PDA

View Full Version : Xhaxhi "ne Nogdaun Politik "nipin"


Tomori
09-05-06, 12:50
XHAXHI" NE NOGDAUN POLITIK "NIPIN"

(Arber Xhaferi nga trojet tona shqiptare ne duel politik me Ali Ahmetin nga Maqedonia-ndeshje nderkombtare ne poloitiken Shqiptare)
-Jetojme ne nje periudh te turbullt politike ku partit politike kerkojne dhe te thellojne imazhin e vet.
-Ashtu si ne te gjitha fushat edhe politika sot eshte bere nje "malle" i cili shitet si u serviret "klientve" qe ne ket raste jan gjithe shtetasit ne keto troje.
- Gjithshka ashtu si dhe ne gjithe trojet shqiptare reklama e "mallit" politik behet simbas mesazhit qe krijohet mbi bazen e "imazhit" politik.
-Po per qudi disa lloj politikanesh si Hysni Shaqiri apo aq me teper Ali Ahmeti kerkojne te ndertojne gjoja nje "imazh" te ri ne popullin ku ata jetojne te politikes se tyre mbi bazen e metodavet te vjetra te
"Bratsvo-Bashkimit!."
-Ne retospektiven time, mbasi ndoqa me vemendje "duelin e famshem" te dy liderve kryesor te partive ne pozit dhe opozit ne keto troje duke qen nje ish-luftetar, drejtus, organizus dhe themelues i formacionevet luftarake te UCK-kes, kam te drejten time personale tu drejtohem te dy liderve te partive politike per duelin politik qe ata shfaqen para opinonit publik tifoz te njerit apo te tjetrit krah.
- Un si mik, si bashke-luftetar i Ali Ahmetit ne "mallin" politik qe po shet sot ne politiken ne trojet shqiptare te Ish-RJM, po i drejtohem sinqerisht me opsionet e mija per te kaluaren e luftes se UCK-es dhe te ardhmen e politikes qe ai po ndjek mbas luftes.
-Zoti komadant aq sa i madh me je dukur ne lufte per idet e tua aq i vogel dhe i dobet u tregove ne duelin politik me "xhaxhin" sic e quanit ju ne bashkebisedim...!

Tomori
09-05-06, 13:14
...vazhdim II
- Te me falish zoti "Abaz" por me ndjena te pastra si ish luftetar dhe aq me teper ushtarak i mirefillte ne UCK nuk kam ndermend dhe ta them qe ne fillim te blej si "klient" nga "malli" juaj politik sepse me keq ardhje po ta them u ngopa boll nga "malli" juaj luftarak, por do te drejtohem ne disa pika te dobta apo te shendosha si mundet ti quani te duelit tuaj me politikanin dhe filozofin e ditve tona, duam apo sduam ne, z.Arben Xhaferi.
- Qe ne fillim te provimit qe fillove te jepje perpara "profesorit" ngele ne klas para opinjonit te pergjithshem intelektual, qytetar dhe fshatar, zoti kryetar i BDI
- Une si udheheqes ne luften e UCK-es. pamvarsisht nga arsimimi qe zdua te reklamohem para opinjonit por si shtetas i ndershem i Shqiperise am si nje vullnetar me plot deshire ne luftrat clirimtare ne trojet shqiptare, ngela i turperuar kur komadanti im i pergjithshem i UCK-es sot kryetari i partis ne koalicion me kundeshtarin luftarak shfaqi mendime me idoll madheshtie per te "kaluaren e tije te lavdishme" por me mendime metafizike dhe naive per te ardhmen.
- Qe ne fillim te debatit, apo duelit sic e quajti gazetari, treguat paaftesi e pjekuri politike, si duket para pregatitja juaj ishe euforike, megallomane dhe me idilin e madheshtis, sepse ju hyt duel duke pasur nje arme gjoja tfuqishme dhe sulmuse qe do ta perdornit kunder kundeshtarit tuaj politik dhe kjo ishte per fatkeqsi arma e perheshme gjat ketyre viteve "sindroma UCK"
-Ushtaraket e mirefillt para se te filloj nje betej luftarake qe ne fillim stjudohet tereni, pergatitja morale e kundeshtarit, aftesit intelektuale e teknike te tij dhe mbasandaj marim vendim se si mundet ti kundervihen ati ne baze te aftesive qe ai ka. Por ju zotni komadant hyt ne betej komplet i pa pregatitur se i ashte quajturi "gjenerali" juaj nuk e kishte pregatitur mir plan iden se ka menduar me euferin e "luftes clirimtare' te cilat mundet te zbatohen edhe ne "luften e sotme politike".
-Me keq ardhje po ta them zotni komadant se tregove paaftesi intelektuale arsimore kur e dije fare mire se kishe te beje me nje njeri te pjekur intelektualisht me permasa polietrike nje filozof eurodit per fatkeqsin tuaj polkitike ka dite te perballoj sfidat te mbare politikes shqiptare dhe kure se ka menduar se mundet te perballet me nje nxenes minoren ne politik qe ne konkursin e par se arite te merje as minimumin e pikve ne duelin me "profesorin" e politikes shqiptare ne keto troje.
- Receptet politike te para pregatitura me dogma te vjetruara ju dolen bllof para mendimit filozofik te "xhaxhit" tuaj.
-Ne vazhdimsi te debatit ju mbureshit vetem me luften e kte e perdornit si arme te vetme per ta rezuar ne "nogdaun" kundeshtarin tuaj politik por fatkeqsisht kjo ste pati sukses sepse vetvetes ne udhezime politike dhe aq me teper luftarake nuk e meritor te vertet por "tregtar" te "mallravet" te vjetruara te politikes ish egzistence dhe manazherve qe sdin ku e kan koken por vetem mendojne qe te perfitojne nga tregtimi "banal" qe ju servirni si kryetar partije.
- Boll ma zoti komadant me mburjet dhe lavdin e luftes, se andej nga jugu i Shqiperis i themi nje shprehje: " Haro mushke Valaren se Ali Pashan e pren...!
-Po te drejtohem me konkretishte:
-U shprehe shum per idealet e UCK-kes
per "barazi" sociale ne "atdheun tend" sic e quani ju Maqedonin sepse gjoja te paskan lindur nena, baba, gjysherit dhe stergjyshrit dhe shkon me tej me lapsuse historike per ti argumentuar keti populli dhe per ta bindur ne menyr naive se Maqedonia ka egzistuar qe nga koha e Lekes se Madh.
-Te keshilloj zoti komadant referoi me mire historise dhe te rekomandoje te stjudojshe me vemendje studjusin dhe albanalogun francez Robert D.Angelu ku fare qarte me argumente historike spjegon se kujte i perkasin keto troje dhe prej ardhjen e emrit maqedoni dhe nga kan ardhe ne kto troje sllavet e sotem.
-Skam nderment ta citoj por argumenti i tij historik ka nje perfundim te qarte se e ashtuquajtura maqedoni e sotme jan troje Ilire autoktone dhe Shkupi i sotem (SKUPI) ka qen dhe do te ngelet kryeqendra e Dardanis se lashte Ilire.
-U lavdrove per vendimin komunal per vendosjen e Permendores se Skenderbeut ne Shkup, mesimin si duket e ke mare nga "DAJA" yt i cili dot na bjere edhe Adem Jasharin ktu, neser dikush tjeter ne vendin tuaj por ne politiken integruse ne shoqerin sllave mund tna sjell edhe Ali Pash Tepelenen apo Mic Sokolin etjer etj....herojne te ndryshme te Shqiperis.
- Te me falesh zoti komadant keto jan mburje te kota sepse keta respektohen ne trojet e tyre juve si "atdhetar" e "patriot" qe te dhimbsen heronjte dhe deshmoret e trojevet tjera te Shqiperis perse haroni herojte te famshem te keti trualli shqiptar ne maqedonin tende si: Mehmet Pash Deralla apo Tahir Sinanin me shoke...!
-Zoti Ali perse nuk mendon ti heqesh simbolet e pansllavizmit-komunist neper qendrat e qytetevet kryesore shqiptare si psh Cede Filipofski qe akoma qendron me kapel dhe yll ne ball dhe kryetari komunal Nevzat Bejta idhull dhe idoll i BDI-se e madheshton permendoren e keti partizani sllav me nje shesh te bukur te stilit evropjan, qe ne vend te tije te ishin pes deshmoret e Gostivarit ne luften e UCK-es apo mfal dikush tjeter si Xhem Gostivari, qe ka luftuar Cede Filipofskin!
-Por nejse nuk me qudit shum sepse ju ngatroni shtetsin me shiptarizmin,
ndoshta nuk e kuptoni se nuk i dalloni nocionet qe ka nje kombe, mbi te gjitha eshte gjuha, zakonet dhe traditat dhe teritori ketu ngele pa tekst para "profesorit" por une do te shpreh fjalet e nje dijetarit te malesis se Shqiperis i cili shprehet: "Shqip ku folet asht Shqipni" pra edhe Zajazi yt zoti komadant asht Shqypni dhe juve jeni me preardhje shqiptare pamvarsishte se sot pretendon se atdheu yt eshte maqedonia...!
...vazhdon

Tomori
09-05-06, 13:18
vazhdimi..III.
-Le ti rikthehemi fenomenit lufte te UCK-es.
-Misioni i UCK-es me te mirat dhe te metat e saje perfundojne ne Gushte te 2001. Ky mision perfundoj me nje marveshje qe per ne luftetaret e vertet ishte e turpshme por ajo u firmos edhe nga ju zotni komadant...!
- Po te pyes zoti Ali sepse ju e dini me mire por sju intereson tu jepni pergjigje njerzve te thjesht, se a ka luft me arme ne dore per kerkim te drejtash apo barazi sociale...? Sigurisht qe jo, dhuna luftarake dhe sidomos kunder nje etnie dominuse ne shekuj e cila ka perdorur te gjitha metodat e represijonit te asimilimit kombtar e kulturor dhe aq me teper gjuhesor, spo flasim per teritor nuk mundet te behet per barazi te plot sic pretendoni ju sot me "tregtimin" e "mallit " tuaj politik ne Integrimin e shoqeris sllave.
-Ju zgjodhet nje politik me nje "imazh" te vjetruar sllavo-komunist qe ju ne gjuhen e moderuar politike e quani Integrim. Ma hiqni dilemen zoti komadant dhe mu pergjigje nga tja mbajme nga shoqeria sllave apo shoqeria shqiptare se kur e nisem luftem muhabetet ishin ndryshe...!
-Do te ishte me e ndershme zoti Ali te mbaje pozicionin e komadantit te luftes se lider politik Integrus ne shoqrin sllave kishe qe nga koha e "mehrumit" Tito me teorin e famshme te tij"Vllaznim Bashkimit-Bratsvo Edinstvo"
-Pra zoti komadant tregohu i sinqerte se thirja e pare e juaj si elit udheheqese e UCK-es. ka qen per liri e pamvarsi ne ndarjen e teritorit dhe jo per barazi sociale te cilen ske per ta aritur kur se ti i njeh me mire "patriotet" e tu te ashtequajtur maqedon, pra defakto para argumentevet te "profesorit" ose xhaxhit siq e quajtet ju ngelet pa tekst dhe ne nje moment e humbet toruan.
-Kur mendoje qe Maqedonin "atdheun tende" ta beje nje Zvicer te dyte me imazhin tende politik Integrus perse na hodhe ne lufte, per te kryjuar nje parti Integruse dhe per te rezuar nje parti tjeter ketu me fal zoti komadant por dot vije koha qe te japish llogari per gjakun e derdhur per djemte e ketij populli shume te vuajtuar per liri e pamvarsi dhe identitetit kombetar..
-Perse pret te ta thot e ashtequjtura opozit shqiptare se sa luftetar do te vinin nga mbrapa per qellimet qe ju realizuat mbas lufte. Me plot bindje si ushtarak ta them se dot vinte nga mbrapa donje bande per interesa personale.
-Luftetaret e vertete qe ishin meritor te luftes qe edhe sot enden rrugve pa asnje barazi sociale dhe qe humben edhe ato qe kishin para lufte nuk rembyen armet per politiken Integruese tuajin te huazuara ne sallonet sllavo-komuniste, por ishin per ato ideale qe ju me te drejte ndoshta i keni pasur ne rinin tuaj por fatkeqsishte sot jan te devijuara.
- Si ish mik lufte me ju te keshilloj kthehu mrapa pak ne historin tuaj beni mire analizat e shkaqevet stjudoni pasojat qe sollet dhe mbas nje sinteze reale dilni para luftetarve ne vecanti dhe popullit ne tersi me nje auto kritik te ndershme dhe me fakte konkrete perse u deviju lufta.
- Mos lejo "taksidar" per kerkim paresh ne popull dhe diaspor per gjoja risocializimin e deshmerve, invalidve dhe luftetarve te liris por bej analiza ekonomike financiare dhe jepi spjegime te qarta popullit dhe diaspores se ku shkuan parat e luftes dhe mos u mbur se ke pas njezetmije luftetar kur ne fakte ne uniforme kan qen apo skan qene dy-tremije.
-Mos lejo "taksidar" te tipit "DAJA' qe me mashtrime gati pes-gjashte vjeqare ne shoqaten e vet shpallur apo vet zgjedhur SHVL kerkon gjoja te zbatoj ligjin e plurosur neper syrtaret e tavolinavet per luftetaret e UCK-es me qellimin perfundimtar te mbushin arkat e boshatisura te tregtarvet politik mos lejo zoti komadant qe luftetar te tipit Agron Buxhaku, Musa Xhaferi, Teuta Arifi apo Ermira Memeti te mburen akoma me gjakun e te renve:"STOP ME ME MANIPULIME ME GJAKUN E TE RENVE"
per kredo politike
-Po te kishe folur me gjuhen e analizes e jo te mburjevet apo te shprehjevet vuluntariste dhe te idilit tend personal para popullit me duelin me "xhaxhin" pa tjeter qe ndeshjen te pakten do ta kishe perfunduar ne barazim dhe dot kishit shpetuar nga Nogdauni i juaj politik
-Kafen pije prap me "xhaxhin" tend por te keshilloj me ato te mira qe ai ka blej nga arsenali i mendimit te tij filozofik e politik dhe perdori per qellimet e pasterta per ardhmerin tuaj plitike, konkuro me ndeshmeri ne politik dhe boll me mburje te kaluares per luften tone qe bem ne UCK.

-Ne funde po e mbylli mesazhin tim me disa vargje poetike:
Politikan mosni me kujna
Per hire te kombit kete her
Se ju kemi per pellumba
Nuk ju kemi per skifter

Mblidhuni bashke e behuni toke
Si mblidhet filli ne drug
Duam pune na dilni zot
Turpe te na koje bota me lug

Sjemi vende afrikane
Jemi ballkanas me renje
Ne mikut i themi hajde
Por zot ne shtepi se bejm

Me respekt:
" LABO VJOSA"

-Zv/Komadante i Zones Gostivar-Kercov dhe
Komadante i Artileris Brigades 116
"TAHIR SINANI"

Me respekt:
Shpetim Aliraj - VJOSA - VLORE
Afrim Mustafai - LEKA _ Gostivar

Reana
09-05-06, 15:29
I gjori Ali Ahmeti....
Po te studjonte edhe pese vitet e ardhshme, s'do te arrinte nivelin intelektual, te dale balle per balle me Arber Xhaferin!!!
Eshte mekat qe nje gjysem-analfabeti te llojit te Ahmetit i eshte dhene mundesia te jete zeri i shqiptareve ne Maqedoni!!!
Konsiderohet se pala maqedone ne Qeveri, qe bashke-qeverise me BDI-ne te kete theksuar se "kane pritur ujq, po kane gjetur dele" ne mesin e liderve te BDI-se pas fitimit te BDI-se ne zgjedhjet lokale ne Maqedoni...
Shpresoj se populli shqiptar ne Maqedoni te jete vetedijesuar ne keto 4 vitet e fundit, dhe te kuptoj se ne kohe paqeje udheheqin diplomatet e jo ushtaret...dhe se artikulimi i kerkesave politike behet permes njerezve te ditur dhe inteligjent e jo permes pseudo-intelektualeve te llojit te Ahmetit!!!

musl|m
11-05-06, 13:24
I gjori Ali Ahmeti....
Po te studjonte edhe pese vitet e ardhshme, s'do te arrinte nivelin intelektual, te dale balle per balle me Arber Xhaferin!!!
Eshte mekat qe nje gjysem-analfabeti te llojit te Ahmetit i eshte dhene mundesia te jete zeri i shqiptareve ne Maqedoni!!!
Konsiderohet se pala maqedone ne Qeveri, qe bashke-qeverise me BDI-ne te kete theksuar se "kane pritur ujq, po kane gjetur dele" ne mesin e liderve te BDI-se pas fitimit te BDI-se ne zgjedhjet lokale ne Maqedoni...
Shpresoj se populli shqiptar ne Maqedoni te jete vetedijesuar ne keto 4 vitet e fundit, dhe te kuptoj se ne kohe paqeje udheheqin diplomatet e jo ushtaret...dhe se artikulimi i kerkesave politike behet permes njerezve te ditur dhe inteligjent e jo permes pseudo-intelektualeve te llojit te Ahmetit!!!

Fjal shum me vend, mos u habit por kesaj here jam dakort me Ty!