PDA

View Full Version : “Jehonė nga Iliria”


dodona
02-02-06, 23:05
Parashqevi Simaku bėn Hollivudin tė flasė shqip
Gazeta SOT


Hollivudi kėtė rradhė do tė flasė shqip nėpėrmjet kėngėtares sė njohur Parashqevi Simaku. Kjo pėr arsyen se kėngėtarja shqiptare, Simaku ka bėrė njė kontratė nė Hollivud me studion diskografike ku kanė nxjerrė albumet e tyre edhe Majkėll Xhekson, Mariah Carey, Britney Spears e shumė nga gjigandėt e muzikės botėrore. Kjo CD e Simakut do tė jetė nė shqip dhe pėr herė tė parė njė kėngėtare nga vendi ynė ka mbrritur deri nė kėtė kulminacion. Kjo arritje ėshtė nė saj tė punės shumėvjeēare tė kėngėtares nga Kavaja e cila me zėrin e saj brilant ka ēuditur audicionin ndėrkombėtar. Simaku ėshtė njė ndėr kėngėtaret mė tė njohura nė Shqipėri deri nė vitet 90-tė, por pas kėtij viti ajo emigroi nė SHBA, ku kėrkoi me ambicie profesionale tė lartė, bashkėpunimin me shtėpitė diskografike mė tė njohura tė globit. Dhe mė nė fund shpėrblimi i punės shumėvkeēare tė saj nuk ka vonuar. Titulli i albumit tė Simakut ėshtė gjithashtu plot kuptim, njėlloj si kumbimi i kėngėve shqiptare qė interpretohen plot vitalitet nga ylli i muzikės sonė. Muza Records dhe Hollivudi i bazuar nė Lunaticworks and Reincarnate Music, kanė lanēuar njė album tė ri tė artistes sė njohur shqiptare Parashqevi Simakut. Albumi i saj ėshtė i gjithi nė gjuhėn shqipe dhe titullohet “Jehonė nga Iliria”. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ky album do tė shpėrndahet nga distributori Sony BMG. “Jam shumė e lumtur qė mė ėshtė dhėnė kjo mundėsi, qė tė shfaq muzikėn time nė arenėn ndėrkombėtare. Dua tė falenderoj Robert dhe Jason Whittington qė mė dhanė kėtė mundėsi. Pėr mua Shqipėria do tė mbetet gjithmonė vendi i poetėve, heronjve dhe i muzikės”,-thotė Simaku. Whittington nga Lunaticworks/Reincarnate thotė: “Jemi me tė vėrtetė shumė optimistė ndaj kėngėtares Simaku, e cila ėshtė njė artiste unike. Muzika e popullit tė saj, ėshtė e padėgjuar nė botėn moderne dhe zėri i saj sė bashku me muzikėn bėjnė njė thirrje globale.” Albumi “Jehonė nga Iliria”, pėrmban 10 kėngė origjinale nė shqip e miksuar me muzikėn Folk dhe muzikėn amerikane moderne. Kėngėtarja Simaku ka shkruajtur dhe ka qenė producente e kėtij albumi, me ndihmėn e bashkėshortit tė saj Robert Nolfe. Albumi ėshtė realizuar nga studioja Sony/BMG, ku do tė shpėrndahet nėpėr dyqanet diskografike mė 21 shkurt tė kėtij viti dhe do tė lanēohet pėr shitje nė disa webside si: Tower Records, Amazon, Best Buy, Circuit City dhe shumė tė tjera. Kėnga e titulluar “Haxhireja”, do tė lanēohet nė adresėn e internetit muzarecords.com, e cila bazėn e ka nė NeėYork. Studioja diskografike Sony BMG, ėshtė njė nga distributorėt mė tė mirė tė muzikės nė botė dhe zyrat e tij i ka nė Neė York. Kurse Lunaticėorks rend mes industrisė sė muzikės sė Jason Wihhtington dhe Reincarnate Music, tė cilat bazėn e tyre e kanė nė Hollivud.


www.muzarecords.com


www.simaku.com