PDA

View Full Version : Pėrgatitet mbajtja e Seminarit Nderkombėtare tė Albanologjisė nė Prishtinė


Drinni
15-07-06, 17:44
Nė Fakultetin e Filologjisė nė Prishtinė, mė 14 gusht, do te fillojė Seminari Nderkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare qe ėshtė i 25-ti me radhė. Seminari do tė mbledh rreth 120 pjesmarrės nga e gjithė Evropa si dhe njė numer tė konsiderueshėm tė albanologeve tė huaj qė do tė referojnė gjatė tij, u tha sot nė njė konferencė pėr media.

Vlen tė theksohet se Seminari kėsaj radhe do tė zhvillohet ne sesionin shkencor dhe atė letrar, sesioni shkencor dy niveleve, ne atė tė letersisė, me temė "Miti nė letėrsinė Shqipe", si dhe ai shkencorė, nė temen "Problemet aktuale tė kulturės sė Shqipes"

Fadil Raka njoftoi per risit qe do tė ketė seminari i kėtij viti "Sivjet do tė kemi edhe tryezen e cila ka pė temė veprimtarinė e Ismail Kadaresė. Por do tė ketė edhe kumtes nga Regjep Qosja" , vazhdoi nder tė tjera drejtori i kėtij seminari, Sivjet pėr her tė parė marrin pjesė pėrfaqsues te Qendrės Albanologjike tė SANS-PETERBURGUT tė Rusis.

Seminaristet sivjet do tė kenė takime edhe me udhėheqėsit e Institucioneve kosovare.