PDA

View Full Version : Harta e Kosovės


Naki
20-01-06, 20:53
Harta e Kosovėshttp://www.kosovamail.com/images/kosova-map.jpg

Barbaroza
29-01-06, 13:53
http://mysite.verizon.net/vze7b2yg/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/kosova.gif

Barbaroza
29-01-06, 14:01
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/15/Kosova-map.jpg/514px-Kosova-map.jpg

Mustaqedredhur
07-01-07, 14:30
Atlasi i qyteteve te kosoves , ne PDF forme , shkarkoni ng aadresa :

http://kosova.org/al/map/atlas/index.asp

Kosova pamje 3d:

http://kosova.org/bilder/maps/kosova_3d_1024.jpg

Zero Cool
03-03-07, 15:23
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/Avatars/Kosova.jpg

Artisti
27-04-07, 08:29
A ka ndonje harte ku jane edhe rruget e shenuara ?

.

Tomori
14-03-08, 13:33
http://www.kosovorailway.com/new/uploads/media/harta.JPG

uck_aksh
14-03-08, 15:04
Kosova nga sateliti

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/kosovosatelit.jpg

Zero Cool
17-03-08, 15:15
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/kosova_3d_1024.jpg

Zero Cool
17-03-08, 15:15
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/ZC/kosova-map02_Resized_300x286.gif

Shpat
24-08-08, 21:31
Hartė e lashtė ilire
Arkeologet gjejne harten me te vjeter te botes perendimore.

Harta me e vjeter e botes perendimore qe daton nga vitet 500 p.e.r. eshte zbuluar ne Italine jugore, ne regjionin ku jetonin Mesapet. Harta paraqet Mesdheun. Vendet jane paraqitur me pika ashtu siē behet edhe sot. Vetem emri i detit te Tarantit eshte shkruar ne greqishte "Taras", kurse pjesa tjeter e hartes eshte ne Mesapishte. Detet jane ilustruar me vija zig-zage qe paraqesin valet. Perveē qe eshte harta me e vjeter, kjo gjithashtu tregon se iliret ishin duke bere harta para se te benin te tjeret psh romaket ose greket.

Ketu eshte nje fragment i hartes:

http://img234.imageshack.us/img234/165/attachmentkz2.jpg

Marco
20-05-09, 00:54
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/Avatars/Kosova.jpg


hahah e perkrahi ket hart po apet jav paske lan veriun e Mitrovices shqiptarve te ndershemper naj dallaver a naj biznis me bo me shki

Amina
24-02-11, 22:38
http://www.ufp-ks.com/Imgs/harta_koseves.gif

Neferta
25-02-11, 14:30
A ka ndonje harte ku jane edhe rruget e shenuara ?

.
Sa po e paguan se po dal ne pazar po e blej. jo te gjitha po pjesa me e madhe e rugve tu kosoves si te veriut ashtu edhe te jugut ska patriotizma pa para.Vertet kam degjuar se eshte ne projekt e siper nje harte elektronike po deri ne distribuimin e saje nuk kam adres te firmes po se shpejt pas 1 viti sigurisht qe enti do ta blej per interesa kombetare klm

Neferta
01-03-11, 18:01
http://www.eulex-kosovo.eu/training/?id=5&material=25 njehere eshte ne perdorim e pastaj do ta shofim.

Makresh
14-03-11, 00:20
Selam per besimtaret.

Nuk do t'komentoj asgje per fillim, thjesht do ta postoj nje hartė t'epokės kur Kosoven e sundonte dinastia e Vuk Brankoviēit dhe tjetren kur e shkaterroi kete dinasti Perandoria Osmane duke e emeruar ate si "Vilajeti i Kosovės" me dy legjenda te shkurtera.


http://m1.ikiwq.com/img/xl/M8sZ0s4wuMWBFHef8jANhc.png

Kjo eshte nje hart, qe disa krenohen ne emer te fese se te "pareve".

Kurse kjo me posht eshte nje hart, qe patriotat me te mdhenje te kombit Shqiptar, synojn ta riformojn !
Per shumicen sot, eshte e parealizueshme.

Shiqoni vet :

http://www.tlfq.ulaval.ca/axl/europe/images/albanie-vilayets-map.gif

Makresh
14-03-11, 00:29
http://web.mit.edu/cascon/maps/greater_albania_1878.jpg

Shqipėria natyrale dikur,...

---------Dhe Shqiperia e coptuar, sot !

http://www.bourse-des-voyages.com/com/images/cartes/carte-albanie.gif

King_Gentius
10-04-11, 16:36
I imagjinon telegrafet e asaj kohe

Shqiptaret: Ne dum nje vilajet
Sulltani:Po pse nje?
Shqiptaret: Po sa?
Sulltani: Po kater
Grekosllavet: Po pse kater?
Sulltani: Po sa?
Grekosllavet: Po zero
Shqiptaret: Po pse zero?
Grekosllavet: Po sa?
Shqiptaret: Po nje
Sulltani: Po pse nje?
Shqiptaret: Se Zoti vet e tha me goje,
qe kombet shuhen permbi dhe,
Por Shqiperia do te rroje,
Per te per te luftojme ne :)

Neferta
11-04-11, 15:32
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/42/Dr_map_27.jpg

Zero Cool
29-06-11, 22:30
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/179827_150861611638752_100001447436547_298002_2626 659_n.jpg

Makresh
30-06-11, 07:57
I imagjinon telegrafet e asaj kohe

Shqiptaret: Ne dum nje vilajet
Sulltani:Po pse nje?
Shqiptaret: Po sa?
Sulltani: Po kater
Grekosllavet: Po pse kater?
Sulltani: Po sa?
Grekosllavet: Po zero
Shqiptaret: Po pse zero?
Grekosllavet: Po sa?
Shqiptaret: Po nje
Sulltani: Po pse nje?
Shqiptaret: Se Zoti vet e tha me goje,
qe kombet shuhen permbi dhe,
Por Shqiperia do te rroje,
Per te per te luftojme ne :)

Vilajetet jan kantone,
Zvicrra numeron 27 kantone,
4 gjuhe nacionale.
Po aq e madhe sa Shqiperia Natyrale (sipas hartes Otomane).

Zero Cool
12-07-11, 17:28
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/216512_182749565110701_100001269773081_481136_4962 520_n.jpg

Zero Cool
26-07-11, 20:57
Ushtria e Kosovės

Ēdo kush duhet tė di
Edhe Kosova ka njė ushtri
Me njė vlerė pėrparimtare
Ka lindur nė luftė
Si ushtri ēlirimtare
Dhe nga dhuna e armikut
Bijtė tan zemėr ēelikut
I vunė zjarrin serbosllavisė
Tė thyej qafen pertej Rusisė
Nga ēdo anė kur thirri atdheu
Vinin me radhė si dikur Skėndėrbeu
Ta shpetojnė popullin shqiptarė
Nga armiqtė gjakatarė
U tubuan nė Koshare
Nė Ushtrinė Ēlirimtare
Thyen guret qė ndanin emra
Dhe bashkuan miliona zemra
Dhanė kushtrimin besa,besė
Tė luftojmė pėr liri
o mos tė ekzistojmė mė nė robėri
pėr Kosovėn token arbėrore
denbabaden ilirodardane
kur pėr mbret ishim zot vetė

Zero Cool
01-10-11, 09:20
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/296420_267769896590326_158139104220073_869827_7684 02816_n.jpg

Neferta
14-10-11, 11:59
VERSIONI ME I RI PER ORIENTIM eshte shum i thjesht vetem e shkruani emrin e lokacionit
http://www.openstreetmap.org/

Zero Cool
20-10-11, 23:06
Po gėzohet plaku
Gėzohet fėmija,
E zhgėnjyer mbeti
Shtriga plak Serbia.

Feston kombi ynė
feston shqiptaria,
pas shum shekuj pritje
na erdhi Pavarsia.

Krenohu me bijt e tu
O’Kosovė heroine
bijt e tu mė tė mirė
tė bėnė sot tė lirė.

Sa trima na vdiqėn
tė tjerėt na i vranė,
qė tė jeshė krenare
Ata dėshmorė ranė.

Dėshmorė ra
burėrisht mė i pari,
trim mbi trima
Adem Jashari.

E gjithė bota pyesnin
ga e muar frymėzimin
mos harioni shokė
Isa Boletinin.

Bajram Curi plaku
Shotėn trimėreshė,
pėr krah sajė Azem Galica
nė kėmbė e tan malsia.

Pėrpara u printe
vet Ahmet Delia,
kalorės mė i miri
qe Shpend Dragobia.

Krenohet sot Kosova
krenohet shqiptaria
tė rojė kombi ynė i lashtė
t’i rojė me shekuj
Kosovės pavarsia.

Po kremton Kosova
pranė sajė Maqedonoia,
Hoti plava ,Gucia
presheva dhe Ēamėria.

Tė punojmė e tė mėsojm
Se punėt po shkojn mbar
ta bėjmė realitet
bashkimin gjithkombėtar.

Urime pavarsia
O’Kosova nėnė,
E festofshim kėtė ditė,
Sa tė ketė diell e hėnė.

Zero Cool
21-10-11, 21:28
Gurėt e kullės
Sė lashtė,
Syzgjuar pėrherė,
Nė mort
E nė dasma...
Dhembja merr frymė
Pėrvuajtshėm
Nė ėndrrat e mia
Tė pėrgjakura.
Kosovė
Ti, krenaria
E dhimbjes sime.
Kosovė
Ti,
Dhimbja
E krenarisė sime.
Kosovė
Ti,
Krenaria
E krenarisė sime.