PDA

View Full Version : Dokumentar Turk per Shqiperine


King_Gentius
12-11-05, 07:54
Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.

Barbaroza
12-11-05, 11:25
Te shkollohesh ne gjuhe te huaj,kjo nuk eshte keq,por te kendohet hymni i atij shteti,kjo eshte e pakuptimte!

Tomori
23-11-05, 19:08
Pershendes keto nxenes qe mesojne ne Kolegjin Turk..shum mire..!
Sa per himnin normal le te kendojne nuk pengon gje kryesorja eshte qe te dalin kuadra te shnosha...sa per dijeni kolegji Turke eshte me renome botrore..?!!

Sa per dijeni kjo puna himnit eshte regull ne kolegje, psh nese nxenesi meson ne nje kolegj Amerikan atehere ne ket kolegje kendohet himni Amerikan, e keshtu radhazi,,,(Kolegjhi Anglez himni- Anglez, Kolegji Gjerman -himni Gjerman,,,, :arrow:

Manqa
29-11-05, 09:05
Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.
Un e shoh ket me sy te idhur ,se nuk me pelqen kjo bile bile qka shkolla te perbasheket mnje himn te nje shteti qe na ka sunduar me shekuj :!: :?:
Shqiperia poashtu edhe Kosova ka kuadrot e veta dhe nuk ka nevoj per ni ksi lloj koligji turk ne ne vendet Arbnore, se nuk kemi kurgje te perbashket me at popull te azijes,at popull te prapambetur :!: :?:

Me mllefos rasti per ket!????
Ju pershendes me nderimet e mija

rexhaj
29-11-05, 13:14
Tungjatjeta forumista,

Kohet e fundit ka dale ky dokumentari nga disa turq mbi Shqiperine. (Per fat te keq ska perkthim).

http://www.stv.com.tr/programlar/ayna/183bolum.wmv

Nje pjese e gjere e dokumentarit merret me nje shkolle turke qe eshte hapur ne Shqiperi qe nje pjese e mesimit behet ne turqisht. Shume familje madje dhe politikane dergojne femijet ne ate shkolle sepse i ka standartet me te larta se shkollat shteterore

Disa vajza shqiptare fillojne recitojne vjersha ne turqisht me shum pasion te madh, dhe mu duk shume qesharake se si flisnin, lol. Ne ne nje pike nxenesit shqiptare biles kendojne dhe himnin turk pasi kendojne himnin shqiptar. Cfare mendoni, a do te kishte kuptim qe ne nje shkolle shqiptaresh te kendohej cdo dite himni i nje vendi tjeter??? Mund te komentoni per cfare do gje tjeter qe doni.

Pershendetje.

Te them te drejten, keso skenash filmike zdo te kisha pritur prej Turqeve, jan te filmuara pjeset e qyteteve me te pasterta,monumentet historike,levizja aq e lire e qytetareve,mund ta krahasosh me nje shtet evropjan.Ne anen tjeter nje plus shum i madh per mergimtaret Shqipetar ne turqi,kan me qka te krenohen. Tjetra, plazhe aq te pasterta,mbremje aq gjalleruese per tu mahnitur,nje ndjenje mire edhe per turizmin e bregdetit shqipetar.
Une spash asgje te keqe ne ket film. Falja sdo te thot harres.

andromeda_rock
30-11-05, 10:16
Turt kan qen armiqt tanpor tash mund te thamse jan miqt tan me te mmir

King_Gentius
03-12-05, 19:13
Une besoj se tani mund te jemi popull miq sepse nuk kemi kufij bashke. Te kishim turkun ngjitur sic kemi grekun e serbin kur te thoshin pakica turke ne shqiperi eshte 40% e popullsise se Shqiperise :evil: