PDA

View Full Version : Pėrgjigje logjike!


SFA
07-12-05, 16:54
Tung tė gjithėve

Ja njė pyetje e thjeshtė (pėr fillim).

Kush ėshtė nė fund tė BOTĖS?

SFA
07-12-05, 17:51
Tung tė gjithėve

Mos keni frikė, pėrgjigjuni nė pyetje tė kėsaj natyre (mos u merrni
shumė me enigma qė nuk kanė pėrgjigje egzakte).

Ja njė pyetje e thjeshtė (pėr fillim).

Kush ėshtė nė fund tė BOTĖS?

Tri herė mendo, njė herė fol( shkruaj )

SFA
07-12-05, 18:55
Tung edhe njė herė

(Pėr Barbarozėn)

Nuk mund ta formuloj asisoj, sepse pėrgjigjen e ke po KĖTUy ( e sheh
vazhdimisht)...
-Ja edhe njė herė
ĒKA KA NĖ FUND TĖ BOTĖS ?

Barbaroza
07-12-05, 18:56
Ne fund te Botes eshte Fundi! :?

vjeshta
07-12-05, 18:56
Tung

E qartė. Mė duket e panevojshme ta zgjasim mė shumė (keqkuptim apo jo), mė duket e parėndėsishme.

Shpjegim
Nė pasqyrėn pėrkatėse shkruan se ky sekcion i takon pyetjeve logjike
( zbavitėse). Pa nėnēmuar kend, (as Ty) duket shumė analoge, andaj
e shtrova njė pyetje shumė tė thjeshtė qė ka pėrgjigje konkrete, pėr
tė vazhduar edhe me shumė pyetje logjike shumė mė vėshtira (pėr
ata qė kanė koeficient tė lartė tė intelegjencės IQ).
PAFUNDĖSIA nuk ėshtė pėrgjigje e saktė.

Kėshillė-(Shikoje me kujdes fjalinė) ĒKA KA NĖ FUND TĖ BOTĖS?

Toka,dheu :roll:

Kalt
07-12-05, 18:59
Ne fund te Botes eshte Fundi! :?

Jo ne fund te botes eshte fillimi, pra aty ku u nise. 8)

SFA
07-12-05, 19:02
Jooooo

Kujdes, ėshtė njė grackė (logjike)

ĒKA KA NĖ FUND TĖ BOTĖSS?

Pėrgjigjen e ke kėtu (gjeje- gjejeni)

vjeshta
07-12-05, 19:12
Jooooo

Kujdes, ėshtė njė grackė (logjike)

ĒKA KA NĖ FUND TĖ BOTĖSS?

Pėrgjigjen e ke kėtu (gjeje- gjejeni)
Bota :lol:

Murgesha
07-12-05, 19:13
Hhahahahahahah.

Nė fund tė botės ėshtė germa "S"

vjeshta
07-12-05, 19:15
Hhahahahahahah.

Nė fund tė botės ėshtė germa "S"
Naj marrt te ligat edhe ky qyyyyyy :lol:

SFA
07-12-05, 19:21
Bravo

U desh ta shkruaj shkronjėn S dy herė, dhe tė jap shpjegime.
Sidoqoftė, nuk ėshtė keq pėr fillim.

(Vjeshta)
Mos mė nam.

Ja edhe njė tjetėr.

Kush ėshtė mė i (e) vjetėr) VEZA APO PULA?

rilinda
10-12-05, 17:36
qekjo pytje ska pergjigjje

e_martumja
10-12-05, 17:38
Bravo

U desh ta shkruaj shkronjėn S dy herė, dhe tė jap shpjegime.
Sidoqoftė, nuk ėshtė keq pėr fillim.

(Vjeshta)
Mos mė nam.

Ja edhe njė tjetėr.

Kush ėshtė mė i (e) vjetėr) VEZA APO PULA?VEZA E BEN PULEN E PULA E BEN VEZEN :wink:

Kalt
10-12-05, 17:49
Kush ekziston me perpara nena apo bija? Nena me siguri.
Pra sipas meje pula e beri vezen.

rilinda
10-12-05, 17:54
Kush ekziston me perpara nena apo bija? Nena me siguri.
Pra sipas meje pula e beri vezen.

e nga doli pula o Kalt????

Kalt
10-12-05, 18:04
Kush ekziston me perpara nena apo bija? Nena me siguri.
Pra sipas meje pula e beri vezen.

e nga doli pula o Kalt????

Pula eshte krijese e Zotit. Nese pranon teorine e Darvinit atehere lindin kesi keqkuptimesh a nese pranon teorine e Krijuesit atehere pula ishte e para.

Murgesha
11-12-05, 23:33
Kėrkoj zgjidhjen e kėtij problemi.
Ju jeni i vetėm me makinėn tuaj nė njė stacion autobusėsh, nė mes tė njė shiu tė rrėmbyer dhe shifni tre veta.
Njė plakė nė minutat e fundit tė jetės qė ka nevojė urgjente tė shtrohet nė spital, mikun tuaj tė fėmijėrisė qė njėherė tu ka gjendur shumė, dhe i duhet urgjentisht makina juaj, si dhe vajzėn e jetės tėnde.

Ju keni vetėm njė vend tė lirė nė makinėn tuaj.
Si do e zgjidhnit kėtė problem??

vjeshta
11-12-05, 23:44
Kėrkoj zgjidhjen e kėtij problemi.
Ju jeni i vetėm me makinėn tuaj nė njė stacion autobusėsh, nė mes tė njė shiu tė rrėmbyer dhe shifni tre veta.
Njė plakė nė minutat e fundit tė jetės qė ka nevojė urgjente tė shtrohet nė spital, mikun tuaj tė fėmijėrisė qė njėherė tu ka gjendur shumė, dhe i duhet urgjentisht makina juaj, si dhe vajzėn e jetės tėnde.

Ju keni vetėm njė vend tė lirė nė makinėn tuaj.
Si do e zgjidhnit kėtė problem??
Nese jam e vetme ne makine ,atehere kam edhe 4 vende te lira :roll:

Murgesha
12-12-05, 00:01
Nese jam e vetme ne makine ,atehere kam edhe 4 vende te lira :roll:

Mos harro se ka auto edhe vetėm me dy ulėse.

Dhe nuk ėshtė pėrgjigjja e saktė. :lol:

SFA
12-12-05, 00:05
Vjeshta,
Hajde pėr hajr, (djalė e vajzė, apo bineqė)?

dr1ta
12-12-05, 00:15
pasi qe tani kemi celular te gjith e kisha thir ndihmen e shpejt , per plaken .

Mikut time te ngusht ja kisha dhen makinen me i gra kurse une isha ul ne makine bashk me djalin e enderrave te mia :lol: :P

Reana
12-12-05, 00:19
pasi qe tani kemi celular te gjith e kisha thir ndihmen e shpejt , per plaken .

Mikut time te ngusht ja kisha dhen makinen me i gra kurse une isha ul ne makine bashk me djalin e enderrave te mia :lol: :P

:lol: 8) Po me pelqen kjo logjika yte Dritush :wink:

SFA
12-12-05, 00:19
JOOOOOOO, jo Drita!!!

Makinėn ia kisha dhėnė mikut tim, qė ta dėrgoj plakėn
nė emergjencė. E unė me "Vajzėn e ėndėrrave" do t'ia
kisha shkrepur edhe nėpėr shi (as nė autobus nuk do tė
hipja).

Reana
12-12-05, 00:20
Tung tė gjithėve

Ja njė pyetje e thjeshtė (pėr fillim).

Kush ėshtė nė fund tė BOTĖS?

Ne :wink: :lol:

Murgesha
12-12-05, 00:27
JOOOOOOO, jo Drita!!!

Makinėn ia kisha dhėnė mikut tim, qė ta dėrgoj plakėn
nė emergjencė. E unė me "Vajzėn e ėndėrrave" do t'ia
kisha shkrepur edhe nėpėr shi (as nė autobus nuk do tė
hipja).

SFA keni dhėnė pėrgjigjen mė tė logjikshme. :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 00:28
Reana, ajo pyetje ka qenė shumė herėt.
E kjo NE ēfarė do tė thotė?

Murgesha
12-12-05, 00:30
Po shtroj edhe njė pyetje tjetėr.

Kemi dhetė qirinj tė ndezur, 8 i fikim.

Sa qirinjė na mbetėn??

vjeshta
12-12-05, 00:31
Mos harro se ka auto edhe vetėm me dy ulėse.

Dhe nuk ėshtė pėrgjigjja e saktė. :lol:[/quote]
Aha per Smart e pate fjalen :lol: :lol:

Makinen ja kisha dhen mikut ,qe te vozit plaken deri ne spital ,dhe mbasandej ti kryj nevojat e veta.
Une me djalin e jetes time me autobus :lol:

Mos me thuaj qe nuk eshte e sakt :twisted: :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 00:32
Murgeshė, kjo e logjikshme a do tė thotė edhe
E SAKTĖ?
Nėse po, atėherė po ju zbuloj njė sekret
(ėshtė faji i IQ 154).
Hahahahaha....

vjeshta
12-12-05, 00:32
Vjeshta,
Hajde pėr hajr, (djalė e vajzė, apo bineqė)?

Kush te tha qe po pres femij :roll:

SFA
12-12-05, 00:34
Murgeshė, Murgeshė...

Po qirinj mbeten 10.
Se, pse janė fikur aty janė.

SFA
12-12-05, 00:35
Vjeshta,
Lapsus skrivere (gabim).

Murgesha
12-12-05, 00:35
Murgeshė, kjo e logjikshme a do tė thotė edhe
E SAKTĖ?
Nėse po, atėherė po ju zbuloj njė sekret
(ėshtė faji i IQ 154).
Hahahahaha....

Edhe njėra e edhe tjetra, opcione ka shumė por mė e logjikshmja dhe mė e sakta ėshtė pėrgjigjja juaj.

SFA
12-12-05, 00:37
Vjeshta, mos m'i merr pėrgjigjet.
(Unė e qėllova i pari "Makinėn, plakushen, mikun
dhe Zemrushken).

vjeshta
12-12-05, 00:42
Vjeshta, mos m'i merr pėrgjigjet.
(Unė e qėllova i pari "Makinėn, plakushen, mikun
dhe Zemrushken).
Ku more se nuk e pava :shock:

vjeshta
12-12-05, 00:44
Vjeshta, mos m'i merr pėrgjigjet.
(Unė e qėllova i pari "Makinėn, plakushen, mikun
dhe Zemrushken).
Ku more se nuk e pava :shock:
Po veq une ne autobus ma mire :lol: :lol:
Ma e logjikeshme :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 00:45
Vjeshta, veē pėr dallim nga ti, unė nuk hipa as
nė autobus. (Ia shkrepa me Zemrushken, nėpėr shi).

SFA
12-12-05, 00:47
JOOOOOOOOOOO, Vjeshta...

Mė mirė (shumė mė mirė nėpėr shi).
Dashuria kėrkon sprova.


#Shi i bukur, shi i ėmbėl i dashurisė...#

vjeshta
12-12-05, 00:48
[quote="SFA"]JOOOOOOOOOOO, Vjeshta...

Mė mirė (shumė mė mirė nėpėr shi).
Dashuria kėrkon sprova.


#Shi i bukur, shi i ėmbėl i dashurisė...shi i vjeshtes :lol: :lol:

Murgesha
12-12-05, 00:48
Murgeshė, Murgeshė...

Po qirinj mbeten 10.
Se, pse janė fikur aty janė.

Jo nuk ėshtė pėrgjigjja e saktė.

vjeshta
12-12-05, 00:50
Po shtroj edhe njė pyetje tjetėr.

Kemi dhetė qirinj tė ndezur, 8 i fikim.

Sa qirinjė na mbetėn??
Na mbesin 8 te fikun dhe 2 te dhezur :lol:

Reana
12-12-05, 00:50
Reana, ajo pyetje ka qenė shumė herėt.
E kjo NE ēfarė do tė thotė?

Ne??? Veta e pare shumes, e Peremrit Une :wink:
(per here te pare hyj ne kete teme...nuk e di se kur eshte parshtruar kjo pyetje!!)

SFA
12-12-05, 00:54
Nejse, Reana (ėshtė shtruar nė fillim por s'ka dert).
Murgesha po thotė qė nuk ia kam qėlluar
qirinjėve. Ēfarė mendon ti?

Vjeshta (shiu i vjeshtės ėshtė i ftohtė)...

Murgesha
12-12-05, 00:55
Po shtroj edhe njė pyetje tjetėr.

Kemi dhetė qirinj tė ndezur, 8 i fikim.

Sa qirinjė na mbetėn??
Na mbesin 8 te fikun dhe 2 te dhezur :lol:

Jo zemra prapė nuk e ke gjetur pėrgjigjen. :lol: :lol: :lol:

Murgesha
12-12-05, 00:56
Nejse, Reana (ėshtė shtruar nė fillim por s'ka dert).
Murgesha po thotė qė nuk ia kam qėlluar
qirinjėve. Ēfarė mendon ti?

Vjeshta (shiu i vjeshtės ėshtė i ftohtė)...

Unė mendoj se deri sa ta gjejsh atė pėrgjigje tė pėrpjekesh pak edhe me kėtė tjetrėn.

Ne qiell nuk e gjen,
ne oqean gjindet pak,
djalli ka vetem nje,
ne parajse do ti gjesh dy
Ndersa ne Himalaja do ti gjesh tri
dhe ne gjithe universin mund te kerkosh
por nuk do te gjesh asnje.

vjeshta
12-12-05, 00:59
Po shtroj edhe njė pyetje tjetėr.

Kemi dhetė qirinj tė ndezur, 8 i fikim.

Sa qirinjė na mbetėn??
Na mbesin 8 te fikun dhe 2 te dhezur :lol:

Na mbesin 8 :lol: :lol: syse ata 2 te dhezurit shkrihen

Murgesha
12-12-05, 01:00
Na mbesin 8 :lol: :lol: syse ata 2 te dhezurit shkrihen

Tė lumtė Vjeshta.

Po provo edhe tjetrėn. :lol: :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 01:03
Pritni, pritni ēika...
Kjo nuk ishte e drejtė. Pyetja ishte 10 qirinj tė ndezur, 8 fiken
sa mbeten. Nė tė njejtin moment, ashtu ishte parashtruar.
Se sa kemi rrymė nė Kosovė, pas dy dite nuk mbetet asnjė.

SFA
12-12-05, 01:05
Murgeshė.

djalli ka vetem nje...

KĖMBA!!!

vjeshta
12-12-05, 01:06
Pritni, pritni ēika...
Kjo nuk ishte e drejtė. Pyetja ishte 10 qirinj tė ndezur, 8 fiken
sa mbeten. Nė tė njejtin moment, ashtu ishte parashtruar.
Se sa kemi rrymė nė Kosovė, pas dy dite nuk mbetet asnjė.
Pranoe humbjen :lol: :lol:

Murgesha
12-12-05, 01:08
Murgeshė.

djalli ka vetem nje...

KĖMBA!!!

SFA kėmbė mundesh me gjetė sa tė duash nė univers.

Nuk ėshtė kjo pėrgjigja.

SFA
12-12-05, 01:08
Vjeshta, unė e pranoj humbjen (nga mirėsjellja qė kam
pėr gjininė e bukur, por megjithatė EGOJA ime
ndjehet fituese).

Murgesha
12-12-05, 01:08
Pritni, pritni ēika...
Kjo nuk ishte e drejtė. Pyetja ishte 10 qirinj tė ndezur, 8 fiken
sa mbeten. Nė tė njejtin moment, ashtu ishte parashtruar.
Se sa kemi rrymė nė Kosovė, pas dy dite nuk mbetet asnjė.

E drejtė ėshtė, ata qė i kemi fikur mbeten se tė pa fikurit shkrihen. :lol:

vjeshta
12-12-05, 01:10
Murgesh na i jep vijat sa jan :?:

Murgesha
12-12-05, 01:14
Murgesh na i jep vijat sa jan :?:

Ne qiell nuk e gjen,
ne oqean gjindet pak,
djalli ka vetem nje,
ne parajse do ti gjesh dy
Ndersa ne Himalaja do ti gjesh tri
dhe ne gjithe universin mund te kerkosh
por nuk do te gjesh asnje.

Oj vjeshta po ti jap vizat e gjeni menjėherė, po pėrqėndrohu pak se ėshtė shumė e lehtė.

Ja ti nėnvizova ato kryesoret.

SFA
12-12-05, 01:15
A Murgeshė o dreē...

SHkronja AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

(kjo ishte plagjiat)

vjeshta
12-12-05, 01:18
Murgesh na i jep vijat sa jan :?:

Ne qiell nuk e gjen,
ne oqean gjindet pak,
djalli ka vetem nje,
ne parajse do ti gjesh dy
Ndersa ne Himalaja do ti gjesh tri
dhe ne gjithe universin mund te kerkosh
por nuk do te gjesh asnje.

Oj vjeshta po ti jap vizat e gjeni menjėherė, po pėrqėndrohu pak se ėshtė shumė e lehtė.

Ja ti nėnvizova ato kryesoret.

Jeta :roll:

Murgesha
12-12-05, 01:20
A Murgeshė o dreē...

SHkronja AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

(kjo ishte plagjiat)

Hahahahhaahahahaaaaaaaaaaa, ēka tė mbjellėsh korrė.

Pėrgjigjja e saktė. :lol: :lol: :lol:

vjeshta
12-12-05, 01:22
A Murgeshė o dreē...

SHkronja AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

(kjo ishte plagjiat)

Hahahahhaahahahaaaaaaaaaaa, ēka tė mbjellėsh korrė.

Pėrgjigjja e saktė. :lol: :lol: :lol:
Jaaaaavalla edhe ne oqean ishta 1

SFA
12-12-05, 01:23
Ajo me shkronjėn A ishte e mirė (jo pse e gjeta,
por mė pėlqeu) ndėrsa ajo me qirinj... nejse.

Unė do ta parashtroj njė problem, nėse jeni dakord?

SFA
12-12-05, 01:25
Njė njeri ecė buzė njė lumi. Nė shpinė ka njė thes,
Duke ecur i rrėshqet kėmba, dhe bie (nuk ishte thellė)
nė lum. Pas pak, filloi tė bėrtas "Kuku, u dogja"?

Ēfarė kishte nė thes?

Murgesha
12-12-05, 01:28
Njė njeri ecė buzė njė lumi. Nė shpinė ka njė thes,
Duke ecur i rrėshqet kėmba, dhe bie (nuk ishte thellė)
nė lum. Pas pak, filloi tė bėrtas "Kuku, u dogja"?

Ēfarė kishte nė thes?

Gėlqere!

E fortė shumė kjo. :lol: :lol: :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 01:30
Bash po mė vjen inati. Megjithatė, mė duhet ta pranoj qė
ėshtė e saktė. GĖLQERE. (E pashuar ishte-guri).

spirl_girls
12-12-05, 01:36
Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ?

vjeshta
12-12-05, 01:38
Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ?
Babe e vajze

Murgesha
12-12-05, 01:38
Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ?

Ata janė Babė dhe Bi.

SFA
12-12-05, 01:39
Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ?Ishin Babė e bijė.

SFA
12-12-05, 01:40
Kėsaj radhe Vjeshta, "plumb pushke" fitove
me fotofinish.

spirl_girls
12-12-05, 01:41
Kėsaj radhe Vjeshta, "plumb pushke" fitove
me fotofinish.


Vjeshta ishte e para e sakt.

vjeshta
12-12-05, 01:42
Kėsaj radhe Vjeshta, "plumb pushke" fitove
me fotofinish.
Ani vendi i 3 nuk eshte keq :lol:

Murgesha
12-12-05, 01:45
Shvarzenegri e ka nje te gjatė!!!???
Madona nuk ka hiq!!!??
Papa e ka por nuk e pėrdore kurre!?
Klintoni e pėrdore tė vetin pėr ēdo dite!!!??


Ēka kanė kėta tė pėrbashkėt??

SFA
12-12-05, 01:45
Hajde edhe njė (jo ma shumė, se nuk ma qet mua
me juve - gjithė natėn).Nė njė anije ndodh njė Vrasje. Aty ishte njė
detektiv i zoti. Pasi mbledh shėnimet, sė bashku
me dy policė, vendoset nė njė kabinė.
Natėn tjetėr, rreth mesnate, nė tė njejtėn kabinė
ku ishin vendosur kėta, troket dikush.
Detektivi dhe policėt heshten.
Hyn njė njeri, e ndez dritėn dhe kur i sheh policėt, thotė:
_Mė falni, kujtova se ishte kabina ime.

Detektivi i urdhėroi policėta qė ta prangosin tė dyshimtin.

Si u zbulua vrasėsi?

vjeshta
12-12-05, 01:49
Hajde edhe njė (jo ma shumė, se nuk ma qet mua
me juve - gjithė natėn).Nė njė anije ndodh njė Vrasje. Aty ishte njė
detektiv i zoti. Pasi mbledh shėnimet, sė bashku
me dy policė, vendoset nė njė kabinė.
Natėn tjetėr, rreth mesnate, nė tė njejtėn kabinė
ku ishin vendosur kėta, troket dikush.
Detektivi dhe policėt heshten.
Hyn njė njeri, e ndez dritėn dhe kur i sheh policėt, thotė:
_Mė falni, kujtova se ishte kabina ime.

Detektivi i urdhėroi policėta qė ta prangosin tė dyshimtin.

Si u zbulua vrasėsi?
Vrasesi gjithmon kthehet ne vendin e krimit :lol:

vjeshta
12-12-05, 01:49
Shvarzenegri e ka nje te gjatė!!!???
Madona nuk ka hiq!!!??
Papa e ka por nuk e pėrdore kurre!?
Klintoni e pėrdore tė vetin pėr ēdo dite!!!??


Ēka kanė kėta tė pėrbashkėt??
Limuzina :lol:

SFA
12-12-05, 01:50
Vjeshta, joooooooooo. (Kjo qė thua ėshtė e vėrtetė)
por ėshtė njė pėrgjigje tjetėr, e saktė.

Murgesha
12-12-05, 01:52
Shvarzenegri e ka nje te gjatė!!!???
Madona nuk ka hiq!!!??
Papa e ka por nuk e pėrdore kurre!?
Klintoni e pėrdore tė vetin pėr ēdo dite!!!??


Ēka kanė kėta tė pėrbashkėt??
Limuzina :lol:

http://www.mirditaonline.net/images/thumbdown.gif Mendo mė shumė Vjeshta se tė http://www.mirditaonline.net/images/lufte.gif

vjeshta
12-12-05, 01:56
Ku morime mendu ne 2 te nates ,naten e mire :lol:

Murgesha
12-12-05, 01:56
Hajde edhe njė (jo ma shumė, se nuk ma qet mua
me juve - gjithė natėn).Nė njė anije ndodh njė Vrasje. Aty ishte njė
detektiv i zoti. Pasi mbledh shėnimet, sė bashku
me dy policė, vendoset nė njė kabinė.
Natėn tjetėr, rreth mesnate, nė tė njejtėn kabinė
ku ishin vendosur kėta, troket dikush.
Detektivi dhe policėt heshten.
Hyn njė njeri, e ndez dritėn dhe kur i sheh policėt, thotė:
_Mė falni, kujtova se ishte kabina ime.

Detektivi i urdhėroi policėta qė ta prangosin tė dyshimtin.

Si u zbulua vrasėsi?

Hetimet vazhdojnė........... http://www.mirditaonline.net/images/aksion.gifhttp://www.mirditaonline.net/images/aksion.gifhttp://www.mirditaonline.net/images/aksion.gif

SFA
12-12-05, 01:59
Joooooo, Murgeshė, jo....

Ėshtė njė detaj i thjeshtė aty qė e zbulon vrasėsin.

Vjeshta, nuk po i din pėrgjigjet (e po don me u nxjerrė)
se nuk ėshtė ka flenė ( tė boj be).

vjeshta
12-12-05, 02:01
Arma :lol:

vjeshta
12-12-05, 02:02
Vrasesi nuk ka pas kabine :lol:

SFA
12-12-05, 02:03
Vjeshta, afėr je, por nuk e ke gjetur.
Provoni edhe pak, nėse nuk ia qėlloni (ju tregoj).

Reana
12-12-05, 02:05
Hajde edhe njė (jo ma shumė, se nuk ma qet mua
me juve - gjithė natėn).Nė njė anije ndodh njė Vrasje. Aty ishte njė
detektiv i zoti. Pasi mbledh shėnimet, sė bashku
me dy policė, vendoset nė njė kabinė.
Natėn tjetėr, rreth mesnate, nė tė njejtėn kabinė
ku ishin vendosur kėta, troket dikush.
Detektivi dhe policėt heshten.
Hyn njė njeri, e ndez dritėn dhe kur i sheh policėt, thotė:
_Mė falni, kujtova se ishte kabina ime.

Detektivi i urdhėroi policėta qė ta prangosin tė dyshimtin.

Si u zbulua vrasėsi?

Po te ishte kabina e tij, nuk kishte nevoje per trokitje!

vjeshta
12-12-05, 02:06
Vjeshta, afėr je, por nuk e ke gjetur.
Provoni edhe pak, nėse nuk ia qėlloni (ju tregoj).

Trego se te nemi :lol:

SFA
12-12-05, 02:06
Bravo, Reana...

Po ku ishe deri tani, se?

dr1ta
12-12-05, 02:07
Shvarzenegri e ka nje te gjatė!!!???
Madona nuk ka hiq!!!??
Papa e ka por nuk e pėrdore kurre!?
Klintoni e pėrdore tė vetin pėr ēdo dite!!!??


Ēka kanė kėta tė pėrbashkėt??


:oops::lol: :lol: :lol: madona spaska


shkopin

Reana
12-12-05, 02:07
Mbiemri murgesha :wink:

Murgesha
12-12-05, 02:07
Shvarzenegri e ka nje te gjatė!!!??? Arnold

Madona nuk ka hiq!!!?? Ska
Papa e ka por nuk e pėrdore kurre!? Ska
Klintoni e pėrdore tė vetin pėr ēdo dite!!!??

Qėlloja tani Vjeshta se ma shumė me tė tregu veq me ta thonė pėrgjigjen.

Mė shpejt moj, se po kam dėshirė tė shtroj edhe njė tjetėr e na iku nata.

_________________________________________

SFA mendoj se ndezja e dritės e zbulon vrasėsin, por spo mundem ta gjej ndėrlidhjen se spo punon mė truri. :lol: :lol: :lol:

Reana
12-12-05, 02:08
Bravo, Reana...

Po ku ishe deri tani, se?

Nuk po kam kohe ore me ndejt me juve tere kohe...
po kjo e Murgeshes ishte shume e veshtire :lol:

Murgesha
12-12-05, 02:08
Mbiemri murgesha :wink:

Ka me tė mbytė vjeshta oj Reanė qė e gjete. :lol: :lol: :lol:

dr1ta
12-12-05, 02:10
jhuuuuu Reana ja qelloj :) :) :)

SFA
12-12-05, 02:10
Valla, me ju thanė drejt po mė duket vetja si Pashė.
Veē unė mashkull nė mesin e gjithė kėtyre femrave.
Nėse nuk ka ndonjė pyetje, ika...

vjeshta
12-12-05, 02:11
Mbiemri murgesha :wink:

Ka me tė mbytė vjeshta oj Reanė qė e gjete. :lol: :lol: :lol:
Jo moj se e kam shoqe :lol:

Murgesha
12-12-05, 02:11
Po ja u lė edhe njė tjetėr se ika nė gjumė. :lol: :lol: :lol:

Nė njė dhomė tė errėt, ju keni njė qiri, njė llampė alkooli, njė turrė me dru zjarri......... Pėr ti ndezur kėto keni vetėm njė kokėrr shkrepse.
Ēka do tė ndizni sė pari??

dr1ta
12-12-05, 02:12
Valla, me ju thanė drejt po mė duket vetja si Pashė.
Veē unė mashkull nė mesin e gjithė kėtyre femrave.
Nėse nuk ka ndonjė pyetje, ika...shihe ket :lol: :lol: sa mire ja ben qefin vetes :lol: :lol:

SFA
12-12-05, 02:13
Murgeshė, qenke nė kategorinė C (KEK), se
krejt diēka pe qira. me shkrepsa...

vjeshta
12-12-05, 02:14
Po ja u lė edhe njė tjetėr se ika nė gjumė. :lol: :lol: :lol:

Nė njė dhomė tė errėt, ju keni njė qiri, njė llampė alkooli, njė turrė me dru zjarri......... Pėr ti ndezur kėto keni vetėm njė kokėrr shkrepse.
Ēka do tė ndizni sė pari??

Kokerren e shkrepses :lol:

Murgesha
12-12-05, 02:19
Po ja u lė edhe njė tjetėr se ika nė gjumė. :lol: :lol: :lol:

Nė njė dhomė tė errėt, ju keni njė qiri, njė llampė alkooli, njė turrė me dru zjarri......... Pėr ti ndezur kėto keni vetėm njė kokėrr shkrepse.
Ēka do tė ndizni sė pari??

Kokerren e shkrepses :lol:

Hallall qė ndejte pa gjumė se mė nė fund e gjete njė me tė parėn.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

E fundit pėr sonte.

A ka mundėsi qė njė grua t`a bėjė burrin milioner.........!???

SFA
12-12-05, 02:21
Nė kėtė pyetje Murgeshė, le tė pėrgjigjen gratė (vajzat)
se unė e dij pėrgjigjen?

vjeshta
12-12-05, 02:22
Po me e martu :lol:

Gabim je 2 i kam zgjedh me te paren :lol:

Murgesha
12-12-05, 02:23
Nė kėtė pyetje Murgeshė, le tė pėrgjigjen gratė (vajzat)
se unė e dij pėrgjigjen?

Ma thuaj vetėm mua nė vesh qė tė besoj se po e din pėrgjigjen.

Hajdi vajza mos mė koritni. :lol: :lol: :lol:

Murgesha
12-12-05, 20:54
A ka mundėsi qė njė grua t`a bėjė burrin milioner.........!???

Ka mundėsi por si?????

rilinda
12-12-05, 21:04
:? :roll:

Barbaroza
12-12-05, 21:28
:? :roll:

Nese je grua,s'ke pse trrullosesh,duhet ta dish,e nese je pamartuar,hesht me mire se vajzat nuk i dijne keto pune akoma! :lol:

Murgesha
12-12-05, 21:30
Nese je grua,s'ke pse trrullosesh,duhet ta dish,e nese je pamartuar,hesht me mire se vajzat nuk i dijne keto pune akoma! :lol:

Edhe vajzat shumė lehtė mund ta dijnė kėte. :wink:

Se pėr ta bėrė gruaja njė burrė Milioner atėherė duhet duhet qė burri tė jetė Miliarder, e kaq gjė duhet qė edhe vajzat ta dijnė. :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
12-12-05, 21:33
Murgesha,une nuk e dua burrin e pasur shume,per ate as qe do tentoj ta bej miliarder amilioner! :lol:

Murgesha
12-12-05, 21:34
Murgesha,une nuk e dua burrin e pasur shume,per ate as qe do tentoj ta bej miliarder amilioner! :lol:

Jo zemra hiq mos u mėrzit se nė Kosovė pak miliardera ka, por kjo ėshtė lojė logjike. :lol: :lol: :lol: :lol:

Barbaroza
12-12-05, 21:39
Nuk eshte e thene te flitet veq per Kosove moj,djem shqiptar ka gjithandej ne bote! :lol: :wink:

DEA
12-12-05, 23:32
Nese je grua,s'ke pse trrullosesh,duhet ta dish,e nese je pamartuar,hesht me mire se vajzat nuk i dijne keto pune akoma! :lol:

Edhe vajzat shumė lehtė mund ta dijnė kėte. :wink:

Se pėr ta bėrė gruaja njė burrė Milioner atėherė duhet duhet qė burri tė jetė Miliarder, e kaq gjė duhet qė edhe vajzat ta dijnė. :lol: :lol: :lol:


Hahahahahhhahahaahhahahahaahah, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


p.s A po me paramendon qfare te qeshni bera :lol: :lol: :lol: :lol:

lyra2
16-05-08, 23:11
Hahahahahhhahahaahhahahahaahah, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


p.s A po me paramendon qfare te qeshni bera :lol: :lol: :lol: :lol:
..me "qkrola" ..........:smile:

Pse gruaja sheh thelle e mashkulli large .............:)

Guri i madh
16-05-08, 23:16
..me "qkrola" ..........:smile:

Pse gruaja sheh thelle e mashkulli large .............:)gruja sheh thell se i ka syt e paisun me rreze infrarot


e burri i ka syt e paisur me dyrbi larg sheh po para hunde nuk sheh

Murgesha
16-05-08, 23:32
..me "qkrola" ..........:smile:

Pse gruaja sheh thelle e mashkulli large .............:)

Gruaja shiqon edhe me sytė e mendjes e burri vetėm me ata tė ballit...

uliksi31
16-05-08, 23:34
Gruaja shiqon edhe me sytė e mendjes e burri vetėm me ata tė ballit...

Do me thon na ma budalle. Ahhahhahahaha

Murgesha
16-05-08, 23:49
Do me thon na ma budalle. Ahhahhahahaha

Valla unė nuk thash qashtu hahahaahahahahahahahaha

uliksi31
16-05-08, 23:51
Valla unė nuk thash qashtu hahahaahahahahahahahaha

Jo valla ti shqip the, por nashti ske menua ashtu. Ahahahahahahahaha

e_martumja
15-06-08, 16:21
Valla unė nuk thash qashtu hahahaahahahahahahahahaMe logjike u paska pergjigje uliksi:biggrin:

selvija
10-07-08, 11:45
Nje femij bie ne pus dhe shkon nje burr e nxjerr nga pusi.
Kur del femija i thot ketij burri:
Faleminderit qe me shpetove,baba te kam dhe djal sme ke!!

Ēfar e kishte ai burri ate femijen?

Prishtinasja_
14-07-08, 22:37
Nje femij bie ne pus dhe shkon nje burr e nxjerr nga pusi.
Kur del femija i thot ketij burri:
Faleminderit qe me shpetove,baba te kam dhe djal sme ke!!

Ēfar e kishte ai burri ate femijen?

Hmm....vetem vajza e tij mundet te jete ai femije !

shkelqimi123
14-01-09, 13:45
Po e bej nje pyetje logjike po jo edhe te leht.
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes.

shkelqimi123
14-01-09, 13:49
Nje femij bie ne pus dhe shkon nje burr e nxjerr nga pusi.
Kur del femija i thot ketij burri:
Faleminderit qe me shpetove,baba te kam dhe djal sme ke!!

Ēfar e kishte ai burri ate femijen?
Sigurisht ka qen vajza e tij

shkelqimi123
14-01-09, 13:53
Nese nje mjek i thote nje pacientit te vet qe ēdo 30 minuta duhet me pi nga nje tabletė atėherė 3 tableta pėr sa kohė duhet ti pėrfundojė pacienti ?

shkelqimi123
14-01-09, 13:55
Nese nje mjek i thote pacientit te vet se qdo minuta duhet me pi nga nje tablet atehere per sa kohe pacienti duhet mi perfundu tableta ?

LABI
14-01-09, 14:02
Kjo pyetje eshte e palogjikshme (noone sens, me s'paku ka te bej me logjiken ) pasi qe s'ndodhe qe cdo minute asnje mjek te udhezoj/pershkruj terapi per barna!!! :confused:

shkelqimi123
14-01-09, 15:36
pyetja eshte qdo 30 minuta e jo qdo minut lexoje qata pak ma nalt.

shkelqimi123
14-01-09, 15:38
Po e bej nje pyetje logjike po jo edhe te leht.
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes.

~AnnA~
14-01-09, 18:02
Nese nje mjek i thote nje pacientit te vet qe ēdo 30 minuta duhet me pi nga nje tabletė atėherė 3 tableta pėr sa kohė duhet ti pėrfundojė pacienti ?

nese patienti e pin menjeher nje tablete...pas gjysem ore te dyten dhe pas nje ore te treten...dmth,i duhet nje ore per tre tableta:rolleyes:
(te pakten,keshtu me del mua...)

~AnnA~
14-01-09, 18:19
Po e bej nje pyetje logjike po jo edhe te leht.
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes.

20 nxenes x 2 kembe=40 kembe
20 nx. x 20 canta=400 canta
400 canta x 20 mace=8000 mace te medhaja
8000 mace x 20 mace te vogla=16000 mace te vogla

gjithesej mace(te vogla e te medhaja:smile:) 24 000 x 4 kembe=96 000 kembe
96 000 kembe mace + 40 te nxenesve=96024 kembe(pa shoferin dhe pa invalide ne mesin e tyre :biggrin:)
ps.e llogarita pa kalkulator...ka ngjasa te kem bere dhe gabim gjate llogaritjes...pres te korrogjohem nga shkelqimi :smile:

shkelqimi123
15-01-09, 10:38
Anna e ki dhene pergjigjen e sakt, po 96000 kembe jan vetem te maceve edhe 40 kembe te nxenesve po bajn 96040 e jo 96024 po sigurisht ki mendu 96040 po ki gabu duke e shkruajtur . Ti qenke shume intelegjente edhe me llogarit pa kalkulator eshte shume veshtire se disa edhe me kalkulator edhe sun e gjajn zgjidhjen.
A ka mundesi e-mail add tende edhe bisedojme ne msn. Nese ban kuptohet.

shkelqimi123
15-01-09, 10:39
Anna edhe tek pergjigja me pacientin dhe mjekun je kan shume e sakt se harrova me lexu pergjigjen. Bravo

shkelqimi123
15-01-09, 10:53
Qe nje pyetje shume e thjesht vetem duhet me lodh pak trurin.

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?

lovely
15-01-09, 13:43
Po e bej nje pyetje logjike po jo edhe te leht.
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes.

672040 :rolleyes:

lovely
15-01-09, 13:54
Qe nje pyetje shume e thjesht vetem duhet me lodh pak trurin.

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?


e para i ka pas 3 ve, e dyta e ka pas 1 ve

shkelqimi123
15-01-09, 14:00
e para 3 e dyta 1 nuk eshte e sakt

lovely
15-01-09, 14:03
20 nxenes x 2 kembe=40 kembe
20 nx. x 20 canta=400 canta
400 canta x 20 mace=8000 mace te medhaja
8000 mace x 20 mace te vogla=16000 mace te vogla

gjithesej mace(te vogla e te medhaja:smile:) 24 000 x 4 kembe=96 000 kembe
96 000 kembe mace + 40 te nxenesve=96024 kembe(pa shoferin dhe pa invalide ne mesin e tyre :biggrin:)
ps.e llogarita pa kalkulator...ka ngjasa te kem bere dhe gabim gjate llogaritjes...pres te korrogjohem nga shkelqimi :smile:
8000 mace x 20 mace t vogla = 160 000 :smile: :smile:

lovely
15-01-09, 14:08
e para 3 e dyta 1 nuk eshte e sakt

e para 5 e dyta 3

shkelqimi123
15-01-09, 14:13
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50$ te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30$, pra nga 10$ per person, kurse 20$ ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa euro paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$ ???

lovely
15-01-09, 14:34
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50$ te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30$, pra nga 10$ per person, kurse 20$ ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa euro paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$ ???
ata tre shokt kan pagu ka 93.33 .................

Prej 300 dollarve, kur i ka marr pronari 50 dollar, atehere kan mbet 250 dollar, pjestu me 3 shoket, 83,33 per shoq.. Kur jau ka dhane recepsionisti edhe ka 10 dollare, ata kan pagu ka 93,33 dollar

shkelqimi123
15-01-09, 15:21
jo nuk eshte pergjigje e sakt se ata nuk kan pagu nga 83.33$.

Dallandyshja_718
15-01-09, 16:43
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50$ te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30$, pra nga 10$ per person, kurse 20$ ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa euro paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$ ???3x100=300 (ēmimi i parė)
300-50=250 (urdheri i pronarit)
250+30=280 (recepsionisti "i paditur)
280+20=300 (ēmimi i hotelit dhe "bakshishi" i recepsionistit"

dmth $10 shkuan tek "tre shoket" (se a i ndane $3.33, apo kush $3 kush $5 e kush $2 mbetet ? ):smile:

~AnnA~
15-01-09, 16:43
Anna e ki dhene pergjigjen e sakt, po 96000 kembe jan vetem te maceve edhe 40 kembe te nxenesve po bajn 96040 e jo 96024 po sigurisht ki mendu 96040 po ki gabu duke e shkruajtur . Ti qenke shume intelegjente edhe me llogarit pa kalkulator eshte shume veshtire se disa edhe me kalkulator edhe sun e gjajn zgjidhjen.
A ka mundesi e-mail add tende edhe bisedojme ne msn. Nese ban kuptohet.
po pra,40 kam dashur te shkruaj,po me jan marre syte me gjithe ato numra e ne vend 40 kam shkruar ate 24-ten sepse me ka heq syrin ajo tek 24 000 :smile: ja qe ti e paske kuptuar se ndryshe kam menduar e ndryshe e kam shkruar :smile:
shkelqim,a thua te publikoj adresen?! :biggrin:
dhe ti,paske gjet vendin ku te me kerkosh adresen ahahahahah

~AnnA~
15-01-09, 16:46
8000 mace x 20 mace t vogla = 160 000 :smile: :smile:
kam qene pa syza dhe zeron e fundit e kam pare dy here :biggrin:
gabim ortografik :smile:

~AnnA~
15-01-09, 16:53
270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)
nga 300$ u ndane 50 dmth<<<250 ngelen
30$ i morren dmth:250 + 30 = 280$ dhe jo 270$
plus 20 ai hajduti ne xhep qe i morri = 300 ...

(matematika nuk eshte genjeshtare :smile:)

shkelqimi123
15-01-09, 16:56
Qe nje pyetje shume e thjesht vetem duhet me lodh pak trurin.

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?

shkelqimi123
15-01-09, 16:58
Anna valla nuk po di qfare pyetje tjeter me te ba, po ti krejt i zgjidhe. Ka me mendu sonte e neser ka me ba nje pyetje shume te veshtire ta shohim a e zgjidhish edhe ata?

Dallandyshja_718
15-01-09, 17:01
Qe nje pyetje shume e thjesht vetem duhet me lodh pak trurin.

Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?

Pula e pare ka pas 7 vo
Pula e dyte ka pas 5 vo

7+1=8
5-1=4
7-1=6
5+1=6

~AnnA~
15-01-09, 17:04
Anna valla nuk po di qfare pyetje tjeter me te ba, po ti krejt i zgjidhe. Ka me mendu sonte e neser ka me ba nje pyetje shume te veshtire ta shohim a e zgjidhish edhe ata?

ani,eja me cfare te duash :smile: mos u cudit,se numrat dhe llogaritjet i kam per profesion :P

Dallandyshja_718
15-01-09, 17:09
ani,eja me cfare te duash :smile: mos u cudit,se numrat dhe llogaritjet i kam per profesion :P

Kujdes se konkurrenca e forte...:biggrin: :biggrin:

Pershendetje e nderuar!

shkelqimi123
15-01-09, 17:30
Shume mire dallendyshe. Pergjigje shume te sakt ke dhene

shkelqimi123
15-01-09, 17:42
Nese 2 molla kan masė te njejt sa 3 dardha , kurse 4 dardha kushtojn sa 3 molla , at'her mollat apo dardhat jan ma te shtrejta ?
e leht shum hihih

shkelqimi123
15-01-09, 17:42
Bekimi ka 2 her ma shum vllezėr se sa motra , kurse motra e tij Liria ka 5 her ma shum vllezėr se sa motra . Sa vėllezėr e sa motra janė nė atė familje ?

~AnnA~
15-01-09, 23:19
Nese 2 molla kan masė te njejt sa 3 dardha , kurse 4 dardha kushtojn sa 3 molla , at'her mollat apo dardhat jan ma te shtrejta ?
e leht shum hihih

njesoj :smile:


Kujdes se konkurrenca e forte...:biggrin: :biggrin:

Pershendetje e nderuar!

ja kjo,konkurrence po me thote...po cfare konkurrence moj e uruar,ec se behemi parti partnere :smile: te bashkur jemi me te fuqishem :biggrin:
e tani qe te kam ty ne krahe,dal dhe ne lufte e jo mo ne detyra llogjike :biggrin:

shkelqimi123
16-01-09, 09:19
Me nje are kane qene duke punuar disa puntore, kalon nje kembosore dhe i pershendet : Puna e mbare o ju 100 punetore, njeri prej punetoreve i pergjigjet: Nuk jemi 100 punetore por behemi nese vine edhe aq sa jemi, dhe gjysma e tyre, edhe qereku i tyre edhe sikur te vishe edhe ti do te behemi 100 punetore....? Sa punėtorė kan qenė duke punuar?

Zana_ch
16-01-09, 09:27
Nese 2 molla kan masė te njejt sa 3 dardha , kurse 4 dardha kushtojn sa 3 molla , at'her mollat apo dardhat jan ma te shtrejta ?
e leht shum hihih


dardhat kushtojn ma shtrej .........:rolleyes:

DEA
16-01-09, 09:29
Me nje are kane qene duke punuar disa puntore, kalon nje kembosore dhe i pershendet : Puna e mbare o ju 100 punetore, njeri prej punetoreve i pergjigjet: Nuk jemi 100 punetore por behemi nese vine edhe aq sa jemi, dhe gjysma e tyre, edhe qereku i tyre edhe sikur te vishe edhe ti do te behemi 100 punetore....? Sa punėtorė kan qenė duke punuar?

36 punetor kane qene ne are, nese vijne edhe aq sa jane behen 72 edhe gjysma e tyre jane 18 behen 90 edhe qereku i 36 do te thot edhe njeher gjysma e 18 eshte 9 behen 99 edhe ai vet 100

DEA
16-01-09, 09:35
Bekimi ka 2 her ma shum vllezėr se sa motra , kurse motra e tij Liria ka 5 her ma shum vllezėr se sa motra . Sa vėllezėr e sa motra janė nė atė familje ?

5 vellezer e dy motra

shkelqimi123
16-01-09, 13:04
ENIGMA E AJNSHTAJNIT
Ajnshtajni thotė se 98% e popullsiė botėrore nuk mund ta zgjidhin kete enigmė!
A thua i takoni ju atij 2% te njerezve mė intelegjintė nė botė?
Nuk ka ndonje truk por vetem logjikė!
Egziston vetem njė zgjidhje e qartė!

1. Janė 5 shtėpi,secila ka njė ngjyrė tjetėr.
2. Nė secilėn shtėpi banon njė person i njė nacionaliteti tjetėr.
3. Secili banor preferon njė pije tė veqantė,pin duhan tė llojit tė veqantė dhe mban njė kafshė tė llojit tė veqantė.Pyetja: I kujt ėshtė peshku?
Udhėzimet
· Britaniku jeton nė shtėpinė e kuqe.
· Suedezi ka njė qen.
· Danezi me dėshirė e pin qajin
· Shtėpia e gjelbėrt gjendet nė anėn e majtė tė shtėpisė sė bardhė
· Pronari i shtėpisė sė gjelbėrt pin kafe.
· Personi qė pin duhanin Pall Mall ka njė zog.
· Njeriu qė jeton nė shtėpinė qė gjendet nė mes e pin qumėshtin.
· Pronari i shtėpisė sė verdhė pin Dunhill.
· Norvegjezi banon nė shtėpinė e parė.
· Ai qė pin Marlboro banon afėr atij qė ka njė mace.
· Ai qė ka kalin banon afėr atij qė pin dunhill.
· Ai qė pin duhanin Winfield, e pin birrėn.
· Norvegjezi banon afėr shtėpisė sė kaltėr.
· Gjermani pin Rothmans.
· Ai qė pin Marlboro ka njė komshi qė pin ujė.

Anna nese mun me zgjidhe edhe qeta atehere ma ka mu dorezu se sun po te nxa ngusht me pyetje

LiliG
16-01-09, 14:12
ENIGMA E AJNSHTAJNIT
Ajnshtajni thotė se 98% e popullsiė botėrore nuk mund ta zgjidhin kete enigmė!
A thua i takoni ju atij 2% te njerezve mė intelegjintė nė botė?
Nuk ka ndonje truk por vetem logjikė!
Egziston vetem njė zgjidhje e qartė!

1. Janė 5 shtėpi,secila ka njė ngjyrė tjetėr.
2. Nė secilėn shtėpi banon njė person i njė nacionaliteti tjetėr.
3. Secili banor preferon njė pije tė veqantė,pin duhan tė llojit tė veqantė dhe mban njė kafshė tė llojit tė veqantė.Pyetja: I kujt ėshtė peshku?
Udhėzimet
· Britaniku jeton nė shtėpinė e kuqe.
· Suedezi ka njė qen.
· Danezi me dėshirė e pin qajin
· Shtėpia e gjelbėrt gjendet nė anėn e majtė tė shtėpisė sė bardhė
· Pronari i shtėpisė sė gjelbėrt pin kafe.
· Personi qė pin duhanin Pall Mall ka njė zog.
· Njeriu qė jeton nė shtėpinė qė gjendet nė mes e pin qumėshtin.
· Pronari i shtėpisė sė verdhė pin Dunhill.
· Norvegjezi banon nė shtėpinė e parė.
· Ai qė pin Marlboro banon afėr atij qė ka njė mace.
· Ai qė ka kalin banon afėr atij qė pin dunhill.
· Ai qė pin duhanin Winfield, e pin birrėn.
· Norvegjezi banon afėr shtėpisė sė kaltėr.
· Gjermani pin Rothmans.
· Ai qė pin Marlboro ka njė komshi qė pin ujė.

Anna nese mun me zgjidhe edhe qeta atehere ma ka mu dorezu se sun po te nxa ngusht me pyetje

Zgjidhja:
Renditja e shtepive: Norvegjezi Danezi Britaniku Gjermani Suedezi
Ngjyra e shtėpive: Verdhe Kaltėr Kuqe Gjelbėr Bardhė
Pija e preferuar: Ujė Ēaj Qumėsht Kafe Birrė
Duhani: Dunhil Marlboro Palmal Rothmans Wienfield
Kafsha: Mace Kali Zog Peshk Qen

Pra peshku i Gjermanit. Mundeni edhe ta vertetini ne baze te enigmes.
Ju pershendes.

shkelqimi123
16-01-09, 14:53
Po lili pergjigja eshte shume e sakt. Por po me intereson a e ki ndegju ket enigme edhe me heret apo eshte hera e pare qe e ki pa edhe qe e ki zgjiedh pa ndihmen e askujt.

LiliG
16-01-09, 15:33
Shkelqim, kete enigme e kam zgjedhe me heret dhe pa ndihmen e askujt. E kam marre me email nga nje shoke. Te theme te drejten mu ka dashte do kohe ta zgjidhi se nuk eshte aspak e lehte, por ne fund kur e kam zgjidhe kam ndjere nje gezim. Po ju e keni zgjidhe vete?

shkelqimi123
16-01-09, 16:57
Valla edhe une e kumzgjedh vet po nuk e di saktesisht sa kohe ka shku qe e kum zgjedh. Eshte nje enigme shume shume e veshtire.

shkelqimi123
16-01-09, 17:06
Lili qe edhe nje pyetje logjike por jo edhe te leht
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes

Jasht detyres
Anna te lutem mos e zgjidh ti kete se e di qe e zgjidh. Te shohim tjeter kush sa po ka intelegjenc.

~AnnA~
16-01-09, 18:00
Jasht detyres
Anna te lutem mos e zgjidh ti kete se e di qe e zgjidh. Te shohim tjeter kush sa po ka intelegjenc.
ani,se ju lej dhe tjereve rend :smile:
po kete pyetje e bere ti njehere :rolleyes:

Zana_ch
16-01-09, 23:13
Lili qe edhe nje pyetje logjike por jo edhe te leht
Ne nje autobus jan 20 nxenesa
Qdo nxenes ka nga 20 qanta
Qdo qant ka nga 20 maca te medhaja
Qdo mac e madhe ka nga 20 maca te vogle
Sa kembe jan gjithsejt ne autobus?
Nuk ka ndonjė truk por vetem logjikė. Vetem 20 % e popullsise ne Bote e zgjidhin kete pyetje. Te shohim a i takoni ju atij 20% te Botes

Jasht detyres
Anna te lutem mos e zgjidh ti kete se e di qe e zgjidh. Te shohim tjeter kush sa po ka intelegjenc.


20 nxenesa X2 = 40 kemb
20 nxenesa X 20 qanta= 400 qanta
ne 400 qanata jan 8000 maca te mdhaja X 4= 32000 kembe te macace te mdhaja
8000 maca te mdhaja kan 160000 maca te vogla X4 = 640000 kembe te macave te vogla


40+32000+640000 =672040 kembe

P.S
nese ben me i mledh kembet e macave me te nxensav .....:rolleyes:

lovely
16-01-09, 23:18
20 nxenesa X2 = 40 kemb
20 nxenesa X 20 qanta= 400 qanta
ne 400 qanata jan 8000 maca te mdhaja X 4= 32000 kembe te macace te mdhaja
8000 maca te mdhaja kan 160000 maca te vogla X4 = 640000 kembe te macave te vogla


40+32000+640000 =672040 kembe

P.S
nese ben me i mledh kembet e macave me te nxensav .....:rolleyes:

Faleminderit Zana...

Moti jam pergjegj n kete pytje.... ai tipi vet po i qet kto far senesh, e pergjegjjet nuk po jau din :rolleyes:

lovely
16-01-09, 23:19
jo nuk eshte pergjigje e sakt se ata nuk kan pagu nga 83.33$.

lexoje krejt pergjegjjen shoki, e mos u ngut..


ata tre shokt kan pagu ka 93.33 .................

Prej 300 dollarve, kur i ka marr pronari 50 dollar, atehere kan mbet 250 dollar, pjestu me 3 shoket, 83,33 per shoq.. Kur jau ka dhane recepsionisti edhe ka 10 dollare, ata kan pagu ka 93,33 dollar..

Zana_ch
16-01-09, 23:23
Faleminderit Zana...

Moti jam pergjegj n kete pytje.... ai tipi vet po i qet kto far senesh, e pergjegjjet nuk po jau din :rolleyes:


un se di se ku je pergjegj ti .....un tash e pash edhe u mundova me e zgjedh ...hahahaha per at tipin spo di se kush na kenka ama un moj bukur mir e lodha mendjen ani tash gati gjysma e nates .... piffff

lovely
16-01-09, 23:27
un se di se ku je pergjegj ti .....un tash e pash edhe u mundova me e zgjedh ...hahahaha per at tipin spo di se kush na kenka ama un moj bukur mir e lodha mendjen ani tash gati gjysma e nates .... piffff


eh de, edhe une tybe kogja u pata lodh hahahahahahahaha

po mire e ki ti, edhe une mire e kam pas, po e di qe nuk e ke pa ti :smile: une jam pergjegj qe nja dy dite qashtu.. tipi po i shkrujke edhe ka 2-3 here pytjet e njejta :D

shkelqimi123
17-01-09, 09:38
ti Zana_ch 40+32000+64000 nuk bejne 672040. Mendo mire.

Zana_ch
17-01-09, 10:10
ti Zana_ch 40+32000+64000 nuk bejne 672040. Mendo mire.

ti shoki sdi a i ke lar syte mir sot apo ji hapi ene pak syte mer .......:biggrin:

20 nxenesa X2 = 40 kemb
20 nxenesa X 20 qanta= 400 qanta
ne 400 qanata jan 8000 maca te mdhaja X 4= 32000 kembe te macace te mdhaja
8000 maca te mdhaja kan 160000 maca te vogla X4 = 640000 kembe te macave te vogla


40+32000+640000 =672040 kembe

P.S
nese ben me i mledh kembet e macave me te nxensav .....:rolleyes:

shkelqimi123
17-01-09, 12:14
Une nashta i shkruj ka 2-3 here pyetjet e njejta se e di qe juve shumices ju punon pak intelegjenca edhe nuk ju bjen ndermend mi kqyr ne ato faqet e meparme. edhe nuk eshte e vertet qe une nuk ja di zgjidhjen qatyne detyrave.

shkelqimi123
17-01-09, 12:16
Qekjo eshte zgjidhja e detyres. e jo 672040
20 nxenes x 2 kembe=40 kembe
20 nx. x 20 canta=400 canta
400 canta x 20 mace=8000 mace te medhaja
8000 mace x 20 mace te vogla=16000 mace te vogla

gjithesej mace(te vogla e te medhaja ) 24 000 x 4 kembe=96 000 kembe
96 000 kembe mace + 40 te nxenesve=96040 kembe

lovely
17-01-09, 12:29
Qekjo eshte zgjidhja e detyres. e jo 672040
20 nxenes x 2 kembe=40 kembe
20 nx. x 20 canta=400 canta
400 canta x 20 mace=8000 mace te medhaja
8000 mace x 20 mace te vogla=16000 mace te vogla

gjithesej mace(te vogla e te medhaja ) 24 000 x 4 kembe=96 000 kembe
96 000 kembe mace + 40 te nxenesve=96040 kembe

valla nuk eshte e vertete, se 8000 x 20 = 160 000.............

e jo 16 000 !!!

Zana_ch
17-01-09, 12:34
Qekjo eshte zgjidhja e detyres. e jo 672040
20 nxenes x 2 kembe=40 kembe
20 nx. x 20 canta=400 canta
400 canta x 20 mace=8000 mace te medhaja
8000 mace x 20 mace te vogla=16000 mace te vogla

gjithesej mace(te vogla e te medhaja ) 24 000 x 4 kembe=96 000 kembe
96 000 kembe mace + 40 te nxenesve=96040 kembehahahahah........po a te thash mer se laj mir syt kuku koka ba dreka e ti hale ne gjum koke

lovely...xemla ku me dit se qfar matematike ka ky nison ..........puq puq shumlovely

lovely
17-01-09, 12:36
hahahahah........po a te thash mer se laj mir syt kuku koka ba dreka e ti hale ne gjum koke

lovely...xemla ku me dit se qfar matematike ka ky nison ..........puq puq shumlovely

plus asaj, tipi po na e fyen inteligjencen tone :biggrin:

qaf edhe ty :wink:

selvija
17-01-09, 21:51
7 njerez dalin nga nje vetur. Duke ecur per ne destinacioni e duhur fillon shiu. 6 prej tyre vrapojn te strehohen diku mirpo i shtati nuk vrapon. Te 6-tit jan te lagur nga shiu ndersa i shtati nuk esh ...???

shkelqimi123
18-01-09, 12:02
I shtati nuk eshte lagur sepse ka qen i vdekur, pra ka qen ne arkivol.

Krenary
24-01-09, 12:15
I 7-ti nuk eshte strehuar.

selvija
24-01-09, 17:09
Jo i 7 ka hy nen vetrur nuk u lage...

pytja tjeter???

Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ???

Llapjani_HH
24-01-09, 18:26
Jo i 7 ka hy nen vetrur nuk u lage...

pytja tjeter???

Ecnin rrugės njė femėr dhe njė mashkull.
Aty pari kalon njė person tjetėr dhe i pyet kėta dy personat :
Ku po shkoni oj burrė e grue ?
Femra iu pėrgjigj:
Nuk jemi burrė e grue , po nėna e kėtij trimi ėshtė vjehra e nėnės sime.
Pyetja ėshtė :
Kush ishin ata dy persona ???

Babė e bijė

selvija
28-01-09, 20:08
Ja qellove llapjani babe e bij ishin..

tjetra me radhe matimatikore por me shum logjik...


Njė plak dhe qeni i tij u nisėn pėr nė fshat ,
qė ishte 3 km larg.
Ai ecte 1 km /orė . Qeni i tij vrapoi deri nė fshat dhe
u kthye prapa te njeriu duke bėrė 9 km/ ore.

Sa ishin larg nga fshati kur u takuan ata?

lovely
18-02-12, 00:25
Ja qellove llapjani babe e bij ishin..

tjetra me radhe matimatikore por me shum logjik...
Njė plak dhe qeni i tij u nisėn pėr nė fshat ,qė ishte 3 km larg.
Ai ecte 1 km /orė . Qeni i tij vrapoi deri nė fshat dhe
u kthye prapa te njeriu duke bėrė 9 km/ ore.

Sa ishin larg nga fshati kur u takuan ata?A kerkush s po e dini a? :biggrin:

Fshatari
18-02-12, 18:56
A kerkush s po e dini a? :biggrin:
Po qysh me dit bre lovely ! Paj ma s'pari qeni nuk asht qenie logjike! Nuk ka pergjigje logjike ne kete pyetje, jo!
Ah! edhe kjo selvija po na detyron me ec nga 4/5 klm kamb me ba hajgare me ne!

Hajra
19-02-12, 23:43
Ja qellove llapjani babe e bij ishin..

tjetra me radhe matimatikore por me shum logjik...


Njė plak dhe qeni i tij u nisėn pėr nė fshat ,
qė ishte 3 km larg.
Ai ecte 1 km /orė . Qeni i tij vrapoi deri nė fshat dhe
u kthye prapa te njeriu duke bėrė 9 km/ ore.

Sa ishin larg nga fshati kur u takuan ata?


....simbas qesaj logjikes tem te shnosh qe e kam, qeni po del fajtor, hahaha...

Zero Cool
30-03-12, 14:34
A kerkush s po e dini a? :biggrin:

ncuks :rolleyes:

DEA
30-03-12, 14:53
une kisha thene 0