PDA

View Full Version : Prej tash ne kinematė shqipėtare filmi "Syri Magjik&quo


loni19
30-10-05, 14:54
pershendetje anetare te nderuar.
prej tash e tujte ne kinemate shqiptare do te jet e paraqitur premiera e filmit "Syri Magjik" (Magic Eye), me regjisor Kujtim Ēashku...
ne fim paraqiten ngjarjet e vitit 1997, dhe dicka e lidhur per to...
a keni ndegjuar per kete film dhe cfare mendimi keni..

Barbaroza
30-10-05, 18:03
Fatkeqesisht s'paskam degjuar.Me deshire do te doja te dinja diqka per kete film!

loni19
30-10-05, 19:58
"Syri magjik" shfaqet ne dhjetor

Dhurata Hamzai

Nderkohe qe "Syri magjik", filmi me i ri i Kujtim Cashkut, eshte hedhur ne internet dhe ne treg per t'u shitur, premiera po pergatitet per tu shfaqur para publikut shqipatr ne muajin dhjetor.

Filmi trajton nje fabul, subjekti i se ciles eshte marre nga ngjarjet e vitit 1997 ne Shqiperi, duke e anashkaluar analizen historike te ketij momenti te cuditshem historik.

Aktoret qe luajne ne kete film, jane Bujar Lako ne rolin kryesor, dy te rinjte nga Prishtina, Arta Dobroshi dhe Alban Ukaj, Timo Flloko, Kadri Roshi, Reshat Arbana, Rajmonda Bulku, Guljem Radoja, nderkohe qe luan nje rol edhe prezantuesja e njohur Zerina Kuke.

Kryesisht ne film trajtohet tematika e medias qe regjsori e ka trajtuar si pushtetin e katert.

Duke evidentuar rolin e saj, sidomos kur shoqeria shqiptare ka qene ne tranzicion, pa perjashtuar edhe faktin se ky pushtet ka edhe forcen per te manipuluar, regjisori ka pergatitur per kuadrot e filmit te tij me te ri rrethana paradoksale qe shkojne ne rrugen e ketyre dilemave.

Cili duhet te jete roli i saj dhe cilin rol luan ne te vertete media ne shoqerine shqiptare, eshte problematika e trajtuar ne filmin "Syri magjik".