PDA

View Full Version : A kan devijuar shqiptaret ne europe


pirro
10-02-06, 18:32
Cka mendoni a po njollosin vendin e tyre shqiptaret ne europe me veprime te ndryshme kryesisht kriminale?

Sport_Billy
14-05-06, 22:40
Cka mendoni a po njollosin vendin e tyre shqiptaret ne europe me veprime te ndryshme kryesisht kriminale?

JO. Gjeneralizimi egziston ne gjdo vend te botes!

LOJETARI
15-05-06, 11:09
Fjalia hyrese apo titulli i kesaj teme eshte paksa e paqarte dhe lene vende per keqekuptim .Nese flasim per veprime ,kryesisht kriminale siq thote perpiluesi i temes , atehere mendoj se cdo fjale tjeter eshte e tepert .Nese do diskutonim per sjelljet tona jashte vendit dhe reflektimin e tyre ndaj atedheut, besoj qe eshte teme interesante dhe do duhej t“i jepej nje qasje objektive.
Nuk munde te jemi indiferent ndaj atyre qe kane bere dhe bejne veprime te tilla te klasifikuara si kriminale .Veprime te tilla ka pase ,ka , dhe padyshim qe do te ket edhe ne te ardhmen .
Mirpo , ne shqipetaret qe jetojme jashte atedheut ,sigurishte qe kryejme edhe veprime tjera qe assesi nuk munde te quhen njollosje e vendit .Sepse ,ne Evrope jeton nje numer shume i madhe i joni ,duke filluar nga punetori i thjeshte e deri te akademiku ,andaj edhe dihet ndihma qe behet nga ne, si ne rrafshin material edhe ne ate intelektual .

pirro
15-05-06, 18:00
Sport_billy
Mire e ke se gjeneralizmi ekziston mirpo kur merret parasysh numri i banorve shqiptar ne europ dhe nurmri i etniteteve tjera ,dhe kur behet krahasim per veprat penale shqitaret dalin se bukur shume prijn ne kete delikte.Ne nuk mund te presim qe te themi se edhe ruset dhe kinezet kryejn delikte te renda dhe nuk mund te krahasohemi me ta, ata i kan me milona dhe milarda banor, ndersa ne me keta pak banor qe kemi dhe prijm per shume gjera para tyre.

jadore
10-06-06, 17:18
Cka mendoni a po njollosin vendin e tyre shqiptaret ne europe me veprime te ndryshme kryesisht kriminale?

ne cilen drejtim te devijimit ????

i ligu si i ligu , si jashte vendit ,sikurse mbrenda vendit ! e keqja qendron qe devijimet nuk jane vetem turp ( si anti vlere morale) ,dhe me e keqe eshte pasoja , (akti i kryer).......kudo qe ndodh, ne diaspore apo atdhe ...!!

Arb
13-06-06, 23:12
Mbahuni bre...

Gentiani
14-06-06, 17:33
Cka mendoni a po njollosin vendin e tyre shqiptaret ne europe me veprime te ndryshme kryesisht kriminale?


Ata shqiptarėt me veprime tė ndryshme kriminale nė Evropė, dėnohen me emėr dhe mbiemėr tė tyre personal nė aktakuzat qė i ngarkojnė dhe dėnimet qė u shqiptohen atyre!

Nė radhė tė parė ata njollosin dhe sakatosin vetėvehten e tyre.

Artisti
17-06-06, 08:48
Ah qka kishin deviju shqiptaret ne Kosove se:biggrin: .

Shqiptaret ne Diaspore nuk munden me deviju,se ata ecin paralel me kohen po i ruajn zakonet e vjetra .


.

Murgesha
17-06-06, 12:14
Ah qka kishin deviju shqiptaret ne Kosove se:biggrin: .

Shqiptaret ne Diaspore nuk munden me deviju,se ata ecin paralel me kohen po i ruajn zakonet e vjetra .


.

Pajtohem i nderuar me kėtė shkrimin tėnd.
Edhe pse isha atje nuk takova mė traditat e vjetra, por disa tė reja qė thėn tė drejtėn mua nuk mė pėlqyen.

Arb
17-06-06, 17:24
Pajtohem i nderuar me kėtė shkrimin tėnd.
Edhe pse isha atje nuk takova mė traditat e vjetra, por disa tė reja qė thėn tė drejtėn mua nuk mė pėlqyen.

Aq shume i paskan fshi te rejat perpara a? I paska honger dreqi!

Ani, a kalove mire?

Psikologu
19-06-06, 12:11
Kriminaliteti ka qenė dhe do tė jetė cdo here pjesė pėrberese e cdo shoqerie njerzore , pamarrėparasysh se ku dhe si .
Shqiptaret nė diasporė , nė fakt , cka edhe ėshtė e vertet , kan ruajturė shumė e mė shumė zakonet e vjetra dhe prapė vazhdojnė tė i ruajnė.
S“do tė thotė se ecja pėrpra e njė shoqerie , ose transferimi i shoqeris nė njė prioritet tjeter ka tė bejė me humbjen e zakoneve dhe traditave , por sidoqoftė, pak a shumė duhet tė ruhen ato tė cilat janė tė mira , tė cilat janė me plotė nderė dhe fisnikeri.
Tė themi qe shqiptaret kan berė krime tė ndryshme ne regjistrin e kriminalitetit neper Evropė , mundemi edhe tė pajtohemi me ketė, por siq e thash edhe me heret, ne cdo shoqeri ka pasur dhe ka kriminalitet, edhe ne Kosovė edhe ne cdo vend tjeter.
Ne shumė tema shkruhet se ėshtė njė mangesi pėr shqiptaret ne diasporė , por ketu , nė asnjė rast , nuk mundemi tė konkludojmė se njė mangesi ose zbrazeti e tillė gjindet ne mjedisin ku jetojnė dhe veprojnė shqiptaret , e ata tė cilet e shikojnė vetem interesin personalė e largohen nga interesi kombetar , ata gjinden edhe ne Kosovė e Shqiperi e kudoqoftė.
Kisha rastin tė vizitoj edhe shkollen shqipe ne Philadelphia , shkollen shqipe ne Detroit , dhe kishen katolike ne Detroit , gjė tė cilat me lan pėrshtypje tė gezuarė dhe tė lartė vlersuarė pėr lidheshmerin e shqiptarve ne ato vende, edhe pse ne shumė vendet e Evropes kam vizituar me kohen shumė shoqata shqiptare tė cilat punojnė ne ruajtjen e gjuhes zakonit , tradites dhe ndjenjes kombetare.
Pra , shqiptari , pamvarsishtė se ku jeton e vepron , ka pėr obligim moral qė tė jetė sa me aferė ruajtjes sė idealit kombetar dhe tradites pozitive tė gjysherve dhe stergjysherve, edhe pse njeriu nuk duhet tė harroj se ;
Njeriu ka me borgjė tė ruaj nderen e vetė , tė tė parit tė tij dhe tė atyre qė do tė vijnė pas tij.

musl|m
20-06-06, 01:02
Devijimi i Shqiptareve eshte ne kontinuitet edhe ate me shpejtesi marramendese, shumica po mundohen te kopjojne nga popujt tjere tradita tjera si raperizmi i zezakve, moda e gjermanve, klubet e nates te zvicrranve dhe shum e shum sende tjera te cilat i bejn njerez qenuk e din kete shprehjen qe e kam edhe ne avarta!

Pra po e permbylli me kete shprehje: Me i mire eshte nje origjinal i keq se sa nje kopje e bukur!

vendasi
20-06-06, 04:01
Devijimi i Shqiptareve eshte ne kontinuitet edhe ate me shpejtesi marramendese, shumica po mundohen te kopjojne nga popujt tjere tradita tjera si raperizmi i zezakve, moda e gjermanve, klubet e nates te zvicrranve dhe shum e shum sende tjera te cilat i bejn njerez qenuk e din kete shprehjen qe e kam edhe ne avarta!

Pra po e permbylli me kete shprehje: Me i mire eshte nje origjinal i keq se sa nje kopje e bukur!
Devijimi i Shqiptarve eshte ne kuntuinitet edhe ate me shpejtesi marramendese,
Mire e ke, ne qofetese vazhdojme ti ndegjojme Vehabijnte e derguare dhe lejojme qe ata ti mbjellin ne koka tona shprehite apo idete e tyre te smura,ne ardhmerine e aferte pjesa dermuese e popullates Kosovare do te shendrrohet ne Vehabinje.
Duket se prape zoti Muslim nuk e shefe qimen ne ushim te vete......

Albanian4Life
24-06-06, 01:18
Devijim????? jo nuk mendoj ashtu nuk osht devijim nese mirremi me droge apo business tjeter , gjihmone e kemi pas tradite, kshtu jemi nuk ndryshojm, e pse shqiptari verehet si person i rrezikshem ne evrope??? sepse don vetem ta mbaj nje imazh, te respektohet ball tjerave komuniteteve te huaja siq jane zezaket apo arabet.Duhet t'ju tregojm se kush jemi ne e jo te tregohemi qyqana. Hajde kalofshi mire.

pirro
28-06-06, 18:10
Une mendoj qe kan devijuar, mirpo gjdo kush e she ndryshe devijimin e njerzve (shqiptarev).aktet vandale dikush e sheh si akte patriotike , dikush i sheh si akte individuale, dikush si kolektive(qe demtojne imazhin e kombit).Une mendoj ne kete te fundit ma shume se shqiptaret po demtojn shume kombin e vete sepse veprojn ne menyre te organizuar dhe ne shumicen e rasteve ata mbrenda ne grupe veprojn vetem shqiptaret, dhe kjo i ben shqiptaret ti etiketojn si ''mafia shqiptare""vandalet shqiptar"etj.

Artisti
28-06-06, 20:41
Une mendoj qe kan devijuar, mirpo gjdo kush e she ndryshe devijimin e njerzve (shqiptarev).aktet vandale dikush e sheh si akte patriotike , dikush i sheh si akte individuale, dikush si kolektive(qe demtojne imazhin e kombit).Une mendoj ne kete te fundit ma shume se shqiptaret po demtojn shume kombin e vete sepse veprojn ne menyre te organizuar dhe ne shumicen e rasteve ata mbrenda ne grupe veprojn vetem shqiptaret, dhe kjo i ben shqiptaret ti etiketojn si ''mafia shqiptare""vandalet shqiptar"etj.


pirro,kadale kadale se nuk eshte krejt qysh po thue ti.

Njehere ne lajmet gjermane u lexue nje lajm "Ne Hmaburg te gjermanise u nxin mafia shqiptare,ne kete grup jane pese gjermane dhe dy shqiptare"

Pese gjermane e dy Shqiptare,mafia shqiptare diqysh kur pi shohketa numra mendem me thane se kjo ishte mafi gjermane,po ne ate kohe ka pase mediumi gjerman vetem lajme te kqija per shqiptare me jep se i kane pague shkijet per ate pune,po kur e pane se qfare populli genjeshtar,vrastar jane serbet,u mbrapsuen me keto lajme.


Artisti

Guri i madh
01-07-06, 23:41
pirro,kadale kadale se nuk eshte krejt qysh po thue ti.

Njehere ne lajmet gjermane u lexue nje lajm "Ne Hmaburg te gjermanise u nxin mafia shqiptare,ne kete grup jane pese gjermane dhe dy shqiptare"

Pese gjermane e dy Shqiptare,mafia shqiptare diqysh kur pi shohketa numra mendem me thane se kjo ishte mafi gjermane,po ne ate kohe ka pase mediumi gjerman vetem lajme te kqija per shqiptare me jep se i kane pague shkijet per ate pune,po kur e pane se qfare populli genjeshtar,vrastar jane serbet,u mbrapsuen me keto lajme.


Artisti

ndoshta ne vitet 90 deri ne vitet 99- ka pas edhe te till po fill mbas mbarimit te luftes ne kosov te gjithve gjermania i ka kthye ne kosov tani gjermania nuk ka telashe me shqiptaret

Psikologu
05-07-06, 09:05
Devijimi i Shqiptareve eshte ne kontinuitet edhe ate me shpejtesi marramendese, shumica po mundohen te kopjojne nga popujt tjere tradita tjera si raperizmi i zezakve, moda e gjermanve, klubet e nates te zvicrranve dhe shum e shum sende tjera te cilat i bejn njerez qenuk e din kete shprehjen qe e kam edhe ne avarta!

Pra po e permbylli me kete shprehje: Me i mire eshte nje origjinal i keq se sa nje kopje e bukur!

Shqiptaret , para ardhjes sė Turkut ne trojet tona , kan pasur njė kulturė tė madhe dhe tė lirė ( kujto martesen e motres se Gjergj Kastriotit) pra , pas futjes sė Islamit si njė dryjim , edhe i lirisė , shkolles , fjales , shprehjes, marteses etj , keto muren kahje thuja tė erretė qe shqiptaret (jo tė gjithė ) ishin nga Lindja e mesme dhe pėr ketė edhe na u rrjep lekura.
Lirija e sjelljes sė lirė , vendosjes ,mendimit dhe shprehjes , duhet tė jetė kryesorė ne njė shoqeri e cila me ketė arrinė tė jep frutin e vetė ne civilizimin total njerzore, duke ditur tė e respektojė njeriun si qenje njerzore pa dallim gjinije.
Hiq ma tė mira nuk janė ato qė mbeshtillen e lidhen , por cdo gja bazohet ne edukaten dhe karakterin e vetė njeriut si individė.