PDA

View Full Version : Po CANADAJA e larget...


Urata
16-10-05, 15:53
Per te gjithe ata qe jane ketu po ua kujtoj vetėm : Canadian Experience...! Nuk e thashe ne gjuhen shqipe, sepse do i humbiste i gjithe kuptimi...

T'flasim per sfidat qe pėrballen njerezit ketu! Perndryshe statistika, demografi dhe menyra ardhje i gjeni te gjitha ne net (google.com dhe lexo...)


Ju mirepres!

Honesty^uk.
16-10-05, 18:55
Per te gjithe ata qe jane ketu po ua kujtoj vetėm : Canadian Experience...! Nuk e thashe ne gjuhen shqipe, sepse do i humbiste i gjithe kuptimi...

T'flasim per sfidat qe pėrballen njerezit ketu! Perndryshe statistika, demografi dhe menyra ardhje i gjeni te gjitha ne net (google.com dhe lexo...)


Ju mirepres!

E nderuara URATA, une u kyca ne kete teme jo se kam informacione aq te shumta per sfidat qe kalojn popullata Shqiptare, por arsyeja eshte se para disa kohesh kam qene vet vizitor i ketij shteti per te vizituar vellain dhe per ta pergaditur terrenin per udhetimin e vellait tjeter te vogel, vecse desha te them se per nje jave qe une qendrova atje pershtypje me beri bujaria dhe mikepritja qe bashkombasit e mi treguan gjate kohes qe une qendrova ne shoqerine e tyre.

Urata
24-10-05, 06:17
Kanadaja, vendi i mundėsive

Kanadaja ėshtė vendi mė i madh gjeografikisht, nė hemisferėn perėndimore, me njė popullsi vetėm prej 31 milionė banorėsh. Ky vend tejet demokratik pėrbėhet prej 10 provincash (me qeveri lokale tė fortė) dhe tre territore, ndėrsa qytetet mė tė mėdha janė Toronto, Montreal dhe Vankuver. Emigrimi ėshtė njė burim i Kanadasė, ku bazohet vazhdimėsia e rritjes ekonomike tė kėtij vendi, dhe nga ana tjetėr, vetė emigrantėt gjejnė mundėsi tė shprehjes sė aftėsive tė tyre, duke siguruar njė jetė tė mirė pėr veten dhe familjen. Kanadaja ofron mundėsi tė mėdha pėr shkak tė popullsisė relativisht tė rrallė pėr sipėrfaqen dhe burimet natyrore qė ka vendi, tė lulėzimit ekonomik (Kanadaja ėshtė anėtare e G-ės, 8 vendet mė tė fuqishme ekonomikisht nė botės), ndėrkohė qė janė tė njohura kujdesi shėndetėsor dhe sistemi arsimor i shėndetshėm, skemat e pensionit dhe sip. e tokės sė gjerė dhe tė bollshme.Qeveria kanadeze ka nė programin e saj tė zhvilluar tė emigracionit tė organizuar, vizat e qėndrimit tė pėrhershėm nė Kanada, ku pėrfshihen viza familjare dhe ato ekonomike. Nė vizat familjare hyn emigrimi i personave qė kanė pjesėtarė tė familjes sė tyre nė kėtė vend, ndėrsa vizat ekonomike, janė ato pėr profesionistė dhe punonjės tė kualifikuar nė njė zanat tė caktuar, vizat e punonjėsve tė kualifikuar pėr Kebekun, (zona frėngjishtfolėse), i nominuari rajonal emigrim nė rajone tė caktuara), si dhe vizat pėr emigrantėt e biznesit, (qė kanė ndėrmend tė hapin njė biznes tė tyrin). Aplikanti i mundshėm pėr vizė kanadeze, pranohet nėn sistemin federal tė emigrimit tė kualifikuar duke u bazuar nė njė sėrė faktorėsh. Nė bazė tė tyre, autoritetet vendosin nėse kandidati do tė jetė i suksesshėm. Aplikanti i suksesshėm duhet tė zotėrojė njė profesion qė ėshtė nė listėn e profesioneve pėr tė cilat vendi ka nevojė, dhe veēanėrisht tė preferuar janė ata me Vende Pune tė Aprovuara nga autoritetet qeveritare. Edhe pėr vizat nėn programet migratore tė Kebekut apo tė nominuarve rajonalė, aplikantėt duhet tė dėshmojnė se kanė mundėsitė pėr t’u integruar ekonomikisht nė Kanada, nė pėrputhje me programet pėrkatse tė emigracionit dhe krieret e pėrzgjedhjes tė administratės sė Kebekut apo provincave. kategori tė tjera vizash janė ato nėn Programin e Emigracionit pėr Biznesin, ku pėrfshihen tre nėkategori, pėrfshijė atė tė investitorėve, sipėrmarrėsve dhe tė vetė-punėsuarve. Numrin e ardhshėm do tė botojmė shumė hollėsira mbi emigracionin nė Kanada.

Plotėsoni dokumentet pėr vizė kanadeze
Aplikanti pėr vizė kanadeze tė punonjėsit tė kualifikuar, duhet tė plotėsojė formularin pėrkatės pėr qėndrim tė pėrhershėm. Seksioni i informacionit shtesė pėr familjarėt, duhet tė plotėsohet nga secili anėtar i familjes. Qytetarėt shqiptarė duhet tė plotėsojnė njė pyetėsor tė veēantė. Tė gjitha dokumentet duhet tė jenė tė fotokopjuara dhe noterizuara dhe nė pėrkthimin anglisht ose frėngjisht. Mos dėrgoni origjinalin, pėrveēse aty ku ju kėrkohet. Tė gjitha dokumentet bashkė me formularin e plotėsuar, mbyllen nė njė zarf.
-Dokumentet e nėnshtetėsisė: Karta e identitetit, certifikata e martesės, divorcit, vdekjes sė bashkėshortit etj. Fotokopje e certifikatės sė nėnshtetėsisė.
-Certifikatat e fėmijėve, (me emrat e prindėrve), dokumentet e adoptimit, (nėse ėshtė ky rast), vendim gjykate pėr kujdestarinė e fėmijės (nė rast divorci). Dokumentet (dėftesat) e studimeve tė fėmijės, kur ai ėshtė mbi 22 vjeē.
-Dokumentet e udhėtimit dhe pasaportat: Fotokopje tė faqeve tė pėrdorura tė pasaportave tuaja, partnerit dhe fėmijėve, (Data e lėshimit, vizat e mundshme, foto dhe afati i skandencės, shėnime etj).
-Nėse keni, tė dhėna pėr tė afėrmit tuaj nė Kanada dhe statusin e tyre.
-Aplikanti kryesor, tė paraqesė tė dhėna tė nivelit arsimor tė ēdo lloji, qė pas shkollės sė mesme: Diploma, ēertifikata, mbrojtje gjuhe tė huaj, provime dhe kurse tė ndryshme. Duhet dėftesa e listės sė notave nė universitet, tė mbyllur nė njė zarf tė vulosur nga fakulteti juaj.
-Pėrvoja e punės: Dokumente tė noterizuara tė tė kontaratave tė punės, aktuale dhe tė kaluara, tė noterizuara me pėrkthim anglisht ose frėngjisht. Letra reference tė kompnive ku keni punuar, tė sigluara me logon, telefonin, faksin e kompanisė. Ato duhet tė pėrfshijnė: Kohėn e punėsimit, postet dhe pėrsa kohė i keni patur, pėrgjegjėsitė nė cdo post dhe pėrfitimet ekonomike, firma e eprorit tuaj dhe karta e tij e biznesit. Nėse nuk paraqisni referencėn, jepni me shkrim arsyet.
-Provat e zotėrimit tė gjuhės: Provimet me shkrim dhe diplomat e njė institucioni tė njohur. Provimet duhet tė jenė jot ė tė vjetra se tė njė viti, dhe nėse vendosni tė nė dėrgoni diplomės, ajo duhet tė jetė origjinalja.
-Nėse keni siguruar leje pune nė Kanada, dėrgoni fotokopjen e lejes.
-Familjarėt qė nuk vijnė me ju: Nėse keni i martuar dhe vendosni tė shkoni nė Kanada pa partnerin dhe fėmijėt, bashkė me aplikimin duhet tė keni njė deklaratė tė shkruar dhe noterizuar, ku theksoni vendimin pėr tė emigruar pa familjen, dhe tė konfirmoni se e keni tė qartė qė familjarėt duhet tė ndjkein procedurat e tyre tė emigrimit, nėse duan tė bashkohen me ju mė vonė.
-Prova tė posedimit nga ana juaj tė fondeve tė kėrkuara pėr emigrim, pėr tė mbajtur veten, tė gatshme pėr t’u kthyer nė njė nga monedhat e pėrdorura nė Kanada sapo tė mbėrrini.
-Certifikata Origjinale tė pastėrtisė penale, pėrfshirė gjurmėt e gishtėrinjve, pėr ju dhe familjarėt, nė ēdo vend ku keni jetuar pėr tė paktėn 6 muaj.
-Fatura e pagesės sė aplikimit.
Fotot: Nga 6 foto pėr ju dhe familjarėt. Kujdes: Nuk janė njėsoj me foton e pasaportės: Pėrmasat e fotos janė 45x35 mm. Pėrmasat e kokės, nga 25 nė 35 mm.
Adresa postare:
The Canadian Embassy, Immigration Section, Via Zara 30, Rome, 00198, Italy

Shkoni nė Kanada i sponsorizuar nga i afėrmi
Qytetarėt e Kanadasė apo personat qė gėzojnė statusin e rezidentit tė pėrhershėm nė kėtė vend, kanė tė drejtėn tė sponsorizojnė familjarė tė afėrt apo kushėrinj, tė cilėt duan tė bėhen rezidentė tė pėrhershėm nė Kanada. Sponsorėt duhet tė premtojnė se do tė mbėshtesin financiarisht tė afėrmin apo familjarin dhe familjen e kėtij tė fundit, pėr njė periudhė kohore nga 3-10 vjet, pėr t’i ndihmuar ata tė stabilizohen nė Kanada. Ndėrkaq, nėn Marrėveshjen Kanada-Kebek, (rajoni frėngjishtfolės), kjo provincė ka rolin e saj nė vendimin qė do tė marrė pėr rezidentėt nė kėtė provincė. Gjithsesi kjo pjesė e procesit fillohet vetėm pasi zyra e Emigracionit dhe Nėnshtetėsisė sė Kanadasė, CIC, ka mbaruar procedurėn e pranimit tė aplikantit, pasi ka vlerėsuar se janė plotėsuar kriteret e kėrkuara.

Kush mund tė sponsorizohet
Rezidenti i pėrhershėm apo nėnshtetasi kanadez, mund tė sponsorizojė kėta tė afėrm qė jetojnė jashtė Kanadasė:
-Bashkėshortin (en) qė duhet tė jetė 16 vjeē e lart
-Prindėrit dhe gjyshėrit
-Fėmijėt nė moshė minore (i varur), pėrfshi edhe ata tė adoptuar
-Vėllezėrit, motrat, fėmijėt e tyre, nipėr apo mbesa kur janė jetimė; kur janė nėn 18 vjeē dhe tė pamartuar, ose
-Mund tė sponsorizohen kushėrinj tė parė tė ēdo moshe, nėse nuk keni teze, hallė dajė apo xhaxha ose anėtarė familjeje nga lista e mėsipėrme pėr tė sponsorizuar, ose kur kėta tė fundit gėzojnė ndėrkaq statusin kanadez tė nėnshtetėsisė apo rezidencės sė pėrhershme.
Njė fėmijė quhet i varur kur ėshtė nėn moshėn 22 vjeē dhe nuk ėshtė i martuar, (nė bashki apo kishė etj); kur ėshtė student me kohė tė plotė dhe ka varėsi pėr mbėshtetje financiare qė para se tė mbushte 22 vjeē; ose ėshtė i varur financiarisht nga njė prind qė poara moshės 22 vjeē, pėr shkak tė njė invaliditeti.

Ēfarė duhet patur parasysh
Nėse i afėrmi juaj qė jeton nė Kanada, kėrkon t’ju sponsorizojė pėr vizėn familjare, ai duhet tė plotėsojė disa kushte. Kėshtu, nėse ka sponsorizuar mė parė tė afėrm, qė nė Kanada ka pėrfituar asistencė sociale, ai nuk mund tė sponsorizojė njė tjetėr, pasi nuk ka respektuar mbėshtetjen financiare tė tė afėrmit. Rezidenti i pėrhershėm apo shtetasi kanadez, paraprakisht duhet tė nėnshkruajė njė Pakt me Ministrinė e Emigracionit dhe Nėnshtetėsisė, si dhe njė Marrėveshje Sponsorizimi me tė afėrmin e vet, qė nėnvizon angazhimin e pėrbashkėt. Nėse ju kėrkoni tė emigroni nė Kanada, i afėrmi juaj sipas marrėdhėnieve familjare qė pėrshkruam mė lart, duhet sė pari tė aplikojė pėr t’ju sponsorizuar. Vetėm pas kėsaj, ju si emigrant mund tė aplikoni pėr vizė kanadeze, sipas klasės sė vizave familjare. Aplikimi, pra formulari i mbushur dhe gjithė dokumentacioni qė kemi pėrshkruar numrat e kaluar, postohen nė adresėn: The Canadian Embassy, Immigration Section, Via Zara 30, Rome, 00198, Italy.

Tarifat e aplikimeve pėr vizė nė Kanada
Aplikantėt pėr vizė kanadeze, tė ēfarėdo lloji, duhet tė paguajnė njė sėrė kostosh tė pėrpunimit administrativ tė dosjeve tė tyre,si pėr procedurat e emigracionit, edhe pėr ato tė marrjes sė qytetarisė kanadeze. Mė poshtė po japim listėn e tarifave pėr aplikantėt duhet tė kenė parasysh pėr llojin e vizės qė kėrkojnė. Autoritetet kanadeze kanė tė drejtėn e ndryshimit tė taksave tė mėposhtme pa ndonjė paralajmėrim paraprak, ndėrsa pėrgjithėsisht, tarfiat nė fjalė paguhen nė kohėn e aplikimit. Tė gjitha shumat e pėrmendura mė poshtė janė nė dollarė kanadezė.
Viza e qėndrimit tė pėrhershėm
Aplikantėt e vizave familjare
Aplikimi i sponsorit $75
Aplikanti kryesor $475
Aplikanti kryesor, nė rastin kur ai ėshtė mė pak se 22 vjeē dhe nuk ėshtė bashkėshort apo partner $75
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė mbi 22 vjeē ose nėn 22 vjeē dhe bashkėshort $550
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė nėn 22 vjeē dhe nuk ėshtė bashkėshort $150
Kujdes: Tarifat e aplikantėve kryesorė dhe anėtarėve tė familjes pėr vizat familjare, paguhen bashkė me taksėn e sponsorit, kur ky i fundit dorėzon aplikimin e sponsorizimit.
Viza e tė vetėpunsuarit, e sipėrmarrėsit dhe biznesmenit
Aplikanti kryesor $1,050
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė mbi 22 vjeē ose nėn 22 vjeē dhe bashkėshort $550
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė nėn 22 vjeē dhe nuk ėshtė bashkėshort $150
Aplikantė pėr vizat e tjera
Aplikanti kryesor $550
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė mbi 22 vjeē ose nėn 22 vjeē dhe bashkėshort $550
Anėtari i familjes sė aplikantit kryesor, kur ėshtė nėn 22 vjeē dhe nuk ėshtė bashkėshort $150
Viza qėndrimi tė pėrkohshėm
Me njė hyrje nė Kanada $75
Mė shumė hyrje $150
Kujdes: Totali pėr kėtė kategori nuk i kalon 400 $, kur familja/grupi hyn nė Kanada nė tė njėjtėn kohė dhe vend
Leje pune
Tarifa e lejes $150
Kujdes: Kjo tarifė ėshtė pėrsonale, por nuk i kalon 400$ kur grupi hyn njėherėsh nė Kanada nė tė njėjtėn pikė, pėr koncerte etj.. Leje studimi
Tarfia e lejes sė studimit $125

Viza kanadeze, pyetėsori i veēantė pėr shqiptarėt
Emigrantėt shqiptarė qė kėrkojnė tė aplikojnė pėr viza kanadeze, si tė kategorisė sė vizės federale pėr punonjėsin e kualifikuar, tė vizės rajonale (provincės) pėr tė nominuarin, apo tė aplikantit tė pėrzgjedhur tė Kebekut, duhet tė plotėsojnė njė pyetėsor tė veēantė, qė ka lidhje pikėrisht me aktivitetin e tyre nė Shqipėri apo nė rajon. Pyetėsori i autoriteteve kanadeze kėrkon qė nėse pėrgjigja ndaj cilėsdo pyetje ėshtė “Po”, tė jepet informacion detajuar lidhur me tė.Ja pyetjet qė pėrmban pyetsori:
1) Keni patur ju ose cilido anėtar i familjes suaj, kontakte tė vullnetshme apo tė pavullnetshme, me shėrbimet sekrete ose informative tė Shqipėrisė, ish Jugosllavisė apo vendev tė tjera?
2) Keni punuar ju ose cilido anėtar i familjes suaj, pėr shėrbimet sekrete apo informative shqiptare, ish jugosllave apo vendeve tė tjera?
3) Ju ose anėtarė tė familjes, keni punuar ndonjėherė nė ndonjė sektor tė veprimtarisė sekrete apo tė klasifikuar, dhe/ose a keni patur ndonjėherė akses nė informacione sekrete?
4)Keni hasur ju apo anėtarė tė familjes, ndonjėherė probleme me autoritetet policore, tė sigurisė apo informative, nė vendin tuaj apo vende tė tjera, pėrfshirė edhe ngacmime nga ana e tyre?
5) Ju ose ēdo anėtar i familjes suaj, ka vepruar ndonjėherė, vullnetarisht ose i detyruar, me ndonjė grup apo organizatė nė territorin e Shqipėrisė, Unionit SMZ apo tė tjera rajone tė ish Jugosllavisė, apo nė ēdo vend tjetėr, si furnizues armėsh apo stėrvitės trupash?
6) Jeni thirrur ju apo anėtarė tė familjes suaj, tė shėrbeni nėn armė, (me dėshirė apo i detyruar), nė njėsitė e forcave tė armatosura nė rajonet e ish Jugosllavisė qė nga viti 1991? Nėse po, keni marrė pjesė aktive nė luftime nė territorin e ish Jugosllavisė? Shėnoni datat dhe vendet e misioneve, emrat e krerėve tė njėsisve ushtarake, dhe bashkangjisni dosjes suaj njė fotokopje tė librezės ushtarake apo tė marrjes sė urdhrit tė misionit.
7) Si njė individ apo anėtar i njė organizate apo grupi, keni patur ju apo anėtarė tė familjes suaj, Probleme tė Veēanta nė Shqipėri, sidomos pėrsa u pėrket ēėshtjeve financiare apo administrative, (pėr shembull, nė lidhje me natyrėn apo origjinėn e dokumenteve qė ju apo familjarėt kanė marrė, zotėruar apo lėshuar?)
Shėnime tė veēanta:
a) Ju lutemi, deklaroni sasinė e fondeve tuaja financiare, burimin e tyre, llojin e valutės dhe vendndodhjen e tyre. b) Shėnoni nė hapėsirėn pėkatėse nė pyetėsor, datat dhe arsyet e ēdo udhėtimi qė keni bėrė gjatė 10 viteve tė fundit apo qė pas datėlindjes suaj tė 18-tė. Jepni gjithashtu njė listė emrash, adresash dhe numrash telefoni tė kontekteve tuaja personale apo profesionale jashtė Shqipėrisė, duke pėrshkruar natyrėn e kėtyre kontakteve.

Viza kanadeze, ku dhe si procesohet aplikimi
Aplikimet e tė interesuarve pėr emigrim nė Kanada, procesohen nga zyrat pėrkatėse tė vizave, nė ambasadat, misionet apo konsullatat kanadeze. Mė e afėrta pėr aplikantėt shqiptarė ėshtė ambasada kanadeze nė Romė, e cila ėshtė akredituar edhe pėr Shqipėrinė. Procesi nėpėr tė cilin kalon pėrpunimi i aplikimit tė emigrantit, vijon si mė poshtė:
-Disa hapa janė tė pėrbashkėt pėr ēdo mision kanadez gjatė procesimit tė aplikimeve pėr vizė. Kėshtu, pas dorėzimt tėaplikimit tuaj, oficeri I Emigracionit dhe Nėnshtetėsisė sė Kanadasė, do tė verifkojė nėse dosja ėshtė plotėsuar nė rregull. Kėshtu pėrfshihet kontrolli pėr: Plotėsimin e formularit tė aplikimit nė mėnyrė korrekte, pagesa e taksės sė aplikimit, dhe pėrfshirja e gjithė dokumentacionit mbėshtetės. Nėse oficeri vėren mungesa, aplikimi kthehet pa u marrė parasysh. Zyra pėrkatėse ju dėrgon njė letėr, nė rastin kur e ka marrė aplikimin korrekt nga ana juaj, duke ju njoftuar njėkohėsisht se cilat hapa hidhen mė pas.
-Koha e procesimit: Kohėzgjatja pėr pėrpunimin e dokumentacionit tuaj tė aplikimit, varet nga njėri mision nė tjetrin, por zakonisht kufijtė minimalė dhe maksimalė janė nga 6 deri nė 33 muaj. Keni nė dorė tė pėrshpejtoni kohėn e procesimit dhe kthimit tė pėrgjigjes, nėse:
Pėrfshini gjithė dokumentacionin e nevojshėm nė aplikimin tuaj; nėse njoftoni Zyrėn e Vizave pėr ēdo ndryshim qė ka ndodhur lidhur me tė dhėnat e aplikimit tuaj; nė se siguroheni mirė se fotokopjet dhe dokumentat janė tė qarta dhe tė lexueshme, nėse ofroni pėrkthime tė noterizuara nė anglisht-frėngjisht tė dokumenteve, aty ku kėrkohet.
Vonesat: Aplikimi juaj mund tė vonohet nė rastet kur Zyrės sė Vizave i duhet tė ndėrmarra veprime shtesė pėr tė shqyrtuar rastin tuaj. Aplikimi vonohet kur:
-Ka probleme lidhur me kriminalitetin apo me ēėshtje tė sigurisė nė aplikimin tuaj
-Nėse situata juaj familjare nuk ėshtė e qartė pėr shkak tė njė divorci, adoptimi fėmije etj, ku ēėshtjet lidhur me to nuk janė qartėsuar dhe zgjidhur ligjėrisht.
-Nėse Zyra e misionit kanadez duhet tė konsultohet me zyra tė tjera apo me qendrėn nė Kanada.
-Zyra e Vizave do tė kontaktojė mė ju nėse kėrkon mė shumė dokumenta ose nėse duhet tė vini pėr njė intervistė.
-Nėse aplikimi juaj ėshtė i suksesshėm, juve do t’ju drgohet COPR, Konfirmimi i Rezidencės sė Pėrhershme nė Kanada. COPR duhet ta keni me vete bashkė me pasaportėn tuaj dhe vizėn, kur tė hyni nė Kanada.

Testi, sa pikė fitoni pėr vizėn kanadeze
Vizat kanadeze pėr punonjėsit e kualifikuar, vlerėsohen me sistem pikėsh dhe i akordohen me statusin e rezidentit tė pėrhershėm, atij kandidati qė ėshtė i aftė tė demonstrojė se ka mundėsi tė pėrballojė me sukses ekonomikisht jetesėn nė Kanada. Aplikantėt vlerėsohen pėr 6 elementė dhe nėnfaktorėt e tyre, tė cilat nė total pikėsh maksimale arrijnė nė 100 pikė. Aplikanti i suksesshėm duhet tė marrė minimalisht 67 pikė, ndėrsa duhet tė ketė tė paktėn 1 vit pėrvojė tė pandėrprerė nė profesionin pėr tė cilin aplikon, gjatė 10 vjetėve tė fundit. Sipas rregullores sė pikėve, renditen faktorėt qė ndikojnė pėr kandidatin, dhe maksimumi i pikėve qė mund tė fitojė ai nga ēdo faktor. Kėshtu, pikėt maksimale janė:
-Pėr arsimin 25, gjuhėn 24, pėrvojėn, 21, moshėn 10, gjetja paraprake e vendit tė punės 10, pėrshtatshmėria 10. Totali 100 pikė.
Arsimi Pikėt tuaja Max. 25
Universiteti Grada doktor ose master, dhe tė paktėn 17 vjet nė profesion 25
Dy ose mė shumėdiploma universiteti, dhe tė paktėn 15 vjet pėrvojė nė profesion ose tė ngjashme 22
Diplomė dy vjeēare nė universitet dhe 14 vjet pėrvojė 20
Diplomė 1 vjeēare nė universitet dhe tė paktėn 13 vjet pėrvojė 15
Ēertifikata ose Diploma tė tjera mbi tė mesmen
Diplomė shkolle profesionale 3 vjeēare dhe 15 vjet pėrvojė 22
Diplomė dy vjeēare dhe tė paktėn 14 vjet pėrvojė nė kėtė fushė 20
Diplomė 1 vjecare profesionale dhe tė paktėn 13 vjet pėrvojė 15
Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm 5
Gjuha e huaj ( E folur, e shkruar, dėgjim, lexim) Max. 24
Gjuha e parė Aftėsia e lartė 4
E mesme 2
Njohuri bazė 1 deri 2
Aspak 0
Maksimumi pėr katėr aftėsitė 16
Gjuha e dytė Aftėsia e lartė 2
E mesme 2
Njohuri bazė 1 deri 2
Aspak 0
Maksimumi pėr katėr aftėsitė 8
Pėrvoja nė punė Maks. 21
Njė vit 15
Dy vite 17
Tre vjet 19
Katėr vjet 21
Mosha Maks. 10
Maks. 10 pikė 21-49 vjeē
Zbriten 2 pikė pėr ēdo vit Mbi 49 ose nėn 21
Sigurimi paraprak i punės nė Kanada Maks. 10
Pėrshtatshmėria nė vend Maks. 10
Arsimi i bashkėshortit(es) 3-5
Nėse keni punuar mė parė zyrtarisht njė vit nė Kanada 5
Nėse keni studiuar minimumi 2 vjet nė vend 5
Pikė tė shtuara pėr sigurimin e punės 5
Lidhje familjare nė Kanada 5
Totali 100

Kanada-Kebek, profesionet mė tė kėrkuara
Brenda Kanadasė, emigrantėt shqiptarė mund tė zgjedhin pėr emigrim zonėn franceze tė Kanadasė, Kebekun, e cila drejtohet nga njė qeveri autonome. Preferohet njohuria e frėngjishtes apo anglishtes. Kebeku dhe qeveria federale kanadeze kanė juridiksion tė pėrbashkėt pėrsa i pėrket emigracionit. Kebeku ėshtė pėrgjegjės nė pėrzgjedhjen e emigrantėve qė dėshirojnė tė vendosen brenda territorit tė kėsaj province dhe qė do tė hyjnė nė tregun vendas tė punės, ndėrkohė qė pranimin e tyre nė vend, pėrgjegjėse ėshtė Kanadaja. Mė poshtė po japim listėn e profesioneve mė tė kėrkuara nė kėtė zonė me zhvillim shumė tė lartė ekonomik dhe kulturor.
Arsimi i lartė
Agrikulturė dhe pyje
Shkenca dhe teknologji ushqimore Arkitekturė, planifikim dhe projektim urban Projektim industrial
Arte tė bukura-tė aplikuara: Komunikacione dhe projektime grafike Shkenca natyrore:
Biokimi, kimi, inxhinieri kimike, inxhinjeri civile, inxhinieri elektrike dhe elektronike, inxhinieri industriale, inxhinieri e teknologjisė sė informacionit, inxhinjeri mekanike, inxhinjeri e ndėrtimit, mikrobiologji, shkenca informative,
Gjuhė dhe letėrsi
Pėrkthyes anglisht-frėngjisht nė fusha teknike dhe shkencore
Shkenca administrative: Teknologji e menaxhimit tė informacionit
Mjekėsi: Terapist tė foluri dhe audiolog, infermieria e lartė (3 vjet dhe mbi)
Shkenca sociale: Arkivist shkencor dhe bibliotekar
Arsimi post-sekondar (baraz me tre vjet studime)
-Bujqėsi dhe peshkim, veterinary, teknologji e prodhimit blegtoral, teknologji e pajisjeve bujqėsore
-Ushqim dhe turizėm: Teknologji e transformimit ushqimor, teknika tė menaxhimit hotelerik,
-Kimi-biologji: Purifikim uji, kimi analitike (laborator)
-Mirėmbajtje pajisjesh motorike: Mirėmbajtje avionėsh dhe pjesėsh
-Teknolog: i inxhinierisė industriale, i nxhinierisė mekanike, i transformimeve plastike
-Laborant radio-onkologjie
-Specialist i prodhimit tė letrės

Gazeta Sot

Gentiani
24-10-05, 22:11
Urata, tė falėnderoj pėr informacionet qė keni sjellur rreth Kanadasė dhe shpresoj qė kėtė shembull nė tė ardhmen ta ndjekin edhe diskutues tjerė me informacione nga vendet ku ata jetojnė dhe ti lėmė anash pėrfundimisht pėrshėndetjet rrush e kumbulla temė e forum.

Besoj se ėshtė nė interes tė gjithėve, tė shkruajnė lidhur me vendet, mundėsitė, problemet dhe aktualitetet nė ato vende, sepse nėse jo atyre sigurisht se dikujt do ti jenė tė nevojshme ato informata.

Urata
26-10-05, 03:30
Per ju qe zotroni gjuhen angleze...

klikoni ne kete web site dhe mund te gjeni te gjitha informacionet e duhura ne lidhje me Governmentin Canadez...

www.canada.gc.ca

informatione ne lidhje me immigration
klikoni ne:

www.cic.gc.ca

Urata
26-10-05, 03:31
ps:vlen edhe per zoteruesit e gjuhes frenge...

Urata
26-10-05, 03:33
Ne rast se u duhen informacione me te hollesishme, apo edhe ndonje formular aplikimi te ēfaredolloji/natyre mos hezitoni te pyesni...!


Jam ne dispozicion tuajin!

Gentiani
26-10-05, 20:55
Ne rast se u duhen informacione me te hollesishme, apo edhe ndonje formular aplikimi te ēfaredolloji/natyre mos hezitoni te pyesni...!


Jam ne dispozicion tuajin!


Urata, ha,hahaaaa nxjerr edhe nr. e xhirollogarisė pėr shėrbimet, pėrndryshe lista e atyre qė ju mbesin borgj rritet, pėrfshirė kėtu unė inklusivisht vehten.

O s`ka me Uratėn jo vetėm pėr Kanadanė, por pėrfshirė edhe US ka informacione dhe e gatshme tė ndihmojė me luftėn e formularėve tė cilat ishin tė shumėta.

Urata
26-10-05, 22:42
Honesty_uk dhe Gentiani u falenderoj per perkrahje/shtytje/mirenjohje...

Yours Truly,
une "URATA" ...

Krokodilli
27-10-05, 06:03
Pershendetje Urata
Pershendetje per te gjith shqiptaret ne Kanada.....
kam shetit pothuajse te gjitha shtetet e zhvilluara boterore,,, pushimin e ardhshem kam plan te vizitoj Toronton - Kanadan.
Kam disa shok qe jetojn ne Toronto, si shqiptar ashtu edhe australian, keshtu qe vitin e ardhshem ne Gusht do te udhetoj per 2 muaj..

Kam bindjen se do te kaloj shum mire, edhe pse Kanada si nga ligjet , menyra e jeteses eshte shum e ngjashme me jeten ne Australi, vetem se ne vend te Kengurave qe ka ne Australi atje ka Kaprolla :lol:

Urata
27-10-05, 12:21
Mireardh'sh e mire na gjetsh ...
vjen tek motra ti para te gjitheve tjere...!

A u ba...!

Krokodilli
27-10-05, 12:44
Mireardh'sh e mire na gjetsh ...
vjen tek motra ti para te gjitheve tjere...!

A u ba...!

po moj Urata moter,, ku me marr me taku motren e forumit, se me gjith deshir,, nese jeton ne Toronto, apo edhe rrethin deri 1000 km larg Torontos ,, aty me ki per dreke :) , kysmet vitin e ardhshem ka fundi i Gushtit....huggsss

Urata
27-10-05, 12:49
Jam mu ne zemren e Torontos...!

Gentiani
26-11-05, 16:32
Jam mu ne zemren e Torontos...!

A bash nė Toronto je a ? :lol: :lol:

e kam pasur nė plan me vizitue njėherė Canadanė, po pata ra nė bela me atė Luanėn e Forumit edhe ma kish pas dėrgue njė selam pėr me mi dhėnė nja dy flakaresha, edhe si dėgjova vetėm nė aeroport po rrinte tu pritė kur po vjen Gentiani :lol: :lol: :wink:

Mė ke shpėtu bre Urata, i kishe ulė gjakrat he Zoti ty tė ruajtė, se po po pėr tu bė hata e madhe me Luanėn.

Eu more me kėta njerėzit e forumit, si nuk po mundet njeriu tu bjerė nė fije, pėr nji fjalė tastature tė presin me stupc nė dorė :lol: :lol: :lol: :wink:

Luana
29-11-05, 22:37
Jam mu ne zemren e Torontos...!

A bash nė Toronto je a ? :lol: :lol:

e kam pasur nė plan me vizitue njėherė Canadanė, po pata ra nė bela me atė Luanėn e Forumit edhe ma kish pas dėrgue njė selam pėr me mi dhėnė nja dy flakaresha, edhe si dėgjova vetėm nė aeroport po rrinte tu pritė kur po vjen Gentiani :lol: :lol: :wink:

Mė ke shpėtu bre Urata, i kishe ulė gjakrat he Zoti ty tė ruajtė, se po po pėr tu bė hata e madhe me Luanėn.

Eu more me kėta njerėzit e forumit, si nuk po mundet njeriu tu bjerė nė fije, pėr nji fjalė tastature tė presin me stupc nė dorė :lol: :lol: :lol: :wink:

Rastesisht hyra ne ket TEM dhe pash Gentian qka kishe shkretu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
po pse more Vendas spo e tregon te verteten po ma morre ftyren :lol: :lol:
Po punoj aty ne Aeroport ooo vendas :lol: :lol: edhe po natyrisht qe te pres ty per at amanetin qe te kam dhan , shume kam merak me i mbajt premtimet :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Te pershendes Gentian ,


Urata :wink:

Agroni22
14-12-05, 23:54
pershendetje per canadan dhe kom qejf me vizitu ndoj her sepse me pelqen ky vende sepse me doekt se eshte shume demokratik .

keshtu pra pershendes dhe te gjithe shqiptaret qe gjinden neper canada

Urata
21-07-06, 21:36
pershendetje per canadan dhe kom qejf me vizitu ndoj her sepse me pelqen ky vende sepse me doekt se eshte shume demokratik .

keshtu pra pershendes dhe te gjithe shqiptaret qe gjinden neper canada


O i pershendetur qofsh...! Kur don me dale ketej, ta dish se ke ku del! Na lajmero e t'bohmi gati ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pak shaka...!

Guri i madh
23-07-06, 22:08
une juve ne kanad ju pershendes te gjithve kalofshi mir