendeten fitoren e ekipit musafir Holandez!

Te Lumte Peje!

Te lumte Kosove!

Sukses KH Beses ne ndeshjen kthimit (pas nje jave)!

Sukses edhe skuadrave tjera te Kosoves ne garat Hendbollistike ne Kupat Europiane!

Sport_Billy
12-10-05, 00:34
Me vjen mir qe Besa e Pejes mundet me i tregu cilslite e Hendbollit Kosovar ne arenen nderkombtare! Edhe pse fatkeqsisht kan hup me rezultat minimal tregohet qe hendbolli ne Kosove mundet me pas nivel Euvropian!

A ka dikush informata per ekipin e Trepēes? Pse nuk mujten mi zhvillu ndeshjet nderkombtare??

ARB, nese don mi terhjek pak hendbollistet e Kosoves edhe kta qe ndoshta merren me hendboll jasht Kosoves, t'kisha sugjeru vetem tja shtojsh titullit te Temes Hendboll para ose mbas :) ( po me doket pa nevoj me e hap ni teme tjeter per Hendboll)

Un kam lujt ne Lige te 2-te t'Kosoves para Luftes ( patem startu me ni ekip t'ri), pastaj kom ushtru ne Zvicerr me ni ekip t'liges se pare RTV Basel ( nese e njeh kush!), edhe ne France me ka ra me ushtru me ni ekip t'liges se dyt po jeta me problemet e veta nuk me mundsoj mu kyq 100% ne Hendboll dhe kom pushu 4 vite.
Tash jom tu lujt me ni ekip ne lige te 4-te te Frances, edhe shpresoj mu ngrit pak ma nalt nese muj! Ish veshtir me ja rifillu Hendbollit mbas do viteve :) po vullneti e qefi ish ma i fort se do sene tjera :)

Komentet, pervojat e gjith dashamirsve te hendbollit dhe lojtarve mbrenda dhe jasht Kosoves jon te mirseardhur.

Me t'mira juve

Arb
03-11-05, 19:08
Dje, perfaqesuesja e Futbollit te Kosoves edhe zyrtarisht zhvilloj ndeshjen e pare nderkombetare.

Ne ndeshjen historike te zhvilluar ne turneun qe po mbahet ne Qipron Turke, Perfaqesuesja e Kosoves u mposht nga mikpritesit e Qipros Turke, 1-0.

Ne ndeshjen e dyte, Kosova mposhti Perfaqesuesen e Samilandit, me rrezulltat 4-1.

Golat per Perfaqesuesen e Kosoves i shenuan, Hashani, Brando, Nallbani dhe Ramushi.

Arb
03-11-05, 23:17
Emėrorja e Futbollistėve tė Pėrfaqėsueses sė Kosovės

1.Labinot Qosa (Prishtina)

2.Valmir Bytyqi (Besa)

3.Arben Zhjeēi (Prishtina)

4.Mervan Hoxha (Prishtina)

5.Shqipėron Skeraj (Prishtina)

6.Denis Krasniqi (Besa)

7.Arsim Abazi (Drenica)

8.Shpėtim Idrizi (Trepca '89)

9.Erdogan Brando (Liria)

10.Ilir Nallbani (Besa)

11.Dukagjin Gashi (Besa)

12.Sunaj Keēi (Flamurtari)

13.Fitim Krusha (Liria)

14.Uliks Emra (Prishtina)

15.Ismet Ramushi (Besiana)

16.Shpėtim Hasani (Suedi)

17.Alban Bekteshi (Liria)

18. Mensur Limani (Prishtina)


Pėzgjedhės: Muharrem Sahiti

Trajner: Blerim Mula

Arb
04-11-05, 00:02
ARB, nese don mi terhjek pak hendbollistet e Kosoves edhe kta qe ndoshta merren me hendboll jasht Kosoves, t'kisha sugjeru vetem tja shtojsh titullit te Temes Hendboll para ose mbas :) ( po me doket pa nevoj me e hap ni teme tjeter per Hendboll)

Un kam lujt ne Lige te 2-te t'Kosoves para Luftes ( patem startu me ni ekip t'ri), pastaj kom ushtru ne Zvicerr me ni ekip t'liges se pare RTV Basel ( nese e njeh kush!), edhe ne France me ka ra me ushtru me ni ekip t'liges se dyt po jeta me problemet e veta nuk me mundsoj mu kyq 100% ne Hendboll dhe kom pushu 4 vite.
Tash jom tu lujt me ni ekip ne lige te 4-te te Frances, edhe shpresoj mu ngrit pak ma nalt nese muj! Ish veshtir me ja rifillu Hendbollit mbas do viteve :) po vullneti e qefi ish ma i fort se do sene tjera :)

Po te pergjigjem me kohe e hajri kofte... :wink:

Kjo teme ka me shume mesazhin qe bart rreth kyqjes se Sportit te Kosoves ne arenen nderkombetare. Si pikenisje e kemi Hendbollin. Tani zyrtarisht por jo me peshe te njejte sikur hendbolli, u paraqit edhe Futbolli permes Perfaqesueses se Kosoves.

E juve ju uroj suksese ne rrugen e juaj sportive!

Arb
05-11-05, 09:44
Pas humbjes nė takimin e parėnė Turneun ndėrkombėtar, "50 Annisary Footbal International," nė ballafaqim me mikpritėsin Qipro, 1:0, nė takimin e dytė Pėrfaqėsuesja e Kosovės ka shėnuar fitore nė ballafaqim me Samilandin, 4:1.

Goli i parė u shėnua pas njė depėrtimit tė shpejtė Emres brenda zonės, ndėrsa portierit Andersn nuk i mbeti gjė veē tė ndėrhyjė nė mėnyrė tė palejueshme, ndėrsa gjyqtari kryesor Tilki pa u hamendur tregon nė pikėn e bardhė. Nga pika e bardhė Shpėtim Hasani shėnon gol nė minutėn e ! 39-tė.

Me tė filluar pjesa e dytė iniciativė e plotė e futbollistėve tė Kosovės drejt portės rivale. Kėshtu qė nė minutėn e 55-tė Erdogan Brando pasi shėrbehet nga Hasani ngritė rezultatin nė 2:0.

Dhe vetėm 4 minuta mė vonė, nė minutėn e 59-tė, Ilir Nallbani rrėmben njė topit dhe tėrė punėn e kreu vet duke e ngritur rezultatin nė 3:0.

Ismet Ramushi qė u aktivizua nė pjesėn e dytė me njė aksion vetjak shtoi epėrsinė nė 4:0.

Samiland arrin tė shėnojė golin e nderit nė minutėn e 79-tė nėpėrmjet Johansenit.

Deri nė pėrfundim futbollistėt krijuan edhe disa raste shėnimi, ndėrsa rezultati shikuar sipas rasteve ka mundur tė jetė dy fish mė i madh. Ekzistojnė gjasa qė nė rast tė fitores tė Pėrfaqėsueses sė Samilandit ndaj Qipros, Kosova tė jetė fituese e turneut. Nga e shumė ekspertėve dhe vet samėve loja e pėrfaqėsueses sonė ėshtė ēmuar lartė.

Muharrem Sahiti, pėrzgjedhės i Kosovės
"Jam i kėnaqur me rezultatin e mė shumė me angazhimin e futbollistėve tė cilėt dhanė maksimumin pėr tė fituar kėtė ndeshje. Mendoj se nė kėtė ndeshje ka funksionuar ēdo gjė perfekt. Unė mendoj se nė kushte si nė kėtė ndeshje do ta mposhtnim edhe Qipron."

Isak Oleheata, pėrzgjedhės i Samilandit
"Ne nuk luajtėm mirė e sidomos dėshtoi mbrojtja. Humbėm shumė topa dhe ndeshjen. Kosova pashė se ka njė pėrbėrje tė mirė. Besoj se nė ndeshjen tjetėr do tė luajmė mė mirė."

Kosova - Samiland 4:1 (1:0)

Stadiumi i qytetit Girne.

Shikues: 200

Gjyqtarė: S.Tlki, A.Adem, M.Sapizoglu.

Shėnues
Hasani(39’ pen.), Brando (55’), Nallbani (59’) e Ramushi (78’) pėr Kosovėn
Johansen (79’) pėr Samiland.

K.V. Zhjeqi, Krusha (Kos).

KosovaBytyqi, Brando, Zhjeqi (Hoxha), Krasniqi, Idrizi (Abazi), Krusha, Nallbani, Keēi (Bekteshi), Limani(Gashi), Hasani e Emra (Ramushi).

Samiland
Andersoan, Je. Breke, Pedersen (Heata), Santversen, La. Breke (Jonas), Minde (Rasmunsen), Eira (Niena) Johansen, Kėven, Karlsen (Stagnes) e Lamy

Tifozat

Arb
16-11-05, 04:14
Ndeshja miqėsore Rosenborg-Pėrfaqėsuesja e Kosovės zhvillohet mė 28 nėntor

Nga Kėshilli i Pėrkohshėm i Federatės sė Futbollit tė Kosovės

Pas ftesės sė parė nga ana e skuadrės norvegjeze Rosenburg BK, qė Pėrfaqėsuesja e Kosovės tė zhvillojė njė ndeshje mė 29 nėntor, KP i kishte kėrkuar drejtuesve tė skuiadrės sė Rosenburgut qė ndeshja tė zhvillohet mė 28 nėntor nė Ditėn e Flamurit.

Kėshtu qė skuadra norvegjeze ka treguar mirėkuptim dhe ndeshja ndėrmjte Rosenburgut dhe Pėrfaqėsueses sė Kosovės do tė zhvillohet mė 28 nėntor.

http://albaniasoccer.com/al/upload/images/1130997715.bmp

Po ashtu nė njoftim tė skuadrės norvegjesze bėhėt e ditur se janė marrė tė gjitha masat para pėrgatitore dhe se mėrgata nė shtetet skandinave ėshtė e njoftur pėr kėtė takim, qė besohet se nė kėtė ndeshje do tė jenė shumė nga shqiptarė qė gjenden nė kėto shtete.

Ndėrsa nga ana e KP tė FFK-sė mbetet qė tė fillojnė pėrgatitjet qė nga e hėna pėr tė shkuar nė Norvegji, nė kėtė takimin me KF Rosenburg, njė skuadėr shumė me nam evropian.

ASoccer

Arb
27-11-05, 22:42
Kosove: FIFA do takoje Federaten e Futbollit

E Shtune, 26 Nentor 2005
Presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter, ka derguar nje leter ne seline e Federates se Futbollit te Kosoves, ku ben me dije se, "qeveria boterore e futbollit" ka pranuar kerkesen kosovare per nje takim zyrtar mes paleve. Kete e ka bere te ditur "albaniasoccer", qe shton se letra e Blatter-it ka mberritur me 24 nentor, pra pardje.

Korrieri

Arb
25-04-06, 02:18
Kosova fiton 7-1 me Monaco-n

E Diele, 23 Prill 2006Perfaqesuesja shqiptare ka fituar 7-1 nje miqesore ne Monaco, me perfaqesuesen amatore te kesaj Principate.

Golat jane shenuar nga Zeka 15', Emra 17' e 65', Gashi ne 29', Keci ne 75', Llumnica ne 82' dhe Idrizi ne 83'. Ja formacioni i Kosoves: Qosa, Bytyqi, Zhjeci, E. Hashani, Krasniqi, Kukaj, Gashi, Kasapi, M. Idrizi, Krusha, M. Hoxha, Keci, Osmani, Ramushi, Llumnica, Emra e Zeka.

Korrieri