PDA

View Full Version : Loje me llogaritje matematikore


laliloli
11-11-05, 18:26
Te provojme se sa e njohim matematiken dhe si po na shkon kjo loje

Duke llogaritur me numrat(kater duhet te jen) 7,4,1dhe 3 fitoni numrin 6

Po e zgjidh kete:

7+1=8x3=24:4= 6


Zgjidhne pra kete : me numrat 9,5,2dhe 7 fitoni numrin 14


PS.Nuk duhet te perseritni dy here nje veprim matematikor (mbledhje ,zbritje,shumezim ose piestim}

Me qe aty per aty me lindi kjo ide ,i mirepres sygjerimet dhe keshillat e juaja dhe pse jo te behen edhe ndryshime


Sinqerisht Lali

Barbaroza
11-11-05, 20:22
Te provojme se sa e njohim matematiken dhe si po na shkon kjo loje

Duke llogaritur me numrat(kater duhet te jen) 7,4,1dhe 3 fitoni numrin 6

Po e zgjidh kete:

7+1=8x3=24:4= 6


Zgjidhne pra kete : me numrat 9,5,2dhe 7 fitoni numrin 14


PS.Nuk duhet te perseritni dy here nje veprim matematikor (mbledhje ,zbritje,shumezim ose piestim}

Me qe aty per aty me lindi kjo ide ,i mirepres sygjerimet dhe keshillat e juaja dhe pse jo te behen edhe ndryshime


Sinqerisht Lali

9-5=4x7=28:2=14


A osht mire bre?

laliloli
11-11-05, 21:12
9-5=4x7=28:2=14


A osht mire bre?

Mire eshte Barbaroza ,te lumte .

Nuk e parashtrove nje detyre tjeter

Barbaroza
11-11-05, 21:24
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28

laliloli
11-11-05, 21:31
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28


8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21

Barbaroza
11-11-05, 21:56
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28


8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21

laliloli,kaq pata mundesi! :?

3x6=18+9=27-5=22

Murgesha
11-11-05, 21:56
Faleminderi Lali.Nga numrat 8,6,3,2 fitoni numrin 28


8x3=24+6=30-2=28 --a eshte mire Barbaroza?


Vazhdojme

me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21


9:3=3x5=15+6=21

Murgesha
11-11-05, 22:02
Mė falni se harrova tė parashtroj njė problem matematikor.
Nga numrat 7,6,5,3 fitoni numrin 20?

laliloli
11-11-05, 22:02
me numrat 9,3,5,6 fitoni numrin 21


9:3=3x5=15+6=21[/quote]

Te lumte Murgesha ,Barbaroza afer qenke afru edhe ti

Vazhdojme :

Me numrat 8,1,4,7 fitoni numrin 11

Murgesha
11-11-05, 22:14
Te lumte Murgesha ,Barbaroza afer qenke afru edhe ti

Vazhdojme :

Me numrat 8,1,4,7 fitoni numrin 11

8x1=8+7=15-4=11 :wink:

Dhe mos ma baj me hile:
Nga numrat 7,6,5,3 fitoni numrin 20? :P

Kalt
11-11-05, 22:22
(6x5) - (7+3) = 20

Kalt
11-11-05, 22:25
Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.

Murgesha
11-11-05, 22:41
Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.

(2x6)+(-3x5) = -3

Nuk jam e sigurtė nėse kėshtu shtrohet ky problem, edhe ku me qenė se kam harruarr si ka qenė matematika dikur. :wink:

Kalt
11-11-05, 22:42
Me numrat 2,3,5,6 te dale numri -3.

(2x6)+(-3x5) = -3

Nuk jam e sigurtė nėse kėshtu shtrohet ky problem, edhe ku me qenė se kam harruarr si ka qenė matematika dikur. :wink:

Mire eshte vecse duhet nje ndryshim i vogel: (2x6) - (3x5) = -3

Barbaroza
12-11-05, 15:39
Po vazhdoj une pasi s'ka te parashtruar detyre!

Nga numrat 5,5,7 dhe 2 te fitohet numri 14

E lehte fare! :lol:

Murgesha
12-11-05, 15:45
Po vazhdoj une pasi s'ka te parashtruar detyre!

Nga numrat 5,5,7 dhe 2 te fitohet numri 14

E lehte fare! :lol:

7x5=35:5=7x2=14 :wink: :lol: :lol:

Barbaroza
12-11-05, 17:54
Nga numrat 3,3,3,3 gjeni numrin 9

Murgesha
12-11-05, 18:01
Nga numrat 3,3,3,3 gjeni numrin 9

(3-3) x (3 x 3) =9 :lol: :lol:

1,2,3,4= 9
S`po mė kujtohet ndonjė mė e vėshtirė pėr momentin. :P

laliloli
12-11-05, 18:45
Nga numrat 3,3,3,3 gjeni numrin 9

Me duket se Murgesha e ka gabuar

(3:3)X(3x3)=9

Si e ka zgjidh Murgesha perfundimi eshte = zero

Barbaroza
12-11-05, 18:54
Edhe une po e verej tash gabimin e Murgeshes!

Murgesha
12-11-05, 19:25
Nga numrat 3,3,3,3 gjeni numrin 9

Me duket se Murgesha e ka gabuar

(3:3)X(3x3)=9

Si e ka zgjidh Murgesha perfundimi eshte = zero

Ghagaghaghaaghaghaghaghaghagh. Sigurisht gabim kam shtypyr tastaturėn.
Tė flm nė pėrmirėsim Lali. :lol: :evil: :wink:

laliloli
12-11-05, 20:24
[quote="Murgesha1,2,3,4= 9
S`po mė kujtohet ndonjė mė e vėshtirė pėr momentin. :P[/quote]

zgjidhne kete


me numrat 7, 5, 2 dhe 8 fitoni 8

Murgesha
12-11-05, 21:22
1,2,3,4= 9
S`po mė kujtohet ndonjė mė e vėshtirė pėr momentin. :P

zgjidhne kete


me numrat 7, 5, 2 dhe 8 fitoni 8[/quote]

Nejse po e shof se s`paske ditė me e zgjedhė operacionin mė tė thjeshtė qė kam dhėnė ndonjėherė.

(3x4)-(1+2)=9

(8+2+5) - 7= 8 :lol: :lol: :lol:

laliloli
12-11-05, 21:35
Nejse po e shof se s`paske ditė me e zgjedhė operacionin mė tė thjeshtė qė kam dhėnė ndonjėherė.

(3x4)-(1+2)=9

(8+2+5) - 7= 8 :lol: :lol: :lol:

Murgesha pse po qesh ,ma paske ba nje dredhi se e kam pas zgjedh detyren tende,ku me paska humb? :lol: :lol: :lol: por ndryshe e kam pas zgjedh 2x3=6+4=10-1=9

Detyren time nuk e ke zgjedh mire sepse dy here ke perdorur +

Murgesha
12-11-05, 21:52
Murgesha pse po qesh ,ma paske ba nje dredhi se e kam pas zgjedh detyren tende,ku me paska humb? :lol: :lol: :lol: por ndryshe e kam pas zgjedh 2x3=6+4=10-1=9

Detyren time nuk e ke zgjedh mire sepse dy here ke perdorur +

Po ti se ke vėnė rregull qė mos tė pėrdorėn nga dy herė. :wink:

Murgesha
12-11-05, 21:57
Mė falė Lali se tani e lexova qė ke shkruar mos tė pėrdoret njė operacion dy herė.
Atėherė ajo zgjidhja ime nuk ėshtė e drejtė. :cry: :cry:


Vazhdojmė me. :(
me numrat 7, 5, 2 dhe 8 fitoni 8

laliloli
12-11-05, 22:43
me numrat 7, 5, 2 dhe 8 fitoni 8

Ke vendos detyre te leht Murgesha :lol: :lol:

7-2=5x8=40:5=8
:arrow:

Barbaroza
13-11-05, 17:03
Te nderuar matematikan, edhe une do te parashtroj njė pyetje tė cilen ditė me parė me parashtroi njė mik imi.

Sa bėjnė; ne tre a kater venda nga pes a gjashtė?

E si iu pergjigje atij mikut :?:

vushtrria
13-11-05, 17:31
Te nderuar matematikan, edhe une do te parashtroj njė pyetje tė cilen ditė me parė me parashtroi njė mik imi.

Sa bėjnė; ne tre a kater venda nga pes a gjashtė?


ne tre kater vende ka pes a gjashte bejne........ne tre kater vende ka shtat a tete....me nderime vushtrriu :lol:

Barbaroza
13-11-05, 18:14
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

Kalt
13-11-05, 18:34
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

(4-1) - (2x3) = -3

Barbaroza
13-11-05, 20:01
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

(4-1) - (2x3) = -3
Kalt,me vjen keq por nuk pranohet kjo zgjidhje per shkak se ke perdore dy here zbritjen!

Barbaroza
17-11-05, 14:27
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

laliloli
17-11-05, 15:39
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

1+2=3:3=1-4=-3

Barbaroza
17-11-05, 16:03
Nga numrat 1,2,3,4 fitoni numrin -3

1+2=3:3=1-4=-3

Aferim!Kete zgjidhje e kam edhe une!

laliloli
18-11-05, 20:13
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

Honesty^uk.
18-11-05, 20:18
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

1+2x5+9=20

laliloli
18-11-05, 20:43
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

1+2x5+9=20 ,si e ke llogaritur ti perfundimi eshte 24 --ka qen dashur keshtu 1+(2x5)+9 =20 por
Rregull eshte qe nje veprim matematikor nuk mund ta perdoresh dy here

prandaj eshte zgjidhja ndryshe

Honesty^uk.
18-11-05, 21:32
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

1+2x5+9=20 ,si e ke llogaritur ti perfundimi eshte 24 --ka qen dashur keshtu 1+(2x5)+9 =20 por
Rregull eshte qe nje veprim matematikor nuk mund ta perdoresh dy here

prandaj eshte zgjidhja ndryshe

Me fal i nderuar se nuk isha i pranishem ketu, ndersa per sa i perket ushtrimit ai eshte mese i rregullt, pasi dihet se ne nje ushtrim apo ekuacion matematikor, gjithmone veprimet e shumezimit dhe te pkestimit kryhen ne fillim pastaj mbledhja dhe zbritja, keshtu qe vendosja e kllapave ishte e pa nevojshme.

Te pershendet Ish MESUESI i matematikes :D

Vigani
18-11-05, 21:59
Tybe bre une matematiken kurre se kam dite,as s'kam dite kurre me ba hesap,bile bile nganjehere kur me qojshin me shite najsen ne pazar shpesh u kthejsha me pak pare se krejt me mashtrojshin,nejse de qeshtu une i pa dishmi thash tjau baj nje t'vetne me demek kishe edhe une hesapgji.
Me 5 (pese) numra tek-jo par,te formoni numrin 32.

laliloli
18-11-05, 22:11
Me fal i nderuar se nuk isha i pranishem ketu, ndersa per sa i perket ushtrimit ai eshte mese i rregullt, pasi dihet se ne nje ushtrim apo ekuacion matematikor, gjithmone veprimet e shumezimit dhe te pkestimit kryhen ne fillim pastaj mbledhja dhe zbritja, keshtu qe vendosja e kllapave ishte e pa nevojshme.

Te pershendet Ish MESUESI i matematikes :D

OK kete nuk e paskam ditur ,pasi nuk jam mesues i matematikes :lol: :lol: por rregullat ne fillim i kam vendos qe nje veprim matematikor te mos perdoret dy here

laliloli
18-11-05, 22:36
Tybe bre une matematiken kurre se kam dite,as s'kam dite kurre me ba hesap,bile bile nganjehere kur me qojshin me shite najsen ne pazar shpesh u kthejsha me pak pare se krejt me mashtrojshin,nejse de qeshtu une i pa dishmi thash tjau baj nje t'vetne me demek kishe edhe une hesapgji.
Me 5 (pese) numra tek-jo par,te formoni numrin 32.

Vigani ju lutem lexoji rregullat ne fillim dhe parashtro detyren .
Me rrespekt Lali

laliloli
18-11-05, 22:37
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

Honesty^uk.
18-11-05, 23:11
Me fal i nderuar se nuk isha i pranishem ketu, ndersa per sa i perket ushtrimit ai eshte mese i rregullt, pasi dihet se ne nje ushtrim apo ekuacion matematikor, gjithmone veprimet e shumezimit dhe te pkestimit kryhen ne fillim pastaj mbledhja dhe zbritja, keshtu qe vendosja e kllapave ishte e pa nevojshme.

Te pershendet Ish MESUESI i matematikes :D

OK kete nuk e paskam ditur ,pasi nuk jam mesues i matematikes :lol: :lol: por rregullat ne fillim i kam vendos qe nje veprim matematikor te mos perdoret dy here

Ok lali, te kerkoj shoqerisht , miqesisht qe te heqesh shkrimin tim sepse une kam reaguar pa lexuar ato rregulla, edhe pse ai veprim aritmetik eshte i padiskutueshem :P

te pershendes

Murgesha
18-11-05, 23:51
Tybe bre une matematiken kurre se kam dite,as s'kam dite kurre me ba hesap,bile bile nganjehere kur me qojshin me shite najsen ne pazar shpesh u kthejsha me pak pare se krejt me mashtrojshin,nejse de qeshtu une i pa dishmi thash tjau baj nje t'vetne me demek kishe edhe une hesapgji.
Me 5 (pese) numra tek-jo par,te formoni numrin 32.

1,3,5,7,9 =32

1+(3x5)x(9-7)=32

Vigan i nderuar, ndoshta nuk kam ditur ta paraqes si duhet operacionin matematikor por kjo ėshtė zgjidhja. :lol: :lol:

Ps. E kėrkon tema qė tė ipen 4 numra.

Barbaroza
20-11-05, 16:51
me numrat 1 2 5 9 fitoni numrin 20

9-1=8:2=4x5=20

Barbaroza
24-11-05, 17:56
Nga numrat: 2 3 4 5,gjejeni numrin 5

laliloli
24-11-05, 20:44
Nga numrat: 2 3 4 5,gjejeni numrin 5

Une provova por nuk munda ta gjej dot ---te lumt Barbaroza se me ke marre pak kohe :lol: :lol: :lol:

Murgesha
24-11-05, 22:39
Une provova por nuk munda ta gjej dot ---te lumt Barbaroza se me ke marre pak kohe :lol: :lol: :lol:

Ik Lali tė lutem, e ma lėsho mua rrugėn. :lol: :lol: :lol:

(3x4)-(2+5) = 5.

:P

napoleoni
24-11-05, 22:41
Nga numrat: 2 3 4 5,gjejeni numrin 5


5-4=1x3=3+2=5

Barbaroza
25-11-05, 20:57
Murgesha dhe napoleoni,ju lumte juve,ndersa Lalilolit,suksese ne te ardhmen! :lol:
Ndersa une kisha kete zgjidhje:
2x3=6-5=1+4=5

Vazhdoni!

laliloli
25-11-05, 23:45
Murgesha dhe napoleoni,ju lumte juve,ndersa Lalilolit,suksese ne te ardhmen! :lol:
Ndersa une kisha kete zgjidhje:
2x3=6-5=1+4=5

Vazhdoni!

Barbaroza edhe pse ne matematike nuk jame shume i dobet, nuk e di nuk munda ta zgjidhe te pakten shpejt, se si Murgesha nje dite e kisha zgjidhe disi :lol: :lol: :lol: :lol: --Shaka

Te lumte Murgesha ,je e gjithanshme

:arrow:

2,9,7,4 gjeni 5

Murgesha
27-11-05, 21:52
Barbaroza edhe pse ne matematike nuk jame shume i dobet, nuk e di nuk munda ta zgjidhe te pakten shpejt, se si Murgesha nje dite e kisha zgjidhe disi :lol: :lol: :lol: :lol: --Shaka

Te lumte Murgesha ,je e gjithanshme

:arrow:

2,9,7,4 gjeni 5

9-7=2:2=1+4=5 :lol: :lol:

laliloli
27-11-05, 22:04
9-7=2:2=1+4=5 :lol: :lol:

Te lumte Murgesha ,ti as dakikin nuk ta fal :lol: :lol:

Barbaroza
01-12-05, 11:00
Nga 3 7 4 8 gjeni numrin 17

DEA
01-12-05, 14:23
3x7=21+4=25-8=17

Barbaroza
01-12-05, 14:33
3x7=21+4=25-8=17

Bukur shume,ulu 5! :P

Une kisha kete zgjidhje:

3x7=21-8=13+4=17

DEA
01-12-05, 21:22
2 3 4 5 gjeje numrin 19

Kalt
01-12-05, 21:27
2 3 4 5 gjeje numrin 19

[(4x5)-3]+2= 19

Barbaroza
02-12-05, 16:38
Nga numrat 5 4 3 2 gjejeni numrin 1

DEA
02-12-05, 17:15
Nga numrat 5 4 3 2 gjejeni numrin 1


5-4=1x3=3-2=1

Barbaroza
02-12-05, 17:53
Nga numrat 5 4 3 2 gjejeni numrin 1


5-4=1x3=3-2=1

DEA,dy here ke perdore zbritjen.Duhet te tentosh ta zgjidhesh edhe njehere problemin!

Murgesha
02-12-05, 18:09
Nga numrat 5 4 3 2 gjejeni numrin 1


5-4=1x3=3-2=1

DEA,dy here ke perdore zbritjen.Duhet te tentosh ta zgjidhesh edhe njehere problemin!

4:2=2x3=6-5=1 :wink:

Barbaroza
02-12-05, 19:53
Zgjidhja ime ishte:
3x4=12:2=6-5=1


Vazhdojme

Nga numrat 9 3 5 1 te gjeni numrin -2

regi_05
02-12-05, 23:14
Zgjidhja ime ishte:
3x4=12:2=6-5=1


Vazhdojme

Nga numrat 9 3 5 1 te gjeni numrin -2Ja nje zgjidhje Barbaroza:

5+1=6x(-3)=(-18 )/9=-2

Pershendetje! :)

regi_05
02-12-05, 23:17
5+1=6x(-3)=(-18 )/9=-2

Shpresojme qe tash nuk me del figurina ne vend te "8" :)

Tung, tung!

MemphiSx
03-12-05, 11:52
Nga numrat 9 3 5 1 te gjeni numrin -25+3=8-9=-1+1=-2

Menyra ime e zgjidhjes.

laliloli
03-12-05, 12:10
Nga numrat 9 3 5 1 te gjeni numrin -25+3=8-9=-1+1=-2

Menyra ime e zgjidhjes.


Memphis nje veprim matematikor sipas rregulles qe kemi vendosur nuk mund te perdoret dy here
Une kam kete zgjidhje

(9:3)-(5x1)=-2

Diana007
03-12-05, 12:16
(9:3)-(5x1)=-2

9:3=3 ,5x1=5 , 3-5=-2

rastesishT
03-12-05, 12:18
(9:3)-(5x1)=-2

9:3=3 ,5x1=5 , 3-5=-2


Une per shkak te matematikes kam lan shkollen ikniii bre allahile

laliloli
03-12-05, 12:23
(9:3)-(5x1)=-2

9:3=3 ,5x1=5 , 3-5=-2

Flm per sqarimin e hollesishem Diana

Diana007
03-12-05, 12:26
Lali se di a bera mir po ashtu ma mor mendja :wink:

Barbaroza
03-12-05, 17:33
Une kisha kete zgjidhje

9x1=9:3=3-5=-2


Vazhdojme

Nga numrat 2,4,6,8 gjeni numrin 6

MemphiSx
03-12-05, 20:00
Nga numrat 2,4,6,8 gjeni numrin 62x4=8+6=14-8=6

Barbaroza
03-12-05, 20:08
Nga numrat 2,4,6,8 gjeni numrin 62x4=8+6=14-8=6

Zgjidhja ime eshte:
2x4=8-8=0+6=6


Vazhdoni.........

DEA
05-12-05, 22:30
2,7,10,5 fitoni numrin 3

Diana007
06-12-05, 08:58
2,7,10,5 fitoni numrin 3

7-2 = 5 +10 =15 :5 = 3

Barbaroza
06-12-05, 10:24
3,9,5,8 gjeni numrin 50

Diana007
06-12-05, 10:37
3,9,5,8 gjeni numrin 50


9x5=45 +8=53 - 3 = 50 :roll:

Barbaroza
06-12-05, 10:50
3,9,5,8 gjeni numrin 50


9x5=45 +8=53 - 3 = 50 :roll:

Shume bukur Diana.
:)
Une kisha kete zgjidhje:
9x5=45-3=42+8=50

Diana007
06-12-05, 10:54
:D :D :D :D :D :wink:

Barbaroza
07-12-05, 22:19
Nga numrat 2 6 4 10 gjeni numrin 4

laliloli
07-12-05, 22:32
Nga numrat 2 6 4 10 gjeni numrin 4

10+6=16:2=8-4=4

:arrow:

3, 7, 5, 9 fitoni 12

Reana
07-12-05, 22:53
Nga numrat 2 6 4 10 gjeni numrin 4

10+6=16:2=8-4=4

:arrow:

3, 7, 5, 9 fitoni 12

Lali, nje koment te vockel...ne matematike ana e majte e barazimit gjithmone duhet te jete e barabarte me anen e djathte :roll:

Arb
08-12-05, 01:33
Duke perdorur operacionet e mbledhjes, zbritjes, shumezimit apo pjesetimit me numrat 6, 66, 666, apo 6666 (duke perdorur ata numra qe iu duhen) fitoni numrin 534.Ja nje shembull i perafert:

Me numrat 6, 66, 666, apo 6666 fitoni numrin 408.

(6x66) +6+6=
396+ 12=
408

laliloli
08-12-05, 20:48
Reana mundemi edhe keshtu por me leht te mos i shenojme nga dy here
10+6=16 ;16:2=8 ; 8-4=4

Arb
09-12-05, 15:54
:arrow:

3, 7, 5, 9 fitoni 12

E kjo si po del 12 more burre?

Reana
09-12-05, 17:11
Reana mundemi edhe keshtu por me leht te mos i shenojme nga dy here
10+6=16 ;16:2=8 ; 8-4=4
:wink:

Arb
09-12-05, 17:12
Reana mundemi edhe keshtu por me leht te mos i shenojme nga dy here
10+6=16 ;16:2=8 ; 8-4=4
:wink:

po e vran synin tu e mshel...

Reana
09-12-05, 17:27
[quote=Reana]
po e vran synin tu e mshel...

mos u brengos ti per syrin tim :)

Arb
09-12-05, 17:28
[quote=Reana]
po e vran synin tu e mshel...

mos u brengos ti per syrin tim :)

nime ai intervali kohor prej hapjes deri te mbyllja dhe anasjelltas a e jep nr 12?

Reana
09-12-05, 17:45
nime ai intervali kohor prej hapjes deri te mbyllja dhe anasjelltas a e jep nr 12?

duhet me i pyet do "eksperta" te teologjise, ata mund ta dine me mire :roll:

Arb
09-12-05, 17:47
nime ai intervali kohor prej hapjes deri te mbyllja dhe anasjelltas a e jep nr 12?

duhet me i pyet do "eksperta" te teologjise, ata mund ta dine me mire :roll:

Jo more, na duhet ndonje qe ka pergjigje te shpejte, se atyne ju nxjerrim kohe me ajete e paragrafe pa-fund qe na sjellin...

Marrin ata vesh edhe ne levizjet e synit a?

Arb
11-12-05, 19:02
Duke perdorur operacionet e mbledhjes, zbritjes, shumezimit apo pjesetimit me numrat 6, 66, 666, apo 6666 (duke perdorur ata numra qe iu duhen) fitoni numrin 534.Ja nje shembull i perafert:

Me numrat 6, 66, 666, apo 6666 fitoni numrin 408.

(6x66) +6+6=
396+ 12=
408

ani... a po hyni n'kete pune a jo?

Kupid
09-01-06, 18:56
Duke perdorur operacionet e mbledhjes, zbritjes, shumezimit apo pjesetimit me numrat 6, 66, 666, apo 6666 (duke perdorur ata numra qe iu duhen) fitoni numrin 534.Ja nje shembull i perafert:

Me numrat 6, 66, 666, apo 6666 fitoni numrin 408.

(6x66) +6+6=
396+ 12=
408

ani... a po hyni n'kete pune a jo?

666 - 66 - 66 = 534

Zabeli i bacės Brahim
06-02-06, 22:28
Nė njė vend turistik kanė qėndruar 100 turistė.Prej tyre :
10 turistė nuk kanė ditė as frengjisht as gjermanisht
75 kanė ditė gjuhėn gjermane
83 kanė folė gjuhėn frenge
Sa turistė i kanė folė tė dy gjuhėt?

Albion
07-02-06, 10:43
Nė njė vend turistik kanė qėndruar 100 turistė.Prej tyre :
10 turistė nuk kanė ditė as frengjisht as gjermanisht
75 kanė ditė gjuhėn gjermane
83 kanė folė gjuhėn frenge
Sa turistė i kanė folė tė dy gjuhėt?

68

intelektualja
07-02-06, 17:59
Nė njė vend turistik kanė qėndruar 100 turistė.Prej tyre :
10 turistė nuk kanė ditė as frengjisht as gjermanisht
75 kanė ditė gjuhėn gjermane
83 kanė folė gjuhėn frenge
Sa turistė i kanė folė tė dy gjuhėt?

68

po e vulosi si te sakt, deri sa te vjen Baci Brahim nga Zabeli

pokeri
07-02-06, 20:12
hahahahahahah, bravo... Brahim Baci.

Qeshtu duhet me ua bė kėtyre (se nuk po
me ngojnė mua).

Askush nuk i ka folur tė dy gjuhėt. Zero.

Hahahahahaha....

intelektualja
07-02-06, 20:22
hahahahahahah, bravo... Brahim Baci.

Qeshtu duhet me ua bė kėtyre (se nuk po
me ngojnė mua).

Askush nuk i ka folur tė dy gjuhėt. Zero.

Hahahahahaha....
??????????????????????????????????????

Zabeli i bacės Brahim
07-02-06, 22:22
Nė njė vend turistik kanė qėndruar 100 turistė.Prej tyre :
10 turistė nuk kanė ditė as frengjisht as gjermanisht
75 kanė ditė gjuhėn gjermane
83 kanė folė gjuhėn frenge
Sa turistė i kanė folė tė dy gjuhėt?

68

Rezultati ėshtė i saktė POR, Allbion , do tė ishte i plotėsuar nėse spjegon se si erdhe deri te rezultati, keshtu mund tė jet 'goditje' rasti. :)

vazhdojmė me tjetrėn :

Nė njė tubim ndėrkombėtarė janė tubuar njė grup spanjoll, fin-landez, mongol dhe vietnamez, gjithsejt 21.Pesė nga kėta flasin spanjolishten,14 flasin gjuhėn finlandeze, 14 gjuhėn mongole dhe 10gjuhėn vietnameze.Njė spanjoll flet vetėm gjuhėn e vet.Dy finlandez flasin mongolishten dhe vietnamishten, por nuk flasin spanjolisht.Nga tė mbeturit askush nuk flet mė shumėse dy gjuhė.Tetė vetė flasin finlandishten dhe mongolishten.
Sa spanjoll flasin vietnamishten?

DEA
07-02-06, 23:16
Rezultati ėshtė i saktė POR, Allbion , do tė ishte i plotėsuar nėse spjegon se si erdhe deri te rezultati, keshtu mund tė jet 'goditje' rasti. :)

vazhdojmė me tjetrėn :

Nė njė tubim ndėrkombėtarė janė tubuar njė grup spanjoll, fin-landez, mongol dhe vietnamez, gjithsejt 21.Pesė nga kėta flasin spanjolishten,14 flasin gjuhėn finlandeze, 14 gjuhėn mongole dhe 10gjuhėn vietnameze.Njė spanjoll flet vetėm gjuhėn e vet.Dy finlandez flasin mongolishten dhe vietnamishten, por nuk flasin spanjolisht.Nga tė mbeturit askush nuk flet mė shumėse dy gjuhė.Tetė vetė flasin finlandishten dhe mongolishten.
Sa spanjoll flasin vietnamishten?


Dy Finlandezet qe flasin Mongoloshten dhe vietnamishten po na dalin me nga 3 gjuhe!

Zabeli i bacės Brahim
07-02-06, 23:38
Dy Finlandezet qe flasin Mongoloshten dhe vietnamishten po na dalin me nga 3 gjuhe!

DEA, ... pyetja ėshtė Sa spanjoll flasin vietnamishten? :)

Albion
10-02-06, 12:17
Nė njė tubim ndėrkombėtarė janė tubuar njė grup spanjoll, fin-landez, mongol dhe vietnamez, gjithsejt 21.Pesė nga kėta flasin spanjolishten,14 flasin gjuhėn finlandeze, 14 gjuhėn mongole dhe 10gjuhėn vietnameze.Njė spanjoll flet vetėm gjuhėn e vet.Dy finlandez flasin mongolishten dhe vietnamishten, por nuk flasin spanjolisht.Nga tė mbeturit askush nuk flet mė shumėse dy gjuhė.Tetė vetė flasin finlandishten dhe mongolishten.
Sa spanjoll flasin vietnamishten?

S'besoj qė mund tė ket pėrgjigje logjike, megjithatė jam shumė kurreshtar ta njoh pėrgjigjen tėnde.

Zabeli i bacės Brahim
10-02-06, 20:03
Nė njė tubim ndėrkombėtarė janė tubuar njė grup spanjoll, fin-landez, mongol dhe vietnamez, gjithsejt 21.Pesė nga kėta flasin spanjolishten,14 flasin gjuhėn finlandeze, 14 gjuhėn mongole dhe 10gjuhėn vietnameze.Njė spanjoll flet vetėm gjuhėn e vet.Dy finlandez flasin mongolishten dhe vietnamishten, por nuk flasin spanjolisht.Nga tė mbeturit askush nuk flet mė shumėse dy gjuhė.Tetė vetė flasin finlandishten dhe mongolishten.
Sa spanjoll flasin vietnamishten?

S'besoj qė mund tė ket pėrgjigje logjike, megjithatė jam shumė kurreshtar ta njoh pėrgjigjen tėnde.

Albion ,tė ndihmoj, zgjedhja bėhet me tė njejtėn metodė si problemi i parė, ti cilėn ti e godite! :lol:

Zabeli i bacės Brahim
11-02-06, 12:58
Nė njė tubim ndėrkombėtarė janė tubuar njė grup spanjoll, fin-landez, mongol dhe vietnamez, gjithsejt 21.Pesė nga kėta flasin spanjolishten,14 flasin gjuhėn finlandeze, 14 gjuhėn mongole dhe 10gjuhėn vietnameze.Njė spanjoll flet vetėm gjuhėn e vet.Dy finlandez flasin mongolishten dhe vietnamishten, por nuk flasin spanjolisht.Nga tė mbeturit askush nuk flet mė shumėse dy gjuhė.Tetė vetė flasin finlandishten dhe mongolishten.
Sa spanjoll flasin vietnamishten?

S'besoj qė mund tė ket pėrgjigje logjike, megjithatė jam shumė kurreshtar ta njoh pėrgjigjen tėnde.

Albion ,tė ndihmoj, zgjedhja bėhet me tė njejtėn metodė si problemi i parė, ti cilėn ti e godite! :lol:

Albion, si duket u dorėzove....ok!

Detyra punohet me lehtė me diagram tė Ojler- Venit.
Po e spjegoj me fjalė.

Sė pari t'i shqyrtojmė njerėzit qė flasin bile dy gjuhė, mes tė cilėve nuk ėshtė gjuha spanjolishte.

Mes tyre 8 flasin finlandishten dhe mongolishten, e prej tyre dy flasin vietnamishten, prandaj dmth gjashtė flasin vetėm finlandishten dhe mongolishten.

Ta shėnojmė me x numrin e njerėzve qė flasin finlandishten dhe vietnamishten (por jo edhe mongolishten)e me y numrin e njerėzve tė cilėt flasin mongolishten dhe vietnamishten (por jo edhe finlandishten).

Tani kemi 20 njerėz (tė gjithė pėrveē njė spanjolli i cili e flet vetėm gjuhėn amtare).

Ata tė cilėt flasin vetėm finlandishten edhe eventualisht spanjolishten janė 14-(x+2+6)=6-x, ata tė cilėt flasin vetėm mongolishten eventualisht edhe spanjolishten janė: 14-(y+2+6)=6-y, e ata qė flasin vetėm vietnamishten eventualisht edhe spanjolishten janė: (6-x)+(6-y)+(8-x-y)+x+y+2+6=28-x-y prej ku 28-x-y=20 fitojmė x+y=8.

Dmth numri i njerėzve tė cilėt flasin vietnamishten dhe eventualisht spanjolishten ėshtė 8-(x+y)=0. Pėrfundimisht, asnjė spanjol nuk flet vietnamishten.

E|iza
11-06-06, 00:57
88888888=1000 kush mundet me e gjet nga keto 8-ta me e zgjeth dhe me i dal shuma 1000 zgjidhnji si te doni me shumzim,pjestim,+ apo -

laliloli
11-06-06, 16:33
88888888=1000 kush mundet me e gjet nga keto 8-ta me e zgjeth dhe me i dal shuma 1000 zgjidhnji si te doni me shumzim,pjestim,+ apo -

888+88+8+8+8=1000

E|iza
12-06-06, 00:46
888+88+8+8+8=1000

super :wink:

Elektroliti
18-11-06, 02:46
Ndoshta jam jashtė radhės. Mė falni pėr prishjen.
Thashė tė provoj t'ju jap njė problem logjik-matematikor qė ndoshta e dini kaherė.

Paramendojeni sikur i keni disa fije shkrepėseje. Duhet vetėm njė fije ta luani nga vendi dhe ta vendosni diku tjetėr nė mėnyrė qė rezultati tė jetė i barabartė.
Ja edhe problemi:

VI = II

Zana_ch
30-11-06, 06:59
Ndoshta jam jashtė radhės. Mė falni pėr prishjen.
Thashė tė provoj t'ju jap njė problem logjik-matematikor qė ndoshta e dini kaherė.

Paramendojeni sikur i keni disa fije shkrepėseje. Duhet vetėm njė fije ta luani nga vendi dhe ta vendosni diku tjetėr nė mėnyrė qė rezultati tė jetė i barabartė.
Ja edhe problemi:

VI = IIZgjidhja
VI - VI

Zana_ch
30-11-06, 07:03
Sa eshte shuma e numrave nga 1 deri 160 ? Psh:


1+2+3+4+5+6+78+9+10+11+.......160=.....?

Elektroliti
30-11-06, 14:29
Zana, mirė e ke menduar por nuk ishte e saktė.
Sepse ti e ke shtuar njė shkrepėse ndėrsa kėrkohej qė njė shkrepėse ekzistuese ta heqėsh nga njė vend dhe ta vendosėsh nė njė vend tjetėr.

Zana_ch
04-12-06, 21:15
Zana, mirė e ke menduar por nuk ishte e saktė.
Sepse ti e ke shtuar njė shkrepėse ndėrsa kėrkohej qė njė shkrepėse ekzistuese ta heqėsh nga njė vend dhe ta vendosėsh nė njė vend tjetėr.


ok ...me duhet me than se nuk e kam iden se si bahet .....na trego dhe pastaj mundohu me zgjidhe ate detyren time .......he he ore e keni harrue matematiken :eek:

Elektroliti
05-12-06, 02:01
ok ...me duhet me than se nuk e kam iden se si bahet .....na trego dhe pastaj mundohu me zgjidhe ate detyren time .......he he ore e keni harrue matematiken :eek:

E di se ėshtė njė formulė por e kam harruar. Por mund ta llogaris ngadalėdale por e di se ti ma kėrkon formulėn heheheh. :tongue:
Kurse ajo qė kam dhėnė unė ėshtė rrėnja katrore e 1 ėshtė 1. :smile:

shkenctari nr 1
06-12-06, 03:48
Sa eshte shuma e numrave nga 1 deri 160 ? Psh:


1+2+3+4+5+6+78+9+10+11+.......160=.....?


880?........

Zana_ch
06-12-06, 12:40
880?........pse nuk po e vazhdon ...a u lodhe a

duhet me dit formulen ...ashte e leht hihi:redface:

Elektroliti
06-12-06, 15:10
Zana a ėshtė fjala pėr faktoriel?

Zana_ch
21-12-06, 20:43
Zana a ėshtė fjala pėr faktoriel?


hmm qashtu diqka .....nese e din furmulen ateher ashte shum e leht

nje ndim te voge......


Sn =...............

Dea_A
28-12-06, 13:02
hmm qashtu diqka .....nese e din furmulen ateher ashte shum e leht

nje ndim te voge......


Sn =...............

Sa mire po i luan " lojrat " Zana :wink: !

Zana_ch
31-12-06, 18:34
Sa eshte shuma e numrave nga 1 deri 160 ? Psh:


1+2+3+4+5+6+78+9+10+11+.......160=.....?

zgjedhja asht

Sn = (y1 + yn)n/2 .........qe do te thote (1 + 160)*160/2 = 12880.


Sn=12880

valmirii
09-05-07, 02:49
zgjedhja asht

Sn = (y1 + yn)n/2 .........qe do te thote (1 + 160)*160/2 = 12880.


Sn=12880
Meq askush nuk paska parashtruar det tjeter po e parashtroj kete te leht sa per fillim

sa eshte shuma e :

1-1+1-1+1-1+1-1+1-...... e keshtu me radhe vazhdon deri ne pambarim????

rilinda
10-05-07, 12:37
Pa pas mbarim, si mund tė gjendet shuma!?

valmirii
10-05-07, 14:11
Pa pas mbarim, si mund tė gjendet shuma!?

Po bash qetu osht krejt forja!!! GJindet edhe mire bile! E sa per si gjendet, provoni e nashta e gjeni najher!!!!

valmirii
11-05-07, 18:58
Hajt masi nuk po muni me e zgjedh ket det, po jav qes ni tjeter.

Sa osht shuma e:

1+1/2+1/3+1/4+1/5+1/6+1/7+1/8+1/9+1/10+1/11+1/12+1/13+1/14+1/15+1/16+.....+...

E keshtu vazhdon deri ne pambarim???
kush ta gjen, ja qes ni kafe!! hehehehheh

valmirii
11-05-07, 18:59
Amo per me jav qit kafen, edhe duhet me tregu pse osht qashtu, kuptohet nese e gjoni!!!

rilinda
11-05-07, 19:26
o ti insan...
kallxom ti mu 3X ....= 10....

zgjedhe ti qeta. hajt ta shohim matematiken tane...

valmirii
11-05-07, 20:40
o ti insan...
kallxom ti mu 3X ....= 10....

zgjedhe ti qeta. hajt ta shohim matematiken tane...
Duhesh me definu cila osht domethonia e ketyne pikave?? pra kallxo se pari qka paraqesin keto pika/?????

rilinda
11-05-07, 20:59
... pafundėsinė e numrave tjerė...

valmirii
12-05-07, 10:42
... pafundėsinė e numrave tjerė...

Pafundesine e cilve numra, ngase menyra qysh e ke shkru ti nuk tlen me kuptu se cilve numra. Shkruje ma qart se pari, ose shkruj edhe nja 3 a 4 prej qatyne numrave te pafundem qe po thu ti ne menyre qe me kon e qart se cilet numra perseriten.
A perseritet X-i( e qe nese nuk e ke dit ky nuk osht numer po variabel), pastaj a perseritet 10, a veq 0 a cili? Shkruje ma qart.
Per ma teper duhesh me e definu kuptimin e x-it, qka paraqet x-i ngase ky mundet me pas me dhjetra kuptime. JO zotrote nuk shkojn kto pune veq hajt bone qeto, duhesh me jap sqarime te mjaftueshme, ne menyre qe me dit qka je tuj bo!!!!!!

rilinda
12-05-07, 22:50
3X ....= 1000....

E "X" i bjen HERE (shumėzim)... dmth 3 her sa bojn 1000.....

valmirii
13-05-07, 10:48
meqenese edhe ketu keme pa kufi numra, atehere kjo i bjen se duhet me qen 3 here pakufi 3-sha tjere.

rilinda
13-05-07, 14:11
meqenese edhe ketu keme pa kufi numra, atehere kjo i bjen se duhet me qen 3 here pakufi 3-sha tjere.
Barazoma rezultanin. Numri 3 ėshtė 3 e edhe ėshtė i pėrcaktuar (nuk ėshtė numėr pakufi).

3X...=1000....

luckyman
13-05-07, 14:43
Barazoma rezultanin. Numri 3 ėshtė 3 e edhe ėshtė i pėrcaktuar (nuk ėshtė numėr pakufi).

3X...=1000....333.33333333333333333x3=1000:frown:

rilinda
13-05-07, 14:51
333.33333333333333333x3=1000:frown:

Po nuk ėshtė 1000 numėr i plotė. Vazhdojnė 0 tjera...

Mos u mundoni me zgjidh ju tjert, veē valmirii.

valmirii
13-05-07, 16:46
ka edhe mnyra tjera qe me e tregu kto, amo per momentin qekjo osht ka mbjen ndermend:

nisemi nga fakti i njohur se
10/3=3.3333333333..... e keshtu 3-shat pas presjes dhjetore jan te pafundem, shumesojm me 3 ane per ane dhe marrim:

10=3x3.33333333333333333333333333.........

dhe tani kete barazim e shumezojme me 100000...................... pra ku kemi pafundesisht shume zero, dhe marrim
100000000000000000000...........=3x333333333333333 33333333333333333.........


A je i knaqur rilinda, apo po don me e gjet edhe naj mnyre tjeter!!!

valmirii
13-05-07, 16:47
Ose ma mire po i renditi se hutohesh nashta

3x333333333...=100000.........

valmirii
13-05-07, 16:48
Barazoma rezultanin. Numri 3 ėshtė 3 e edhe ėshtė i pėrcaktuar (nuk ėshtė numėr pakufi).

3X...=1000....
Ktu e pata fjalen te pakufi shume terma qe perseriten!!!!:biggrin:

valmirii
13-05-07, 16:54
o ti insan...
kallxom ti mu 3X ....= 10....

zgjedhe ti qeta. hajt ta shohim matematiken tane...
Ej zgjidhni more ju nihere qeto qe i kom postu une!!!!!!:wink:

rilinda
13-05-07, 16:56
Ose ma mire po i renditi se hutohesh nashta

3x333333333...=100000.........

Nuk ėshtė zgjidhja n'rregull.
3x3 kurrė nuk barazohen me 10 (pos nėse i rrumbullaksojmė).


Edhe mos u mundo me e gjet zgjidhjen mė shumė, e me m'bind se KURRĖ nuk ėshtė e mundur ajo.

p.s. edhe detyrat tjera kur t'i parashtron ti, parashtroj pa ...... prapa.


Shėndet!
Rilinda

valmirii
13-05-07, 21:54
Nuk ėshtė zgjidhja n'rregull.
3x3 kurrė nuk barazohen me 10 (pos nėse i rrumbullaksojmė).


Edhe mos u mundo me e gjet zgjidhjen mė shumė, e me m'bind se KURRĖ nuk ėshtė e mundur ajo.

p.s. edhe detyrat tjera kur t'i parashtron ti, parashtroj pa ...... prapa.


Shėndet!
Rilinda
O koleg i dashur, kush tha qe 3x3=10, qeto me sa pom kujtohet mu kerkush nuk e permeni, edhe natyrisht qe nuk bojn 10 po bojn 9, kto e kemi msu ne klas te par. amo
3x3333333333333333333333........... me tresha pambarim bojn 10000000......

e aty une nuk thash qe 3x3 bojn 10 po 3x3.33333333333.........
nese nuk e ke pa mire.
E nese don me dal ti e me i kundershtu ligjet e rregullat te cilat aplikohen ne matematike, atehere vetem urdhero, amo provoje mire.

sipas teje dmth qe 10/3 nuk bojn 3.33333333333333.....
a po?
nese po thu qeshtu atehere shkrujav naj leter organizatave te medha boterore te matematikes e thuju qe e keni definu keq shumzimin, e pjestimin e numrave.
ngase nese 10/3 bojn 3.333333333.... ( e qe nuk ka diskutim qe bojn), atehere padyshim qe edhe 3x3333333333333......... kan me bo 100000000.........
Amo kuptohet qe me ta provu ty me ni mnyre qe me kon e kapshme per ty osht pak vshtir, te pakten per mu. Amo pyete naj matematisient ti, e pastaj posto prap.

Me respekt,

valmirii

valmirii
14-05-07, 01:18
Edhe mos u mundo me e gjet zgjidhjen mė shumė, e me m'bind se KURRĖ nuk ėshtė e mundur ajo.


Shėndet!
Rilinda
:biggrin: hahahahahah
nuk kom nevoj me provu me t'bind as ty as kerkon, se me nis sa e sa probleme jan ne matematik e qe jan te pakapshme per me i kuptu per ne, duke fillu nga une, atehere ish dasht me i shpenzu nja 10 vjet per me na bind neve.
Amo rilinda, senet jan keshtu dashte me i pranu ti apo jo!!!!

Qe edhe ni problem tjeter qe ti nuk munesh kerqysh me u bind se osht qeshtu.

A ka ma shume numra natyral, apo numra natyral tek????????????????

valmirii
14-05-07, 17:49
Nuk ėshtė zgjidhja n'rregull.
3x3 kurrė nuk barazohen me 10 (pos nėse i rrumbullaksojmė).Edhe ktu 3x3 nuk kemi qka me rumbullaksu, sepse kjo veqse eshte mjaft e rrumbullaksume, ma shume nuk ka ku shkon!!!!!!!!!!!!!

egronit
03-09-09, 17:39
A bre jom mete nja dy detyra pa i bo se nuk po i di detyra thote
Duke i zgjidhur ekuacionete e meposhtem tregoni se cili nga ta nuk ka zgjidhje ne bashksin Q DETYRA OSHTE x(katrore)=25 edhe detyra e dyt x(katrore)=36

Tina sh
22-10-09, 17:03
Sa mire po i luan " lojrat " Zana :wink: !

shum e vertet aa hehe qe une po jau tregoj ni detyr

sa asht


6000000000+2039247582+5352907898=...........Detyr Shum e Leht(Y)

Zero Cool
22-10-09, 23:19
shum e vertet aa hehe qe une po jau tregoj ni detyr

sa asht


6000000000+2039247582+5352907898=...........Detyr Shum e Leht(Y)

6000000000+2039247582+5352907898= start , run, calc, ok

Dallandyshja_718
20-12-09, 19:07
shum e vertet aa hehe qe une po jau tregoj ni detyr

sa asht


6000000000+2039247582+5352907898=...........Detyr Shum e Leht(Y)13 392 155 480 :smile:

SarandD.
27-12-09, 14:49
nese jan shtat djem n'autobus edhe secili peii tynve i ka 7 qanta edhe nqdo qant jon ka 7 maca edhe qdo mac i ka 7 maca tvogla. sa KEMBE jan n'autobus???

e_martumja
27-12-09, 15:14
nese jan shtat djem n'autobus edhe secili peii tynve i ka 7 qanta edhe nqdo qant jon ka 7 maca edhe qdo mac i ka 7 maca tvogla. sa KEMBE jan n'autobus???238 kembe, mos jan shume ahahhahaha

Peja-Boy
27-12-09, 15:38
nese jan shtat djem n'autobus edhe secili peii tynve i ka 7 qanta edhe nqdo qant jon ka 7 maca edhe qdo mac i ka 7 maca tvogla. sa KEMBE jan n'autobus???

Ti tash u regjistrove edhe menjeher Pyetjen e pare me na Mundu je ka don ??

Pershendetje se pari e mire se ke ardh !! Hahahahahahaha

Agolli
27-12-09, 15:40
238 kembe, mos jan shume ahahhahaha

Gati ia qellove :biggrin:
Elina ēika e Prishtines e ka gjeten ''zberthy'' zgjidhjen e sakte..

Vajza 7 x 2= 14
Shporta 7x7=49
Mace te medhaja: 49 (shporta) ka 7 maca= 343 mace te medhaja x 4 kembe= 1327
Mace te vogla: 343 mace te mdhaja ka 7 maca te vogla = 2401 mace x 4 = 9604
_____________________________________
14 kembe te vajzave + 1372 te macave te medha + 9604 te macave te vogla = 10990


A eshte kshtu a jo???:tongue:

PO, PO. QASHTU ESHTE HAHAHAHAH

VespeN
25-02-10, 20:48
Po vazhdoj une pasi s'ka te parashtruar detyre!

Nga numrat 5,5,7 dhe 2 te fitohet numri 14

E lehte fare! :lol:
shum e leht 7*2+5-5=14 14+5=19-5=14

VespeN
25-02-10, 20:50
qe nje detyr 1+2+3+4+5+6+7+8+9.....+160= ????nuk osht e veshtire:cool:

VespeN
25-02-10, 20:53
3*3*3:3=9hahahha shum te thjeshta

Dushku
28-03-11, 14:37
http://img.xrmb2.net/images/295564.gif

12 apo 13?

Elina
28-03-11, 15:18
Gati ia qellove :biggrin:
Elina ēika e Prishtines e ka gjeten ''zberthy'' zgjidhjen e sakte..

Vajza 7 x 2= 14
Shporta 7x7=49
Mace te medhaja: 49 (shporta) ka 7 maca= 343 mace te medhaja x 4 kembe= 1327
Mace te vogla: 343 mace te mdhaja ka 7 maca te vogla = 2401 mace x 4 = 9604
_____________________________________
14 kembe te vajzave + 1372 te macave te medha + 9604 te macave te vogla = 10990


A eshte kshtu a jo???:tongue:

PO, PO. QASHTU ESHTE HAHAHAHAHEiii tash mu kujtu sa hjeka deri sa i llogarita,,,,bile bile,prej asaj dite mu kan pas gerrdite kaqikat,ma s'i kam hanger(ngrene) :biggrin:

Dallandyshja_718
29-04-11, 15:04
http://img.xrmb2.net/images/295564.gif

12 apo 13?

Edhe 12 edhe 13:smile: