PDA

View Full Version : Ligji qe veshtireson dhenien e nenshtetesise ne vendet perendimore per qytetaret musl


Dilaver
20-03-06, 10:26
Nje referendum per Konferencen Islamike E Enjte, 16 Mars 2006

Nga Alfred PezaNga sot, cdo qytetar mysliman ne pergjithesi, por edhe shqiptaret e ketij besimi, do ta kene me te veshtire, - te pakten nga pikepamja formale procedurale, - per te marre nenshtetesine e nje vendi perendimor. E para e ka qene Holanda, e cila nis sot zbatimin e nje ligji qe veshtireson dhenien e nenshtetesise. Pas saj, duket se ne kete drejtim po shkon me me shpejtesi Gjermania. Dhe nuk eshte cudi qe aplikimi i rregullave te tilla, gjithnje e me te forta per integrimin e te huajve qe jetojne e punojne ne keto vende si emigrante, te nisin e te zbatohen sipas efektit ortek, edhe ne shtete te tjera te qyteterimit perendimor. Me te "prekurit" nga keto masa shtrenguese, pritet te jene qytetaret me origjine nga 57 vendet anetare te Konferences Islamike, perfshi edhe shqiptaret me origjine myslimane. Masa keto qe me siguri jane ndikuar nga ngjarje te tilla, si vrasja nga nje islamik i regjisorit Theo Van Gogh ne Holande; shperthimet terroriste ne Spanje e Britani; protestave qe cuan ne "djegien" e Parisit; reagimi i dhunshem ndaj botimit te karikaturave te Profetit Muhamed ne mediat belge dhe me pas, ribotimi i tyre ne France, etj.

Kjo ka bere qe se bashku me emigrantet e tjere, qytetaret shqiptare te besimit islam qe ndodhen ne Holande e qe kerkojne te aplikojne per marrjen e nenshtetesise, duhet te dokumentojne se e dine se c'i pret ne kete vend dhe nese duan t'i pranojne ose jo normat e shoqerise perendimore. Jo vetem per cdo qytetar te Shqiperise, por edhe per cdo te huaj qe ka sadopak njohuri per raportet mes shqiptarit dhe fese ne pergjithesi dhe besimit islam sipas konceptit te sotem perendimor ne vecanti, e kupton se kjo eshte nje mase gati "diskriminuese". Por, pavaresisht nga kjo, qenia e shtetit tone si anetar me te drejta te plota ne Konferencen Islamike, nuk na "shpeton" qe emigrantet tane t'i nenshtrohen testeve si edhe emigrantet qe kane shkuar ne keto vende euro-perendimore, nga shtete ku sundojne regjime fondamentaliste islame.

Keshtu per provimet e para, cdo emigrant qe do te aplikoje per nenshtetesi holandeze, me ane te nje libri, videos dhe CD-se, i shpjegohet me hollesi se cfare eshte liria ne perendim dhe se i ndalohet cdo lloj diskriminimi. Homoseksualiteti trajtohet si nje fenomen normal, tregohen gra ne plazh si kontrast me rregullat e veshjes se femrave myslimane si dhe informacioni se eshte e ndaluar prerja e organeve te jashtme gjenitale te grave, etj. Ndersa ne Gjermani, po kerkohet qe procedurat e nje testi "myslimanizmi" per marrjen e nenshtetesise, te planifikuar nga Landi i Hessenit, te mund te aplikohet ne te gjitha landet e tij. Testi parashikon pyetje te tilla, se si do reagonte prindi ne rast se djali apo vajza e tij do t'i deklaronte se eshte homoseksual/e; apo se si do te veproje nje bashkeshorte nese burri i saj perdor dhune fizike etj.

Ky test ka ngjallur prej disa javesh nje debat te madh dhe ka zera qe po kerkojne ashpersimin e kritereve ne dhenien e nenshtetesise dhe unifikimin e tyre ne te gjithe Gjermanine. Ne kete vend numerohen 3.4 milione emigrante myslimane, ne Britanine e Madhe 1.6 milione, ndersa ne France, 5 milione. Studiuesit e ketyre ceshtjeve thone se qeverite e Evropes Perendimore nuk i kane kushtuar vemendje asimilimit te pakicave te medha myslimane ne shoqerite e ketyre vendeve. Ndjenjat negative qe rezultojne prej kesaj shnderrohen ne terren te favorshem per ide radikale, duke cuar deri atje sa keta individe te sulmojne shoqerite ne te cilat jetojne. Sipas profesorit Fukujama e ardhmja e qyteterimit perendimor mund te varet ne suksesin qe arrijne Britania, Franca e Gjermania ne asimilimin e popullsive te tyre myslimane.

Por a ndikojne masa si ato qe nis te ndermarre sot Holanda, ne gjurmet e se ciles duket se mund te shkoje Gjermania dhe me pas ndoshta dhe te tjeret, ne asimilimin e popullsive te tyre myslimane qe jane emigrante te ketij besimi? Sa shqetesuese eshte kjo per emigrantet shqiptare me origjine fetare islame? A do te jene te detyruar pas kesaj keta dhjetera mijera shqiptare qe tani e tutje, te perdorin edhe ne Evropen kontinentale te njejtat metoda si edhe ne keto 15 vjet ne Greqi, ku per te siguruar lejet e qendrimit dhe lehtesi te tjera, jane detyruar te nderrojne emrat dhe te konvertohen nga myslimane ne "ortodokse"?

Nga pergjigja e ketyre, por edhe e shume pyetjeve te tjera, ndoshta kemi mberritur tek kryepyetja e kesaj ceshtje: A eshte koha qe Shqiperia te beje sa me shpejt regjistrimin e popullsise edhe sipas perkatesise fetare? Ndoshta vetem keshtu do te mund te dime saktesisht nese jemi nje vend me shumicen e popullsise myslimane, sic edhe i referohemi per kete regjistrimit te fundit zyrtar te realizuar rreth 70 vjet me pare, ne vitin 1938. Por, mbi te gjitha, ndoshta ka ardhur koha qe te hapet nje debat me i madh intelektual dhe politik, nese duhet apo jo qe Shqiperia te jete anetare e Konferences Islamike, qenia ne te cilen po merret edhe si kusht nese emigrantet do t'i nenshtrohen rregullave te reja te marrjes se nenshtetesise apo pajisjes me dokumente qendrimi ne shtetet e Evropes Perendimore.

Por, me shume se kaq, ndoshta pas referendumit te 1994 per Kushtetuten, eshte koha qe shqiptaret te mund te thirren ne nje tjeter referendum, ku te votohet per t'i dhene pergjigje pyetjes: A jeni per pjesemarrjen e Shqiperise ne Konferencen Islamike apo jo? Nje referendum i tille do t'i jepte pergjigje mjaft pikepyetjeve qe lidhen me perceptimin e perendimit per Shqiperine dhe shqiptaret; do t'i hiqte klases politike dhe udheheqesve tane cdo "keqkuptim" qe mund te krijohej nga marrja zyrtare e nje vendimi per kete ceshtje dhe mbi te gjitha, ky referendum do te ishte testi i pare i vertete per t'i dhene pergjigje njeres prej dilemave kryesore te kesaj epoke per shqiptaret: Kujt qyteterimi deshirojme t'i perkasim ne te ardhmen e afert?!

Reana
20-03-06, 15:59
Thote populli "kush e lyp, e gjen".

Po paramendoj te shkonte ndonje prendimor te jetoje si imigrant ne ndonje shtet arab, atje te shkoje me dhjete-pesembdhjete antare te familjes se zgjeruar (sikur qe bejne shumica e shtetasve arab neper perendim), 90% te antareve te varen nga sistemi i ndihmave sociale, te ngarkojne sistemin shendetesor, arsimor, pensional, etj, meqe nuk kane kontribuar ne te, dhe pastaj te kerkojne ligje te veqanta se si duan te vishen, jetojne, objektet e tyre te kultit dhe besimit, e pastaj nese nuk iu pelqen dicka te protestojne rrugeve dhe hapurazi te shprehin mosknaqesine me menyren sesi vajne punet e brendshme te shtetit, pra ne menyre direkte te perzihen ne punet shteterore, dhe nese nuk iu pelqejne vlerat dhe traditat e vendit ne te cilin jetojne, dhe prej te cilit kane dobi materiale te dalin dhe te egzekutojne shtetasit e atij shteti.
Ne Holande jane disa ministra te cilet jetojne nen mbrojtje 24-oreshe te kercenuar nga qytetare imigrante nga vendet arabe, te konfesionit musliman.....
shtrengimi i ligjeve rreth marrjes se shtetesise mendoj se eshte vetem nje hap i vogel, dhe se qeverite perendimore jane ne proces te SHTRENGIMIT te shume ligjeve te imigrimit dhe do te kene kontroll te PLOTE mbi ate se kush eshte, cka eshte, dhe cka BEJNE ne shtetin e tyre.

Perveq ndryshimeve ne aspektin ligjor, ajo qe eshte duke ndryshuar eshte edhe klima e tolerances ne mesin e qytetareve neper keto shtete ndaj imigranteve te pandergjegjshem.
Prandaj duhet pasur parasysh se cdo ekstrem, krijon ekstremin e forces se kundert. Jane ne rritje organizatat ilegale neofashiste e neonaziste neper gjithe Evropen dhe aktet kriminale/terroriste te imigranteve nga shtetet arabe jane duke krijuar nje klime, per me shume probleme.
Esjhte ne pytje koha derisa dikush do te tejkaloje aftesite e miresjelljes qytetare dhe atyre qe vendosin bomba neper autobuse/metro, atyre qe egzekutojne artiste/shkrimtare, qe kidnapojne/dhunojne. do tu kthehet me te njeten mase, ne mos me shume.

Eshte fatekeqesi, sepse shumica e ketyre emigranteve kane familje te medha te cilat varen krejtesisht nga parate te cilat i fitojne ne perendim, meqe ne shtetet ame, askujt nuk i intereson per konceptin e barazise sociale; por keta individe qe perfitojne nga jeta ne perendim, do te duhej te mesohen ti pershtaten ambientit ku jetojne dhe nese deshirojne te qendrojne me gjate te jene ne gjendje te INTEGROHEN ne shoqerite ku jetojne/punojne dhe prej te cilave perfitojne.

King_Gentius
20-03-06, 19:03
Me sa mbaj mend, Saliu na futi ne Konferencen Islamike me shprese se do merrnim ndihme ekonomike, por u zhgenjye shum, ndersa parlamenti shqiptar nuk e miratoi hyrjen e Shqiperise ne kete organizate.

Sa per Greqine, eshte e vertet se shume shqiptare emigrante muslimane pagezohen, ose te pakten perdorin nje emer ortodoks, sepse kjo u jep me shum avantazhe punesimi dhe perparimi. Kjo eshte dicka e ngjashme me ndryshimin e fes nga krishter ne musliman ne kohen e Osmaneve. Xhaja im musliman Agim mori emer Fotis kur punonte atje. Une kam qen vet ortodoks por u pagezova kur banoja ne Greqi, sepse kur u linda une Enver Hoxha nuk lejonte kisha e xhamija hapur.

pirro
20-03-06, 19:24
Vendim i drejt!
Edhe pse mendoj qe te ne shiptaret nuk do te ket shume rendesi ky vendim ka qen per te ndodhur moti mire e tha REANA''KUSH E LYP E GJEN''dhe pernimen qashtu ndodhi.
Cka mendun extremistet te vin nga p. sames dhe ta perdorin token e huj per qellime radikale . jo valla nuk ka mundesi nihere ashtu.

panta_rhei
21-03-06, 02:45
Disa musliman "te fort" shqiptar nga maqedonia, u quen edhe e mallkuen perendimin edhe flamurin amerikan, para pak kohesh ne shkup... te gjith keta muslimano-shqiptar te veshur dhe te "besheretuem" si talebane ne qender te shkup-tetoves... qe ironia dhe "mjerimi" te jet me i madh, vetem pak dite me vone muslimano-shqiptaret e shkup-tetoves i varrosin bijt e tyre te masakruar-egzekutuar nga talebanet...
ok...
nuk duhet "manipuluar" me fatkeqesine!!!???

pse more me shku "muslimani" me jetu e me e lyp nenshtetsine tek "kryqalit"???!!!
ti more "musliman i fort" edhe po shpall "luft te shenjt" kunder "perendimit e kryqalive" edhe tash po ankohesh pse s#po te pranojn te bahesh shtetas i tyre... pak ma kadale...
le ta qon bin ladeni ni "garancion"!!!
le ta "veshtiresojne"-ashpersojne ligjin, secili ka tdrejt mee rujt shpijen e vet nga rreziku, qoft edhe me prapavija tjera, muslimanet le ta rregullojne njeher "prapavijen" e vet... kush u prin sot muslimanve, kush i mbron sot interesat e muslimanve... bin ladeni a...? kush pra? muslimanet dhe femijet e tyre te pafajshem masakrohen ne pik te dites "ne emer te allahut"...

e sa per shqiptaret muslimane... "mjerimi ska kufij"... 80% e tyre nuk e dijn kur kan qene per her te fundit ne xhami...


ps: sa per te skjaruar afishimin: edhe un jam musliman.

King_Gentius
21-03-06, 02:51
Sa per maqedonsit anti-amerikane as une nuk kam qene dakort. Besoj se nuk i sherben Kosoves ne keto momente te tregohemi anti-amerikane.

Hey panta rhei, nickname shum te bukur ke zgjedhur :smile:

Reana
21-03-06, 05:08
Disa musliman "te fort" shqiptar nga maqedonia, u quen edhe e mallkuen perendimin edhe flamurin amerikan, para pak kohesh ne shkup... te gjith keta muslimano-shqiptar te veshur dhe te "besheretuem" si talebane ne qender te shkup-tetoves... qe ironia dhe "mjerimi" te jet me i madh, vetem pak dite me vone muslimano-shqiptaret e shkup-tetoves i varrosin bijt e tyre te masakruar-egzekutuar nga talebanet...
ok...
nuk duhet "manipuluar" me fatkeqesine!!!???ASKUND nuk ka shkruar se perkatesia kombetare e protestuesve ne Maqedoni, ka qene shqiptare.
Duhet pasur parasysh se ne Maqedoni egziston nje perzierje grupesh etnike nga me te ndryshmet;
si turbesh, gorane, hashkali, turq, muslimane, boshnjake, vllehe, maqedon musliman, rome, e shqiptare, te konfesionit musliman.

Ne asnje deklarate nuk thuhet se protestuesit ishin shqiptare-gjithekund u referohet si musliman; prandaj ata INDIVIDE, qe pranojne qe para tere Botes te indentifikohen si musliman, e JO si SHQIPTARE-KURR SHQIPTARE mos qofshin!!!
persona te tille nuk i duhen askujt..dhe jane te lire poqese nuk u pelqen jeta ne trojet etnike, te mbathen dhe te nisen per Tunguzi!!! Rruga ish e lire- E ATJE i pret MIKEPRTIJA TALIBANESKE pastaj:mad: !!!

4peace
21-03-06, 11:50
E kane humbur udhen, edhe keta, midis oborrit. Ne njeren ane, ta marrim shembull ceshtjen e pensionit, nuk e kane te siguruar pensionin as per nje dekade kurse, ne anen tjeter 'qesin ēallam' e sjellin ligje diskriminuese, te cilat, ne nje afat jo te gjate, do te tregohen HARAKIRI per vete ata.
Sejcili qe e njeh pak a shume situaten ne Perendim, e din shume bukur si shkojne punet. Gjermania p.sh. i ka njezet milione penzionere. Numri i tyre shkon gjithnje duke u shtuar. Prej nga i marrin penzionet keta? Nga fuqia e re punetore, e cila, perkunder penzionereve, po zvogelohet... Kjo tregon qarte se keto vende kane nevoje urgjente per njerez te rinj. Kjo ka domethenie ekzistenciale, sidomos kur kemi parasysh faktin se te gjitha keto shoqeri jande duke u rrudhur/zvogeluar, per shkak se me shume vdesin se sa lindin (te rinj). (Te mos i hyjme asaj qe dihet vetvetiu se, me lezbizem e homoseksualizem s'ka NATALITET)
Me mire s'po e zgjas me teper!!!

panta_rhei
21-03-06, 21:45
E kane humbur udhen, edhe keta, midis oborrit. Ne njeren ane, ta marrim shembull ceshtjen e pensionit, nuk e kane te siguruar pensionin as per nje dekade kurse, ne anen tjeter 'qesin ēallam' e sjellin ligje diskriminuese, te cilat, ne nje afat jo te gjate, do te tregohen HARAKIRI per vete ata.
Sejcili qe e njeh pak a shume situaten ne Perendim, e din shume bukur si shkojne punet. Gjermania p.sh. i ka njezet milione penzionere. Numri i tyre shkon gjithnje duke u shtuar. Prej nga i marrin penzionet keta? Nga fuqia e re punetore, e cila, perkunder penzionereve, po zvogelohet... Kjo tregon qarte se keto vende kane nevoje urgjente per njerez te rinj. Kjo ka domethenie ekzistenciale, sidomos kur kemi parasysh faktin se te gjitha keto shoqeri jande duke u rrudhur/zvogeluar, per shkak se me shume vdesin se sa lindin (te rinj). (Te mos i hyjme asaj qe dihet vetvetiu se, me lezbizem e homoseksualizem s'ka NATALITET)
Me mire s'po e zgjas me teper!!!


hee lum gjermania qe ka mbet me ja kajt dertin shqiptart e "baballoqit"...
jo po mos mu kon "na" me ja bo "analizat" qishtu, gjermania e evropa moti kish dal fare...

penzionerat e tu (t'kosoves) i ke knaq ti, veq bajua dertin penzionerav t'gjermanis...

le ta merr more gjermania pra agim qekun per kancelar, nese don me pshtue...

a ti po don me i shti njerzit me zor me lind e me u shtu a...
gjermant nuk po lindin se nuk po kan kushte me i mbajt fmijt e vet sikur na shqiptart qe kena kushte me i mbajt edhe ka 10 fmij...

Reana
22-03-06, 02:20
hee lum gjermania qe ka mbet me ja kajt dertin shqiptart e "baballoqit"...
jo po mos mu kon "na" me ja bo "analizat" qishtu, gjermania e evropa moti kish dal fare...

penzionerat e tu (t'kosoves) i ke knaq ti, veq bajua dertin penzionerav t'gjermanis...

le ta merr more gjermania pra agim qekun per kancelar, nese don me pshtue...

a ti po don me i shti njerzit me zor me lind e me u shtu a...
gjermant nuk po lindin se nuk po kan kushte me i mbajt fmijt e vet sikur na shqiptart qe kena kushte me i mbajt edhe ka 10 fmij...

hahhahhahha....
votoj per shkrimin e muajit Mars ne FD..hahhaha.....tash po e di pse e kendonin Gjermanine keta tallava kengetaret e ilahijeve...hahhahha.....ja paskan pase dertin e "NATALITETIT"....

Gentiani
24-03-06, 19:30
Alfred Peza,

si duket me shkrimin e tij, e ka pasur pėr qėllim tė shkruaj diēka pėr medium, pėrndryshe nuk ka asnjė informacion zyrtar, pėr tė mos shkruajtur ja paska futur pikė sė koti edhe atė nė mes tė ditės.

Apropo "Myslimanizmi" nuk ėshtė si dukuri qė ėshtė paraqitur nga mėngjezi i ditės sė djeshme, por religjion me traditė tė vjetėr dhe kėtė e dijnė shkėlqyeshėm edhe vehtė vendet evropiane, mė mirė se Alfred Peza sigurisht mbi 90 % mė mirė.

Konkretisht, unė jam nė procedurė aplikimi nėnshtetėsie dhe askush nuk mė pyeti a jam mysliman, katolik, ortodoks, protestant, budist.... dhe a falem nga veriu, jugu, lindja e perėndimi.

4peace, ka tė drejtė me shkrimin e tij, sepse arėsyen e dhėnjes sė nėnshtetėsive e kanė pohuar edhe vehtė kėto shtete. Mplakja e popullsisė, rėnja e natalitetit, financimi i pensioneve dhe fuqia punėtore, kėrkojnė popullatė pėr mbajtjen e kontinuitetit tė atyre shoqėrive.

Rasti tjetėr, nė Kantonin Bern - kryeqytetin e Zvicrrės pėr 4 vitet e ardhshme parashihet mbyllja e 950 klasėve nė shkollat e tyre, ndėrkohė qė panta_rhei, mirė ėshtė ta marrė njė kalkulator dhe tė llogarisė sa janė 950 klasė me njė mesatare prej 20 nxėnėsve, pėrndryshe len pėrshtypjen sikur vjen nga "Baballoqi" e edhe gjyshin e ka nga aty :wink:

Espresso
25-03-06, 15:45
E kane humbur udhen, edhe keta, midis oborrit. Ne njeren ane, ta marrim shembull ceshtjen e pensionit, nuk e kane te siguruar pensionin as per nje dekade kurse, ne anen tjeter 'qesin ēallam' e sjellin ligje diskriminuese, te cilat, ne nje afat jo te gjate, do te tregohen HARAKIRI per vete ata.
Sejcili qe e njeh pak a shume situaten ne Perendim, e din shume bukur si shkojne punet. Gjermania p.sh. i ka njezet milione penzionere. Numri i tyre shkon gjithnje duke u shtuar. Prej nga i marrin penzionet keta? Nga fuqia e re punetore, e cila, perkunder penzionereve, po zvogelohet... Kjo tregon qarte se keto vende kane nevoje urgjente per njerez te rinj. Kjo ka domethenie ekzistenciale, sidomos kur kemi parasysh faktin se te gjitha keto shoqeri jande duke u rrudhur/zvogeluar, per shkak se me shume vdesin se sa lindin (te rinj). (Te mos i hyjme asaj qe dihet vetvetiu se, me lezbizem e homoseksualizem s'ka NATALITET)
Me mire s'po e zgjas me teper!!!

Po mire, e vertet eshte kjo qe keni shkruar ju. Nataliteti shume i ulet ne Gjermani dhe perendim, mirepo e justifikon ky natalitet i ulet dhe shkalla e lart e penzioneve imigracionin pa kontroll (terroristet, sleeper, fanatiket, fondamentalistet islamik)?:redface: A thua vendet me natalitet me te lart jane te gjitha muslimane??:confused: Hedhja nje shikim Amerikes Latine - vende te krishtera me qeveri laike. Po te donin t'i diskriminonin myslimanet do ishte shume e leht per perendimin. Imigracion me kontroll vetem nga vendet e krishtera, por nuk qendron ashtu.
Apo intelekti juaj e justifikon cfardolloj vershimi insektesh (fuqi puntore e re) per te balancuar rritjen e vazhdueshme te penzioneve??

PS: Ju&Co, jeni shume larg shkullit qe kemi hyre dhe shume me afer miopis.

4peace
25-03-06, 17:11
Po mire, e vertet eshte kjo qe keni shkruar ju. Nataliteti shume i ulet ne Gjermani dhe perendim, mirepo e justifikon ky natalitet i ulet dhe shkalla e lart e penzioneve imigracionin pa kontroll (terroristet, sleeper, fanatiket, fondamentalistet islamik)?:redface: A thua vendet me natalitet me te lart jane te gjitha muslimane??:confused: Hedhja nje shikim Amerikes Latine - vende te krishtera me qeveri laike. Po te donin t'i diskriminonin myslimanet do ishte shume e leht per perendimin. Imigracion me kontroll vetem nga vendet e krishtera, por nuk qendron ashtu.
Apo intelekti juaj e justifikon cfardolloj vershimi insektesh (fuqi puntore e re) per te balancuar rritjen e vazhdueshme te penzioneve??

PS: Ju&Co, jeni shume larg shkullit qe kemi hyre dhe shume me afer miopis.

PO bre po, ju shaheni si te mundeni, n'daci me fjale te fshehura, n'daci edhe ashiqare. Pasi qe jam i privuar nga e drejta per te kundershtuar... Me shlyhen shkrimet ende pa i shkruar...

Shkurt e shqip: Demografet gjermane e llogariten vete. Nese vazhdon trendi kesisoji sic eshte duke shkuar, popullata gjermane, deri me vitin 2100, pra edhe nja 90 e kusur vite, do te zvogelohet per 2/3, apo 66.66666666666%
Kurse as kete tjetren nuk e kam shpikur une: Eshte ligj diskriminues, vecanerisht kunder muslimaneve. Kete gjithashtu e kane thene vet.

E ti... i Gjakoves...pyete veten cfare niveli intelekti, cilin shekull je vete... dhe mos u merr me mua. Une s'jam tema. Edhe me pak jam paragjykimi yt...


***

panta_rhei
25-03-06, 17:19
Alfred Peza,

si duket me shkrimin e tij, e ka pasur pėr qėllim tė shkruaj diēka pėr medium, pėrndryshe nuk ka asnjė informacion zyrtar, pėr tė mos shkruajtur ja paska futur pikė sė koti edhe atė nė mes tė ditės.

Apropo "Myslimanizmi" nuk ėshtė si dukuri qė ėshtė paraqitur nga mėngjezi i ditės sė djeshme, por religjion me traditė tė vjetėr dhe kėtė e dijnė shkėlqyeshėm edhe vehtė vendet evropiane, mė mirė se Alfred Peza sigurisht mbi 90 % mė mirė.

Konkretisht, unė jam nė procedurė aplikimi nėnshtetėsie dhe askush nuk mė pyeti a jam mysliman, katolik, ortodoks, protestant, budist.... dhe a falem nga veriu, jugu, lindja e perėndimi.

4peace, ka tė drejtė me shkrimin e tij, sepse arėsyen e dhėnjes sė nėnshtetėsive e kanė pohuar edhe vehtė kėto shtete. Mplakja e popullsisė, rėnja e natalitetit, financimi i pensioneve dhe fuqia punėtore, kėrkojnė popullatė pėr mbajtjen e kontinuitetit tė atyre shoqėrive.

Rasti tjetėr, nė Kantonin Bern - kryeqytetin e Zvicrrės pėr 4 vitet e ardhshme parashihet mbyllja e 950 klasėve nė shkollat e tyre, ndėrkohė qė panta_rhei, mirė ėshtė ta marrė njė kalkulator dhe tė llogarisė sa janė 950 klasė me njė mesatare prej 20 nxėnėsve, pėrndryshe len pėrshtypjen sikur vjen nga "Baballoqi" e edhe gjyshin e ka nga aty :wink:

po ku *** tye per natalitetin e gjermanis allahile...? po tekembrama ishalla cofin njo ka njo sonte krejt... qyre nihere...

ti qe e pate natalitetin e lart, qka arrite deri sot bre bir? ah?

qe 2000 vjet histori, sa gjerman erdhen bre te na me lyp nenshtetsi shqiptare e me tu anku tye per natalitet t'vetin... (sa banor i ka gjermania e sa kosova bre bir, a jemi popull ma i lasht se gjermant kishe?)...
e demek shiptart duhet me kon krenar qe veq ktyne po juv qojka "nataliteti"...,
tjerat sene i ke knaq ti veq te seksi kqyr kapu... gjermania osht tuj ti majt penzionerat e krejt evropes, me bullgari e me rumani e vende tjera magjupe brenda e jasht BE-se, e ty tka ardh reni me than qe je kah e mban gjermanin... hee "more shiptari i baballoqit"... sod i ke bo dy "banka" ngjep edhe ni gjys kompjuteri e je dal po ma kan dertin e gjermanise...!!!???

Espresso
25-03-06, 17:31
PO bre po, ju shaheni si te mundeni, n'daci me fjale te fshehura, n'daci edhe ashiqare. Pasi qe jam i privuar nga e drejta per te kundershtuar... Me shlyhen shkrimet ende pa i shkruar...

Shkurt e shqip: Demografet gjermane e llogariten vete. Nese vazhdon trendi kesisoji sic eshte duke shkuar, popullata gjermane, deri me vitin 2100, pra edhe nja 90 e kusur vite, do te zvogelohet per 2/3, apo 66.66666666666%
Kurse as kete tjetren nuk e kam shpikur une: Eshte ligj diskriminues, vecanerisht kunder muslimaneve. Kete gjithashtu e kane thene vet.

E ti... i Gjakoves...pyete veten cfare niveli intelekti, cilin shekull je vete... dhe mos u merr me mua. Une s'jam tema. Edhe me pak jam paragjykimi yt...


***

Ju me paragjykoni mua se nuk mirrem me temen e vet nuk thuani asgje per temen, por mirreni me zhvillimet demografike te Gjermanis. Une vet jetoj ne Gjermani dhe ndoshta edhe eshte ashtu siq thua per zvoglim te popullates, ama kjo nuk e justifikon marshin e lloj lloj insekteve ne nje vend te huaj. Ky ligj vlen vetem per insektet keqberes. Per fat te keq per t'i filtruar keto insekte keqberesa duhet rene ndesh edhe me rregullat demokratike. Diskriminim nuk mund te quhet per mendimin tim. Nese je i paster, nuk ke cka frigohesh dhe as shteti nuk te ben asgje. Diskriminim, ndoshta per llojin e 4pease&Co qe kane mizen nen kapuq.:eek: Nuk ka faj perendimi, por kane faj imigrantet mysliman qe i shtyjne perendimin me qendrimin e tyre ekstremist e patriarkal te fusin keso ligjesh. Edhe perendimi eshte mbushur mend dhe ka verejtuar se myslimanet duke ju qasur fese se tyre keqperdorin demokracine perendimore dhe nuk njohin kufi me. Kjo e justifikon ligjin ne fjal pa pse e percka!!:biggrin:

PS: Pastroje oborrin tend njehere e pastaj eja fol per mua. Edhe merru me temen e jo me te dhenat demografike. Mos i ik pergjegjesise. Tama nuk ka titullin "Te dhenat demografike, rritja e numrit te penzioneve dhe diskriminimi i migranteve musliman" por ka nje titull tjeter.:cool:

Espresso

4peace
25-03-06, 21:30
Ti rruju kur te dush e lagu kur te dush... spo te vie "ere" se tipi yt percjell emisione si: "Frontal 21", "Fakt", "Die Reporter", Maischberger, "Hart aber fair", "Phoenix"-in....
... ti mund te jetosh me shekuj ne Gjermani, kot e ke kur s'din asgje...

Gentiani
25-03-06, 21:45
po ku *** tye per natalitetin e gjermanis allahile...? po tekembrama ishalla cofin njo ka njo sonte krejt... qyre nihere...

ti qe e pate natalitetin e lart, qka arrite deri sot bre bir? ah?

qe 2000 vjet histori, sa gjerman erdhen bre te na me lyp nenshtetsi shqiptare e me tu anku tye per natalitet t'vetin... (sa banor i ka gjermania e sa kosova bre bir, a jemi popull ma i lasht se gjermant kishe?)...
e demek shiptart duhet me kon krenar qe veq ktyne po juv qojka "nataliteti"...,
tjerat sene i ke knaq ti veq te seksi kqyr kapu... gjermania osht tuj ti majt penzionerat e krejt evropes, me bullgari e me rumani e vende tjera magjupe brenda e jasht BE-se, e ty tka ardh reni me than qe je kah e mban gjermanin... hee "more shiptari i baballoqit"... sod i ke bo dy "banka" ngjep edhe ni gjys kompjuteri e je dal po ma kan dertin e gjermanise...!!!???

hm,

fatkeqėsisht, po e vėrej qė mė paska shpėtuar njė gabim dje dhe tė kam krahasuar pėr shkallė mė tė madhe civilizimi me atė krahasimin nga „Baballoqi“, por ti qenke nėna e injorancės me gjithė familjen dhe farefisin e saj!

Mirė ėshtė mėsosh, ose nėse nuk din, gjė qė pamėdyshje shihet qė nuk e din, por ta pyesėsh ndokėnd qė tė spjegon pėr pėmbajtjen e temave dhe ēka diskutohet nė ato tema? Lexo rrjedhėn e temės ore ti shqiptari i „Nėnalloqit“.

2000 vite histori pėr sorollopin tėnd prej injoranti, por edhe 2000 tjera nuk paraqesin asgjė pos lėvizje dhe mbllaqitje prej „Baballoqit deri te Nėnalloqi“

Kėshtu pra ti panta nga "Nėnalloqi" nėn:
1. mėsohu tė shkruash drejt dhe korrekt shqip;
2. lexo pėrmbajtjen e temave dhe mos u paraqit me vokabular ēobanėsh kėtej, sepse kėtu i thonė art diskutimi dhe tė shkruari;
3. kthehu lexoj edhe njėherė nga e para, sepse mendoj se tė mjaftojnė pėr fillim, nėse nuk janė edhe stėrngarkesė pėr atė „milingonė memorie“ qė e bartė nė kokė.


Ndėrkohė qė pėr ty „banka“ ėshtė mjet konvertues, sa pėr informim tėndin „pantalloq“ ēmimi i aktiviteteve tė mia sillet hiq mė pak se 100 Euro/ pėr orė.

Mundesh tė vazhdosh lirisht me shkarravitjet tua dhe tė jesh i bindur qė nė momentin e parė qė do tė kem kohė tė lirė, do tė marrėsh pėrgjigjen adekuate dhe nuk do tė zhgėnjehesh!


Tė ja kaloni bukur andej nga „Nėnalloqi“ :wink:

panta_rhei
25-03-06, 22:13
hm,

fatkeqėsisht, po e vėrej qė mė paska shpėtuar njė gabim dje dhe tė kam krahasuar pėr shkallė mė tė madhe civilizimi me atė krahasimin nga „Baballoqi“, por ti qenke nėna e injorancės me gjithė familjen dhe farefisin e saj!

Mirė ėshtė mėsosh, ose nėse nuk din, gjė qė pamėdyshje shihet qė nuk e din, por ta pyesėsh ndokėnd qė tė spjegon pėr pėmbajtjen e temave dhe ēka diskutohet nė ato tema? Lexo rrjedhėn e temės ore ti shqiptari i „Nėnalloqit“.

2000 vite histori pėr sorollopin tėnd prej injoranti, por edhe 2000 tjera nuk paraqesin asgjė pos lėvizje dhe mbllaqitje prej „Baballoqit deri te Nėnalloqi“

Kėshtu pra ti panta nga "Nėnalloqi" nėn:
1. mėsohu tė shkruash drejt dhe korrekt shqip;
2. lexo pėrmbajtjen e temave dhe mos u paraqit me vokabular ēobanėsh kėtej, sepse kėtu i thonė art diskutimi dhe tė shkruari;
3. kthehu lexoj edhe njėherė nga e para, sepse mendoj se tė mjaftojnė pėr fillim, nėse nuk janė edhe stėrngarkesė pėr atė „milingonė memorie“ qė e bartė nė kokė.


Ndėrkohė qė pėr ty „banka“ ėshtė mjet konvertues, sa pėr informim tėndin „pantalloq“ ēmimi i aktiviteteve tė mia sillet hiq mė pak se 100 Euro/ pėr orė.

Mundesh tė vazhdosh lirisht me shkarravitjet tua dhe tė jesh i bindur qė nė momentin e parė qė do tė kem kohė tė lirė, do tė marrėsh pėrgjigjen adekuate dhe nuk do tė zhgėnjehesh!


Tė ja kaloni bukur andej nga „Nėnalloqi“ :wink:

khuuuuuuuu....
hor m'paske bo a???!!!!
a ki zemer a gjynah mori hiq a jo???!!!!

Guri i madh
26-03-06, 01:24
ne gjermani gjdo her ka qen ma veshtir se ne vendet tjera evropjane per nenshtetsi por ne kohet e fundit kerkohen disa kushte ma shum por per te gjith njejt pa marr parasysh relegjionin .
besoj se shum prej forumistave e din si shkon kjo procedur

Espresso
26-03-06, 17:25
Ti rruju kur te dush e lagu kur te dush... spo te vie "ere" se tipi yt percjell emisione si: "Frontal 21", "Fakt", "Die Reporter", Maischberger, "Hart aber fair", "Phoenix"-in....
... ti mund te jetosh me shekuj ne Gjermani, kot e ke kur s'din asgje...

Edhe njehere, merru me temen e jo me firmen, aromen apo avataret e mi!! Nuk eshte me rendesi se cilet programe i frekuentoj une. Me rendesi eshte largpamesia e jo futja se koti si kafsha baglen. Tema quhet "Ligji qe veshtirson dhenien e nenshtetesise ne vendet perendimore per qytetaret mysliman" dhe jo " Ndryshimet demografike ne perendim dhe diskriminimi i myslimaneve"! U kuptuam baba hoxh?:cool:
4pease ose me mire 4terror nuk i qaset aspak fakteve dhe realitetit qe kane shtyre apo shtyjne te ndermirren hapat e till!

4pease (4terror) nuk i pengon kur nje Imam ne kryeqytet te Gjermanis i quan te gjithe gjermanet: "Te pafe, ketyre ju vie era e qelbt (ashtu siq me quajte ti mua me lart - lexo), keta do te digjen te gjithe ne xhenem e ne muslimanet e kemi parajsen e sigurt".
Lexo - per cudi, burimi nga Frontal21...

http://www.rbb-online.de/_/kontraste/beitrag_jsp/key=rbb_beitrag_1143020.html

4pease nuk i pengon kur ne mes te Londres, ne pranin e policis Mjekrroshat para kamerave bejne thirrje per xhihad dhe vrasje te pafeve.:mad:
4pease nuk e pengon sa akte terrorizmi jane organizuar neper xhamit ne perendim, njeri nder ta edhe ai i 11 shtatorit.
4pease i injoron te drejtat e jomuslimaneve ne vendet islame.:mad:

4pease akuzon oborrin e perendimit, duke harruar se oborrin e tij e ka ne balt deri ne gjunje.

Espresso

Vet dora e tij:wink:

panta_rhei
26-03-06, 23:16
hm,

fatkeqėsisht, po e vėrej qė mė paska shpėtuar njė gabim dje dhe tė kam krahasuar pėr shkallė mė tė madhe civilizimi me atė krahasimin nga „Baballoqi“, por ti qenke nėna e injorancės me gjithė familjen dhe farefisin e saj!

Mirė ėshtė mėsosh, ose nėse nuk din, gjė qė pamėdyshje shihet qė nuk e din, por ta pyesėsh ndokėnd qė tė spjegon pėr pėmbajtjen e temave dhe ēka diskutohet nė ato tema? Lexo rrjedhėn e temės ore ti shqiptari i „Nėnalloqit“.

2000 vite histori pėr sorollopin tėnd prej injoranti, por edhe 2000 tjera nuk paraqesin asgjė pos lėvizje dhe mbllaqitje prej „Baballoqit deri te Nėnalloqi“

Kėshtu pra ti panta nga "Nėnalloqi" nėn:
1. mėsohu tė shkruash drejt dhe korrekt shqip;
2. lexo pėrmbajtjen e temave dhe mos u paraqit me vokabular ēobanėsh kėtej, sepse kėtu i thonė art diskutimi dhe tė shkruari;
3. kthehu lexoj edhe njėherė nga e para, sepse mendoj se tė mjaftojnė pėr fillim, nėse nuk janė edhe stėrngarkesė pėr atė „milingonė memorie“ qė e bartė nė kokė.


Ndėrkohė qė pėr ty „banka“ ėshtė mjet konvertues, sa pėr informim tėndin „pantalloq“ ēmimi i aktiviteteve tė mia sillet hiq mė pak se 100 Euro/ pėr orė.

Mundesh tė vazhdosh lirisht me shkarravitjet tua dhe tė jesh i bindur qė nė momentin e parė qė do tė kem kohė tė lirė, do tė marrėsh pėrgjigjen adekuate dhe nuk do tė zhgėnjehesh!


Tė ja kaloni bukur andej nga „Nėnalloqi“ :wink:


"Kafshat' qe s'kaperdihet, asht' or v'lla MJERIMI.
kafshat' qe t'mbetet n'fyt, e te ze trishtimi..."

Guri i madh
26-03-06, 23:34
po une ende se kam marr nji pasosh asi te malisheves se ket te gjermanit ja kisha dhan ati qe ma ka premtue te malisheves ish knaq naper klube te shqiptarve tuj ju majt ligjrata per patriotizem

Gentiani
31-03-06, 22:10
"Kafshat' qe s'kaperdihet, asht' or v'lla MJERIMI.
kafshat' qe t'mbetet n'fyt, e te ze trishtimi..."

...pikėrisht tė mbetet nė fyt dhe tė zėn trishtimi, e sidomos kur dėshiron tė bėhesh pronarė i shtėpisė sė huaj dhe tu tregosh se kush ku duhet tė shkojė dhe nga duhet tė shkojė? ose tjetra nga duhet tė orientohen e ku tė shkojnė? Pasi qė nuk je nė rrjedhė tė kėsaj teme dhe tė proceseve qė kanė tė bėjnė me integrimin e tė huajve nė vendet ku ata jetojnė e punojnė, e shoh tė tepėrt vazhdimin e "muhabetit" me gjithēka qė nuk ka tė bėjė me temėn!

Reana
31-03-06, 22:19
...pikėrisht tė mbetet nė fyt dhe tė zėn trishtimi, e sidomos kur dėshiron tė bėhesh pronarė i shtėpisė sė huaj dhe tu tregosh se kush ku duhet tė shkojė dhe nga duhet tė shkojė? ose tjetra nga duhet tė orientohen e ku tė shkojnė? Pasi qė nuk je nė rrjedhė tė kėsaj teme dhe tė proceseve qė kanė tė bėjnė me integrimin e tė huajve nė vendet ku ata jetojnė e punojnė, e shoh tė tepėrt vazhdimin e "muhabetit" me gjithēka qė nuk ka tė bėjė me temėn!Shume ceshtje e thjeshte eshte kjo!!!
Ne te ardhmen, atyre imigranteve ekonomik qe deshirojne te perfitojne nga shtetet ku kane imigruar, po nuk respektojne ligjet e vendeve ku jane, do t'u mundesohet qe me bileta GRATIS, te kthehen sa me pare, nga kane ardhe!!!

Gentiani
31-03-06, 22:32
Shume ceshtje e thjeshte eshte kjo!!!
Ne te ardhmen, atyre imigranteve ekonomik qe deshirojne te perfitojne nga shtetet ku kane imigruar, po nuk respektojne ligjet e vendeve ku jane, do t'u mundesohet qe me bileta GRATIS, te kthehen sa me pare, nga kane ardhe!!!

Megjithėate dardha ka bisht kam dėgjuar qė thonin kėtyre herave :wink: Ligjet e vendeve, nuk janė tituj gazetash qė ndėrrohen ēdo ditė sipas shijeve tė x,y politikajve qė janė nė skena politike apo nė opozitė! Mosrrespektimi i ligjeve ku imigrantėt jetojnė mundet tė ndėshkohet me ligjet nė fuqi, por ka kaluar kohė e deportimeve paushalle.

Ai qė ka ardhur aty, nuk mundet tė detyrohet nga asnjė ligj tė ua rrespektoj homoseksualėt, lezbizmin e ēka tjetėr qė e kanė nė rendė dhe trend tė "zhvillimeve shoqėrore" ato shoqėri dhe ato vende!

Reana
31-03-06, 22:46
Megjithėate dardha ka bisht kam dėgjuar qė thonin kėtyre herave :wink: Ligjet e vendeve, nuk janė tituj gazetash qė ndėrrohen ēdo ditė sipas shijeve tė x,y politikajve qė janė nė skena politike apo nė opozitė! Mosrrespektimi i ligjeve ku imigrantėt jetojnė mundet tė ndėshkohet me ligjet nė fuqi, por ka kaluar kohė e deportimeve paushalle.

Ai qė ka ardhur aty, nuk mundet tė detyrohet nga asnjė ligj tė ua rrespektoj homoseksualėt, lezbizmin e ēka tjetėr qė e kanė nė rendė dhe trend tė "zhvillimeve shoqėrore" ato shoqėri dhe ato vende!


Po shume mire de...I thone "zgjedh e merr" kesaj!!!
Askush ASKEND, nuk e detyron te qendroje ne nje shtet ku nuk eshte shtetas:wink: ...
Kujt s'i pelqen, kthehet nga ka ardhe!!! Pajtohem plotesisht.
Dikujt nuk i pleqen te respektoje jeten private te dikujt (thuase jane te obliguar ti fusin hundet tek preferencat seksuale te secilit), kthehen nga atje ku homoseksualet digjen ne furra, apo jetojne gjithe jeten te fshehur dhe ne hipokrizi!!!

Edhe pse edhe ti edhe une e dime mire:wink: se problemet ne Holande nuk kane nisur shkaku i Homoseksualizmit por kane nisur nga kercenimet/vrasjet qe i kane bere ata te cilet jane kritikuar per faktin se detyrojne me dhune femrat e tyre te martohen me kusherinjte e tyre, i detyrohojne femrat te lindin nje grumbull femijesh, i maltretojne fizikisht, i ekzekutojne, dhe te gjithe keto thyerje te njepasnjeshme te ligjeve, rregullave shteterore ne Holande sikur edhe neper shtete tjera Perendimore, behen ne heshtje dhe jane toleruar deri vone, per hir te njefare respekti e tolerance ndaj DIVERSIFIKIMIT dhe kulturave (PRMITIVE-BARBARE) aziatike!!!

Perndryshe, nga aspekti legjislativ, cdo QEVERI e zgjedhur, ka mandatin poltik per te bere ndryshimet e nevojshme politike e legjislative, per te udhehequr me mire me aferat e shtetit!!!

Gentiani
31-03-06, 23:16
Po shume mire de...I thone "zgjedh e merr" kesaj!!!
Askush ASKEND, nuk e detyron te qendroje ne nje shtet ku nuk eshte shtetas:wink: ...
Kujt s'i pelqen, kthehet nga ka ardhe!!! Pajtohem plotesisht.
Dikujt nuk i pleqen te respektoje jeten private te dikujt (thuase jane te obliguar ti fusin hundet tek preferencat seksuale te secilit), kthehen nga atje ku homoseksualet digjen ne furra, apo jetojne gjithe jeten te fshehur dhe ne hipokrizi!!!

Edhe pse edhe ti edhe une e dime mire:wink: se problemet ne Holande nuk kane nisur shkaku i Homoseksualizmit por kane nisur nga kercenimet/vrasjet qe i kane bere ata te cilet jane kritikuar per faktin se detyrojne me dhune femrat e tyre te martohen me kusherinjte e tyre, i detyrohojne femrat te lindin nje grumbull femijesh, i maltretojne fizikisht, i ekzekutojne, dhe te gjithe keto thyerje te njepasnjeshme te ligjeve, rregullave shteterore ne Holande sikur edhe neper shtete tjera Perendimore, behen ne heshtje dhe jane toleruar deri vone, per hir te njefare respekti e tolerance ndaj DIVERSIFIKIMIT dhe kulturave (PRMITIVE-BARBARE) aziatike!!!

Perndryshe, nga aspekti legjislativ, cdo QEVERI e zgjedhur, ka mandatin poltik per te bere ndryshimet e nevojshme politike e legjislative, per te udhehequr me mire me aferat e shtetit!!!

Reana, ke shkruajtur nga kėndi i tejoqeanit dhe kjo qė i pėrket Evropės, ėshtė njė nuancė tjetėr, qė e dallon nga jeta dhe raportet shoqėrore nė pjesėn tjetėr tė oqeanit.

Evropianėt pėr nga vehtė natyra e tyre janė skeptikė, e edhe atėherė kur nuk u shkon pikėrisht pėr shkak tė problemeve tė vehta, mundohen ti shtyjnė nga ana tjetėr, duke gjetur problemin kujdestar ... por sa u shkon ? gjatė sigurisht se jo! Ato qė ke shkruar me holandezėt se shumė brengosen se kush sa fėmijė i ka dhe se i maltretojnė femrat etj, etj jam i bindur qė tė tillėve as qė u intereson se nė cilėn hemisferė dhe prej nga vijnė ata njerėz, por kjo ėshtė ēėshtje tjetėr dhe tregon se ata kanė probleme me vetėvehten e tyre. Me rėndėsi ėshtė qė njė shumicė e vendeve evropiane e kanė kuptuar rėndėsinė e kėsaj dukurie. E disa qė nuk e kanė kuptuar, do ta kuptojnė, edhe pse u duket se janė duke shkuar para, por nė realitet gjinden nė rikuerc.

Shtetet evropiane askush nuk i ka detyruar dhe as qė i detyron tė rrespektojnė dhe tregojnė rrespekt e tolerancė ndaj dikujt, ėshtė vehtė niveli i zhvillimit shoqėrorė mbrenda tyre qė tregon rrespekt dhe tolerancė.

Apropo imigrimi ėshtė dukuri qė nuk ka filluar nga sot, por me traditė mijaveēare dhe nuk ėshtė ndalur deri sot, sikur qė nuk do tė ndalet as nesėr e as pasnesėr. Lėvizje ka nga tė gjitha anėt dhe askush nuk mund ta ndaloj kėte as me dekret ligje e ndėrrime ligjesh! Ke rastin e SHBA-ve dhe shumė e shumė vendeve, qė nuk munden ta ndalojnė kėtė dukuri pamvarėsisht masave qė ndėrmarrin ata.

Pasi qė jemi tek tema, sepse kėtė temė qė nga fillimi i diskutimeve e kam vėrejtur me tendecė ngjyrosje dhe paragjykimesh, por edhe mosnjohje rrethanash.

Reana
31-03-06, 23:32
Reana, ke shkruajtur nga kėndi i tejoqeanit dhe kjo qė i pėrket Evropės, ėshtė njė nuancė tjetėr, qė e dallon nga jeta dhe raportet shoqėrore nė pjesėn tjetėr tė oqeanit.

Evropianėt pėr nga vehtė natyra e tyre janė skeptikė, e edhe atėherė kur nuk u shkon pikėrisht pėr shkak tė problemeve tė vehta, mundohen ti shtyjnė nga ana tjetėr, duke gjetur problemin kujdestar ... por sa u shkon ? gjatė sigurisht se jo! Ato qė ke shkruar me holandezėt se shumė brengosen se kush sa fėmijė i ka dhe se i maltretojnė femrat etj, etj jam i bindur qė tė tillėve as qė u intereson se nė cilėn hemisferė dhe prej nga vijnė ata njerėz, por kjo ėshtė ēėshtje tjetėr dhe tregon se ata kanė probleme me vetėvehten e tyre. Me rėndėsi ėshtė qė njė shumicė e vendeve evropiane e kanė kuptuar rėndėsinė e kėsaj dukurie. E disa qė nuk e kanė kuptuar, do ta kuptojnė, edhe pse u duket se janė duke shkuar para, por nė realitet gjinden nė rikuerc.

Shtetet evropiane askush nuk i ka detyruar dhe as qė i detyron tė rrespektojnė dhe tregojnė rrespekt e tolerancė ndaj dikujt, ėshtė vehtė niveli i zhvillimit shoqėrorė mbrenda tyre qė tregon rrespekt dhe tolerancė.

Apropo imigrimi ėshtė dukuri qė nuk ka filluar nga sot, por me traditė mijaveēare dhe nuk ėshtė ndalur deri sot, sikur qė nuk do tė ndalet as nesėr e as pasnesėr. Lėvizje ka nga tė gjitha anėt dhe askush nuk mund ta ndaloj kėte as me dekret ligje e ndėrrime ligjesh! Ke rastin e SHBA-ve dhe shumė e shumė vendeve, qė nuk munden ta ndalojnė kėtė dukuri pamvarėsisht masave qė ndėrmarrin ata.

Pasi qė jemi tek tema, sepse kėtė temė qė nga fillimi i diskutimeve e kam vėrejtur me tendecė ngjyrosje dhe paragjykimesh, por edhe mosnjohje rrethanash.

Po askush nuk tha se do te ndalohet imigrimi ne Evrope, apo Holande...


Ajo qe nuk do te tolerohet, eshte mosrespektimi i ligjeve te vendit...dhe meqe nje grupacion ne vecanti e ka dalluar VETEVETEN, per probleme te ndryshme, ka mundesi se edhe trajtimi i tyre permes ligjit, do te jete ndryshe.
Kush eshte i paknaqur mund te shkoj nga ka ardhur, ndersa aferat e udheheqjes se politikes se brendshme te nje shteti ne Perendim, ngelin KOMPETENCA EKSLUZIVE te qeveritareve te atyre shteteve; ASESI e nje kategorie imigrantesh qe refuzon te integrohet dhe te respektoje ligjet e shteteve prej te cilave kane aq shume avantazhe!!!

Espresso
01-04-06, 22:49
Ja se cka i shtyn Gjermanet&Co te veshtiresojne dhenjen e nenshtetesise. Shkolla fillore Rütli ne Berlin, e cila vizitohet kryesisht nga femijet me prejardhje turko-arabe qe perbejne 80% te nxenesve ndodhet nen mbrojtje policore per shkak te dhunes se ushtruar nga nxenesit migrant ndaj mesuesve dhe dhunes qe mbreteron ne pergjithsi ne kete shkolle.
Lexoni ju 4pease dhe Gentiani se keni nevoj...


http://www.ksta.de/html/artikel/1143813252985.shtml

panta_rhei
01-04-06, 23:43
(Me respekt) do te pyesja hapesin e temes si dhe diskutuesit pjesemarres:
kjo teme si dhe titulli i saj:
a aludon ne "urrejtjen fetare" (???)
apo aludon (thjesht) ne nje ligj "evropianoperendimor" qe ka per qellim mireqenjen e qytetareve si dhe sigurine me te madhe te tyre (ne kete "verzion" e kam kuptuar (perceptuar) un') ?

mendoj se perpiluesit (zbatuesit) e ketij ligji, nuk jan' edhe aq "injorante" dhe te pandjeshem ndaj "rrethanave". Keshtuqe per shtetet qe jan deklaruar si armiq te perendimit (ne kete rast), eshte normale qe te kihet "kujdes" pak me i "perkushtuar" ndaj qytetareve qe vijn nga ato shtete, e per te tjeret po ky ligj do te lejoje qe te interpretohet pak me "butesisht"... (secili ligj e ka elasticitetin e tij, ne kete rast detajet e ligjit kan shum rendesi dhe do te kjartesonin shum gjera (te panevojshme qe po diskutohen ketu)).

Ne kete rast (kontekst), (pasiqe jemi ne nje forum shqiptar):
(me sa jam i informuar) dihet se pas luftes, ka pasur (shum) shqiptare qe e kan marre "nenshtetesine" e minoriteteve "te perndjekura" (sidomos te romeve), ne menyre qe te fitojne "te drejta" ne vendet perendimore!
pyetja persa i perket ketij rasti do te ishte paksa ironike (ne kontekst te kesaj teme):
a ka pasur nje "ligj" te vendeve perendimore kunder shqiptarėve?!

panta_rhei
02-04-06, 00:27
...pikėrisht tė mbetet nė fyt dhe tė zėn trishtimi, e sidomos kur dėshiron tė bėhesh pronarė i shtėpisė sė huaj dhe tu tregosh se kush ku duhet tė shkojė dhe nga duhet tė shkojė? ose tjetra nga duhet tė orientohen e ku tė shkojnė? Pasi qė nuk je nė rrjedhė tė kėsaj teme dhe tė proceseve qė kanė tė bėjnė me integrimin e tė huajve nė vendet ku ata jetojnė e punojnė, e shoh tė tepėrt vazhdimin e "muhabetit" me gjithēka qė nuk ka tė bėjė me temėn!

"poema e mjerimit" eshte postuar enkas per mjerimin tend... me eshte dukur mjerim sepse ti ishe "ankuar" se "aktivitetet" e tua vlejne 100 dollare/sec (moment "krucial" ky sa i perket permbajtjes se temes, sepse vinte ne pah "aftesit" e tua personale),..prandaj postimin tend e kam quajtur "te mjerueshem" sepse ma ka marre mendja se "ti meriton me shume"...

gjithsesi te pershendes dhe te falenderoj per kujdesin (keqkuptimin)

4peace
02-04-06, 09:59
Ja se cka i shtyn Gjermanet&Co te veshtiresojne dhenjen e nenshtetesise. Shkolla fillore Rütli ne Berlin, e cila vizitohet kryesisht nga femijet me prejardhje turko-arabe qe perbejne 80% te nxenesve ndodhet nen mbrojtje policore per shkak te dhunes se ushtruar nga nxenesit migrant ndaj mesuesve dhe dhunes qe mbreteron ne pergjithsi ne kete shkolle.
Lexoni ju 4pease dhe Gentiani se keni nevoj...


http://www.ksta.de/html/artikel/1143813252985.shtml

Djalo...
...s'di a ka nevoje te tregoj se cfare pjelle/rodi/soji je... Kryesore, ti vepron sipas "Per inati t'vjehhres te vdekte djali", apo per inatin ndaj meje (dhe cdo gjeje muslimane) vdekshin te gjithe...

Une t'i permenda nje pjese te artikujve/programeve/emisioneve...per informata me te gjera, te cilat nuk po i njihje as me emer, e lere me t'i kishe pare/lexuar/ndegjuar ndonjehere. Kurse, me nje artikull te vetem nuk thuhet e gjithe e verteta. Rasti i shkolles se Berlinit eshte rast konkret i deshtimit te sistemit aktual. Ka dhe shume raste tjera.

Por, sic shihet (mjaft qarte) edhe ne fillim te kesaj teme, fjala eshte per diskriminim. Po i leme anash muslimanet e huaj (turq, arab...) e po i kthehemi disa mija shqiptareve ( shumica absolute muslimane), te cilet me dekada te tera kane punuar ketu e, ashtu te themi, i kane lene eshtrat se punuari. Tash jane pak para penzionit dhe, nese kthehen ne Kosove si penzionere me shtetesi te vjeter (ish-Jugosllave, UNMIK-ase apo cfaredoqofte) marrin afersisht gjysmen e shumes se parapare per penzion. Per kete arsye, per te marre penzion te plote, kane nevoje per shtetesi. Ne anen tjeter, mu sipas ketij ligji, i cili ende eshte vetem propozim (e jo ne fuqi) do ta kene veshtire... Prandaj, nese ty te behet qejfi per gjendjen e ketyre ( e kete e ben vetem pse i urren njerezit ne baze te perkatesise fetare, apo pse me urren mua e cdo gje qe ka te beje me islam), atehere vete kjo tregon se cfare pjelle/soji/rodi je.


Kjo ishte hera e fundit qe shpenzova aq kohe me "njeri" te sojit/rodit/pjelles sate!!!

Reana
02-04-06, 15:16
Djalo...
...s'di a ka nevoje te tregoj se cfare pjelle/rodi/soji je... Kryesore, ti vepron sipas "Per inati t'vjehhres te vdekte djali", apo per inatin ndaj meje (dhe cdo gjeje muslimane) vdekshin te gjithe...

Une t'i permenda nje pjese te artikujve/programeve/emisioneve...per informata me te gjera, te cilat nuk po i njihje as me emer, e lere me t'i kishe pare/lexuar/ndegjuar ndonjehere. Kurse, me nje artikull te vetem nuk thuhet e gjithe e verteta. Rasti i shkolles se Berlinit eshte rast konkret i deshtimit te sistemit aktual. Ka dhe shume raste tjera.

Por, sic shihet (mjaft qarte) edhe ne fillim te kesaj teme, fjala eshte per diskriminim. Po i leme anash muslimanet e huaj (turq, arab...) e po i kthehemi disa mija shqiptareve ( shumica absolute muslimane), te cilet me dekada te tera kane punuar ketu e, ashtu te themi, i kane lene eshtrat se punuari. Tash jane pak para penzionit dhe, nese kthehen ne Kosove si penzionere me shtetesi te vjeter (ish-Jugosllave, UNMIK-ase apo cfaredoqofte) marrin afersisht gjysmen e shumes se parapare per penzion. Per kete arsye, per te marre penzion te plote, kane nevoje per shtetesi. Ne anen tjeter, mu sipas ketij ligji, i cili ende eshte vetem propozim (e jo ne fuqi) do ta kene veshtire... Prandaj, nese ty te behet qejfi per gjendjen e ketyre ( e kete e ben vetem pse i urren njerezit ne baze te perkatesise fetare, apo pse me urren mua e cdo gje qe ka te beje me islam), atehere vete kjo tregon se cfare pjelle/soji/rodi je.

Per individe qe vuajne nga kriza e identitetit dhe qe ne mergim te shkeputur KREJTESISHT nga cdo gje kombtare, shkojne e futen ne kuluaret tataro-arabe, s'eshte per t'u cuditur qe i shohin sendet prej kesaj perspektive.

Shqiptaret jane SHQIPTARE, me komb dhe tipare te vecanta e krejtesisht te ndryshme, e jo raca e flliqte e gjithfare arabi e pakistanezi, qe ia kane sjellur vet-vetes punen, per t'i trajtuar me ligje te vecanta. Dhe nuk te ka mbetur ty, t'u dalesh zot pisave, qe ne te kaluaren te kane bastarduar kulturen, traditat, historine dhe c'do tjeter kombtare...

Si komb, kolektivisht kemi vuajtur me shekuj, mu per shkak te kultures se piste, shpirtngushte e primitive te kesaj race, e sot u duheshka madje edhe te ndajme te njetin fat me ta???:redface:

Ne jemi TE PARET e gjithe kombeve, qe do te duhej te DISTANCOHEMI nga keto grupe, e jo sikur buaj te marrim hov e drejt e ne balt !!! Mjaft padrejtesi kemi pare prej tyre; 500 vjet VAKUUMI total shteteror, historik, kulturor e shkencor. ASGJE e vetme nuk eshte zhvilluar e krijuar ne trojet shqiptare-turp per sorollatin tend qe i jep vetes te drejte te mbroje publikisht armiqte shekullore te kombit!!!
Po nga dikush, qe ka prinderit qe kane nenshkruar emrin e vet me gisht, nga dikush qe deri dje eshte deklaruar "turk elhamdulilah", besa-bese nuk po pres fort me mire:redface: !!!

E ne fund te kisha preferuar vetem nje gje: mbledhi pandlat e ec per ne Kosove, sa nuk je ASIMILUAR ne teresi, NESE te shkruan dikund se je shqiptar e jo turbesh!!!

Reana
02-04-06, 15:24
. Rasti i shkolles se Berlinit eshte rast konkret i deshtimit te sistemit aktual. Ka dhe shume raste tjera.Edhe KREJTESISHT jashte teme, po pasi po e shoh se te mungojne njohurite baze te nje individi te moshes madhore, po te njohtoj se femijet agresive ne shkolle, perserisin agresivitetin e perjetuar ne shtepi.
Femijet te cilet behen deshmitar te dhunes se perseritur ne familje, femijet te cilet i neshtrohen dhunes nga antare tjere te familjes, kete e perserisin jashte shtepise;
SHTETI-ASNJERI ne Bote nuk e ka obligim te shkoje shtepi per shtepi te secilit turk, arab e "pis milet" dhe ta edukoje/ri-arsimoj/qytetroj se nuk rrahet femiu dhe nuk rrahet gruaja sikur kafshe, ne menyre repetitive, derisa nuk i shendrron femijet, pjellen tende ne delikuente!!!

Reana
02-04-06, 15:31
Ja se cka i shtyn Gjermanet&Co te veshtiresojne dhenjen e nenshtetesise. Shkolla fillore Rütli ne Berlin, e cila vizitohet kryesisht nga femijet me prejardhje turko-arabe qe perbejne 80% te nxenesve ndodhet nen mbrojtje policore per shkak te dhunes se ushtruar nga nxenesit migrant ndaj mesuesve dhe dhunes qe mbreteron ne pergjithsi ne kete shkolle.
Lexoni ju 4pease dhe Gentiani se keni nevoj...


http://www.ksta.de/html/artikel/1143813252985.shtml

Po thote nje fjale e urte "Ata qe ngriten nga tehu i shpates, ne fund do te bien prej saj"...
Mbjellja e urrejtjes, ligjerimi i dhunes si mjet per zgjedhjen e problemeve, ne fund te dites i kushton atyre qe e ligjerojne, me teper se atyre kunder te cileve drejtohet!!!

Fakti se dikush jeton ne vend te qyteruar, nuk e ben askend te qyteruar; te gjithe sjellim me vete kulturen familjare e popullore te vendit prej te cilit vijme!!!

Espresso
02-04-06, 16:17
Djalo...
...s'di a ka nevoje te tregoj se cfare pjelle/rodi/soji je... Kryesore, ti vepron sipas "Per inati t'vjehhres te vdekte djali", apo per inatin ndaj meje (dhe cdo gjeje muslimane) vdekshin te gjithe...

Une t'i permenda nje pjese te artikujve/programeve/emisioneve...per informata me te gjera, te cilat nuk po i njihje as me emer, e lere me t'i kishe pare/lexuar/ndegjuar ndonjehere. Kurse, me nje artikull te vetem nuk thuhet e gjithe e verteta. Rasti i shkolles se Berlinit eshte rast konkret i deshtimit te sistemit aktual. Ka dhe shume raste tjera.

Por, sic shihet (mjaft qarte) edhe ne fillim te kesaj teme, fjala eshte per diskriminim. Po i leme anash muslimanet e huaj (turq, arab...) e po i kthehemi disa mija shqiptareve ( shumica absolute muslimane), te cilet me dekada te tera kane punuar ketu e, ashtu te themi, i kane lene eshtrat se punuari. Tash jane pak para penzionit dhe, nese kthehen ne Kosove si penzionere me shtetesi te vjeter (ish-Jugosllave, UNMIK-ase apo cfaredoqofte) marrin afersisht gjysmen e shumes se parapare per penzion. Per kete arsye, per te marre penzion te plote, kane nevoje per shtetesi. Ne anen tjeter, mu sipas ketij ligji, i cili ende eshte vetem propozim (e jo ne fuqi) do ta kene veshtire... Prandaj, nese ty te behet qejfi per gjendjen e ketyre ( e kete e ben vetem pse i urren njerezit ne baze te perkatesise fetare, apo pse me urren mua e cdo gje qe ka te beje me islam), atehere vete kjo tregon se cfare pjelle/soji/rodi je.


Kjo ishte hera e fundit qe shpenzova aq kohe me "njeri" te sojit/rodit/pjelles sate!!!

4pease

Nuk eshte nje artikull i vetem por jane me qindra artikuj nga gazetat dhe mediat e ndryshme gjermane qe i jane qasur ketij problemi. Ka ca dite qe kjo teme eshte ne rend te dites ne lajmet e cdo televizioni gjerman e ju me thuani me nje artikull nuk thuhet e verteta!
Ju zotrate nuk mund te beni krahasime ne mes te shqiptareve mysliam me ata arab. Shqiptaret mysliman nuk e kane ne gjene fanatizmin fetar dhe kulturen e ndyt arabo-turke. Ajo qe thua mbi penzionin nuk eshte aspak e vertet, por shpikjet tua. Per kete ligj diskriminimi te penzionisteve as qe eshte folur dhe as qe do te flitet ne te ardhmen. Ligji per te huajt dhe penzionistet do te mbetet ai i meparshmi:" Cka te mbjellesh do te korresh", kjo do te vlen edhe per pnzionistet. Kjo qe thua ti rreth penzionit eshte krejtesisht absurde dhe e pabaze. Ligji per te cilin flitet te hyn ne fuqi s'ka te beje fare me penzionet.
Sa i perket rodit tim, une jame shqiptar dhe i dua shqiptaret, pavaresisht perkatesise fetare, ama llojin tend qe konsideron turkin si "Bab". Me vie shume keq per sjelljet e juaja, por si grup i vogel qe jeni ne mesin e nje shumice absolute properendimore jeni genjyer me veteveten se do te ngadhnjeni. :wink:

Espresso
02-04-06, 16:28
Berlin - njė shkollė nėn mbikqyrjen e policisė!
Mėsimi nė njė shkollė tė Berlinit nė zonėn e Nojkėlnit ka filluar tė mbahet nėn mbikqyrje tė policisė qė nga dita e premte. Prania e policisė nė shkollė arsyetohet me eskalimin e dhunės nė mes nxėnėsve

Nė shkollėn "Rütli Schule" tė Berlinit ka rrahje, fyerje sharje. Goditen dyert, prishen fotografitė e varura nė mur dhe provokohen mėsuesit, qė kanė frike nga dhuna dhe agresiviteti. Disa nxėnės konfirmojnė atė se qė po ndodh nė mes tyre: "Nxėnėsit apo tė rinjtė sikur ndihen tė zotėt, kur dėshmojnė dhunė dhe agresivitet. Ata kėtė e konsiderojnė si njė gjė tė mirė. Ata grinden dhe pastaj edhe rrihen. Dhe ai, i cili tregohet mė i forti konsiderohet mė i miri."


"Vetė nxėnėsit qėllojnė me letra, me lapsa dhe prishin ēdo gjė nė klasė. Njėherė pėr njėherė ėshtė kėshtu. Kjo nuk ėshtė e drejtė. Tė them tė drejtėn, kjo as qė mė intereson mua, se ēfarė po bėjnė kėtu nxėnėsit. Sepse unė kėtu nuk vij shpesh nė shkollė. Nuk ka kuptim."

Shumė nxėnės duket se nuk e ēajnė kokėn pėr shkollė. Kolegjiumi i shkollės pėrmes njė letre publike ka konstatuar, se shkolla gjendet nė njė udhėkryq. Nė gjysėmvjetorin e parė nė kėtė shkollė kanė mbetur mė shumė arsimtarė se sa nxėnės tė sėmurė.

Pėr prefektin e rrethit tė Nojklnit nė Berlin, Hajnc Bushkovski eskalimi ishte vetėm njė ēėshtje kohe. Ai shprehet se di prej kohėsh se ēfarė eksplozivi social pėrshkon njerėzit e kulturave tė ndryshme. Nxėnėsit me origjinė arabe tė kėsaj shkolle janė tė socializuar ndryshe nė krahasim me nxėnėsit gjermanė.

Bushkovski: "Nė kėtė pjesė tė qytetit ne kemi probleme, pasi njė pjesė e tė rinjve nuk janė rritur nė sistemin tonė tė vlerave, ata nuk ndihen si nė shtėpinė e tyre. Prindėrit e nxėnėsve jetojnė nė shtėpitė e tyre nė bazė tė ritualeve tė traditave tė atdheut tė tyre, tė fshatit. Tė rinjtė janė rritur kėtu nė qytet, ata refuzojnė kėto rituale, por nuk i shohin qėllimet dhe vlerat e reja. Kjo bėn qė ata tė pėrvetėsojnė vlerat e rrugės. Dhe nė rrugė siē dihet vlen ligji i mė tė fortit."

Pas apelit tė arsimtarėve pėr ndihmė menjėherė kanė pasuar reagimet. Brenda ditėve tė ardhshme kėsaj shkolle tė pėrbėrė nga pjesėtarė tė shumė kombe do t'i dėrgohen tre pedagogė sociale,, tė cilėt flasin edhe arabisht dhe turqisht. Nė tė njėjtėn kohė planifikohet unifikimi i kėsaj shkolle me njė shkollė tjetėr pėr tė ndihmuar integrimin e nxėnėsve. Pėr shkak tė situatės sė jashtėzakonshme nuk mendohet nė mbylljen e shkollės, thekson senatori i shkollės, Klaus Böger: "Nuk do tė ketė shkollė nė Berlin qė do tė mbyllet. Ne do tė vazhdojmė procesin tonė tė zbatimit tė parimeve edukuese, civilizuese dhe mėsimit politik nė ēdo pjesė tė Berlinit.

Qė nga dita e premte ka filluar nė hyrje tė shkollės kontrolli policor. Policia pėrkujdeset edhe pėr mosmbajtje tė armėve nga ana e nxėnėsve.Silke Mehring

Deutsche Welle
31 Mars 2006

Espresso
02-04-06, 16:29
Merkel: Fėmijėt e emigrantėve tė kuptohen me fjalė me mėsuesit e tyreBerlin: Pėr zhvillimet e fundit nė njė shkollė tė Berlinit nė zonėn e Neukėlnit ku mėsimi ka filluar tė mbahet nėn mbikqyrje tė policisė u shpreh edhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Sipas saj njohja mė e mirė e gjuhės gjermane ėshtė njė parakusht i rėndėsishėm pėr zgjidhjen e problemeve tė integrimit tė fėmijve tė emigrantėve. Duhet tė pėrkujdesemi qė fėmijėt tė jenė nė gjendje tė kuptohen me fjalė me mėsimdhėnėsit e tyre, tha Merkel nė Berlin. "Nėse njė fėmijė prindėrit e tė cilit janė tė huaj, nėse njė fėmijė rritet nė njė shtėpi tė tillė me prindėr tė cilėt ndoshta as vet nuk dijnė mirė gjermanisht, vjen nė shkollė, atėherė duhet pėrkujdesur qė ky fėmijė tė jetė nė gjendje tė kuptoj mėsimdhėnsin me fjalė", tha kancelarja Merkel. Nė shkollėn e Neukölnit mbi 80 pėriqnd e nxėnėsve janė fėmijė tė emigrantėve.

Deutsche Welle
01 Prill 2006

Reana
02-04-06, 17:03
4pease

Ligji per te cilin flitet te hyn ne fuqi s'ka te beje fare me penzionet.
Sa i perket rodit tim, une jame shqiptar dhe i dua shqiptaret, pavaresisht perkatesise fetare, ama llojin tend qe konsideron turkin si "Bab" nuk e le me qu kry. Keshtu do te mbetet ne mes nesh derisa te ju ndalet tagjia dhe te shukateni se lehuri. Me vie shume keq per sjelljet e juaja, por si grup i vogel qe jeni ne mesin e nje shumice absolute properendimore jeni genjyer me veteveten se do te ngadhnjeni. :wink:

Espresso,

Kjo nuk eshte ceshtje e te qenurit "pro-perendimor" apo "pro-lindor", kjo eshte ceshtje e te qenurit PRO-VETEVETES, ceshtje e vetedijesimit kombetar, dhe ceshtje e arsimimit te denje.
Dhe s'kam nevoje te jem pro-kurkujt, kur e kam te qarte se kush jam...
Po dikush si cifti i ketij qe flet pa asfare lidhje, sepse nuk e kupton se mos te ishte shtypja pese shekullore tataro-turkmene, ai nuk do te kishte pasur nevoje te punoje fare ne Gjermani, por do te kishte punuar per SHTETIN e vet shqiptar, eshte evidente se ka probleme me identitetin e vet/origjinen e vet!!!

Pasojat e e atij peseshekullori sundimi "vllezerish tataro-muslimane", copetimi i trojeve shqiptare neper Vilajete me kufinje amdinistrative te ndryshem, shakterrimi i monumenteve/kultures/objekteve shqiptare pothuaj ne teresi, perderisa manastiret e kishat e shkijeve, jane lejuar te MBIJETOJNE, po i paguajme edhe sot e kesaj dite...Po KUJT ti tregosh???

Espresso
02-04-06, 17:57
Reana

Properendimor, do te thot automatikisht provetevetes, proidentitetit shqiptare, proardhmerise sone ne Evrope, prodrejtesise, prolirise dhe te drejtave njerzore.:biggrin:
Nje fjal me shume kuptime :tongue:

Gentiani
02-04-06, 19:24
"poema e mjerimit" eshte postuar enkas per mjerimin tend... me eshte dukur mjerim sepse ti ishe "ankuar" se "aktivitetet" e tua vlejne 100 dollare/sec (moment "krucial" ky sa i perket permbajtjes se temes, sepse vinte ne pah "aftesit" e tua personale),..prandaj postimin tend e kam quajtur "te mjerueshem" sepse ma ka marre mendja se "ti meriton me shume"...

gjithsesi te pershendes dhe te falenderoj per kujdesin (keqkuptimin)


lexo edhe njėherė, por me vėmendje nėn pikėn 1.; 2 dhe nisu nga fillimi edhe njėherė, pėrndryshe ty nuk ja vlen njeriu pėr tė pyetur as pėr ēmimin e patateve. Pikėrisht e kundėrta edhe unė duke tė vlerėsuar pėr mė shumė, e vėrejta qė ishte mbivlerėsim i imi.

rast i varfanjak tė argumentimit si nė rastin tėnd nė temė, shumė rrallė mė ndodhė tė takoj nė tema. "Ēėshtje e dhėnjes sė nėnshtetėsive diku nė Evropė dhe gjysėm kompjuteri i dikujt?! moment tejet, tejet krucial qė ka aktualitet me pėrmbajtjen e temės nė diskutim.:confused:

Gentiani
02-04-06, 20:26
Reana

Properendimor, do te thot automatikisht provetevetes, proidentitetit shqiptare, proardhmerise sone ne Evrope, prodrejtesise, prolirise dhe te drejtave njerzore.:biggrin:
Nje fjal me shume kuptime :tongue:

Espresso,

argumente "shumė bindėse" ke sjellur me ato rastet nga gazetat bulevardeske, "aq bindėse" ishin qė edhe Bundestagu gjerman, duke iu referuar rasteve tė tilla do aprovoj unanimisht ligjin e propozuar pėr stopimin, abrogimin e gjitha nėnshtetėsive tė dhėna nė Gjermani.

Problemi i nxėnėsve tė huaj me ato shkolla tregon, pėr problemet organizative dhe dėshtimin qė e pėrcjell atė institucion shkollor dhe kompetentėt e atij insitucioni.

Ju si duket nuk jeni aspak nė rrjedhė tė temės, por shkruani nga fakti siē kam mundur ta vėrejė nga argumentimi i yt edhe tek forumi i fesė. Pra nėse bėhet fjalė pėr musliman, aty automatikisht gjindet Bin Ladeni edhe Al Kaida dhe mundėsisht duhet nė ēdo mėnyrė tė ndėlidhen edhe shqiptarėt me ekstremizmin mysliman dhe terrorizmin!

Nėse nuk e keni dijtur ta sqaroj!

Kush nga tė huajt aplikojnė pėr nėnshtetėsi?

Nė ēdo vend janė disa parakushte qė duhen plotėsuar pėr tė huajt qė dėshirojnė tė aplikojnė pėr nėnshtetėsinė e vendit ku ata jetojnė.

- tė jetė i integruar nė jetėn dhe rrethit ku jeton;
- tė zotėroj gjuhėn e vendit ku jeton;
- financiarisht tė jetė i pamvarur dhe jo rast social;
- qė tė mos jetė i dėnuar dhe as nė procedurė hetimesh gjyqesh; etje, etj...

Ku i shihni ju ata kriminel nė kėtė rreth parakushtesh tė definuara dhe caktuara qė duhet plotėsuar qysh nė fillimin e procedurės? Kriminelėt dhe ata qė janė pėrballuar me ligjet e atyre shteteve, e kanė pėrjashtuar vetėvehten nga ky rreth - mėnyra e argumentimit me rastet e shkollave e x,y rastet e ndodhitė, nuk ka tė bėjė aspak me gjithė atė proces tė integrimit. Dikush mundet tė jetojė edhe 30 vite nė njė shtet dhe mundet tė mos jetė i integruar dhe asnjė shtet nuk ėshtė i detyruar tė natyralizoj - jap nėnshtetėsitė gjithė atij numri tė huajve qė gjinden nė vendet e tyre.

Fjala ėshtė pėr persona qė i plotėsojnė kushtet e parapara dhe tė paraqitur nga vehtė institucionet e atyre shteteve. Kėto parakushte nuk i kanė parashtruar tė huajt por vehtė pėrfaqėsuesit zyrtarė tė atyre shteteve.

Nė anėn tjetėr ndryshimi i ligjeve lidhur me tė huajt, sa i pėrket ndikimit tė tė huajve dhe sa ndikojnė ata nė ndryshimin e atyre ligjeve, do ti ndėrronin e zėvendėsonin vendasit edhe nga 3-4 herė nė javė, sikur tė influencoheshin nga ato rastet e gazetave bulevardeske. Janė pikėrisht vetė spektri politik i popullatės vendase, qė janė properėndimorė dhe me identitet tė pastėrt nė mbrojte dhe shėrbim tė sė drejtės, ardhmėrisė, drejtave njerėzore dhe parasėgjithash nė shėrbim tė ardhmėrisė sė vendeve tė tyre, qė sa herė qė ka qenė nevoja u kanė treguar forcave konzervative vendėse, qė nuk munden tė ndryshojnė ligje dhe marrin vendime ashtu siē dėshirojnė ata. Pėr Zvicėrr e kam fjalėn dhe ata qė gjinden aty, e dijnė rastin e iniciativės sė 20 % e disa iniciativave tjera tė inicuara lidhur me tė huajt dhe qė kanė dėshtuar para sovranit tė popullit vendas nė referendume.

Rast i freskėt ishte rasti i mėse dy javėsh, kur ministri i drejtėsisė i cili vjen nga partia konzervative, ka akuzuar dy shqiptarė nga shqipėria se janė kriminel, pėr faktin se sigurimi i shtetit shqiptarė u ka ngarkuar vepra qė i ngarkojnė me vrasje tė shumėfishta, ndėrkohė qė njėri prej tyre ka qenė 16 vjeēarė, pėr veprat qė ai akuzohej. Ndėrkohė qė gjyqi federal, instanca mė e lartė e gjyqėsisė nė vend u njeh dy shqiptarėve tė drejtėn e azilit, i njėjti ministėr e kontestonte, pėrderi sa nė parlament e shtrėnguan; "kujt i besoni mė shumė, gjyqit federal, si instancė mė e lartė gjyqėsore e vendit apo sigurimit tė shtetit shqipėtarė"? dhe i njėjti u deturua tu kėrkojė falje shqiptarė tė akuzuar pa bazė dhe pėr qėllime politike tė partisė sė tij. Tjetėr ėshtė po i njėjti ministėr i cili ka qenė kundėr nėnshtetėsive tė huajve, pėr derisa e demaskun, qė paraardhėsit e tij nga gjermania kanė paguar pėr marrjen e nėnshtetėsisė zvicrane nė mėnyrė jo tė rregullt, nė kohėn qė janė vendosur nė Zvicėr.

Jam shumė i bindur qė nė tė gjitha vendet do tė vendosin forcat progresive me identitet properėndimor dhe jo tė vetėquajtur properėndimorė, pėr faktin se del me njė propozim ligji se gjithė ata qė vijnė nga lindja dhe tė rajoneve tė caktuara duhet tė veprohet nė kėtė apo tjetrėn mėnyrė.

Ndėrkohė mė duhet tė ndėrhyjė edhe nė shkrimin e Reanės, lidhur me pesėshekullorshin e sundimit tė "vėllezėrve tataro- mysliman".

Mirė do tė bėje, sikur tė shkoje edhe pak mė shumė se pesė shekullorshi dhe ti kthehesh edhe njė herė historisė. Nuk ishin tė vetėm "tataro-myslimanėt", mos harro aspak rolin e Romakėve, qė dikush i quan edhe perėndimor ( pėr faktin se kanė qėlluar nė perėndim tė trojeve tona) dhe pushtimin, me barabarinė e tyre nė shkatėrrimin e popullatės, ekonomisė sė vehtė paraardhėsve tanė, qė sigurisht ja kalojnė edhe "tataro-myslimanėve". Pra nuk janė tataro-myslimanėt nė radhė tė parė, por pikėrisht barbaria romake, e cila me shekuj ka shkatėrruar dhe duke i mbajtur nė pushtim - pikėrisht paraardhėsit tanė, pasojat e tė cilit pushtim kanė ndikuar qė nė vazhdimėsinė e tij, ky popull tė jetė i dobėt dhe anemik, pėr tė mos mundur ti pėrballojė as sllavėve tė jugut e as tataro-myslimanėve dhe nė fund pėrsėri sllavėve. Sa kanė ndikuar ato luftėra dhe shkatėrrime, mjafton tė krahasojmė rastin e luftės nė Kosovė dhe sa kohė i nevojitet asaj pėr rimėkėmbje nga shkatėrrimet edhe nė kėtė kohė me zhvillim tė lartė tė teknikės dhe ato para shumė shekujve, qė u ėshtė dashur, shekuj e shekuj tė rimėkėmben dhe nuk kanė mundur, sepse pushtuesit tjerė mu sikur bishat kanė sulmuar viktimėn e lodhur.

Pėr fund ėshtė shumė qesharak krahasimi i kriminelėve dhe atyre imigrantėve, tė cilėt me punėn e tyre me nderė dhe djersė dhe parat e fituara me shumė mund, kryejnė gjitha obligimet ligjore dhe financiare ndaj vendit ku ata jetojnė.

Espresso
02-04-06, 20:33
Gentiani
Ne munges te kohes do ta heqi merakun nje dite tjeter se me duhet te iki.

Reana
03-04-06, 01:33
Ndėrkohė mė duhet tė ndėrhyjė edhe nė shkrimin e Reanės, lidhur me pesėshekullorshin e sundimit tė "vėllezėrve tataro- mysliman".

Mirė do tė bėje, sikur tė shkoje edhe pak mė shumė se pesė shekullorshi dhe ti kthehesh edhe njė herė historisė. Nuk ishin tė vetėm "tataro-myslimanėt", mos harro aspak rolin e Romakėve, qė dikush i quan edhe perėndimor ( pėr faktin se kanė qėlluar nė perėndim tė trojeve tona) dhe pushtimin, me barabarinė e tyre nė shkatėrrimin e popullatės, ekonomisė sė vehtė paraardhėsve tanė, qė sigurisht ja kalojnė edhe "tataro-myslimanėve". Pra nuk janė tataro-myslimanėt nė radhė tė parė, por pikėrisht barbaria romake, e cila me shekuj ka shkatėrruar dhe duke i mbajtur nė pushtim - pikėrisht paraardhėsit tanė, pasojat e tė cilit pushtim kanė ndikuar qė nė vazhdimėsinė e tij, ky popull tė jetė i dobėt dhe anemik, pėr tė mos mundur ti pėrballojė as sllavėve tė jugut e as tataro-myslimanėve dhe nė fund pėrsėri sllavėve. Sa kanė ndikuar ato luftėra dhe shkatėrrime, mjafton tė krahasojmė rastin e luftės nė Kosovė dhe sa kohė i nevojitet asaj pėr rimėkėmbje nga shkatėrrimet edhe nė kėtė kohė me zhvillim tė lartė tė teknikės dhe ato para shumė shekujve, qė u ėshtė dashur, shekuj e shekuj tė rimėkėmben dhe nuk kanė mundur, sepse pushtuesit tjerė mu sikur bishat kanė sulmuar viktimėn e lodhur.

Pėr fund ėshtė shumė qesharak krahasimi i kriminelėve dhe atyre imigrantėve, tė cilėt me punėn e tyre me nderė dhe djersė dhe parat e fituara me shumė mund, kryejnė gjitha obligimet ligjore dhe financiare ndaj vendit ku ata jetojnė.

Sa perandore Romak, ishin Ilir???
Kush e krijoi te drejten Romake???
Sa vendbanimet, sa pallatet, amfiteatrot, rruget, sa via-duktet dhe akuaduktet, etj etj u ndertuan dhe rindertuan neper Iliri gjate periudhes Romake?
Si rezultat:
Ne shekullin 14, para pushtimit Otomano-tatar, sipas te gjitha statistikave, shqiptaret jetonin ne kushte te peraferta zhvillimi ekonomik, e shoqeror sikur shumica e popujve tjere ne Evrope; stuktura familjare, veset dhe zakonet, organizimi shoqeror ne principata, aktiviteti ekonomik, lidhjet afariste me viset tjera...etj...

POR-Pas renies se Peradorise Otomane, pese shekuj me vone, viset shqiptare ishin trojet me te pazhvilluara, me te varfera dhe me primitive ne GJITHE Evropen ne shekullin 20!!! Edhe ne Afrike ka pasur vende te cilat kane pasur organizim shoqeror dhe ekonomik me te zhvilluar, sesa ajo qe ka lene pas Perandoria Otomane!!!
Referoju cilit-do historian dhe do te gjesh keto te dhena. Aq me keq, shkijet i kane lene te lulezojne, shqiptaret i kane shtrydhur me themel.

Ne mesjete , ne periudhen e krijimit te shteteve, ne periudhen e ekspanzionit kulturor e ekonomik te popujve tjere Evropiane, ne periudhen e zhvillimit te filozofise e shkences, shqiptaret ende jetonin si gjysem-rober te feudaleve, te lidhur per token qe punonin uke iu falenderuar "vllezerve otomano-tatar"!!!

Nuk ka pothuaj popull tjeter ne Evrope qe nuk ka kaluar neper periudhen e krijimit te borgjezise, periudhen e krijimit te klases se mesme e qytetare, ne jemi pothuaj te vetmit ne Evrope, qe kemi jetuar ne feudalizem deri ne shekullin 20-te!!! Te vetmit si shqiptare qe kemi kaluar prej analfabeteve komplete, qe nuk kane ditur as emrin te shkruajne, menjehere ne gjeneraten e ardhshme qe ka qene gjenerate te diplomuarish Universitare!!!

E sa i perket temes, duhet te kesh parasysh ti dhe te gjithe ne, se shumica e shqiptareve te imigruar ne Perendim gjate okupimit Serb(viteve 90-ta), kane mos-repsekt te madh ndaj cdo aparati shteteror, mu per shkat te faktit se kane qene viktime e aparatit shteterore ne viset prej te cilave origjinojne!!!
Perfarsishte me trauma te njejta kane qene edhe imigrantet e vitete te 90-ta nga Shqiperia.

Mungesa e ndjenjes se komunitetit ne vendet e imigruara, veshtiresite e integrimit, kane ndikuar qe shume shqiptare kane gjetur veten ne anet tjeter te ligjit.
Po kjo NUK i ben shqiptaret TERRORISTE....

Ligjet e marrjes se shtetesise qe jane duke ndryshyar neper Evrope, kane te bejne me SIGURINE kombtare te ketyre shteteve dhe te drejten e tyre LEGJITIME per mbrojtje nga aktet terroriste, e jo prej kriminalitetit te zakonshem.

Po e verej se shume gjera i ke te paqarta dhe je duke perzier intereset shqiptare me ato te islamisteve e terroristeve, po te GJITHE ta kene te qarte se ligjet neper Evrope nuk jane duke ndryshuar per Shqiptaret, e per disa hajna te xhepave, se te tille ka ne secilen shoqeri, po jane duke ndryshuar per te mbrojtur popullaten e pafajshme nga terrorizmi nderkombtar!!!

Gentiani
03-04-06, 18:12
Reana, Reana mė ke befasuar !

jemi nė njė temė me tematikė tjetėr diskutimi, por megjithėate e vazhdojmė edhe kėtu, edhe pse ndoshta do tė kishte qenė mė e pėrshtatshme ti dedikohej njė temė me kėtė tematikė, pasi pėr pasojat e pushtimit turk, sa mė kujtohet ekziston njė temė diskutimi.

Perandorėt romak ishin perandorė romak, bile turp tu thuhej qė ishin ilirė, sepse nė kohėrat e sundimit tė tyre kanė vazhduar pushtimet dhe okupimin mbi trojet ilire.

Ai qė e ka krijuar tė drejtėn romake, shumė mė mirė do tė bėnte ta krijonte tė drejtėn ilire, ose ēfarė rėndėsie ka sikur ti shkruante ndonjė shqiptar kushtetutėn e SHBA-ve, nuk e dijė se ēfarė rėndėsie tė veēantė do tė kishte pėr shqiptarėt kjo ēėshtje ?!

Lexo mė tutje:

Me krijimin e shteteve ilire, pėrfshirė Ilirinė e Jugut, filloi procesi gradual i kalimit tė zakoneve nė norma juridike tė sanksionuara nga shteti.Vec kėsaj shteti nė mbrojtje tė pushtetit politik dhe ekonomik tė klasave sunduese nxirrte edhe norma tė reja juridiko - penale, ligje tė posacme (tė shkruara apo tė pashkruara), tė cilat zbatoheshin mė anė tė dhunės shtetėrore, sic ka ndodhur edhe nė vende tė tjera tė asaj periudhe.

Me lindjen e shteteve ilire, nė vend tė zakoneve juridike qė kishin vepruar nė rendin fisnor, lindi dhe e drejta penale ilire e tipit skllavopronar.
E drejta penale nė shtetet ilire, nė pėrmbajtje, nuk ndryshonte nga e drejta penale e shteteve tė tjerė skllavopronare.


Nė shek .I. para erės sonė, territori ku banonin Ilirėt ra nėn pushtimin e Romės. Burimet e ndryshme dėshmojnė se Roma ruajti dhe shfrytėzoi institutet shtetėrore e juridike qė ekzistonin mė parė nė Iliri dhe qė nuk ishin nė kundėrshtim me interesat e saj [1] (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=848967#_ftn1). Kėshtu p.sh. nė zonat malore fiset ilire u lejuan tė jetonin sipas zakoneve tė tyre tradicionale. E drejta penale romake, sikur e drejta romake nė tėrėsi, vazhdoi tė vepronte pėr sa kohė zgjati pushtimi romak, duke ndikuar nė tė drejtėn penale Ilire.

[1] (http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=848967#_ftnref1) Dr. Prof . Ismet Elezi . Zhvillimi historik I legjislacionit penal nė Shqipėri, fq 11
Edhe ato monumentet si amfiteatrot, pallatetet, rrugėt e gjithēka e ndėrtuar nė kohėn e pushtimit romak, ka qenė tė ndėrtuar nė shėrbim tė pushtimit tė tyre mbi trojet ilire, psh ndėrtimi i rrugėve dhe viadukteve u ka shėrbyesh pėr qėllimet e tyre ushtarake dhe lėvizjen e forcave mbrenda trojeve ilire. Ti kishin mbajtur romakėt pėr vehte ato ndėrtime mu sikur koloseumin nė Romė.

Por ke harruar anė tjetėr sa qytetet ilire u shkatėrruan po nga pushtimi romak??

Shteti romak si gjatė luftėrave, ashtu edhe pas mbarimit tė tyre u mor me organizimin administrativ tė viseve tė pushtuara, tė cilin e kreu nė disa etapa dhe me ndryshime sipas koniunkturave qė krijoheshin herė pas here dhe nė pajtim me mundėsitė qė kishte vetė shteti romak. Qėllimi kryesor i organizimit administrativ tė Ilirisė, ka qenė pėrforcimi i pushtetit romak, me anė tė tė cilit do tė kalohej nė njė administrim e shfrytėzim mė racional e sistematik tė provincave ilire. Kjo ka ndodhur nė periudhėn e fundit tė Republikės sė Romės dhe nė mėnyrė tė veēantė me krijimin e perandorisė. Kėtij qėllimi i shėrbyen masa tė tilla si konfiskimi i tokave dhe ndryshimet nė pronėsinė tokėsore, shndėrrimi i disa qyteteve nė koloni romake dhe ngulimet e njė popullsie italike e orientale, zhvillimi i teknikės dhe i prodhimit, shfrytėzimi i minierave dhe ndėrtimi e rindėrtimi i rrugėve dhe nė pėrgjithėsi situata e rėndė qė iu imponua ilirėve, veēanėrisht duke filluar nga shek. I e.sonė.
Bashkė me kėtė politikė Roma bėri pėrpjekje tė mėdha pėr asimilimin, “romanizimin” e popullsisė ilire, por pa arritur rezultate tė dukshme.Megjithėse popullsitė e ndryshme ilire ishin mundur nė beteja tė veēanta nga ushtria romake, kjo e fundit nuk e kishte thyer pėrfundimisht qėndresėn e tyre. Pas luftėrave mbrojtėse filluan kryengritjet. Mizoritė e ushtrive romake, veprimet arbitrare tė komandantėve e tė qeveritarėve romakė, taksat e rėnda, plaēkitjet e grabitjet e pushtuesve i shtynė nė kryengritje ilirėt e veriut dhe tė jugut. Pushtimi romak bėhej pėrherė e mė i rėndė; nė krahinat e pushtuara nuk ishin tė siguruara as gjėja, as nderi dhe as jeta e ilirėve.


Kjo bėri qė nė gjysmėn e dytė tė shek. I p.e.sonė, gjatė krizės politike qė kaloi Republika Romake pėr shkak tė luftės civile, lufta ēlirimtare e ilirėve tė zgjerohej edhe mė shumė. Nė krahina tė ndryshme tė Ilirisė, sidomos nė ato bregdetare u krijua njė situatė e favorshme, e cila u dha shkas pėrpjekjeve pėr ēlirim. Duke pasur synime tė qarta politike, ilirėt u pėrpoqėn tė pėrfitonin nga konfliktet qė lindėn nė gjirin e klasės sunduese romake. Kėshtu nė vitet 50 tė shek. I p.e.sonė njė pjesė e qyteteve (ku ishin vendosur qytetarė italikė) qė kishin filluar tė zhvilloheshin ekonomikisht, morėn anėn e Cezarit; paria ilire, e nisur nga interesat e saj jetėsore, pėrkrahu kundėrshtarin e tij, Pompeun.

nė vazhdim

Luftėrat e gjata tė shtetit ilir dhe atij maqedon ishin bėrė pengesa mė e fuqishme kundėr pushtuesve romakė. Thyerja e kėtyre dy fuqive mė tė rėndėsishme nė Ballkan i kishte hapur Romės rrugėn pėr tė vazhduar mė tej politikėn e saj ekspansioniste nė kėtė gadishull dhe mė tej nė Lindje. Nė shekullin II p.e.sonė dhe nė shekujt qė pasuan, Roma i shtriu luftėrat e saj pushtuese edhe mbi krahinat e tjera tė Ilirisė sė brendshme dhe tė asaj veriore.

Objekt i synimeve tė Romės u bėnė, nė radhė tė parė Mbretėria Dardane dhe federata e dalmatėve, dy formacione shtetėrore ilire, tė cilat dolėn nė skenėn politike mė vonė. Mbretėria Dardane, siē u pa nė kreun e mėparshėm, pėrmendet nė burimet e shkruara edhe para kėtyre luftėrave dhe del si kundėrshtare e fortė e ekspansionit maqedon nė Ilirinė Verilindore, duke arritur zhvillimin e saj mė tė madh nė pjesėn e dytė tė shek. III dhe gjatė shek. II p.e.sonė. Nė kėtė shekull tė fundit dardanėt u bėnė gjithashtu edhe kundėrshtarėt mė tė fortė tė pushtuesve romakė.Dhe pėr fund e shkurt kėsaj radhe Reana, nuk janė pasojat, por shkaqet qė sollėn tek gjendja e cila nuk ndryshoi tek shqiptarėt. Pra shkaqet dhe jo pasojat janė rezultat i gjithė asaj gjendje dhe rrugėtimi tė shqiptarėve. Pra, nuk ishin tė vetėm tataro-myslimanėt, por ishte dikush qė i parapriu mė herėt dhe se tregimi nis nga fillimi dhe jo nga mesi i tregimit :wink: :biggrin:ndėrsa me temėn, Ligjet e ndėrrimeve tė nėnshtetėsive nė Evropė dhe kudo tjetėr le ti zėvendėsojn lirishtė, nė emėr tė mbrojtjes nga terrorizmi, por ngjarjet e zhvilluara tregojnė qė terroristė nuk vijnė tė jetojnė, tė marrin nėnshtetėsi as Europiane e as Amerikane, por me qėllime dhe misione tė shkurtra. Evropianėt dhe Amerikanėt le tė flejnė qetė, sepse as Bin Ladeni e as Co e tij nuk do tė kėrkojnė kurrė dhe asnjėherė nėnshtetėsi evropiane :biggrin:

Reana
03-04-06, 18:47
Ne shekullin 14, para pushtimit Otomano-tatar, sipas te gjitha statistikave, shqiptaret jetonin ne kushte te peraferta zhvillimi ekonomik, e shoqeror sikur shumica e popujve tjere ne Evrope; stuktura familjare, veset dhe zakonet, organizimi shoqeror ne principata, aktiviteti ekonomik, lidhjet afariste me viset tjera...etj...

POR-Pas renies se Peradorise Otomane, pese shekuj me vone, viset shqiptare ishin trojet me te pazhvilluara, me te varfera dhe me primitive ne GJITHE Evropen ne shekullin 20!!!

Kjo ngel e verteta e PA-MOHUESHME!!!

Sa i perket temes, numer i madh terroristesh nderkombtar, jane imigrante arab, me shtetesi Evropiane e perendimore!!! (http://www.cis.org/articles/2005/back405.html) Avantazhet e shtetesise/pasaportes perendimore jane te ndryshme, ti bile qe je imigrant do te duhej ta dije kete:wink: !!!

(Edhe Bin Ladenit, po te ipej mundesia do vinte dhe shtetesine tende do ta mirrte, dhe ta zinte vendin tend, ne Zvicren neutrale!!!:wink: )

Eshte e drejte e cdo shteti per te kontolluar imigrimin, dhe numrin/perkatesine etnike te imigranteve te rinje! Njekohesisht e drejte e cdo shteti, per te mbrojtur VLERAT dhe STILIN jetesor te cilin e preferojne!!!:cool:

Gentiani
04-04-06, 20:47
Jo, jo Reana nuk e bėn Bini atė punė, ani nėnshtetėsinė time :biggrin: Mos tė gaboj tė sillet afėr nėnshtetėsisė sime, pėr ndryshe Hello Mr Bush, ja ku e keni Binin, por njėherė lekėt... $ qė i keni premtuar pėr Binin :biggrin: :wink: Pėr informacion! Njė vėlla i Bin Ladenit jeton nė Zvicėr - Gjenevė i cili e fitoi para njė jave njė gjyq ndaj disa gazetarėve, qė kanė dashur ta ndėrlidhin me vehtė Binin dhe aktivitetet e tija.

Ėshtė fare e lehtė edhe ajo punė, sikur tė ishin tė interesuara ato shtete ta kontrollonin terrorin munden ta bėjnė, nė bazė tė informacioneve se ku ėshtė ai terror, ku e ka bazėn, prej nga vjen, kush mundet tė jetė potencial.

Momentalisht dhe aktualisht nė Zvicrėn neutrale, nuk janė nė rend tė dites, ato kriteriet e atyre propozim-konferencės.

Pasi qė jemi tek tema, edhe njėherė mė duhet ta ritheksoj se fenomenin e dhėnjes sė nėnshtetėsive edhe Nė Zvicėr e kam pėrcjellur dhe janė shumė raste qė personalisht i kam vėshtruar qė nga procedura e deri nė marrjen e nėnshtetėsisė.

Si rezultat i asaj qė kam vėrejtur del se; sipas asaj dhe parakushteve qė i kėrkojnė integrim dhe parakushtet tjera bla,bla, bla pėr tu plotėsuar,,, Personat me shkollim profesional, qė vėrtetė janė tė integruar dhe i plotėsojnė kushtet ose zvarriten nė proceduar me vite ose u refuzohet e dhėnja e nėnshtetėsisė, ndėrkohė qė ka persona qė as 50 % tė kreiteriumeve tė parashtruara nuk i plotėsojnė dhe click i jipet nėnshtetėsia.

Kjo ėshtė ajo qė tregon, se "organet vendėse" e bėjnė selektimin nė mėnyrė perfide dhe i jep nėnshtetėsinė kushtimisht po shkruaj njė personit " me shkollė fillore" ndėrkohė qė atij me "shkollim superior" i pamundėsohet - vėshtirėsohet, sepse me marrjen e nėnshtetėsisė e kanė konkurrent nė profesionet, qė ata i kanė rezervuar inkluzivisht pėr vehten e tyre!
Ėshtė absurde pėr vehtė ato shtete. Mė mirė e kanė ta kenė njė imigrant tė shkolluar dhe intergruar, se ndonjė injorant! megjithėate ata veprojnė nė tė kundėrtėn.

Pėr rastet tjera si pasojė e diskriminimit qė i bėhet fėmijėve imigrant e posaēėrisht shqiptarėve nė shkolla, ndoshta e vazhdoj ndonjė herė tjetėr. Hiq mė larg se para njė muaji u bėhet padrejtėsi nė dy raste shqiptarėve ( sa pėr informim Øtė familjeve me besim katolik dhe mysliman" kėte e ceka, sepse kur ėshtė nė pyetje diskriminimi nuk shikojnė fare pėrkatėsinė fetare. Andaj klasifikimi dhe selektimi sipas pėrkatėsisė fetare ėshtė vetėm farsė, e cila shėrben pėr ti kamufluar qėllimet e tyre.

Reana
04-04-06, 23:29
Jo, jo Reana nuk e bėn Bini atė punė, ani nėnshtetėsinė time :biggrin: Mos tė gaboj tė sillet afėr nėnshtetėsisė sime, pėr ndryshe Hello Mr Bush, ja ku e keni Binin, por njėherė lekėt... $ qė i keni premtuar pėr Binin :biggrin: :wink: Pėr informacion! Njė vėlla i Bin Ladenit jeton nė Zvicėr - Gjenevė i cili e fitoi para njė jave njė gjyq ndaj disa gazetarėve, qė kanė dashur ta ndėrlidhin me vehtė Binin dhe aktivitetet e tija.

Ėshtė fare e lehtė edhe ajo punė, sikur tė ishin tė interesuara ato shtete ta kontrollonin terrorin munden ta bėjnė, nė bazė tė informacioneve se ku ėshtė ai terror, ku e ka bazėn, prej nga vjen, kush mundet tė jetė potencial.

Momentalisht dhe aktualisht nė Zvicrėn neutrale, nuk janė nė rend tė dites, ato kriteriet e atyre propozim-konferencės.

Pasi qė jemi tek tema, edhe njėherė mė duhet ta ritheksoj se fenomenin e dhėnjes sė nėnshtetėsive edhe Nė Zvicėr e kam pėrcjellur dhe janė shumė raste qė personalisht i kam vėshtruar qė nga procedura e deri nė marrjen e nėnshtetėsisė.

Si rezultat i asaj qė kam vėrejtur del se; sipas asaj dhe parakushteve qė i kėrkojnė integrim dhe parakushtet tjera bla,bla, bla pėr tu plotėsuar,,, Personat me shkollim profesional, qė vėrtetė janė tė integruar dhe i plotėsojnė kushtet ose zvarriten nė proceduar me vite ose u refuzohet e dhėnja e nėnshtetėsisė, ndėrkohė qė ka persona qė as 50 % tė kreiteriumeve tė parashtruara nuk i plotėsojnė dhe click i jipet nėnshtetėsia.

Kjo ėshtė ajo qė tregon, se "organet vendėse" e bėjnė selektimin nė mėnyrė perfide dhe i jep nėnshtetėsinė kushtimisht po shkruaj njė personit " me shkollė fillore" ndėrkohė qė atij me "shkollim superior" i pamundėsohet - vėshtirėsohet, sepse me marrjen e nėnshtetėsisė e kanė konkurrent nė profesionet, qė ata i kanė rezervuar inkluzivisht pėr vehten e tyre!
Ėshtė absurde pėr vehtė ato shtete. Mė mirė e kanė ta kenė njė imigrant tė shkolluar dhe intergruar, se ndonjė injorant! megjithėate ata veprojnė nė tė kundėrtėn.

Pėr rastet tjera si pasojė e diskriminimit qė i bėhet fėmijėve imigrant e posaēėrisht shqiptarėve nė shkolla, ndoshta e vazhdoj ndonjė herė tjetėr. Hiq mė larg se para njė muaji u bėhet padrejtėsi nė dy raste shqiptarėve ( sa pėr informim Øtė familjeve me besim katolik dhe mysliman" kėte e ceka, sepse kur ėshtė nė pyetje diskriminimi nuk shikojnė fare pėrkatėsinė fetare. Andaj klasifikimi dhe selektimi sipas pėrkatėsisė fetare ėshtė vetėm farsė, e cila shėrben pėr ti kamufluar qėllimet e tyre.

Po e tere POENTA e IMIGRIMIT (ekonomik) ne nje shtet, eshte e nderlidhur me faktin se shtetet deshirojne te permbushin nevojat e tyre ne sfera te caktuara; varesisht prej nevojes ekonomike per kuadro, aprovohohet edhe numri/parapergatitja profesionale e imigranteve; E tani qe nje grup i caktuar arabo-tataro-semit jane duke bere probleme, do te shikojne edhe origjinen etnike para aprovimit te lejeqendrimit te tyre, e keshtu me rradhe!!!

Perndryshe e di se gjysem-vllau i Binit jeton ne Gjeneve:wink: !!!

Gentiani
05-04-06, 17:53
Po e tere POENTA e IMIGRIMIT (ekonomik) ne nje shtet, eshte e nderlidhur me faktin se shtetet deshirojne te permbushin nevojat e tyre ne sfera te caktuara; varesisht prej nevojes ekonomike per kuadro, aprovohohet edhe numri/parapergatitja profesionale e imigranteve; E tani qe nje grup i caktuar arabo-tataro-semit jane duke bere probleme, do te shikojne edhe origjinen etnike para aprovimit te lejeqendrimit te tyre, e keshtu me rradhe!!!

Perndryshe e di se gjysem-vllau i Binit jeton ne Gjeneve:wink: !!!

Po, po dėshirojnė ti pėrmbushin nevojat e tyre, ėshtė e vėrtetė, por ėshtė edhe tjetra qė nevojat kanė pėr ti kaluar kėrkesat dhe pikėrisht nė bazė tė perfiditetit qė po ndjekin, kanė pėr ta paguar mė vonė. Ėshtė nė interes tė vendeve-shteteve qė integrimin mos ta shtrijnė vetėm nė faktin e dhėnjes sė pasaportave, por nė shkollimin dhe krijimin e kushteve tė integrimit tė plotė, para sė gjithash tė rinjėve dhe fėmijėve tė imigrantėve, qė gjinden nė ato shtete, e jo duke i kufizuar pėr ta hyrjen nė sistemin e shkollimit, kualifikimit dhe punėsimit.

Edhe njė risi nga Switzerlandi, sot na ka ardhur edhe mbesa e Binit -ajo fotomodelja e pėrfolur nga US :biggrin: :biggrin: :wink:

Reana
05-04-06, 20:19
Po, po dėshirojnė ti pėrmbushin nevojat e tyre, ėshtė e vėrtetė, por ėshtė edhe tjetra qė nevojat kanė pėr ti kaluar kėrkesat dhe pikėrisht nė bazė tė perfiditetit qė po ndjekin, kanė pėr ta paguar mė vonė. Ėshtė nė interes tė vendeve-shteteve qė integrimin mos ta shtrijnė vetėm nė faktin e dhėnjes sė pasaportave, por nė shkollimin dhe krijimin e kushteve tė integrimit tė plotė, para sė gjithash tė rinjėve dhe fėmijėve tė imigrantėve, qė gjinden nė ato shtete, e jo duke i kufizuar pėr ta hyrjen nė sistemin e shkollimit, kualifikimit dhe punėsimit.

Edhe njė risi nga Switzerlandi, sot na ka ardhur edhe mbesa e Binit -ajo fotomodelja e pėrfolur nga US :biggrin: :wink:

Idealisht, do te duhej shume gjera, bile do te duhej qe secili te kete ne vendin e vet ame te njejtat kushte politiko/shoqerore, dhe te mos kete nevje te emigoje fare, po ja qe nuk ndodh ashtu.
Natyrisht se do te ishte mire qe te finansohen femijet e imigranteve, tu ofrohet mundesia e shkollimit dhe te gjitha kushtet tjera qe i nevojiten femijeve per zhvillim normal, por varesisht prej mundesive, rregullimeve shoqerore/shteterore, kjo ndodh ose jo!!

Nganjhehere ka te beje edhe me intereset dhe menyren sesi peshohen ato; ndodh qe ne planin afat-shkurte ndonje shtet te kete dobi nga pranimi i emigranteve kryesisht te pakualifikuar, per kryerjne e puneve te rendomta, perderisa nganjehere krijohen specifika dhe nevoja te caktuara per grup individesh te caaktuar profesionale!!!
Prandaj edhe individualisht, do te duhej te levizim sipas regullave ekonomike te Ofertes(supply) dhe Kerkeses(demand)!!!

Mbesa e Binit, i ka do postere qe mbulojne muret e disa ndertesave ne avenyne e peste ne Manhattan, krejt kalimtaret e rastit, nuk mbeten pa u kthyer te shikojne kembet qe i ka si "pallzina"...hahahhaha:tongue: :cool: (veq mos thuaj qe jam xheloze, qy)!!!

Savior
04-08-06, 12:17
Myslimanet ne Evrope mund te jene vetem sherbetore dhe berllogxhi. As qata bile se meritojne. Edhe qata qe jone ne Evropen Perendimore do t'i kisha deportu. Une besoj ne nje ndarje te re ndermjet civilizimeve e cila do ta ndalte perplasjen ndermjet qyteterimeve.

Gentiani
04-08-06, 15:28
Myslimanet ne Evrope mund te jene vetem sherbetore dhe berllogxhi. As qata bile se meritojne. Edhe qata qe jone ne Evropen Perendimore do t'i kisha deportu. Une besoj ne nje ndarje te re ndermjet civilizimeve e cila do ta ndalte perplasjen ndermjet qyteterimeve.

Po shumė keq dhe "e poshtėrt" ka qėlluar Evropa, qė ka harruar dhe po tė injoron ty "fiskulturantin e Krishtit" tė pyesė kush mundet e kush nuk mundet tė jetojė nė Evropė!

Gjithsesi ti je i humbur nė botėn e civilizimeve dhe ke konflikt nė radhė tė parė me identitetin tėnd personal, kėshtu qė nuk ka rrugė pėr ty qė tė shpie nė qytetėrim!.