PDA

View Full Version : Letra humoristike!


Murgesha
22-11-05, 18:27
Letra sinqert, e nji studente!Tungjatjeta, prindėrit te dashur, ēka po boni, a jeni mirė, a po lodheni?

Qė 8 muaj ka kalu, qysh jam nė fakulltet, e hala s`mriva me ju shkru njė letėr. Po mė vjen boll mare, por po ju premtoj, qė krejt kam mi kompenzu. Para se te vazhdoj me shkruajt kėtė letėr, ju kisha lut me u ulė. Kurrqysh mos e lexoni kėt letėr nė kom.

Gati mu kan shėru krejt plagėt, dhe gati jam shėru krejt, prej traumės qė kam duht me kėrcy prej katit 4. Kom qen vetėm dy javė nė spital, dhe e pamja mu ka kthye gati e tėra, dhe po kthej vetėm ka njė herė nė ditė.

Pasi qė flaken e kom bo vet, pa qėllim, duhet Universitetit me ja pagu reth 10.000 euro dėmin, po ajo s`ėshtė kurgjo, me rendėsi ėshtė, qė kam metė gjallė. Kam pas edhe nafakė, se njeri cili jeton pėrball domave, e ka pa flaken, dhe i ka thir Zjarfiksat dhe Ndihmėn e Shpejt. I njėjti njeri, mė ka vizitu nė spital, dhe u interesu pėr mua. Pasi qė dhoma ime u kall krejt, qaj njeriu mė ka pranu mė jetu tė aj. E ka banesėn njėdhomshe, por e kena super. Aj ėshtė, ja dy herė ma i vjetėr se unė, por jena dashuru shumė, njani me tjetrin, dhe e kemi bo plan mu martu. Sė kena caktu datėn, por kena fol, me qen para se ja nisin te unė, me u pa shenjat e shtatzanis. Paramendoni prindėrit e mi, kam mu bo nėnė. E di, qė menxi po e pritni momentin, kur keni mu bo gjysh, e gjyshe, dhe jam e binden, qė bebat(se jena tu i prit 3) keni me i prit mė aq dashuri, mė sa me keni rethu mua, kur kam qen e vogėl.E vetmja gjė, qė po na vonon dasmėn ėshtė, qė i dashuri im, e ka marr dika difar infeksioni tė poshtėr. Pėr shkak infeksionit, jena te dytė, pėrsėri nė spital, po jena shumė ma mirė, fal antibiotikėve cilėt po i marrim intravenoz. Doktorėt kėtė sėmundje po e thirrshin sifillis, a qashtu diqysh.

E di, qė burrin tem, keni mi prit me duart e hapura, dhe ky ka mu bo antar i familjes jon. Aj ėshtė shumė njeri mirė, dhe, edhe qė se ka as shkollėn fillore tė kryne, ėshtė shumė ambicioz. Normal, ky i takon fes tjetėr, por e di qe ju jeni shumė tolerant, dhe s`ka me ju pengu qė ngjyrėn e lėkurės e ka tė zezė. Me siguri keni mi dashtė, si qė e dua unė. Pasi qė ėshtė moshatar me juve, keni mu pėrshtat shumė mirė, sidomos kur te vijim me jetu te ju, se banesa jon ėshtė shumė e vogėl, pėr gjeth kėta njerėz. Edhe prindėrit e tine ishin shumė njerėzit e mirė, e kishin difar prodhimi tė narkotikėve nė Afrik, prej nga ėshtė edhe buri jem.

Pasi qe ju shkruajta detalisht krejt ēka ka tė boj me mu, erdh koha, te ju tregoj, qė banesa s`mu ka kall, qė skam kurgjo, qė skam qen nė spital, s`kom as burrė prej Afrikes, as s`jam shtatzėne, as s`jam e infektune. E vėrteta ėshtė, qė kam ra prej provimit, dhe mė nji provim kam apstenu.

Vetėm deshta tė ju tregoj, qė ne kėt bot, egzistojnė edhe shumė sene ma te kėqija, se ramja prej provimit.Ju donė shumė – ēika juaj!!!!


E vodhi dhe e pershtati per ju nga nga xenini.com

dv. Murgesha! :wink:

Drinni
13-08-06, 19:02
Paaaaaaaa. ku kanka kan more kjo shkres qe se paskna pa deri sot. :tongue: :tongue: :tongue:

Murgesha
13-08-06, 21:21
Hulumto o Drini se gjen ēka mos kėtu.

vendasi
14-08-06, 04:48
Letra sinqert, e nji studente!Tungjatjeta, prindėrit te dashur, ēka po boni, a jeni mirė, a po lodheni?

Qė 8 muaj ka kalu, qysh jam nė fakulltet, e hala s`mriva me ju shkru njė letėr. Po mė vjen boll mare, por po ju premtoj, qė krejt kam mi kompenzu. Para se te vazhdoj me shkruajt kėtė letėr, ju kisha lut me u ulė. Kurrqysh mos e lexoni kėt letėr nė kom.

Gati mu kan shėru krejt plagėt, dhe gati jam shėru krejt, prej traumės qė kam duht me kėrcy prej katit 4. Kom qen vetėm dy javė nė spital, dhe e pamja mu ka kthye gati e tėra, dhe po kthej vetėm ka njė herė nė ditė.

Pasi qė flaken e kom bo vet, pa qėllim, duhet Universitetit me ja pagu reth 10.000 euro dėmin, po ajo s`ėshtė kurgjo, me rendėsi ėshtė, qė kam metė gjallė. Kam pas edhe nafakė, se njeri cili jeton pėrball domave, e ka pa flaken, dhe i ka thir Zjarfiksat dhe Ndihmėn e Shpejt. I njėjti njeri, mė ka vizitu nė spital, dhe u interesu pėr mua. Pasi qė dhoma ime u kall krejt, qaj njeriu mė ka pranu mė jetu tė aj. E ka banesėn njėdhomshe, por e kena super. Aj ėshtė, ja dy herė ma i vjetėr se unė, por jena dashuru shumė, njani me tjetrin, dhe e kemi bo plan mu martu. Sė kena caktu datėn, por kena fol, me qen para se ja nisin te unė, me u pa shenjat e shtatzanis. Paramendoni prindėrit e mi, kam mu bo nėnė. E di, qė menxi po e pritni momentin, kur keni mu bo gjysh, e gjyshe, dhe jam e binden, qė bebat(se jena tu i prit 3) keni me i prit mė aq dashuri, mė sa me keni rethu mua, kur kam qen e vogėl.E vetmja gjė, qė po na vonon dasmėn ėshtė, qė i dashuri im, e ka marr dika difar infeksioni tė poshtėr. Pėr shkak infeksionit, jena te dytė, pėrsėri nė spital, po jena shumė ma mirė, fal antibiotikėve cilėt po i marrim intravenoz. Doktorėt kėtė sėmundje po e thirrshin sifillis, a qashtu diqysh.

E di, qė burrin tem, keni mi prit me duart e hapura, dhe ky ka mu bo antar i familjes jon. Aj ėshtė shumė njeri mirė, dhe, edhe qė se ka as shkollėn fillore tė kryne, ėshtė shumė ambicioz. Normal, ky i takon fes tjetėr, por e di qe ju jeni shumė tolerant, dhe s`ka me ju pengu qė ngjyrėn e lėkurės e ka tė zezė. Me siguri keni mi dashtė, si qė e dua unė. Pasi qė ėshtė moshatar me juve, keni mu pėrshtat shumė mirė, sidomos kur te vijim me jetu te ju, se banesa jon ėshtė shumė e vogėl, pėr gjeth kėta njerėz. Edhe prindėrit e tine ishin shumė njerėzit e mirė, e kishin difar prodhimi tė narkotikėve nė Afrik, prej nga ėshtė edhe buri jem.

Pasi qe ju shkruajta detalisht krejt ēka ka tė boj me mu, erdh koha, te ju tregoj, qė banesa s`mu ka kall, qė skam kurgjo, qė skam qen nė spital, s`kom as burrė prej Afrikes, as s`jam shtatzėne, as s`jam e infektune. E vėrteta ėshtė, qė kam ra prej provimit, dhe mė nji provim kam apstenu.

Vetėm deshta tė ju tregoj, qė ne kėt bot, egzistojnė edhe shumė sene ma te kėqija, se ramja prej provimit.Ju donė shumė – ēika juaj!!!!


E vodhi dhe e pershtati per ju nga nga xenini.com

dv. Murgesha! :wink:
Kukuuuuu,oj Murgesh po edhe un u ula se sme majshin kamt kur ja nisa me lexu.....hahahaaaaa....fore e mire........

DIJA
03-09-06, 11:14
uuuuuuuuuuhhhhhhhhhhhh...une isha ulun e u qova,na tranove...

uck_aksh
11-09-06, 15:31
Po pijavet njė ushtar i KFOR-it Gjerman dhe tu qajt po ja qel zemrėn shiptarit qe kėtu diku n`Kosovė ja kanė vra gjyshin partizanet. Shiptari po mundohet me ja shnosh kryt, por badihava, gjermani po qan si fėmija. Gjyshi jem ka qen Hans Kryger dhe ka qen ne SS divizion, ooo pare kisha jap me ja gjet eshtrat - tu kajt po tregon ushtari gjerman. O njeri, sa lufta u bo kėtu dhe sa njeri u vra n`ket tok te shkret tė Kosoves, problem ėshtė mu gjet eshtrat e gjyshit tuaj. Po sa pare je ne gjendje me i dhon me ti gjet eshtrat - po provon me i ndihmu shiptari? 10.000 euro i jap, vetėm ti gjej - tu i mshu me kry tavolines ushtari gjerman! Pasi qe e boni njė thirje telefonike, shiptari po e pyet gjermanin: Mos ka qen qeky Hansi i gjatė dhe bardhosh dhe me sytė e kaltėr? Po, ja natyrlich, ku po e dinė - po kcen gjermani Fola qetash me nji kushėri temin dhe aj po e di ku jan eshrat e gjyshit tuaj. Menjiher po qohen dhe po shkojnė deri te kusherini i shiptarit. Kusherini po ja lyp se pari paret, cilat gjermani edhe ja dha. Shkojnė tret deri te nji kumell, ja nisin me gropu dhe me te vėrtet e gjejnė njė kufomė. Gjermani kallet prej gėzimit dhe nuk po di qysh me e falėnderu shiptarin dhe kushėririn e tine. Pasi qe shkon gjermani, po e pyet shiptari kusheririn: Ej njeri, mos jena hi n`gjynah qe e shitem rahmet i pas shpirti dajen Hasan? Po m`ha ka*i, edhe ashtu krejt kohen thojke: Nuk jetohet kėtu, me pas me ik najqysh n`Gjermani!!!

uck_aksh
11-09-06, 15:51
Plumbi i ka hi prej mbrapa e i ka dal ka syri. Policia po thot: E ka mbyt promaja.


Pse b`e njeri ki flejt me grun teme? Vetėm deshta me pa dallimin ndėrmjet grus tone dhe temes – po i arsyetohet shoki. Po pse nuk m`ke vet mu?!
Po hin tipi n`kafe dhe po e sheh shokin tu pi n`shank: E more njeri, ti kėtu po pin, e dosti po ta "punon" grun te shpia. Kcen njeri dhe shkon tu ngajt te shpia. Po kthehet pas 10 minutave: Pse b`e po rren, po qvar dosti, unė at njeri se kisha pa kurrė n`jetė.

Mos me qen borxhet, nuk na kishin ra nder mend shokėt e vjetėr

Po luhet loja ndermjet Shqipris dhe Brazilit, dhe me nji moment po bohet faul pėr Brazilin. Po referohet gjujtja e lirė, dhe Ronalldinjo po e merr dhe po e ndreq topin. Lojtaret e Shqipris po e ndreqin murrin, dhe krejt po ja kthejnė shpinen. Po intervenon referi te kapiteni i Shqipris, qe nuk ka kuptim dhe nuk i takon fer-playit nji gjest i till. Kapiteni: Jo more, po edhe na po dojmė me pa gollen!!!

Shkon burri te doktori me ja marr analizat e grus, se diēka ėshtė pa qef, dhe po e zatet doktorin tu i kėqyr hutueshėm disa letra. Kėqyreni - po ja nis doktori - ka ardh deri te njė gabim i vogėl. Kėtu i kam 2 rezultate tė analizave, njoni ėshtė i grus tone, njoni i nji gruje tjetėr dhe ka ardh deri tė pėrzierja dhe tash nuk po di cili ėshtė i grus tone. Po ēka po thojnė analizat - po vet burri, mos po mundet diqysh me ndihmu mu zgjedh ky problem? Kjo e para e ka SIDE-n, e kjo tjetra nji problem shumė serioz me zemėr.....E ēka me bo na tash, qysh me e marr vesh cili ėshtė i grus time - po ja nis mu bo nervoz burri? Shumė letė, shko te shpia dhe thuj grus ne ti nganė ja tre-kater kruga reth shpis. Nėse nuk vdes, mos e q*.

Tre shok tu nejt n`kafiq, dhe njoni po i vet: Paramendoni me dek na sot, dhe mu bo varrimi, me ardh krejt familja, shokėt.....Ēka kishit pas qef me fol pėr juve? Unė kisha pas qef me thonė pėr mu qe kam qen babė i mirė, burrė i mrekullushėm, shok i hatashėm - po thotė i pari. I dyti po thotė qė kish pas qef mi pėrmend si doktor tė shkelqyshėm, ekspert tė madh dhe sportist tė vėrtet! I treti po thotė: Unė kisha pas qef dikush me thonė pėr mu: Kqyre more, kqyre - qeky po livrit.

Po zateten dy shoqe: Moti nuk e kam pa Sevdin, ēka u bo me to? Ajo ka vdek! Shuj se mirė koka, unė mendojsha mos mu ka idhnu diqka.

Tipi po shkon n`biro me i marr ndihmat pėr papunėsuarit. Profesioni juaj - po e pyesin? Gjuetar i lepujve. Po a! E ku kėshtu? N`Prishtinė. Ej, mos bo hajgare, ku ka lepuj n`Prishtinė? Pėr qato edhe jam i papunė.

Po hin tipi n`autobus, dhe po e vet kondukterin: A paguhet pėr lule? Jo more! Hajde Lule hin!Te dashurit tonė,
Nuk po mundemi hala me konfirmu ardhjen tonė ketė verė, por qysh po shkojnė senet, po get qe duhet mi kancellit biletat cilat i kena bukirat, se na myti morgixhi pėr taun haus qė e kena ble. Pėr bileta kena pare, por nuk po mundemi mi mbledh prezentat krejt juve, dajes, tezeve, hallave e tjerėve. Pa prezenta nuk po bon me ardhė, se nuk po dojmė me kalu si Ismaili, cili krejtve t`familjes ju ka dhanė ka 100 dollar Kanadez, e keta mandej kanė fol pėr to, qė oshtė fukara e nuk ka bo kurgjo n`Kanadė. Na nuk po dojmė qashtu, ja kena me ardhė si haxhi, ja kurrqysh. Pėr ketė arsye edhe kena vendos me sejvirat sa mė shumė dhe krejt mi lonė pėr nekst vekejshėn.
Na kėtu jena ka jetojmė shumė mirė. Unė punoj full tajm dhe dy part tajma, e Hanifja e ka gjet edhe part tajmin e tret gjatė vikendit, por i kena kombinu mirė, qashtu qe po mundemi mu pa ēdo dytin vik. Ndoshta kjo ėshtė pak keq pėr Gjesiken, por pėr to po e pagujmė dej ker pas shkolles, e prej atyhit po e merr bejbi siterka dhe e qet n`gjumė. Gjesika edhe qė ėshtė e vogel, po e kupton, qė na krejt kėto po e bojmė pėr shkak asaj dhe duhet te shkon kėshtu deri sa s`ta pagujmė qat morgixh. Ēdo fri tajm e shfritzojmė me qen me to, qashtu qe last samer e kena qu krejt diten nė Grejt Lejks. I kena ble hot-dog dhe ajs krim dhe prej qathershit krejtve ju tregon sa bjutifull ka kalu.
Unė po kam kogja punė reth taun hausit – katirati barin, po e fshij atikun dhe diqysh po e gjej najė moment me regullu bejsmentin, se po dojmė me e rentirat e mi rrit inkamin. Si qė po e shihni, nuk ėshtė letė, por kur oshtė njeri hard worker dhe kur e planifikon mirė skezhuallin, krejt munden mu arrit.
Momentalisht i kam 130 paunda dhe disa shqiptar kėtu po bojnė hajgare me mu, qe jam terr(tha) krejt se po punoj shumė e po flej vetėm 4 orė, por ata janė shumė xheloz dhe nuk e dijin qė unė i bojė gjumė edhe ka 30 minuta nė sabvej. Ēka po me duhen mė shumė, po edhe kjo ėshtė vetėm 25 deri 30 vjet tė para, deri sa e paguajmė morgixhin, e mandej kena mu knaq. Neve nuk po na bjen edhe vėshtir kėtu se e kena targetin tonė.
Kam ndigju qė Dugi edhe kėt vit po shkon pėr Kosovė. Normal, pse jo, kur qe 10 vjet ėshtė nė velfer dhe i shprendan picat pėr kesh e gruja e ka qel njė bjuti sallon n`banesė e kėto grat tona janė gjuajt si trenta menjiher me shku te ajo nė tritment. Po ēka po i duhen kur nuk dijin investment dhe krejt paret i hargjesin ne udhėtime dhe turli stjupid sene. Krejt jetėn kanė me metė fukara cila e rentirat banesėn e vet, e na kena properti dhe sejving akaunt n`bankė. Dugi krejt kohen mejk fan prej meje dhe ju fol njerėzve qe jam full dhe nuk di me jetu. Kadal dale, ka me pa aj, kush e ka pas mirė, kur e merr vesh revenju Kanada pėr bizneset e tine dhe kur te shtijin me pagu taksen pėr krejt kėto vite. Dugi nuk i ka tregu kurkujt qe ka marr borgj prej bankes line of credit, pėr mu martu, e ato paret duhet me ja kthy bankes me kamat.
Njerėzit e kanė shumė gabim kur po mendojnė qe na nuk po dijim mu kėnaq. Gati ēdo satrdej najt unė dhe Hanifja e pijm ka nji kejs birr – te voglin prej siks. Ajo edhe ashtu po e pinė vetėm njo, se prej orės 9 po duhet me shku ne najt sift. Unė mandej po i fshij tjerat se po muj mu rilleks, se nė sandej punoj prej orės 8 mėngjesit.
Kėto po ju tregoj, qė nėse e shihni, mos i besoni shumė, se aj nuk oshtė njeri pėr respekt. Kjo oshtė edhe rizon, pse nuk ju kam qu paret nėpėrmjet tine se ka me ju thonė pėr mu qe jam zibidi dhe po ruaj vetėm pėr veti. Ju e dini qė kjo oshtė pėr shkak qė jam temporari short, por edhe kjo oshtė deri sa ta paguajmė morgixhin, 25 deri 30 vjet te para.
Mandej krejt kena mu kėnaq.
Ju bon tė fala vllau i juaj prej Torontos, Ontario - Kanadė.

selvija
11-09-06, 18:11
uck_ashk jaaa paske shkrue gjat e lash ne gjys , haahh sa or bare deri sa shkruve djal keto tregim , po la per neser edhe gjysen e ndoshta e perfundoj........:biggrin:

uck_aksh
16-09-06, 14:55
1. Nė kodėr tė qyqarėve

Gjatė ofenzivės sė forcave serbo-ēetnike, nė verėn
e vitit 1998, njė familje nga Drenica shkoi nė Prishtinė.
Kur u paraqit nė Kėshillin e Emergjencės, ata pasi e
shikojnė njė listė, i thonė:
-E kemi njė shtėpi tė lirė nė Kodėr tė Trimave, mund
t`ju vendosim nėse doni?
-Jo- ua ktheu drenicaku- mua ma gjeni njė shtėpi
nė Kodėr tė Qyqarėve, se po tė isha trim, unė do
tė isha tash nė Drenicė, e jo kėtu.

uck_aksh
16-09-06, 15:00
14. Andej ka pėrplot policė

Njėfarė Sadiku nga Kozhica, njė ditė ishte
nisur kėmbė pėr nė Polac. Diku nė rrugė e
takon njėrin me veturė qė shkonte nė drejtim
tė Qirezit. Ai u ndal dhe e pyeti plakun:
-A mund tė shkohet pėr nė Qirez?
-Ēfarė Qirezi, more burrė, andej nga Beēiqi,
po vijnė forca tė shumta. Ai e ktheu veturėn,
e mori edhe plakun dhe kur arritėn nė Polac,
Sadiku po i thotė atij:
-Mua ndalma kėtu se e kam njė motėr e po
zbres e ti nėse ke ndonjė punė shumė me
rėndėsi, shko nė Qirez, se ndoshta mė kanė
bėrė sytė se s`ka policė.

uck_aksh
16-09-06, 15:03
2. Ēelėsat

Duke ecur nėpėr trotuarin e njė rruge nė Mitrovicė,
shoku me tė cilin isha, kur i pa dy vajza nga drejtimi
i kundėrt mė thotė se do t`i mashtrojė. Posa u
afruan ai nxori njė palė ēelėsa, po i sjell rreth gishtit
e po iu thotė:
-I shihni kėta ēelėsa, janė tė mercedesit tim.
-Qenkan si tė traktorit tonė-ia ktheu njėra

uck_aksh
16-09-06, 15:05
3. Byreku

Mė heret ēmimi i byrekut dallonte,
varėsisht se a ishte me mish a me
djath. Pasi e hėngra byrekun, kur
desha ta paguaj, byrekxhiu mė pyeti:
-E patėt me mish, apo me djath?
-Vallahi nuk e di-ia ktheva, as
s`kishte djath, as mish, ishte vetėm pite.

uck_aksh
16-09-06, 15:07
7. Kur ėshtė e shtunė nė Skėnderaj?
Nė bifenė e Radios, nė Mitrovicė,
pinim kafe me shokėt e punės.
Pasi ra fjala pėr ditėt e tregut,
njė shok mė pyeti:
-Kur ėshtė e shtunė nė Skėnderaj?
-Tė hėnėn-iu pėrgjegja shpejt e shpejt.

uck_aksh
16-09-06, 15:08
.Tegllat n`aeroplan
Duke udhėtuar me aeroplan nga Prishtina
pėr nė Dyzeldorf tė Gjermanisė e dėgjova
kėtė dialog tė njė plaku e njė plake:
Plaku: Ēka dreēin i marrshe kėto teglla me speca?
Plaka: Pėr djalin, plak. Atje s`ka speca.
Ēka po ta zėnė tash rrugėn tegllat.
Plaku: Jo, rrugėn nuk po ma zėnė,
por bėri e u rrėzua aeroplani, tegllat thehen
e na prejnė.

uck_aksh
16-09-06, 15:11
. A ma ndreqe atė punėn qė tė kam porositur
Seferi nga Klina e Poshtme shkonte me tė
shoqen nė shtėpinė e shėndetit. Ajo mbahej
fort pėr krahu tė tij dhe mezi ecte. Aty diku
nė rrugė Seferi e takon njė shok tė tij dhe e pyet:
-A ma ndreqe atė punėn qė tė kam porositur?
-Ēfarė pune o njeri- i thotė e shoqja.
-I kam thėnė tė ma gjej njė grua, se ti mė ke
lodhur, gjithė e sėmurė.
-Jo po kthehemi nė shtėpi-i tha ajo se mė kaloi krejt

uck_aksh
16-09-06, 15:13
1. Lopa ėshtė e re

Njėri e qet lopėn nė treg pėr ta shitur.
Afrohet njė blerės e i thotė:
-E mirė po mė duket lopa, po mos ėshtė pak e vjetėr?
-Jaaa, ta jap me garancion se s`ka mbi 4 vjet.
Kur e bėnė pazar, ēobani qė ishte edhe ai aty,
ia nisi vajit e tha:
-Po mė dhimbset, se qe tetė vjet e kam ruajt nė fushė.

uck_aksh
17-09-06, 14:27
http://www.dallavere.com/dallavere/imagedlv.php?id=2949

falma_lotin
28-02-07, 18:24
Motra eshte budallic thot vllau

Qysh pe mundesh mi thon motres ma t'madhe budallic – pi thot njona djalit t'vet.

Shko thuj m'fal – apet s'pi dahet kjo djalit.

Shkon ky djali edhe I thot' motres: Motėr m'vjen keq qe je budallic

Prishtinasja_
02-03-07, 15:19
Leter nga Gjermanija

E dashura moter qe une Sebi vendosa te ju shkruaj kete leter , e te ju tregoj se une jam shendosh e mire dhe mire po ja kaloj ketu ne Minhen.:tongue:
Pasi e mora ofentalllabnicen(lejeqendrimin) tash mu kan qel krejte udhte , tybe shyqyr qe dola prej hajmit e ma ka gjete shtadi nje banese ne katrin kat bile me lift o kur po hi aty deri po shkoj nxehte u knaqa. Oj Lume motra jem kallxoj nanes thuj flej pa vesvese se edhe ate punen te ai italijani ne piceri e kum lane se tash kum gjete puna plot biile nja e kum gjete te nje canarct o zot u knaqa sa lehte kallxoju edhe atyne kusherinave te mija se Sebi po dojke mu ban canarcte asi mjeke e dhomve i bjen se gati jam mu msu , njehere veq po i pastroj ato mjetet e pi pastroj krejt ato cimerat e vartecimerat e nuk i dihet nashta dikur tu kqyr mjekun msohna .Hej a din qka nime edhe ky mjeku edhe pse eshte i vjeter pak a din gjithe po me jep komplimenta po thote Frau Berisha zi zind ganc shone frau:tongue: pasha zotin bile po me thote per qato 30 vjet qe i kam ganc fit jam .Eh po ta merr menja moter qka kujtove fit po qka atje marojsha nga nje ven e nga tjetrin e me shkolle te mesme s te marrke kush ne pune !?
Si shqiptaret mo ta bajshin rrafsh veq me te shti perfunri e tybe prap pa pune te lashin .
A e din moj neper sa organizata lypsha pune kamte me kan pas ra tuj ec bile qaty e pata marre teposhtezen e tash moj kamen se luj pa kerr, Ate goflin e vjeter e kum shit se ate e kum pas veq sa mu msu ne anfang kur e mora fyryshahin se tash e kum ble nje audi me ngjyre te kuqe o syte ti merr mi pa. Me pa nje dite ai italijani ai shefi i vjeter pi din ti shume me ka dashte ai ku me pajke ma bajke hej du hypshe frau wigets tha uh qfar shyne auto paske ble e une i thash -Normal qka kujtove tash i kam letrat edhe s po punoj sikur te ti nga 14 ore badihava tash veq tajl zajta tybe ma shume po marre se atehere me fol zajt. Troctem moj Lume hala po me don aj italjani po diqysh s po guxon mu shpreh hiq , po mu s po ma nin tash i kam papiret valla krejt shqiptaret po ngajne mas meje .Me kan lodh do gra shqiptarve tuj me thane a po ma merr vllaun dajen, kusherinin se nuk e din ti oj lume sa bukur ausehe une tash ani masi i kum shatir flokte oh majne gyte quditesh bre .
Lume niher jam kah menoj qka me ban me qato pare si i kum blloku ne shparkase prej atyre marr cinc po kur te vi veres ne Kosove me kerr o krejt kom mi kalle kojshiket
kujtojshin ato si s po me merr kush , ma bajshin gajlen e tash si te vi po me doket pi sho kan me mu gjujt krejt Kosova tuj me lyp , veq une jo jo nuk du as mi pa me sy tash e kam njet me shku ne shkolle per shprahe a din me fol se di me fol po me shkru lexu s di mire edhe mu ba karrierfrau s jam qkado une tash.
Ok meine shvester (motra ime)se tash duhet me shku deri ne poste mi ble do brifmarka e me ta shti letren me ardh se jom untu e deshta me dal mi ble nje dyner te turku e mi pi nje kafe lejt dikun ne ajnkaufcentrum:tongue: e me kqyr me ju ble diqka se sahora vjen vera .
Te fala boni nanes , babes e tanve thuju javen tjeter ma bajne rrogen ybervajsun e jau qoj me vester unijon qaty nja 500 evro.
Te fala edhe kojshikeve merri kto fotografi e shko fill kallxojau e le te plasin se kujtojshin qe Sebahatja s eshte kerkushi .
Diten e mire, qyz e bis nekstes mal
ih libe oj alle , mpuqqqq Sebi :tongue:

ARI_03
25-03-07, 10:37
Dear amore Shaje! Dear e shtrenjta ime amore Shaje! I jem tu t’write prap this lettera knejna ka far west- I lontano lontano ene n’Englisht ene n’italiano,sepse kam learn kto dy lingue perfetto kto dye vjet qi I am ktuna. E look tina mi, sa molta well kom lear knejna.
Vallahi,me kte derr work-u qi kam ormai I mson le lingue t’huja sa t’dujsh. Ene rashnat m’thyhen me t’thon t’drejten. Hamall hesapi mo! Lavoro lavoro m’told bosi every minute,aq sa s’have possibilita me mor fryme I cast. Ē’me te thone mo,gjona very t’bukra ti vedi la syni knejna. Ca bihone t’nolta deri m’cielo ku molte people hyn e dalin or e cast. Kto knejna I thon gradaciel-a. kur stend up kaptinen te down qeleshja m’terra.
Pa jon ca ara t’mjellme verde verde me bar around tyne,qi t’thujsh mo! Nji village me bagti per mangiare nji vit tutto pa pushim! I kom pa mi when I ere per weekend te diellen qy me matina. Dulem me Dullen figlion e Asmonit,our vicino aty m’nostro katun. Pa le m’darke kur u on-nen le luci-t thu se te dul sun-I prap. Dit e re, dit u bo gjith town-i. ca red,ca verde,ca ………..ku di una mo,me tu take mend fare. Entrate-m ke ca mejhone si pune qebaptore,ku ca ragazze dancing nudo fare. Ato I thojshin striptease po me sa morem ear na,ishte heqje brekesh me aheng. Vallai told-em se na iku radakja. Apo they s’ishin …….. qe ju bofte ……….Dulla ,Dulla jo io. Io s’I kom see fare gjate all tempo-s qe stand-em atyna. Tu e di se I am angel n’ksi punish. S’te tradimento Lomi ty jo.
Dulla po, icik me ate Lijen e vet,nja half ore me nje ruse. Po amo ja vlejte….
Kurse una t’kom stand besnik. Mazallah se kom do any gjo me nonji ragazze. Sapo see nonji si ato t;honit qi t;thash me avanti kthej the head ka ona qeter. Jom I nershem una.
Dear mio amore Shaje! Kur Rrema came prej katunit dy days d’avanti m’told se ke bo cun para two month-ve. Mu done qefi mo sa s’bohet. Mu remember the first lettera qe t’kom cu para nji anno-s.
Vallai ma ke bo qefin. Jare thash Shaja m’ka heard mu ne m’ka do figlion .
Je e forte mi Shaje. Quarto figli I kishim noshti e have cinque.
Po si e zune bre?
Vallai , per menjen time the first lettera e ka done t’veten. Jom molto felice,happy happy sa mo s’bohet.
Ne kur te rememeber-d tuket e tuja qe t’u bofte Lomi t’u bofte,sensaltro qe aty t’ka zon I five-ti.
Shaje nigjo mi,se mos m’nxesh t’sixin me this lettera-n.
Dear mio amore Shaje.
Nashti jom t’u e close kte lettera kaq t’lungo se po me come gjumi.
Do t’write prap kur te kem free tempo, se sic te thash qipari,lavoro lavoro ka mjesi m’darket,tutto settimane-s.
Moey money mi e capito vet yi mo nashtina!
La lettera pot a nis me Rremen se vjen akoma aty m’katun.
Ke ne ca money per ty ne per children-at.
Blini ca dolce ne I eat-ni vete you.
Jepni ne ca atyne t’Dulles.
Figlio-s t’vogel njiti the name-in Lym,si nonno I vet.
Tante t’fala t’all fisit ne children-ve .
Kiss-e ene Lymin e vogel per me qe ju bofte his tata, marshalla,kiss t’all-ve.
Your amore Lymi.
Ps: Mos forget t’me write si ia kaloni aty m’village.nigjo se mos ia read kujt la lettera se o turp,t’kom thone n eke prima lettera.prandaj read vetem ti dhe femijet.
Ene ni gjo,kom msu kompjuterin, look vet tu come e kom write this lettera-n...

Njė kisssss nga ARI

http://plaatjessite.mine.nu/nanda/harten/hartjes-036.gif

Abetare
05-04-07, 23:08
[quote=Prishtinasja_] Leter nga Gjermanija

E dashura moter qe une Sebi vendosa te ju shkruaj kete leter , e te ju tregoj se une jam shendosh e mire dhe mire po ja kaloj ketu ne Minhen.:tongue:
Pasi e mora ofentalllabnicen(lejeqendrimin) tash mu kan qel krejte udhte , tybe shyqyr qe dola prej hajmit e ma ka gjete shtadi nje banese ne katrin kat bile me lift o kur po hi aty deri po shkoj nxehte u knaqa. Oj Lume motra jem kallxoj nanes thuj flej pa vesvese se edhe ate punen te ai italijani ne piceri e kum lane se tash kum gjete puna plot biile nja e kum gjete te nje canarct o zot u knaqa sa lehte kallxoju edhe atyne kusherinave te mija se Sebi po dojke mu ban canarcte asi mjeke e dhomve i bjen se gati jam mu msu , njehere veq po i pastroj ato mjetet e pi pastroj krejt ato cimerat e vartecimerat e nuk i dihet nashta dikur tu kqyr mjekun msohna .Hej a din qka nime edhe ky mjeku edhe pse eshte i vjeter pak a din gjithe po me jep komplimenta po thote Frau Berisha zi zind ganc shone frau:tongue: pasha zotin bile po me thote per qato 30 vjet qe i kam ganc fit jam .Eh po ta merr menja moter qka kujtove fit po qka atje marojsha nga nje ven e nga tjetrin e me shkolle te mesme s te marrke kush ne pune !?
Si shqiptaret mo ta bajshin rrafsh veq me te shti perfunri e tybe prap pa pune te lashin .
A e din moj neper sa organizata lypsha pune kamte me kan pas ra tuj ec bile qaty e pata marre teposhtezen e tash moj kamen se luj pa kerr, Ate goflin e vjeter e kum shit se ate e kum pas veq sa mu msu ne anfang kur e mora fyryshahin se tash e kum ble nje audi me ngjyre te kuqe o syte ti merr mi pa. Me pa nje dite ai italijani ai shefi i vjeter pi din ti shume me ka dashte ai ku me pajke ma bajke hej du hypshe frau wigets tha uh qfar shyne auto paske ble e une i thash -Normal qka kujtove tash i kam letrat edhe s po punoj sikur te ti nga 14 ore badihava tash veq tajl zajta tybe ma shume po marre se atehere me fol zajt. Troctem moj Lume hala po me don aj italjani po diqysh s po guxon mu shpreh hiq , po mu s po ma nin tash i kam papiret valla krejt shqiptaret po ngajne mas meje .Me kan lodh do gra shqiptarve tuj me thane a po ma merr vllaun dajen, kusherinin se nuk e din ti oj lume sa bukur ausehe une tash ani masi i kum shatir flokte oh majne gyte quditesh bre .
Lume niher jam kah menoj qka me ban me qato pare si i kum blloku ne shparkase prej atyre marr cinc po kur te vi veres ne Kosove me kerr o krejt kom mi kalle kojshiket
kujtojshin ato si s po me merr kush , ma bajshin gajlen e tash si te vi po me doket pi sho kan me mu gjujt krejt Kosova tuj me lyp , veq une jo jo nuk du as mi pa me sy tash e kam njet me shku ne shkolle per shprahe a din me fol se di me fol po me shkru lexu s di mire edhe mu ba karrierfrau s jam qkado une tash.
Ok meine shvester (motra ime)se tash duhet me shku deri ne poste mi ble do brifmarka e me ta shti letren me ardh se jom untu e deshta me dal mi ble nje dyner te turku e mi pi nje kafe lejt dikun ne ajnkaufcentrum:tongue: e me kqyr me ju ble diqka se sahora vjen vera .
Te fala boni nanes , babes e tanve thuju javen tjeter ma bajne rrogen ybervajsun e jau qoj me vester unijon qaty nja 500 evro.
Te fala edhe kojshikeve merri kto fotografi e shko fill kallxojau e le te plasin se kujtojshin qe Sebahatja s eshte kerkushi .
Diten e mire, qyz e bis nekstes mal
ih libe oj alle , mpuqqqq Sebi :tongue:


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


U pakaa ky ishte shkrimi im origjinal ne nje forum po kaher se kom lexu e Sebi ka shkru shumė letra deri tash ....

Prishtinasja_
05-04-07, 23:10
[quote=Prishtinasja_] Leter nga Gjermanija

E dashura moter qe une Sebi vendosa te ju shkruaj kete leter , e te ju tregoj se une jam shendosh e mire dhe mire po ja kaloj ketu ne Minhen.:tongue:
Pasi e mora ofentalllabnicen(lejeqendrimin) tash mu kan qel krejte udhte , tybe shyqyr qe dola prej hajmit e ma ka gjete shtadi nje banese ne katrin kat bile me lift o kur po hi aty deri po shkoj nxehte u knaqa. Oj Lume motra jem kallxoj nanes thuj flej pa vesvese se edhe ate punen te ai italijani ne piceri e kum lane se tash kum gjete puna plot biile nja e kum gjete te nje canarct o zot u knaqa sa lehte kallxoju edhe atyne kusherinave te mija se Sebi po dojke mu ban canarcte asi mjeke e dhomve i bjen se gati jam mu msu , njehere veq po i pastroj ato mjetet e pi pastroj krejt ato cimerat e vartecimerat e nuk i dihet nashta dikur tu kqyr mjekun msohna .Hej a din qka nime edhe ky mjeku edhe pse eshte i vjeter pak a din gjithe po me jep komplimenta po thote Frau Berisha zi zind ganc shone frau pasha zotin bile po me thote per qato 30 vjet qe i kam ganc fit jam .Eh po ta merr menja moter qka kujtove fit po qka atje marojsha nga nje ven e nga tjetrin e me shkolle te mesme s te marrke kush ne pune !?
Si shqiptaret mo ta bajshin rrafsh veq me te shti perfunri e tybe prap pa pune te lashin .
A e din moj neper sa organizata lypsha pune kamte me kan pas ra tuj ec bile qaty e pata marre teposhtezen e tash moj kamen se luj pa kerr, Ate goflin e vjeter e kum shit se ate e kum pas veq sa mu msu ne anfang kur e mora fyryshahin se tash e kum ble nje audi me ngjyre te kuqe o syte ti merr mi pa. Me pa nje dite ai italijani ai shefi i vjeter pi din ti shume me ka dashte ai ku me pajke ma bajke hej du hypshe frau wigets tha uh qfar shyne auto paske ble e une i thash -Normal qka kujtove tash i kam letrat edhe s po punoj sikur te ti nga 14 ore badihava tash veq tajl zajta tybe ma shume po marre se atehere me fol zajt. Troctem moj Lume hala po me don aj italjani po diqysh s po guxon mu shpreh hiq , po mu s po ma nin tash i kam papiret valla krejt shqiptaret po ngajne mas meje .Me kan lodh do gra shqiptarve tuj me thane a po ma merr vllaun dajen, kusherinin se nuk e din ti oj lume sa bukur ausehe une tash ani masi i kum shatir flokte oh majne gyte quditesh bre .
Lume niher jam kah menoj qka me ban me qato pare si i kum blloku ne shparkase prej atyre marr cinc po kur te vi veres ne Kosove me kerr o krejt kom mi kalle kojshiket
kujtojshin ato si s po me merr kush , ma bajshin gajlen e tash si te vi po me doket pi sho kan me mu gjujt krejt Kosova tuj me lyp , veq une jo jo nuk du as mi pa me sy tash e kam njet me shku ne shkolle per shprahe a din me fol se di me fol po me shkru lexu s di mire edhe mu ba karrierfrau s jam qkado une tash.
Ok meine shvester (motra ime)se tash duhet me shku deri ne poste mi ble do brifmarka e me ta shti letren me ardh se jom untu e deshta me dal mi ble nje dyner te turku e mi pi nje kafe lejt dikun ne ajnkaufcentrum:tongue: e me kqyr me ju ble diqka se sahora vjen vera .
Te fala boni nanes , babes e tanve thuju javen tjeter ma bajne rrogen ybervajsun e jau qoj me vester unijon qaty nja 500 evro.
Te fala edhe kojshikeve merri kto fotografi e shko fill kallxojau e le te plasin se kujtojshin qe Sebahatja s eshte kerkushi .
Diten e mire, qyz e bis nekstes mal
ih libe oj alle , mpuqqqq Sebi :tongue:


°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°


U pakaa ky ishte shkrimi im origjinal ne nje forum po kaher se kom lexu e Sebi ka shkru shumė letra deri tash ....
Abetare .... ne nje tjeter forum e kam marre kete leter moj ...

Normal qe nuk e kam shkrua une ....JOOOO...

Nese e ke shkrua ti kete shkrim ... te lumt !!!

Me ka pelqy shume dhe per ate e kam vendosur ketu !! :smile:

Abetare
31-08-07, 18:37
I dashuri im i shpirtit , nė kėto momente kur qetėsia po mbretėron nė dhomėn time tė punės mendja seq me fluturoi tek ti ....

Unė jam ulur kėmbė mbi kėmbė afer kompjuterit e po lexoi diqka e po shkruaj nė Msn me Nanėn tane , vjehrren time hahaha e ti vallė a je lodh nė Baushtell ???

Hmmmmm pėrvec kėsaj kam ofru pranė Tavolinės sė punės njė pjatė me Dredhėza tė freskėta qė i bleva pak mė parė nė Neukauf dhe njė qese me Chipsa asi Kinez tė djegstė si janė ... eh e mu kujtove ti nė Baushtell ,, :(

Vallė a ke ngrėnė ata dy Simellat me sallama tė Qures qė ti kam pergatit mbrėmė krejt taze jan kon a ...?!!

A thu a tu ka nxehė ajo Cola e Aldit qė ta kum shti nė Ēantėn e punės ...!?


Krejt kėto mendime po mė sillen vėrdallė e po vuaj shumė pėr ty i dashur , bile po vuaj edhe pėr Atdhe saherė qė po dalldisem me muzikėn e internetit e din ti Radio Marimanga krejt Muizkė Tallava asi qė tė pėlqen ty ... heheh


Eh i dashur prit se po e ndėrpėrej sė shkruari kėtė letėr se Nana jote po thotė mi lshu Kameren e po shkoj po shminkohna pak po bahna ma e bukur ... edhe po e veshi atė Fustanin e shtrejtė qė ma ke pas ble pė Ditėlindje mujin e kaluar .................................................. .................................................. ......


U ktheva prapė i dashur , e kum habit Nanėn me bukuri .... po ty stė pa e u merzit pak ... mė pyeti kur vjen , i thashė pas 10-12 orėsh dikun ... Tha Qonaj do pare a..nejse po tė pres deri sa tė vish e pi perzij njė Krelanė qitu se unė sjam e uritur se e porosita njė Picė para 10 mintave ...

Duke tė pritur krahėhapur e mbylli kėtė letėr humoristike i dashur se edhe unė e kryva pushimin edhe shpejt duhet me ja nis punės e me vazhdu betejėn pėr kėtė Euro se boll e pavlefshme ish kan he mozamokeq ......


Tė don Abetarja ..