PDA

View Full Version : Australia 200 milion dollar humbje pėr shkak tė futbollit


Dilaver
19-06-06, 11:11
Australia 200 milion dollar humbje pėr shkak tė futbollit

Sidnej – Ndeshja nė mes Australisė e Brazilit nė kampionatin boteror do t’i kushtoj Australisė 200 milion dollar, sipas llogaris sė ekonomistėve.
Ekonomistėt konsiderojnė se nė ditėn mė tė madhe nė historinė e futbollit Australian nga puna do tė mungojnė sė paku ¼ (ēereku - njė e katėrta) prej 10 milion tė punsuarve. Ndeshja sipas kohės australiane fillon nė orėn 2 tė mėngjesit, qė do tė thot tė gjithė ata qė do tė shikojnė ndeshjen ketė natė, nuk do tė kenė mundėsinė tė flejnė.
Shumė tė punėsuar kan marrė tė lirė ketė ditė, shum tė tjerė do tė lajmėrojnė me telefon tė henėn, e ata tė cilėt do tė vijnė nė punė, sigurisht se do tė vanohen.
Prijėsit e Partis Laburiste (opozitare) ftuan punėdhenėsit tė tregojnė patriotizėm, e mos ndeshkojnė punėtorėt. “Ndeshja me Brazilin ėshtė ngjarje qė nuk na ndodh pėr ditė. Pėrndryshe 32 vjet kemi pritur tė shkojmė nė kampionat boteror dhe askush nuk ka tė drejtė tė keqkuptoj ata tė cilėt do tė shikojnė ndeshjen”, thot prijėsi i laburistėve Kim Bizli. Pritet qė ndeshja me Brazilin do tė jetė ngjarja sportive mė e shikuara nė historinė e Australisė.

Krokodilli
19-06-06, 12:19
pershendetje

australia as 10% te popullates nuk e percjellin futbollin,,,,, Australia ka sportin e vet FOOTY qe eshte i ngjashem me futbollin,, 90% te popullates as qe i din rregullat e futbollit , keshtu qe keto te dhena jan te pa sakta,, dita e sodit e hene asnje person nuk ka mungu ne pun ne firmen IGA qe ka te punsuar 8000 punonjes, keshtu qe keto te dhena i hedhi posht,,,, edhe njehere them maximum 10% te popullates e percjellin futbollin FIFA qe luhet ne Germany