PDA

View Full Version : Genta Ismajli perballet me dhunen e shqiptareve ne Suedi!


Kalt
28-03-06, 16:08
Koncerti i Genta Ismajlit dhe Gjyste Vulajt i vė kapakun akuzave pėr dhunė tė shqiptarėve nė Suedi


Qėllohet Genta Smajli me kanaēe pėr Playback-un


Dhuna e shqiptarėve nė Suedi e ka tejkaluar tashmė ēdo kufi tolerance. Pas njė numri tė madh tė rasteve tė pėrleshjeve masive, kėtyre akuzave pėr dhunė i vė kapakun koncerti i Genta Ismajlit dhe Gjyste Vulajt. Kėtu policia arrestoi rreth 100 persona, ndėrsa kanaēet e hedhura nė drejtim tė kėngėtares Genta Ismajli e detyruan atė qė tė mos dalė sėrish nė skenė, por tė pėrfundojė koncertin duke qarė nė bodrumin e sallės sė koncertit. Publiku i revoltuar nga kėndimi play-back i Gentės, fillon tė hedh sende tė forta nė drejtim tė kėngėtares. Mė pas shqiptarėt e pranishėm filluan grindjet mes tyre brenda sallės sė koncerteve. Ndėrkohė njė person gjuan nga publiku dhe godet kėngėtaren Genta Ismajli, e cila mė pas refuzoi tė kėndonte, duke ia lėnė rradhėn kėngėtares Gjyste Vulajt deri nė orėn dy pas mesnatės. Pas pėrfundimit tė koncertit pėrsėritet skena e javės sė kaluar, mirėpo kėtė javė policia ishte shumė e pėrgatitur, duke i ndaluar dy grupet rivale dhe duke arrestuar rreth 100 persona. Ndėrsa organizatori i mbrėmjes muzikore thotė se brenda sallės gjithēka ishte mirė, por nuk ėshtė nė kompetencat e tij tė mbajė rendin jashtė sallės. Shumė gazeta suedeze, gjatė tėrė javės, kanė mbushur ballinat e tyre me shkrime pėr kriminalitetin e tė rinjve shqiptarė. Javėn e kaluar, Helsingborgs Dagblad botoi njė reportazh pėr kriminalitetin rinor me titullin poshtėrues “Dhunėn e kemi nė gjak”. Artikulli bėn fjalė pėr bandat e tė rinjve nė Helsingborg dhe autori e pėrmend etnicitetin e tė rinjve si shkakun e vetėm kryesor tė sjelljes sė tyre kriminale, duke anashkaluar problemet sociale, ndėrsa me kast i kanė trajtuar kėto probleme si etnike. Njė mbrėmje tjetėr muzikore, njė javė mė parė, pėrfundoi nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse edhe kjo e fundit. Pas pėrfundimit tė mbrėmjes, polica arrestoi rreth 60 veta, tė cilėt ishin pėrleshur mes tyre. Dy ditė mė pas, ndodh sėrish njė konflikt nė mesin e tė rinjve shqiptarė dhe nacionaliteteve tjera etnike. Kjo ka ndodhur tė shtunėn pranė pallatit tė kulturės “Dunkers Kulturhus”, gjatė mbajtjes sė njė aktiviteti kulturor. Nė ketė konflikt etnik janė tė pėrfshirė grupe tė njerėzve tė moshave kryesisht rinore dhe tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike, thotė Hans Nilsson, komandant i forcave tė policisė pėr rrethin e Skånes. Si pasojė e lėndimeve nga pėrpjekjet pėr ta qetėsuar situatėn, njė vajzė e moshės sė re dhe dy punėtorė tė shėrbimit tė Securitas janė dėrguar nė spital. Vajza ėshtė alivanosur ndėrsa punėtorėt e shėrbimit tė Securitas janė lėnduar nga plagėt e marra. “Duke pasur parasysh se pas konflikteve tė kėsaj natyre ndodh qė tė rinjtė e pėrfshirė nė kėto tollovi, tė cilėt kanė pėsuar disfatė, tė insistojnė tė hakmerren. Policia do tė ketė nė detyrė tė ketė 2 patrulla policore me nga 4 persona dhe njė numėr tė madh tė rojeve nė uniformė dhe civilė si masė paraprake tė konflikteve tė mundshme”, deklaron kryekomandanti i policisė pėr rrethin e Skanes, Hans Nillson.

Helsingborg, 25 mars
(Red. “TemA”)

Kalt
28-03-06, 16:16
Shenja te qarta treguese se nje pjese e brezit me te ri te emigranteve shqiptare neper Evrope, jane njerez pa asnje lloj identiteti!!!
Kriza e identitetit tashme shfaqet hapur dhe ne menyre te dhunshme edhe ne raste te tilla festive, shprehje kjo e nje kulture te rene pertoke dhe e nje mungese te theksuar te moralit njerezor (per te mos thene e moralit kombetar).
Turpe te tilla vetem sa ja ulin piket shqiptarit ne syte e opinionit evropian!
Personalisht ndjehem me shume se i turperuar!!!

Espresso
28-03-06, 19:48
Turpi i mbuloft ore Kalt. S'kemi si te ndihemi mire kur ne cdo koncert apo loje futbolli, shqiptaret, kudo e ndezin zjerrin.
Katastrof...

Reana
28-03-06, 22:32
hmmmmm......:rolleyes:

jadore
04-04-06, 00:21
...te analizosh, pse ndodhin dukuri te tilla ne keso tubime -eshte e veshtire -si shembull po ju shkruaj nje tregim paradoksal ....!

..para fundjaves s e shkuar ketu afer vendbnimit tim u organizua nje mbremje shoqerore ,me kengetaren Eliza Hoxha dhe .. "compani" .( nuk e di si quheshin te tjeret) ..si zakonisht ne keso raste te tilla ,me ndodh qe gjithmone te" mos keme kohe" te shkoj ...kuptohet , atje ishte dhe shoqeria ime, ate mbremje -njerit nga kjo shoqeri i rastesis te ndodhet per here te pare ne keto tubime shqiptaresh-quhet Petrit (-ku etniteti eshte pothuajse 99% i paster )te nesermen me tregojne komentet : ndjeja dhe muzika ishte ne nje atmosfer te mrekullueshme , dhe nderkohe ndodhe nje perleshje -behet rremuj -muzika ndalet , shumica nderhyne -( preteks si degjova ishin gotat e thyera ne dysheme ..motivi dhe shkaku duhet te kene gjurme krejt tjera ???-)..-shume te tjere, te frigesuar nuk dine te si te reagojne ,- nga situata e krijuar ne kete rremuj vrehet habija e keti shoku qe ndalte cdo njerin qe takonte dhe pyete -pse bre po rrehemi, bre ? -po, a jemi te gjithe shqiptare ketu !!!!!!-( e kutova deri dikund, sepse eshte mesuar deri me tani me tubime nacionalitetesh te ndrysheme ku preteks jane dallimet mes etniteteve !!!! edhe me te vertet ishin fjal qe nese ju analizon kuptimin te lene mbresa -"pse more po perleshemi -po a jemi ketu te gjithe shqiptare "!!!!-paradoksale ishte, qe disa minuat me vone, te tjeret me tregojne qe u deshte nje intervenim i forte nga ana e tyre qe ta parandalojne po kete Petritin qe mos te involvohet ne perleshje !!! -si eshte e mundur tash ( e pyes une ) po je ti ,ai ,qe shprehje habine ! dhe nuk i arsyetoje ata !-pse kur te gjithe jemi shqiptare ketu - pse po perleshemi ??---po , me tha ,isha nen ndikim alkoholi, dhe nga nervoza qe prishen atmosferen e krijuar -muzika u nderpre ( dhe me thote une, per te degjuar muzike vetem shkova aty ,dhe ishte hera e pare e tij qe merrte pjes ne nje "mbremje defryese mes shqiptareve " prandaj kishte dhe gjithe kete habi ky ! ) me shtyri qe gjithesesi ti revanshohem atyre qe filluan perleshjen..-por per fat te mire nuk ndodhi thote qe te mirrem me ata .. ...

--mendoi, qe me gjate nuk ka nevoje te analizohen shkaktaret qe nxisin rremujat ne tubimet tona ..si duket ne si popull kemi hyper-energji qe ne munges te logjikes te drejtohet ne aktivitet pozitiv -kalon ne anti pozivitet absurd!!

LOJETARI
07-04-06, 15:06
Neve, disi me duket se na mungon ajo pjese e arsyes ku perpunohen emocionet.E kemi fitilin e shkurte dhe ndezemi shpejte,kallemi ,jemi ne gjendje te eksplodojme per nje fjale goje, e lere me po te kemi edhe percjellje te muzikes, na mbyllen syte krejte, nuk shohim me asgje ,keshtu qe na linde nevoja me shkarkue grushta ku te mundemi se pendryshe plasim.Mua me ka ra rasti te shohe nje person perafersisht te moshes njezetepese vjeqare te cilit si dukej nuk i mjaftonte vallezimi normal por provonte te bente nje sallto per tu cliruar nga emocionet .I shkreti u ndeshe per muri duke lene profilin e tij te skenuar ne te dhe mori nje lendim serioz ne tru ( nese munde ta quaj ashtu) .Por me vone e ndjente veten te cliruar .Prandaj mos na e shihni per te madhe .Nganjehere mendoj se kombinimi Muzike + alkohol+shqiptare rezulton me BOMBE ATOMIKE . Te lumet na per neve sa te forte jemi e nuk e dime !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vendasi
15-04-06, 17:55
Neve, disi me duket se na mungon ajo pjese e arsyes ku perpunohen emocionet.E kemi fitilin e shkurte dhe ndezemi shpejte,kallemi ,jemi ne gjendje te eksplodojme per nje fjale goje, e lere me po te kemi edhe percjellje te muzikes, na mbyllen syte krejte, nuk shohim me asgje ,keshtu qe na linde nevoja me shkarkue grushta ku te mundemi se pendryshe plasim.Mua me ka ra rasti te shohe nje person perafersisht te moshes njezetepese vjeqare te cilit si dukej nuk i mjaftonte vallezimi normal por provonte te bente nje sallto per tu cliruar nga emocionet .I shkreti u ndeshe per muri duke lene profilin e tij te skenuar ne te dhe mori nje lendim serioz ne tru ( nese munde ta quaj ashtu) .Por me vone e ndjente veten te cliruar .Prandaj mos na e shihni per te madhe .Nganjehere mendoj se kombinimi Muzike + alkohol+shqiptare rezulton me BOMBE ATOMIKE . Te lumet na per neve sa te forte jemi e nuk e dime !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Te lumte Lojtari se ke te drejte plotesisht,neve vetem kur tna kerset plumbi mi krye athere marrim veshe dhe bahemi te urte si kingja...po prape mos ti ngjyrosim te gjithe shqiptaret me ngjyre te zeze...shumica jemi te kuptueshem dhe toleranta po nga nje here kur ta qitesh nje molle te kalbur me te mirat ajo edhe i kalb krejt.....
me shendet
Vendasi

Gentiani
15-04-06, 18:55
Faji ėshtė i Gentės, qė i ka provokuar me kėngė :tongue:

gjuaj njėherė nė mua
po munde me ja qėllua
oh, sa shumė tė dua
herė ma ndinė e herė s`ma ndinė
eeeeeeeej eeeeeeeeeeeej jejeeeeeeeeeeeeeej :tongue: :tongue: :wink:

GjIlAnAsI_cSi
19-04-06, 12:11
Nje koh Adelinen e gjuanin me pare neper koncerta..

E keto voglushet e tjera me limenka ( Shqip ) :p

Nejse ne cdo koncert ndodhin keso gjona , jo pse ska kendu Live , por problemi eshte qe kur e sheh cfar femere te vlon zemra e prej zori ski cka i bo e ja e gjun ja me dal pi koncerti..

Kshtu kshtu..

jadore
19-04-06, 18:17
[quote=Gjilanasi_csi]Nje koh Adelinen e gjuanin me pare neper koncerta..

E keto voglushet e tjera me limenka ( Shqip ) :p

Nejse ne cdo koncert ndodhin keso gjona , jo pse ska kendu Live , por problemi eshte qe kur e sheh cfar femere te vlon zemra e prej zori ski cka i bo e ja e gjun ja me dal pi koncerti..

Kshtu kshtu..[/quote
....aha!!....me nje fjal qenka kjo menyra tipike, e tempramentit tone te definuar si popull ,ku admirimin,"respektimin" ,dashurine e tepert e shprehim ,vetem se ne nje forme te vandalizmit,e deri ne dhune
(rast jo i pa njohur ne psikollogji, qka ti besh ,.... mendje shkreta.....)

Arb
19-04-06, 22:38
Mos na ngucni Genten, o njerez, se e kemi per hastret!

Guri i madh
06-06-06, 17:51
Koncerti i Genta Ismajlit dhe Gjyste Vulajt i vė kapakun akuzave pėr dhunė tė shqiptarėve nė Suedi


Qėllohet Genta Smajli me kanaēe pėr Playback-un


Dhuna e shqiptarėve nė Suedi e ka tejkaluar tashmė ēdo kufi tolerance. Pas njė numri tė madh tė rasteve tė pėrleshjeve masive, kėtyre akuzave pėr dhunė i vė kapakun koncerti i Genta Ismajlit dhe Gjyste Vulajt. Kėtu policia arrestoi rreth 100 persona, ndėrsa kanaēet e hedhura nė drejtim tė kėngėtares Genta Ismajli e detyruan atė qė tė mos dalė sėrish nė skenė, por tė pėrfundojė koncertin duke qarė nė bodrumin e sallės sė koncertit. Publiku i revoltuar nga kėndimi play-back i Gentės, fillon tė hedh sende tė forta nė drejtim tė kėngėtares. Mė pas shqiptarėt e pranishėm filluan grindjet mes tyre brenda sallės sė koncerteve. Ndėrkohė njė person gjuan nga publiku dhe godet kėngėtaren Genta Ismajli, e cila mė pas refuzoi tė kėndonte, duke ia lėnė rradhėn kėngėtares Gjyste Vulajt deri nė orėn dy pas mesnatės. Pas pėrfundimit tė koncertit pėrsėritet skena e javės sė kaluar, mirėpo kėtė javė policia ishte shumė e pėrgatitur, duke i ndaluar dy grupet rivale dhe duke arrestuar rreth 100 persona. Ndėrsa organizatori i mbrėmjes muzikore thotė se brenda sallės gjithēka ishte mirė, por nuk ėshtė nė kompetencat e tij tė mbajė rendin jashtė sallės. Shumė gazeta suedeze, gjatė tėrė javės, kanė mbushur ballinat e tyre me shkrime pėr kriminalitetin e tė rinjve shqiptarė. Javėn e kaluar, Helsingborgs Dagblad botoi njė reportazh pėr kriminalitetin rinor me titullin poshtėrues “Dhunėn e kemi nė gjak”. Artikulli bėn fjalė pėr bandat e tė rinjve nė Helsingborg dhe autori e pėrmend etnicitetin e tė rinjve si shkakun e vetėm kryesor tė sjelljes sė tyre kriminale, duke anashkaluar problemet sociale, ndėrsa me kast i kanė trajtuar kėto probleme si etnike. Njė mbrėmje tjetėr muzikore, njė javė mė parė, pėrfundoi nė tė njėjtėn mėnyrė sikurse edhe kjo e fundit. Pas pėrfundimit tė mbrėmjes, polica arrestoi rreth 60 veta, tė cilėt ishin pėrleshur mes tyre. Dy ditė mė pas, ndodh sėrish njė konflikt nė mesin e tė rinjve shqiptarė dhe nacionaliteteve tjera etnike. Kjo ka ndodhur tė shtunėn pranė pallatit tė kulturės “Dunkers Kulturhus”, gjatė mbajtjes sė njė aktiviteti kulturor. Nė ketė konflikt etnik janė tė pėrfshirė grupe tė njerėzve tė moshave kryesisht rinore dhe tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike, thotė Hans Nilsson, komandant i forcave tė policisė pėr rrethin e Skånes. Si pasojė e lėndimeve nga pėrpjekjet pėr ta qetėsuar situatėn, njė vajzė e moshės sė re dhe dy punėtorė tė shėrbimit tė Securitas janė dėrguar nė spital. Vajza ėshtė alivanosur ndėrsa punėtorėt e shėrbimit tė Securitas janė lėnduar nga plagėt e marra. “Duke pasur parasysh se pas konflikteve tė kėsaj natyre ndodh qė tė rinjtė e pėrfshirė nė kėto tollovi, tė cilėt kanė pėsuar disfatė, tė insistojnė tė hakmerren. Policia do tė ketė nė detyrė tė ketė 2 patrulla policore me nga 4 persona dhe njė numėr tė madh tė rojeve nė uniformė dhe civilė si masė paraprake tė konflikteve tė mundshme”, deklaron kryekomandanti i policisė pėr rrethin e Skanes, Hans Nillson.

Helsingborg, 25 mars
(Red. “TemA”)
ehhh me kan shkue ne suedi me knue me veshje kombtare besoj se do te kishin kalue shum ma mir

turisti
08-06-06, 11:02
Disa persona ,me nga 1 birre ballafqohen me arushen,a me 2 i dalin -trenit t'shpejte- perpara....

Vin-Diesel
11-08-06, 10:57
Po te marrim se ndoshta nuk eshte Fajtor vetem aj qe gjuan por edhe provokimi i Gengetares ...
Vet personalisht kam qen ne nje Mbremje ku ka qen Musafire Genta Ismaili ne Discoteken James Belushi-Wien, edhe per mendimin tim nuk e kisha gjujt me ndonje Gote apo diq, veq ju kisha Afruar nga dlae edhe nje thenie ne vesh ..."Te Lutem Leshoje Ate Mikrofon edhe Ik sa ma shpejt nga salla"
Genta Ismaili, ja merr mendja se ka arrit diqka edhe Kush Jam Une Tash, me gjestin e saj ne Discotek ndaj Musafirve qe ka ber ajo nuk e meriton te dali para Publiku, edhe mendoj se ka gjak nxeht qe normal nuk ja duron ato gjeste te saja!

Bom-Boni
11-08-06, 14:08
O SHQIPĖTAR KUDO QĖ GJENDENI NĖ BOTĖ DHE E LEXONI SHKRIMIN TIM, AMANET:

dhuna nuk e arsyeton asnje gjendje shpirterore dhe emocionale.
1) Nese dikush mendon se ka shume energji dhe se ate duhet ta liroj, sidomos ne boten e jashteme ka shume shoqata sportive ku mundeni ta derdhni energjin ne menyre te kulturuar

2) Rrehjet mes vete (shqipetar mes veti) jo vetem qe eshte akt vandal por edhe poshtrim i dinjetetit dhe krenaris sone kometare

3) Koncer apo mbremje argetuse eshte nje program kulturor ku tregohet nje sjellje e mire dhe e emancipuar, qe tregon shkallen e vetedijes personale, nuk shkohet mu rrehe as mi liru emocionet shfrenuse. Nese done te tregohesh se kush je me siguri se mundesh edhe ne nje menyre tjeter te tegohesh psh. ti ftosh te gjithe te pranishmit ne nje vallezim vllazeror, ti ftosh te gjithe ose nje pjese te pine bashke, ose nese ke aftesi ti argetosh te tjeret me ndonje skeq te pergatitur atehere me siguri se nuk do te kete dikush kunder qe te degjoj

4) Ne nuk jetojm ne parahistori, qe permes gjuajtjes me sende te ndryshme ose me rrahje t'ja zgjojme kersherin nje femre qe te interesohet per ne

etj, etj, se nuk po kam kohe ti numeroj ma shume sende. Kete do ta beje njehere tjeter.


O SHQIPĖTAR NESE PER JU ESHTE MIRE ME QENE SHQIPETAR, KTHENJU VEHTES DHE DUAJE TENDIN SI VEHTEN TENDE. PASQYRA E KOMBIT TONE JEMI NE MERGIMTARET. E DI SE SECILI PREJ NESH ESHTE KRENAR SE ESHTE SHQIPETAR PRANDAJ MOS E GRUSHTO SHQIPETARIN TJETER EDHE PSE NUK E NJEFE MOS JA DUAJ TE KEQEN, MOS E LENDO ME GRUSHTIN TEND SE E NJOLLOS ATE QE VET E QMON ME SE SHUMETI, KRENARIN TENDE, IDEALIN TEND, ENDRREN TENDE, SHQIPETARIZMIN.

GRUSHTIN TEND TE FORTE RUAJE PER ARMIKUN (ju e dine mire ke e kemi armik)
ENERGJIN E TEPERT SHFRYTEZOJE PER TE MIRE TE SHQIPETARIS, E KETE TREGOJE NE GARA SPORTIVE SI KAMPIONATE EVROPIANE, BOTERORE, OLIMPIADA E JO NE MANIFESTIME KULTURORE

NDERIME PER TE GJITHE ATA TE CILET I PERMBAHEN KESAJ RREGULLE, E PAQIN FAQEN E BARDHE NE GARA SPORTIVE, NA E ZBARDHSHIT FYTYREN PARA BOTES.