PDA

View Full Version : Si behet dasma ne vendin tend...


Kercovari
17-02-06, 08:49
http://galeria.albasoul.com/albume/album83/dasma_shendelli.sized.gif

Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?

teutaA
13-11-09, 04:50
qysh te kesh pare :smile:

emine
13-11-09, 09:21
qetu a,shkojne me kerr e kali vnojne kunore,shkojne ne restoran pijne pijne edhe nusja bashk me ta,bahet si gjaja edhe ka 5 i sabahit i ngrehin zhag e i qojne te shpija,,,,

sherri
13-11-09, 11:20
.............tallava,!perziemje e traditcionales?(edhe kjo nese esht taradit-shqiptare) me nje moderne-gjysmake.....tallava po del merre si ta merresh.

ps.Kercovari,! kure e ki njet kysmet??

Idila
14-11-09, 19:46
http://galeria.albasoul.com/albume/album83/dasma_shendelli.sized.gif

Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?
Para disa vitesh morėm njė nuse nga Kėrēova. Shkuam neve krushqit siē ėshtė zakoni ta marrim nusen. Kur doli nusja nga shtėpija, ulėrinte: Uuuuuu, uuuuuu.....
Thashė me vete, o Zot po ēka kjo tani, mos ndoshta ka ndėrruar mendje?!
Ditėn e dytė pas dasmės e pyeta: Pse qaje ashtu...?
-Ashtu ėshtė adeti tek ne - tha, nėse nuk qan, e ke parasysh se ē`do tė mendojnė tė tjerėt?
Ah po i thashė - pasi mė vajti mendja se ē`donte tė thotė!
Por mė sė shumti mė befasoi e ėma tek thirrte: Domaēinka e nėnės....! :biggrin:

Por, nuse pėr merak e kemi. :smile:

shfletuesi_
14-11-09, 20:00
Valla kshtu po tregoj fije per pe.

Kur e kan marr qet nanen teme ska pas pare te madhe ate kohe, gjyshi ka shit nje Pen Kije edhe ka ba dasem te madhe.
Tash kur martuam agjen procedurat e dasmes ishin keshtu: Ne mbremje u mblodhem te gjithe dhe formuam nje liste se ke ta therrasim ne dasem, filanin, filanin, filanin, filanin, filanin fistekun te gjithe ishin te ftuar- rrithi i ngusht familjare i madh i vogel - qe ne ora 12:00 te jen ne vend ku do mbahej dasma.
Per burra kemi vendosur nje shator te madh , ndersa grat shkuan ne shpi se kishin te ndrrohen, jo futanin jo jelekun, jo dimijat jo m'the jo t'thash. E mir boll erdhi koha me u nis me marr nuseen..

burrat hyn neper kerre mire boll prit e prit e prit e prit grat spo muj rahatohen , me qoj gjyshi tha shko kqyr te grat he moz vofshin shnosh ato qe dojn me na vonue.. Shkova une qka me pa..s'dishin ka me hy neper kerre, jo qe s'dishin me dite dishin po si nxajke kerri te gjitha ... Eh mire boll shkova i tregova gjyshit i thash , shume kallabllak gra po kan qef tana me shku me marr nusen.. maa tha e halliii - me tha shko thuj filanit a mun vjen me Komb te madh gjysem autobus.. e te thirri une ne telefon e te vjen ai t'ja plotesojm deshiren granimit krejt shkun ne dasem... E qeshtu e tash para 1 viti 1 dasem n'hotel kemi mbajt ama se ka shyhretin e dasmave qe mbahen me tradite tamam shqiptare. Aiii ka ma shume kur e kam pas nis dasmen mi paten qit 3 kapuqa bardh si bora ne koke edhe u dashke me site miell :)

shfletuesi_
14-11-09, 20:00
Kjo ishte teper... :)

Idila
14-11-09, 20:03
Kjo ishte teper... :)
Hahahaha ah dreq o dreq, je njė shejtan i vogėl ti.... :D :smile:

~AnnA~
14-11-09, 20:13
http://galeria.albasoul.com/albume/album83/dasma_shendelli.sized.gif

Nje fjale popullore thote:Dy gezohen te tjeret terbohen!
Tradicionalisht dasmat shqiptare i ngjajne njera tjetres,me disa dallime nga krahina ne krahine,nga qyteti ne qytet,nga fshati ne fshat.
Po te marrim shembull dasmen Kercovare vitet e fundit jan be shume ndryshime ne krahasim vite me pare,po eshte ruajte tradita shekullore si p.sh.Dhendri nuk shkon te marre nusen po ia sjellin krushqit dhe krushkat.Vajza, tre dite me pare se te shkoje te burri e mbuluar me "duvak" nje shami e stolisur bukur,qan vajzerin dhe leshim te pragut te shtepis dhe ndarjen nga prindrit dhe vellezris.Vite me pare,edhe nusja edhe dhendri mbanin te veshur veshje tradicioni folklorik te pergetitur nga vete dora e nuses,si kemisha e stolisur me hoja "Shalli"brezi i punuar poashtu me vete duarte e nuses,skutare ngjyre te kuqe ngjyre gjaku,jeleku i punuar me mjeshtri te madhe nga artizan,jelek kadife i qendisur me shirita te ngjyrave te ndyshme,shami "Kavraku i nuseris"poashtu e punuar nga vete dora e nuses.Sot,ndeshim edhe veshjen folklorike kombetare,po edhe ato te Evropizuar sic thone pleqt.
Dasmat dallohen nga ato,dasma ku derdhet vere e raki,dhe dasma pa vere e raki,ku as tek njera as tek tjetra nuk mungon kenga dhe vallja shqiptare.
Shkruani ketu,si behet dasma ne vendin tend.......?

Kercovari, kete qe e ke paraqitur ti, me duket ishte para 15 vitesh ky zakon :smile: se pikerisht keshtu sic e ke pershkruar ti, eshte martuar ne ate kohe( para 18 vitesh) daja im :) por tani koherat me duket kan ndryshuar...
Eshte martuar nje kusherire e imja nga Kercova, erdhi e morri burri...vetem ajo me te shoqin e vet ne nje kabrio edhe te tjeret krushq pas tyre :smile:
kemi marre dhe ne nje nuse ne fisin tone(ketu ne Oher) nga Kercova, ajo as hi as hu nuk beri as nje minute, nuk ju ndi zani, as pike loti nuk e nxorri, e jo mo te qaje tre dite :)

Me sa e di une, nga te gjithe qytetet e Maqedonise, ne Kercove behen dasmat me te medha....nje dasem Kercove( kuptohet, me gjithe teshat qe porositen per nusen) kushton me shume se sa nje vetur gjermani :smile: pra mbi 20.000 euro...

GURI SYLAJ
14-11-09, 20:25
Ne rendt te pare mos i perzini Dasmen e kanagjeqin sepse jan dy ceremoni krejt te ndryshme .Ne njeren kendohet e ne tjetrin qahet -kete po e them kushtimisht!
Ne njerin kendohen kenge gezimi e ne tjetrin kenge dhimbjeje !
Dasma fillon ne mengjkesin e te enjtes me sitjen e miellit nga nje djal i fisit (lagjes) !
Kenga e pare qe kendohet nga qikat e lagjes eshte
"Sot ne Dasmen e kem nise
per hajr te koft o i zoti shpise "
Dhe vazhdon me kenget tjera qe jan pjese e ritit te nisjes se Dasmes!!

AlbaSoft
14-11-09, 20:35
N`kumanov dikur i kishte hijeshi dasmave tani s`i ka hic krejt nje dit behet dasme naten qe nusja shkon ne restoran aty ka muzik nja 5 ore nusja dhe dhendri e qojn nga nje hore e hane torten me qirinj me qon mallin si dasme e shkive per fat te keq.. po ka raste kur po behen dasme nusja 7 zan etj etj u prish mileti humbi bereqeti.

e_martumja
15-11-09, 00:53
Ja ngjet pa harrgjime :biggrin:

teutaA
15-11-09, 04:48
mir e paska pershkru shfletuesi ashtu edhe tek ne niset dasma te enjeten(nejse tash spe kqyrin diten)thirren grat e vllaznillakut nja 4-5 burra i dergojn teshat ne familjen e nuses perderisa grat ne shpi e sitin miellin dhe kenndojn e vallzojn( edhe pse sdi kurr qka bahet me ata miell veq e di qe perpara i kan than pe situm kulaqin)nejse qushtu dita e par e dasmes shkon palidhje nje muzik ja u qet vesht edhe 3 katuneve tjera per rreth dita e dyt e dasmes veq per badihava sen sbojn veq naj bi qe ka koh me shum vjen edhe noj teze qaty sillen tani vjen e shtunja ose dita e tret e dasmes pak me hot atmosfera mledhen bijat e do nipa qaty ne mbramje lujn e kendojn deri von tani vjen e dielja me shku me marr nusen nejse tash shkon kush eshte ne dasem edhe + dhondrri shkon atje tek nusja i presin burrat me nje vend e grat me nje vend pak palidhje po doket tani kur po hyn dhanderri me marr nusen ner gra veq ai burr aty edhe noj vlla i nuses tani vjen nusja ne shpi ata qe kan pare shkojn ne restaurant dhe atmosfera bahet krejt aty ndersa ata qe skan rrin ne shpi edhe ne mbramje kcejn e knojn kur te hyn dhanderri ka nje far atmosfere qaty te dera e dhomes edhe kryhet dasma tani grat e kan edhe nje dit qe quhet dita e grave te hanen me sabah nusja te frizerka deri kah 2 dites hahahah mledhen grat qaty jo nusja kshtu jo ashtu kjo ma e mir kjo me e keqe edhe vjen akshami ja hjekun nuses duvakun a vellon a qysh doni thoni e kendojn pak do keng provokative edhe u kry dasma:smile:

veq nje spo muj me kuptu kur po i thrrasin ne dasem ne restoran qita qe shkojn krushq a ju kthejn buk diten ???

Fshatari
23-02-13, 15:45
Per veti sa here jam martue, veē dasma t'vogla kam organizue! Kam pshtue qashtu me pak krushq, me pak shpenzime!
Burri i mire me 7 gra shojshin ketyne herave!

Dardanesha
23-02-13, 23:16
Se di qysh eshte tash se sjam martu moti :biggrin:

emine
23-02-13, 23:21
Se di qysh eshte tash se sjam martu moti :biggrin:
:biggrin::biggrin:

Zero Cool
23-02-13, 23:21
Se di qysh eshte tash se sjam martu moti :biggrin:

qy qy dmth koke kan martu najhere ? Kallxona qysh ishte atehere (ne kohen e gurit) ? :biggrin:

Dardanesha
23-02-13, 23:26
qy qy dmth koke kan martu najhere ? Kallxona qysh ishte atehere (ne kohen e gurit) ? :biggrin:


hahaha po ather u pat ardh ai tipi veshun me nje lekure arushe edhe me ka kap per floke e drejte ne shpelle :biggrin:

si sot e maj ne mend i ferkojshim guret ne mes vete me dhez zjermin :biggrin:

Zero Cool
23-02-13, 23:35
hahaha po ather u pat ardh ai tipi veshun me nje lekure arushe edhe me ka kap per floke e drejte ne shpelle :biggrin:

si sot e maj ne mend i ferkojshim guret ne mes vete me dhez zjermin :biggrin:

Me siguri ke nostalgji per ate kohe :tongue::biggrin:

Dardanesha
23-02-13, 23:40
Me siguri ke nostalgji per ate kohe :tongue::biggrin:


hmmmm valla kaniher kam...:rolleyes:...


PS: Ma shume per garderoben e asaj kohe krejte origjinal dilsha ne gjueti u kthejsha me garderobe pa pare pa kartele :tongue:...krejte lekure hahaha...

Zero Cool
23-02-13, 23:46
hmmmm valla kaniher kam...:rolleyes:...


PS: Ma shume per garderoben e asaj kohe krejte origjinal dilsha ne gjueti u kthejsha me garderobe pa pare pa kartele :tongue:...krejte lekure hahaha...

Edhe tash njėjtė me njė dallim tė vogėl, krejt lėkurė (edhe ata origjinale, neyse cullak mendova :biggrin: lėkurė njeriu)

Fshatari
23-02-13, 23:51
Se di qysh eshte tash se sjam martu moti :biggrin:
S'pe kuptoj durimin e disave ketu! Po a rrin njeri i pamartuem lum Dardanesha!

Dardanesha
23-02-13, 23:54
Edhe tash njėjtė me njė dallim tė vogėl, krejt lėkurė (edhe ata origjinale, neyse cullak mendova :biggrin: lėkurė njeriu)

Op veq tash po kushtojne qato pak pak material a atehere krejte free krejte veq e kapsha sorren live e hajsha pa harxhime haahaha :tongue:

Dardanesha
23-02-13, 23:55
S'pe kuptoj durimin e disave ketu! Po a rrin njeri i pamartuem lum Dardanesha!


ha ha ha


respekt Fshatar :cool:

Zero Cool
24-02-13, 00:25
Op veq tash po kushtojne qato pak pak material a atehere krejte free krejte veq e kapsha sorren live e hajsha pa harxhime haahaha :tongue:

po de po.

Me kap nje sorre u duft 1 jave dite, me myt ni arush me ja marre lkuren e mu vesh ti si nuse, u vy nje muj dite parapregaditje me krejt katunin (cullaka ne qadra), ose me krejt PDK-ne (incl. kupa+lima), e tash, krejt kto po bohen brenda ores ....:P

Dardanesha
24-02-13, 00:28
po de po.

Me kap nje sorre u duft 1 jave dite, me myt ni arush me ja marre lkuren e mu vesh ti si nuse, u vy nje muj dite parapregaditje me krejt katunin (cullaka ne qadra), ose me krejt PDK-ne (incl. kupa+lima), e tash, krejt kto po bohen brenda ores ....:P

hahhaahhaahhhahhah :biggrin:, qa tu kujtu PDK tash se qyre qysh kallxon ky qe ka ekzistu prej ateher PDK :tongue::cool:

tipi engjellor
24-02-13, 00:32
nuk po bejn darsma hiq me...po shkojn ne deti hahahah

Zero Cool
24-02-13, 00:38
hahhaahhaahhhahhah :biggrin:, qa tu kujtu PDK tash se qyre qysh kallxon ky qe ka ekzistu prej ateher PDK :tongue::cool:

Po de, fara e keqe nuk zhduket ....:P


nuk po bejn darsma hiq me...po shkojn ne deti hahahah

1 vrap kali prej drenice mo ...:D

Dardanesha
24-02-13, 00:41
Po de, fara e keqe nuk zhduket ....:P
1 vrap kali prej drenice mo ...:D


Po de si hithat a zhduken najher :tongue:


Edhe PDK edhe me jetegjatesi edhe po djeg njejte si hithat :biggrin:..me fal a...

tipi engjellor
24-02-13, 00:42
Po de, fara e keqe nuk zhduket ....:P
1 vrap kali prej drenice mo ...:Dpre ku.....per ne deti a.....eshte shkurtu rruga hahahahh

moti kishum pas nevoje per autostrad .....hahah

Zero Cool
24-02-13, 00:43
Po de si hithat a zhduken najher :tongue:


Edhe PDK edhe me jetegjatesi edhe po djeg njejte si hithat :biggrin:..me fal a...

Hajt tash kallxona qysh i bani ju PDK-istat dasmat me hitha (b.....) apo qysh .... ?

Zero Cool
24-02-13, 00:45
pre ku.....per ne deti a.....eshte shkurtu rruga hahahahh

moti kishum pas nevoje per autostrad .....hahah

Po e vertete , moti ka pas nevoje per autostrade, por me thuaj pak tash a po rrshet kali apo po duhet me mathe te kovaēi para se mu nis per rruge (durres) ...:P

Dardanesha
24-02-13, 00:46
Hajt tash kallxona qysh i bani ju PDK-istat dasmat me hitha (b.....) apo qysh .... ?

pse a paske qellu naj dasem t PDK-se qe pe din ahaahahahah :tongue:

PS: Jojo na i regjim do do qe i vran emri PDK qaq shume ju dhem si mej regj me hithi :biggrin:

Dardanesha
24-02-13, 00:47
Po e vertete , moti ka pas nevoje per autostrade, por me thuaj pak tash a po rrshet kali apo po duhet me mathe te kovaēi para se mu nis per rruge (durres) ...:P

ahhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pse tipi qaq romantik je me shku deri ne Durres me pajton a :tongue::biggrin:

tipi engjellor
24-02-13, 00:50
ahhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pse tipi qaq romantik je me shku deri ne Durres me pajton a :tongue::biggrin:

nuk thashe per veten moj...thashe tash darsmat si po behen .....se po une qashtu edhe duhet.....si princ apo

Dardanesha
24-02-13, 00:51
nuk thashe per veten moj...thashe tash darsmat si po behen .....se po une qashtu edhe duhet.....si princ apo


:wink: