PDA

View Full Version : Adelina dhe Genta puthen ne buze!


Kalt
09-05-06, 12:33
Puthje "lesbike" ne skene e Adelines dhe Gentes.

Nuk ka mjaftuar veē tė qenit seksi pėr dy bukuroshet nga Kosova, madje as fama dhe vlerėsimet e tyre pėr muzikėn qė bėjnė.
Kėtė herė kanė dėshiruar tė shfaqen ndryshe pėr publikun shqiptar, me njė tjetėr sensacion (kėtė herė jo nė kėngė) dhe pėr tė qenė piku i thashethemeve mediatike. Dy kėngėtaret e reja dhe tė bukura, Adelina dhe Genta Ismajli janė puthur nė buzė, pėr tė parėn herė nė skenė. Gjatė njė koncerti tė organizuar nė Prishtinė nga DEA, dy kėngėtaret e njohura pėr zėrin dhe lukun e tyre befasues nė skenė janė puthur ashtu sikurse Madona e Britney Spirs dy vjet mė parė nė ndarjen e ēmimeve MTV. Por nė ndryshim nga dy bukuroshet e njohura tė muzikės nė mbarė botėn, kėngėtaret shqiptare, edhe pse tė parat qė kanė thyer tabutė pėr tė bėrė pa frikė atė ēka dėshirojnė janė epiqendra e thashethemeve, edhe sot dy muaj pas ngjarjes. "Ishte shumė qesharake, apo gjėja mė qesharake qė ka ndodhur deri mė tani, kur dy yjet e muzikės puthen nė skenė me puthje franceze. Kurrė nuk do tė besoja se njė yll do tė ketė veprim tė fėlliqur nė kėtė mėnyrė. S'di nėse ato e respektojnė njėra-tjetrėn, por kjo duket si njė respekt i marrė", shprehet Arbenita, njė adhuruese e Adelina Ismajlit. Kjo puthje e pazakontė pėr skenėn dhe ekranin shqiptar i ka shokuar tė gjithė fansat e dy "yjeve" kosovare, me stilin e tyre lezbik. Puthja nė fjalė e ka pikėnisjen nga njė koncert i realizuar me rastin e festave tė para tė vitit 2006, ku merrnin pjesė kėngėtarė tė ndryshėm, si Ermal Fejzullahu, Rovena Stefa, Zanfina Ismajli Adelina Ismaili, Edona Llalloshi, Tuna, Ilir Shaqiri, Shkurte Fejza, Lori, Dritero Shaqiri, Bujar Qamili, Sinan Vllasaliu, Genta Ismajli, Beka, Nysret Muēiqi, Sinan Hoxha etj. Ndėrsa videoxhirimet e koncertit janė bėrė publike nė Prishtinė nė fund tė muajit mars. "Eshtė shumė e vėshtirė tė mendohet ajo qė pamė tė filmuar nė videoxhirimet e Vitit tė Ri tė produksionit DEA. Kur i pashė fillimisht mendova se bėhej fjalė pėr ndonjė ērregullim vizual, por fatkeqėsisht ishte e vėrtet ajo qė pashė, kur iu riktheva edhe njė herė videos", shprehet Valoni i shqetėsuar, pėr njė nga tė pėrjavėshmet kosovare. E veshur me njė fustan tė gjatė ngjyrė qielli, tė hapur pėrpara Genta Ismajli, nuk i ka rezistuar dot pamjes seksi dhe si pėrherė befasues tė kėngėtares Adelina Ismajli, e cila mbante veshur nė atė mbrėmje njė fustan tė zi transparent. Pėr gazetėn bėhen tė mundura tre fotografi, njė e realizuar para festivalit, kur nė dhomėn e zhveshjes, Adelina dhe Genta, gjysmė tė zhveshura kanė biseduar rreth pėrmasave tė gjoksit tė kėsaj tė fundit, ndėrsa dy fotografitė e tjera janė realizuar gjatė koncertit nė skenė, ku ndodhi edhe puthja e pazakontė pėr shqiptarėt. Shumė nga adhuruesit janė zhgėnjyer, aq sa kanė pohuar me plotė gojėn pėr dy idhujt e tė rinjve nga mbarė trevat shqiptare, se kėngėtaret me kėtė veprim mund tė quhen pa frikė lezbike. "Qė tė dyja janė shtyrė nga vetėkėnaqėsia pėr rezultatet e arritura nė kėngė dhe publikimi i tyre i menjėhershėm, qė bėn kėtė aventurė tė kotė. Dy kėngėtaret kosovare, Adelina Ismajli dhe Genta Ismajli me pamje shumė seksi dhe zė tė mrekullueshėm, nuk patėn fare nevojė tė paraqiten me stilin e tyre lezbik", shprehet sėrish Arbenita. Eshtė rasti i parė i publikuar nė Shqipėri, qė protagonistė janė kėngėtaret shqiptare.
"Ndoshta ato ishin tė frymėzuara nga ajo qė kishin parė kur Madona dhe Britney puthen me buzė tė hapura nė skenė pėr t'ju dhėnė me shumė apetit publikut pėr muzikėn e tyre, nė shpėrblimet e 2003 nė MTV", shton sėrish ajo. Adelina dhe Genta Ismajli, janė njohur pėrherė si kėngėtaret mė provokuese nė skenė me veshjet e tyre. Tė dyja janė cilėsuar si kėngėtaret mė bomba dhe qė shpėrthejnė nė skenė. Mediat, si kosovare dhe ato shqiptare kanė folur gjatė pėr dy kėngėtaret, sa herė ato kanė evenimente artistike, vetėm se pikėvėshtrimi ka qenė pėrherė jo muzika, por performancat e tyre.

http://www.panorama.com.al/gazeta/fot/adeli3.jpg
Gazeta Panorama Tirane
9 Maj 2006

Arb
09-05-06, 14:32
Jo more, po cfare puthje...

Ate pamje e kam pa. S'ka puthje aty...

etniku
09-05-06, 14:38
po qka me thone bre e kane ber besoj qe t'jav bami na gajlen e te mirremi me to sikur yjet e tjer ne mbare boten qe bejn disa afera qeshtu
po so ka ma nin qka kane bo hiq bre amo bashe hiq ato per mu sjan asgje perveq kengetare qe dine te vjedhin kenge nga ballakani pse jo edhe nga shkiet ,,,,,,,, pase asaj puthje u kane dashte muji hi te dyjav ,.., e mi bo vishkell kejt se qasi poget kane lyp qaqoooooooooooo

jadore
09-05-06, 14:43
...edhe nese eshte e vertete, nje shembull tipik (de)qe "vip"-at tane "krijohen" nga imitimet shabllonizuese , ....hahahaha (edhe, eshte per tu qeshur ) imitim deri ne cmenduri , ja sa dime ne ......... .!!

Reana
09-05-06, 15:16
Hajdede...moralizime a la komuniste, a la hipokrite, dhe a la fundamentaliste fetare...
Eshte shume interesant te analizosh ne pergjithesi se si do te ishte shume e akspetueshme, shume ne rregull nese dikush e fyen dike, dikush e urren dike, dikush e quan tradhetar dike, dikush vret e kercenondike, etj, etj...bile ka gjasa se nga apatia e te mesuarit me keto te keqia, madje askush koken nuk do ta kthente dhe te thote "Cfare ndodh ketu???"...
POR mozomakeq, nese dikush e don dike, nese dikush e dashuron dike, nese dikush ben dashuri me dike, apo e puth dike.....EHHHHHH...ketu nisin TRAZIRAT dhe "KIJAMETI"...gjithe Bota mbushet fjale, thashenethana nga me te uletat, paragjykime te ndryshme, secili i jep vetes te drejte te fus hundet edhe ne punet qe madje nuk do te duhej te jene fare pune e tyre...

Si ore lejojme te na imponohen BINDJE dhe BOTEKUPTIME, te cilat mendja e shendoshe e njeriut do ti hudhte ne shporten e mbeturinave, POQESE do ti ofronim mundesine mendjes qe ne menyre te LIRE, pa paragjykime dhe IMPONIME nga mjedisi, te mendojme per ceshtjet ne pergjithesi....
vetem nje mendje e krisur, apo e roberuar nga imponimet moraliste, do te gjykonte ashper dhe do te quante nje puthje gje te flliqur, dhe do te pajtohej me urrejtjen apo dhunen qe eshte pjese e perditshmerise me te cilen jemi mesuar aq shume, saqe besojme se kjo do duhet t ejete gjendja REALE; Asesi mendja e shendoshe, dhe e liruar nga paragjykimet e mjedisit!!!

Si mund te jete gje e flliqur nje dukuri qe nuk i ben dem askujt (dikush e don dike) por mund te jete shume ne rregull, dhe kalohet pa verejtjne me te vogel fakti kur dikush e URREN dike, dhe mundohet ti bej dem vazhdimisht????

doGzona
09-05-06, 15:28
A ende po flitet per kete puthje? Eu medet.

Po ju paste be mire de , qy, kiamet qenka be e haj medet.

jadore
09-05-06, 15:50
[quote=Reana]Hajdede...moralizime a la komuniste, a la hipokrite, dhe a la fundamentaliste fetare...
Eshte shume interesant te analizosh ne pergjithesi se si do te ishte shume e akspetueshme, shume ne rregull nese dikush e fyen dike, dikush e urren dike, dikush e quan tradhetar dike, dikush vret e kercenondike, etj, etj...bile ka gjasa se nga apatia e te mesuarit me keto te keqia, madje askush koken nuk do ta kthente dhe te thote "Cfare ndodh ketu???"...
POR mozomakeq, nese dikush e don dike, nese dikush e dashuron dike, nese dikush ben dashuri me dike, apo e puth dike.....EHHHHHH...ketu nisin TRAZIRAT dhe "KIJAMETI"...gjithe Bota mbushet fjale, thashenethana nga me te uletat, paragjykime te ndryshme, secili i jep vetes te drejte te fus hundet edhe ne punet qe madje nuk do te duhej te jene fare pune e tyre...

Si ore lejojme te na imponohen BINDJE dhe BOTEKUPTIME, te cilat mendja e shendoshe e njeriut do ti hudhte ne shporten e mbeturinave, POQESE do ti ofronim mundesine mendjes qe ne menyre te LIRE, pa paragjykime dhe IMPONIME nga mjedisi, te mendojme per ceshtjet ne pergjithesi....
vetem nje mendje e krisur, apo e roberuar nga imponimet moraliste, do te gjykonte ashper dhe do te quante nje puthje gje te flliqur, dhe do te pajtohej me urrejtjen apo dhunen qe eshte pjese e perditshmerise me te cilen jemi mesuar aq shume, saqe besojme se kjo do duhet t ejete gjendja REALE; Asesi mendja e shendoshe, dhe e liruar nga paragjykimet e mjedisit!!!

Reana , me kujtove nje "tregim "ne kohen kur isha tijnixherk( keshtu na pelqente ta quajme veten ate kohe ) kur takoheshin mes shoqesh perveq pershendetjesh, putheshim ne dy faqet ( tash e demoduar kjo menyre pershendetese de, edhe kuptoj qe sot vajzat sidomos boteroret, kur takohen ,puthen ne buze asgje e keqe ,nuk ka pasion, nuk ka ndjenje, diqka mekanike apo Reana??, edhe me vie qudi se , sa mbapa kane mbete ne kete drejtim bile vajzat tona !!cudi vertet!! )........edhe si isha duke treguar , porblemi ishte qe nje menyre e tille me kohe ja pat nisur te me shkoi ne nerva (beso) sa qe ju pata thene, ka mundesi te takohemi me nje tung bre , se aq shpesh takohemi, aq te njohur kemi ,sa qe nganjehere me vie ideja, duhem te puthe dhe perqafoj ke takoj ne rruge ( thjeshte me eshte bere shprehi motorike, sa qe kam humbur ndjesin dhe kujtesen se ke vetem e pershendes me nje fjali e ke me puthje , pra shprehi motorike dhe kjo puthja moderne ne goje ,mes shoqesh duhet te jete si lloj "pershendetje"Reana , apo?? ,, ajo qe me frigeson eshte de ,qe jo tjeter veqese kosmentika perdoren shume tek ne ,dhe nje preparat subsencial i nje permbajtesori kimikal i lire, kesaj ja kam frigen une , llojeve te alergjise qe kalon ne epidemi pastaj, dhe mos te harrojme Reana mukoza e gojes eshte e ndieshme kur dihet qe eshte pjese lidhese mes mbrendesis trupore dhe kontaktit te jashtem ..pra shume e ndjeshme ndaj infeksioneve ate dert de ,e mendova tash .......vertet duke ju referu nje shendeti te kujdeshshem ,kalon njeriu me kohe ne drejtim krejt tjeter deri ne moralist bile...

pokeri
09-05-06, 16:08
,, ajo qe me frigeson eshte de ,qe jo tjeter veqese kosmentika perdoren shume tek ne ,dhe nje preparat subsencial i nje permbajtesori kimikal i lire, kesaj ja kam frigen une , llojeve te alergjise qe kalon ne epidemi pastaj, dhe mos te harrojme ,mukoza e gojes eshte e ndieshme kur dihet qe eshte pjese lidhese mes mbrendesis trupore dhe kontaktit te jashtem ..pra shume e ndjeshme ndaj infeksioneve ate dert de ,e mendova tash .......vertet duke ju referu nje shendeti te kujdeshshem ,kalon njeriu me kohe ne drejtim krejt tjeter deri ne moralist bile...

Hahahahaha... bukur vėrtetė. Shqetėsimi yt buron nga njė humanizėm
i pashoq! Edhe invencioni i padiskutueshėm, duhet lavduar.
Fatkeqėsisht, postimet si ky janė tė rralla nė kėtė forum.

halla e madhe
09-05-06, 17:16
E lumja Gentiana qe paska marre puthje nga Adelina...se kish mujt ma keq me perfundu..hahahahaha..njefare vakti Adelina ka dite ndryshe me konkurentet e veta siq ishte Leonora e shkrete...enderron per nje perqafim te Adelines:biggrin: :biggrin:

Naki
09-05-06, 18:16
Parimishtė mendojė secili ka tė drejtė tė jetojė jeten ashtu siq mendonė vetė.
Menyra e jetės dhe reflektimi nė shoqerin ku jetonė dhe vepronė ,e sidomos nė shoqėrin tonė ka gjithmonė,'ky ėshtė njė vesė jo i pėrshtatshėm Moral' sjelljen morale nė fokusim duke e notuarė me epitetet mė tė vrazhda.

Pajtohem me shkrimin e znj. Jador -me rrezikun e Epidemisė dhe lakmitė kopijuese ,dhe na dalin qiftetė tė trendeve ku kėpurdhat mbas shiut nuk do tė ndaleshin.

Ah kjo i pėrngjanė fjalės sė urtė - ku ėshtė dashnija ėshtė edhe bereqeti.
Thashėthėnat tė skenuara nė videoklipin janė vetėm komerzializėm dhe asgjė tjetėr.
Naki

Reana
09-05-06, 18:38
[quote=Reana]Hajdede...moralizime a la komuniste, a la hipokrite, dhe a la fundamentaliste fetare...
Eshte shume interesant te analizosh ne pergjithesi se si do te ishte shume e akspetueshme, shume ne rregull nese dikush e fyen dike, dikush e urren dike, dikush e quan tradhetar dike, dikush vret e kercenondike, etj, etj...bile ka gjasa se nga apatia e te mesuarit me keto te keqia, madje askush koken nuk do ta kthente dhe te thote "Cfare ndodh ketu???"...
POR mozomakeq, nese dikush e don dike, nese dikush e dashuron dike, nese dikush ben dashuri me dike, apo e puth dike.....EHHHHHH...ketu nisin TRAZIRAT dhe "KIJAMETI"...gjithe Bota mbushet fjale, thashenethana nga me te uletat, paragjykime te ndryshme, secili i jep vetes te drejte te fus hundet edhe ne punet qe madje nuk do te duhej te jene fare pune e tyre...

Si ore lejojme te na imponohen BINDJE dhe BOTEKUPTIME, te cilat mendja e shendoshe e njeriut do ti hudhte ne shporten e mbeturinave, POQESE do ti ofronim mundesine mendjes qe ne menyre te LIRE, pa paragjykime dhe IMPONIME nga mjedisi, te mendojme per ceshtjet ne pergjithesi....
vetem nje mendje e krisur, apo e roberuar nga imponimet moraliste, do te gjykonte ashper dhe do te quante nje puthje gje te flliqur, dhe do te pajtohej me urrejtjen apo dhunen qe eshte pjese e perditshmerise me te cilen jemi mesuar aq shume, saqe besojme se kjo do duhet t ejete gjendja REALE; Asesi mendja e shendoshe, dhe e liruar nga paragjykimet e mjedisit!!!

Reana , me kujtove nje "tregim "ne kohen kur isha tijnixherk( keshtu na pelqente ta quajme veten ate kohe ) kur takoheshin mes shoqesh perveq pershendetjesh, putheshim ne dy faqet ( tash e demoduar kjo menyre pershendetese de, edhe kuptoj qe sot vajzat sidomos boteroret, kur takohen ,puthen ne buze asgje e keqe ,nuk ka pasion, nuk ka ndjenje, diqka mekanike apo Reana??, edhe me vie qudi se , sa mbapa kane mbete ne kete drejtim bile vajzat tona !!cudi vertet!! )........edhe si isha duke treguar , porblemi ishte qe nje menyre e tille me kohe ja pat nisur te me shkoi ne nerva (beso) sa qe ju pata thene, ka mundesi te takohemi me nje tung bre , se aq shpesh takohemi, aq te njohur kemi ,sa qe nganjehere me vie ideja, duhem te puthe dhe perqafoj ke takoj ne rruge ( thjeshte me eshte bere shprehi motorike, sa qe kam humbur ndjesin dhe kujtesen se ke vetem e pershendes me nje fjali e ke me puthje , pra shprehi motorike dhe kjo puthja moderne ne goje ,mes shoqesh duhet te jete si lloj "pershendetje"Reana , apo?? ,, ajo qe me frigeson eshte de ,qe jo tjeter veqese kosmentika perdoren shume tek ne ,dhe nje preparat subsencial i nje permbajtesori kimikal i lire, kesaj ja kam frigen une , llojeve te alergjise qe kalon ne epidemi pastaj, dhe mos te harrojme Reana mukoza e gojes eshte e ndieshme kur dihet qe eshte pjese lidhese mes mbrendesis trupore dhe kontaktit te jashtem ..pra shume e ndjeshme ndaj infeksioneve ate dert de ,e mendova tash .......vertet duke ju referu nje shendeti te kujdeshshem ,kalon njeriu me kohe ne drejtim krejt tjeter deri ne moralist bile...


Po:rolleyes: .....
Edhe cka pastaj?????
Mendon se do te paragjykoj faktin, APO se do te hudh me gure drejt teje, (apo kujtdo tjeter), APO se do te te quaj te flliqur, nese me "SHPREHI MOTORIKE" (ti apo kushdo tjeter) puthni ke te takoni???

Te te them te drejten -S'ME INTERESON FARE, jeta personale e askujt....se a puthesh ne menyre MOTORIKE, apo NUK puthesh KURRE...as nuk e shoh si te drejte te askujt (natyrisht, ne nje shoqeri te shendoshe) perzierjen ne ceshtje te natyres se tille, te askujt tjeter!!!
Vetem ne shoqerite e te koturve, ku njerezit nuk kane cfare te bejne, mirren me moralizime mbi jeten private te secilit-mendoj se duke u nisur prej ketyre premisave edhe jane puthur keto dy "kengetaret" e estrades shqiptare....
Si duket e kane ditur se shumekush do t'ua baj "dertin"....

Perndryshe, J'adore, je e lire prej meje te vazhdosh te mbash "DERTIN" e mukozes se gojes se Adelines sa te duash!!! E respektoj te drejten tende te "brengosjes"....(Ne disa shtete te SHBA-ve, eshte bere jo-ligjore permes lobit te disa fundametalisteve religjioz-kishtare, dukja e logos Calvin Klein te nderrsave mbi farmerka, nen pretekstin se "iu ftohen veshket tinejxhereve":rolleyes: ....besoj edhe ata kane pasur "dertin" e veshkeve te ketyre "tinjexhereve"..si thua ti???)!!!

Legend
09-05-06, 18:47
Me mirė te perqafohen ne skene (jo puthje,kjo ėshtė shpifje,mund ta shihni edhe vet ne videoprojektin DEA),sesa te bėjnė sikur disa "zonja te renda" ne dhoma te ndyra (Inis Gjoni).
Hm...Pse kjo gazete nuk paska publikuar fotot "lakuriqe" te Gentes dhe Adelines? Sepse nuk ekzistojne.
Pse kjo gazete nuk ka publikuar mbiemrat e kėtyre adhuruesve? Sepse..nuk ekzistojne.
Lum gazetat qe genjejne kaq shumė,sepse ndyshe nuk do ti blinte njeri.Ah ligj o ligj,ku je!
Sa i perket Leonores dhe konkurences,mendoj qe Adelina asnjehere nuk e ka konsideruar Leonoren konkurence,perndryshe do kendonte vetem me fustana deri ne fund te kembeve dhe do ledhatonte pjeset delikate te trupit.Leonora eshte ajo qe tash e tri vite permend Adelinen,perderisa Adelina e ka permendur vetem njehere.Atehere kur ne gjyq u deshmua qe Leonora kishte sulmuar,Adelina para ligjit u shpall e pafajshme (prill 2003).
Gjithashtu mendoj qe as Genta dhe Adelina nuk mund te jene konkurence sepse kultivojne zhanre te ndryshme,kane stil te ndryshem dhe kendojne ne menyra tejet ndryshe.Vet fakti qe shoqerohen,me ben te mendoj qe nuk ndihen si konkurente.Dhe vet fakti qe Leonora ne promovimin e albumit te Jehona Sopit pati probleme edhe me Genten,me shtyn te mendoj qe koha po tregon tek cila nga keto trija kengetare eshte problemi.
Te kthehemi tek puthja...Sikur te ishin puthur vertet para kamerave,ato te dyja nuk do te dilnin ne interviste per te treguar qe nuk jane puthur,vallezim gjate te cilit kane perqafuar njera tjetren ne faqe.Kaq.

jadore
10-05-06, 00:06
[quote=jador]


Po:rolleyes: .....
Edhe cka pastaj?????
Mendon se do te paragjykoj faktin, APO se do te hudh me gure drejt teje, (apo kujtdo tjeter), APO se do te te quaj te flliqur, nese me "SHPREHI MOTORIKE" (ti apo kushdo tjeter) puthni ke te takoni???

Te te them te drejten -S'ME INTERESON FARE, jeta personale e askujt....se a puthesh ne menyre MOTORIKE, apo NUK puthesh KURRE...as nuk e shoh si te drejte te askujt (natyrisht, ne nje shoqeri te shendoshe) perzierjen ne ceshtje te natyres se tille, te askujt tjeter!!!
Vetem ne shoqerite e te koturve, ku njerezit nuk kane cfare te bejne, mirren me moralizime mbi jeten private te secilit-mendoj se duke u nisur prej ketyre premisave edhe jane puthur keto dy "kengetaret" e estrades shqiptare....
Si duket e kane ditur se shumekush do t'ua baj "dertin"....

Perndryshe, J'adore, je e lire prej meje te vazhdosh te mbash "DERTIN" e mukozes se gojes se Adelines sa te duash!!! E respektoj te drejten tende te "brengosjes"....(Ne disa shtete te SHBA-ve, eshte bere jo-ligjore permes lobit te disa fundametalisteve religjioz-kishtare, dukja e logos Calvin Klein te nderrsave mbi farmerka, nen pretekstin se "iu ftohen veshket tinejxhereve":rolleyes: ....besoj edhe ata kane pasur "dertin" e veshkeve te ketyre "tinjexhereve"..si thua ti???)!!!.....


Ah !! Reana ,
....- te mos ndjehesh pjese utilitare e shoqerise ( dhe shoqerija perbehet nga ne, ju ,ata, ato ) kjo tregon qe dhe duhet te brengosemi per shendetin dhe mire qenjen e gjithesecilit ,( se viruset dhe bakterjet ,mos harro boten shkatrrojne, lere me nje trup organik ,e kjo mund te kaloj dhe ne epidemi kolektive pastaj...del qe duhesh te brengosesh dhe per gjera qe nuk jane direkt te lidhura per ne si person ) e nese nuk i vren keto , i bije qe jeton nje jete te vequar ,apatike ....jemi apo nuk jemi pjes e shoqeris !! - per koicidenc, me pelqen avangarda e shoqerise, por kur ka nje taban veteqenjesor ama ... jo vetem nje demagogji retorike !!!!

Reana
10-05-06, 05:59
[quote=Reana].....


Ah !! Reana ,
....- te mos ndjehesh pjese utilitare e shoqerise ( dhe shoqerija perbehet nga ne, ju ,ata, ato ) kjo tregon qe dhe duhet te brengosemi per shendetin dhe mire qenjen e gjithesecilit ,( se viruset dhe bakterjet ,mos harro boten shkatrrojne, lere me nje trup organik ,e kjo mund te kaloj dhe ne epidemi kolektive pastaj...del qe duhesh te brengosesh dhe per gjera qe nuk jane direkt te lidhura per ne si person ) e nese nuk i vren keto , i bije qe jeton nje jete te vequar ,apatike ....jemi apo nuk jemi pjes e shoqeris !! - per koicidenc, me pelqen avangarda e shoqerise, por kur ka nje taban veteqenjesor ama ... jo vetem nje demagogji retorike !!!!

hmmmmmm...
pjese "UTILITARE" e shoqerise...nocion interesant...a ben te na sqarosh se cfare do te thote???
Pjese e "perdorshme" e shoqerise???
apo pjese "perdoruese" e shoqerise???
apo krejtesisht dicka tjeter....
Une po SUPOZOJ se ajo qe ke dashur te thuash eshte "pjese e DOBISHME e shoqerise", por ky nocion ne vete ASESI nuk nenkupton FUTJEN e HUNDEVE te Botes ne punet private/personale/intime te dikujt (perzierjen ne ceshtjen se kush me kend puthet-nuk e KUALIFIKON askend per "pjese te dobishme te shoqerise")....
POR, nese ti gjen ndonje literature te cilesdo shkence (perveq asaj te natyres teologjike-dogmatike-religjioze-konzervative) qe permes nocionit "pjese e dobishme e shoqerise" nenkupton PERZIERJEN e nje pale te trete, se me kend puthet dikush apo jo, TE LUTEM me bej mua mire dhe mi dergo REFERENCAT e kesaj literature, MEQE sinqerisht do te deshiroja te zgjeroj horizonet e mia ne kete drejtim (se paskam shkuar kot...hahhahhahhahha)!!!

Nejkohesisht brenga yte e bazuar ne mundesine e EPIDEMIVE permes VIRUSEVE dhe BAKTERIEVE...e nderuara, me duhet te them se mjeke nuk jam, dhe nuk besoj te kem njohuri ne mjekesi, perveq atyre mesimeve qe kam bere ne shkolle fillore dhe te mesme ne lenden e biologjise...dhe sa me kujtohet FARE qarte, edhepse ne kushte te jashtezakonshme, qe ne shkolle fillore ne Kosove, mesime per nxenes te moshes deri 13-14 vjecare, theksohet qarte se bakteriet jane edhe negative edhe pozitive:cool: , jane edhe mbrojtese te organizmit, poaq sa mund te jene te demshme, (ne ajrin qe marrim, ne ujin qe pijme, ne trupin tone, etj permbajme sasi te konsiderueshme te bakterieve, pa te cilat s'do te mund te mbijetonim), perderisa epidemite e viruseve, zakonisht parandalohen permes vaksinimit- e me sa me kujtohet vaksinat jane poashtu VIRUSE, te cilat organinzmi i shfrytezon si antidot, apo kundertrupa:wink: kunder viruseve te jashtme....
nese nuk e kam sqaruar mire, ftoj ndonje mjek te kesaj shtepie, te mirret me aspektin shkencor te kesaj ceshtje (sa i perket bakterieve dhe viruseve)!!!

Duke ju kthyer temes, ka gjasa se permes puthjes, keto dya kane shkembyer disa gram bakteriesh pozitive, qe ndoshta do t'iu ndihmojne te luftojne gripin kesaj pranvere:wink: ..keshtuqe me ne fund sinqerisht me duhet te pajtohem me konkludimin tend "DEMAGOGJI RETORIKE", bazuar ne moralizime konzervative, me te cilat shpesh individet as qe jane te vetedijshem sa shume jane te infektuar si pasoje e mjedisit paragjykues!!!

A ka athua vaksine kunder kesaj EPIDEMIE???

HoteL-MadriD
10-05-06, 08:39
Ska puthje aty jo.

Montazh eshte, se e kam ate Video Clip. Se dhe mua me beren te dyshoj por e kam shikuar mire dhe nuk kam pare se jan puthur.

Montazh eshte e gjitha.

Tung

kuzhinjeri
10-05-06, 12:27
Ska puthje aty jo.

Montazh eshte, se e kam ate Video Clip. Se dhe mua me beren te dyshoj por e kam shikuar mire dhe nuk kam pare se jan puthur.

Montazh eshte e gjitha.

Tung

Oh sikur dikush nuk sheh ketu se une e kam pa ket sken dhe bash kur knoj genta adelina kishe bo baj diqka kundra djemve dulen per mas edhe ja shtinen guhen njana tjetres deri ne mushkni veq sa su kapen per both:biggrin:

adhuruesi
10-05-06, 18:30
Derisa nuk ekziston nje ligj per mbrojtjen e te drejtes se autorit dhe ligj per mbrojtjen e kengetareve tona do flitet shume .

Shume mire dihet revistat dhe gazetat tona vetem shpifjen bojn per te fituar .

Ska ligj se e shohim qysh reagon Adelina Ismajli .

Sa per ate puthjen qysh kishte thon dikush Halla madhe me duket kishte thon : Ma mire nje puthje qe ka morr Genta se sa ta kishte morr nje te nxehte si Leonora nje kohe...hahahha

Mpuq Adelina mpuqqqqqqqq

jadore
10-05-06, 19:33
Ska puthje aty jo.

Montazh eshte, se e kam ate Video Clip. Se dhe mua me beren te dyshoj por e kam shikuar mire dhe nuk kam pare se jan puthur.

Montazh eshte e gjitha.

Tung

..dhe te besoj Hotel Madrid !( asaj qe thua ti ,se sa eshte e vertet i gjithe ky "skandal ",as lidhje nuk kam ,edhe aq me rendesi nuk eshte ....... e gjitha pune qjefi de....)

Uff ...!! -- e hjeka dhe kete gajle me ne fund ,shpetova gjitha motrat e mija nga ky virus epidemiko-"akutal" ..... Viva La Femme !!
...... tash kam kohe per deshire te ju tekem dogmave moraliste , nuk ka me "raste emergjente"......

jadore
10-05-06, 21:05
[quote=jador]

hmmmmmm...
pjese "UTILITARE" e shoqerise...nocion interesant...a ben te na sqarosh se cfare do te thote???
Pjese e "perdorshme" e shoqerise???
apo pjese "perdoruese" e shoqerise???
apo krejtesisht dicka tjeter....
Une po SUPOZOJ se ajo qe ke dashur te thuash eshte "pjese e DOBISHME e shoqerise", por ky nocion ne vete ASESI nuk nenkupton FUTJEN e HUNDEVE te Botes ne punet private/personale/intime te dikujt (perzierjen ne ceshtjen se kush me kend puthet-nuk e KUALIFIKON askend per "pjese te dobishme te shoqerise")....
POR, nese ti gjen ndonje literature te cilesdo shkence (perveq asaj te natyres teologjike-dogmatike-religjioze-konzervative) qe permes nocionit "pjese e dobishme e shoqerise" nenkupton PERZIERJEN e nje pale te trete, se me kend puthet dikush apo jo, TE LUTEM me bej mua mire dhe mi dergo REFERENCAT e kesaj literature, MEQE sinqerisht do te deshiroja te zgjeroj horizonet e mia ne kete drejtim (se paskam shkuar kot...hahhahhahhahha)!!!

Nejkohesisht brenga yte e bazuar ne mundesine e EPIDEMIVE permes VIRUSEVE dhe BAKTERIEVE...e nderuara, me duhet te them se mjeke nuk jam, dhe nuk besoj te kem njohuri ne mjekesi, perveq atyre mesimeve qe kam bere ne shkolle fillore dhe te mesme ne lenden e biologjise...dhe sa me kujtohet FARE qarte, edhepse ne kushte te jashtezakonshme, qe ne shkolle fillore ne Kosove, mesime per nxenes te moshes deri 13-14 vjecare, theksohet qarte se bakteriet jane edhe negative edhe pozitive:cool: , jane edhe mbrojtese te organizmit, poaq sa mund te jene te demshme, (ne ajrin qe marrim, ne ujin qe pijme, ne trupin tone, etj permbajme sasi te konsiderueshme te bakterieve, pa te cilat s'do te mund te mbijetonim), perderisa epidemite e viruseve, zakonisht parandalohen permes vaksinimit- e me sa me kujtohet vaksinat jane poashtu VIRUSE, te cilat organinzmi i shfrytezon si antidot, apo kundertrupa:wink: kunder viruseve te jashtme....
nese nuk e kam sqaruar mire, ftoj ndonje mjek te kesaj shtepie, te mirret me aspektin shkencor te kesaj ceshtje (sa i perket bakterieve dhe viruseve)!!!

Duke ju kthyer temes, ka gjasa se permes puthjes, keto dya kane shkembyer disa gram bakteriesh pozitive, qe ndoshta do t'iu ndihmojne te luftojne gripin kesaj pranvere:wink: ..keshtuqe me ne fund sinqerisht me duhet te pajtohem me konkludimin tend "DEMAGOGJI RETORIKE", bazuar ne moralizime konzervative, me te cilat shpesh individet as qe jane te vetedijshem sa shume jane te infektuar si pasoje e mjedisit paragjykues!!!

A ka athua vaksine kunder kesaj EPIDEMIE???

.......Reana !, ( sinqerisht me vie keq , qe fjalen- e nderuar- nuk e shpreh , sepse nuk e drejtoj kurr ,dikujt qe nuk ja dij vlerat, pra jam origjinale ne komunikim)....... mund edhe te jem "moraliste(!!!!!) por jo formaliste ....

... jap vetem nje sqarim ( me rendesi)... e urrej stilin e te shkruarit , fjale shume dhe kuptim (demethenje) pak...... (nxenesa nuk jemi de .....).... nje fakt qe mund te vrehet jane dhe postimet gati ne cdo shkrim timin ..
...pra ,me keqardhje me duhet te them, me vie keq mundi i postimit tend te fundit (e them ne menyre shoqerore ) ishte nje postim i nxituar , shof qe deshifrim komplet i gabuar ishte ,pra befasuese per mua per nje nick si Reana.!!.... mendohem nganjehere qe fal intelektit tend qe e vlersoj (!!!
)do te duhej disa dite te zberthehej kodimi i stilit Jador...eshte afat rekord ky , ndoshta do te duhej dhe afat kohor me i gjate .... ( wow , ja nisa dhe une te infektohem tash te shkruaj e shkruaj .....!!!)

(ps , me kaq ,dhe kete lloj diskutimi e perfundoj nga ana ime ...thash de, urrej te diskutoj gjate dhe te mirrem me fraza te kota. ---Takohemi ne temat tjera..)

......edhe tash. prap more pyes nja kurreshtja?- U puthen apo nuk u puthen ato dyja ne goje .......???? (hahaah)

Gentiani
10-05-06, 21:52
Edhe me futje llapash ja paskan filluar a ?!

Nuk ėshtė diēka e re dhe e papritur, sepse gocave herė ua ndinė e herė s`ua ndinė ejejeeeeeeeeeeeeejjjj - refren i njė kėnge dikur
Pse tė mos e emitojnė Britney dhe Madonėn http://extratv.warnerbros.com/images/03/09/02britney_v.jpg

Eh unė shkova tė pėrgaditem nė rolin e Justin Timberlake, ndėrsa nė rolin e Janet Jackson le tė nxjerrin short Adelina dhe Genta :tongue: :wink:

Megjithėate nuk u duhet shumė Adelinės dhe Gentės, pėr tė arritur tek Inis Gjoni dhe pastaj refreni tjetėr : xhano more xhan sa mirė po e ban, xhano more xhan dua me tė nxėnė jaran ha, hahaaaaaaaaa :biggrin: :tongue: !

Reana
10-05-06, 22:21
Do te duhej disa dite te zberthehej kodimi i stilit Jador......edhe tash. prap more pyes nja kurreshtja?- U puthen apo nuk u puthen ato dyja ne goje .......???? (hahaah)


Kjo kurreshtja yte ne fund ( se a puthet apo jo dikush tjeter ne goje, apo ku), e jep DEFINICIONIN per ate qe ke thene ne fillim-"ZBERTHIMI i kodimit(:rolleyes:???s'po verej kode akund-shume je e qarte megjithate ) te stilit J'adore".

Mua personalisht, NUK ME INTERESON-KURRE kush ku puthet, dhe kush qenkan ata qe puthen!!!
Dhe ceshtja nuk ka te beje vetem me puthjen por me kulturen e pergjithshme ne teresi te nje individi ne relacion me shoqerine, dhe respektin ndaj jetes private te tjereve....
Nuk do te duhej ti japim vetes te drejtat qe nuk na takojne; te mirremi me jeten private te individeve qe nganjehere as qe i njohim personalisht, nuk eshte e drejte e askujt ne nje shoqeri perparimtare.
Ne shtetet moderne jeta private e njerezve eshte e rregulluar/mbrojtur edhe me ligj. Por, qe te kemi nje shoqeri, ku ligjerisht mbrohet te drejtat e vetevendosjes se individeve, dhe privatetit te tyre, duhet te kemi shoqeri/individe te vetedijesuar!!!

DEA
10-05-06, 22:43
Po le te puthen more!!!!!

LOJETARI
11-05-06, 00:50
[quote=Reana]Hajdede...moralizime a la komuniste, a la hipokrite, dhe a la fundamentaliste fetare...
Eshte shume interesant te analizosh ne pergjithesi se si do te ishte shume e akspetueshme, shume ne rregull nese dikush e fyen dike, dikush e urren dike, dikush e quan tradhetar dike, dikush vret e kercenondike, etj, etj...bile ka gjasa se nga apatia e te mesuarit me keto te keqia, madje askush koken nuk do ta kthente dhe te thote "Cfare ndodh ketu???"...
POR mozomakeq, nese dikush e don dike, nese dikush e dashuron dike, nese dikush ben dashuri me dike, apo e puth dike.....EHHHHHH...ketu nisin TRAZIRAT dhe "KIJAMETI"...gjithe Bota mbushet fjale, thashenethana nga me te uletat, paragjykime te ndryshme, secili i jep vetes te drejte te fus hundet edhe ne punet qe madje nuk do te duhej te jene fare pune e tyre...

Kjo dashuria gjithmone ne shenjester te xhelozise !.Por perderisa behet pas ores 22(PUBLIKISHT) besoj se duhet te behemi tolerant ,perndryshe na i tranojne femijet , se grate keshtu e ashtu na i kane tranue. Shiko ne ekranet televizive e kerko nga ne tś ofrojme edhe ne dicka te tille . Jo Genta puthi Adelinen po dua edhe une , jo Adelina i zmadhoj mollat po du edhe une ,jo Genta po dridhet po du edhe une .........na u ka bere shtepia estrade e per te estrade . S“na ka mbete tjeter veq t“i lutemi KEK- ut ta nderprej rrymen komplet.

Reana
11-05-06, 03:36
Kjo dashuria gjithmone ne shenjester te xhelozise !.Por perderisa behet pas ores 22(PUBLIKISHT) besoj se duhet te behemi tolerant ,perndryshe na i tranojne femijet , se grate keshtu e ashtu na i kane tranue. Shiko ne ekranet televizive e kerko nga ne tś ofrojme edhe ne dicka te tille . Jo Genta puthi Adelinen po dua edhe une , jo Adelina i zmadhoj mollat po du edhe une ,jo Genta po dridhet po du edhe une .........na u ka bere shtepia estrade e per te estrade . S“na ka mbete tjeter veq t“i lutemi KEK- ut ta nderprej rrymen komplet.


Lojetari edhe ty te paska kapur "derti" si duket....
Nuk ka faj rryma, kane faj KONSUMATORET...cka kane nevoje femijet te rrine prane ekranit pas ores 22, dhe pse familjet patjeter te shikojne TV-ne cdo dite, cdo mbremje???
poashtu shumica e emisioneve qe pergatiten nga stacionet televizive ne Bote, quhen "TRASH TV", apo emisione per kontenjerin e mbeturinave, dhe rralle kush i shikon!!!

LOJETARI
11-05-06, 14:57
Oj shtrige , nuk thash qe te rrine femijet deri pas ores 22 por qe gjerat e tilla te shfaqen pas kesaj kohe ateher le te bejne cka te dojne !

jadore
11-05-06, 22:33
[quote=Reana].....


Ah !! Reana ,
....- te mos ndjehesh pjese utilitare e shoqerise ( dhe shoqerija perbehet nga ne, ju ,ata, ato ) kjo tregon qe dhe duhet te brengosemi per shendetin dhe mire qenjen e gjithesecilit ,( se viruset dhe bakterjet ,mos harro boten shkatrrojne, lere me nje trup organik ,e kjo mund te kaloj dhe ne epidemi kolektive pastaj...del qe duhesh te brengosesh dhe per gjera qe nuk jane direkt te lidhura per ne si person ) e nese nuk i vren keto , i bije qe jeton nje jete te vequar ,apatike ....jemi apo nuk jemi pjes e shoqeris !! - per koicidenc, me pelqen avangarda e shoqerise, por kur ka nje taban veteqenjesor ama ... jo vetem nje demagogji retorike !!!!

...ky ishte postimi im paraprake (qe pritej drejte te deshifrohej !!!)

(....ishte ky dhe nje shembull ,qe nxitimi i tepruar i Reanes gjate postimeve, i vie asaj shume here ne pikpytje, kredibilitetin intelektual si forumiste- mendim i imi personal ishte ky!?)


p.s
megjithate pres opinjonet e forumisteve tjere ,......imituan ato, apo jo ,nje "skandal "te imixhit Madona &Britnny.......!!!

Reana
12-05-06, 02:02
Oj shtrige , nuk thash qe te rrine femijet deri pas ores 22 por qe gjerat e tilla te shfaqen pas kesaj kohe ateher le te bejne cka te dojne !

Hahhahhahhahhhaha...
Mirembrema nga Washington DC, Kryeqyteti i SHBA-ve...
Veq mos ia nis kenges " Me ka zane dashnia...." :cool:

Reana
12-05-06, 02:08
[quote=jador]

...ky ishte postimi im paraprake (qe pritej drejte te deshifrohej !!!)

(....ishte ky dhe nje shembull ,qe nxitimi i tepruar i Reanes gjate postimeve, i vie asaj shume here ne pikpytje, kredibilitetin intelektual si forumiste- mendim i imi personal ishte ky!?)


p.s
megjithate pres opinjonet e forumisteve tjere ,......imituan ato, apo jo ,nje "skandal "te imixhit Madona &Britnny.......!!!

Po eshte FORT e qarte oj bukuroshe.....s'di cfare DESHIFRIMI ka nevoje ketu te behet....
te intereson te fusesh hundet ne punet private te njerezve qe madje edhe nuk i njeh, kryesisht bazuar ne paragjykimet e tua personale....

Nese harrova dicka, mund te elaborosh me teper:wink: ....

prishtinasi
12-05-06, 08:41
[quote=jador]

...ky ishte postimi im paraprake (qe pritej drejte te deshifrohej !!!)

(....ishte ky dhe nje shembull ,qe nxitimi i tepruar i Reanes gjate postimeve, i vie asaj shume here ne pikpytje, kredibilitetin intelektual si forumiste- mendim i imi personal ishte ky!?)


p.s
megjithate pres opinjonet e forumisteve tjere ,......imituan ato, apo jo ,nje "skandal "te imixhit Madona &Britnny.......!!!


S'ka imitim aty fare te llojit Madona&Britnny, pasiqe shumica (80%) e kengetarve (playback:)tona, nuk kane prirje te imitojne ndonje kengetare me nam boterore! Une them, se kjo sigurisht duhet te jete ndonje imitim i ndonje kengetare bullgare, rumune, moladave:)...pasiqe keto edhe ashtu i kane influencat muzikore nga lindja:):):)
Tung

kuzhinjeri
12-05-06, 12:01
http://www.zemra.de/Muzik/Video_muzik/Mega%20Mix%202006%20.php

Ose www.zemra.de (http://www.zemra.de) Shko videoklipe videoklipi i par aty shihet kjart

Arb
12-05-06, 16:50
A ka Zot te Shpise ne kete nenforum, a jo?

Hiqnani kete teme de mo. Boll shkarravitem...

pokeri
12-05-06, 17:08
[quote=jador]

megjithate pres opinjonet e forumisteve tjere ,......imituan ato, apo jo ,nje "skandal "te imixhit Madona &Britnny.......!!!


Personalisht, mendoj qė ėshtė njė lloj "skandali" pėr rrethanat tona
"patriarkale" dhe ballkanase. Nuk ėshtė aspak e ēuditshme dhe
aspak e panatyrshme, qė kjo "puthje", "kafshim" apo vetėm
"inskenim" tė jetė pėrfolur herė-herė me tepėr zjarr, e herė-herė
edhe me njė lloj shpėrfilljeje, e tipit (punė katundaresh etj). Se si e
kanė komentuar, diskutuar, shpjeguar, pohuar e mohuar nėpėr
kuloare, krejt varet nga rrethi dhe doza e "ithtarisė" qoftė pėr
njėrėn, qoftė pėr "yllin" tjetėr. Dhe, kėtu vetėm mund tė
spekulohet. Se diku nė njė kafiteri, apo kazino, mund tė ketė qenė
edhe ēajtore (zoti e din), qenkan rrahur dy grupe tė rinjėsh sherri i
kėsaj "ēėshtje". Derisa njėri grup kishte pohuar qė Genta ia ka
"futur gjuhėn", grupi tjetėr paska mbėshtetur tezėn se pikėrsiht
ishte Adelina ajo!!! Kėrcet grushti krijohet rrėmuja, inventari (edhe
ashtu i dobė) pėson i tėri, dhe kėshtu derisa dikujt i bie ndėrmend
qė ka polici...
Unė, nuk e kam parė kėtė video-klip, xhirim apo ēka ėshtė (nuk e
dėgjoj kėtė lloj muzike), dhe nuk do tė lodhesha shumė me atė se;
- Janė puthur apo jo? Kjo edhe nuk ka aq rėndėsi. Sidoqoftė, njė
gjė si duket nuk kontestohet. Ato kanė dashur tė krijojnė, njė
pėrshtypje tė tillė. (Shprehur me gjuhėn e jurisprudencės, nė mos
ishte vrasje, vrasje nė tentim, gjithsesi-pra nė kėtė rast, puthje nė
tentim).
Derisa e di pse janė rrahur Adelina dhe Leonora (nė realitet janė
gėrvishtur si macet, janė ējerrė e shkundulluar pak, se grushta nuk
ka pasur), sepse kisha rastisur aty atė natė tė "kobshme", por pse
janė puthur kėto tė dyja, vėrtetė nuk e di!?
Mendja ime mė thotė qė kjo mund tė ketė qenė ide e Adelinės.
Tash do tė spekuloj pak. Motivet, gjithashtu mė shumė ngjanė tė
kenė qenė tė Adelinės. Por vendimi, patjetėr qė ka qenė i Gentės.
Ēfarė ka dashur tė bėj me kėtė Adelina?
-Pasiqė kohėve tė fundit nuk ka realizuar ndonjė "HIT", ndėrsa
"estrada" ėshtė vėrshuar kėngėtare tė reja (tė cilat edhe nėse nuk kėndojnė mirė, bile duken bukur), dhe vėmendja e publikut ėshtė pėrqėndruar tjetėrkund, asaj i ėshtė dashur njė "veprim" krejt i "veēantė" ta rikthej sė paku pėr njė javė, muaj (besoj jo mė shumė) vėmendjen. Pėr ta bėrė kėtė, i ka munguar Hiti, video-klipi, paraqitja publike andaj ka menduar tė bėj si ato dy mega-yjet.
Nė anėn tjetėr, ka dashur tė thotė; -E shihni qė nuk jam xheloze nė
koleget (bile edhe i puth publikisht), por asaj Leonorės s'e kam
pasur ēare pa ia ēky fustanin...
Sa i pėrket asaj qė duke diskutuar pėr kėtė ēėshtje, dikush prek
intimitetin e dikujt, kjo assesi nuk qėndron. Derisa puthja ka qenė
publike, do tė flasin e flasin, shkruajnė, botojnė... Askush, asnjėrės
nuk i ka hyrė nė dhomėn e fjetjes pėr ta pėrgjuar, pėr ta filmuar
tinėz. Zatėn, kėtė e kanė bėrė me kėtė qėllim, qė tė flitet e
shkruhet sa mė shumė.
Se kush kujt ia "ngjiti" flamėn, mbetet tė kuptojmė. Veē ishalla,
s'kemi epidemi...

Gentiani
12-05-06, 17:53
A ka Zot te Shpise ne kete nenforum, a jo?

Hiqnani kete teme de mo. Boll shkarravitem...

Ngadalė o Arb,

Temėn mė tė bukur qė e kemi nė forum me e larguar nuk ėshtė mirė. A e din se edhe sa vite duhet tė shkojnė pėr tu ripėrsėritur njė skenė e tillė dhe pėr tu inicuar njė temė pėr atė skenė. :tongue:

Kuzhinjeri, nėse aludon nė atė videoklipin nė linkun qė e keni sjellė, aty nuk pashė kurfarė puthje siē aludohet nė temė, bile ashtu as tė vdekurit nuk puthen se lėre mė ato gocat me gjithė atė zjarr mbrenda! :tongue: edhe ato fjalėt pėr stilin e veshjes sė tyre, merri mbrapa!

Kryesore bukur filloj tema me atė "puthjen" e Adelinės dhe Gentės, tani nuk ėshtė mirė qė ne ti zhveshim ato Ø nga fillim-mesi i temės.

Mos na e ērregulloni temėn, kush del nga tema ja kėndojmė kėngėn lelele kaēurrele ohohoo edhe ja luajmė tezen kaladredhe :tongue: :biggrin:

Legend
13-05-06, 02:26
[quote=pokeri][quote=jador]Derisa e di pse janė rrahur Adelina dhe Leonora (nė realitet janė
gėrvishtur si macet, janė ējerrė e shkundulluar pak, se grushta nuk
ka pasur), sepse kisha rastisur aty atė natė tė "kobshme", por pse
janė puthur kėto tė dyja, vėrtetė nuk e di!?
Mendja ime mė thotė qė kjo mund tė ketė qenė ide e Adelinės.
Tash do tė spekuloj pak. Motivet, gjithashtu mė shumė ngjanė tė
kenė qenė tė Adelinės. Por vendimi, patjetėr qė ka qenė i Gentės.
Ēfarė ka dashur tė bėj me kėtė Adelina?
-Pasiqė kohėve tė fundit nuk ka realizuar ndonjė "HIT", ndėrsa
"estrada" ėshtė vėrshuar kėngėtare tė reja (tė cilat edhe nėse nuk kėndojnė mirė, bile duken bukur), dhe vėmendja e publikut ėshtė pėrqėndruar tjetėrkund, asaj i ėshtė dashur njė "veprim" krejt i "veēantė" ta rikthej sė paku pėr njė javė, muaj (besoj jo mė shumė) vėmendjen. Pėr ta bėrė kėtė, i ka munguar Hiti, video-klipi, paraqitja publike andaj ka menduar tė bėj si ato dy mega-yjet.
Nė anėn tjetėr, ka dashur tė thotė; -E shihni qė nuk jam xheloze nė
koleget (bile edhe i puth publikisht), por asaj Leonorės s'e kam
pasur ēare pa ia ēky fustanin...


Po te mos njihja mntalitetin tone,te maskuar aq mire me "intelektualizem artificial dhe" moral te rrejshem,do e besoja nje shkrim te tille.Po e zeme qe Adelina dhe Leonora qenkan gervishur si mace.Pse pra njera ne spital,tjetra kendonte?Pse gjykata,prokuroria,policia liron te "akuzuaren" si te pafajshme,pasi qe konkludohet qe ishte e sulmuar nga kolegja dhe bodyguardet e saj?Po e zeme qe Adelina nuk ka hit,(ndoshta pak kush e di qe ajo ka rast vdekje te rende ne familje dhe ndoshta eshte duke e perjetuar rende aq saqe karriera nuk i intereson,por ja qe ka njerez qe ironizojne edhe rastet tragjike),po e zeme qe kengetaret e reja te cilat publikisht deklarojne qe idhull i tyre eshte Adelina tani duan te lansohen si yje te cilat dojne te lansohen me lart se idhulli i tyre,po e zeme qe krejt cka shkruve eshte "mbreselenese"...Nje gje me intereson.Pse pra Genta paska pranuar "puthjen"? :D Pse puthja ne video inqizim nuk ekziston,ndersa ne foto po?Pse Adelina ne jeten private shoqerohet me Genten,kurse me Leonoren jo?Cfare interesi paskan te shoqerohen duke vallezuar dhe kenduar per qejf ne kafiterote e Gjilanit dhe Prishtines,larg syve te publikut?Pse Genta rri vetem afer Adelines ne promovimin e albumit te Jehona Sopit? Pse ne nuk mund ti paramendojme kengetaret si njerez normal qe kane ndjenja? Pse te shkoi gjuha aty ku dhemb dhembi dhe permende Leonoren ne temen e Adelines dhe Gentes ?:D Je ne dijeni qe Leonora i shkaktoi skandal edhe Gentes ne promovimin e albumit te Jehona Sopit?
Dhe per fund:Pse nuk presim te prononcohen edhe Adelina edhe Genta per kete gje,por konkludojme gjera per dy femra shqiptare te suksseshme te cilat ndoshta nuk dijne qe ekzistojme as une dhe as ti? :)

Reana
13-05-06, 04:26
Sa i pėrket asaj qė duke diskutuar pėr kėtė ēėshtje, dikush prek
intimitetin e dikujt, kjo assesi nuk qėndron. Derisa puthja ka qenė
publike, do tė flasin e flasin, shkruajnė, botojnė... Askush, asnjėrės
nuk i ka hyrė nė dhomėn e fjetjes pėr ta pėrgjuar, pėr ta filmuar
tinėz. Zatėn, kėtė e kanė bėrė me kėtė qėllim, qė tė flitet e
shkruhet sa mė shumė.
Se kush kujt ia "ngjiti" flamėn, mbetet tė kuptojmė. Veē ishalla,
s'kemi epidemi...hmmmm....
(Fort i mencur, vetem se "Duhet bere mbushjen e BATERIVE nganjehere":cool: )
Puthja ka qene publike, perderisa OPINIONI(pikepamja, shprehja e mendimit) i te tjereve, eshte personal(indivuidual i atyre qe jane shprehur)!!!

Te flasesh(moralizosh) dhe te fyesh(permes etiketimeve moraliste) te bazuara KRYESISHT ne paragjykimet personale, ne mungese te FAKTEVE evidente per ate qe thua(dikush qenka puthur, prandaj do te krijohet EPIDEMI permes shkembimit te mukozes se gojes...hahhahhahhahahhahhhahahhahhahhahhahhahha), dike me EMER DHE MBIEMER personal, ne c'do sistem legal modern, eshte veper kunderligjore, qe mund te ndiqet ligjerisht nga pala e demtuar.
Njekohesisht eshte shprehje e nje kulture primitive, individesh qe nuk kane pune tjeter perveq se te mirren me thashethena (ky tha ashtu, ai tha keshtu, ai beri, ky tjeteri nuk beri...etj,etj) meqe te japesh mendimin tend se je PRO apo KONTRA, eshte ceshtje qe shprehet krejtesisht ndryshe, ne krahasim me dhenien e etiketimeve moraliste ne adrese te personave konkret me emer e mbiemer, apo se qenka dikush i flliqur apo jo, apo shpifjeve te llojit kush na qenka nises i nodnje epidemie, etj, etj; ne demokraci te drejtat e secilit si qytetar, perfundojne aty ku nisin te drejtat e te tjereve-dhe eshte drejte e secilit/les te mbrohet publikisht por edhe ligjerisht prej SHPIFJEVE, genjeshtrave, botekuptimeve primitive te te tjereve, etj, etj (nuk eshte e vertete se paska pasur ndonje EPIDEMI si rezultat i nje puthje mes protagonisteve te kesaj storje, qofte ajo puthje e inskenuar apo e vertete)!!!

Arb
13-05-06, 06:01
O Gentian,

Kot osht kjo teme, o burre! Vec ja kemi nis me hy llugave...

Eh, Gazetat e sotit... Tylifare gazetari na ka qellu... A kane qellu qorra i gjithe stafi i Gazetes Panorama, athu a?

A ka kush ua ladron nonat atyne more?

pokeri
13-05-06, 13:28
[quote=Legend]Po te mos njihja mntalitetin tone,te maskuar aq mire me "intelektualizem artificial dhe" moral te rrejshem,do e besoja nje shkrim te tille.Po e zeme qe Adelina dhe Leonora qenkan gervishur si mace.Pse pra njera ne spital,tjetra kendonte?[quote=Legend]

Ti s'ka nevojė ta besosh kėtė shkrim! Por mos e vė nė dyshim qė
nuk janė rrahur (veē kanė piskatur edhe janė gėrvishtur). Diēka
qė e kam parė me sytė e mi. Ti, nėse je "ithtar" i Adelinės, mė lejo
mua tė jem ithtar i Barcelonės...
U pėrgjigja thjesht, tė mos e "njohėsh" mė mirė intelektualizmin e
jo qė tė besosh mė shumė.

[quote=Legend]Pse pra Genta paska pranuar "puthjen"? [quote=Legend]
Nėse spekulojmė qė ka qenė ide e Adelinės, atėherė mund tė
spekulojmė edhe kėtė; (Genta ka menduar) "Kur mundet kėtė
me prepozue njė katundare e Sazlisė, si mund tė refuzoj unė,
qė jam lindur e rritur nė USA?!"


[quote=Legend]Cfare interesi paskan te shoqerohen duke vallezuar dhe kenduar per qejf ne kafiterote e Gjilanit dhe Prishtines,larg syve te publikut?[quote=Legend]

Nėpėr cilat kafiteri? Stop, Palace, Park, Onufri, Hani... ku bre se
"plasa" t'i shoh edhe unė!? Apo ndoshta nė Bresalc?

[quote=Legend]...ndoshta nuk dijne qe ekzistojme as une dhe as ti?[quote=Legend]

Pėr ty s'e di, por pėr mua e dinė.

pokeri
13-05-06, 13:38
hmmmm....
(Fort i mencur, vetem se "Duhet bere mbushjen e BATERIVE nganjehere":cool: )

nė demokraci te drejtat e secilit si qytetar, !!!

Hehehehe... ke kohė tė bėhesh edhe ti e menēur (por do tė jetė proces i gjatė).

Demokracia tė cilėn e "predikon" Ti, ėshtė e instaluar vetėm nė Vietnamin e Veriut.

Reana
14-05-06, 02:18
Demokracia tė cilėn e "predikon" Ti, ėshtė e instaluar vetėm nė Vietnamin e Veriut.


Ku e mesove kete???:cool:
Tek kroi i fshatit Marec???

Denimet/ndjekjet ligjore jane pjese e te gjitha sistemeve politike, qofshin demokraci apo jo-perkundrazi sa me pak demokraci ne nje sistem shoqeroro/politik, aq me shume hapsire per persekutim, ndjekje ligjore-manipulim (jo patjeter ne kuptimin keqperdorim) permes instancave ligjore.

Duhet bere njekohesisht dallimin mes ligjit, dhe sforcimit/aplikimit te tij;
nganjehere egziston legjislature e detajizuar, por qe nuk sforcohet/aplikohet!!!
Kjo ndodh edhe ne shoqeri demokratike edhe ne ato diktaturiale!!!

Reana
14-05-06, 02:23
Hehehehe... ke kohė tė bėhesh edhe ti e menēur (por do tė jetė proces i gjatė).

Demokracia tė cilėn e "predikon" Ti, ėshtė e instaluar vetėm nė Vietnamin e Veriut.

Njekohesisht ne Gjuhen Shqipe fjalia yte eshte e shkruar ne rasen e gabuar...do te duhej te ishte "DEMOKRACINE", e jo "Demokracia"....

pokeri
14-05-06, 12:17
Njekohesisht ne Gjuhen Shqipe fjalia yte eshte e shkruar ne rasen e gabuar...do te duhej te ishte "DEMOKRACINE", e jo "Demokracia"....


E pyetėn Sokratin.
-Cili mund tė quhet njeri i paditur?
-Njeriu mė i paditur ėshtė Ai qė thotė qė i din tė gjitha!

(Kush i di tė gjitha nė Forum?) Ti!Njė snob i zuri rrugėn Shout dhe i tha:
-Unė nuk ua liroj kurrė rrugėn tė ēmendurve.
Sakaq dramaturgu u tėrhoq nė njė anė dhe u pėrgjigj.
-Ndėrsa unė, ua liroj gjithmonė.


E pyetėn Pokerin.
- Pse disa njerėz mohojnė Nėnėn, duke thėnė qė i ka lindur tezja?
- Sepse u pėlqen t'ua shajnė tezen, prandaj.

doGzona
14-05-06, 16:17
Po muhabetin qe u ka hape Adelina e Genta atyre qe mirren me thasha ,e qe i shikojne
punet e huaja.

Psikologu
14-05-06, 17:09
Jaaa na paska shku ftyra krejt , ani qenkan puthė , medet medet.
Se besoj qe dikush nga ne mashkujt ketu nuk do ti puthte te dyjat edhe pse ato kan puthė njera-tjeteren.

Murgesha
14-05-06, 19:42
More pse janė puthė spo e kam dert, por a mė tregon kush ēka don tė thotė kjo puthje?

Mos ato dyja?
Jo, jo sma nxen goja me e thonė atė fjalė. :biggrin:

Reana
15-05-06, 04:11
E pyetėn Sokratin.
-Cili mund tė quhet njeri i paditur?
-Njeriu mė i paditur ėshtė Ai qė thotė qė i din tė gjitha!

(Kush i di tė gjitha nė Forum?) Ti!Njė snob i zuri rrugėn Shout dhe i tha:
-Unė nuk ua liroj kurrė rrugėn tė ēmendurve.
Sakaq dramaturgu u tėrhoq nė njė anė dhe u pėrgjigj.
-Ndėrsa unė, ua liroj gjithmonė.


E pyetėn Pokerin.
- Pse disa njerėz mohojnė Nėnėn, duke thėnė qė i ka lindur tezja?
- Sepse u pėlqen t'ua shajnė tezen, prandaj.Gjepura;

je ti ti qe vuan nga bindja se "din shume", prandaj asnjehere nuk i pranon faktet/realitetin:cool: .

Dhe mos fol me per veteveten me perkushtime ne veten e trete te Gjuhes Shqipe, sepse do te filloj te dyshoj se ke shkalluar fare:rolleyes: !!!

pokeri
15-05-06, 14:34
Gjepura;

je ti ti qe vuan nga bindja se "din shume", prandaj asnjehere nuk i pranon faktet/realitetin:cool: .

Dhe mos fol me per veteveten me perkushtime ne veten e trete te Gjuhes Shqipe, sepse do te filloj te dyshoj se ke shkalluar fare:rolleyes: !!!


E vėrtetė.
Unė "vuaj" nga dėshira qė tė di sa mė shumė. Por ē'e
do qė nė kohėn qė mė nevojitet tė tė "humanizoj" Ty, kam frikė se
do t'i harroj edhe ato qė i di. (Pokeri nė vetėn e parė)

Dyshimi yt, se mund tė kem shkalluar, padashtas dėshmon
qė Ty, kaherė truri tė ka mėrguar.

Arb
15-05-06, 14:40
More pse janė puthė spo e kam dert, por a mė tregon kush ēka don tė thotė kjo puthje?

Mos ato dyja?
Jo, jo sma nxen goja me e thonė atė fjalė. :biggrin:

Qy qy... edhe ti a?

Mos mi ngucni zogezat more!

pokeri
15-05-06, 15:04
Gjepura;

je ti ti qe vuan nga bindja se "din shume", prandaj asnjehere nuk i pranon faktet/realitetin:cool: .

Dhe mos fol me per veteveten me perkushtime ne veten e trete te Gjuhes Shqipe, sepse do te filloj te dyshoj se ke shkalluar fare:rolleyes: !!!


Ja fakti(argumenti) pėr Ty.

Njė vajzė shkoi te filozofi Zhan Zhak Ruso dhe e pyeti si mund ta
bėnte tė lumtur njė burrė.
-Dėgjo vajzė. Nėse njė vajzė nuk ka tjetėr gjė veē zemrės sė
mirė, vlenė 1. Nėse pėrveē kėsaj ėshtė edhe e zgjuar, 1 i shtohet njė 0 (zero). Po tė jetė edhe e bukur 1 i shtohet edhe njė
zero tjetėr dhe bėhet 100. Po ndodhi tė jetė edhe nikoqire, njėshit
i shtohet edhe njė zero dhe bėhet 1000.
Mirėpo, nėse mungon 1, tė gjitha tė tjerat nuk kanė asnjė vlerė. mbeten zero. (00000000000000000)


TY TĖ MUNGON 1.

Reana
15-05-06, 19:11
Ja fakti(argumenti) pėr Ty.

Njė vajzė shkoi te filozofi Zhan Zhak Ruso dhe e pyeti si mund ta
bėnte tė lumtur njė burrė.
-Dėgjo vajzė. Nėse njė vajzė nuk ka tjetėr gjė veē zemrės sė
mirė, vlenė 1. Nėse pėrveē kėsaj ėshtė edhe e zgjuar, 1 i shtohet njė 0 (zero). Po tė jetė edhe e bukur 1 i shtohet edhe njė
zero tjetėr dhe bėhet 100. Po ndodhi tė jetė edhe nikoqire, njėshit
i shtohet edhe njė zero dhe bėhet 1000.
Mirėpo, nėse mungon 1, tė gjitha tė tjerat nuk kanė asnjė vlerė. mbeten zero. (00000000000000000)


TY TĖ MUNGON 1.

Auhhhhhh s'paskam zemer....do te vajtoj deri neser ne mengjes....aaaaaaaaaaaaaaaaa......hahhahhha:cool:

A po ma ofron bile gjysmen e zemres sate, pasi je aq "ZEMERLI" ...hahhahhahha

(Si duket ke filluar karieren e re ne nxjerrjen e fallit......pasi veq mirresh me thashethena, koha se paku te kapitalizosh nga hobi dhe ta shenderrosh ne profesion, ndoshta arrin ta blesh veturen qe e ke vajtuar kohe te gjate ne forum:wink: )

Fqiu i ka dy zogj tropikal, qe nuk kane apetit, nese din dicka edhe per zogjte e tij, do te ishte mire te tregosh-pason kompenzimi material ne mijera dollare....hahhahhahhahha(mund te shikosh nese edhe Jean Jacques Ruso, ka thene gje ne lidhje me kete, sa per reference....)

LOJETARI
15-05-06, 19:28
Ky dialogu apo perleshja ne mes Reanes dhe Pokerit perdite e me shume po i ngjane atyre filmave holliwoodian ku personazhet kryesore ne fillim urrehen aq shume sa gati mbysin njerri-tjetrin e kah fundi me ndihmen e regjisorit tere ate urretje e shenderrojne ne dashuri hamletiane .Ndersa Genta dhe Adelina po te lexonin kete loje te fjaleve(nese do ta kuptonin!) jam i bindur se do te putheshin edhe njehere.hahahhahah.........................

Reana
15-05-06, 19:42
Cfare dashurie Hamletiane po sheh more ti, a???:rolleyes::eek:
...hahhahhahhahhahha.....

S'kam zemer, djalo, ka nxjerre fall Pokeri, bile me proces retroaktiv e ka vulos edhe Ruso-ja qy....hahhhahhahhahha...
Ani me qene e dobet si Ofelia...kuku....ani per kend???hahhahhah
Per "Omletin"...hahhahhhahhah...bile ai se paku ka qene tip parimor me kritere te larta morale e njerezore...ndoshta e ka merituar bre "me dal me u myt ne lum" per te, qy.....po ku po i sheh edhe ti ata "omleta" ketu se...po te bejne syte...:wink:

LOJETARI
15-05-06, 20:01
Ani , ani do te shohim kur te vjen fundi i filmit..................edhe une kam fillu me shiku fall ,nuk po flase veq kot !

pokeri
15-05-06, 21:27
Auhhhhhh s'paskam zemer....do te vajtoj deri neser ne mengjes....aaaaaaaaaaaaaaaaa......hahhahhha:cool:

A po ma ofron bile gjysmen e zemres sate, pasi je aq "ZEMERLI" ...hahhahhahha

(Si duket ke filluar karieren e re ne nxjerrjen e fallit......pasi veq mirresh me thashethena, koha se paku te kapitalizosh nga hobi dhe ta shenderrosh ne profesion, ndoshta arrin ta blesh veturen qe e ke vajtuar kohe te gjate ne forum:wink: )

Fqiu i ka dy zogj tropikal, qe nuk kane apetit, nese din dicka edhe per zogjte e tij, do te ishte mire te tregosh-pason kompenzimi material ne mijera dollare....hahhahhahhahha(mund te shikosh nese edhe Jean Jacques Ruso, ka thene gje ne lidhje me kete, sa per reference....)

Nė rastin e mėhershėm e solla shembullin e filozofit nė formėn autentike. Siē duket qenka dashurt ta parafrazoj!?
Ja pra, po e bėj tani.
-Po tė jetė e menēur vlerėsohet me 1.
-Po qe edhe e edukuar i shtohet njė 0. (10)
-Po qe e dhe e bukur, e meriton edhe njė 0. (100)
E kėshtu me radhė...

Tani e din rezultatin? Edhe kėsaj here po tė kursej pak. Nuk po tė them qė veē 1-shit, tė mungojnė edhe zerot...

Sa u pėrket papagajve tė fqiut tėnd dhe oreksit, kjo ėshtė fare e lehtė. Nuk kisha nevojė tė konsultohem me Rusonė.
Papagajtė e fqiut tėnd, duke lexuar ēfarė po shkruan nė Forum, kanė vendosur tė vetėflijohen. Lėre qė nuk e hapin gojėn pėr tė folur, por s'duan as tė hanė mė.

P.S. Konstatimet e mia qė i quan "thashethėna", janė tė bazuara nė pėrmbajtjen dhe nivelin tėnd tė postimeve. S'ka kėtu asgjė personale.

pokeri
15-05-06, 21:41
Nė rastin e mėhershėm e solla shembullin e filozofit nė formėn autentike. Siē duket qenka dashurt ta parafrazoj!?
Ja pra, po e bėj tani.
-Po tė jetė e menēur vlerėsohet me 1.
-Po qe edhe e edukuar i shtohet njė 0. (10)
-Po qe e dhe e bukur, e meriton edhe njė 0. (100)
E kėshtu me radhė...

Tani e din rezultatin? Edhe kėsaj here po tė kursej pak. Nuk po tė them qė veē 1-shit, tė mungojnė edhe zerot...

Sa u pėrket papagajve tė fqiut tėnd dhe oreksit, kjo ėshtė fare e lehtė. Nuk kisha nevojė tė konsultohem me Rusonė.
Papagajtė e fqiut tėnd, duke lexuar ēfarė po shkruan nė Forum, kanė vendosur tė vetėflijohen. Lėre qė nuk e hapin gojėn pėr tė folur, por s'duan as tė hanė mė.

P.S. Konstatimet e mia qė i quan "thashethėna", janė tė bazuara nė pėrmbajtjen dhe nivelin tėnd tė postimeve. S'ka kėtu asgjė personale.

Sa i pėrket shpėrblimit po ta dhuroj Ty. Unė, e kam ndreē veturėn time.

Reana
15-05-06, 21:49
Nė rastin e mėhershėm e solla shembullin e filozofit nė formėn autentike. Siē duket qenka dashurt ta parafrazoj!?
Ja pra, po e bėj tani.
-Po tė jetė e menēur vlerėsohet me 1.
-Po qe edhe e edukuar i shtohet njė 0. (10)
-Po qe e dhe e bukur, e meriton edhe njė 0. (100)
E kėshtu me radhė...

Tani e din rezultatin? Edhe kėsaj here po tė kursej pak. Nuk po tė them qė veē 1-shit, tė mungojnė edhe zerot...

Sa u pėrket papagajve tė fqiut tėnd dhe oreksit, kjo ėshtė fare e lehtė. Nuk kisha nevojė tė konsultohem me Rusonė.
Papagajtė e fqiut tėnd, duke lexuar ēfarė po shkruan nė Forum, kanė vendosur tė vetėflijohen. Lėre qė nuk e hapin gojėn pėr tė folur, por s'duan as tė hanė mė.

P.S. Konstatimet e mia qė i quan "thashethėna", janė tė bazuara nė pėrmbajtjen dhe nivelin tėnd tė postimeve. S'ka kėtu asgjė personale.


Sa zemren e gjere, tybe ti....jo veq qe po brengosesh per zerot, njeshat dhe mungesat e zemrave te hallkut, apo prezencen e tepruar te tyre, pastaj per puthjet, apo protestat kunder puthejeve, bile ke filluar te brengosesh per MUNDESINE(qe ende s'ka bere vaki...hahhahhahha) te zogjeve te fqiut tim, per veteflijim!!!

Pse nuk u deklarove per mundesine e donacionit te gjysmes se zemres...hahhahhahhahhaha....

(E postimet/konstatimet e tua kane te njetin nivel thashethenash, ne cdo teme, jo vetem ne ato ku debaton me mua...:wink: )

jadore
15-05-06, 21:54
Ky dialogu apo perleshja ne mes Reanes dhe Pokerit perdite e me shume po i ngjane atyre filmave holliwoodian ku personazhet kryesore ne fillim urrehen aq shume sa gati mbysin njerri-tjetrin e kah fundi me ndihmen e regjisorit tere ate urretje e shenderrojne ne dashuri hamletiane .Ndersa Genta dhe Adelina po te lexonin kete loje te fjaleve(nese do ta kuptonin!) jam i bindur se do te putheshin edhe njehere.hahahhahah.........................

( e dij qe eshte nje postim i nivelit te ulet kerkoj ndjese , po kam hallin tim tash ,sa nuk eshte bere vone te sqaroj diq....qe nuk kuptoj ...?)

----O Lojetari ..
...parashikoj, gjerat drejt (te lutem )mire, mes Pokerit dhe Reanes po te perfundonte me heppy end (edhe do te ndaheshim te lumtur te gjithe ) po tash kur po mendoj (holle e holle ) une sipas skenareve holliwodian, del qe kisha dhe une ferkime konceptesh dhe botekuptimesh me Reanen ,del tash qe une si gjini e njejte me te ,qe nje fund holliwod-ian te perfundoj me heppy ,dhe heppy e dine ti, qe mbaron gjithmon me puthje (ke vrejt ,ti kete ) del qe dhe une te puthe (tash ne buze edhe bile )Reanen ...more edhe do te" kaperdija" per hire te percjelljes se tradites te origjinalitetit individual aso shablloni komercial ) kete por halli qe imitojme tash ne se ,Adelinen dhe Genten ,dhe ato imituan Madonenn dhe Brittny-n ,dhe e shef qe kalojme ngadal (por sigurt,s i vetebesim qe kemi ).... wow .....ne epidemi puthjesh kolektive ....hajde smundje ngjitese hajde , edhe e gjitha per nje regji holliwodiane ...paj telashe kjo mendje shkreta ......si thua ti (hahahaha)

Reana
15-05-06, 22:01
Ani , ani do te shohim kur te vjen fundi i filmit..................edhe une kam fillu me shiku fall ,nuk po flase veq kot !

Lojetari per te dalur "falli", duhet ti BESOSH:cool: ...
"I ain't superstitious"!!!
Por nese ti je, ajo eshte e drejte e jotja....

Reana
15-05-06, 22:07
( e dij qe eshte nje postim i nivelit te ulet kerkoj ndjese , po kam hallin tim tash ,sa nuk eshte bere vone te sqaroj diq....qe nuk kuptoj ...?)

----O Lojetari ..
...parashikoj, gjerat drejt (te lutem )mire, mes Pokerit dhe Reanes po te perfundonte me heppy end (edhe do te ndaheshim te lumtur te gjithe ) po tash kur po mendoj (holle e holle ) une sipas skenareve holliwodian, del qe kisha dhe une ferkime konceptesh dhe botekuptimesh me Reanen ,del tash qe une si gjini e njejte me te ,qe nje fund holliwod-ian te perfundoj me heppy ,dhe heppy e dine ti, qe mbaron gjithmon me puthje (ke vrejt ,ti kete ) del qe dhe une te puthe (tash ne buze edhe bile )Reanen ...more edhe do te" kaperdija" per hire te percjelljes se tradites te origjinalitetit individual aso shablloni komercial ) kete por halli qe imitojme tash ne se ,Adelinen dhe Genten ,dhe ato imituan Madonenn dhe Brittny-n ,dhe e shef qe kalojme ngadal (por sigurt,s i vetebesim qe kemi ).... wow .....ne epidemi puthjesh kolektive ....hajde smundje ngjitese hajde , edhe e gjitha per nje regji holliwodiane ...paj telashe kjo mendje shkreta ......si thua ti (hahahaha)


hahhahhahhahhah......
tani po e di pse je frikesuar nga "epidemite".....
te paska shkruar mendja edhe ty te puthesh ndonje femer a???
eu, eu.....doli me ne fund arsyeja per paranojen nga "epidemite"...
Jo besa...une nuk jam e interesuar per me te puth ty, as mos u ben gati bile....hahhahhahha....

por nese je e interesuar mund te nxjerrim nje konkurs per ty, dhe ta gjejme dike qe don te puthet me ty(femer, paske kerkuar, nese nuk gabova)...

pokeri
15-05-06, 23:47
(E postimet/konstatimet e tua kane te njetin nivel thashethenash, ne cdo teme, jo vetem ne ato ku debaton me mua...:wink: )

Gjeje njė mėnyrė mė origjinale t'ia rrisėsh vlerėn postimeve tua.
Jo duke i sharė postimet e tė tjerėve. Ja pėrgjigja ime...

Gjatė njė darke, Diogjenit ia caktuan njė vend sidokudo. Kur dolėn jashtė njė mik i tha;
-Duket qė jeni fyer nga ajo qė ju ndodhi?
-Jo, aspak, u pėrgjigj Diogjeni. Sepse duke vepruar kėshtu i zoti
i shtėpisė deshi t'ia rriste vlerėn vendit ku u ula.

Edhe Ti, gati sikur ai snobi. Duke dashur t'i fyesh, ua rritė vlerat
tė tjerėve.

Legend
16-05-06, 00:03
-----Ti s'ka nevojė ta besosh kėtė shkrim! Por mos e vė nė dyshim qė
nuk janė rrahur (veē kanė piskatur edhe janė gėrvishtur). Diēka
qė e kam parė me sytė e mi. Ti, nėse je "ithtar" i Adelinės, mė lejo
mua tė jem ithtar i Barcelonės...
U pėrgjigja thjesht, tė mos e "njohėsh" mė mirė intelektualizmin e
jo qė tė besosh mė shumė.------

Kush tha qe une besoj ne shkrimin tend? :) E dijme qe jane rrahur.Cila je ti?Sepse ne gjyq jane paraqitur dy kengetare (njera kusherire e Leonores e cila ka qene deshmitare e rastit dhe i ka pare te gjitha me syte e saj,ashtu siq po thua edhe vet.Kete e kam lexuar)Hmm...Pse e fillove shkrimin me "ithtarizma",gjegjesisht duke me etiketuar si ithtar te Adelines dhe veten te "Barcelones"? Leonora paska nderruar emrin ne "Barcelona"? Shume me e lehte eshte te tregosh qe simpatizon Leonoren,eshte e drejte e jotja dhe nuk ke nevoje ta fshehesh.Vetem kolli dhe dashnia nuk mund te fshihen :)


-----Nėse spekulojmė qė ka qenė ide e Adelinės, atėherė mund tė
spekulojmė edhe kėtė; (Genta ka menduar) "Kur mundet kėtė
me prepozue njė katundare e Sazlisė, si mund tė refuzoj unė,
qė jam lindur e rritur nė USA?!"----


Hahahahahaha... Sa mund te kete logjike kjo qe shkrove?Nese amerikanja eshte aq me lart se Adelina me origjine,pse pranoi pra me e "ul" veten? Sa per informate,edhe Genten e kemi katundare te lindur ne nje fshat afer Kamenices (tash Dardane).Ja qe Adelina nuk fsheh origjinen e gjyshit te vet,Genta pse fsheh vendlindjen? :) Mire e the,pse te spekulojme?:)

------Nėpėr cilat kafiteri? Stop, Palace, Park, Onufri, Hani... ku bre se
"plasa" t'i shoh edhe unė!? Apo ndoshta nė Bresalc?---------

Qudi pas qudie!!! I njeh dhe nuk i ka pare ne Han,Villa Lira,restaurant Symphony,etj. :)Pėr ty s'e di, por pėr mua e dinė.

Nuk e dyshoj qe e dijne :) Sa mire qe jemi ne internet dhe mund te genjejme sa te dojme.
Me ke mbetur borxh shume pergjigje tjera ;)

Reana
16-05-06, 00:49
Gjeje njė mėnyrė mė origjinale t'ia rrisėsh vlerėn postimeve tua.
Jo duke i sharė postimet e tė tjerėve. Ja pėrgjigja ime...

Gjatė njė darke, Diogjenit ia caktuan njė vend sidokudo. Kur dolėn jashtė njė mik i tha;
-Duket qė jeni fyer nga ajo qė ju ndodhi?
-Jo, aspak, u pėrgjigj Diogjeni. Sepse duke vepruar kėshtu i zoti
i shtėpisė deshi t'ia rriste vlerėn vendit ku u ula.

Edhe Ti, gati sikur ai snobi. Duke dashur t'i fyesh, ua rritė vlerat
tė tjerėve.


aiiiii bre...ke filluar te behesh i merzitshem....e ke shendrruar kete teme ne gje-e-gjeza, kashe-e-lsha...etj,etj...nejse...e ke veshtire te heqesh dore nga profesioni, edhe ne momente te relaksimit...

pokeri
16-05-06, 00:57
-----

Kush tha qe une besoj ne shkrimin tend? :) E dijme qe jane rrahur.Cila je ti?Sepse ne gjyq jane paraqitur dy kengetare (njera kusherire e Leonores e cila ka qene deshmitare e rastit dhe i ka pare te gjitha me syte e saj,ashtu siq po thua edhe vet.Kete e kam lexuar)Hmm...Pse e fillove shkrimin me "ithtarizma",gjegjesisht duke me etiketuar si ithtar te Adelines dhe veten te "Barcelones"? Leonora paska nderruar emrin ne "Barcelona"? Shume me e lehte eshte te tregosh qe simpatizon Leonoren,eshte e drejte e jotja dhe nuk ke nevoje ta fshehesh.Vetem kolli dhe dashnia nuk mund te fshihen :)

Ēka po don me zbulue Ti? Kush ia preu kėrthizėn Adamit, apo ēfarė? Ti vazhdo t'i lexosh gazetat, edhe krijo tabllo imagjinare pėr idhujt e tu. Pasi nuk e kam mendjen me vazhdue me polemizue me ty (niveli katastrofė), po tė them qė edhe unė e pėlqej Adelinėn (veē si femėr) e jo Leonorėn. Por e pėlqej derisa nuk e hapė gojėn (tė kėndoj). Kaq. Veē mė shumė mė pėlqen loja e Barcelonės!!!
S'tė kam borxh kurgjė. Mė sė paku pėrgjigje.
"Pėr ate qė mė njohin, jam mahitur." Mos u bėn merak.
Kėtu bie perdja. (Me ty).

jadore
16-05-06, 08:31
hahhahhahhahhah......
tani po e di pse je frikesuar nga "epidemite".....
te paska shkruar mendja edhe ty te puthesh ndonje femer a???
eu, eu.....doli me ne fund arsyeja per paranojen nga "epidemite"...
Jo besa...une nuk jam e interesuar per me te puth ty, as mos u ben gati bile....hahhahhahha....

por nese je e interesuar mund te nxjerrim nje konkurs per ty, dhe ta gjejme dike qe don te puthet me ty(femer, paske kerkuar, nese nuk gabova)...

Ah (bre ) Reana !

beso, qe po me pengon ky kend veshtrimi jote i ceket ,(e dinja qe shume here bie ti ne kontradite me veteveten ti ......ncuk ,ncuk ncuk )

ishe ti ajo .qe me "quajte " moraliste ,njeri paragjykimesh , se per fraza dhe epitete te stilit ,etiketime alla" Kominternoja" te denoncon (si ti parapelqen ) nuk po i permendi ,..... si do te dilte tash ,qe une te jem kaq avangard ndryshimesh shoqerore, si do te pranoja "anomalit e drejtimeve emocionale tek individi dhe parapelqimin e nje gjinije te njejte !!!!,,tash nuk e kuptoj une ,del qe jam shume kontservative apo shume proggresive ...????
....une kisha dertin tend se ,ti mbrojte me fanatizem nje dukuri te tille ne shoqerine tane ,(edhe pse imituese )dhe duke u nisur nga origjinaliteti mendova, qe dhe ti dine vleren origjinale (!!!!!) te kesh, dhe vertet mendoj qe Reanes nje akt i tille (puthje mes gjinis te njejte ,ne kete raast)nuk i sjell problem , pse jo Reana !!!!,, gjenerate e re (si duket je )botekuptime te reja , kontinet i ri ,,,, e kontinenti i ri eshte i njohur per porgresivitet (shume here qmendurues )

---Reana pershentesh ti mes shoqesh atje me nje puthje ne buze (trip modern por mendoj nganjeher jo shume higjenik >>>)me intereson nje pergjigje e jotja e sinqert )te pakten kete here )??????????

p.s ,,------- kerkon mashkull ti, neForum Reana....!!!!!
( eshte pergjigjee e pytjes tende ,se a kerkoj femer une !!!!)

,,,...tregoje hallin (derte bisede shoqesh de ,hahahaha) se te kuptoj , nuk e diskutoj me gjate me postimet e tuaja ,( po mire qe tregove mori qike , e une mendoja qe te interesonte debati dhe diskutimi per nje shtellim teme , )
asgje negative Reana , eshte element pozitiv ky , kur dija sherben ne funksion te qellimit eshte nivel i larte i artit femror , edhe je per respekt Reana , te rralla jane femrat qe kane nje afinitet ne kete drejtim ....)


p.s kerkoj ndjes per lexuesin me nje postim te nivelit te tille ,ishte nje shembull per Reanen , qka do te thote te kesh shikushmeri te ceket ndaj koncepteve dhe botekuptimeve ,dhe qka kupton ndryshim faktesh , metode dhe propagande qe perdor ne cdo postim te saj ,,,,,)
..

Reana
16-05-06, 13:54
Ah (bre ) Reana !

beso, qe po me pengon ky kend veshtrimi jote i ceket ,(e dinja qe shume here bie ti ne kontradite me veteveten ti ......ncuk ,ncuk ncuk )

ishe ti ajo .qe me "quajte " moraliste ,njeri paragjykimesh , se per fraza dhe epitete te stilit ,etiketime alla" Kominternoja" te denoncon (si ti parapelqen ) nuk po i permendi ,..... si do te dilte tash ,qe une te jem kaq avangard ndryshimesh shoqerore, si do te pranoja "anomalit e drejtimeve emocionale tek individi dhe parapelqimin e nje gjinije te njejte !!!!,,tash nuk e kuptoj une ,del qe jam shume kontservative apo shume proggresive ...????
....une kisha dertin tend se ,ti mbrojte me fanatizem nje dukuri te tille ne shoqerine tane ,(edhe pse imituese )dhe duke u nisur nga origjinaliteti mendova, qe dhe ti dine vleren origjinale (!!!!!) te kesh, dhe vertet mendoj qe Reanes nje akt i tille (puthje mes gjinis te njejte ,ne kete raast)nuk i sjell problem , pse jo Reana !!!!,, gjenerate e re (si duket je )botekuptime te reja , kontinet i ri ,,,, e kontinenti i ri eshte i njohur per porgresivitet (shume here qmendurues )

---Reana pershentesh ti mes shoqesh atje me nje puthje ne buze (trip modern por mendoj nganjeher jo shume higjenik >>>)me intereson nje pergjigje e jotja e sinqert )te pakten kete here )??????????

p.s ,,------- kerkon mashkull ti, neForum Reana....!!!!!
( eshte pergjigjee e pytjes tende ,se a kerkoj femer une !!!!)

,,,...tregoje hallin (derte bisede shoqesh de ,hahahaha) se te kuptoj , nuk e diskutoj me gjate me postimet e tuaja ,( po mire qe tregove mori qike , e une mendoja qe te interesonte debati dhe diskutimi per nje shtellim teme , )
asgje negative Reana , eshte element pozitiv ky , kur dija sherben ne funksion te qellimit eshte nivel i larte i artit femror , edhe je per respekt Reana , te rralla jane femrat qe kane nje afinitet ne kete drejtim ....)


p.s kerkoj ndjes per lexuesin me nje postim te nivelit te tille ,ishte nje shembull per Reanen , qka do te thote te kesh shikushmeri te ceket ndaj koncepteve dhe botekuptimeve ,dhe qka kupton ndryshim faktesh , metode dhe propagande qe perdor ne cdo postim te saj ,,,,,)
..Nese ti gjen piken e KONTRADIKTES, mes shkrimeve te mia:cool: , te lutem me njofto!!!Te qeras kafe (tek kafja e forumit...)
....Perndryshe, nje keshille te vockel, mos hargjo shume fjale, per gjera qe mund te thuhen me dy fjali:wink: !!!

Sa i perket ORIGJINALITETIT, do te ishte mire te lexosh pak me shume nga historia njerezore/kombtare...E di J'adore, historia e ASKUJT nuk ka filluar para dy-tre shekujsh...poqese shkohet ne ORIGJINE te "ORIGJINALITETIT", do te gjeje shumecka qe ndoshta do te thyente botekuptimet e tua....(te limituara)!

Vranina
16-05-06, 17:58
Eu Rean po si t'u paskan gjujt en shpind ma zi se me pa kon ti n'ven t'ktyre far lazdrejkave a lasbejkave a si po ju thon, po nejse se duhet me fol dicka, po krejt fajin po m'duket e ka njiku far nikociri i temes si jau paska gjujt i grusht miza e vet tek o dal kacak.
Thojshin ktyne here t'mocmit, ma zi asht e g'jamja se e bamja, edhe kto dya na paskan bo rezil e hajrli kjoft, po si me u puth gruja me grua e burri me burr, elhycmyryla.

Reana
16-05-06, 19:31
Eu Rean po si t'u paskan gjujt en shpind ma zi se me pa kon ti n'ven t'ktyre far lazdrejkave a lasbejkave a si po ju thon, po nejse se duhet me fol dicka, po krejt fajin po m'duket e ka njiku far nikociri i temes si jau paska gjujt i grusht miza e vet tek o dal kacak.
Thojshin ktyne here t'mocmit, ma zi asht e g'jamja se e bamja, edhe kto dya na paskan bo rezil e hajrli kjoft, po si me u puth gruja me grua e burri me burr, elhycmyryla.


hahhahhahhaha...
Mos u tut..."muhabet" po bejme!!!

Veq nje gje s'po e kuptoj, qysh qenke bere ti, apo te tjeret "rezil" permes nje akti qe e ka kryer dikush tjeter???
...ani cfare akti se....jane puthur...as nuk e kane vrare askend, as nuk e kane rrahur askend, as nuk e kane urrejtur askend...as nuk kane demtuar shtepine e askujt, as nuk ja kane vjedhur pulat askujt...hahhahhahha......ku po e gjen hapsiren ti personalisht, per t'u ndjere i "reziluar", nga puthja mes personave tjere???

e sa per autorin e temes???hmmmmm...s'di a po guxon ai te deklarohet ne lidhje me kete:cool: !!! e ne librin e dikujt, kjo, jo patjeter eshte trimeri kacakesh:wink:

pokeri
16-05-06, 20:57
aiiiii bre...ke filluar te behesh i merzitshem....e ke shendrruar kete teme ne gje-e-gjeza, kashe-e-lsha...etj,etj...nejse...e ke veshtire te heqesh dore nga profesioni, edhe ne momente te relaksimit...


Nc,nc,nc,nc... Ēfarė logjike e mbrapshtė??? Ti prap po ma rritė vlerėn. Gjėgjėzat, kashelashet, enigmat e mia, i rangon nė nivel tė margaritarve tė Rusosė, Diogjenit apo Shaw-ut!?
Krejt, krejt unė jam mė modest. Nuk e meritoj kėtė nder!

Tash, mos u mėrzit shumė. Unė, nuk zbres nė nivel tė tillė, tė tė shaj.
Po nuk tė pėlqeu stili im, shpėrfille (e ke lehtė). Mos vrapo nėpėr Forum duke kėrkuar tė "kacafytesh" me kė tė rastisėsh.
I ke tė humbura betejat Don Kishoteske,

E nėse pret qė gjithmonė njerėzit tė ta lėshojnė rrugėn, e ke gabim. Shumė gabim.
Edhe ata qė e bėjnė kėtė, e bėjnė sepse Ti arrin ta ulėsh "debatin" nė nivel tė fyerjeve banale. E ka njerėz (shyqyr), qė nuk e pranojnė kėtė nivel komunikimi.

Reana
16-05-06, 21:56
Une po ta rris vleren ty???:rolleyes:
GABIM LOGJIK bukurosh!!!
Askush nuk mundet t'ia rrise vleren reale apo t'ia humb vleren reale ASKUJT, perpos mendja e tyre:wink: !!!

E dyta: Po ti renditesh GJITHE anekdotat e GJITHE Botes, jo vetem te ketyre dy -tre autoreve qe ke permendur ESHTE e kote!!! Anekdotat shkojne ne llogari te vleres se AUTOREVE, jo te atyre qe i perdorin VEND e PAVEND:wink: ( e qarte???)
Duhet njekohesisht te mirresh me premisat e situates, te cilat ne shembujt e tu, zakonisht jane shkel e shko, te nxjerrura sipas pikepamjeve subjektive dhe paragjykimeve personale, aspak sipas realitetit objektiv-prandaj mos prit respekt per kete, perkundrazi me dukesh shume KOMIK!!!

E treta: Se a je ti modest apo jo-krejtesisht irrelative ne kete teme, dhe e pavlefshme.
Njekohesisht niveli ne te cilin zbret, apo ngritesh ti, (se a shan apo jo, apo cfare ben) poashtu IRRELATIVE..per temen dhe debatin ne kuader te kesaj teme!!!

E katerta: ja edhe nje PARAGJYKIM KOMIK...."njerezit ta leshojne rrugen apo jo"....kjo eshte ajo qe definon nen-vetedijen tende "leshimi i rruges" dhe ne secilin debat, ti kujton se ka te beje me "leshim rruge" dhe e perserit kete rregullisht...akoma nuk e kuptuar se ka te beje me FAKTET e nje situate, me RELEVANCEN percjellese te temes per te cilen diskutohet, aspak per "leshime rruge"....

Nese ke dicka me rendesi te shtosh per temen, fol....kurkush NUK po ta NXEN rrugen ty....por nese pikempamja yte eshte paragjykuese, e dobet logjikisht, do te duhej te jesh i gezuar qe dikush tjeter ne debat me ty, mundet te te ofroje nje kend tjeter veshtrimi, e jo te fshihesh pas Cinikeve si rasti i Diogjenit:wink: ....Ketu qendron URTESIA e thenjes se SOKRATIT te cilen e perserit shpesh, por si duket nuk e kupton ASPAK !!! Te dish, eshte te PRANOSH se ka te tjere qe dine me shume...prandaj ia len vetes rrugen e hapur per te mesuar me shume!!!

Legend
16-05-06, 23:23
Ēka po don me zbulue Ti? Kush ia preu kėrthizėn Adamit, apo ēfarė? Ti vazhdo t'i lexosh gazetat, edhe krijo tabllo imagjinare pėr idhujt e tu. Pasi nuk e kam mendjen me vazhdue me polemizue me ty (niveli katastrofė), po tė them qė edhe unė e pėlqej Adelinėn (veē si femėr) e jo Leonorėn. Por e pėlqej derisa nuk e hapė gojėn (tė kėndoj). Kaq. Veē mė shumė mė pėlqen loja e Barcelonės!!!
S'tė kam borxh kurgjė. Mė sė paku pėrgjigje.
"Pėr ate qė mė njohin, jam mahitur." Mos u bėn merak.
Kėtu bie perdja. (Me ty).


:)))))))))) Une nuk po zbuloja asgje te re qe nuk e kam pare me syte e mi (tani tingelloj si ti :)))) ) Hmm... Me qudit niveli i larte i polemizimit tend (Diogjeni Adami etj.,) ne anen tjeter,po i njejti njeri ka gabime drejtshkrimore (Vazhdue,polemizue!!!) Kaq per nivelin.Sa mirreeeee qe po e pelqejshme Adelineeeen.Me ke gezuar hahahhaha.Sa lumturi qe Barcelonen me shume se Leonoren.(zot i madh cfar krahasime alogjike).E di qe nuk me ke borxh asgje,por mos ia fut sikur fqinjet tone qe disfatat i shendrronin ne fitore.Terhekja jote me ben te mendoj keshtu:rolleyes:
"Le te bie perdja"

REANA,TE ADHUROJ...
Nuk dua te njoh,por dua te adhuroj trurin tend briliant.Nje femer qe me krenari mer ben te mendoj "Proud to be albanian".
Kaq. :smile:

pokeri
17-05-06, 00:29
Une po ta rris vleren ty???:rolleyes:
GABIM LOGJIK bukurosh!!!
Askush nuk mundet t'ia rrise vleren reale apo t'ia humb vleren reale ASKUJT, perpos mendja e tyre:wink: !!!

!!

Ti dhe faktet nuk jeni takuar kaherė. Nė postimet e tua akoma nuk rastisa tė lexoj diēka me vlerė. Fatkeqėsisht! Gjithė ato postime tė ngjeshura, e pa pėrmbajtje. Dhe thirrja jote nė "fakte" ėshtė klithmė, ofshamė, grishje e ngjirur. Asgjė mė shumė. Nėse je e preokupuar me 'bindjen qė je shumė e menēur, ke mundėsi
tė shumta ta testosh vetvetėn. Mė mirė mos e bėj kėtė, se rezultatet do tė dėshprojnė nė atė masė, saqė mund tė traumatizohesh keq.
Sa pėr origjinalitetin, invencionin, figurat stilistike, rrjedhshmėrinė narrative, tė mos flasim fare, sepse nuk "banojnė" nė kokėn tėnde. Me njė fjalė, ėshtė keqpėrdorim i kohės tė "debatosh-shahesh" me Ty.
Njė ndėr filozofėt mė tė shquar antik, e quan cinik! Tė kuptoj, nuk
e din hiē, qė fjala ėshtė pėr Diogjen Kinikun.
Shembulli i mėhershėm i pėrket njė Filozofi tjetėr, i quajtur Diogjeni
nga Sinopa.

Arb
17-05-06, 00:37
Lomsh e paskeni ba... Zoti ju ndihmofte!

Reana
17-05-06, 01:14
Ti dhe faktet nuk jeni takuar kaherė. Nė postimet e tua akoma nuk rastisa tė lexoj diēka me vlerė. Fatkeqėsisht! Gjithė ato postime tė ngjeshura, e pa pėrmbajtje. Dhe thirrja jote nė "fakte" ėshtė klithmė, ofshamė, grishje e ngjirur. Asgjė mė shumė. Nėse je e preokupuar me 'bindjen qė je shumė e menēur, ke mundėsi
tė shumta ta testosh vetvetėn. Mė mirė mos e bėj kėtė, se rezultatet do tė dėshprojnė nė atė masė, saqė mund tė traumatizohesh keq.
Sa pėr origjinalitetin, invencionin, figurat stilistike, rrjedhshmėrinė narrative, tė mos flasim fare, sepse nuk "banojnė" nė kokėn tėnde. Me njė fjalė, ėshtė keqpėrdorim i kohės tė "debatosh-shahesh" me Ty.
Njė ndėr filozofėt mė tė shquar antik, e quan cinik! Tė kuptoj, nuk
e din hiē, qė fjala ėshtė pėr Diogjen Kinikun.
Shembulli i mėhershėm i pėrket njė Filozofi tjetėr, i quajtur Diogjeni
nga Sinopa.

Te them te drejten deri me tani, me ke defryer me shkrimet tua se ka te tilla qe me jane dukur komike....por tani e tutje do me vie keq per ty!!!

Si mund te citosh nje autor, nje filozof, nje personalitet, pa qene i njohur se paku pikepamjet esenciale te individit ne fjale???
Ithari kryesor i Filozofise Cinike ne Greqine Antike, ka qene Diogjeni (Diogenes).
Ai ka qene i njohur poashtu per pikepamjet e tija kanibaliste, dhe njekohesisht ka qene perkrahes i incestit!!!

Me vjen keq per ty, qe futesh neper pjatat ku nuk merr ere, posaqerisht per gjera aq te thjeshta qe ne cilindo sistem arsimor pritet ti njohin edhe nxnenesit e shkollave te mesme; materialet per drejtimet Filozofike klasike i ke ne cilindo tekst shkollor te nivelit te mesem ne Kosove.
Si shqiptar, me dhimbesehs qe humb kohen kot, kur mundesh te shkosh dhe te lexosh gjerat te cilat te kane shpetuar, apo si ke bere fare ne shkolle te mesme!!!

Filozofi ANTIK GREK, Diogjeni (DIOGENES), jo se ka qene ithtar i Cinizmit, por Ciniku me i njohur i ketij drejtimi filozofik.

Ndersa ato pshtjellimet e tua gjuhesore marramendese "Diogjen Kiniku, Filozof antik grek":confused: ...hmmmmm...s'di cfare te shtoj tjeter....pos te te them LEXO pak me shume, e ndoshta ndonje dite kupton me mire...Ndersa se nga ka dale ai fare i ashtuquajturi "Diogjen Kiniku" i yt...mundem vetem te supozoj...me siguri ndonje gjysem-analfabet qe ka perkthyer nga ndonje gjuhe e huaj, e ka shendrruar emrin e pergjithshem CINIK, ne emer te pervecem "KINIK"...tjeter sqarim nuk mund te egzistoj kur kihet parasysh poashtu se ne Greqine e vjeter (antike) nuk ka emer te njohur "KINIK" te asnje personaliteti publik!!!

Reana
17-05-06, 01:31
Ja cfare thone burimet ne gjuhen Agleze:
Jane dy persona te njohur me ermin Diogjen ne Greqine Antike.
Me i njohuri eshte DIOGJENI(Diogenes), Filozofi i drejtimit CINIK (jo KINIKU),
dhe tjeteri individ quhet DIOGENES LAERTIUS, historian grek dhe mesues i filozofise, autor i vepres "Jeta(biografite) e filozofeve"!!!

ASKUND nuk ka referenca per "DIOGJEN KINIKUN"!!!

Reana
17-05-06, 03:40
REANA,TE ADHUROJ...
Nuk dua te njoh,por dua te adhuroj trurin tend briliant.Nje femer qe me krenari mer ben te mendoj "Proud to be albanian".
Kaq. :smile:
OOOOOPS....:tongue:

Qofsh "proud" gjithmone...

pokeri
17-05-06, 14:31
Ja cfare thone burimet ne gjuhen Agleze:
Jane dy persona te njohur me ermin Diogjen ne Greqine Antike.
Me i njohuri eshte DIOGJENI(Diogenes), Filozofi i drejtimit CINIK (jo KINIKU),
dhe tjeteri individ quhet DIOGENES LAERTIUS, historian grek dhe mesues i filozofise, autor i vepres "Jeta(biografite) e filozofeve"!!!

ASKUND nuk ka referenca per "DIOGJEN KINIKUN"!!!

Hahahahahahaha.... si duket e ke ngatėrruar me oksigjenin. Hahahahaha!!! Burimet angleze?! Sa tė varfėra po na i paraqet! Eh po, kėshtu ėshtė kur "erudicionin" tėnd e mbėshtet nė Gooooogle.

Ja njė listė personalitetesh me kėtė emėr.

Diogjeni i quajtur Oinomaos (V-IV p.e.r). Sipas Leksikonit Suda, ishte bashkėkohės i Sokratit. Shkroi tragjedi, prej tė cilave kanė mbetur vetėm titujt : Elena,Tiesti, Heraklliti, Akili, Medea, Krisipi, Edipi, Semela. Diiogjen Laerti (VI 80) e kishte ngatėrruar me Diogjenin nga Sinopa, ndėrsa shkrimtarėt e sotėm (dhe jo vetėm ata) e ngatėrrojnė me Diogjenin nga Tarsa.

Diogjeni nga Apollonia (shek V p.e.r.) bashkėkohės i Perikleut, i pėrkiste brezit tė fundit tė "fizicientėve" apo "fiziologėve" parasokratian, (atyre qė studionin Natyrėn). Jetoi nė Athinė, ku pėr shkak tė urrejtjes sė madhe, pėrpak nuk e kishin vrarė.
Mėsimet e tij i kishte pėrqeshur Aristofani nė komedinė e vet "Retė". Nga vepra e tij "Pėr Natyrėn"' janė ruajtur vetėm dhjetra fragmente.

Diogjeni nga Seleukea i quajtur Babilonasi (III-II p.e.r.) filozof stoicist. nxėnės i Krisipit. Nė vitet 156/55 ishte nė Delegacionin e famshėm tė filozofėve, nė Romė. Nga veprat e tij kanė mbetur vetėm titujt dhe disa fragmente, nga tė cilat mund tė konstatohet se ėshtė marrė me teorinė stoiciste tė gjuhės, teorinė e shtetit, retorikėn etj.

Diogjeni nga Sinopa (404-323 p.e.r.) ishte bashkėkohės i Platonit, me origjinė nga njė vendbanim miletas nė Detin e zi. U bė i njohur nė Athinė, pėr mėnyrėn e ēuditshme tė jetės dhe me gjuhėn e mprehtė. Vdiq nė Korint. Filozofinė e mėsoi nga Antisteni dhe kėsisoj konsiderohet pjestar i sė ashtuquajturės, "sektės Kinike". Janė ruajtur shumė thėnie dhe anekdota pėr kėtė filozof, i cili jetonte nė njė vozgė tė madhe (kacė-qyp). Njėra nga to thotė se, kishte dalur rrugėve tė Athinės me fanar nė dorė, njė ditė me diell, duke thėnė se po e "kėrkonte Njeriun".

Diogjeni nga Tarsa, filozof epikurian. Koha kur jetoi dhe veprat e tij kanė mbetur tė panjohura. Ishte nxėnės i Epikurit i cili e pėrmend nė veprat e veta ; Epilektoi scholai dhe Politika Zetemata.

Diogjen Laerti (shekulli i III) i njohur shumė deri nė mesin e shekullit XIX, si autor i vetėm i; "Historia e Filozofisė" qė ėshtė ruajtur tėrėsisht.


P.S. Mos u mėrzit shumė pėr mua. Mėrzitu pėr vete. Lexo ēerekun e librave qė kam lexuar unė, dhe do tė ndjehesh mė mirė. Nuk mjafton vetėm Google.
Mos thuaj qė edhe librat, edhe sistemin shkollor e kemi fallco.
Edhe mos i pėrēmo burimet angleze. Nėse nuk i gjenė nė Google, kėrko nė biblioteka, e ke mė sigurtė.

prishtinasi
17-05-06, 17:44
Nuk qenka French kiss, sipas fotos...hahhaha....se njenes po i vjen era gojes:):):)...s'di ciles...

Reana
17-05-06, 20:18
Diogjeni nga Sinopa (404-323 p.e.r.) ishte bashkėkohės i Platonit, me origjinė nga njė vendbanim miletas nė Detin e zi. U bė i njohur nė Athinė, pėr mėnyrėn e ēuditshme tė jetės dhe me gjuhėn e mprehtė. Vdiq nė Korint. Filozofinė e mėsoi nga Antisteni dhe kėsisoj konsiderohet pjestar i sė ashtuquajturės, "sektės Kinike". Janė ruajtur shumė thėnie dhe anekdota pėr kėtė filozof, i cili jetonte nė njė vozgė tė madhe (kacė-qyp). Njėra nga to thotė se, kishte dalur rrugėve tė Athinės me fanar nė dorė, njė ditė me diell, duke thėnė se po e "kėrkonte Njeriun".


Mos thuaj qė edhe librat, edhe sistemin shkollor e kemi fallco.
Edhe mos i pėrēmo burimet angleze. Nėse nuk i gjenė nė Google, kėrko nė biblioteka, e ke mė sigurtė.

hmmmmmm....te gjej ndonje LIBER AMZE, regjister ditelindjesh nga Greqia antike ketu nga Muzete e New York-ut, dhe mund te renditesh GJITHE personat me emrin DIOGJEN....

Filozofi me i njohur i Greqise antike, me emrin DIOGJEN, eshte filozfi i drejtimit filozofik CINIK (fute ne koken e 'bukur' te cilen e shfrytezon si dekorim si duket)...Ndersa ne Gjuhen Shqipe, thuhet CINIZEM dhe nenkuptohet si cinizem!!!

Nga Fjalori i Gjuhes Angleze: (qe gjindet ne internet poashtu:cool: )

Cynicism -NOUN:

1.An attitude of scornful or jaded negativity, especially a general distrust of the integrity or professed motives of others: the public cynicism aroused by governmental scandals.
2. A scornfully or jadedly negative comment or act: "She arrived at a philosophy of her own, all made up of her private notations and cynicisms" (Henry James).
3. Cynicism The beliefs of the ancient Cynics. (Cinizmi-bindjet e Cinikeve antike)


Perndryshe ajo qe thua ti "SEKTA KINIKE", eshte PJELLE e mendjes sate, perderisa Cinizmi ka qene drejtim Filozofik, ne Greqine antike.

Sa i perket Google, dhe faqeve tjera te internetit, ku gjinden me milione informacione shkencore, e arsimore, ato i ka ne disponim secili. Personalisht me shume se gjysmen e materialeve akademike, dhe gjithe librarine disa kateshe te Universitetit, e kam ne internet:cool: .

Do te ishte mire qe secili/la te kete qasje ne te dhena te sakta dhe shkencore, dhe kur diskutohet, te diskutohet me KOMPETENCE, te behet pak studim i lendes, sikur qe do te bente secili student i vyeshem, jo sikur ti qe flet sikur ne kafe-cajtoren e "mahalles" per thasheethenat e dites!!!

E sa per fund, MOS indetifiko veten me gjithe SISTEMIN arsimor ne Kosove. Deshtimet e tua, mungesat, mosnjohurite personale, i mos ia mvesh Arsimit te Kosoves, ato jane tuat, personale, dhe i bartsh me shendet!!!


Besoj Legjenda te kete pasur te drejte: BIE PERDJA per ty!!!

Per lexuesit e FD-se qe kane me teper interesim per Drejtimin Filozofik te Cinizmit, kresisht bazuar ne shkrimet e Historianit Diogjen Laertius-it, mbi bindjet filozofike te Diogjenit ithtar-it te Cinizmit dhe Cinikeve te tjere, ne vazhdim linkun nga studimet shkencore, publikuar nga Universiteti i Tennessee-se, SHBA

( si qe do te shihni nga referencat shkencore ne fund te studimit te publikuar, disa referenca jane ne Gjuhen Gjermane, dhe do te vereni se ne Gjermanishte Cinik, shkruhet "Die Kyniker":cool: ...cka do te sqaronte konfuzionin e Pokerit te gjore, qe citon gjysem-analfabetce, dike, flet per dike, por nuk e din as vet se per ke po flet, apo cka po flet..KYNIKER gjermanisht me siguri ne shqipe ka kujtuar KINIK-mire qe nuk ka kujtuar KIMIK-E...se..do te dilte fare bombe KIMIKE, apo dic tjeter).


I kthehemi temes......

pokeri
17-05-06, 20:54
hmmmmmm....te gjej ndonje LIBER AMZE, regjister ditelindjesh nga Greqia antike ketu nga Muzete e New York-ut, dhe mund te renditesh GJITHE personat me emrin DIOGJEN....

......

Me ty, vėrtetė se vlenė tė diskutosh. Ti je "sipėr" libarsh. Edhe kur ngulfatesh nga faktet mė kthehesh Mua (dhe kokės sė bukur). Kjo flet shumė pėr "njohuritė" e tua. Tė pakta, sigurisht.
Shih kontraditėn (njė nga tė shumtat), derisa fillimisht akuzon ndonjė pėrkthyes "gjysėmanalfabet", pastaj thua jo; " Ti i ke fajet", e jo sistemi shkollor etj. Hahahahahaha...
Ti mund t'i keshė tė gjitha bibliotekat e botės, por kjo s'do tė thotė asgjė. Ato resurse duhet lexuar.
Ti s'mund ta lėshosh perden, Unė e lėshoj. (Mos kopjo).
Pėr Ty, fiken dritat.

Reana
17-05-06, 22:57
Po tybe....:cool: provo edhe nja dy-tre ....mijera here, NDOSHTA ia qellon!!!:wink:

Mund ta kuptoj dike, qe per reference merr shkrimet/postimet/botimet e dikujt qe ka bere GABIM-po ASESI nuk mund te kuptoj dike, qe insiston qe GABIMIT, ti thote KORREKTESI/SAKTESI/FAKT, etj etj....( une te krijova hapsiren qe ti te "nxjerresh" se autori te cilit iu ke referuar ka qene GABIM...por nejse, mund i kote ka qene....)

Po pseudo-intelektualqe, e gjysem-analfabetce, me menjdemadhesi, duke marrur per reference, VETEM nje burim materialesh, pa u konsultuar me burime tjera, pa metoda studioze/akademike te nxjerrjes se konkludimeve, nxjerr ne pah nivelin tend te debatit pastaj, per njefar DIOGJEN "KINIKUN" :rolleyes: ....

Shpresoj te bindesh me ne fund, se KUJT i takojne ZEROT, e anekdotave tua....

Gentiani
17-05-06, 23:03
Pokeri i paska fikur dritat! :tongue:

Prit deri nesėr se ēka ndodhė mes Gentės e Adelinės ?! Territ nuk i dihet, gjithēka ndodhė e mundet tė ndodhė :tongue:

Vazhdimi mu sikur tek ajo kėnga: u ndanė nė errėsirė atė kur s`kishte dritė u puthėn njėherė dhe shkuan pa lamtumirė :wink:
Hallall kemi me ua bėrė puthjen tė dyjave :tongue:

A mos ishit duke diskutuar rastėsisht pėr kėshtu diēka ?

http://www.phillex.de/zyniker.htm (http://www.phillex.de/zyniker.htm)

pokeri
17-05-06, 23:22
Po tybe....:cool: provo edhe nja dy-tre ....mijera here, NDOSHTA ia qellon!!!:wink:

Mund ta kuptoj dike, qe per reference merr shkrimet/postimet/botimet e dikujt qe ka bere GABIM-po ASESI nuk mund te kuptoj dike, qe insiston qe GABIMIT, ti thote KORREKTESI/SAKTESI/FAKT, etj etj....( une te krijova hapsiren qe ti te "nxjerresh" se autori te cilit iu ke referuar ka qene GABIM...por nejse, mund i kote ka qene....)

Po pseudo-intelektualqe, e gjysem-analfabetce, me menjdemadhesi, duke marrur per reference, VETEM nje burim materialesh, pa u konsultuar me burime tjera, pa metoda studioze/akademike te nxjerrjes se konkludimeve, nxjerr ne pah nivelin tend te debatit pastaj, per njefar DIOGJEN "KINIKUN" :rolleyes: ....

Shpresoj te bindesh me ne fund, se KUJT i takojne ZEROT, e anekdotave tua....


Errėsirė. S'ka drita.

Reana
18-05-06, 00:40
Per lexuesit e FD-se qe kane me teper interesim per Drejtimin Filozofik te Cinizmit, kresisht bazuar ne shkrimet e Historianit Diogjen Laertius-it, mbi bindjet filozofike te Diogjenit ithtar-it te Cinizmit dhe Cinikeve te tjere, ne vazhdim linkun nga studimet shkencore, publikuar nga Universiteti i Tennessee-se, SHBA

( si qe do te shihni nga referencat shkencore ne fund te studimit te publikuar, disa referenca jane ne Gjuhen Gjermane, dhe do te vereni se ne Gjermanishte Cinik, shkruhet "Die Kyniker":cool: ...cka do te sqaronte konfuzionin e Pokerit te gjore....


I kthehemi temes......


http://www.utm.edu/research/iep/d/diogsino.htm

Reana
18-05-06, 00:49
A mos ishit duke diskutuar rastėsisht pėr kėshtu diēka ?

http://www.phillex.de/zyniker.htm (http://www.phillex.de/zyniker.htm)


A edhe ti erdhe, a??? Po ku ishe me heret ore trim dai???hahhahhahahahhahhahhahha....
euuuuu.....nje proverb i urte thote "Pas luftes, dalin shume GJENERALE"....hhahhhahhahahhahhahhahhahha:wink:

Gentiani
18-05-06, 17:51
A edhe ti erdhe, a??? Po ku ishe me heret ore trim dai???hahhahhahahahhahhahhahha....
euuuuu.....nje proverb i urte thote "Pas luftes, dalin shume GJENERALE"....hhahhhahhahahhahhahhahhahha:wink:

po edhe unė erdha, sepse mė herėt isha duke i pėrcjellė luftimet dhe u pregaditur pėr gradėn e gjeneralit tė pasluftės :tongue:

Nuk ėshtė asnjėherė vonė me e inicuar edhe njė luftė tė re :tongue:

I thosha Pokerit, mėso gjuhėt e huaja se nuk i dihet Reanės, ajo ti kombinon nocionet e tė lenė nė errėsirė - pa drita mu sikur KEK-u ha,hahaaaa

http://www.phillex.de/zyniker.htm

Zyniker

Als Zyniker bezeichnet man einen zynischen (http://www.phillex.de/zynism.htm) Menschen, einen bissigen Spötter. Er ist vom Kyniker (http://www.phillex.de/kyniker.htm) zu unterscheiden.

Ciniku

Si cinik pėrshkruajmė njė njeri cinik, njė shpotitės thumbues. Ai duhet dalluar nga Kyniku.

Kynische Schule

Kyniker sind die Mitglieder einer griechischen Philosophen (http://www.phillex.de/philos.htm)schule, die an Sokrates (http://www.philosophenlexikon.de/sokrates.htm) anknüpfte. Der Name leitet sich sowohl vom Gymnasium Kynosarges her, in dem ihr Begründer Antisthenes (http://www.philosophenlexikon.de/antisth.htm) lehrte, als auch von ihrer Lebensweise "wie die Hunde" (griech. kyon "Hund").

Shkolla e kynikut

Kynikėt janė anėtarė tė njė shkolle filozofėsh grekė, e cila ndėrlidhet me Sokratin. Emri rrjedh nga gjimnazi i Kynosargut, nė tė cilin ligjėronte themeluesi Antisthenes, si dhe pėr nga mėnyra e jetesės "sikur qen" (greqisht kyon "qen").

Oh, hahahaaaa o ē`paska me ja filluar njė betejė tjetėr, sapo ta kuptoj Pokeri. Jo betejė, po luftė qė edhe nė Olimp ka pėr tė buēitur :tongue:

gati harrova ta cekė hitin e kėngės sė Gilit "le tė puthen" ha,hahaaaaaaaa

pokeri
18-05-06, 19:14
po edhe unė erdha, sepse mė herėt isha duke i pėrcjellė luftimet dhe u pregaditur pėr gradėn e gjeneralit tė pasluftės :tongue:

Nuk ėshtė asnjėherė vonė me e inicuar edhe njė luftė tė re :tongue:

I thosha Pokerit, mėso gjuhėt e huaja se nuk i dihet Reanės, ajo ti kombinon nocionet e tė lenė nė errėsirė - pa drita mu sikur KEK-u ha,hahaaaa


Shkolla e kynikut

Kynikėt janė anėtarė tė njė shkolle filozofėsh grekė, e cila ndėrlidhet me Sokratin. Emri rrjedh nga gjimnazi i Kynosargut, nė tė cilin ligjėronte themeluesi Antisthenes, si dhe pėr nga mėnyra e jetesės "sikur qen" (greqisht kyon "qen").

Oh, hahahaaaa o ē`paska me ja filluar njė betejė tjetėr, sapo ta kuptoj Pokeri. Jo betejė, po luftė qė edhe nė Olimp ka pėr tė buēitur :tongue:

gati harrova ta cekė hitin e kėngės sė Gilit "le tė puthen" ha,hahaaaaaaaa


Hahahahahaha... Jo, jo s'ka lufta tė reja. Ato kanė pėrfunduar. Njė gjė e di. Kur i referohem ndonjė autori, kam shumė kujdes qė
ta citoj sa mė me besnikėri. Edhe punėn e Diogjenit gjithashtu. Edhepse e kisha mėsuar nė shkollė kaherė, e kisha mbajtur mend profesorin (ishte i kthjellėt) qė e ka ditur dallimin mes Cinikut dhe Kinikut. Ē'e do, nuk e di greqishten (paskėsh qenė lehtė). Por e dija
se kisha tė drejtė.
Megjithatė ėshtė errėsirė.
Shpresoj qė kjo e "vėrtetė" tė tė mos sjell telashe.

halla e madhe
18-05-06, 20:49
Ku e lame e ku na mbeti........

Reana
18-05-06, 21:27
cyn·i·cism n.
1. An attitude of scornful or jaded negativity, especially a general distrust of the integrity or professed motives of others: the public cynicism aroused by governmental scandals.
2. A scornfully or jadedly negative comment or act: "She arrived at a philosophy of her own, all made up of her private notations and cynicisms" Henry James.
3. Cynicism The beliefs of the ancient Cynics.(CINIZMI-Bindjet e Cinikeve antike)

Noun1.cynicism - a cynical feeling of distrust pessimism (http://www.thefreedictionary.com/pessimism) - the feeling that things will turn out badly
(Emer-cinizem-ndjenje cinike mosbesimi) sinonim-pesimizem-ndjenja se gjerat do te kene perfundim negativ)

http://www.thefreedictionary.com/cynicismNe greqishte apo ne cilendo gjuhe tjeter mund te thuhet "kynik", "kinik", etj (sepse ashtu SHQIPTOHET fjala ne ato gjuhe), dhe etimologjia e fjales cinik, rrjedh nga emri "qeni" (sepse Diogjeni jetonte ne vaferi te plote dhe ne rruge-prej nga te tjetert e thirren "qen") POR, ne shqipe i thuhet CINIK,
dhe te gjitha gjuhet bashkohore, kur i referohen dikujt si CINIK, ASESI nuk behet fjale per QEN, po per domethenjen te cilen e ka kjo fjale sot, dhe si reference mirren Ciniket antike(e Drejtimit Filozofik Cinik te Digjenit)...


Synonyms for cynicism

Noun

1. cynicism, pessimism usage: a cynical feeling of distrust http://www.infoplease.com/thesaurus/cynicism

cyn•i•cism


—n.
1. cynical disposition, character, or belief.
2. a cynical remark.
3. (cap.) any of the doctrines or practices of the Cynics.

http://www.infoplease.com/dictionary/cynicism

Reana
18-05-06, 21:38
[quote=Gentiani]
I thosha Pokerit, mėso gjuhėt e huaja se nuk i dihet Reanės, ajo ti kombinon nocionet e tė lenė nė errėsirė - pa drita mu sikur KEK-u ha,hahaaaa


hmmmmmm...lumja une per ty:cool:

Nuk ka ngaterrim NOCIONESH, beje dallimin mes CINIK emer i pervecem i shkolles Cinike, dhe cinizmit si emer i pergjithshem...:cool:

Kuptimi i sotem fjales CINIZEM, ka origjinen ne cinizmin e Drejtimit Filozofik Cinik te Diogjenit!!!

Reana
18-05-06, 23:12
http://www.utm.edu/research/iep/d/diogsino.htm


Cynicism originates in the philosophical schools of ancient Greece that claim a Socratic lineage. To call the Cynics a “school” though, immediately raises a difficulty for so unconventional and anti-theoretical a group. Their primary interests are ethical, but they conceive of ethics more as a way of living than as a doctrine in need of explication. As such askēsis—a Greek word meaning a kind of training of the self or practice—is fundamental. The Cynics, as well as the Stoics (http://www.iep.utm.edu/s/stoicism.htm) who followed them, characterize the Cynic way of life as a “shortcut to virtue” (see Diogenes Laertius, Lives of Eminent Philosophers, Book 6, Chapter 104 and Book 7, Chapter 122). Though they often suggest that they have discovered the quickest, and perhaps surest, path to the virtuous life, they recognize the difficulty of this route.


The colorfulness of the Cynic way of life presents certain problems. The triumph of the Cynic as a philosophical and literary character complicates discussions of the historical individuals, a complication further troubled by a lack of sources. The evidence regarding the Cynics is limited to apothegms, aphorisms, and ancient hearsay; none of the many Cynic texts have survived. The tradition records the tenets of Cynicism via their lives. It is through their practices, the selves and lives that they cultivated, that we come to know the particular Cynic ēthos. (http://www.iep.utm.edu/c/cynics.htm#H6)
1. History of the Name

The origin of the Cynic name kunikos, a Greek word meaning “dog-like”, is a point of contention. Two competing stories explain the source of the name using the figure of Antisthenes (http://www.iep.utm.edu/a/antisthe.htm) (who Diogenes Laertius (http://www.iep.utm.edu/d/dioglaer.htm) identifies controversially as the original Cynic), and yet a third explanation uses the figure of Diogenes of Sinope (http://www.iep.utm.edu/d/diogsino.htm). First, Antisthenes is said to have taught in the Cynosarges (http://www.iep.utm.edu/c/cynosarg.htm), which is a Greek word that might mean “White Dog,” “Quick Dog,” or even “Dog’s Meat”. The Cynosarges is a gymnasium and temple for Athenian nothoi. "Nothoi" is a term that designates one who is without Athenian citizenship because of being born to a slave, foreigner, or prostitute; one can also be nothoi if one’s parents were citizens but not legally married. According to the first explanation, the term Cynic would, then, derive from the place in which the movement’s founder worshipped, exercised, and, most importantly, lectured. Such a derivation is suspect insofar as later writers could have created the story through an analogy to the way in which the term “Stoic” came from the Stoa Poikilē (http://www.iep.utm.edu/s/stoa.htm) in which Zeno of Citium taught. Though nothing unquestionably links Antisthenes or any other Cynic to the Cynosarges, Antisthenes was a nothos and the temple was used for worshipping Hercules, the ultimate Cynic hero.
A second possible derivation comes from Antisthenes’ alleged nickname Haplokuōn, a word that probably means a dog “pure and simple”, and is presumably referring to his way of living. Though Antisthenes was known for a certain rudeness and crudeness that could have led to such a name, and later authors, including Aelian, Epictetus, and Stobaeus, identify him as a kuōn, or dog, his contemporaries, such as Plato and Xenophon, do not label him as such. This lack lends some credence to the notion that the term kunikos was applied to Antisthenes posthumously, and only after Diogenes of Sinope, a more illustrious philosopher-dog, had arrived on the scene.
If Antisthenes was not the first Cynic by name, then the origin of the appellation falls to Diogenes of Sinope, an individual well known for dog-like behavior. As such, the term may have begun as an insult referring to Diogenes’ style of life, especially his proclivity to perform all of his activities in public. Shamelessness, which allowed Diogenes to use any space for any purpose, was primary in the invention of “Diogenes the Dog.”
The precise source of the term “Cynic” is, however, less important than the wholehearted appropriation of it. The first Cynics, beginning most clearly with Diogenes of Sinope, embraced their title: they barked at those who displeased them, spurned Athenian etiquette, and lived from nature. In other words, what may have originated as a disparaging label became the designation of a philosophical vocation.
Finally, because Cynicism denotes a way of living, it is inaccurate to equate Cynicism with the other schools of its day. The Cynics had no set space where they met and discoursed, such as the Garden (http://www.iep.utm.edu/g/garden.htm), the Lyceum (http://www.iep.utm.edu/l/lyceum.htm), or the Academy (http://www.iep.utm.edu/a/academy.htm); for Diogenes and Crates, the streets of Athens provide the setting for both their teaching and their training. Moreover, the Cynics neglect, and very often ridicule, speculative philosophy. They are especially harsh critics of dogmatic thought, theories they consider useless, and metaphysical essences.

Gentiani
20-05-06, 17:25
Reana, edhe unė lum bėfsha pėr ty ! Ha,hahaaaaaaa

Ka dy herė qė e shkruaj tekstin, por pėr shkaqe teknike nuk munda ta postoj.

Kuptimi i sotem fjales CINIZEM, ka origjinen ne cinizmin e Drejtimit Filozofik Cinik te Diogjenit!!

Po ėshtė e vėrtetė qė e ka origjinėn nga atje, por edhe se kemi filluar ta zbatojmė edhe tek kjo temė. Ne shkruaj pėr Diogjenin dhe Co e tij, ndėrkohė qė diskutuesit vijnė me shpresė tė lexojnė pėr Gentėn dhe Adelinė e ēfarė tė shikojnė Diogjen antikėn e hamamit :tongue: :tongue: :tongue: :wink:

Reana
20-05-06, 20:02
.

Kuptimi i sotem fjales CINIZEM, ka origjinen ne cinizmin e Drejtimit Filozofik Cinik te Diogjenit!!

Po ėshtė e vėrtetė qė e ka origjinėn nga atje

NATYRISHT se eshte e vertete!!!:cool:

Virti
20-05-06, 23:27
Adelina ndoshta i ka te mbjellura buzet e ndonje mashkulli :biggrin: :biggrin:

Aga Syl
21-05-06, 15:17
Oho! shekuli XXI drejt Evropes e kane provu te shkretat a eshte mire!!

Gentiani
22-05-06, 18:18
NATYRISHT se eshte e vertete!!!:cool:

qė e ka origjinėn nga atje, por jo edhe ajo qė e pohoje se janė tė njėjta! :cool: :wink: :biggrin:

vjeshta
22-05-06, 21:42
Ato dyja jane puthe ,e ju u mbyt duke u kafshu :tongue: :tongue:

Reana
22-05-06, 22:08
qė e ka origjinėn nga atje, por jo edhe ajo qė e pohoje se janė tė njėjta!

Drejtimi filozofik quhet CINIK (shqip)
Diogjeni konsiderohet te kete qene ithari me i shquar i ketij Drejtimi,
Ndersa nocioni "cinizem" rrjedh nga mesimet filozofike/bindjet/pikepamjet e filozofeve te ketij Drejtimi...(cilen pjese nuk e ke te qarte????)
ne Gjuhen Shqipe nuk thuhet Shkolla Kinike, por Cinike....ne Gjuhen Gjermane mund te kete dallime emertimesh, sa per dallim mes emrit te Drejtimit Filozofik dhe cinizmit si nocion, por jo ne shqipe, as ne anglishte:

Cynical School-Drejtimi Cinik
cynicism-cinizmi
jane shprehje me te njeten rrenje, me te njejten etimologji!!!:cool: :wink: :biggrin:
dhe ktheju temes se nuk debatoj me me ty per kete...

Vjeshta mire qe eshte nje Oqean ne mes, se nuk e di cka kishte ndodhur....dikujt veshi (se paku) i kishte shkuar me siguri...(u bera promovuese e dhunes per zgjidhjen e problemeve ...phaaaaaa.....:confused: )

Paradox_13
22-05-06, 22:41
Adelina deklarohet publikisht se kjo qka flitet nuk eshte e verrtet,edhepse kjo flitet pes muaj me vone nga kure thuhet qe te ket ndodhe kjo puthje.Mes tjerash Adelina thot se as une as Genta nuk jemi nga Gjakova.....?

Reana
22-05-06, 23:24
Adelina deklarohet publikisht se kjo qka flitet nuk eshte e verrtet,edhepse kjo flitet pes muaj me vone nga kure thuhet qe te ket ndodhe kjo puthje.Mes tjerash Adelina thot se as une as Genta nuk jemi nga Gjakova.....?

Pha, pha, pha...po kush te ka thene ty qe jane prej Gjakove more...:tongue: hahhahhahha...
( A prej Gjakove qenkan a???:rolleyes: hahhahhhahhahahha)

Gentiani
24-05-06, 18:49
Ha,hahaaaaaaa Vjeshta,

Adelinėn po ja lė Reanes, le tė bėjė ēfarė tė dojė me te ::tongue: :

ndėrsa unė po vendosi, pėr atė kryepersonazhen tjetėr nga rrėfimi, sė paku nuk e ka puthjen cinike si Adelina :tongue: :biggrin: :wink:

jadore
24-05-06, 18:59
.....wow, po si shume e gjate doli kjo puthje "enigmatike" ........

.... u puthen apo jo vip-at tane ( gjinija femrore) !!!!!....

archule
30-05-06, 18:11
tungi hey po une nuk esho diqka tragjike ket pun nese puthen dy artiste te njohura te vendit ton ajo nuk osht kurgjo

ZeShKaNee
04-06-06, 13:13
nuk esht edhe aq interesante

Gentiani
12-06-06, 20:48
nuk esht edhe aq interesante

ēka nuk ėshtė aq interesante?

Po tė mos ishte aq interesante, nuk i kishim mbushur plot 7 faqe :tongue:

Vitin e ardhshėm pason dueti Ismajli nė Eurovision... :tongue: :tongue:

LOJETARI
12-06-06, 20:51
ēka nuk ėshtė aq interesante?

Po tė mos ishte aq interesante, nuk i kishim mbushur plot 7 faqe :tongue:

Vitin e ardhshėm pason dueti Ismajli nė Eurovision... :tongue: :tongue:


HAHAHAHAH shpejt po te terrohen syte nga zeshkanet hahahahahaha

jadore
12-06-06, 21:02
ēka nuk ėshtė aq interesante?

Po tė mos ishte aq interesante, nuk i kishim mbushur plot 7 faqe :tongue:

Vitin e ardhshėm pason dueti Ismajli nė Eurovision... :tongue: :tongue:

Aha tash kuptova !- keshtu kishin fillimin ,edhe ai grupi qe perfaqesoj Rusine ne Evrovizionin e kaluar apo ...? nejse ato erdhen dhe shkuan ,sa e sa pas tyre, kete rruge kane ...............

Gentiani
12-06-06, 21:08
HAHAHAHAH shpejt po te terrohen syte nga zeshkanet hahahahahaha

unė i favorizoj produktet vendore plus ruaj trashėgiminė kulturoro-muzikore! :tongue: :tongue: :wink:

Reana
12-06-06, 21:13
OOOOOOOOOOPPPPSS:cool: ,


'Lumit na" qe jemi shqiptare,
kultura medioker ne skene!!!!
Phaaaaaaa.....cfare do te benim pa "MESATAREN"...athua do te ishim ndryshe???:rolleyes:
psh...Punet tona i kemi rregulluar TE GJITHA, duke filluar nga ato personale deri tek ato strategjike KOLEKTIVE-madje na ka mbetur kohe te mirremi me "gajlet" e tjereve: kush cka din, kush cfare mban mbi supe, kush me kend puthet, kush cfare thote, etj, etj...pune njerzish te 'MEDHENJE" tybe....

Hajt shkoni puthnu njehere, se po me duket s'iu ka puthur kush qe moooooooooti...:cool:
(postimi nuk vlen per J'adore-in).

Le te puthen Adelina dhe Genta-e kane bere per ju; "keni kerkuar-shikoni"-djelmosha me ambicie te "gaforreve".

LOJETARI
12-06-06, 21:14
unė i favorizoj produktet vendore plus ruaj trashėgiminė kulturoro-muzikore! :tongue: :tongue: :wink:

Te lumte je shembull ,veq kujdes se disa produkte vendore kam ndegjuar se ju skadon afati shume shpejte se moti nuk kam qene atje ,dhe ruaju ambalazheve hahhahaha te mashtrojne hahahaha

Dilaver
12-06-06, 21:21
http://img63.imageshack.us/img63/9923/adelina5fm.jpg

Eu, unė krejt kohėn tuj mendu se thashetheme e kjo nuk qenka pun thashave.

Gentiani
12-06-06, 21:23
Ha,hahaa Reana,

po tė isha nė vendin tėnd nuk do tė tentoja tė ja hudhja "djelmoshave me ambicie tė gaforrės", sepse je sjellur vehtė bukur si shumė nė ujėrat e kėsaj teme :tongue: :tongue: :wink:

Eh tė lumėt ne pra, qė jemi shqiptarė !

Lojėtari, lėre se i humbi shija! Erdhi Reana dhe ja futi mėlmesa gaforreve sipėr!!! :tongue: [/SIZE][/FONT]

LOJETARI
12-06-06, 21:25
OOOOOOOOOOPPPPSS:cool: ,


'Lumit na" qe jemi shqiptare,
kultura medioker ne skene!!!!
Phaaaaaaa.....cfare do te benim pa "MESATAREN"...athua do te ishim ndryshe???:rolleyes:
psh...Punet tona i kemi rregulluar TE GJITHA, duke filluar nga ato personale deri tek ato strategjike KOLEKTIVE-madje na ka mbetur kohe te mirremi me "gajlet" e tjereve: kush cka din, kush cfare mban mbi supe, kush me kend puthet, kush cfare thote, etj, etj...pune njerzish te 'MEDHENJE" tybe....

Hajt shkoni puthnu njehere, se po me duket s'iu ka puthur kush qe moooooooooti...:cool:
(postimi nuk vlen per J'adore-in).

Le te puthen Adelina dhe Genta-e kane bere per ju; "keni kerkuar-shikoni"-djelmosha me ambicie te "gaforreve".

Game is ower lady in black:mad:

Reana
12-06-06, 21:57
Je i PADUKSHEM:cool:

Legend
13-06-06, 08:43
Po...Kjo teme eshte bere bajate.Videoklipi i ri i Adelines me ka fascinuar dhe si gjithmone :"Adelina me pafund skandale e pafund suksese".Tash shohim nje Adeline me imazh te ri,shumeeee e bukur,por e cila rrah dy meshkuj!!! Ama jo rrahje qesharake,po tamam alla Lara Croft.Ihaaaaaa hahahahahhahaha.E forte eshe dreqka.:smile:

Reana
13-06-06, 15:24
Ehhh, de.

Por nuk eshte per tu hamendur se deri ne vitin 2026 keta "gaforregjinjte" do te paragjykojne se Adelina qenka puthur me Genten...hahhahhahha...:smile: :smile: :wink:

Gentiani
13-06-06, 18:30
Jo more jo, nuk ishin puthur, por i kishin ndėrruar "ekmekat" para se t`ia fillojnė kėngės! :wink:

Reana
13-06-06, 19:00
Jo more jo, nuk ishin puthur, por i kishin ndėrruar "ekmekat" para se t`ia fillojnė kėngės! :wink:

Problemi NUK eshte nese jane puthur, probelmi eshte kultura jone e pergjitheshme; ku po te del ty kohe personalisht me u marre me kete ceshtje-u puthen, s'u puthen-kjo ngel tema!!!

Arb
13-06-06, 23:10
Heu c'na e prishet mendjen bre...

Arb
13-06-06, 23:11
http://img63.imageshack.us/img63/9923/adelina5fm.jpg

Eu, unė krejt kohėn tuj mendu se thashetheme e kjo nuk qenka pun thashave.

hic mo.....?

Gentiani
14-06-06, 17:15
Problemi NUK eshte nese jane puthur, probelmi eshte kultura jone e pergjitheshme; ku po te del ty kohe personalisht me u marre me kete ceshtje-u puthen, s'u puthen-kjo ngel tema!!!

Po si, edhe atė problem shumė i madh dhe enigmė pa zgjidhje! po, po edhe kultura jonė e pėrgjithshme ėshtė problem, gjithēka ėshtė problem, sidomos puthja e kėtyre dyjave, problem shumė serioz! :wink:

Falemnderit Reana pėr sygjerimin lidhur me kohėn, shiko sa interesant, ndėrsa unė duke u brengosur pėr kohėn tėnde ku po tė del ty ajo, edhe pėr puthjet e Adelinės dhe Gentės plus edhe pėr Kinikėt e Sokratit dhe mahallėn e tij qė u patėn shėndėrruar nė objektiv teme ?:wink:

Reana
14-06-06, 17:54
Ndoshta jam gabim, me korigjo te lutem, por preferoj te flas qofte edhe per filozofi, sesa te mirrem me......:rolleyes: kush me kend puthet??? (perndryshe "KINIKET" e Sokratit:eek: ???:tongue: :biggrin:, cka na dolen tash keta se....)

Gentiani
14-06-06, 18:06
kurse, kurseje moj Reana kohėn! Ke pėr tu martuar e burri tė pyet ēfarė ke qėndisur ?! :tongue: :tongue: :tongue:

Guri i madh
19-07-06, 20:16
ADELINA EDHE GENTA zoti ju marroft anuk po keni me kan veq ne mes veti

Reana
24-11-06, 07:10
http://www.metacafe.com/watch/208186/like_a_virgin_hollywood/

Rammstein_1979
24-11-06, 15:40
Me gjithse nuk e pasna pa qet sken qysh te kukan puth k'to dyja ....nuk i pasna pa , thjesht nuk kshyri ksi N'dytesira .... mirpo edhe nese e paskan bo e kan bo qe kishe qe edhe na po bojm diqka ...qysh ka Bo ajo Pshurrajka Madonna me Ato pshurrajkat tjera kush jan kan ato ..ku ta di un ...e qe k'to te kukan que e paskan bo ...hahahaha...per te qeshur ....me kto N'dytesira...te dyjat jan >>>>> ma shum se Mut.

legenda
19-03-07, 03:26
RAM_MSTEIN,pak brutal,ama i paske ven kapak kesaj teme,
respekt.


as qe e ngarkoj trurin me puthjet e tyre per perfitimin e opinioneve...

Me gjithse nuk e pasna pa qet sken qysh te kukan puth k'to dyja ....nuk i pasna pa , thjesht nuk kshyri ksi N'dytesira .... mirpo edhe nese e paskan bo e kan bo qe kishe qe edhe na po bojm diqka ...qysh ka Bo ajo Pshurrajka Madonna me Ato pshurrajkat tjera kush jan kan ato ..ku ta di un ...e qe k'to te kukan que e paskan bo ...hahahaha...per te qeshur ....me kto N'dytesira...te dyjat jan >>>>> ma shum se Mut.