PDA

View Full Version : Peter Hanke preferon Millosheviēin


Fshatari
29-04-06, 13:20
Dramaturgu dhe letrari austriak, Peter Hanke, ka marrė pjesė nė varrimin e Millosheviēit nė Pozharevac. I ka vėnjė njė trėndafile mbi varr. E ka cilėsuar Millosheviēin si mbrojtsi i vetėm i serbve. Ka ēfajsuar absolutisht tė gjitha krimet e serbisė : janė vetėm thashethėna, shprehet pėr shtypin Hanke.
Shtypi gjerman e ka kritikuar pak, jo shumė tė ledhatuarin e tyre, Hanke.
Ndėrkohė, shtypi francez na mėson se njė dram e Hankes qė duhej tė shfaqej nė komedinė franceze na qenka eliminuar nga repertoari. Po i njėjti shtyp, disa rreshta mė posht, na mėson se sivjet pėr herėn e parė serbia e millosheviēit ėshtė ftuar nė festivalin e filmit nė Kan.

Dilaver
29-04-06, 13:57
Pas ngordhjes sė Millosheviqit, vet serbėt shkruanin, ”sikur tė dinin shqiptarėt mirė, do tė ja ngrisnin pėrmėndoret Millosheviqit”, sepse ai e shkattroi Serbinė dhe Kosovės e shum viseve tjera iu mundėsua shkėputja nga Serbia.

Espresso
29-04-06, 14:06
Pas ngordhjes sė Millosheviqit, vet serbėt shkruanin, ”sikur tė dinin shqiptarėt mirė, do tė ja ngrisnin pėrmėndoret Millosheviqit”, sepse ai e shkattroi Serbinė dhe Kosovės e shum viseve tjera iu mundėsua shkėputja nga Serbia.

Ashtu mendoj edhe une. Ta zeme shembull Sikur te ishte Zoran Gjingjic ne pushtet ne postin e Milloshevicit, nuk do te ndodhnin luftrat qe kane ndodhur dhe ai neve shqiptareve do te na kishte dhene te drejtat tona dhe nuk do te kishte hyre ne luft me neve, me crast bashkesia nderkombetare nuk do te perkrahte pavaresine me. Erdhi Milloshevici dhe Bota u ngop me masakrat e tij.Deshi t'i shpetoi serbet dhe te beje nje serbi te madhe e ne fakt i humbi te gjitha, e me kete edhe Kosoven.
Nje politik pacifiste joagresive e ndonje lideri serb do ta mbante Kosoven edhe per dekada e ndoshta shekuj nen sundim. U deshem provokime te medha sic beri Milloshevici, per te ardhe ketu deri ku kemi mberri, pra u desh derdhje e medhe e gjakut.

Arb
30-04-06, 08:08
Ne kohen kur Milloshevici u paraqit ne skenen politike, as opozitaret me te moderuar te Republikes se atehershme te Serbise, nuk ishin me pak cetnike se sa Milloshevici.

Pergjithesisht, e gjithe intelegjenca Serbe, forcat politike, forcat fetare, dhe qytetaret e Shkinise (ne mase), kane bekuar pergaditjen e katrahures mbi Shqiptaret.

Shkijet krijuan rrethanat e caktuara per zbatimin e planit te Cubrillovicit, per largimin ne mase te Shqiptareve nga Kosova. Milloshevici ishte vetem nje krye-urdherues i ketyre planeve.

Shkijet kishin si udheheqes nje kryekriminel, ashtu sikur sic jane vete populli cetnik Shka. Sic ishte populli, ashtu ishte edhe udheheqesi kryekriminel i tyre.

Nuk ishte vetem politika shtypese/vrastare e Milloshevicit qe gjeti kunderpergjigje nga Shqiptaret, por ishte vullneti i kahmotshem i Shqiptareve, i disa brezave me rradhe, qe nga ri-pushtimi i fundit (pas luftes se dyte boterore), qe me ne fund, permes bijeve te tyre me te besuar te degjohet zeri i tyre ne bote, te veteoragnizoheshim, te gjejme rrugen me te shpejte dhe me te efikase per clirimin perfundimtar te Kosoves.

4peace
30-04-06, 14:22
*

Peter Hanke per perkrajen e tij dhe qendrimet pro serbe njihet (se paku) nga "kryengritja e krahinasve" ne Kroaci, para se te fillojne lufterat pushtuese ēetnike.


S'eshte ndonje risi kjo.


???

halla e madhe
30-04-06, 17:25
Dramaturgi austriak P.Handke nuk eshte aq i afirmuar ne artin e teatrit apo gjetiu,ai eshte nje njeri i KRISUR me ide specifike.Edhe shtypi austriak e kritoj pjesmarrjen e tij ne varrimin e S.M.Nje individ si P.handke enderron sikurse i ngordhuri S.M. per nje kariere e nuk e di i shkreti se shpejti do te fundoset pas tij ndoshta mu ne Pozharevac:redface:

Shkelqimi
30-04-06, 22:25
Dramaturgi austriak P.Handke nuk eshte aq i afirmuar ne artin e teatrit apo gjetiu,ai eshte nje njeri i KRISUR me ide specifike.Edhe shtypi austriak e kritoj pjesmarrjen e tij ne varrimin e S.M.Nje individ si P.handke enderron sikurse i ngordhuri S.M. per nje kariere e nuk e di i shkreti se shpejti do te fundoset pas tij ndoshta mu ne Pozharevac:redface:


I qendroj besnik mendimit tend.

Fshatari
03-05-06, 11:02
Dramaturgi austriak P.Handke nuk eshte aq i afirmuar ne artin e teatrit apo gjetiu,ai eshte nje njeri i KRISUR me ide specifike.Edhe shtypi austriak e kritoj pjesmarrjen e tij ne varrimin e S.M.Nje individ si P.handke enderron sikurse i ngordhuri S.M. per nje kariere e nuk e di i shkreti se shpejti do te fundoset pas tij ndoshta mu ne Pozharevac:redface:

Sido qoftė, deprogramimi i dramės sė tij nė komedinė franceze ka nxitur replika tė ashpra nė francė : pjesa mė e madhe e tė ashtuquajturve "intelektual" francez denojnė gjestin e administratorit tź kėsaj komedia dhe i japin krah P.Hankės!
Nė francė, si vend "demokratik", cenzura ėshtė monedhė e rendomtė. Megjithatė disa shkrimtar tė "vockėl"(tė mėdhenjt e kanė braktisur kėtė vend qė gati njė shekull) e ca gazetar janė ngritur kundėr cenzurimit tė veprės "madhėshtore" tė serbofilit nacist P.Hanke.
E pėr tė dėshmuar sa tė pa fytyrė janė, nė artikujt e tyre "pondlat" e francės pėrmendin edhe emrin e njėfar "filozofi" francez, Régis Debray, i cili, nė ditėt e deportimit tė rreth 1 milion shqiptarve nga forcat naciste serbe nga Kosova deklaronte pėr tź gjitha mediat franceze kėtė, po e citoj :"Nė Kosovė ēdo gjė ėshtė e qetė. Asgjė nuk po ndodh..."! Kjo deklaratė e kėtij qyrrani cilėsohet edhe sot si "informim objektiv" i gjendjes tė muajve janr, shkurt, mars, prill, maj nė Kosovė. Pra ky agjent special i sherbimit sekret francez na paska informuar publikun francez se ēfarė po ngjante atė botė nė Kosovė.
Dikush do pyeste : ēfarė lidhjeje ka Régis Debray me P.Hanke ?
1) Shtypi i sotėm na mėson se P.Hanke jeton nė francė qė nga viti 1990.
2) E njeh mirė R.Debray.
3) Ndajnė tė njėjtėn ideologji naciste-fashiste dhe veprojnė haptas, pa i shqetėsuar askush, kundėr shqiptarve, duke mohuar sistematikisht deri edhe ekzistencėn e tyre.
Kjo ėshtė dhurata, pėr ne shqiptarėt, e "vendit tė drejtave tė njeriut", frances! e ju vazhdoni tė bleni kartelat pėr telefoninė e shoqėrisė franceze, Alcatel...!

halla e madhe
03-05-06, 11:44
Sido qoftė, deprogramimi i dramės sė tij nė komedinė franceze ka nxitur replika tė ashpra nė francė : pjesa mė e madhe e tė ashtuquajturve "intelektual" francez denojnė gjestin e administratorit tź kėsaj komedia dhe i japin krah P.Hankės!
Nė francė, si vend "demokratik", cenzura ėshtė monedhė e rendomtė. Megjithatė disa shkrimtar tė "vockėl"(tė mėdhenjt e kanė braktisur kėtė vend qė gati njė shekull) e ca gazetar janė ngritur kundėr cenzurimit tė veprės "madhėshtore" tė serbofilit nacist P.Hanke.
E pėr tė dėshmuar sa tė pa fytyrė janė, nė artikujt e tyre "pondlat" e francės pėrmendin edhe emrin e njėfar "filozofi" francez, Régis Debray, i cili, nė ditėt e deportimit tė rreth 1 milion shqiptarve nga forcat naciste serbe nga Kosova deklaronte pėr tź gjitha mediat franceze kėtė, po e citoj :"Nė Kosovė ēdo gjė ėshtė e qetė. Asgjė nuk po ndodh..."! Kjo deklaratė e kėtij qyrrani cilėsohet edhe sot si "informim objektiv" i gjendjes tė muajve janr, shkurt, mars, prill, maj nė Kosovė. Pra ky agjent special i sherbimit sekret francez na paska informuar publikun francez se ēfarė po ngjante atė botė nė Kosovė.
Dikush do pyeste : ēfarė lidhjeje ka Régis Debray me P.Hanke ?
1) Shtypi i sotėm na mėson se P.Hanke jeton nė francė qė nga viti 1990.
2) E njeh mirė R.Debray.
3) Ndajnė tė njėjtėn ideologji naciste-fashiste dhe veprojnė haptas, pa i shqetėsuar askush, kundėr shqiptarve, duke mohuar sistematikisht deri edhe ekzistencėn e tyre.
Kjo ėshtė dhurata, pėr ne shqiptarėt, e "vendit tė drejtave tė njeriut", frances! e ju vazhdoni tė bleni kartelat pėr telefoninė e shoqėrisė franceze, Alcatel...!


Keta dy individ P.H. dhe R.Debray jetojne akoma me nje nostalgji te serbise se madhe...po shkijve ju ngordhi MORRI,keshtuqe nuk ka kurrfar rreziku per popullin tone nga dy lugeter qe tendojne ne vetevrasje dhe tragjedi dramaturge:redface:

Kalt
10-06-06, 19:21
Handke refuzon ēmimin Heinrich Heine

http://www2.dw-world.de/image/art-big-50600.jpg

Polemika rreth dhėnies sė ēmimit tė njohur Heinrich Heine tė qytetit tė Dyseldorfit shkrimtarit Peter Handke ka marrė fund. Pasi juria vendosi mė 23 maj t'i japė autorit austriak ēmimin e shoqėruar nga 50.000 euro, shpėrtheu njė diskutim i zjarrtė mes politikanėve dhe publicistėve rreth qėndrimit tė Handkes gjatė luftės nė ish Jugosllavi. Ai u kritikua nė mėnyrė pak a shumė direkte se kish qenė shumė pak kritik ndaj rregjimit tė Millosheviēit. U fol pėr pėrqeshje tė viktimave tė kėtij rregjimi nėse Handke do tė merrte ēmimin nė fjalė. Tė enjten Handke ka reaguar ndaj polemikave.
Shkrimtari austriak Peter Handke ka refuzuar ēmimin Heinrich Heine tė qytetit tė Dyseldorfit. Nuk dėshiroj ta lidh personin dhe veprėn time me fyerjet e politikanėve tė partive, ka shkruar Handke nė njė letėr drejtuar kryetari tė bashkisė sė Dyseldorfit, Joahim Ervin. Ervin ka shprehur keqardhje pėr refuzimin e Handkes: "Unė e kuptoj shumė mirė qė pas asaj ēfarė ka ndodhur ditėt e fundit procedura mori tipare gati aventureske. Nė letėrsi kanė filluar tė ndėrhyjnė papritmas edhe amatorė. Politikanė tė ndryshėm u pėrpoqėn tė hynin nė diskutim ndoshta pa e lexuar aspak Handken. Natyrisht bėhej fjalė pėr njė temė interesante. Unė besoj se Handke atėherė tha: pėrpara se emri im tė ndyhet mė tej mė mirė heq dorė nga ēmimi."
Nderimi pėr Handken i vendosur nga njė juri e pavarur dhe e vėnė nė pikėpyetje nga kėshilli bashkiak i qyetit tė Dyseldorfit u kritikua ashpėr pėr shkak tė angazhimit tė shkrimtarit nė mbrojtje tė politikės serbe nėn Sllobodan Millosheviēin si dhe pėr pjesėmarrjen e Handkes nė varrimin e ish pushtetarit tė Serbisė. Nė veēanti kėshilli bashkiak i Dyseldorfit nuk e vlerėsonte Peter Handken tė denjė pėr ēmimin dhe e refuzoi kandidaturėn e tij. Nė vijim shpėrtheu polemika. Nga njėra anė juria, e cila mbronte Handken dhe nga ana tjetėr kėshilli bashkiak kundėr poetit austriak. Refuzimi i Hankdes nuk ėshtė njė zgjidhje e vėrtetė mendon Anete Shteler nga kėshilli bashkiak: "Do tė kishte qenė me vlerė tė ēohej diskutimi deri nė fund: tė thuhej se kush e ka merituar ēmimin e kush jo. Kjo ndoshta do tė na kish lehtėsuar edhe vendime tė ardhshme. Ky konflikt mes njeriut politik dhe atij letrar ka egzistuar gjithmonė. Ndoshta ky do tė kish qenė rasti pėr tė sqaruar diēka."
Letra refuzuese e poetit prishi humorin e kėshillit bashkiak. Peter Handke i propozonte ndėr tė tjera kryetarit tė bashkisė shkarkimin e kėshillit. Njė mėnyrė e papranueshme sjellje mendon njėri prej anėtarėve tė tij, Gynter Karen Jungen: "Mėnyra se si ofendohet kėshilli bashkiak dhe supozimet qė ngrihen ndaj tij janė krej tė pakuptueshme. Sipas meje kėtu bėhet fjalė pėr tentativėn e heqjes sė njė pjese demokracie: njė kėshilli bashkiak tė zgjedhur nė mėnyrė demokratike kėrkohet t'i hiqet e drejta e fjalės pėr njė ēmim tė cilin e jep vetė ky kėshill. Po, dua tė rikujtoj edhe njėherė se ēmimin nuk e jep kryetari i bashkisė por kėshilli bashkiak i qytetit tė Dyseldorfit. Mėnyra si flitet nė letėr pėr kėtė kėshill ėshtė e papėrshkrueshme."
Ēmimi Heine i cili shoqėrohet me 50.000 euro ėshtė njė nga mė tė dotuarit nė letėrsinė gjermane. Ai i jepet qė prej vitit 1972 personave qė me krijimtarinė e tyre intelektuale kontribuojnė nė pėrparimin social dhe politik dhe i shėrbejnė mirėkuptimit mes popujve. Polemika pėr dhėnien e kėtij ēmimi e ka dėmtuar rėndė imazhin e tij dhe atė tė qytetit tė Dyseldorfit.

Waltraud Offermann
Deutsche Welle

http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

Kalt
10-06-06, 19:40
Handke perulet para trupit te diktatorit serb.

http://www.vrtnieuws.net/nieuwsnet_master/versie2/nieuws/details/060530Heine/N_060317_milosevicM_b.jpg

http://images.google.be/images?q=tbn:MGlcWcl0McuVnM:tagesschau.sf.tv/var/storage/images/metadata/article/34658/447919-4-ger-DE/peter_handke_lehnt_heine_preise_ab_na_normal.jpg