PDA

View Full Version : VARGJE HUMORISTIKE PER MILETIN TONE.


GURI SYLAJ
23-12-05, 09:19
Eshte tubu mileti
kan nise muhabetin
e shajne njeri tjetrin
kurrkush s'e kqyre vetin.

Politike e Fe
paqaver i bane,
drithe e mill se bashku
i bejne buke e i hane.

Hin llugave e therrave
ku s'del as gomari
te pshtyme e te shkyem
vec me kan i pari.

Kan zene istikame
edhe trimni shesin
por s'ki cka i ngon
se thate e kan thesin....

(vazhdon, por ndihmonja edhe ju)

LOJETARI
23-12-05, 10:17
Se that e kane thesin
dhe boten e pushtojne
per liri vdesin
dhe nuk dine te jetojne

LOJETARI
23-12-05, 10:28
Me shekuj te tere
drejtuar nga qielli
se kuptuan kurre
se ne toke mbreteron terri

rilinda
25-12-05, 17:44
Hop u nal rryma
s'kemi qka me ba
hajde dalim vjedhin
se s'na she kush jo!

Rrugėt gropa-gropa
s'kemi ka me ec,
si sheh qeveria
se kokėn e kan pėrpjet...

GURI SYLAJ
28-12-05, 20:23
.........nisin muhabetet
fjalet i bejne varg
s'shohin para hundes,
mendojne me shku larg.

Njani flet per fe
tjetri flet per kerr
i ndegjon se koti
se kurr vesh si merr.

njeri i krishter
tjetri musliman
edhe dyte se bashku
prap nuk jan taman.

Njerit i mungon patvalla
tjetrit do mertek
mos provo me ju hy ne mes
se mund te hash qytek.

E kan gjete Forumin
per me fole me gishta
nuk pritojn me ngjite
e as me hjeke-bishta.

Flasin e perflasin
por vetem per te tjere
por bishtat e vet- te gjate
s'i shohin kta te mjere...............

halla e madhe
29-12-05, 19:49
medet qka po flitet
medet qka nuk shef
asht tranu mileti
na mbushen me mllef
dikujt i hyp tensioni
dikujt si rreh zemra
jane tranu mileti
me kembe e me themra
hyn ka politika
hyn ka historia
e kane bo krejt lome
pa kurrfar taktika
zgjidhni more fjalet
mos folni budallaqe
se ketu asht forum
e jo kopsht e bashqe
kush po lyp fesat
koka atij ju dafte
folni fjale te urte
pa frige e pa tute
boni muhabet
e na leni lezet :lol: :lol: :lol:

GURI SYLAJ
03-01-06, 09:55
...Ī kan hype gomarit
per dasem jan nise
asnje pune te shpise
nuk e kan bitis.

Te gjithe kan shku ne dasem
kurrkush s'eshte te shpija
pa asnje minister
ka mbete qeveria.

Atje po bajn dasem
e ne n'a rrok sikleti
se cilin flamur
do e marrin me veti.

I ligu nuk ka
dyja as ahret
bane gajlen e te mdhajve
han buken e vet.

Kur po flas me ju
per te gjitha keto halle
s'e dij por po me duket
se jemi te nje mahalle.

Po ju flas si vllezer
si me qene te nje shpije,
mos te ndahemi per fe ,
as per pune partije......................

Barbaroza
03-01-06, 21:05
Jane bere pike e pese
dhe s'duan t'ia dijne
se kush e ka keq,e kush e ka mire!
Me rendesi per ta
eshte me share dhe fy
mendojne se per komb
kjo eshte merite e mire!

GURI SYLAJ
04-01-06, 15:02
.......I kan nxjerre pelenat
e i terin ne ere,
hyne e dalin per dritare
edhe ku ka dere....

GURI SYLAJ
07-01-06, 11:23
... deshirojn te behen mbret
e flasin per profete
po i pyete se kush jan,
nuk e dijne EMRIN e vet.

I kan zgjate dizginat
e s'dijne me e ndal vrapin,
veq kur bijen ne humnere ,
thone e kem humbe hapin.

Hapi i humbur sot
neser t'a humbe koken,
s'ke nevoj me kqyre kah qielli
Po s'e "PUTHE TOKEN"....

*****************
P.S.
(Puthe token e ka kuptimin e dashurise ndaj Atdheut)

GURI SYLAJ
14-05-06, 08:14
Dardania e jone
qenka mbushe plot qika
kur po dojne po e kallin flake
he mos iu rafte pika

Njera thot jam mis
e tjetra thot jam zonje
po fustana e kule
i lidhin me toje.

Njera thote-Mbretereshe
tjetra Halle e Madhe
njera si yll drite
nje si lule ne livadhe.

Njera Ane e Re
tjetra thot Do e Gezona
njera Do veq Mire
tjetres Vjeshte i thona.

Nje eshte E martueme
tjetra Syte si Deti,
lumja Dardania
qe i ka per veti......

GURI SYLAJ
21-05-06, 07:43
.........nisin muhabetet
fjalet i bejne varg
s'shohin para hundes,
mendojne me shku larg.

Njani flet per fe
tjetri flet per kerr
i ndegjon se koti
se kurr vesh si merr.

njeri i krishter
tjetri musliman
edhe dyte se bashku
prap nuk jan taman.

Njerit i mungon patvalla
tjetrit do mertek
mos provo me ju hy ne mes
se mund te hash qytek.

E kan gjete Forumin
per me fole me gishta
nuk pritojn me ngjite
e as me hjeke-bishta.

Flasin e perflasin
por vetem per te tjere
por bishtat e vet- te gjate
s'i shohin kta te mjere...............

Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdhe te tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe toke e qielle bashk
i don veq per veti............

Aga Syl
21-05-06, 13:09
jane merzit mileti
vuajn nga sikleti
japin mendime
vetem nga vetveti.

nuk ka faj mileti
qe mendojne per veti
ju ka humbur koka
s“din ku e kan krevetin.

naten t“u mendue
neser qka me shkrue
syte t“u lotue
gjumin se kan plotsue.

jo keshtu e jo ashtu
t“u i thene njeri tjetri
do i ze te shkretet
taksirati i vjeter.

Paradox_13
21-05-06, 21:46
Hop u nal rryma
s'kemi qka me ba
hajde dalim vjedhin
se s'na she kush jo!

Rrugėt gropa-gropa
s'kemi ka me ec,
si sheh qeveria
se kokėn e kan pėrpjet...

Pse te dalim t'vjedhim
ne terr dhe erresir
te marrim ndoj post
eshte profit me i mire.

Pse te dalim t'vjedhim
neper rruge me groppa
presim investimet
qe do i bej bota.

GURI SYLAJ
22-05-06, 22:10
Eshte msu ky milet
veq me ndejt tuj prite,
i dhane gajret vetit
se po vjen nje dite...

Njeri pret sa pret
e behet minister
ati tjetrit ne dore
i mbet nje kapister

Njeri pret e pret
dhe behet i pari
kurse ati tjetrit
i mbet veq gomari

dikush vjedh me gishta
dikush vjedh me leter
ne kete far zanati
e kem bukur te vjeter

njeri vjedh ne gjepa
tjetri ne tender
s'na vyen pamvaresia
mire jemi njehere.
............

Reana
22-05-06, 22:15
Njani lidhe per kryqi
tjetri lidhe per hane
kur shahen ne mes veti-
shahen ne gjuhe te nje nane.

Zihen ne mes veti
se i kujt eshte Zoti
tere diten e dites
e qojne kote se koti.

Jo une jam me i pari
jo une jam me i miri
kurse ne Atdhe te tyre,
i huaj-eshte Veziri.

Kush s'mun i bie ne fije
ketij fare mileti
qe toke e qielle bashk
i don veq per veti............Hahhahhahhahhahahhahhahhahahahhah....
shume vargje domethenese dhe te verteteta:wink: :smile:

Paradox_13
03-06-06, 17:59
Eshte msu ky milet
veq me ndejt tuj prite,
i dhane gajret vetit
se po vjen nje dite...

Njeri pret sa pret
e behet minister
ati tjetrit ne dore
i mbet nje kapister

Njeri pret e pret
dhe behet i pari
kurse ati tjetrit
i mbet veq gomari

dikush vjedh me gishta
dikush vjedh me leter
ne kete far zanati
e kem bukur te vjeter

njeri vjedh ne gjepa
tjetri ne tender
s'na vyen pamvaresia
mire jemi njehere.
............

Per kolltuqe te buta
s'na mungone deshira
edhe po ta dime
se s'na vin dit te mira

Shume flasim,premtojm
ne fushat zgjedhore
duke mos perfille
asnje rregullore

Populli i shkret
me sy te mjegulluar
veshtir munde te vendos
cilin per t'votuar

Veq posa te ulemi
ne at kolltuk te nxeht
harrojm gjith premtimet
qe kemi dhen vet

Harrojm rruget me gropa
e netet ne erresir
te shpresojm o milet
se do te vie nje dit e mire

.................

Domira
03-06-06, 21:15
Eshte msu ky milet
veq me ndejt tuj prite,
i dhane gajret vetit
se po vjen nje dite...

Njeri pret sa pret
e behet minister
ati tjetrit ne dore
i mbet nje kapister

Njeri pret e pret
dhe behet i pari
kurse ati tjetrit
i mbet veq gomari

dikush vjedh me gishta
dikush vjedh me leter
ne kete far zanati
e kem bukur te vjeter

njeri vjedh ne gjepa
tjetri ne tender
s'na vyen pamvaresia
mire jemi njehere.
............

A ban me kesh o GURI se e paske shkri e te lumte pena:biggrin: :biggrin: :biggrin:

GURI SYLAJ
13-06-06, 19:26
...rrakatel ne Diell,
rrakatel nene hije-
punet ecin mire
kur ka mish e pije.

Kur ka mish e pije
ece dhe muhabeti,
te gjitha keto-
i paguen mileti.

Dikush nderton shtepi
e tjetri nje ville,
dikush e fshin magjen
me e nxjerre nje grusht miell.

Njeri per aheng
niset ne bjeshket me bore,
tjetri plaget e luftes
i mbulon me dore.

njeri porosite
alamet makine,
tjetri kerkon lemoshe
mu ne mes Prishtine.

Jemi ne tranzicion
po n'a thote parija,
gjithecka po shkon ne rregull
keshtu e ka liria.

Ne komunat tona
luftetaret ne mes veti
e shtyne njeri tjetrin
me ardhe te pushteti.

Ne emer te luftes,
per merite te luftetarit,
mua me takon
vendi i kryetarit.

N'a nderrohen veziret
si kuleqe bajrami,
dikush tha nje dite
keshtu e ka harami.

Jemi qarte ne mes veti,
jem ba KATRAHURE
kam frige -diagnozen -
e kemi ne Flamure...........

GURI SYLAJ
27-08-06, 09:20
Kenkan vesh paria
e jan ba tebdil,
asnjeri s'ka gajle
qe jan ba rezil.

Tere diten e dites
e qojne neper kafe
kurrgja nuk punojne
veq knaqen me llafe.

Arat mbetun djerre
burrat rrine nene hije
miell e tamel taze
n'a vjen prej serbije.

S'dihet a eshte tamel
mund te jet edhe uje
keshtu e ka puna
me lope lidhe ne grazhd te huje.


Nuk e kan hiq gajle
eshte tamel a shurre
kryesorja -ne kafe
me i thene vetit burre.

Me ketefare biznisi
dikush edhe mburret
bani e ia prishe
sikur qeni turret.

Bizniset me shkaun
fundin e kan te lige,
kur ty te mbushet mendja
ai nuk te leshon me ike.

Arat mbetun djerre
e burrat rrine nere hije,
gojen plot atdhe
e barkun buke serbije....

Drinni
27-08-06, 12:05
Ty lum Guri, me ta vertetu,
me kto vargje ja ke qellu,
ti pushimin e paske arsyetu,
foooort mir gjėrat na i ke sqaru!

Me kto vargje kush asht bektesh,
shum nga gjėrat i merrka vesh.
shajshim ne nėnėn shipni ,
ne po dalim edhe ma zi.

Pėr biznesset hiq mos t'flasim,
gjith me t'shpejt pe kapshin lapsin.
ktu sma qet, aty skam llogari,
toka pjellore ish met djerri.

E burrnia po u bahke n'mejhane,
runa zot n'metsh pa behane,
kryekput me pėrfundu,
kujt s'pja dojke me punu.

GURI SYLAJ
21-08-09, 11:46
... per me i shkru ca vargje
erdhe si me haz ,
ku me ia ngjite nuk dita,
jemi ba krejt gaz!!!

selvija
21-08-09, 14:14
Interneti

PREJ HOTMAILIT KUR TI LSHOVA SYT
KUR TE PASH PASWORDIN NE FYT
THASH U MYT KUKU PER MU
SHPEJT WINDOWSIN E KAM STARTU

JA PO QELI MESENGJERIN ME SHUM DESHIR
PER ME GJET NJE SHOK TE MIRE
KAM VENDOS EDHE SHUM
U NJOFTOVA ME NJE QUN

TUNG ME THA QKA PO BAN
UNE JAM BACA SYL
TUNG ME THA ME DASHURI
UNE JAM DADA SELVI :biggrin:

UNE E VESE PER DASHURI
IK ME THA SE KAM PES FEMI
PA PRIT PAS BABAPLOK IK I THASH LARGOHU
SE TA FUTA BLOK

OK I TASH NUK TE LUS
PO TA FUTI NI VIRUS
NUK ESHTE GAJLE THA PER MU
KAM ADRES EDHE NE YAHOO

lovely
22-08-09, 10:59
Interneti

PREJ HOTMAILIT KUR TI LSHOVA SYT
KUR TE PASH PASWORDIN NE FYT
THASH U MYT KUKU PER MU
SHPEJT WINDOWSIN E KAM STARTU

JA PO QELI MESENGJERIN ME SHUM DESHIR
PER ME GJET NJE SHOK TE MIRE
KAM VENDOS EDHE SHUM
U NJOFTOVA ME NJE QUN

TUNG ME THA QKA PO BAN
UNE JAM BACA SYL
TUNG ME THA ME DASHURI
UNE JAM DADA SELVI :biggrin:

UNE E VESE PER DASHURI
IK ME THA SE KAM PES FEMI
PA PRIT PAS BABAPLOK IK I THASH LARGOHU
SE TA FUTA BLOK

OK I TASH NUK TE LUS
PO TA FUTI NI VIRUS
NUK ESHTE GAJLE THA PER MU
KAM ADRES EDHE NE YAHOO
t forta dada Selvi :biggrin: