PDA

View Full Version : Test Psikologjik!


Murgesha
16-04-06, 23:29
Nė varrimin e sė ėmės ajo shef njė djalė tė bukur me tė cilin dashurohet nė shikimin e parė. Nuk arrin ti afrohet e flasė, pasi qė nuk ishte as vendi e as momenti i pėrshtatshėm. Kalon njė kohė e gjatė Ajo mendonte dhe e kėrkonte, por nuk po e takonte mė atė djalin me tė cilin ishte dashuruar. Ēdo gjė duket tė ketė marrė fund, derisa njė ditė papritur, pas njė kohe tė gjatė kjo femra e vret motrėn e vet.
Mė thoni pse?

doGzona
16-04-06, 23:38
Mos e ka mbyte ajo motren qe te vie ai djaloshi qe eshte dashuruar ne funeral?

panta_rhei
17-04-06, 00:13
Mos e ka mbyte ajo motren qe te vie ai djaloshi qe eshte dashuruar ne funeral?

...jo, motra e saj (si duket) ishte dashuruar ne ate djaloshin gjate funeralit te babait, dhe nga deshira qe te rigjeje djaloshin "e zhdukur" ajo kishte vrare nėnėn...:wink: :mad: :tongue:
afersisht keshtu do te dukej (sipas mendimit tim) me i pershtatshem skenari ne kete test psikopatologjik...

doGzona
17-04-06, 00:26
panta_rhei, ajo takoi djaloshin per here te pare ne varrimin e nenes se saje
dhe u dashurua ne shikim te pare, dhe nuk e takoi me kurre!

Dhe keshtu, per ta takuar prape, ajo vrau motren e saje qe te vie djaloshi ne varrimin
e motres se saje!

Keshtu mendoje une!!

Psikologu
17-04-06, 00:40
Ne mbrendesin e botes shpirterore ndodhin shpesh here percjelljet e mungeses , deshperimit , shqetesimit dhe tė ankthit.
Ne temen e mėsiperme , mundemi lirishtė tė konkludojmė se vrasja e motres ka tė bejė me shumė me vujtjen shpirterore dhe shqetesimet e pėrcjellura nga kerkesa dhe vetmija , edhe pse tronditja e vdekjes se nenes ishte e madhe tek kjo femer , ajo pėr tė pushuar shpirtin e saj dhe pėr te tejkaluarė me shumė vuajtjen dhe rastin e krizes shpirterore, parandjen njė dashuri tė madhe pėr djaloshin , por dashuri qe akoma nuk kishte tė bejė asgjė me tė, ishte vetem dashuri e ashtuquajtur " shikimi i parė " dhe kerkes e pėrmbushjes sė vetmis ne rastin e saj tė pikelluarė.
Dihet fare mirė se ne rastet e tilla kur ndjenjat kan tė bejnė mė shumė me komandimin e njeriut ,atehere rastet e tilla nuk janė as tė munguara , arsye e kesaj se ndjenjat urdherojnė me shumė se logjika e njeriut.
NJė rast tė tillė tė ngjarjes sė vertet kemi edhe atė tė Suzana Smith e cila pėr shkak tė njė pėrsoni qė dashuronte, vrau edhe dy femijet e saj , pra vetem e vetem qe ta ndjej veten tė lirė dhe pa femij.
Ne skenare tė ndryshme te testeve Psikologjike , kemi tė bejmė edhe me mbajtjen sekret tė ndjenjave tek njerezit dhe lakimi i tyre , gjė e cila aq me shumė qe nuk flasim dhe nuk i shprehim ndjenjat tona , ne lendojmė me shumė veten tonė dhe mbrendesin tonė shpirterore, por mvaret se kuj dhe ku e ne cilin momentė, edhe pse trajtimet psikologjike ne keto raste krize janė tė nevojshme dhe tė domosdoshme.
Te ndalemi prapė tek tema ;
Vrau motren pas njė kohe!
Ka raste me tė cilat jamė marrur edhe vetė qe shkaku i ndjenjave tė "qmendura dhe tė verbera " ka rrahur ehde nanė e baba , edhe vlla e moter.
Pra , nese e shikojmė ne menyren Psikologjike , atehere ketu kemi tė bejmė me perzirje te ndjenjave ;
NJe ; mungesa e ėmesė dhe kriza e vetmisė dhe e merzis
Dy; Nevoja e mbeshtetjes dhe e qetsis shpirterore (simbas logjikes sė saj)

doGzona
17-04-06, 00:51
Po po , sigurishte, pas vdekjes se nenes se saje, ju eshte dukur qe cdo gje mori funde.

Jo vetem vdekja se emes , por semundja e saje psiqike ka te beje me kete vrasjen motres
se saje.

Psikologu
17-04-06, 01:00
...jo, motra e saj (si duket) ishte dashuruar ne ate djaloshin gjate funeralit te babait, dhe nga deshira qe te rigjeje djaloshin "e zhdukur" ajo kishte vrare nėnėn...:wink: :mad: :tongue:
afersisht keshtu do te dukej (sipas mendimit tim) me i pershtatshem skenari ne kete test psikopatologjik...
Pėr Psikopatologjin;

Studjonjė njeriu si pėrson se si individi mendon , ndjenė dhe reagon, por qe nga fillimi i vitit 1900 e kendej , Psikopatologjija ėshtė marrė me se shumti me strukturen e mendimit tė njeriut , atitydin , reaksionin, motivin dhe forcen pas mendimit ne jeten e individit dhe dallimin ne mes tė personaliteteve tė ndryshme .Teorit e personalitetit dhe individit janė teori tė cila kan tė bejnė me atė se si funksionon njeriu ne jeten psiqike dhe atė sociale .

panta_rhei
17-04-06, 12:05
Pėr Psikopatologjin;Studjonjė njeriu si pėrson se si individi mendon , ndjenė dhe reagon, por qe nga fillimi i vitit 1900 e kendej , Psikopatologjija ėshtė marrė me se shumti me strukturen e mendimit tė njeriut , atitydin , reaksionin, motivin dhe forcen pas mendimit ne jeten e individit dhe dallimin ne mes tė personaliteteve tė ndryshme .Teorit e personalitetit dhe individit janė teori tė cila kan tė bejnė me atė se si funksionon njeriu ne jeten psiqike dhe atė sociale .

i nderuar Psikologu,
ju falenderoj per plotesimin (skjarimin),
do te doja te shtoja se plotesimit tuaj per psikopatologjine i mungon thelbi kryesor.
Patologjia (nga gre. e vjeter: pathos=qrregullim, deformim,devijim...) kryekeput ka te beje me qrregullimet te qfaredo natyre qofshin ato,
ndersa ne rastin e psikopatologjise ka te beje me qrregullimet shpirterore (mendore) (psihe= shpirt).
prandaj permbajtjen (skenarin) e kesaj teme (testi) e kam cilesuar psikopatologjik...

Murgesha
18-04-06, 23:54
Mos e ka mbyte ajo motren qe te vie ai djaloshi qe eshte dashuruar ne funeral?

Po Dogzona kam lexuar se ajo ka vrarė motrėn pėr atė qėllim.
Por fatkeqėsisht nuk ka mundur tė marrė pjesė nė funeralin e saj pasi qė e ka nxėnė policia.

Psikologu
20-04-06, 13:46
Test Psikologjikė!

Tė ulur nė njė karrige, shpinen tė mbeshteturė drejtė nė karrige .
Paramendoni se keni nė doren e juaj njė top tė vogle dhe mundohuni ta gjuani nė njė shportė qė gjindet largė jush pėrafersishtė 1 meter.
A e qelluat shporten dhe si ishte balansimi i juaj nė ketė moment??!!

Murgesha
23-04-06, 12:14
Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme nė jetėn tuaj?

Pėr njė moment ju ndodhin kėto gjėra....

1. Keni thirrje telefonike

2. Femija juaj qane

3. Dikush troket ne dere

4. Ju keni te varura petkat ne balkon dhe fillon te bjer shi

5. Ju e keni lene te rrjedhe ujin ne kuzhinen tuaj dhe lavaboni juaj eshte mbushur i teri.

Bėni njė renditje tė veprimeve tuaja nė njė kėso rasti, qė tė merrni pėrgjigje se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr personalitetin tuaj.

Psh. unė kėshtu do tė veproja 2, 5, 3, 4, 1....

laliloli
24-04-06, 09:19
5 2 1 4 3
Arsyetim:
Le te qan femiu edhe nja dy sekonda deri sa te ndale lavabonin,se bahet hallakam pastaj ,duhet me e trazu krejt shtepin.

Le te pres personi qe thirre ne tel.,ai qe troket ne dere dhe le te lagen rrobet sepse femiu eshte me i dhimbshem.

personi qe troket ne dere mund te pres ndersa ai ne tel.ndoshta nuk mund ta marre lidhjen me,e ku me dit eshte ndonje thirrje me rendesi.

Duke dalur me i marre rrobat ne ballkon i kerkoj ndjese personit qe troket ne dere vetem sa ti mbledh ato ,sepse me del pune me i pastru edhe njehere .:biggrin:

Murgesha
24-04-06, 16:46
Lali po pres mos po pėrgjigjet edhe kush tjetėr nė kėtė test, pėr tė treguar kuptimin e numrave.:wink:

Ju pėrparėsinė mė tė madhe nė kėtė rast i keni dhėnė derdhjes sė ujit e kjo dėshmon se Seksi ėshtė mė i rėndėsishmi nė jetėn tėnde...

laliloli
24-04-06, 19:50
Lali po pres mos po pėrgjigjet edhe kush tjetėr nė kėtė test, pėr tė treguar kuptimin e numrave.:wink:

Ju pėrparėsinė mė tė madhe nė kėtė rast i keni dhėnė derdhjes sė ujit e kjo dėshmon se Seksi ėshtė mė i rėndėsishmi nė jetėn tėnde...

hahahahhaa Murgesha po qka ka lidhje lavaboni me sexin ,Ai qka snin njeri.Une kete e mora vetem si prioritet sepse deri sa ta qetesosh femine kuzhina bahet katastrof e nusja me shtin me i ndihmu tani,per ate e pata,e per sex qe besa edhe ai eshte i rendesishem hahahahahahaa.

Vetima
25-04-06, 22:05
Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme nė jetėn tuaj?

Pėr njė moment ju ndodhin kėto gjėra....

1. Keni thirrje telefonike

2. Femija juaj qane

3. Dikush troket ne dere

4. Ju keni te varura petkat ne balkon dhe fillon te bjer shi

5. Ju e keni lene te rrjedhe ujin ne kuzhinen tuaj dhe lavaboni juaj eshte mbushur i teri.

Bėni njė renditje tė veprimeve tuaja nė njė kėso rasti, qė tė merrni pėrgjigje se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr personalitetin tuaj.

Psh. unė kėshtu do tė veproja 2, 5, 3, 4, 1....Une spari do merrja fmin ne dor per tja ndale vajin dhe do u nisja ka llavabori per te ndal ujin.
dot u ktheja ta kapja telin ne dor per tu pergjigje dhe do u nisja drejt hapjes se deres e krejt ne fund petkat nballkan.

pra, 2 ,5, 1,3 & 4.

Psikologu
04-05-06, 00:25
Si e cilesoni dhe analizoni njė personė ?!!

Nė bazė tė tė folurit ( vrazhdesi dhe butesi tė tonit )?
Nė bazė tė tė ecurit?
Nė bazė tė kontaktit me sy?
Nė bazė tė shpejtesis sė fjales?
Nė bazė tė shkrimit ne leter ose ne testaturė?
Nė bazė tė pelqimit tė ngjyrave ( veshje , lule , jartolina )
Nė bazė tė heshtjes , nervozitetit dhe njėanesisė?
Nė bazė tė menyres se fjetjes ?

jadore
04-05-06, 13:30
Si e cilesoni dhe analizoni njė personė ?!!

Nė bazė tė tė folurit ( vrazhdesi dhe butesi tė tonit )?
Nė bazė tė tė ecurit?
Nė bazė tė kontaktit me sy?
Nė bazė tė shpejtesis sė fjales?
Nė bazė tė shkrimit ne leter ose ne testaturė?
Nė bazė tė pelqimit tė ngjyrave ( veshje , lule , jartolina )
Nė bazė tė heshtjes , nervozitetit dhe njėanesisė?
Nė bazė tė menyres se fjetjes ?

.....nese i analizojme gjitha keto "cilesi" se bashku ,ne cilen kategori te psiko-testit do te vleresoheshim ..?

Psikologu
04-05-06, 17:20
.....nese i analizojme gjitha keto "cilesi" se bashku ,ne cilen kategori te psiko-testit do te vleresoheshim ..?

E nderuara jador !

Nuk ka mundesi qė tė gjitha kėto tė i vlersojmė sė bashku , mvarsihstė nga ajo se cila me cilen pėrputhen , pra , nė bazė tė ciles , duke filluar dhe pėrfunduarė , e nė fund tė gjithė kesaj marrim edhe rezultatin e duhur se sa kemi qenė pozitiv apo negativ nė vlersimin e pėrsonit.

Me nderime si cdo here :

Psikologu

Murgesha
04-05-06, 20:15
5 2 1 4 3
Arsyetim:
Le te qan femiu edhe nja dy sekonda deri sa te ndale lavabonin,se bahet hallakam pastaj ,duhet me e trazu krejt shtepin.

Le te pres personi qe thirre ne tel.,ai qe troket ne dere dhe le te lagen rrobet sepse femiu eshte me i dhimbshem.

personi qe troket ne dere mund te pres ndersa ai ne tel.ndoshta nuk mund ta marre lidhjen me,e ku me dit eshte ndonje thirrje me rendesi.

Duke dalur me i marre rrobat ne ballkon i kerkoj ndjese personit qe troket ne dere vetem sa ti mbledh ato ,sepse me del pune me i pastru edhe njehere .:biggrin:

Laliloli ja si pėrfundon testi. :tongue:

Gjėrave tė cilave ju jep mė sė shumti prioritet apo rėndėsi nė jetėn tuaj kanė kėtė radhitje.

Seksi
Familja
Puna
Shoqėria
Paraja.E tė mbetet ty tė tregosh se a ėshtė ashtu.:biggrin:
Tė falėnderoj pėr pjesėmarrje.

Murgesha
04-05-06, 20:20
Une spari do merrja fmin ne dor per tja ndale vajin dhe do u nisja ka llavabori per te ndal ujin.
dot u ktheja ta kapja telin ne dor per tu pergjigje dhe do u nisja drejt hapjes se deres e krejt ne fund petkat nballkan.

pra, 2 ,5, 1,3 & 4.

E nderuara Vetimė!

Pėr ju mė e rėndėsishmja nė jetė ėshtė familja...

1. Familja
2. Seksi
3. Puna
4. Paraja
5. Shoqėria

...e nė rradhė tė fundit vjen shoqėria.

Edhe ty tė falėnderoj pėr pjesėmarrje.

Murgesha!

Murgesha
04-05-06, 20:24
Si e cilesoni dhe analizoni njė personė ?!!

Nė bazė tė tė folurit ( vrazhdesi dhe butesi tė tonit )?
Nė bazė tė tė ecurit?
Nė bazė tė kontaktit me sy?
Nė bazė tė shpejtesis sė fjales?
Nė bazė tė shkrimit ne leter ose ne testaturė?
Nė bazė tė pelqimit tė ngjyrave ( veshje , lule , jartolina )
Nė bazė tė heshtjes , nervozitetit dhe njėanesisė?
Nė bazė tė menyres se fjetjes ?

Pėrshėndetje i nderuar.

Nė bazė tė kontaktit me sy (cilėsoj, analizoj njė person)!

laliloli
04-05-06, 21:13
Laliloli ja si pėrfundon testi. :tongue:

Gjėrave tė cilave ju jep mė sė shumti prioritet apo rėndėsi nė jetėn tuaj kanė kėtė radhitje.

Seksi
Familja
Puna
Shoqėria
Paraja.E tė mbetet ty tė tregosh se a ėshtė ashtu.:biggrin:
Tė falėnderoj pėr pjesėmarrje.


90% e vertet:biggrin:

Psikologu
04-05-06, 23:20
E nderuara Murgesha dhe i nderuari lali !

JU falenderoj pėr pergjegjen e juaj , tė presim edhe pak tė tjeret pastaj bejmė analizen e plotė profesionale.

jadore
04-05-06, 23:33
... si duket Psikollogu ( si perpilues i keti psiko teks-ti) nuk po me beson qe ate qe shkrova me lart eshte e vertet ... ...!!(del kjo qe une jam jashte normave te psiko testeve te mundeshme ???...)
si shembull po e sjelli dhe shkrimin e postuar ......


http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon1.gif
....prap perveq kepuceve, qe kam thene .ne komunikimin me te tjeret vrej mesazhi qe jep vete trupi i tij .levizja e duarve pozita e qendrimit, veshtrimi i tij ,siguria qe ai jep forma e elementeve ne fetyre dhe trup (sy ,hund, vetulla ,duar etje etj dhe deshifrimeet qe jep qdo element per krijimin e nje karakteri te lindur)menyra se cilin stil ka (,te veshururit- pse per momentin eshte veshur ashtu ,qka tregon kjo,sa mirret ai ,si tip me veteveten ,qe te dij sa mirret ne komunikimin me mua, boten e tij te mbrendeshme per momentin kohor ( .hahahaha menyra e prerjes se flokeve sa shkon kjo menyre me formen e kokes se tij hahaha-wow jane mijra detale -besoni)dhe te gjitha keto jane detale qe vrehen per te qinden e sec,qe ne shikimin e pare,jane keto sinjalet qe me japin te dhenat e grumbulluara per personin qe e shikoi dhe vertetesia qe te kuptoi se nen kete trup sa ka vetebesim personi qe komunikon ne momentin me mua-sa ka ballansim ai dhe vetevetja sa ndihet mire -keq ( zbuloi mendoi edhe se qe karakter ka te formesuar si individ qe ne pamjen e jashteme kur te gjitha keto te dhena "sinjale ti deshifroi)dhe atehere qe ne fillim, besoi qe di se me ke flas dhe qfare te flaas -apo menyren se si te kuptohem me ate ..........pra sa e shifni sipas mendimit tim eshte shume veshtire te takohesh me nje tip si une .qe si tip nuk i shpeton asgje qe shifet dhe kuptohet..qe tersia perbehet nga imtesit... pra thene nme nje fjal jane ato gjera te botes se mbrendeshme qe vrej qe ndoshta pa vetedije reflektohen ne pamjen e jashteme te atij qe shikoi- hahahah.eshte diqka e veshtir ,jo dhe shume e lehte ..por e akceptuar ..kjo jam une ..si jador

Psikologu
05-05-06, 00:46
Pershendetje e nderuara jador !
NUk kemi tė bejmė me atė se kush kuj ti beson , ju mua , apo une ju , ose dikuj.
Test mė lartė ėshtė vetem bazė e nxjerrurė nga shkecat Psikologjike , Psikiatrike , Kriminologjike etj etj.
Te mos mirret siku dicka kunder jush , mirpo , siq e kam cekur edhe me heret se " NUk ka mudnesi qė tė gjitha tė i bejmė bashkė ne njė thesė , po perse ???
Bazuarė nė atė tė paren , " Tė floluit " kemi tė bejmė edhe me edukimin njerzorė pėr menyren e tė folurit nė komunikim , pra nė ketė drejtim , derdhen me qindra mijera dollarė qe njerezit tė mesojnė terapin e tė folurit, sepse tė flurit dhe menyra e saj , mundet tė jetė edhe e ngacmuarė nga friga , stresi , depresioni , pikellimi ose emocioni i mahdė ( Lexon Douglas Stone ) e duke i harruarė ose duke mos i njohurė keto dukuri , en mundemi edhe ta nenvlersojmė ndonjė njeri nė bazė tė tė folurti dhe shpejtesis sė folurit, menyres sė levizjes trupore dhe tė rrahurat e shpejta tė zemres tė cilat e veshtirsojne shumė e mė shumė komunikimin ndernjerzorė.
Me heret jioeshin edhe medikamnete nė ketė drejtim qė personat emocinal ( tė marshem ) tė marrin medikmanete Propanoll , nė menyrė qe ata tė ken mundesi tė flasin pa asnjė frigė dhe shqtesim dhe se nė ketė aspekt , te rrahurat e zemres nuk i ndegjonte personi nė fjalė dhe ishte i lirė ne shprehje , por me pas, sot pėr sot egzistojnė me qindra mijera kurse tė ndryshme qė njerezit tė mesojnė menyren e komunikimit ( kuptohet ) ata qe kan veshtirėsi ne ketė drejtim ,kan talent or nuk kan guxim ta shprehin.
Ana tjeter , siq eshte ajo e veshmbathjes , ka tė bejė edhe me persona tė cilet ne mbrendeisn e vetė kan humburė edhe vetėbesimin , pra gjinden ne momentin e depresionit , kur dihet fare mirė , se depresioni tek njerezit sjellė edhe njė mosvullnet tė mirėmbajtjes personale, por edhe sjelle me veti terjen ne fyt , djersitjen , rrahjet e shpejta tė zemres, momente shtrenguese se do tė vdesė etj etj, por tė mos shkojmė mė tutje ne simptomet e depresionit dhe tė ankthit.
Sa i perket levizjes sė syve , ne kriminologji ka qenė deri me tash e vertettuarė se njeriu me anen e levizjes sė syve edhe deshmon fajesin por edhe pafajesin , por ne fakt , kjo bie ne ndesh me relaitetin konkret , duke haruarė se levizja e syve mundet tė jetė e ndikuarė edhe nga Astigmatizimi qė eshte nje defekt nė lente e syrit dhe qe e pengon fokusimin e pėrshtatshem .
Nuk duhet harruarė edhe anen Adektive tė njerezve tė cilet me vete mbajnė njė veti (ves ) tė cilin e kan tė veshtirė ta largojnė.
Shumė persona edhe ne rastet se kur flasin , kan shprehi tė ndryshme , sikur shembullė ( loja me pals , levizja me duarė , shtrengimi i gishterinjeve etj etj ) dhe nga kjo , ne sigurishtė se do tė gabonim nese e bejmė njė vlersim tek keta njerez, sepse nuk kemi qenė tė aktivizuarė ne njihjen me tė thellė tė personit nė ffjale ( lexo postimin tim Jeta e jonė me Psikologjinė )
Ne vetė sabotimin personalė tė njerezve , shpesh verejm njė percjellje tė pasuksesit ne jetė , disfates ne dashuri, friges nga e ardhmja etj etj , por ana kryesore e ketyre vetive eshte ajo qe njeriu , siqe e thash me heret, harron edhe tė gjurmoj ne vetveten e vetė, harorn edhe tė behet kompetent i vetes sė vetė , ose me njė fjalė , nuk e kekron ndihmen tė cilen se dinqe e ka tė nevojshme.
uk mundemi tė e vlersojmė njeriu ne shikim dhe nga aty tė nxjerrim rezultate konkluduese ose perfundimtare , ose siq e thas edhe me heret, nuk mundemi tė i fusim tė gjitha ato teste ne njė vedn ,sepse ato nuk mundet tė i posedon njė njeri i cilit do gradimi ose degradimi tė jetė.
Tė ndalem me kaq deri ketu , por do tė vazhdojmė edhe ne tė ardhmen.
Me nderime pėr ju:

Psikologu

jadore
05-05-06, 15:07
...eshte nje shkrim mjafte i dobishem, qe Psikollogu e sjell ne kete teme ..
personalishte i jame mirenjohese per referencat qe mi dergon per pasurimin e intelektit ....)

tash me pak fjale te pershkruaj kete proces psikollogjik, qe permend dhe i nderuari Psikollog eshte si vijon ( sipas vlersimit tim...)
psikollogjia si shkence per njeriun ,ne sherbim te njeriut ,me pak fjal del keshtu ( ndalem vetem ne rastet qe shtjelloi Psikollogu ,)
....ne kriminalistik ndoshta eshte e vjeter metoda te vrehen ,levizjet e syrit ndaj reagimeve te caktuara ne degjim ( pra fjalet nxitese qe te testohet nje vleresim ) mirpo shkoi aq larg sa qe sot behen vlersime ne baze te reagimit te nervit qe lidhe bebezen e syrit me trurin , pra zmadhim dhe zvogelim te irisit ne mvarshemeri te nervit ngacmues si reagon truri yn ne pytjet "shokuese " dhe pergjigjet spontane ne ballansimi mes sukoshiences dhe kochiences dhe habis ndaj reagimit qe pason ....
---oratorija ...bisedat, problemet me te folur shume here kan rrenje te hersheme ( nese nuk jane probleme patollogjke ) ne sferen psikollogjike studiohet dhe analizohen faktoret qe sjellin kete ngecje , pra kerkohen shkaktaret ,qe shume here me hypnoza te ndrysheme arrihet te perkthehen nga nenvetedija jone ne vetedijen tone .nje fakt shume pak verehet ..qe zakonishte ndodh tek femijet( dhe femija eshte ai njeriu i moshes madhore ne kohen e ardheme ) intelekti i ngritur per moshen qe kalojne qe nuk pershkojne me rriten e tyre pra kapacitetin e intelektit per moshen manifestohet shume here tek pengesat ne te folur ( me llogjiken e thjeshte llogjika me e shpejte se arti te shprehurit )dhe kjo eshte e njohur ne kete drejtim , tek qdo njeri si qenje biolojike egzistojne shqisat dhe ballansimi qe kan ato ne organizmin tone trupor pra qdo % e zvogeluar e kompseksitetit shqisor bene qe te kaloj ne shqisen tjeter qe rrit kapacitetin e e shqises tjeter ( pra krijon ato qe ne jemi mesuar te njohim ne emrin talent fenomen perkates pra nje shqis merr atributet e nje shqise tjeter dhe kemi vlersim te nalte te nje shqise te caktuar ne kete rast ... ) .
veshjet dhe ngjyrat e te veshurit ....sipas meje nuk eshte asgje tjeter ( edhe pse sipas psiko analitikeve mundohen te zberthehen , dhe vehen ne sherbim te intelektit njerzor) nuk eshte asgje tjeter veqese pune shijesh .... ( eshte aq e gjere sa qe nuk po ndalem te analizoj ... edhe pse bie ndesh me shkrimet e mija qe kam postuar me heret ,,,me nje fjale nje gje te tille e vrene vetem nese truri ka interes te caktuar dhe fokusohet ne nje perceptim te tille ndaj nje objektivi , njeriu tjetre ne kete rast ...)


---tash sinqerisht i kthehem pytjes sime.....
--pse jo ????
testet psikollogjike formulohen keshtu psh. ngjyrat karakteristikat permbajtesore sipas psikollogjis cilesohen keshtu , ngjyra e kuqe , e gjelbert dhe e verdhe ngjyra baze per perfitimin e cdo ngjyre tjeter kolorite, kombinim ne pergjindje te caktuar mes ketyre trijave sjell ngjyren e deshiruar ... marr ate baze te kuqe ,, simbolizon njeriun me karakter imulsiv. te zjarrte , te pasionuar ,etj etj .. nese analizojne psiko testin ,psh une nuk e cilsoj kete ngjyre, e marr te kalterten del qe une jam e qete , e duruar e shtruar ne hapat qe marre , vizjon te kjarte etj etj ... do te thote kjo qe tek njeriu nuk egzistojne edhe momente intenzive imulsive do te thote qe tek une ne kete rast ngjyra e kuqe nuk eshte e njohur per mua ?,??? eshte bote njdjenjash perceptimesh ne nivel te intelektit tone ,, pra edhe vete intelekti jone ,bota jone perceptimet qe krijojne jane shume te llojllojshme eshte rreth ITENI ( sipas spektit te ngjyrave ) prandaj pyes , sa duhet te ju preferohemi ketyre psiko teste-ve , na zberthejne aashtu si ne e deshiroje apo na cungojne ( per ate ,qe aq kuptojne) qe veteveten karakterin tone ta perceptojme sipas vetem disa zbulimeve (frazave) psikollogjike ....e gjithe ky shkrim ishte qe egzistojne vlersime gjithembaresore jo vetem vlersime shabllonizuese te psko testeve- sakt, pa pa sakt , po ,jo , 5 pike -deri ne 50, (pergjigja e shkylqyer ).... dhe pergjigjja befasuese kjo qenkam une sipas psiko- testeve ?! )...

per fund ,me gjithe punen qe bene Psikollogu ,dhe sqarimet e vlefsheme qe sjell ., megjithate une pres akoma ,nga te gjithe shpjegim vleresus te nje nivlei te lart psikollogjik . qka nese une ne te gjitha pergjigjet si ne testin paraprak vlersoj njekohesishtte gjitha cilesit -(pse nuk mundem te gjitha pergjigjet ti fus ne nje thes)?? kete vertet nuk e kuptoj !! ....

vjeshta
05-05-06, 22:23
Si e cilesoni dhe analizoni njė personė ?!!

Nė bazė tė tė folurit ( vrazhdesi dhe butesi tė tonit )?
Nė bazė tė tė ecurit?
Nė bazė tė kontaktit me sy?
Nė bazė tė shpejtesis sė fjales?
Nė bazė tė shkrimit ne leter ose ne testaturė?
Nė bazė tė pelqimit tė ngjyrave ( veshje , lule , jartolina )
Nė bazė tė heshtjes , nervozitetit dhe njėanesisė?
Nė bazė tė menyres se fjetjes ?

Une ,ne baze te te folurit .

Makaveli
09-06-06, 22:46
SYRI...sa ec,sa fol,...sa kontakton ,sa shpejtesi posedon,sa dallon ngjyra,sa hesht,
Pra un nė baz tė shiqimit...!

Murgesha
18-06-06, 11:53
Test per njohurite tuaja...
Vlerėsimin mund ta bėni me pike, nga 0 deri ne 5 sipas pikeve pas pergjigjeve!
1. Kur jeni nė bibliotekė, kėrkoni libra...
a) qė shpjegojnė se si arrihet suksesi, nė jetė / 5 pike
b) ato qė ua preferojnė tė tjerėt / 2 pike
c) interesante dhe jo tė rendomta / 3 pike

2. Shakanė e pranoni si:
a) argėtuese dhe zbavitėse / 5 pike
b) tallėse / 1 pike
c) si diēka fare tė zakonshme / 2 pike

3. Kur dikush qesh nė llogarinė tuaj, ju:
a) zemrohėni tepėr / 0 pike
b) ia ktheni me tė njejtėn masė / 1 pike
c) qetas ia bėni me dije se nuk ėshtė i nivelit tuaj / 5 pike
d) tregoheni indiferent / 0 pike

4. Ēka preferoni nė shoqėrinė tuaj:
a) besnikrinė / 3 pike
b) Intelektin / 4 pike
c) dinakėrinė / 1 pike
d) bukurinė / 3 pike
e) sinqeritetin, kur e dini se edhe tė tjerėt janė tė tillė! / 5 pike

5. Gjatė njė bisede shoqėrore flitet pėr kibernetikėn, ju:
a) vazhdoni me kureshtje tė dėgjoni / 2 pike
b) reagoni, ē’ėshtė ajo?!. dhe inkuadroheni nė bisedė / 3 pike
c) shtireni, sikur e dini se pėr ēka bėhet fjalė, dhe lejoni qė biseda tė vazhdon mė tej / 0 pike
d) nuk ju intereson, ngase ėshtė diē e re pėr ju / 1 pike
e) nuk ndėrmerrni asgjė, ngase e dini pėrēka bėhet fjalė (Pėr ..........................................) / 4 pike

6. Teologjia, ėshtė shkenca mbi:
a) Gjithėsinė / 0 pike
b) Planktonet Oqeanike / 0 pike
c) Kiminė Organike / 0 pike
d) Studimin e fesė (konfesionit) / 5 pike
e) Yjet dhe galaksinė / 0 pike

7. Dashurinė e parashikoni si tė:
a) nevojshme / 3 pike
b) pėrditėshme / 2 pike
c) pėrjetshme / 4 pike

8. Dashuria tė bėn tė:
a) lumtur dhe krenar-e / 3 pike
b) temperament-e dhe pakėz gjeloz-e / 1 pike
c) krenar-e dhe tė luhatshme-ėm / 1 pike
d) optimist-e / 2 pike
e) pesimist-e dhe nazeplot / 0 pike
f) forcon imunitetin, por edhe urrejtjen! / 2 pike

9. Me tė dashuren- in preferoni:
a) erotikėn dhe miklimin / 4 pike
b) elegancėn / 3 pike
c) indiferencėn / 0 pike
d) tė kaluaren / 0 pike
e) ardhmėrinė / 4 pike
f) shetitjen buzė liqenit / 2 pike

10. Pushimin veror do dėshironit ta kaloni nė:
a) Hotel luksoz / 2 pike
b) Vilė tė huazuar / 2 pike
c) Floridė / 3 pike
d) Hong Kong / 2 pike
e) Ujvarat e Kanarineve / 3 pike

11. Pasuria materiale ėshtė:
a) e nevojshme, pėr njė jetė tė lumtur / 3 pike
b) rezultat i punės sime / 2 pike
c) s’ėshtė mbi tė gjitha, por jetėn e bėn mė tė kėndshme dhe mė tė lumtur / 4 pike

12. Puna:
a) tė relakson / 2 pike
b) tė bėn tė pamvarur dhe tė lumtur nė jetė / 5 pike
c) tė lodhė / 2 pike

13. Bashkėshortėsia ėshtė:
a) ajo, qė unė e ėndėrroi / 1 pike
b) institucion kompleks, qė ndėrtohet me dashuri, mirėkuptim dhe respekt tė ciftit, ndaj njėri tjetrit / 5 pike
c) sinonim, pėr tė martuarit / 0 pike


14. Jeta seksuale nė bashkėshortėsi:
a) ėshtė sadizėm / 0 pike
b) nese ėshtė e bujshme, forcon besnikėrinė, por jo edhe ndaj flirtit / 0 pike
c) ėshtė komponent i rėndėsishėm pėr dashurinė, ruajtjen, forcimin dhe kompletimin e saj / 5 pike
d) kėnaq, njerėzit me prirje (epshe) nimfomane / 1 pike

15. Sėmundjet venerike, perhapen kryesisht- pėrmes:
a) Shiringave jo sterile / 0 pike
b) Mushkonjave / 0 pike
c) aktit seksual / 5 pike

16. SIDA (AIDS) ėshtė sėmundje e pashėrueshme (vrasėse), nėse:
a) personi, infektohet me virusin e sidės (HIV- virusin) / 5 pike
b) bartet me qėllim prej mashkullit, ke femra, dhe anasjelltas (dėnohet sipas ligjit) / 5 pike
c) bartet nga femra- mashkulli nėse nuk pėrdorin prezervativėt / 5 pike
d) bartet pėrmes shiringave jo tė sterilizuara / 5 pike
e) nuk bartet pėrmes kėtyre qė u cekėn mė lart! / 0 pike
f) bartet pėrmes transfuzionit tė gjakut (plasmės) sė infektuar me HIV-virus / 5 pike

17. Narkomania ėshtė:
a) mvarėsia ndaj, narkotikve (drogės) / 5 pike
b) dėshirė, ireale / 1 pike
c) ndjenja e vetkėnaqėsisė, pas pėrdorimit tė Ekstasy / 2 pike
d) pasojė e aplikimit tė gabuar, tė Tam-Tamit Afrikan / 0 pike
__________________________________________________ ________

Rezultatet:
Deri nė 11 pike - njohuri tė pamjaftueshme
Deri nė 21 pike - njohurit duhet thelluar, lexoni mė tepėr
Deri nė 35 pike - njohuri solide
Mbi 50 poena - Ju lumtė, ju keni njohuri tė gjithanshme

P.S. Pėr tė gjithė: Nėse Pyetjet Nr. 15, 16 , 17 nuk jeni tė sigurt se si tė pėrgjigjeni, gjithsesi kėrkoni literaturė adekuate, nė mėnyrė qė tė jeni tė informuar pėr jetėn seksuale, dhe pasojat nėse nuk mbrohemi me kohė nga sėmundjet, qė mund tė barten pėrmes aktit seksual!!!

Vin-Diesel
11-08-06, 10:09
Nė varrimin e sė ėmės ajo shef njė djalė tė bukur me tė cilin dashurohet nė shikimin e parė. Nuk arrin ti afrohet e flasė, pasi qė nuk ishte as vendi e as momenti i pėrshtatshėm. Kalon njė kohė e gjatė Ajo mendonte dhe e kėrkonte, por nuk po e takonte mė atė djalin me tė cilin ishte dashuruar. Ēdo gjė duket tė ketė marrė fund, derisa njė ditė papritur, pas njė kohe tė gjatė kjo femra e vret motrėn e vet.
Mė thoni pse?


Mendoj se Motra paska qen me e shkathet, edhe e paska Shfrytezuar rastin ne vorrimin e te Emes !

Vin-Diesel
11-08-06, 10:22
Ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme nė jetėn tuaj?

Pėr njė moment ju ndodhin kėto gjėra....

1. Keni thirrje telefonike

2. Femija juaj qane

3. Dikush troket ne dere

4. Ju keni te varura petkat ne balkon dhe fillon te bjer shi

5. Ju e keni lene te rrjedhe ujin ne kuzhinen tuaj dhe lavaboni juaj eshte mbushur i teri.

Bėni njė renditje tė veprimeve tuaja nė njė kėso rasti, qė tė merrni pėrgjigje se ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme pėr personalitetin tuaj.

Psh. unė kėshtu do tė veproja 2, 5, 3, 4, 1....


1.....Pergjigjem thirrjes telefonike ...mund te jet ndonje ast Urgjent, edhe po te hapet
Sekretaresha Paret e fundit do ja merr atij personi! edhe mundemi me tel Dore te te shikojm gjerat tjera

2.....Femia qan por te shikojm se per qfar arsye

3.... Pa te shikojm se kush eshte ne dere, edheketu mund te ket ndonje Rast Urgjent, por
sado pak verehet ne te trokitur tek ne !

4....Gjera qe Pastrohen e rregullohen Prap ...nuk eshte gje e rrezikshme !

5....edhe nese shiu i Lag num mendoj se do te behej ndonje Dem, I laguri neper shi ska nuk e mendon se eshte duke u lagur

Mua po me dalin me rend te gjitha 1 2 3 4 5 !

eliota
25-06-09, 19:01
sepse motra e saj paska qen ne lidhje dashuri me ate djal

emine
15-11-11, 22:27
Nė varrimin e sė ėmės ajo shef njė djalė tė bukur me tė cilin dashurohet nė shikimin e parė. Nuk arrin ti afrohet e flasė, pasi qė nuk ishte as vendi e as momenti i pėrshtatshėm. Kalon njė kohė e gjatė Ajo mendonte dhe e kėrkonte, por nuk po e takonte mė atė djalin me tė cilin ishte dashuruar. Ēdo gjė duket tė ketė marrė fund, derisa njė ditė papritur, pas njė kohe tė gjatė kjo femra e vret motrėn e vet.
Mė thoni pse?
kush a qeky djali ,prifti a hoxha,se kta dy dejm i ki ne varrime:tongue: