PDA

View Full Version : VDEKJA HEROIKE E KADRI BISTRICES ...


Tomori
01-01-06, 18:51
Vdekja heroike e Kadri Bistricės dhe e Rifat Sadikut

Ēetnikėt ishin mė tė armatosur, ne ishim shpirtėrisht mė tė fortė!

--------------------------------------------------------------------------------

Tė gjithė ishim tubuar nė luginėn pėrgjatė lumit Bistricė dhe aty dhamė betimin se tė gjallė nuk tėrhiqemi nga fronti i luftės. Farkėtarė tė kėsaj aleance shqiptare kanė qenė: Islam Baruti nga Shqipėria, Pajazit Boletini, Ahmet Selaci, Mehmet Gradica, Ukshin Kovaēica, etj. Unė isha caktuar nė njė grup me Ukė Nezirin, Murat Likofcin, Sabri Ejupin, Emin Fejzullahun, Ferat Hajzerin e shumė tė tjerė dhe kishim pėr detyrė tė mbikėqyrnim terrenin prej Ibrit tė Ballabanit deri nė Rekėn e Cerajės e Bėrēan. Luftimet kanė qenė tė ashpra e tė pėrgjakshme.
Pėr trimėri e heroizėm u dalluan sidomos: Kadri Bistrica me ēetėn e tij, tė cilėn e pėrbėnin: Rexhep e Rifat Sadiku (vėllezėr) nga Dedija, Salih Maxhera, Azem Hajdari, Halil Zijaēa, Shaban Ofēari, Nuhė Ceraja, Rifat Bistrica, Jahir Sadiku, Miftar Mustafa, Hashim Zenuni, Murat Leska, Man Vllahija, Halim Bislimi, Bilall Fetahu, Miran Hajra (Batahiri), Feriz Maxhera, Man Kaēanolli, Isė Sadiku nga Barja, Abit Dedija etj. Vdekja e Kadri Bistricės dhe Rifat Sadikut ishte heroike.
Rapsodi popullor, pėr t'i pėrjetėsuar, pėr t'i bėrė tė pavdekshėm, ua ngriti njė pėrmendore me fjalė, njė kėngė tė bukur, e cila vazhdon tė kėndohet edhe sot. Nė luftė me ēetnikėt pėr mbrojtjen e kufirit kanė rėnė dėshmorė edhe: Nuhė Isa nga Ceraja, Miftar Hėrrnja nga Bistrica, Shaban Ofēari, Feriz Maxhera, Miran Hajra nga Batahiri, i cili ishte djalė hastreti (ēetnikėt e zunė dhe e rropėn tė gjallė duke i bėrė xhepa nėpėr trup).

Tomori
06-08-07, 12:00
Rapsodi popullor, pėr t'i pėrjetėsuar, pėr t'i bėrė tė pavdekshėm, ua ngriti njė pėrmendore me fjalė, njė kėngė tė bukur, e cila vazhdon tė kėndohet edhe sot.