PDA

View Full Version : Martesa


Preshevarja33
23-12-05, 14:01
Pse martohen femrat shqiptare me tjerat kombe ??

arben-ks
23-12-05, 18:01
Po martohen me siguri per nje interes,Si psh me ja marr letrat dhe ne mujshin me met pa barr naj thmi e tani prishen e martohen me naj shqiptor menoj qeshtu ka edhe asi qe per qullum martohen me te hujt e ato si ta shohin si asht budallic e qojn me naj puf me punu :oops:

Preshevarja33
24-12-05, 03:21
Nuk po besoj se vetem per letra e pare .
po te sillen burrat ton si Anglezt Francest ose Gjermant ,femrat tona nuk kishin shku me tjera kombe . Un e kam nje shoqe eshte martu me zvicrran , un nuk kam pa kund shqiptare me te lumtur se ajo mi marr lakmi ,aj burri saj ka rrespekt para saj sikur te ishte ajo Zot po edhe ajo e rrespekton ate .Pse din Burrat ton mu be Melaqe pra grave ne diaspor e per ate veten jo .ajo ishte me Shqiptar e martume po te aj ka hanger me shum qytek (dajak)se buk
Kjo eshte nje marrin shum e madhe per Popullin ton !!!!!!!!!
un menndoj se nuk i kan vetem Femrat fajet po edhe meshkujt me shum
kur po din burri mu knaq pse femra jo???!!!! :shock: [/b]

Arb
24-12-05, 06:57
Pse martohen femrat shqiptare me tjerat kombe ??

Vec, e paske gjete ate "pse-ne" tonde...

Murgesha
24-12-05, 14:45
Nuk po besoj se vetem per letra e pare .
po te sillen burrat ton si Anglezt Francest ose Gjermant ,femrat tona nuk kishin shku me tjera kombe . Un e kam nje shoqe eshte martu me zvicrran , un nuk kam pa kund shqiptare me te lumtur se ajo mi marr lakmi ,aj burri saj ka rrespekt para saj sikur te ishte ajo Zot po edhe ajo e rrespekton ate .Pse din Burrat ton mu be Melaqe pra grave ne diaspor e per ate veten jo .ajo ishte me Shqiptar e martume po te aj ka hanger me shum qytek (dajak)se buk
Kjo eshte nje marrin shum e madhe per Popullin ton !!!!!!!!!
un menndoj se nuk i kan vetem Femrat fajet po edhe meshkujt me shum
kur po din burri mu knaq pse femra jo???!!!! :shock:


Kam edhe unė njė shoqe tė martuar me Danez.
Ėshtė e lumtur shumė mos vet.
Por ja qė nganjėherė i mungon tradita dhe njė burrė shqiptar, tė flas shqip me te, ti thotė shqip tė dua!!!!!!!!!!!
Dhe nuk ngurron shpeshherė, tė vijė tek unė dhe tė mė tregojė brengat e veta nė gjuhėn e kulluar shqipe.
Edhe danezi sillet me mirėsi me te, dhe e don dhe shoqja shpesh mė pohon pėr lumturinė e vet.
Por thellė nė shpirtė nuk ka lumturi.......!
Nėse e ke vėrtet shoqe shko dhe pyete pėr brengat e saja.
Ke ēka tė ndėgjojsh.

Ps. Mbasi aq shumė ja paske lakmi jetės sė saj gjej dhe ti njė zvicėrran, ai nuk tė rraf me shpulla joooooooooo.

Barbaroza
25-12-05, 12:14
Per dallim nga femrat shqiptare qe s'mund te jene te lumtura te gjitha ne martesat me te huaj,meshkujt shqiptar qe kane lidhur martesa me te huaja,duken me te lumtur.E vetmja gje qe po ua shtaterron lumturine eshte ajo se ato heret o vone,u thone lamtumire :lol: :lol: !
Perndryshe,asnje mashkull shqiptar nuk do te pranonte te ndahej nga ato! :?

Murgesha
25-12-05, 12:26
Per dallim nga femrat shqiptare qe s'mund te jene te lumtura te gjitha ne martesat me te huaj,meshkujt shqiptar qe kane lidhur martesa me te huaja,duken me te lumtur.E vetmja gje qe po ua shtaterron lumturine eshte ajo se ato heret o vone,u thone lamtumire :lol: :lol: !
Perndryshe,asnje mashkull shqiptar nuk do te pranonte te ndahej nga ato! :?

Plotėsisht teori e gabuar Barbaroza.

Duhet ti njohėsh ata djem qė prej hallit kanė bėrė njė martesė tė tillė e tė japėsh njė konkludim tė tillė.

Barbaroza
25-12-05, 13:43
Per dallim nga femrat shqiptare qe s'mund te jene te lumtura te gjitha ne martesat me te huaj,meshkujt shqiptar qe kane lidhur martesa me te huaja,duken me te lumtur.E vetmja gje qe po ua shtaterron lumturine eshte ajo se ato heret o vone,u thone lamtumire :lol: :lol: !
Perndryshe,asnje mashkull shqiptar nuk do te pranonte te ndahej nga ato! :?

Plotėsisht teori e gabuar Barbaroza.

Duhet ti njohėsh ata djem qė prej hallit kanė bėrė njė martesė tė tillė e tė japėsh njė konkludim tė tillė.

Hajt moj se i njoh te dy palet,edhe ata qe e kane bere prej hallit edhe ata prej qejfit. :wink:

Murgesha
25-12-05, 13:53
Hajt moj se i njoh te dy palet,edhe ata qe e kane bere prej hallit edhe ata prej qejfit. :wink:

Mmmmmm dyshoj se i njef tė gjithė. :wink:

Barbaroza
25-12-05, 13:56
Hajt moj se i njoh te dy palet,edhe ata qe e kane bere prej hallit edhe ata prej qejfit. :wink:

Mmmmmm dyshoj se i njef tė gjithė. :wink:

Po normale qe nuk e njjoh krejt shqiptarine,por disa raste po qe me kane habite shume!!

Murgesha
25-12-05, 14:05
S`po e di se ēka tė paska habitur ashtu, por pa u mbushur kopshti plot lule nuk thuhet se erdhi pranvera. :wink:

Barbaroza
25-12-05, 14:40
S`po e di se ēka tė paska habitur ashtu, por pa u mbushur kopshti plot lule nuk thuhet se erdhi pranvera. :wink:

Rreth asaj cka me ka habitur,e kam shkruar me lart,veq nese nuk e ke lexuar shkrimin tim me vemendje.A nuk eshte per tu habitur ajo se dikush ndjehet i lumtur me nje martese te perzier??
Fatkeqesisht,nje lule e mbire shpejt leshon rrenje edhe ne pjeset tjera te kopshtit!

Murgesha
25-12-05, 14:50
Rreth asaj cka me ka habitur,e kam shkruar me lart,veq nese nuk e ke lexuar shkrimin tim me vemendje.A nuk eshte per tu habitur ajo se dikush ndjehet i lumtur me nje martese te perzier??
Fatkeqesisht,nje lule e mbire shpejt leshon rrenje edhe ne pjeset tjera te kopshtit!

E lexova dhe e kuptova shumė mirė.
Kam thėnė shumė herė se dashuria nuk njef racė, gjuhė e komb.
Nuk mund tė thuash se femrat shqiptare nuk janė tė gjitha tė lumtura e tė akuzojshė meshkujt shqiptar se qenkan tė lumtur nė martesa me tė huaja.
Koha po e tregon se edhe tek shqiptarėt, edhe pse tė martuar mes vete nuk po ka gjithmonė harmoni e dashuri tė sinqertė.
Fenomen ėshtė se perėndimoret, i lejnė edhe mashkujt e kombit tė vet e jo vetėm tė huajt.
Dėshmi pėr kėtė ke sa tė duash, vetėm shfleto statistikat e ndarjeve nėpėr botė.
Ka studime tė tėra rreth kėtij fenomeni.
Mbasi ne shqiptarėt gjeografikisht e historikisht i takojmė shteteve tė civilizuara dashtė e pa dashtė do tė na kaploj kjo vorbull.

turisti
25-12-05, 15:00
" Njeriu hyn ne martese sepse ėshtė i pakuptueshėm,shkurorėzohet sepse nuk ka durim dhe prap hyn ne martese sepse ėshtė i harrueshėm". :lol: :lol:

Gentiani
25-12-05, 16:47
hehe duhet tė ketė konkurrencė edhe ai dhėndėrri i Kosovės :lol: :lol: :lol: :wink:

Preshevarja33, ishalla edhe ty tė del nafaka si shoqes sate e kėnaqeni krejt duke u kėnaq :wink: :lol:

laliloli
25-12-05, 19:36
Pse martohen femrat shqiptare me tjerat kombe ??
Pse-sė eshte veshtire per ti dhene pergjigje,por mendoj se keto martesa ndodhin sigurisht nga dashuria,pasi thuhet se dashuria nuk njeh moshe ,komb ose fe.Mund te kete edhe raste kur disa martohen edhe per ndonje interes tjeter (biznes),pasi ne kohe te fundit po ndodhin edhe raste te tilla.
Nuk perjashtohet mundesia qe disa duke e konsideruar veten evropiane dhe te emancipuar ,zgjerdhin pikerisht te huajt per martese ,per ta arritur kinse kulmin e evropianizimit.
Martesa me te huaj nuk e ka perfundimin e mire.

Reana
25-12-05, 19:59
hehe duhet tė ketė konkurrencė edhe ai dhėndėrri i Kosovės :lol: :lol: :lol: :wink:

Preshevarja33, ishalla edhe ty tė del nafaka si shoqes sate e kėnaqeni krejt duke u kėnaq :wink: :lol:


hemmm....paske permendur "konkurrencen" shume pikepamje me rendesi, posaqerisht kur kemi parasysh se konkurrenca gjithmone eshte shtytse per perparimin/avancimin/permiresimin e "produkteve" dhe ngritjen e KUALIETIT :wink: . Ne mjedisin njerezor egzistenca e konkurences, eshte gje pozitive, dhe i ben njerezit te punojne vlerat e tyre; perndryshe i zen gjumi dhe behen statik.

Per tu cuditur qe pikepamjet e nje shqiptari mund te EVOLUOJNE per secilen gje, perpos atyre qe kane ndaj femres shqiptare.

Koherat po ndryshojne, dhe shpresoj se prezenca e ketij fenomeni te behet perkujtues per disa prapanik se problemet jane duke i krijuar vete me bindjet e tyre primitive te ngjashme me ato qe ne boten e qyteruar kane egzistuar ne mesjete!!!

Edhe pse respektoj te drejten e secilit/seciles te jetoj e jeten e vet ashtu si ia ka enda!!! :lol:


(Gentiani, ka gjasa qe keto dyja te kenaqen dhe jetojne si zonja... nuk e di nese e ke degjuar ate thenjen shqiptare, "burri te ben zoje, burri te ben toje" :wink: ...nuk e di pse nje femer me sadopak inteligjence te vogel do te zgjidhte nje bashkeshort (pamarreparasysh se i cilit komb eshte) qe do ta shendrronte ne nje "toje" :twisted: mos u bej kunderthenes :arrow: )!!!

Dilingjia
06-01-06, 16:11
Kish pa thane njani: U MARTUE KUSH U MARTUE... :lol:

Guri i madh
17-01-06, 00:33
Kish pa thane njani: U MARTUE KUSH U MARTUE... :lol:jo jo dilingji mos i humb shpresat bali guri te ka premtue se ta gjen nja e te liron nga aj katror qe je mbyll ja ngazet a dikun ta gjej

arben-ks
17-01-06, 14:05
Te gjith qe martohen me te huaj djal apo vajz kan qellimet eveta;
psh

interesin e letrave pershkak te kushteve te veshtira jetsore.
intersin nga zhgenjimi i dashnis se par te dytes,qe ta gjej at qe si be vujtje

Ata apo ato qe gjejne zhgenjimin tek shqiptaret s besoj se kurr kan per ta gjetur tek te huajt per shum arsye.......

Ata te cilet e rrespektoj dashnin, ata skan nevoj te mendojn ashtu se ata kur nuk e nderrojn shqiptarin me asni tjeter.

ata/ato qe jan martu me te huj apo te huja, ne zemer kan shqiptarin/en gjithmon.

Gjdo njeri qe esht martu me te hujen, do te kishte dashur te martohet me shqiptare por at sja ka mundsi fati situata dhe apo bashkjetesa ?

preshevare te pershendes besoj se nje dit ta kesh me te bukurin shqiptar.

Guri i madh
17-01-06, 19:15
te gjith ata gjerman apo zviceran franqez ose te tjer qka martohen me te huajat jan njerz te cilet nuk kan mundsi me u martue me me te kombit te vet do te thot jan njerz te deshtuar aty ku jetojn ose alkoholiqar ose
narkomana e shfrytzojn rastin te martohen me te huajat qe vin nga vendet e varfura se asnjeri prej tyre nuk ka shanc me u martue me shtetase te te shteteteve te evropes te bashkuar .


ndoshta sju pelqen dikujt por kjo esht e vertet

arben-ks
17-01-06, 20:55
kjo qe the ti esht e vertet apo gjysm e vertet ?

Por qka thua ti per shqiptaret more ke ndonje mendim apo i shtine edhe ata aty me francez e me gjerman na trego tani?

Guri i madh
17-01-06, 22:48
kjo qe the ti esht e vertet apo gjysm e vertet ?

Por qka thua ti per shqiptaret more ke ndonje mendim apo i shtine edhe ata aty me francez e me gjerman na trego tani?aha te paska djeg pome duket ky postimi i jem pak apo banu real e trego
une fjalen e pata per gjinin mashkullore ne bashksin evropjan jan nji
kategori e tyre qe ne shtetet e veta nuk kan mundsi me u martue po
kerkojn vajza te shteteve ballkanike apo aziatike me u martue ata jan njerz te deshtuar ne vendet e tyre te pakten ata qka i njoh une .
ose jan me te meta fizike .


e tash do te pergjigjem se nuk di shqiptar qe esht martuar me nja te huajen e jeton ne kosov ne kto 15 vitet e fundit .
ne perendim njoh shum ka qen problem leja e qendrimit dhe te vetmen rrug e kan pas martesen me te huajat 80% i arsyetoj kan pas arsye
por ata edhe kan arrit diqka e 20% asgje veq e kan humb kohen e art
ne kto vende

e_martumja
17-01-06, 22:51
Pse martohen femrat shqiptare me tjerat kombe ??


Pse syri te mashtrron, dhe nuk shikon fejen apo rac, bukuri, etc...Dashurija i ka fajet por mire e ka se asgje sduhet te shikohet perveq LUMTURIS :wink:


E_martumja :wink:

turisti
17-01-06, 22:54
Pse martohen femrat shqiptare me tjerat kombe ??


Pse syri te mashtrron, dhe nuk shikon fejen apo rac, bukuri, etc...Dashurija i ka fajet por mire e ka se asgje sduhet te shikohet perveq LUMTURIS :wink:


E_martumja :wink:

Lumturia eshte shume me rendesi. ! :P

e_martumja
17-01-06, 22:57
Lumturia eshte shume me rendesi. ! :P


Me vjen mire qe erdhe me vulos :lol: :lol: :wink:

turisti
17-01-06, 22:58
Lumturia eshte shume me rendesi. ! :P


Me vjen mire qe erdhe me vulos :lol: :lol: :wink:

Ashtu eshte.

:P AMIN ! :P

Guri i madh
18-01-06, 01:36
Nuk po besoj se vetem per letra e pare .
po te sillen burrat ton si Anglezt Francest ose Gjermant ,femrat tona nuk kishin shku me tjera kombe . Un e kam nje shoqe eshte martu me zvicrran , un nuk kam pa kund shqiptare me te lumtur se ajo mi marr lakmi ,aj burri saj ka rrespekt para saj sikur te ishte ajo Zot po edhe ajo e rrespekton ate .Pse din Burrat ton mu be Melaqe pra grave ne diaspor e per ate veten jo .ajo ishte me Shqiptar e martume po te aj ka hanger me shum qytek (dajak)se buk
Kjo eshte nje marrin shum e madhe per Popullin ton !!!!!!!!!
un menndoj se nuk i kan vetem Femrat fajet po edhe meshkujt me shum
kur po din burri mu knaq pse femra jo???!!!! :shock: [/b]


simbas kti postimi ajo shqiptarka qe qenka da prej shqiptarit e paska meritue qytekun se paska desht me i marr dyzginat ne dor per me u knaq

Dilingjia
18-01-06, 08:33
u martue kush u martue :lol: :lol: :lol:

arben-ks
18-01-06, 11:37
Faleminderit bre guri po mue sen nuk me ka djeg aj shkrimi yt por disi se kuptova mir se ishte per te hujt ne vendin e vet apo ne kosove tash e kuptova jo jo une sjam i martuar as me te hujen as me shqiptare e sa per te hujen me deshir do ja kisha dhen 15. mij ero e veq me mue mos te jeton dhe menjeher kisha ardh ne kosov e kisha marr nje shqiptare.
un as qe mund ta paramendoj jeten me nje njeri qe me flet gjuh te huja
mund te flet edhe shqiptaja ndonje fjal por ket s mund ta mbaj te hujat jan te pa pershtatshme per shqiptar po ka edhe ndonje qe i pershtatet me deshir por kur s ta don zemra te besh thmi me te ajo ste ben te lumtur asnje her.
vajzat jan shpeshher,lojra te shum mashkujve por z do te thot se ato se gjejn lumturin shumica prej tyre me shum vuajn nga friga se sa nga vendosja keshtu ato kan mudsi me gjet at qfar e kerkojn po ka edhe shum qe ju pelqen vetem dashurija e jo bashkjetesa kjo mvaret pres sensibilitetit te femres ku e gjen knaqsin,apo deshiron te knaqet e dhe naj dit e pastaj te venos per fat :wink:

altin mehmeti
09-02-06, 18:50
Faleminderit bre guri po mue sen nuk me ka djeg aj shkrimi yt por disi se kuptova mir se ishte per te hujt ne vendin e vet apo ne kosove tash e kuptova jo jo une sjam i martuar as me te hujen as me shqiptare e sa per te hujen me deshir do ja kisha dhen 15. mij ero e veq me mue mos te jeton dhe menjeher kisha ardh ne kosov e kisha marr nje shqiptare.
un as qe mund ta paramendoj jeten me nje njeri qe me flet gjuh te huja
mund te flet edhe shqiptaja ndonje fjal por ket s mund ta mbaj te hujat jan te pa pershtatshme per shqiptar po ka edhe ndonje qe i pershtatet me deshir por kur s ta don zemra te besh thmi me te ajo ste ben te lumtur asnje her.
vajzat jan shpeshher,lojra te shum mashkujve por z do te thot se ato se gjejn lumturin shumica prej tyre me shum vuajn nga friga se sa nga vendosja keshtu ato kan mudsi me gjet at qfar e kerkojn po ka edhe shum qe ju pelqen vetem dashurija e jo bashkjetesa kjo mvaret pres sensibilitetit te femres ku e gjen knaqsin,apo deshiron te knaqet e dhe naj dit e pastaj te venos per fat :wink:
ne rradhe te pare pershendetje
dhe sa per shkrimin e me siperm nuk jam as pak dakord .mund te thuash pse?
jam i fejuar me nje amerikane kam 3 vjet me te dhe nuk di me dallu qka ka nje vajze shqiptare nga ajo. me pastru,me gatu,rrespektin per familje,dashurin. ups se kesh ka harroj kamsu me fol dhe shqip :lol: prandaj nuk do te thote se prej ka asht femna qe marton. rendesi ka qe te duhen dhe te kene jete te lumtur bashk.