PDA

View Full Version : Logjike


napoleoni
24-11-05, 23:12
Njė blegtor plak kishte 17 lopė. Para vdekjes vendosi proporcionin sipas sė cilės tre djemt do tė ndanin trashėgiminė prej 17 lopėve. Ajo ishte: djali i madh do tė trashėgojė gjysmėn e lopėve, i dyti 1/3 ndėrsa i treti do tė trashėgojė ato qė mbeten ose pėr tė mos mbetur pikė dyshimi do tė duhej tė ishin 1/9 e lopėve. Djemt duhet qė lopėt tė i trashėgojnė tė tėra nė mėnyrė qė tė mos kenė problem nė ndarjen e tyre.

Ju jeni tė ftuar tė zgjidhni kėtė trashėgimi. Urdhėroni dhe ndani 17 lopėt tre vėllezėrve.

Murgesha
25-11-05, 14:47
Vėllau i madh merr 9 lopė.

Vėllau i mesėm merr 7 lopė.

Vėllau i vogėl merr 1 viq. :wink:

Pėr vėllaun e vogėj jam e sigurtė se i takon vetėm 1 lopė ose viq, e pėr kėta dy tė tjerėt nuk jam edhe fortė e sigurtė pasi qė po mė mungon shtrimi i drejtė i kėtij oeracioni matematikor.

loni19
25-11-05, 15:15
Pershendetje...ja edhe nga une nje enigme..

ka qene nje njeri duke u kthyer nga ara e vet...
Aty te ara ka pare disa fellenza, dhe ju ka thene: Ku jeni o 100 fellanza?
Kryesorja e fellenzave ju ka kthyer njeriut dhe i ka thene:O njeri:
Nuk jemi 100 fellenza
por jemi edhe nje here aq sa jemi
edhe gjysma e asaj sa jemi
edhe ēereku i asaj sa jemi
edhe ti atehere do te benim taman 100.

Besoj si isha i qarte.
Pyetja eshte sa fellenza kane qene aty?
loni19.

napoleoni
26-11-05, 13:06
Vėllau i madh merr 9 lopė.

Vėllau i mesėm merr 7 lopė.

Vėllau i vogėl merr 1 viq. :wink:

Pėr vėllaun e vogėj jam e sigurtė se i takon vetėm 1 lopė ose viq, e pėr kėta dy tė tjerėt nuk jam edhe fortė e sigurtė pasi qė po mė mungon shtrimi i drejtė i kėtij oeracioni matematikor.

E nderuara Murgesha,

Vėllau i madh merr 9 lopė. - mė shumė se gjysma

Vėllau i mesėm merr 7 lopė.- mė shumė se njė e treta (7x3=21)

Vėllau i vogėl merr 1 viq. - mė pak se 1/9

Nuk je edhe aq larg rezultatit tė saktė....

Nėse shtrojmė njė operacion matematikor, nuk do tė kemi lopė tė plota pėr tre vėllezėrit. Nė kėtė rast kemi tė bėjmė me anomali matematikore-logjike.

Shėndet !

napoleoni
26-11-05, 13:22
Pershendetje...ja edhe nga une nje enigme..

ka qene nje njeri duke u kthyer nga ara e vet...
Aty te ara ka pare disa fellenza, dhe ju ka thene: Ku jeni o 100 fellanza?
Kryesorja e fellenzave ju ka kthyer njeriut dhe i ka thene:O njeri:
Nuk jemi 100 fellenza
por jemi edhe nje here aq sa jemi
edhe gjysma e asaj sa jemi
edhe ēereku i asaj sa jemi
edhe ti atehere do te benim taman 100.

Besoj si isha i qarte.
Pyetja eshte sa fellenza kane qene aty?
loni19.

por jemi edhe nje here aq sa jemi 2x
edhe gjysma e asaj sa jemi x/2
edhe ēereku i asaj sa jemi x/4
edhe ti atehere do te benim taman 100. 1 ( edhe ti...)

nėse x ėshtė nr i fėllėnzave do tė kemi:

2x+x/2+x/4+1=100
2x+3x/4+1=100
11x/4+1=100
11x/4=99
11x=396

x=36

loni19
28-11-05, 11:44
Pershendetje...ja edhe nga une nje enigme..

ka qene nje njeri duke u kthyer nga ara e vet...
Aty te ara ka pare disa fellenza, dhe ju ka thene: Ku jeni o 100 fellanza?
Kryesorja e fellenzave ju ka kthyer njeriut dhe i ka thene:O njeri:
Nuk jemi 100 fellenza
por jemi edhe nje here aq sa jemi
edhe gjysma e asaj sa jemi
edhe ēereku i asaj sa jemi
edhe ti atehere do te benim taman 100.

Besoj si isha i qarte.
Pyetja eshte sa fellenza kane qene aty?
loni19.

por jemi edhe nje here aq sa jemi 2x
edhe gjysma e asaj sa jemi x/2
edhe ēereku i asaj sa jemi x/4
edhe ti atehere do te benim taman 100. 1 ( edhe ti...)

nėse x ėshtė nr i fėllėnzave do tė kemi:

2x+x/2+x/4+1=100
2x+3x/4+1=100
11x/4+1=100
11x/4=99
11x=396

x=36


Napoleoni te lumte, po pra kane qene 36 fellenza...
Bravo..e ke zgjidhur ne menyre shume te drejte...

napoleoni
28-11-05, 17:58
I nderuari loni, kjo ishte shumė e thjeshtė....por ē`mė thua pėr atė qė
parashtrova unė se..!?

napoleoni
02-12-05, 15:16
Njė blegtor plak kishte 17 lopė. Para vdekjes vendosi proporcionin sipas sė cilės tre djemt do tė ndanin trashėgiminė prej 17 lopėve. Ajo ishte: djali i madh do tė trashėgojė gjysmėn e lopėve, i dyti 1/3 ndėrsa i treti do tė trashėgojė ato qė mbeten ose pėr tė mos mbetur pikė dyshimi do tė duhej tė ishin 1/9 e lopėve. Djemt duhet qė lopėt tė i trashėgojnė tė tėra nė mėnyrė qė tė mos kenė problem nė ndarjen e tyre.

Ju jeni tė ftuar tė zgjidhni kėtė trashėgimi. Urdhėroni dhe ndani 17 lopėt tre vėllezėrve.


Do tė duhej tė ndaheshin nė kėtė mėnyrė:

Marrim nje lopė dhe ua shtojmė atyre 17-ave dhe keshtu tani perkohėsisht kemi 18 lopė...dhe ua ndajmė thjeshtė:

vėllau i parė merr gjysmėn: 9 lopė
vėllau i dytė merr 1/3 : 6 lopė
vėllau i vogėl merr 1/9: 2 lopė

Shuma e lopėve tė ndara dmth: 9, 6 dhe 2 ėshtė pikėrisht 17, aq sa plaku u kishte lėnė trashėgim djemve. Lopėn qė e shtuam e kthejmė atje ku ishte......

Din ndokush tė mė thotė pse ndodh kjo ???

regi_05
03-12-05, 14:14
Ndryshuar nga Laliloli

Ju lutem ketu perdoret Gjuha shqipe e jo italiane

napoleoni
05-12-05, 17:52
Do tė mundohem regi, sė shpejti do tė kesh njė pėrgjegje...nuk di se ēfarė.....

Shėndet !

regi_05
05-12-05, 18:50
Do tė mundohem regi, sė shpejti do tė kesh njė pėrgjegje...nuk di se ēfarė.....

Shėndet !
Te faleminderit, por mos u lodh shume :)
Edhe une do te riprovoje.
Pershendetje!

regi_05
16-12-05, 22:37
Ciao Napoleoni!
Come va?
Magari ho une soluzione!
Cioč, allora se scriviamo un po’ di numeri su non so 5 colonne( o sulle dita della mano), si nota che abbiamo 3 colonne che hanno dei numeri dispari, e le atre 2 hanno dei numeri pari. Visto che 2002 č un numero pari possiamo gią scartare le 3 colonne, perņ ci restano le altre due?!E non ci siamo cosģ, allora si cerca una latra soluzione. Per esempio

pollice indice medio anulare mignolo
1 2 3 4 5
9 8 7 6
10 11 12 13
17 16 15 14
18 19 20 21
2001 2000
2002


Si nota che si riprende l’indice dopo il numero 8, quindi possiamo fare:
2002/8=250(circa non so come si mette il segno circa :) )
250*8=2000( anche circa :) )
Adesso si prova a scrivere 2000 sulle colonne e si arriva sull’indice al 2002! Qundi 2002 si trova sull'indice! :D
Spero che lo capirai :D , da come mi sono spiegata :wink:
Saluti!

regi_05
16-12-05, 22:40
Nooo, mi spiace ma io speravo che uscissero le colonne come le avevo fatte :cry: ...adesso di sicuro non capirai niente lol.
Non capisco niente di computer :oops:
Ciao!

rilinda
17-12-05, 12:52
:shock: more e keni ngatrru temen. k'tu nuk bisedohet ne gjuhe te tjera perpos gjuhes shqipe mdoket. hajt tash perkthene qata qe keni than?!

regi_05
17-12-05, 22:39
Me falni Laliloli :o por ja parashtrova kete problem Napoleonit pasi ai flet italisht dhe e kisha ne gjuhen italiane, prandaj me erdhe me lehte. Dhe prap kam shkruajtur ne italisht por nuk e paskam verejtur qe e paskeni fshire ate qe kisha derguar.
Ok do te mundohem ta perkthej ne shqip Rilinda, por duhet da gjesh zgjidhejen :) .
Ishte keshtu:
vitin e ri te kaluar nje matematikan u habit se si bija e tij qe kishte pak vite, ne nje menyre te cuditshme fillonte te numeroj mbi gishtat e dores se majte. Fillonte duke thirrur 1 gishtin e madh, 2 treguesin, 3 te mesmin, 4 te unazes dhe 5 gishtin e vogel, pastaj vazhdonte duke thirrur 6 gishtin e unazes, 7 te mesmin, 8 treguesin, 9 te madhin e duke u kthyer te treguesi 10, te mesmin 11, e keshtu me radh. Vazhdoi keshtu duke numeruar para dhe pas, ne ate menyren e saj te cuditshme, derisa arriti te numeroj 20 mbi gishtin tregues.
"Cka je duke bere?" e pyeti i ati. Voglushja i ra dheut me kembe"Tash me bene te harroj ku kisha arritur, dhe duhet te filloj perseri. Jam duke numeruar deri te numri 2002 per te pare te cili gisht mberrij".
Matematikani i mbylli syte duke bere nje llogari te thjeshte mendore:"Do te arrish te gishti .....", tha.
Kur vajza mbaroi te numeroj dhe e zbuloi qe babai kishte te drejte u pershtype shume nga aftesia e parashikim te matematikes.
Si arriti i ati te bej kete parashikim dhe cili ishte gishti i treguar? :idea: :?:

P.S:Se di se a kam perkthyer mire, por provova, nuk jam perkthyese :) :wink: Tash ndoshta te gjithe mund te gjeni zgjidhjen edhe pse e kam shkruajtur me larte ne italisht :)

lazdrani
19-12-05, 13:49
12345679 x9


11111111111111111 :wink:

pokeri
22-12-05, 23:55
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?

Murgesha
23-12-05, 00:31
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?

2

Reana
23-12-05, 00:35
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?


:lol: :lol: :lol:

5 ujq :wink: :lol: 8)

pokeri
23-12-05, 00:36
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?

2


Joooooooooo. Nuk ėshtė e saktė.

Reana
23-12-05, 00:39
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?


:lol: :lol: :lol:

5 ujq :wink: :lol: 8)

logjike :wink:

pokeri
23-12-05, 00:43
:lol: :lol: :lol:

5 ujq :wink: :lol: 8)

logjike :wink:[/quote]

Jooooooooooooooooooooo.

Reana
23-12-05, 00:48
:lol: :lol: :lol: 8)

pokeri
23-12-05, 00:49
:lol: :lol: :lol:

5 ujq :wink: :lol: 8)

logjike :wink:

Jooooooooooooooooooooo.[/quote]


Ja edhe njė tjetėr...
Pėrgjigjuni nė tė dyjat.

- Pėrpara se tė zbulohej Mount Everesti, cila maje ishte mė
e larta nė botė?

Murgesha
23-12-05, 00:50
Joooooooooo. Nuk ėshtė e saktė.

Atėherė simbas logjikės se aty ėshtė vetėm 1 Ujk e jo mė shumė.

Mė mbeten edhe dy opcione. :lol: :lol: :lol:

pokeri
23-12-05, 00:52
Joooooooooo. Nuk ėshtė e saktė.

Atėherė simbas logjikės se aty ėshtė vetėm 1 Ujk e jo mė shumė.

Mė mbeten edhe dy opcione. :lol: :lol: :lol:

Joooooooo. As kjo pėrgjigje nuk ėshtė e saktė.

Ja edhe njė pyetje...
Sa ditėlindje i ka njė njeri i zakonshėm?

Reana
23-12-05, 00:54
:shock: :arrow: :shock:

:lol: :lol: :lol: ncuk ncuk... :lol:

Reana
23-12-05, 00:55
Joooooooooo. Nuk ėshtė e saktė.

Atėherė simbas logjikės se aty ėshtė vetėm 1 Ujk e jo mė shumė.

Mė mbeten edhe dy opcione. :lol: :lol: :lol:\

zgjidhe edhe nje tjeter motrushe opcion ..une po heq dore :wink: 8)

Murgesha
23-12-05, 00:57
Simbas logjikės time aty ska pas asnjė ujk, po qenė mburraveca. :lol: :lol: :lol:

Reana
23-12-05, 01:11
Simbas logjikės time aty ska pas asnjė ujk, po qenė mburraveca. :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: 8) :wink:

pokeri
23-12-05, 13:11
TRI PYETJE

1. Sa ditėlindje i ka njė njeri i zakonshėm?

2. Pėrpara se tė zbulohej Mount Everesti, cila maje ishte mė
e larta nė botė?

3. Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?

sherri
23-12-05, 17:50
TRI PYETJE

1. Sa ditėlindje i ka njė njeri i zakonshėm?

2. Pėrpara se tė zbulohej Mount Everesti, cila maje ishte mė
e larta nė botė?

3. Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?
Dy ujq-tre qene :roll:

nje pyetje: sa ditelindje i ka nje njeri i jashtzakonshem!?? :lol: :lol: :lol:

pokeri
23-12-05, 19:08
TRI PYETJE

1. Sa ditėlindje i ka njė njeri i zakonshėm?

2. Pėrpara se tė zbulohej Mount Everesti, cila maje ishte mė
e larta nė botė?

3. Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?


A do jep dikush pėrgjigje tė saktė?????

Reana
23-12-05, 19:44
TRI PYETJE

1. Sa ditėlindje i ka njė njeri i zakonshėm?

2. Pėrpara se tė zbulohej Mount Everesti, cila maje ishte mė
e larta nė botė?

3. Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?


A do jep dikush pėrgjigje tė saktė?????

Une i di, po mi ka treguar nje zog ne vesh, dhe nuk do ishte fer te pergjigjem... !!!

pokeri
23-12-05, 19:57
Une i di, po mi ka treguar nje zog ne vesh, dhe nuk do ishte fer te pergjigjem... !!!


S'besoj tė ketė qenė zog???
Mė duket se ishte korb?

Reana
23-12-05, 20:06
Une e pashe nje zog ketu ne dritaren time, e sa cka ke pare ti :roll: , nuk e dij :roll: !!! :lol: :lol: :lol:

ja pra fjalet e zogut:

1.Njeriu i zakonshem e ka nje ditelindje :lol: , dhe cilido tjeter e ka nje te vetmen ditelindje, por e feston shumehere

2. Edhe para se te zbulohej, Mount Everesti ishe maja me e larte ne Bote

3. Jane 4 ujq


zogu beri ciu, ciu dhe flutoroi nga dritarja :( :cry: :cry: :cry:

pokeri
23-12-05, 20:19
Une e pashe nje zog ketu ne dritaren time, e sa cka ke pare ti :roll: , nuk e dij :roll: !!! :lol: :lol: :lol:

ja pra fjalet e zogut:

1.Njeriu i zakonshem e ka nje ditelindje :lol: , dhe cilido tjeter e ka nje te vetmen ditelindje, por e feston shumehere

2. Edhe para se te zbulohej, Mount Everesti ishe maja me e larte ne Bote

3. Jane 4 ujq


zogu beri ciu, ciu dhe flutoroi nga dritarja :( :cry: :cry: :cry:


Pėrgjigjet t'i paska dhėnė saktė...
Dhe, nėse ka qenė zog, do tė kthehet sigurisht...
nė tė kundėrtėn, besoje qė ka qenė diē tjetėr...
(Edgar Allan Po)

Reana
23-12-05, 20:22
:lol: :lol: :lol:
Po cfare kane Korbat e Po-se lidhje me zogun :roll: :twisted: :?:

pokeri
23-12-05, 20:25
:lol: :lol: :lol:
Po cfare kane Korbat e Po-se lidhje me zogun :roll: :twisted: :?:


Qė tė qy janė shpend. Fluturojnė.
Korbi shėmbėllen misteriozitet...
Dhe bėn Krra-krra...

Reana
23-12-05, 20:27
Kjo e fundit ishte kashe e lashe, apo :?: :roll:

nuk e di pergjegjjen e keaj pra :lol:

pokeri
23-12-05, 20:33
Kjo e fundit ishte kashe e lashe, apo :?: :roll:

nuk e di pergjegjjen e keaj pra :lol:


E tėrė Jeta ėshtė njė Kash e Lashe...
Njė enigmė.
Ē'ėshtė korbi karshi-Jetės??? Njė hiē.
As unė nuk e dij pėr pėrgjigjen...

regi_05
24-12-05, 09:21
Me falni Laliloli :o por ja parashtrova kete problem Napoleonit pasi ai flet italisht dhe e kisha ne gjuhen italiane, prandaj me erdhe me lehte. Dhe prap kam shkruajtur ne italisht por nuk e paskam verejtur qe e paskeni fshire ate qe kisha derguar.
Ok do te mundohem ta perkthej ne shqip Rilinda, por duhet da gjesh zgjidhejen :) .
Ishte keshtu:
vitin e ri te kaluar nje matematikan u habit se si bija e tij qe kishte pak vite, ne nje menyre te cuditshme fillonte te numeroj mbi gishtat e dores se majte. Fillonte duke thirrur 1 gishtin e madh, 2 treguesin, 3 te mesmin, 4 te unazes dhe 5 gishtin e vogel, pastaj vazhdonte duke thirrur 6 gishtin e unazes, 7 te mesmin, 8 treguesin, 9 te madhin e duke u kthyer te treguesi 10, te mesmin 11, e keshtu me radh. Vazhdoi keshtu duke numeruar para dhe pas, ne ate menyren e saj te cuditshme, derisa arriti te numeroj 20 mbi gishtin tregues.
"Cka je duke bere?" e pyeti i ati. Voglushja i ra dheut me kembe"Tash me bene te harroj ku kisha arritur, dhe duhet te filloj perseri. Jam duke numeruar deri te numri 2002 per te pare te cili gisht mberrij".
Matematikani i mbylli syte duke bere nje llogari te thjeshte mendore:"Do te arrish te gishti .....", tha.
Kur vajza mbaroi te numeroj dhe e zbuloi qe babai kishte te drejte u pershtype shume nga aftesia e parashikim te matematikes.
Si arriti i ati te bej kete parashikim dhe cili ishte gishti i treguar? :idea: :?:

P.S:Se di se a kam perkthyer mire, por provova, nuk jam perkthyese :) :wink: Tash ndoshta te gjithe mund te gjeni zgjidhjen edhe pse e kam shkruajtur me larte ne italisht :)

Forza! Hajt zgjidheni kete problem! :) :idea: :?:

regi_05
29-12-05, 15:13
Vitin e ri te kaluar nje matematikan u habit se si bija e tij qe kishte pak vite, ne nje menyre te cuditshme fillonte te numeroj mbi gishtat e dores se majte. Fillonte duke thirrur 1 gishtin e madh, 2 treguesin, 3 te mesmin, 4 te unazes dhe 5 gishtin e vogel, pastaj vazhdonte duke thirrur 6 gishtin e unazes, 7 te mesmin, 8 treguesin, 9 te madhin e duke u kthyer te treguesi 10, te mesmin 11, e keshtu me radh. Vazhdoi keshtu duke numeruar para dhe pas, ne ate menyren e saj te cuditshme, derisa arriti te numeroj 20 mbi gishtin tregues.
"Cka je duke bere?" e pyeti i ati. Voglushja i ra dheut me kembe"Tash me bene te harroj ku kisha arritur, dhe duhet te filloj perseri. Jam duke numeruar deri te numri 2002 per te pare te cili gisht mberrij".
Matematikani i mbylli syte duke bere nje llogari te thjeshte mendore:"Do te arrish te gishti .....", tha.
Kur vajza mbaroi te numeroj dhe e zbuloi qe babai kishte te drejte u pershtype shume nga aftesia e parashikim te matematikes.
Si arriti i ati te bej kete parashikim dhe cili ishte gishti i treguar?Gishti i kerkuar ishte gishti tregues. (Sdi ta spjegoj ne shqip :oops:)

Kalt
02-01-06, 21:20
Ne nje familje cdo vajze ka dy here me shume vellezer se motra, ndersa cdo djale ka po aq vellezer sa edhe motra.

Sa djem dhe vajza ka familja?

pokeri
02-01-06, 21:29
Janė 2 vėllezėr dhe 1 motėr.

Kalt
02-01-06, 21:36
Pse turqit qe jetojne ne Belgjike nuk i mbyllin kurre bicikletat me celes?

vjeshta
05-01-06, 15:58
Pse turqit qe jetojne ne Belgjike nuk i mbyllin kurre bicikletat me celes?

1) Pse i mbyllin me dry :roll:
ose
2)Ne belgjike ,sa e kam vrejt ,te gjithe po i fuseshin ne shtepi ,biqikletat

Zabeli i bacės Brahim
06-02-06, 22:58
Gjejeni...


Nė njė dhomė gjenden 5 shtazė. Tė gjitha janė
Ujq ose qenė.
Ujqit gjithnjė e flasin tė vėrtetėn, ndėrsa qenėt
gjithnjė gėnjejnė.

Shtaza A thotė qė B ėshtė qen.
C thotė qė D ėshtė ujk.
E thotė qė A ėshtė qen.
B thotė se C ėshtė ujk.
D thotė se B dhe E janė lloje tė ndryshme.

Sa ujq janė nė kėtė dhomė?

Supozojmė :

Se A ėshte ujk( vertet), dhe se B ėshte qen (gėnjen)

B(qen=genjen) thot se C ėshtė ujk> genjen>C eshte qen

C (qen-gėnjen) thot D eshte ujk > D eshte qen

D (qen –gėnjen) thotė B dhe e janė tė ndryshme> B dhe E janė tė njejtė

Rez :
B = qen
C= qen
D= qen
E=b qen
A ujk ! > 1 ujk!

Prova:

E thotė qė A ėshtė qen sipas provės mė lart> E ėshtė qen (genjen)>A = ujk!

Albion
07-02-06, 10:27
Pse turqit qe jetojne ne Belgjike nuk i mbyllin kurre bicikletat me celes?

Sepse hajni s'e vjedh hajnin :?:

Albion
10-02-06, 12:51
U frigohesh qenve turq Kalt? :lol: