PDA

View Full Version : Ēka ju ben te veqant nga ne kur vini ne vendlindje?


dren gashi
18-01-06, 17:22
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin

dren gashi
18-01-06, 17:50
1-sa i perket asajna se jeni ma te kulturuar nuk mendoj se jeni ma te kulturuar
per shkak se disa njerzi qe kan emigruar ne perendim nuk kan shkuar per te marr kultur po vetem para edhe fatkeqsisht me kultur jeni larg evropes dhe ju kisha preferu qe te jeni me te kulturuar ne menyr qe te trgoni identitetin tuaj kombetar
2- sa i perrket parave kisha then se paraja ste ben njeri edhe pse ndoshta ke para aq shum sa per ta bler krejt kosoven nuk duhet ta ndjeni veten te veqant po te kunderten duhet ta ndjeni veten te obliguar ne menyr qe ti ndihmoni dikujt qe nuk ka kushte ekzistenciale per jetes.
3-sa i perrket stilit evropian jeni jo mir me stil per shkak se duke menduar se jeni me te veqant se ne keni kaluar ne at stil sa qe esht shum bajat me podrumka kepuc 10cm te nalta kmish me jaka te mdha edhe frizuren si naim frasheri qe jan te stilit te kaluar dhe ju kisha preferuar qe te jeni sa ma te thjesht ne menyr qe ta tregoni thjeshtesinn tuaj shpirtrore
4- nese mendoni se jeni te veqant se keni ndihmuar kosoven gajt lufte e keni gabim edhe pse keni ndihmuar shum.... edhe ju jemi falenderus per ter jeten por dua te them se skeni ndihmuar nje shtet te panjotur apo nje popull te pa njoftur por keni ndihmuar vetveten dhe familjen tuaj
5-nese mendoni se ju ben vetura te veqant jeni gabim njeriun e ben te veqant kultura dhe dija e jo vetura paraja per shkak se ato shkojn e vijn
6-esht e veertet se na keni ndihmuar shum dhe do te na ndihmoni edhe pse ket nuk e deshirojm ne po jemi atu ku jemi dhe kisha then se edhe pa ju do te kishim mbijetu po shpresoj se sa ma shpejt edhe ne do te jemi te pamevarur nga askush dhe do ta qojm kosoven perpara bashk me ju
7-me te than te drejten se si e ndjej veten kur vini ne kosov ne veqanti femrat jo mir per shkak se kan arit ne ni shkall ku e ndjej veten se jan zot per ne meshkujt duke na ber viza po aty gabohen se nuk do te ken martes te lumtur nese e kan burin te bukur por nese kuptojn njeri tjetrin

DEA
18-01-06, 17:55
I nderuaru Dren Gashi per ne te mergimit hyp se te vrava e zhdryp se te vrava, as keta ketu nuk na dojne edhe aq qe kemi ardhe dhe zene vendet e punes, e kur te vijme atje konsiderohemi po ashtu te huaj, me siguri se do te shtoj prap ne kete teme veq per momenton mund te them se po dhemb zemra, se nuk ndegjova asnje fjale te mire per te merguarit, pa marre parasysh arsyet e mergimit.


DEA

Psikologu
18-01-06, 20:02
Moj DEA , fjala dhe veprat e mirė vonė dihen e besa edhe ndegjohen ose kuptohen.. :lol: :lol: :lol:

dren gashi
18-01-06, 21:11
me te than te drejten nuk kom dasht kerkon me ofendu po kom pas qef me bisedu rreth ksaj teme se qfar menimi keni ju e nese e kom ofendu naj kon kerkoj fajle po kom fol per ato sene e kqija qe i keni e nuk du me than me kta se as na skena sene te kqija bile edhe na kena ma shum se ju po dihet se je na dal pej ni kohe te izoluar edhe nuk po du me than se skeni sene te mira keni shum po dashta me fol per sene te kqija ne menyr qe me i hjek qato te kqijat e mi zavendesu me te mira edhe kisha pas qef me na ba pytje ju neve per qisi tema ju kerkoj edhe niher fajle nese ofenduhet naj kush per pergjigjjen tem ma nalt.

krijuesiii
18-01-06, 21:14
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin


...nje gje be djal kuptoje ne pa ju e ju pa ne do te ishim si peme pa dege apo dege pa peme...

1-aspake seshte e vertet Perendimi dhe mergimi nuk te bene me te Kulturuar, Te kulturuar te bene shkolla Familja dhe Vetebesim ne ndrrimin e realiteteve ngritja e Vizioneve te reja, per vete krijim..

2-para jane letra me fotografi dreqi do te thoshte nje legend e vjeter, e vertet se ne posedojm disa para por ato para kane shijen e hidhure large te vetmuar diku ne fundesin e botes kur vendasite te urrejne here pse je Mysliman e here pse je Shqipetare, ne konkurrence duhet te jesh tri here me i mire per te marre nje poste...

3-Stili Evropian, cfare dmth- eshte definim absurd une ne Kosove kam pare stil shume me te mira se ne Evrope..

4-Kemi ndihmuar Kosoven se kemi pas detyrim moral e njerzore, se ju keni ruajture themelet tona pa ju edhe ndihma jone do te ishte e barabarte me Zero

5-Veturat nuk jane dicka e jashtezakonshme mjaftone te te dergoj prej A deri ne B, Vetura keni tashme edhe ju ne Kosove..

6-as ne nuk kemi jete pa ju, ose do ta kishim nje jete pathemel pa te kaluaren..

7-cdo minute ne Vendin tone per Mergimtarine eshte si nje minute ne parajse...


tungiii

jadore
19-01-06, 14:14
-asgje perveq faktit -qe une kerkoi ate te idealizuaren qe krijova ne kujtesen time per vitet e largesis per vendin tim.! - dhe ...
--qudis qe shprehin ata -te idealizuarit- qfare kerkon kjo nga ne ????-jemi po ata qe ishim atehere -kemi ndrruar vetem konceptet e raportit ndernjerzor!!

FrEsKiA
19-01-06, 14:59
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin


...nje gje be djal kuptoje ne pa ju e ju pa ne do te ishim si peme pa dege apo dege pa peme...

1-aspake seshte e vertet Perendimi dhe mergimi nuk te bene me te Kulturuar, Te kulturuar te bene shkolla Familja dhe Vetebesim ne ndrrimin e realiteteve ngritja e Vizioneve te reja, per vete krijim..

2-para jane letra me fotografi dreqi do te thoshte nje legend e vjeter, e vertet se ne posedojm disa para por ato para kane shijen e hidhure large te vetmuar diku ne fundesin e botes kur vendasite te urrejne here pse je Mysliman e here pse je Shqipetare, ne konkurrence duhet te jesh tri here me i mire per te marre nje poste...

3-Stili Evropian, cfare dmth- eshte definim absurd une ne Kosove kam pare stil shume me te mira se ne Evrope..

4-Kemi ndihmuar Kosoven se kemi pas detyrim moral e njerzore, se ju keni ruajture themelet tona pa ju edhe ndihma jone do te ishte e barabarte me Zero

5-Veturat nuk jane dicka e jashtezakonshme mjaftone te te dergoj prej A deri ne B, Vetura keni tashme edhe ju ne Kosove..

6-as ne nuk kemi jete pa ju, ose do ta kishim nje jete pathemel pa te kaluaren..

7-cdo minute ne Vendin tone per Mergimtarine eshte si nje minute ne parajse...


tungiii
Sa bukur e keni pershkruar i nderuar, fjalet tuaja me lane nje pershtypje te madhe...!!!
Do te doja te shtoj vetem , psh: une personalishte me ben te ndihem dicka e vecante, ndoshta ngaqe njerezit tek ne me shume merren me thashetheme, gje qe nuk e lakmoj fare , kjo me ben te terhiqem nga biseda shoqerore duke qendruar disi e vecante! Nuk don te thote se jam me e kulturuar prej tyre, por thjeshte nuk kam nerva te duroj , ndoshta ngaqe zemra eshte e copetuar, ngarkuar me merzi-arsyeja large familjes, malli per atedhe. Nuk eshte ajo kohe si dikur qe shtrohej sofra e rrethuar nga gjithe gjiri i ngrohte familjar..te gjithe te buzeqeshur ne fytyre..!!! Tash me kote kemi parane, me kote kemi kushtet, gezimi, lumturia u fiken si drita e nje qiriri nga era e tmerrshme!!!
Edhe nje gje, as neve s“mund te bejme pa ju te vendit, por as ju pa neve!!!

Me nderime FrEsKiA

vjeshta
19-01-06, 16:54
Te veqante ,:
Ndoshta malli qe kemi ne per vendlindjen,ne krahasim me juve,etj.

Murgesha
19-01-06, 17:21
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar!
Kemi kulturėn qė na e ka dhėnė atdheu, ndoshta mundohemi tė paraqitemi mė tė kulturuar.

2-se keni pare me shum se ne
Po! Kursejmė tėrė vitin pėr tė kaluar njė palė pushime, e ndodh qė shumė edhe me huazime vijmė atje poshtė.

3-keni stil evropian
Skemi shumė dallim prej jush atje, se edhe ju Evropian jeni.

4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
?????????

5-qe keni vetura te bukura
Dhe kreditin e pėrmujshėm qė e pagaujmė. :lol:

6-apo se na nuk kemi jet pa ju
Natyrisht qė keni jetėn, bile nė shumė raste edhe mė tė mirė se ne.

7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin
Na e keni rriturr mendjen vet, se nga ju kemi dalė edhe ne.

Ēka na bėn tė veēantė nė vendlindje??
Malli qė na ėshtė bėrė pjesė e jetės, e juve ju duket se ne kėndej u kėnaqėm. :(

BlertaB
10-03-06, 22:35
dren gashi??
Per mendimin tim jo qe nuk paske mend ne ate koken tande te boshte po qenke dhe shum i pa aftesuar ne fjalet e tua qe thua per ne mergimtaret.
Po si do qe te jet ty, nuk te paska mbet tjeter ne " JETE " vetem te mirresh me jeten,hallet,dhe punet e mergimtarve qe jetojn larg atdheut.
Deshta te shtoj dhe diqka siq ke refyer ti ne shkrimet tua ato nuk jane aspak te verteta se une, nuk vi ne kosove, qe te rriti mendjen se jam " DIKUSHI " po thjesht se me flen shpirti ne "KOSOVE " dhe ndihem shume mire kur jam atje.Ketu ku jetoj jam e adaptur dhe e dua kete vend se me ka dhuruar shume per te ardhmen time.
E kujdes ne te ardhmen " PAK RRESPEKT " se te duhet per te erdhmen tende.
Me rrespekt BlertaB!!

Sport_Billy
11-03-06, 05:04
S'ka faj pak Dren Gashi, edhe pse po ja nxo per te madhe qe spaska pika e as presje tipi :biggrin:

Formula e Dren Gashit nuk po i jep rezultat qe; Shumica e Emigranteve kan dalur per ta siguru egzistencen per famijen e vet dhe sju ka ra ne mend per me e pasuru edukaten e tyre ( ja kan fut baushtell=ndertimtari ), osht normale kur ata tipa bojn pare dhe mendojn qe ja kan arrit ne gjitha aspektet! T'bojn gabime ne do raste!
Tani gjenerata e re e atyre emigranteve qe shkollohet ne kushte te mira, e forcon personalitetin ne kushte t'mire etj... S'ma merr mendja qe do sillen sikur prinderit e tyre!!

ME t'mira

DEA
16-10-09, 15:59
Nuk jem te vecante, por po na vecojne!!!!
( nuk mund te them na veconi , se eshte mekat ti fus te gjith ne nje thes).

Makresh
16-10-09, 16:09
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin

Uuu me kejt pajtohem, qashtu jemi ! :wink:

Vec ne piken 7, se di, si evropjan i integruar me kultur te lart e si donator i nje shteti te varfer si kosova, nuk besoj qe do kisha mundur ta imagjinoja veten ne vend te juajin :biggrin:


PS: Un,... pa hajgare ndihem i huaj ketu ku jetoj, e i huaj ne vendlindje,.. vetem ne ket pik jemi te vecant !

~AnnA~
16-10-09, 16:15
Qe s'kam mendjen e madhe, kjo me ben sa te thjeshte aq dhe te vecante...

jadore
16-10-09, 17:19
esenca e te reflektuarit te vetevetes ..
ne aeroplanin e linjes Wien-Prishtine , pas uleses sime u ul nje varjze rreth 22 vjeq vinte nga Londra , ( tha qe kthehej te vizitonte prinderit pasi kishin disa vite qe ishin kthyer dhe kjo e vetem studionte e njekohesisht per egzistence punonte )i ra te shoqerohej nga nje grua rreth 45-50 qe vinte nga Frankfurti .. qetesia ne bord dhe biseda e tyre asesi nuk me linin te koncentrohesha ne lexim ..
disa minuta para se te ateronim ju drejtova ... (me lejo te ju jap nje vlersim , dhe pse nuk eshte ne natyren time te pa njohurve te ju drejtohem )qendro gjithe jeten kjo qe je mos ndrro kurs , je per respekt , duhen te ndjehen te lumtur prinderit me karakterin e brymosur tek ju ..kultura qe prezentuat gjere me tash , thjeshtesija e komunikimit tuaj , njohuria dhe oratoria qe posedoni , edukata qe reflektuat , me ben te ju them me plot goje jeni femra e pare shqiptare qe kam takuar deri me tash ne Kosove dhe jashte ... u skuq dhe u pergjigj .. ju kam borgje kete prinderve .. jo prinderve i thash , vetevetes me shume se atyre ja ke borgje.. ti prezentove pa e ditur qe po vlesoheshe , obligimin me te madh e kemi ndaj vetes , vetevetes i kemi borgje se si e prezentojme para tjereve , per prinderit jemi bije te tyre dhe ata na pranojne cfardo qofshim ..
Thelenza me tha qe quhej , nese nuk gabohem ( e une ende kur shkruaj me vie nder mend te paraqiturit e saj ) femer me komplete ne te shprehur ende nuk kam hasur ,pata pershtypje qe dhe te jetuarit ne nje shoqeri te formuar ku ajo ishte brymosur reflektonte ne te paraqiturin e saj ..

roadrunner
16-10-09, 17:52
Se e din se kontributi sju ka shkue posht

Ju ban te veqant se atje ska disko me viski koka kolla 1 evra e gjys per thmi

Edhe se ja nijn eren e atdheut e knaqen krejt tybe se jan merzitshum edhe bohen shum ma te dashum se e kan mungesen e familjes se ngushte mu ne rroj te zemres.

1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin

teutaA
16-10-09, 20:30
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar --deri diku varet prej rrethi nga vjen jo qe ata nuk doj te jen te kulturuem por kushtet jan te tilla:smile:
2-se keni pare me shum se ne --definitivisht po kjo te ndihmon shum jo qe ata nuk dojn por skan mundesi:smile:
3-keni stil evropian --jo un jo:rolleyes:
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes--jo:smile:
5-qe keni vetura te bukura--un jo:smile:
6-apo se na nuk kemi jet pa ju--kshtu na kqyrni ju hahaha ku te shkojsh si me kan vip tybe po na hyn vehtja ne qef:wink:
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin--kam qen ne at vend e perjetoj shum rend kjo eshte arsyeja pse merzitem kur le kosoven me dhimben njerzit dhe jeta qe behet ne ate vend:mad:

Murgesha
16-10-09, 21:20
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar --deri diku varet prej rrethi nga vjen jo qe ata nuk doj te jen te kulturuem por kushtet jan te tilla:smile:
2-se keni pare me shum se ne --definitivisht po kjo te ndihmon shum jo qe ata nuk dojn por skan mundesi:smile:
3-keni stil evropian --jo un jo:rolleyes:
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes--jo:smile:
5-qe keni vetura te bukura--un jo:smile:
6-apo se na nuk kemi jet pa ju--kshtu na kqyrni ju hahaha ku te shkojsh si me kan vip tybe po na hyn vehtja ne qef:wink:
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin--kam qen ne at vend e perjetoj shum rend kjo eshte arsyeja pse merzitem kur le kosoven me dhimben njerzit dhe jeta qe behet ne ate vend:mad:

3. -Pse nuk tregove qe ke stil amerikano-Kanadez?

teutaA
16-10-09, 21:22
3. -Pse nuk tregove qe ke stil amerikano-Kanadez?

hahaha jojo nuk dallohna un ashtu:smile:

Murgesha
16-10-09, 21:24
hahaha jojo nuk dallohna un ashtu:smile:

O vallahi si dhet e zeza nder te bardhat po dallohemi kur po shkojm atje hahahaahahahahahahaahahahahahah!

teutaA
16-10-09, 21:27
O vallahi si dhet e zeza nder te bardhat po dallohemi kur po shkojm atje hahahaahahahahahahaahahahahahah!

se di pse bre dreqi e marrt boll tjesht mundohna :smile:

Murgesha
16-10-09, 21:36
se di pse bre dreqi e marrt boll tjesht mundohna :smile:

Po ne kemi mbet mbrapa kohe e mode moj, e qata qe po shkojm shum thjesht edhe po dallohemi ha,hahaahahahahahaah

teutaA
16-10-09, 21:39
Po ne kemi mbet mbrapa kohe e mode moj, e qata qe po shkojm shum thjesht edhe po dallohemi ha,hahaahahahahahaah

hahahahha edhe me duket ne ecje jemi me te lira nuk i kqyrim kush po kqyr edhe shoqerohemi me leht edhe nuk pritojm me vet per qka na intereson:smile:

Murgesha
16-10-09, 21:41
hahahahha edhe me duket ne ecje jemi me te lira nuk i kqyrim kush po kqyr edhe shoqerohemi me leht edhe nuk pritojm me vet per qka na intereson:smile:

Tybe sdi cka te thom per te ecme se nuk e kom kqyr vedin asnjeher, po garant qe eci me qat ecje cka kam hec tane jeten ha,hahaahahahahahaahahahahaah

emine
16-10-09, 21:44
jam linde ne kosove,si mund ete jem diqka ma veqant sa ata atje,une sjam jashtoksor pse jetoi dikund tjeter,dhe ata atje jane njerz qe i afrohen shume njerzve te civilizune andaj asgja,pos qe kam qejf me hanger turrshi shume e,qata habiten hahahahhahahahhah

teutaA
16-10-09, 21:45
Tybe sdi cka te thom per te ecme se nuk e kom kqyr vedin asnjeher, po garant qe eci me qat ecje cka kam hec tane jeten ha,hahaahahahahahaahahahahaah

popo normal qe ec qysh ke ec gjith por atje diqysh jan me te kujdeseshem hahah mos i bjer anej se paska kallabllak ose kafja e po kqyrin :wink:

Murgesha
16-10-09, 21:47
jam linde ne kosove,si mund ete jem diqka ma veqant sa ata atje,une sjam jashtoksor pse jetoi dikund tjeter,dhe ata atje jane njerz qe i afrohen shume njerzve te civilizune andaj asgja,pos qe kam qejf me hanger turrshi shume e,qata habiten hahahahhahahahhah


Je, je e veqante ha,hahaahahahahahaahahahaaaaaaaaaaaaa

Murgesha
16-10-09, 21:48
popo normal qe ec qysh ke ec gjith por atje diqysh jan me te kujdeseshem hahah mos i bjer anej se paska kallabllak ose kafja e po kqyrin :wink:

Edhe skan faj moj, hap e kafe e kallabllak http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

pirro
16-10-09, 21:50
Diqysh me ta mush mendjen gati si teme serjoze kur po ja nsini tuj i njeh gjerat cka ju dallojne nga te tjeret hahahhaha

roadrunner
16-10-09, 21:51
Ndoshta nuk ke kohe me percjell moden oj vendase, po secili e ka stilin e vet te veshurit. Nganjeher kur sheh nje dyqan me shume ngjyra, thu wow te hy te shoh, por ne te vertet shumicen e rastev eshte renditja e pasur, dhe asgje qe gjendet ne te nuk i pershtatet personalitetit tuaj. E keshtu po na jet faji se grat po dalin ka tri ore ne shopping e vijne me nje kese temas hahahah

Po ne kemi mbet mbrapa kohe e mode moj, e qata qe po shkojm shum thjesht edhe po dallohemi ha,hahaahahahahahaah

Murgesha
16-10-09, 21:54
Ndoshta nuk ke kohe me percjell moden oj vendase, po secili e ka stilin e vet te veshurit. Nganjeher kur sheh nje dyqan me shume ngjyra, thu wow te hy te shoh, por ne te vertet shumicen e rastev eshte renditja e pasur, dhe asgje qe gjendet ne te nuk i pershtatet personalitetit tuaj. E keshtu po na jet faji se grat po dalin ka tri ore ne shopping e vijne me nje kese temas hahahah


Jo nuk kam kohe me e percjell moden atje ku nuk jetoj, veq qetu ku jam ka rri kam koh me e percjell oj vendase.
Dhe ski faj faj per qata shumngjyrshat se pernime shpesh jam mashtru :biggrin:

turisti
16-10-09, 21:55
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin

Jam si jam:

i thjeshte & i sinqerte !

Oqeani
16-10-09, 22:34
Po me bene diē - sa me i sinqert aq me i rrenqethur - paret kash - punen pas 1 viti http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Rolinda
28-10-09, 14:33
Gabim e ke be pytjen jo qka na ban tveqant po qka na ban tndjehemi keq,se ktu mallzohemi e kur shkojm atje kur e shohim nje te njofshem ki mall me e perqafu e me e ba naj muhabet,gati fluturon prej gzimi e ato ose ju ama hiq nuk tnjohin se kush je behet kinse nuk tnjeh,apo ndoshta kjo pun eshte se pale si mendojn se jemi mat veqant mat veqant jemi kisha thon te kto temsilet si si kum dit se qka jon tfolin me ksi fjale leje se si kupton po edhe tmaron edhe quditesh se qka ti pergjigjesh,ne qka kemi ja thojna njerit ftyr me nje far mirkuptimi kurse atje mbas shpine edhe me ksi temsile edhe ri quditesh shpesh her mthot qika e minxhes kur shkoj nvendlindje erdh muj i budallave.hahaha edhe e vertet eshte se kur i sheh fmit e agjeshmi jan mat zgjut se sa fmit ton ktu te na atje krejt shajtanit i din fmit a kto tanit ktu hala me kuklla miren edhe me filma vizatimor kurse fmija atje zdin qka asht film vizatimor,kjo o per mendimin tim....

Estella
29-10-09, 14:19
asgje t huaj ne vendlondje te huaj ne shtetet ku jetojm= 0

Peja-Boy
29-10-09, 16:08
Hargjime T“urlaubgeld veq :tongue:

ritaaa
04-11-09, 21:38
ju jeni me te lumtur se na kjo na veqon ne mes tonin
kosov kush jeton vuane metarjalisht a ne gyrbet kush jeton vuan psiqikisht & fizikisht.

nga ritaaa

Rolinda
08-11-09, 00:43
[quote=ritaaa]ju jeni me te lumtur se na kjo na veqon ne mes tonin
kosov kush jeton vuane metarjalisht a ne gyrbet kush jeton vuan psiqikisht & fizikisht.

nga ritaaa[/qAMA QE JA KE QELLU RITA HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA PO TA JAP DOREN QE KE TE DREJT

eminem_graz
09-11-09, 22:29
[quote=ritaaa]ju jeni me te lumtur se na kjo na veqon ne mes tonin
kosov kush jeton vuane metarjalisht a ne gyrbet kush jeton vuan psiqikisht & fizikisht.

nga ritaaa[/qAMA QE JA KE QELLU RITA HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA PO TA JAP DOREN QE KE TE DREJT
te veqant jena se kur je nje kohe e gjat large atehere prinderit apo vellezrit-motrat kan deshir te te shohin se paraja nuk eshte asgje .?
Ne kosov vuajn vetem per pasterti se asgje nuk ju mungon mund te themi se 70% e popullit jeton nje jete mesaterisht .diku rreth30%jetojn ne varferi mund te shikosh ne pune qe eshte duke u bere.
Mund ti shohim kullat rruget lokalet e mbushura me te rinj vetura ma te bukura se ketu atehere eshte vetem nje pasterti te jete sikur ne europe dhe ateher nuk jan larg nesh pastertin le ta bejn ata ?
Dhe nje eshte qe 60%nuk punojn .nuk kerkojn pune po mendojm se ne kemi me shum sikur ata jo jo te punohet ne kosove apo ne qdo vend atehere duhet te ket para pasterti te gjitha qka kerkojn falemenderit

Zeshkanja.CH
18-11-09, 23:27
[quote=Rolinda]
te veqant jena se kur je nje kohe e gjat large atehere prinderit apo vellezrit-motrat kan deshir te te shohin se paraja nuk eshte asgje .?
Ne kosov vuajn vetem per pasterti se asgje nuk ju mungon mund te themi se 70% e popullit jeton nje jete mesaterisht .diku rreth30%jetojn ne varferi mund te shikosh ne pune qe eshte duke u bere.
Mund ti shohim kullat rruget lokalet e mbushura me te rinj vetura ma te bukura se ketu atehere eshte vetem nje pasterti te jete sikur ne europe dhe ateher nuk jan larg nesh pastertin le ta bejn ata ?
Dhe nje eshte qe 60%nuk punojn .nuk kerkojn pune po mendojm se ne kemi me shum sikur ata jo jo te punohet ne kosove apo ne qdo vend atehere duhet te ket para pasterti te gjitha qka kerkojn falemenderit

SA PER VARFERI DUKEN SE JON TE VARFERT,PO KA ANA TJETER ME TE VESHUR SE NA KTU,NA KTU JEMI E KUR SHKOJM NVENDLINDJE ME TE THJESHTIT DALIM PREJ TGJITHVE.

teutaA
19-11-09, 04:56
[quote=eminem_graz]

SA PER VARFERI DUKEN SE JON TE VARFERT,PO KA ANA TJETER ME TE VESHUR SE NA KTU,NA KTU JEMI E KUR SHKOJM NVENDLINDJE ME TE THJESHTIT DALIM PREJ TGJITHVE.

ndoshta ne dukemi ashtu se veshemi me thjesht por qe ne kosov veshen me mir dhe kan me shum se na un nuk e them se paku qka un kam pa jo nuk po them per nuse te kosoves qe nuk vishen me bukur se nuset qe shkojn vetem per vizit ne ks mirpo ne pergjisi mue nuk me eshte dok ndonje stil i veqant ateje gjithqka me eshte duk varferi edhe pse qaty te familjes qka i kam mundohemi te ju sigurojm veshjen prej ktuhit:smile:

emine
19-11-09, 09:02
jam e pamvarune,kam bindjet e mia,nuke vishem per te maru qejfin askujte,nuke hy ne konkurenc me askend,jam e thjesht kam bindjet e mia,dhe nuke shes mallni ,nuke i takoi asnje lloje partie,i shmangem gjanav qe sme bajne mire mu,njerzve po ashtu,andaj kshtu kam qen edhe kure kam jetu ne kosove,kudo qe te jem kado qe te shkoje do i rri besnike vetes,jo me qellim qe te dalloi,po me qellim se kshtu ndihem mire ne veten time!

lovely
19-11-09, 20:04
n mnyren e komunikimit :biggrin:

emine
19-11-09, 20:07
n mnyren e komunikimit :biggrin:

:biggrin: a jaran a jaran ta marofsha ni mitan:biggrin:

lovely
19-11-09, 20:29
:biggrin: a jaran a jaran ta marofsha ni mitan:biggrin:

do tirqi maromi, se jom smut diqka :biggrin:

emine
19-11-09, 20:33
do tirqi maromi, se jom smut diqka :biggrin:

o qka dushe loqko,veq shnoshmu:wink:

turisti
20-11-09, 19:33
Me ban te veqant se kur te shkoj,nuk me lojne me hek doren :biggrin: nga xhepi :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahaha.

teutaA
20-11-09, 20:09
kpucat e 350$ hahahahahhah

Peja-Boy
20-11-09, 20:53
Ne jemi Gurbetqar e ju Atdhetar !!

Shkodranja
21-11-09, 14:06
Ndjehem E Veqante Se Kam Mall Per Vendlindjen ,e Ndjehem E Lumtur Kur Jam Atje

dani 1
14-12-09, 12:59
Mu po me doket se nuk po na dojn ma sikur para 10 vitev Po duhet un me shku me i pershendet se tybe as doren nuk vin me ma jap ata te kosovs.

Qika^Me^Kule
20-05-10, 17:36
Per mua jan Policia ma te vecant....:redface: :redface:

Per te tjera si te them... bre mareeee frym SH-Q-I-P Bacoooooooo:tongue:

Hajdede
21-05-10, 01:22
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar - mbase nga stili i veshjes, me te kulturuar assesi. Kiji parasysh keto fjale; nė na trajtonit si mbreter, ashtu do te sillemi ndaj jush dhe anasjellas. Trajtoji te gjithe njelloj, pavaresisht se kush dhe nga jane.

2-se keni pare me shum se ne - para (te holla) po, kemi gjer me 25-in cdo muaj, pastaj dalim e kerkojme te fqinjet dhe ua kthejme prape me 25-in muajin e ardhshem.

3-keni stil evropian - mundohemi por zakonisht s'ia dalim mbane

4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes thjesht, ti kete lėrja Zotit, -kush do te thoshte jo?!

5-qe keni vetura te bukura Audi 80

6-apo se na nuk kemi jet pa ju ndersa qe lufta na njohkeshit, tani pasi clirimit as per caj s'na ftoni. Pisa, ju kemi ndihmuar. Jo 3%-in por 500%-in kemi dhene per ju!!

7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin Katastrofe, asnje perspektive per jeten. Shaka qe kjo! Ndihem dhe do te ndihesha porsi mbret; ne vend te huaj je i padeshiruar - cfaredo qe te thone.Keshtu mendoj une, te tjeret nuk e di.

DEA
01-06-10, 23:43
Kendveshtrimi i Jetes si dhe mplakja e mehershme!

Prishtina-racing
02-06-10, 09:58
Ndoshta i bon me te veqant malli i vendlindjes.

roadrunner
02-06-10, 10:03
hahahah po i bon te veqant policine, po tani del naj hunlesh qeshtu edhe si bjen ne mend ma me ja prish diten askujt :PPer mua jan Policia ma te vecant....:redface: :redface:

Per te tjera si te them... bre mareeee frym SH-Q-I-P Bacoooooooo:tongue:

teutaA
02-06-10, 19:55
hahahahahha ecja ne shtiklla:wink:

Virti
02-06-10, 20:17
... fytyrat anemike. :cool:

teutaA
02-06-10, 20:19
... fytyrat anemike. :cool:

hahahahahha artificial krejt si prej filgjani a:smile:

emine
02-06-10, 20:25
mos tju vje inati se tu kosova e ka te shkoje jam e veqant:tongue:

teutaA
02-06-10, 20:26
mos tju vje inati se tu kosova e ka te shkoje jam e veqant:tongue: mka hi vetja ne qejf diqka ,mos tju vje inati

veq mos ja qello te njejten koh me mue me shku ne vendlindje se shanc ski me ma shku hahahaha krejt shancat ti marr:smile:

elvio
02-06-10, 20:26
edhe pse e kam lexuar disa here kete temen

z.DREN ka shtruar pyetjen,edhe ne mynyre indirekte ka dhene mendimin e tij,pa prit ta komentoje kush,edhe pse tema s'ka ngel pas.

me mire,mos komentoj kot,pasi me acaron nervat duke u perpjek te shpjegoj
makinat e bukura,apo sa kulture perfiton.

z DREN.

edhe pse me pushime,duhet te ikje njehere nga vendlindja,qe te ndieje mall.

apo s'je i denje te mergosh
edhe te lehte te paragjykosh:cool: .

nqs do ish shtruar pyetja ne mynyre me te sjellshme ne thelb

sigurisht do jepja nje koment

emine
02-06-10, 20:28
veq mos ja qello te njejten koh me mue me shku ne vendlindje se shanc ski me ma shku hahahaha krejt shancat ti marr:smile:fal te kofshin per sote e njemije vjet hahahhahhahhahahhahha,

Virti
02-06-10, 20:28
hahahahahha artificial krejt si prej filgjani a:smile:
ashtu de. :cool:

Zeqiri
10-06-10, 14:46
vijm meshite mend meu livdue kishe jemi dikushat esjemi askushat punojm sidreqen 11 muj qeme napa qysh rrnojm na 11 muj gjynah duhet meju ardh mazi se magjupt ktynehere ekurvjen i 12 muj vijm meshite mend e kujna vllaznive emotrave baballarve e nanave tona oh kuku nane qe spo naqkoqni stupc ju duhet menaqit haraq si qeveria etu kosves qepo ju qet juve edhe qathere edhe eulexi ju kish shperbly sejo me ju shti nburg se qka lypim na tperendimit myt slyp kush najemi krejt njerz -apollo 15-sha-

Elina
15-06-10, 16:01
Eh t'mjeret na per veti ........mozomakeq qe kurre nuk kem me u mbushe mende!

jadore
15-06-10, 16:09
Eh t'mjeret na per veti mozomakeq ......qe kurre nuk kem me u mbushe mende bre!
cka ka bo vaki qik ..!..se ti ne qender sheh ma shume hahhahhha ..kuku a ja kane nis schatzat me ngu nepe kerre muzik me zo te nalt /a .. shuj shuj .mos u ankose na bijne ojra
p.s. kuku motushe cka po me pliqen prej keti kendveshtimi me i kqyre gurbetqijte hahhaa se paskem dite cfare lezeti koka ..

Elina
15-06-10, 16:23
cka ka bo vaki qik ..!..se ti ne qender sheh ma shume hahhahhha ..kuku a ja kane nis schatzat me ngu nepe kerre muzik me zo te nalt /a .. shuj shuj .mos u ankose na bijne ojra
p.s. kuku motushe cka po me pliqen prej keti kendveshtimi me i kqyre gurbetqijte hahhaa se paskem dite cfare lezeti koka ..


JO bre motrushe nuk eshte puna aty....po merri lexoj qito postime ne kete teme prej fillimit edhe e sheh vet!!! .........medet per ne .........medet edhe per ato ojro qe po nai qojne e masandej po nai permendin....hahhahhahha....shyqyr qe s'e kam askend te familjes qe me jeton jasht se cikrrimen me te vogel qe ma kishin pru kisha thane qe............. :biggrin:

Guri i madh
15-06-10, 16:29
po e veqant per ne esht pastrimi i kerrit kushton dyfish ma shtrejt se automjeti me tabela KS


kur te shkojsh ne komun naj dokumeent me e nxjerr te zhagisin nuk kerkojn para po thojn ti moti qenke ne gjermani e fillojn me u ankue

kam shum me than rreth ksaj teme po e la per hera tjera

jadore
15-06-10, 16:31
JO bre motrushe nuk eshte puna aty....po merri lexoj qito postime ne kete teme prej fillimit edhe e sheh vet!!! .........medet per ne .........medet edhe per ato ojro qe po nai qojne e masandej po nai permendin....hahhahhahha....shyqyr qe s'e kam askend te familjes qe me jeton jasht se cikrrimen me te vogel qe ma kishin pru kisha thane qe............. :biggrin:
hajt qik se nuk jane te tont nisoj..qy.. qe une shyqyrr qe kesh ketu po i nimoj e po ju qoj atunve qe i kam jashte ..hahhahaa , athu sja hidhti fshatarit e artistit me u kthy ne vatan e me kontribu hahhaha..
p.s. kuku me kfille , athu per qato nuk po me vin:a ..drroja qe po ju perrmeni qe po i mbaj ;a u mbyta tu i lut o hajdi se edhe bileten e ballonit po ju blej /... jo po ju doket code de azur ma i mirre se vatani .. cka snin

jadore
15-06-10, 17:28
po e veqant per ne esht pastrimi i kerrit kushton dyfish ma shtrejt se automjeti me tabela KS


kur te shkojsh ne komun naj dokumeent me e nxjerr te zhagisin nuk kerkojn para po thojn ti moti qenke ne gjermani e fillojn me u ankue

kam shum me than rreth ksaj teme po e la per hera tjera
jo tybe Guri jo hiq , mos ja nissh ti ..te na ne Gjermani, ose jam per ngut se nesra kthehem per Gjermani ose ose ... demek me e potecu cdo te dyten fjal qe jeton jashte tybe kurr se kane marr vesh ,as pare nuk te lypin ... kuku le se me te kallxu edhe una ty per keta schatzat qe me bjen me i taku veres ..ho ho thu kjo koka evlia qysh po nu durrojka pa ju thone ne ftyre ..kuku me mu bo gjithekushi me me shit mand..

Guri i madh
15-06-10, 17:46
ani kur po ankohen kta komunart e dokumentacioneve po thojn ju mir jeni shkue heret ne gjermani ,ktu nuk ka pare ne po punojna veres me orar te zgjatar per juve me ju ndreq dokumentat

ani te lavdrojn edhe pse nuk te njofin


thojn ti shum e ke ndihmue kosoven shum e ke ndihmue popullin luften etj etj


e pastaj ta dergojn mbrapa ate qe punon ne byfen e komunes qajagjin


hetren tjter nese me vjen mbrapa kam dy shplaka me ja dhan se nuk po mujke me mė rezistue

Elina
15-06-10, 17:56
ani kur po ankohen kta komunart e dokumentacioneve po thojn ju mir jeni shkue heret ne gjermani ,ktu nuk ka pare ne po punojna veres me orar te zgjatar per juve me ju ndreq dokumentat

ani te lavdrojn edhe pse nuk te njofin


thojn ti shum e ke ndihmue kosoven shum e ke ndihmue popullin luften etj etj


e pastaj ta dergojn mbrapa ate qe punon ne byfen e komunes qajagjin


hetren tjter nese me vjen mbrapa kam dy shplaka me ja dhan se nuk po mujke me mė rezistue


Hajt bre Guri se s'ka kerrsite gazepi....shyqyr Zotit qe krejt jem shqiptar ....duhet me u mundu me kuptu njani tjetrin!

Po vec paramendoje kohen e paraluftes qysh ka qene.....si neper komuna,,,si tek mjeku si gjethkund....paj vallahin me u terqethe...e tash s'un po bajme saber me njanitjetrin :tongue:

shfletuesi_
15-06-10, 17:58
Hajt bre Guri se s'ka kerrsite gazepi....shyqyr Zotit qe krejt jem shqiptar ....duhet me u mundu me kuptu njani tjetrin!

Po vec paramendoje kohen e paraluftes qysh ka qene.....si neper komuna,,,si tek mjeku si gjethkund....paj vallahin me u terqethe...e tash s'un po bajme saber me njanitjetrin :tongue:


Oj Aba Eline, tuk jemi shqiptar spo kuptohemi se sikur t'ishim tjeter do ishim kuptuar me leht :smile:

jadore
15-06-10, 18:00
Hajt bre Guri se s'ka kerrsite gazepi....shyqyr Zotit qe krejt jem shqiptre ....duhet me u mundu me kuptu njani tjetrin!

Po vec paramendoje kohen e paraluftes qysh ka qene.....si neper komuna,,,si tek mjeku si gjethkund....paj vallahin me u terqethe...e tash s'un po bajme saber me njanitjetrin :tongue:
qysh munohet me pashit pune kjo .. hiq nuk ashte qashtu , be po te boj , po vet Guri prej qefit me kallxu qe u adhe te vllaznit e thirre qajegjine hajde ti qarosi kete dostin qe me kreu pune shpejte ..
pse mu spo me thojne jo qaj jo kafe..se pikpytja nuk po me punon ne tastaure sdi ka ashte ..

shfletuesi_
15-06-10, 18:05
qysh munohet me pashit pune kjo .. hiq nuk ashte qashtu , be po te boj , po vet Guri prej qefit me kallxu qe u adhe te vllaznit e thirre qajegjine hajde ti qarosi kete dostin qe me kreu pune shpejte ..
pse mu spo me thojne jo qaj jo kafe..se pikpytja nuk po me punon ne tastaure sdi ka ashte ..
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


oj Zambak Hanem qe pikpyetje te jepi sa te duash ?????????????????????????

besoj tash si mungojn as keto keti shkrimi :)Gurbetqaret i ban te veqant kur te vijn keto gjera.

Teshat e bardha, teshat jo taman , dikush t'shkurta dikusht t'ngushta.

Edhe tyben me fol drejt po dallohen ne kry qe jan prej s'jashti se diqysh lekuren jo te sost e te shkrumit si femrat e Kosoves po zahere me krema po i rrin gati vetit... :)

jadore
15-06-10, 18:15
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


oj Zambak Hanem qe pikpyetje te jepi sa te duash ?????????????????????????

besoj tash si mungojn as keto keti shkrimi :)Gurbetqaret i ban te veqant kur te vijn keto gjera.

Teshat e bardha, teshat jo taman , dikush t'shkurta dikusht t'ngushta.

Edhe tyben me fol drejt po dallohen ne kry qe jan prej s'jashti se diqysh lekuren jo te sost e te shkrumit si femrat e Kosoves po zahere me krema po i rrin gati vetit... :)
eh mire cka ma rrite mendjen , me pliqyn keto fjal se edhe une mana me schatyza , te shpis i kam andejne hahahhaah
p.s.
nera tu rrit edhe per pikpytje edhe per pikquditese se muhasere kesh .. tash ju shkuj ne postime ..pikpytjet merrni te postimi i shfletuesit qe mi qoj hedije .. e hapi kllapen .. kur jam kone ne Gjermani nje shoqe e Pejes qishtu ju thojke dhuatave mbyllet kllapa , nima
harrova me te thone ..kuku qe ka me tu idhnu valla Elina ,mu ma ke gjet emrin ma te mire se asaj

shfletuesi_
15-06-10, 18:22
eh mire cka ma rrite mendjen , me pliqyn keto fjal se edhe une mana me schatyza , te shpis i kam andejne hahahhaah
p.s.
nera tu rrit edhe per pikpytje edhe per pikquditese se muhasere kesh .. tash ju shkuj ne postime ..pikpytjet merrni te postimi i shfletuesit qe mi qoj hedije .. e hapi kllapen .. kur jam kone ne Gjermani nje shoqe e Pejes qishtu ju thojke dhuatave mbyllet kllapa , nima
harrova me te thone ..kuku qe ka me tu idhnu valla Elina ,mu ma ke gjet emrin ma te mire se asaj

Ma bre mos u kap prej schatzave se nuk e kan gjat ata shkojn apet...hahaha

Jo valla duhet me ja ndrru se nime Abe spo me pelqen e ti e bajsh me shendet Zambak Hanemin ama Elines do ja gjej nja ma te mire haha.

Guri i madh
15-06-10, 18:22
nese doni mos me pas zhagitje ne komun merrne naj gazetar ose kamerman te tv lokale kan me ti ndreq per 5 minut


ose me e nxan qat qajagjin e komunes e me rreh me bae uj me lug me i dhan


hyqmeti per qajagjt nuk po te marrke ne pytje veq thuj mi vjedhi 5 cent

Elina
16-06-10, 14:14
qysh munohet me pashit pune kjo .. hiq nuk ashte qashtu , be po te boj , po vet Guri prej qefit me kallxu qe u adhe te vllaznit e thirre qajegjine hajde ti qarosi kete dostin qe me kreu pune shpejte ..
pse mu spo me thojne jo qaj jo kafe..se pikpytja nuk po me punon ne tastaure sdi ka ashte ..


Ngo knej motrushe...u mundova me zbute pak situaten.Mire se kta te pezmatum ne neve ...edhe na qe po jetojme ketu me jau ndihmu ....paj vallahin kiameti kerrset :tongue:

Edhe pse a keq me qarrose dostin a?....po ai i shkreti me 9 anetar te familjes,a i merr 120 euro rroge ne mujt a jo....cka i dalin atij me i qarrose edhe kta qe vine me kry pune?....reni eshte kta neve me na qarrose edhe mundesisht mos me nai permende qe sahat e dakik po e shtine doren ne xhep se s'ka kuptim....neve na ka mlu fukaralleku :biggrin:

Arb
16-06-10, 15:29
Te vecante?

Bash asnje sen.

Shqiptare_ne_Turqi
17-06-10, 16:50
Mua me ben te veqant,se s'jam ne vendelindje ...:biggrin:

Diana007
17-06-10, 17:53
Po e rritni ekonomin e Kosoves :smile: ..... per disa muj po ja jepni nje te shtyme Kosoves ..... te gjith po perfiton :smile:

Doooni
17-06-10, 18:59
Oh dren


Nuk keni faj ju ne Kosove se i thuni ju gushtiut "Muji i budallve"

Shqiptar me te dobet, jan ata qka jetojn jashta vendin.

Atinve i duhet parje...per mos me ia pa budallakijen..dhe mrapabetjen..

un jetoj ne zvicer, dhe ta siguroj....se ma primitiv se shqiptaret ketu nuk ka...

kur vi ne kosove mu doket si nje bashksi krejt ndryshe...ma kultivum..ma shum respekt... ma te paqt....ma njerz te mire...

nje Polic svicran qka e njoh u kan ne KFOR dhe u habit....me ka than: Po ata shqiptar ne kosove nuk ishin si keta ne zvicer....Ata ishin krejtesisht NORMAL!!

Prishtinasja_
19-06-10, 09:40
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


oj Zambak Hanem qe pikpyetje te jepi sa te duash ?????????????????????????

besoj tash si mungojn as keto keti shkrimi :)Gurbetqaret i ban te veqant kur te vijn keto gjera.

Teshat e bardha, teshat jo taman , dikush t'shkurta dikusht t'ngushta.

Edhe tyben me fol drejt po dallohen ne kry qe jan prej s'jashti se diqysh lekuren jo te sost e te shkrumit si femrat e Kosoves po zahere me krema po i rrin gati vetit... :)
Hhahahahahahhahah ty s'di ēka t'kjoft ha !

Vallah mire e ke se do tipa qe po veshen ashtu, o zot katastrof ! Kurre far stili bre! E sa u perkete kremit, nuk i paske pa mire o shfletues se keto t'jashtit shumica shkojn e perzhiten na per solariume !

Prishtinasja_
19-06-10, 09:48
Mua personalit ēka me ban te veqant eshte se bohna si "hoxha i ramazanit"! :smile:
Per ēdo dite me ftojn dajet,hallat,tezet etj. ne dreka apo ne darka ! :biggrin:

Ua di shume per ndere kosovarve te mi sepse kur shkojm ne mundohen me na prit siq eshte me se miri ! Ashtu eshte te familja ime e tek tjeret s'di por mendoj se njejte eshte gati gjithkah!:wink:

Amina
20-06-10, 18:06
Vertete asgje te veqant, veq ndoshta veshja, cilesohet me e "thjeshte".

turisti
20-06-10, 19:40
Oh dren


Nuk keni faj ju ne Kosove se i thuni ju gushtiut "Muji i budallve"

Shqiptar me te dobet, jan ata qka jetojn jashta vendin.

Atinve i duhet parje...per mos me ia pa budallakijen..dhe mrapabetjen..

un jetoj ne zvicer, dhe ta siguroj....se ma primitiv se shqiptaret ketu nuk ka...

kur vi ne kosove mu doket si nje bashksi krejt ndryshe...ma kultivum..ma shum respekt... ma te paqt....ma njerz te mire...

nje Polic svicran qka e njoh u kan ne KFOR dhe u habit....me ka than: Po ata shqiptar ne kosove nuk ishin si keta ne zvicer....Ata ishin krejtesisht NORMAL!!

Dobesia keqesohet ( zakonisht ) me rritjen e standardit e urtesia me mungesene rrymes......e me pas Shqiptaret e Kosoves rryme dhe paret nashta i kishin ngja atyre te Zvicrres,e gjithashtu Shqipotaert e Zvicerres mos me pas rryme dhe paret ishin urtue ja kishin provue me e shkrin boren e Alpeve dhe me e shit ujin shteteve Afrikane...........

p.s.

A e pyete ate shokum POLIC sa e ka pas rrogen ne Kosove dhe pastaj pjestoje per penzionin mesatar dhe krahasoje sa ka pas ai me shume se qytetari i rendomt dhe tani pyete cka mendon ai pse jane aq te urte = sepse minxi qe mbijetojne shoki......

Oqeani
20-06-10, 19:44
Mua personalit ēka me ban te veqant eshte se bohna si "hoxha i ramazanit"! :smile:
Per ēdo dite me ftojn dajet,hallat,tezet etj. ne dreka apo ne darka ! :biggrin:

Ua di shume per ndere kosovarve te mi sepse kur shkojm ne mundohen me na prit siq eshte me se miri ! Ashtu eshte te familja ime e tek tjeret s'di por mendoj se njejte eshte gati gjithkah!:wink:

Mua me vjen merzi qe te shetitem !!! - ahahhaaa - Me mire une po i ftoj http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif ( po e veje kicelen dhe .... ) http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif

teutaA
20-06-10, 21:48
kpucat de sa her me kallzu:smile:

shfletuesi_
20-06-10, 22:15
java e fundit trullaven krejt sdin ka po shkojn zahere qe mbesin pa pare....

Virti
20-06-10, 22:58
java e fundit trullaven krejt sdin ka po shkojn zahere qe mbesin pa pare....
mbesim pa pare, sepse po na i futni duart, deri ne berryla, neper xhepa... :biggrin:

Gentiani
21-06-10, 15:56
Dy ditet e para e kam te veshtire ta nivelizoj zhiroskopin... pak nga udhetimi e me shume nga shok-gjenndja se ta ndryshojne temen e ligjerates qe e ke pergadit dhe kunceptin e pushimeve... lirisht mund ta gjuash. Aty duhet njeriu te shkoje me agjenden e vehte se ku shkon dhe nga shkon se ta marojne teme te lire, hajde po shkojna qitu, jo qatje me vizitue dajen, jo me shkue me ja pa tezes e qishtu :biggrin: :biggrin:

E pastaj nga dita e trete e shikon oren, pse nuk po ec edhe ne ēfare fushe gravitacioni ka rene. Qiknenaj te fluturojne oret e minutat e atje shlire mundesh me priten gjysem dite deri sa te behet nje ore :biggrin:

Kalimtare
21-06-10, 17:17
...asgje!!!


shyqyr eee

shfletuesi_
21-06-10, 17:39
mbesim pa pare, sepse po na i futni duart, deri ne berryla, neper xhepa... :biggrin:


Hahhahahah aaa ska lidhni rripat e sigurimit mire kur te vini se ju lajn veq me te brendshme... :tongue:

Amina
21-06-10, 21:42
java e fundit trullaven krejt sdin ka po shkojn zahere qe mbesin pa pare....

Edhe me ndihmu edhe mos me ta dit, ncncnnc

SANTANA-29
21-06-10, 21:46
Edhe me ndihmu edhe mos me ta dit, ncncnnc

hahahahah,Tash po e din ,nuk te njohin as kush je interesi mirmengjezi,.-

teutaA
21-06-10, 21:47
me kallzu a:wink:

Guri i madh
21-06-10, 21:51
jemi te diskriminuar te neperkambur

Amina
21-06-10, 21:57
hahahahah,Tash po e din ,nuk te njohin as kush je interesi mirmengjezi,.-

Jo e kam dit perpara SANTANA, po veq te mesohen me ma pak ne te ardhmen, se kjo kriza i ka kaplu te gjithe...........

shfletuesi_
21-06-10, 22:46
Edhe me ndihmu edhe mos me ta dit, ncncnnc


Ja po na keni ndihmu e na keni vy e po na ndihmoni e zoti u pshtoft hahahaha ....


valla bre Amina ndihma e gurbetqarve qe nga 99-ta e ketej e ka pas hahahaha.

Guri i madh
21-06-10, 22:50
Ja po na keni ndihmu e na keni vy e po na ndihmoni e zoti u pshtoft hahahaha ....


valla bre Amina ndihma e gurbetqarve qe nga 99-ta e ketej e ka pas hahahaha.
punoni grahni edhe ju B hhhaaaaa se mbarut duke ndejt nen hijen e arres krejt toka batall u mbet

Amina
21-06-10, 22:51
Ja po na keni ndihmu e na keni vy e po na ndihmoni e zoti u pshtoft hahahaha ....


valla bre Amina ndihma e gurbetqarve qe nga 99-ta e ketej e ka pas hahahaha.

Ah hajt se jeni pam- varesu edhe ju atje....

shfletuesi_
21-06-10, 23:14
punoni grahni edhe ju B hhhaaaaa se mbarut duke ndejt nen hijen e arres krejt toka batall u mbet


Jo po na po i grahim po Evra spo ka o guri qyy ... :D

Qika^Me^Kule
22-06-10, 20:04
me kallzu a:wink:

Jo moj cfar tregumi qy ma mir te mbetet secret.....

teutaA
01-07-10, 02:55
Jo moj cfar tregumi qy ma mir te mbetet secret.....

jojo nuk kallzoj se tani me kopjon e sdukem e veqant :wink:

elvio
02-01-11, 20:42
Sapo shkoj e kam te veshtire te integrohem ne bisedat e te pranishmeve te shoqerise,qe shumehere pyes veten.
''O fluturojne kot,ose une e kam marr shume seriozisht,,

Habitem me te perditshmen e tyre qe s'para kan plan,edhe nqs e kane ate mund ta anullojne ne cast nqs u del dicka e castit.

Dijne te defrejne pa u shtangur shume dicka qe tek une vjen me e ngadalte.

Sa,,,,,,,,,,,,,,:confused:

tipi engjellor
02-01-11, 21:04
Ah hajt se jeni pam- varesu edhe ju atje....

ooo jeni mush sherr hahahhaha ju gurbetqart edhe kajher ku po i shikoj do do si po shkruajne per atdheun thua vetja kah me po me doket si tradhetar hahahah po me pas gjithe ate dashni a e dini more qfar kontributi do ju kish ba ketyre ne kosove.

Amina
03-01-11, 23:09
ooo jeni mush sherr hahahhaha ju gurbetqart edhe kajher ku po i shikoj do do si po shkruajne per atdheun thua vetja kah me po me doket si tradhetar hahahah po me pas gjithe ate dashni a e dini more qfar kontributi do ju kish ba ketyre ne kosove.


Tipi,nuk e di a e ke kuptu edhe vete cka ka shkru?!!!

Virti
03-01-11, 23:45
sarillyki. :cool:

shfletuesi_
03-01-11, 23:46
sarillyki. :cool:Uhh djel a sarrillykun e ki a, hahahahah :D Cool

Hajra
04-01-11, 11:21
ne biem ne gropa se nuk i njohimhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Kalimtare
10-02-11, 14:43
ne biem ne gropa se nuk i njohimhttp://*****dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


hahahaahhaha* bina ne gropa dhe na ndoten kepucat e bardha! :D

emine
01-02-12, 09:20
ah vendlindja ime,ndihem e veqant se shijoje gjithe ate ngrohtesi dhe dashuri te njerezve te mije,pos asaj ndihem si dikure e vogel e dashur dhe gzohem,asgje ska ndryshu dhe sdo ndryshoi kurre,perball njerzve te mije ndihem gjithmone e vogel,dhe perkulem duke i dashur si gjithmone
thjeshte shijoj cdo gje ,sepse largesia me ben te kem malle edhe per rruget me gropa dhe me balte,,,,dhe njerzit qe jan aty nuk ja dine peshen dhe nuk e dine mallin e nje njeriu qe ka marr ruget e botes dhe kudo ndiene nostallgji per ate vend ku eshte rritun

almalik
01-02-12, 10:53
Asgje-per mendimin tim -pos qe jetoj ne nje shtet te huaj.Kam fatin te kem shoqeri ne kryeqytet te cilet kane kushte te mira jetese-disa edhe me te mira qe kam une ketu.Prandaj nuk verehet ai dallim,dhe ata i kane mbetur besnik mentalitetit qe kane pasur ,une poashtu.Keshtu qe nuk e ndiej fare ate problem,sa i perket asaj qe ne kur shkojme sipas dikujt ketu qe paguajme cdo kund,nuk qendron ai fakt(po flas per shoqerine time) kur te shkoj me shume paguajne ata sesa une:-) .Gezimi per shkuarje atje ,natyrisht eshte i dyanshem-dhe marrin kohe qe te me shoqerojne ate kohe te pushimit qe kam-pa asnje interes-thjesht per shkak respekti e dashurie.

almalik
01-02-12, 11:01
ne nje shkrim te mehershem u permend diku qe nuk po tregojne respekt sa duhet kur po shkojne dhe thone se kane ndryshuar njerezit,nuk jane me si perpara!!!
Atij personi do i kisha thene; ""A po pret me te prit me lule ne dore si Marshall TITON ktyrehere a?? :-)))
Eshte krejt normale qe kane ndryshuar njerezit pas lufte(disa per te keq nga pasojat e luftes,traumat,jeta e rende ekonomike,und,und,und) e shumica per te mire,dhe fakti qe eshte bere jeta me dinamike si ne perendim dhe qe kane me pak kohe tani te na rrine te kembet duke ndegjuar renkimet tona"Oooo marum tuj punu per 2 jave dite pushim ne KS bre"hahahha

almalik
01-02-12, 11:08
Sa i perket ndihmes financiare qe kane bere dhe bejne emigrantet per familjen e tyre do kisha thene qe eshte OBLIGIM per cdo njerin shqiptar qe e ndien veten si te tille,bile bile edhe nese ka mundesi edhe duhet ndihmuar pjestare te tjere te popullit te cilet po i shohim neper Tv qe po jetojne ende neper shatore(cadra)
Krejt kjo duhet bere pa cuar shume pluhur :-)))) dhe pa pritur ndonje medalje per kontributin e dhene
Duhet te jete dicka* Selbstverständlich*

dAdA_DriTe
01-02-12, 11:19
Per bjeshket e malet
per qytetin tim

almalik
01-02-12, 11:25
Do i kisha permendur disa dallime qe i verejne shoket e mi ne kryeqytet qe mi thonin per "shatzat" e perendimit
Jane me te dalluar ne veshje,frizure,lekure
vodka red-bull ne mes te dites hahhaha
Disa dallohen qe jane me te sjellshem neper vende publike(me ka ndodhur shpesh mua qe ata qe jane te ardhur ne kryeqytet(jo vendasit)te me thone qe po dallohesh se je nga jashte se je me i bute ne komunikim dhe se ne fytyre ke me pak shenja stressi(kuptohet ajo kur e dime gjendjen e tyre atje :-( spo e dine ata qe neve na mbyt stresi ketu hahahh por fakti qendron diku tjeter,bzw tek ajri i paster,ushqimi kualitativ,thjesht kushtet me te mira per jetese.

almalik
01-02-12, 11:30
Gjenerata e re e emigranteve qe kane lindur apo jane rritur ne mergim dallohen me teper pershkak se kan nje identitet mix-te influencuar nga faktoret vendas ku jetojne prandaj dallohen me teper sesa gjenerata e emigranteve qe kane emigruar ne moshe te pjekur(20+)

Alima
01-02-12, 14:28
...

Modestia ,edhe perkry kushteve qe mi ka imponu perendimi !


Veshja dhe dukja ime gjithashtu :)


.

4peace
01-02-12, 15:00
*

Fjala "i/e veēantė" perbehet nga dy fjale ve dhe ēantė, qe perkthehet: nje ēantė me ve (t'pulės) :biggrin:

Tash seriozisht.
Ka shume gjera qe na bejne te vecante. Edhe neve qe jetojme jashte atdheut.

Ama nje gje eshte shume me rendesi me kete rast:
Te jesh dicka i vecante nga tjetri nuk te ben ne asnje menyre me te madh...
...as me te vogel se...


*

Naki
01-02-12, 16:48
Jeta lokaliste ku edhe ne ishim protagonistė ka ndryshuar nga pėrceptimi,forma dhe ngjyra.
Sepse krahasimet ,standartet janė kritere qė na mundėsojnė tė shohim gjėrat nga pėrspektivat e ndryshėme.

lovely
27-07-12, 10:26
"Bashkėatdhetarė/e, Schatza, Ausllandera/e, Gyrbetgjinjė dhe Mėrgimtarė/e te dashur e te respektuar:
Edhe ktu ka "Zebra", kalo... Vozite kadal n'to!
Moti i qelim birrat me IPhone (me 4s bile)!
Edhe BMW e Mercedesa sa dush kemi!
N'autobus duhet me mbajtė qetėsi e jo me fol si qakalla kishe po di me fol Gjuhė t'huja!
Ju femnat keni ardh n'Kosovė e jo n'Miami, (ka njerzė qe gėrrditen, ka edhe asi qe j...on t'ligė prej Zemres)!
Pėr me "Thy" veq lodhni se s'mundeni me na kalu!
Nashta Rinora 4 e Insomnia skemi, po e kemi Duplex'in , Prime'n, Zone'n...etj edhe e dijmė fort mirė qka osht Muzika!
Pėrveq Dulit e Medes, mundet me u ngu edhe muzik tjetėr!
Boll jemi t'depresionum mos na shtoni hala aman
Do Zoti po pshtojmė e po pshtoni"


:biggrin:

Hajra
27-07-12, 13:19
.....ne nuk jemi per ngut si ju,:biggrin:

Kaltrina
27-07-12, 15:19
"Bashkėatdhetarė/e, Schatza, Ausllandera/e, Gyrbetgjinjė dhe Mėrgimtarė/e te dashur e te respektuar:
Edhe ktu ka "Zebra", kalo... Vozite kadal n'to!
Moti i qelim birrat me IPhone (me 4s bile)!
Edhe BMW e Mercedesa sa dush kemi!
N'autobus duhet me mbajtė qetėsi e jo me fol si qakalla kishe po di me fol Gjuhė t'huja!
Ju femnat keni ardh n'Kosovė e jo n'Miami, (ka njerzė qe gėrrditen, ka edhe asi qe j...on t'ligė prej Zemres)!
Pėr me "Thy" veq lodhni se s'mundeni me na kalu!
Nashta Rinora 4 e Insomnia skemi, po e kemi Duplex'in , Prime'n, Zone'n...etj edhe e dijmė fort mirė qka osht Muzika!
Pėrveq Dulit e Medes, mundet me u ngu edhe muzik tjetėr!
Boll jemi t'depresionum mos na shtoni hala aman
Do Zoti po pshtojmė e po pshtoni"


:biggrin:


ahhhhhha No comment! :wink:

Pulebardha
02-08-12, 19:11
Pėrshėndetje;

dren gashi, bėma njė nder dhe tregona ti, cka ju bėn juve nė vendlindje, mė t^veqant se neve ne Mėrgim...

P-B Ne mundemi qė pushimet tona me i kalua diku ne bot, dhe jam shume e bindur se mundemi edhe me lire...
edhe me mė shumė rrespekt... kam ndegjua epitete prej mė tė ndryshmeve.... pėr mėrgimtarėt... zakonisht shoqėrit e uleta i kan kėto sjllje.
S keni faj se jeni ne transicion... mesohen gjerate mundemi

emine
02-08-12, 20:22
Po de po....
Menja njerit a sen i quditshem,shumica nisen me mendime se jan dicka ma special pse jetojne ne perendim,realiteti se si jetojne a krejt tjeter,,,a per keqardhje kjo tem
Une mendoi se shumica e njerzve qe jetojne ne Kosove,edhe nje plak me 4 vjete shkolle,a ma mire ne mend se shumica ne perendim,jo qe i ka ba perendimi te vecant njerzit,po i ka qite fare,,,,kurre njerz s'bahen,prej kreditav,dhe prej puneve te kqija,,,,
E per cka me shite mend Ne Kosove,,,,ka cofe moti kto fore,

turisti
02-08-12, 21:45
Me ban te veqant se jam TURIST.Turist ketu,turist atje......

natyra
03-08-12, 01:49
ah vendlindja ime,ndihem e veqant se shijoje gjithe ate ngrohtesi dhe dashuri te njerezve te mije,pos asaj ndihem si dikure e vogel e dashur dhe gzohem,asgje ska ndryshu dhe sdo ndryshoi kurre,perball njerzve te mije ndihem gjithmone e vogel,dhe perkulem duke i dashur si gjithmone
thjeshte shijoj cdo gje ,sepse largesia me ben te kem malle edhe per rruget me gropa dhe me balte,,,,dhe njerzit qe jan aty nuk ja dine peshen dhe nuk e dine mallin e nje njeriu qe ka marr ruget e botes dhe kudo ndiene nostallgji per ate vend ku eshte rritun

Emine sa Identik! Qe qenkem me fjalet e parashtruara larte(nga ti):smile:

Nuk kisha qka shtoi,pervetem VLERSIME

qdo te mire ju uroi...

Natyra.

jEtA_1
03-08-12, 10:14
Shume gjera me bejn te veqant se pari dashuria ndaj vendit ku jam lindur dashuria dhe malli qe kam per familjen dhimbja per njerzit qe shoh ne varferi dhe nuk kan perkrahje nga askush jam shume e lidhur me vendin tim ah cfar ndjenja perjetoj kur afrohemi afer aeroportit fushat e vendit tim jan me te bukura me te gjelberta

lovely
03-08-12, 12:47
Nashta titulli i temes, eshte pak gabim.

Te veqante? Asgje.

Te ndryshem? Disa gjera.

Realiteti eshte se, ka njerez prej te gjitha llojeve, si ne Kosove, si jashte saj.


Njoh disa njerez ne gurbet, qe kane mbet me mentalitet, qaty ku jane kan kur e kan lshu Kosoven, dmth me mentalitetin e para 20-25 vjete.

Njoh njerez ne Kosove, qe jane njerez te kompletuar, me kulture, sjellje e gjithcka.

Ki sociallca ne gurbet, ki milionera ne Kosove, dhe e kunderta.

Shkurt, njoh kafshe ne gurbet, njoh kafshe ne Kosove.
Njoh njerez ne gurbet, njoh njerez ne Kosove.

Por, ne pergjithesi, vendi ku jetojne, normal qe ka pas ndikim ne shumicen prej tyre, e sidomos te rinjte.

Ndryshimet qe lehte mundesh me i verejte, jane;
Rrobet
Dukja
Sjelljet
Komunikimi, etj.

Kalimero
03-08-12, 15:39
Nashta titulli i temes, eshte pak gabim.

Te veqante? Asgje.

Te ndryshem? Disa gjera.

Realiteti eshte se, ka njerez prej te gjitha llojeve, si ne Kosove, si jashte saj.


Njoh disa njerez ne gurbet, qe kane mbet me mentalitet, qaty ku jane kan kur e kan lshu Kosoven, dmth me mentalitetin e para 20-25 vjete.

Njoh njerez ne Kosove, qe jane njerez te kompletuar, me kulture, sjellje e gjithcka.

Ki sociallca ne gurbet, ki milionera ne Kosove, dhe e kunderta.

Shkurt, njoh kafshe ne gurbet, njoh kafshe ne Kosove.
Njoh njerez ne gurbet, njoh njerez ne Kosove.

Por, ne pergjithesi, vendi ku jetojne, normal qe ka pas ndikim ne shumicen prej tyre, e sidomos te rinjte.

Ndryshimet qe lehte mundesh me i verejte, jane;
Rrobet
Dukja
Sjelljet
Komunikimi, etj.

o mus na lasht be zoti pa kafsh oj dijuze ,he :biggrin:

LaDy_Diaspora
28-10-12, 01:15
1-jeni te veqant nga ne se jeni me te kulturuar
2-se keni pare me shum se ne
3-keni stil evropian
4-apo qe keni ndihmuar kosoven gjat luftes
5-qe keni vetura te bukura
6-apo se na nuk kemi jet pa ju
7-dhe qysh do ta kishi ndier veten ne ven tonin

Asgjė hiq.
Pėr ata qė na duan dhe na respektojnė jemi ata qė jemi, s'kemi gjė mė tepėr pse jetojnė nė mergim.

Hajra
28-10-12, 10:09
.....ne shumicen e rasteve sjelljet, per ndryshe jemi te njeit ju jeni te pa kenaqur atje dhe ne jemi te pa kenaqur ne mergim, kjo eshte e gjitha.

halla e madhe
28-10-12, 16:14
..asnje ndryshim, pos marifeti shifet kur je njeri si ne gurbet ashtu edhe ne Kosove:smile:

Oqeani
28-10-12, 17:17
Po me ben diē, shume, kur ulem me ish koleget e mi dhe shpesh humbi mendjen ne ate : Eh perse une nuk jam ēdoher ne ket rreth, ēfar me gelltiti!
( Shpesh ne biseda "humbem" sikur nuk jam aty !!!! )

Jazzcaffe
14-01-14, 09:21
Njė e veēantė qė mė bėn kur shkoj nė vendlindje, ėshtė se nga malli , unė shlirohem dhe i dorzohem botės sė emocioneve dhe tė sinqeritetit, por ata nė vendlindje, pikėrisht familjarėt, ata tė shohin dy ditė nė sy e me mallė e pastaj t'i shohin xhepat.... ! Kjo aromė hipokrizie mė bėn tė ndjehem i tradhėtuar .