PDA

View Full Version : Diaspora e percare apo e paorganizuar?


Kalt
23-04-06, 13:02
Si dhe sa eshte e organizuar ajo pjese e shoqerise shqiptare, qe jeton ne vende te ndryshme te botes?
Cilet jane ata faktore qe e bene dhe po e bejne diasporen shqiptare te jete e percare?

Pra a eshte diaspora jone e percare dhe e paorganizuar?
Cfare propozoni qe te dilet prej kesaj situate?

pirro
23-04-06, 18:57
Nuk mendoj qe eshte e perqare
Une mendoj qe diaspora shqiptare eshte e paorganizuar ne mas te madhe.Mirpo nga vjen ky paorganizim?Mendoj qe nje pjes e madhe e shqiptarve kan shkuar nga zori ne perendim per kafashaten e bukes dhe qe ne fillim ju ka munguar kualifikimi shkollor, dhe kjo qe e start eshte faktor qe te pengon ne nje organizm te mirfillt kombetar.Mirpo kohve te fundit kan filluar te shkollohen dhe mendoj qe ne vitet qe vin do te ndryshojn ne mas te madhe ne mendyeren pozitive.

GURI SYLAJ
23-04-06, 20:06
Keni pergezimin tim per hapjen e kesaj teme dhe brenda mundesive dhe ato qe une mund te them , do te mundohem qe te jap kontributin tim ne kete teme.
Sot do te them pak:
Mergata shqiptare eshte e pa organizuar e edhe e perqare.Ketu ndikojne shume faktore.
1.Raporti jo i mirefillt Shteti Ame -Mergate
2.Orvatjet per organizmin e nje Mergate ne baza partiake e ideologjike
3.Loja me Mergate e individeve dhe grupeve mafioze permes agjensive te ndryshme e edhe Estrades
4.Mungesa e interesimit te Shtetit Ame (Shqiperise e edhe Kosoves) qe Mergata shqiptare te jete e organizuar mire dhe drejt.
Per te arrite dicka te tille nuk eshte lehte ,.Fjalen kryesore duhet t'a kete shteti dhe Mergaten t'a organizoj dhe t'a mbroje nga grupe e individ te pandergjegjeshem dhe te pa pergjregjeshem .
Mergata Shqiptare per baze te organizimit duhet te kete tri rrafshe; GJAKUN, Gjuhen dhe TROLLIN. Cdo element tjeter do te shtynte kete organizim drejt permbajtjeve ideologjike, partiake apo edhe ato krahinore e qe deri me sot jan tregu si te dameshme ne kete organizimin cfare e kemi sot ne Mergate.

Drinni
27-04-06, 16:29
Edhe unë jam i mendimit si Pirro-ja se ngritja e nivelit te ult arsimor, jan nder problemet kyqe qe diasporen Shqiptare e len te paorganizuar e ne duart e matrapazlleqeve te paskurpullt, per te perqare ktu sdo te isha i mendimit, kemi ktu gjeneratat e vjetra, qe duke mos ditur gje tjeter veq punes, ndoshta me padashje kan ler anash shum qeshtje kombtare, kemi edhe prej atyre ku fanatiklleku eshte mese prezent dhe perpos me ndonje mik shtepie ngurron me te madhe qe te familjes ti takoi me ndonje familje tjeter shqiptare, duke mos ditur qe si per pasoj mundt te ket dhendrrin e ardhshem jo shqiptar.
kemi gjeneratat e reja te gjatluftes ose pas luftes, dhe kjo esht per nje lavdat.
Kujtoj ketu nje intevist dhen DW-es nga Amabsadori Zeneli, ku thot se diaspora shqiptare, nuk do te dallonte shume e as pas ca vitesh, po te takoheshin me shpesh mes veti, dhe se do ti vie mir qe vajza e tij te martohej me nje Shqiptar(edhe pse ne dashuri nuk ka kufij, dhe se do ta pranonte edhe dhendrin anglez apo gjerman ).
Pra mendimi im bashkatdhetar rrini bashk kudo qe mundeni, e mundesisht ne rrethe familjeje, shkembeni idet, mendimet, sygjerimet, e edhe po te ndodh te shaheni mes vete, Shqip do te tingelloi me mir( Fjala Shqipe s'blihet ne pazar si thot ILIRI).

AL-STAR
24-11-06, 19:38
Mund te them se diaspora shqipetare nuk eshte e perçare shum por eshte e pa organizuar mire dhe pastaj munde te ket dhe ne disa rrethana edhe pakes perçarje.

Mendoj se diaspora shqipetare eshte e pa organizuar mire.

dardan100
24-11-06, 19:55
Eksizton nje dryshim i madh mes diaspores kosovare dhe asaj te shqipetareve te Shqiperise. Jane dy universe komplet te kunderta. Pra nese nuk bejme kete dallim veshtire se do te kuptojme realitetin, sepse problemet qe i ka nje shqipetare i Kosoves jane tjera nga ato te nje shqipetari te Shqiperise, Maqedonise, Kosoves Lindore apo Malit te Zi!
Atehere, tregomeni per cilin realitet te diaspores po flasim?

AL-STAR
25-11-06, 13:30
d 100

Ej tipi kuptohet mire se per cilen diaspore flitet ketu flitet per diasporen shqipetare pa mare parasysh se nga cila krahine shqipetare eshte, nese nuk te pelqen shkruaj si te pelqen ty sepse jemi nje popul edhe nuk mund te ndahemi asnjehere, dhe secilia krahine shqipetare ka qen e vuajtur me probleme e saje me dukesh pakes racist ne ato fjale e tua.

E ke gabim sepse ne diaspore marin pjese te gjithe nuk mund ti ndajsh sipas mendimit tend.

pirro
06-12-06, 21:08
Edhe une pajtohem me DARDANIN sepse ka shume shtetas shqiptare nga nga shqiperia se na kan qit "faqen e zeze".Une e di shume raste kur shqiptaret nga shqiperia kan bere dokumente false kinse jan kosovar per te perfituar ne shtetet europjane.

ARI_03
06-12-06, 21:26
Ne baze mendimit tim, dhe ne baze te disa shkrimeve qe shoh me lart, mendoj se diaspores me te vertet i mungon nje organizim i mirfillt......mirpo nuk mund te thuhet se nuk ekziston fare organizim.Kete kemi pasur rastin te shohim gjat viteve '99 si dhe tani edhe me ndihmat qe mblidhen per femijet e semure nga semundjet e renda,,, si dhe shum e shum organizime tjera,,,,,
Por e gjith kjo besoj se nuk do te mjaftonte per te qen te gjith ne te kenaqur, per ate duhet te jemi sa me unik,,qe te gjith se bashku te bejme edhe me shum..

Guri i madh
06-12-06, 23:28
mergata shqiptare ne gjermani der dikun esht e organizume po jo aq sa duhet siq kishin cek forumistet ma par shkaku esht se shteti am nuk ka ende ndonji plan apo ministri qe perkujdeset per bashk atdhetar edhe pse 30% te popullates i ka jasht shteti .
po per neve shtetasit e kosoves per momentin nuk pritet ndonji perkujdesje nga shteti am pos sezoneve turistike ,e ma von ta shofim nga shteti i kosoves sa do te perkujdeset per ne deri tani nuk ka pas mundsi

Dreni30
09-12-06, 14:01
Une mendoj se nje teme e tille eshte me te verete te diskutohet dhe njeherit e falenderoj personin qe ka hapur kete teme. Po qe ne fillim te shkrimit ju kisha lutur diskutuesve qe mos ti japin temes kahje te kunder apo te injorojne ate qe kemi dhe mos ti ikin realitetit.
Une kisha me u ndale pak tek diskutimi i Guri Sylajt dhe tek Guri i madh qe pak a shume jan munduar ta ruajne ate dhe ti permbahen temes, kurse tjeret mendoj se jane larg.....
Une mendoj se askush me deshire nuk largohet nga foleja e vete pa patur nje halle te madh. Nuk eshte lehte t'ia kthesh shpines gjithckafit e te marresh nje rruge te pa fund.
Ne jemi ata dhe ashtu do te mbesim edhe krahase pasurise (mendoj ne te holla) qe kemi fitur mos te na rritet mendja se jemi dikushi e te harrojme edhe ate fqiun me te aferm atje dhe varferine e tij. Ne duhet t'ia ruajme vleren edhe atij. Perdnryshe me pak para e kemi humb edhe ate qe e kemi patur.
Cilen treve shqiptare diskutuesit e marrin si te lire qe ka mundur te beje dicka ne kete aspekt?
Une mendoj se ende eshte nje kaos i madh ne gjitha trojet shqiptare dhe qe don kohe per tu rregulluar apo ndoshta edhe do te shkoj gjate. Lufta dhe kushtet ekonomike nuk kane pyetur a je i shkolluar apo jo, por eshte dashur te dalesh pa asgje e me lot ne sy ne nje rruge te pa rruge.
Po edhe ata qe jane atje ende nuk jane gjendje te na ndihmojne ne kete drejtim, pasi qe kan ne koke nje presion te vazhdueshem edhe pse mundohen te dalin nga kthetrat e kahmotshme. Po me duket se diskutuesit i paskan harruar.
Nuk po e zgjase me shume diskutimin, ju pershendes dhe mbetem me shprese se me keni kuptuar ne kete qe e ceka me larte.
Diskutim te kendshem.

ARI_03
10-12-06, 10:32
Si dhe sa eshte e organizuar ajo pjese e shoqerise shqiptare, qe jeton ne vende te ndryshme te botes?
Cilet jane ata faktore qe e bene dhe po e bejne diasporen shqiptare te jete e percare?

Pra a eshte diaspora jone e percare dhe e paorganizuar?
Cfare propozoni qe te dilet prej kesaj situate?

Orgnazimi i diaspores shqiptare eshte e vertet se le shum per te deshiruar, por kjo nuk don te thote se nuk ekziston...sidomos ne SHBA ku mendoj se diaspora shqiptare atje eshte ne nivel...( me disa perjashtime te vogla,)....

Faktoret qe e bejn diasporen shqiptare te percare?

Faktoret ktu jan sa interior ( brendperbrenda mergates), aq edhe eksterior ( nga vendlinjda ).....Them keshtu se cdoher diaspora eshte perfaqesuar dhe eshte shfrytzuar nga disa grupe e individ njerzsish '' intelektual'' te cilet me mjeshtrit e veta e diten te mjelin diasporen, dhe keshtu qe disa prej tyre arriten edhe qellimin e tyre si perfundim ,jet tani me ~lux ~ per shftytzime personale,,,, se sa per qellime humane e atdhetare....Kurse si faktor i jashtem i quaj ''partite e ndryshme politike(pozit-opozit)'' te cilet duam apo s'duam ne te pranojm ata perveq interesit te tyre partiak,kan bere shum pak per diasporen,ose mund te thuhet edhe asgje hiq,,,, (per te mire),perveq se kan krijuar percarje ne disa aspekte, ku njerzit ndahen dhe shihen si armiq te njeri-tjetrit,nga shkaku se jan te inkuadruar ne disa ka keto parti....

Cfare propozoni qe te dilet prej kesaj situate?

Me shpres mbas zgjidhjes se statusit final te Kosoves, qe e presim se atje ku jetojn dhe punojn me shumcie shqipateret te hapen konsullate ,qe te futet ne binaret e vet organizimi i jetes se mirfillt politike,kulturore,shoqerore i mergimtarve tone...


Me respekt....

E_Zjarrta
09-02-07, 22:06
Diaspora shqiptare apo siq quhet ne Kosove Lopet qumshtore nga Perendimi po po edhe kete e ndegjova ne muajt e Budalleve siq quhen muajt kure ne jemi ne pushim ne Kosove...

Diaspora tani duhet ti kthehet vetes te merret me vetveten te riorganizohet por jo ne parti se ato vetem sa kan perqare shqiptaret por ne shoqata e ne nje lob shqiptare

instruktori
09-02-07, 22:19
Une mendoj qe me Diasporen nuk duhet te luhet.
Te luash me diasporen eshte sikur te luash me zjarrin.
Pjesa me e vujtur e popullit eshte Diaspora.
Respektoni kete pjes te popullit tone qe e meriton respektin