PDA

View Full Version : Traditat dhe Zakonet nėpėr dasma dhe kanagjegje ...


Murgesha
13-10-05, 13:46
Mendoj se tė flasim herė pas here edhe pėr kėto gjėra ėshtė nė interesin e tė gjithėve, kur dihet se anėtarėt jemi thuaja nga tė gjitha trojet shqiptare.
Po pres kush i pari do tė fillojė tė tregojė pėr kėto tradita. :P

GURI SYLAJ
13-10-05, 15:17
Te enjeten qe ne mengjes heret, fillon sitja e millit me kengen -Na u nise dasma per me u nise
perhajr te kofte o i zoti shpise.................

halla e madhe
13-10-05, 18:04
Te enjeten qe ne mengjes heret, fillon sitja e millit me kengen -Na u nise dasma per me u nise
perhajr te kofte o i zoti shpise.................

Diten e ejte jane te ftuara te gjitha nuset e familjes se afert (magjetoret) te tehollojne pete pitesh dhe bakllava...aty jehone kenga dhe vallja..halla e madhe e shtepise merr nji pete te shkyer dhe vendose mbi koke e vallzon me deshirat me te mira per ciftin e RI.....

King_Gentius
15-10-05, 15:05
Ne dasme te aristokracise shqiptare ne kohen e Skenderbeut Dukagjini me Zaharian hapen sherr. Rezultati, 105 te vrare :shock: :shock:

King_Gentius
15-10-05, 18:53
Ja nje tjeter:

Un mariage Albanais
Print from Le Petit Journal of March 26, 1892

http://i14.photobucket.com/albums/a317/shkreli1/skice1892-shkeputurngaLEPETITJOURNA.jpg


:shock: :shock:

Urata
15-10-05, 20:40
M'rrodhen lotet...
Kur i thirra mendjes nismen e dasmave t'vllezerve dhe kusherinjeve...
Po kanaxheqi...
Te enjten...
pastrohet vajza...
vesh gjerat e sjellura nga burri...
vnon shamijen dhe fillonte t'qaren(vajtimin)...
Pastaj e shtuna(nata e kanės) sa emociounus/dhimje...

Vishnja prej rrėnjės thaheeeeet ooooooooooooo...
Vajjjjza prej Naaaanės po ndaheeet oooooooooo..
(kenga qe sa here e kam kenduar/degjuar kam qajtė...)

Urata
15-10-05, 20:51
Te enjeten qe ne mengjes heret, fillon sitja e millit me kengen -Na u nise dasma per me u nise
perhajr te kofte o i zoti shpise.................

Sitet mielli n'maxhe t'kuqe oooof aman amaaaan...
Perhajr t'kjofte or vlla kjo nuseee of of aman....
Sitet mielli n'maxhe t'reeee of aman amaaaan...
Perhajr t'kjoft oj Nane kjo reee of of amaaan...

Na po k'nojm me def e me def ooooooooooo...
ishalla perhajr e me qejfe ooo..
Hajde me shuplak me shuplake ooooo
ishalla perhajr e me nafake ooooo...

halla e madhe
16-10-05, 11:41
Tek i zoti i dasmes te premten vijne familjaret e aferm ;bijat nipat ,mbesat,axhallaret e dajallaret.
Aty ka mesi i dites vijne (dajregjijt) defat tupanat dhe surlat..ne oborrin e zotit te shtepise jehon vallja,nisin vallen bijat nipat hallat e tezet...atje dikund ne fund oborrit zihen gjellat nga gjellebersit me te famshem te asaj ane,sa corbat e qyshkeket,sa mezja e mishi i pjekur te bene te mahnitesh prej atmosferes se gezuar.....

I lumi i zotit te dasmes
qka po i ndrite balli
me t'gjitha bereqetet
po e marton djalin
E lumja zoja e shpise
qka po qeshet fytyra
po merr nji Re
secala me e mira :lol: