PDA

View Full Version : Make up-i


Kaltrina
20-03-06, 19:32
Qfare firme te make-up perdorni me shume dhe sa kushtojne perafersisht?

Kaltrina
26-07-12, 22:02
Qfare firme te make-up perdorni me shume dhe sa kushtojne perafersisht?


E kam hap kete teme diku ne vitin 2006 e tash pe di qe krejte femrat e FD jane te bukura natyral pa make up se kerkush spo perdor se asnje pergjigje s'paskam marre,


une i perdori krejte mix, varet, loreal, gosh, pupa, max factor...

SANTANA-29
26-07-12, 22:08
E kam hap kete teme diku ne vitin 2006 e tash pe di qe krejte femrat e FD jane te bukura natyral pa make up se kerkush spo perdor se asnje pergjigje s'paskam marre,


une i perdori krejte mix, varet, loreal, gosh, pupa, max factor...

Dikun Bukuria e tyre po e bllokon shpesh her Dardanin,,.:biggrin:

jadore
27-07-12, 10:02
E kam hap kete teme diku ne vitin 2006 e tash pe di qe krejte femrat e FD jane te bukura natyral pa make up se kerkush spo perdor se asnje pergjigje s'paskam marre,


une i perdori krejte mix, varet, loreal, gosh, pupa, max factor...

kuku Kaltrush , te kerkoj falje deri ne perultesi , Ti mire qe me paske dhene mundesine te prononcohem , por qe , nuk e paskem vrejte se jo qe te kemi neglizhu.

YSL. ''moterushe "YSL -ne ,
e kur s'une e gjej , duhet me u kombinu ,o me Chanell o me Helen Rubinstein , ..

lovely
27-07-12, 10:23
Qfare firme te make-up perdorni me shume dhe sa kushtojne perafersisht?


Qe pa t`kallxu edhe une nuk e lo ;)

Une e perdori ni maskare, a firmen kurr nuk ia kqyri.:biggrin:

Thojte kam qef me i ly, edhe pse puna nuk me lejon.

Kisha me shku ne kanagjeq oj tine, edhe thashe hajt t shkoj te blej ni llak, ngjyre boj pembe, qashtu si paricat e fustanit.

Po e gjej ni llak t mire, edhe po shkoj me e pagu.


Jadore, kur m ka thane 30 euro pur ni dhak, mu ka sjedh shitorja nihere. Pasha forumin me erdh inati me e kthy, e bleva.

Poe, dhaki firme ish kane, a emnin ia kom harrue ;)

Alima
27-07-12, 16:00
...

Ku jane ma te shtrenjtat , qato!... edhe badihava,hakaret se hakaret... !

.

YanYan
27-07-12, 20:25
Sa mire ju me firma. Une pervete jam njeri i thjeshte haha
Atehere, make up-i im perbehet nga lapsi i syve :biggrin:
Per perdita perdori vetem pak lapsin per sy. [Revlon ColorStay™ Eyeliner -black-] Me pelqen pasi qendron dhe nuk perhapet pas ca oresh. Plus qe skam nevoje me hollu si lapsat..kjo del vedit haha.
Nganjehere perdori lip balm gjate dimrit por si kam me qejf se hera heres i vjen nje arome si gomash (kushedi me ca i bejne) dhe e gjitha perfundon ne stomakun tim se nuk zgjat ne buze ngaqe e zhduki me gjuhe pas 10 sekondash qe e ve. Kurse ne fundjave perdori buzekuq [Farmasi (ngjyqe ciklamin ne roze por nuk eshte e rende)] Kete ma bene dhurate kur isha ne Shqiperi per here te fundit. Sdi sa jane te mire pasi smi le buzet mire/bute mbrapa por me pelqen ngjyra per tani veres.
Rimel (Maybelline Colossal Volume mascara) e perdori per ndonje rast. Nuk me pelqen per perdita pasi i kam vete qerpiket e gjate e kur e perdori me duket si me vu qerpike fallco. E perdori kete marke pasi me pelqen brusha qe ka per qerpiket edhe ku di une..kam xen rehati me kte.
Pluhur sysh ose eye shadow perdori vetem kur me mbaron lapsi, sa per te bere vijen e lapsit. Perdori vetem ngjyren e zeze dhe ate te bardhe. Marken se di por jane matte.
Per blush perdori buzekuq (te kuq). It's my secret for a natural looking one!
Kurse kta foundation, concealer, powder etj nuk i perdori. Evitoj ne cdo menyre me i perdor pasi me duken si llac ne fytyre e nuk ndihem komode. Plus qe jam e re dhe e kam lekuren e mire dhe gjynaf me perdore lloj lloj produktesh. Mjafton larja/pastrimi dhe moizturizer. Ne shkolle e pune per momentin valla spo shkoj me llac ne fytyre. Neser kur te perfundoj studimet e te kem nje pune persembari ndoshta do perdori foundation po per momentin po pata nevoje me mjafton ai i mamit hahah. Po gjithsesi jam e mendimit qe produktet e make up, vecanerisht kremrat dhe foundation, duhet te blehen cilesore.
Gje tjeter spo me vjen ne mend...ishalla se keni lexu deri ne fund se keni hup kohe kot lol.
PS. Kur te perdori ndonje gje me shume apo nje produkt te ri do ju njoftoj :P

tipi engjellor
27-07-12, 21:07
po perdor laps e kur i thehet maja me brisk e mrpehi....kimik te kuq po nganjehere zhgallavina......po me kane thane qe i thjesht dukem ma i mire.....hahahahahahahahaha

Kaltrina
27-07-12, 21:09
Sa mire ju me firma. Une pervete jam njeri i thjeshte haha
Atehere, make up-i im perbehet nga lapsi i syve :biggrin:
Per perdita perdori vetem pak lapsin per sy. [Revlon ColorStay™ Eyeliner -black-] Me pelqen pasi qendron dhe nuk perhapet pas ca oresh. Plus qe skam nevoje me hollu si lapsat..kjo del vedit haha.
Nganjehere perdori lip balm gjate dimrit por si kam me qejf se hera heres i vjen nje arome si gomash (kushedi me ca i bejne) dhe e gjitha perfundon ne stomakun tim se nuk zgjat ne buze ngaqe e zhduki me gjuhe pas 10 sekondash qe e ve. Kurse ne fundjave perdori buzekuq [Farmasi (ngjyqe ciklamin ne roze por nuk eshte e rende)] Kete ma bene dhurate kur isha ne Shqiperi per here te fundit. Sdi sa jane te mire pasi smi le buzet mire/bute mbrapa por me pelqen ngjyra per tani veres.
Rimel (Maybelline Colossal Volume mascara) e perdori per ndonje rast. Nuk me pelqen per perdita pasi i kam vete qerpiket e gjate e kur e perdori me duket si me vu qerpike fallco. E perdori kete marke pasi me pelqen brusha qe ka per qerpiket edhe ku di une..kam xen rehati me kte.
Pluhur sysh ose eye shadow perdori vetem kur me mbaron lapsi, sa per te bere vijen e lapsit. Perdori vetem ngjyren e zeze dhe ate te bardhe. Marken se di por jane matte.
Per blush perdori buzekuq (te kuq). It's my secret for a natural looking one!
Kurse kta foundation, concealer, powder etj nuk i perdori. Evitoj ne cdo menyre me i perdor pasi me duken si llac ne fytyre e nuk ndihem komode. Plus qe jam e re dhe e kam lekuren e mire dhe gjynaf me perdore lloj lloj produktesh. Mjafton larja/pastrimi dhe moizturizer. Ne shkolle e pune per momentin valla spo shkoj me llac ne fytyre. Neser kur te perfundoj studimet e te kem nje pune persembari ndoshta do perdori foundation po per momentin po pata nevoje me mjafton ai i mamit hahah. Po gjithsesi jam e mendimit qe produktet e make up, vecanerisht kremrat dhe foundation, duhet te blehen cilesore.
Gje tjeter spo me vjen ne mend...ishalla se keni lexu deri ne fund se keni hup kohe kot lol.
PS. Kur te perdori ndonje gje me shume apo nje produkt te ri do ju njoftoj :P


Flm per pergjigje zemrushe klm...

Kaltrina
27-07-12, 21:10
po perdor laps e kur i thehet maja me brisk e mrpehi....kimik te kuq po nganjehere zhgallavina......po me kane thane qe i thjesht dukem ma i mire.....hahahahahahahahaha

hahha sje normal, me fal veq a po e sheh qe kjo eshte teme veq per femra se ju meshkujt nuk shminkoheni, a nashta ketu ka edhe asi qe shminkohen ahahha :biggrin:

Kaltrina
27-07-12, 21:11
...

Ku jane ma te shtrenjtat , qato!... edhe badihava,hakaret se hakaret... !

.

hahhahaha sbesoj se eshte e vertete, hajgare je tu bo :wink:

Kaltrina
27-07-12, 21:13
Qe pa t`kallxu edhe une nuk e lo ;)

Une e perdori ni maskare, a firmen kurr nuk ia kqyri.:biggrin:

Thojte kam qef me i ly, edhe pse puna nuk me lejon.

Kisha me shku ne kanagjeq oj tine, edhe thashe hajt t shkoj te blej ni llak, ngjyre boj pembe, qashtu si paricat e fustanit.

Po e gjej ni llak t mire, edhe po shkoj me e pagu.


Jadore, kur m ka thane 30 euro pur ni dhak, mu ka sjedh shitorja nihere. Pasha forumin me erdh inati me e kthy, e bleva.

Poe, dhaki firme ish kane, a emnin ia kom harrue ;)

Po pse loqki qfare firme koka kan ajo 30 euro :rolleyes:, e pse svishe te une kam llaka sa dush :wink:...tjeter here hajde te une ta boj qaren.

Kaltrina
27-07-12, 21:14
kuku Kaltrush , te kerkoj falje deri ne perultesi , Ti mire qe me paske dhene mundesine te prononcohem , por qe , nuk e paskem vrejte se jo qe te kemi neglizhu.

YSL. ''moterushe "YSL -ne ,
e kur s'une e gjej , duhet me u kombinu ,o me Chanell o me Helen Rubinstein , ..
[/SIZE][/FONT]


Ok flm kiss

tipi engjellor
27-07-12, 21:15
hahha sje normal, me fal veq a po e sheh qe kjo eshte teme veq per femra se ju meshkujt nuk shminkoheni, a nashta ketu ka edhe asi qe shminkohen ahahha :biggrin:

hahahahahaahah sjam normal a.....po nuk shminkohem jo po floket me vizllojne me gella e lloj mastesh ....kukuku qfare tipi bahna kajher hahahah ......

YanYan
27-07-12, 21:18
Kaltrine, ishte kenaqesi. Kur te kesh kohe na e shkruaj edhe ti rutinen e make up-it tend, plz :smile:

Kaltrina
27-07-12, 21:19
Po ti spe disheeeeeee haaha, po more e kam postu ne fillim kur e kam hap temen, klm :biggrin:

Kaltrina
05-08-12, 20:16
Kaltrine, ishte kenaqesi. Kur te kesh kohe na e shkruaj edhe ti rutinen e make up-it tend, plz :smile:


Po, une koheve te fundit edhe pse shume nxehte spo i ndahem eye liner-it te zi, maskares per qerpike edhe buzekuqit ngjyre te portokallte, e kam bo rutine qdo dit njejte edhe pse shume make up per diten mu ka tek ashtu :smile:, te pershendes e klm...

emine
06-08-12, 10:43
Une perdori vetem nje krem dite ,

Mallterin e perdori vetem kure mduhet naj zid(mure) me ja mshel naj bire a grope,e ja fus polikollore permi,hijshum del,a ftyres teme si qes malter :biggrin:

Kaltrina
09-08-12, 14:29
Une perdori vetem nje krem dite ,

Mallterin e perdori vetem kure mduhet naj zid(mure) me ja mshel naj bire a grope,e ja fus polikollore permi,hijshum del,a ftyres teme si qes malter :biggrin:

ahahhaahhahaha :wink:

Kalimero
09-08-12, 14:39
Qe pa t`kallxu edhe une nuk e lo ;)

Une e perdori ni maskare, a firmen kurr nuk ia kqyri.:biggrin:

Thojte kam qef me i ly, edhe pse puna nuk me lejon.

Kisha me shku ne kanagjeq oj tine, edhe thashe hajt t shkoj te blej ni llak, ngjyre boj pembe, qashtu si paricat e fustanit.

Po e gjej ni llak t mire, edhe po shkoj me e pagu.


Jadore, kur m ka thane 30 euro pur ni dhak, mu ka sjedh shitorja nihere. Pasha forumin me erdh inati me e kthy, e bleva.

Poe, dhaki firme ish kane, a emnin ia kom harrue ;)

Qish be 30 evro qiiish a?hiq spu ma mush sinin viq nejse :biggrin:

Une qishti purdori after shejv brijon,tlir e tmir :tongue:

lovely
09-08-12, 15:22
Qish be 30 evro qiiish a?hiq spu ma mush sinin viq nejse :biggrin:

Une qishti purdori after shejv brijon,tlir e tmir :tongue:


Dleqi t`hifte tye, po a rruhet voja? hohohohohoooo:biggrin:

lovely
11-08-12, 13:26
Po pse loqki qfare firme koka kan ajo 30 euro :rolleyes:, e pse svishe te une kam llaka sa dush :wink:...tjeter here hajde te une ta boj qaren.


Ku m t gjet ty o dleq? Hahahaha

Deshta me t lajmru se sot e bleva ni dhak t kuq si thana. Ksaj here e bleva ma t`lirin:wink:

jadore
13-08-12, 09:04
Qe pa t`kallxu edhe une nuk e lo ;)

Une e perdori ni maskare, a firmen kurr nuk ia kqyri.:biggrin:

Thojte kam qef me i ly, edhe pse puna nuk me lejon.

Kisha me shku ne kanagjeq oj tine, edhe thashe hajt t shkoj te blej ni llak, ngjyre boj pembe, qashtu si paricat e fustanit.

Po e gjej ni llak t mire, edhe po shkoj me e pagu.


Jadore, kur m ka thane 30 euro pur ni dhak, mu ka sjedh shitorja nihere. Pasha forumin me erdh inati me e kthy, e bleva.

Poe, dhaki firme ish kane, a emnin ia kom harrue ;)

hajt qik mos u bone tamashqare !
cka jane 30 ojra per 20 ml llak , ajo Alimja po i jep 300 ojra per 1 gram butox edhe zoni s'po i ndihet ..

Alima
13-08-12, 15:58
hajt qik mos u bone tamashqare !
cka jane 30 ojra per 20 ml llak , ajo Alimja po i jep 300 ojra per 1 gram butox edhe zoni s'po i ndihet ..

...

Jadi? .... i paske ngaterru proporcionet mes ēmimit e grameve.. kete gabim po ta fali ... ama kete tradheti nuk ta harroj kurr ,qe per me ta fal harroje !


.

jadore
13-08-12, 17:06
...

Jadi? .... i paske ngaterru proporcionet mes ēmimit e grameve.. kete gabim po ta fali ... ama kete tradheti nuk ta harroj kurr ,qe per me ta fal harroje !


.

jaaaa, mos ma lere mua , as nuk e harroj deri sa te bindesh , ne nje Zot po te betohem qe Jadore se ka tradhetine ne fis .
kjo ka qene publike bile , a pate harru ti se Bajlozi ke bo merak ne buze-a ..!..kujtohu , kujtohu , Kalimero qaty qaty ke inspiru per misitni ,hahahah.ha

..p.s.
a po e shef edhe ti po me shtine me i kujtu sendet , po sa here me ju thone bre qe i kam merzi kujtimet ..

Alima
13-08-12, 17:28
jaaaa, mos ma lere mua , as nuk e harroj deri sa te bindesh , ne nje Zot po te betohem qe Jadore se ka tradhetine ne fis .
kjo ka qene publike bile , a pate harru ti se Bajlozi ke bo merak ne buze-a ..!..kujtohu , kujtohu , Kalimero qaty qaty ke inspiru per misitni ,hahahah.ha

..p.s.
a po e shef edhe ti po me shtine me i kujtu sendet , po sa here me ju thone bre qe i kam merzi kujtimet ..

...

Thash e te thenme Jadi , thashetethenme qe te gjitha!


ps.
... botoxi nuk shtihet ne buze hahaha...haj medet me ba me qit botox ne buze per njo gjasht- shtat muj tu ka paralizu goja per se shtrembti :D...


A bajlozi paska pas pune me kukulla,tyben kam ēka i baj !


.

Denim
13-08-12, 17:47
...

Thash e te thenme Jadi , thashetethenme qe te gjitha!


ps.
... botoxi nuk shtihet ne buze hahaha...haj medet me ba me qit botox ne buze per njo gjasht- shtat muj tu ka paralizu goja per se shtrembti :D...


A bajlozi paska pas pune me kukulla,tyben kam ēka i baj !


.

Tregoj kėsaj tė paditurės ku e ke vendosė botulinetoxine ti :biggrin:

emine
13-08-12, 18:59
Mos merziti Botoxi a ilaq,bile e kish pas kap Njanin majasili,e ja kishin pas butoxsat zorren dymbedhjet gishtore:biggrin:......tal mule ne gogle kqyrni cilla zorre eshte ajo,,,,,
:biggrin:

jadore
14-08-12, 18:36
...

Thash e te thenme Jadi , thashetethenme qe te gjitha!


ps.
... botoxi nuk shtihet ne buze hahaha...haj medet me ba me qit botox ne buze per njo gjasht- shtat muj tu ka paralizu goja per se shtrembti :D...


A bajlozi paska pas pune me kukulla,tyben kam ēka i baj !


.

shettt !
mos ju kallxo per shtrirje lekure rreth syve e intervenim te ballit .. ( lej qashtu le te mendojne ,motrushe ) lej veqe me buze le te mirren ..

Alima
14-08-12, 19:20
][/B]shettt !
mos ju kallxo per shtrirje lekure rreth syve e intervenim te ballit .. ( lej qashtu le te mendojne ,motrushe ) lej veqe me buze le te mirren ..


...

Shtet * ... me nje -t- ne te dy rastet !

..

Auuq mike,hesht me!

.

lovely
16-08-12, 17:48
...

Shtet * ... me nje -t- ne te dy rastet !

..

Auuq mike,hesht me!

.


Alime, kah po t`shoh qe ke shkru, zemra po m`dhem per ty:biggrin:

Miss you honey :wink::smile:

Denim
16-08-12, 18:49
Alime, kah po t`shoh qe ke shkru, zemra po m`dhem per ty:biggrin:

Miss you honey :wink::smile:

Pritė edhe dy tre ditė, mos ja prish namazin grues :D

emine
16-08-12, 18:58
Alime, kah po t`shoh qe ke shkru, zemra po m`dhem per ty:biggrin:

Miss you honey :wink::smile:

eu mos kofte per fole,se edhe une jam ni sote qeshtu,,,,,,jaran a vyte najsen sot,a leve a ngjeve naj sen

lovely
16-08-12, 19:05
eu mos kofte per fole,se edhe une jam ni sote qeshtu,,,,,,jaran a vyte najsen sot,a leve a ngjeve naj sen


Veq me m`pa, kallamoq jom bo plus flizuren e Amerikes e kom nreq:biggrin:

Po pres insana n`iftar, 8 copa i kom thirr:wink:

emine
16-08-12, 19:21
Veq me m`pa, kallamoq jom bo plus flizuren e Amerikes e kom nreq:biggrin:

Po pres insana n`iftar, 8 copa i kom thirr:wink:

O ty zemren ta hangsha,po me qindra here me bane me kesh,,,,,,ishalla ngihesh jaran ani tete copa,valla e forte je:biggrin:

Dardanesha
07-12-12, 13:58
Sytė e maces nga vitet e 60-ta

Ashtu siē thotė thėnia gjithēka qė ėshtė e vjetėr, do tė jetė e re sėrish, me sa duket mund tė vėrtetohet me dukjen e Sarah Hyland me lajnerin qė i dhuroi formėn e syve tė tė maces.
Derisa u paraqit nė ngjarjen “Trevor Live" nė Los Angeles, aktorja theksoi pjesėn e brendshme tė syve.

Sarah tha se fustani pink "Erin by Erin Fetherston” asaj ia kishte pėrkujtuar Jackie O-nė dhe vitet e gjashtėdhjeta.

Sarah kishte pėrdorur njė xhel lajner dhe njė brushė me kėnde dhe tush me ngjyrė tė zezė.


Telegrafi :tongue: