PDA

View Full Version : .......Kravata.......


Prishtinasja_
24-07-06, 16:42
Gjashtė hapa pėr tė lidhur kravatėn tuaj

Hapi 1
Pėrthyeni kėmishėn tuaj deri nė fund tė jakės. Dhe vendosni kravatėn rreth qafės. Pjesa mė e
gjerė e kravatės duhet tė bjerė poshtė, duke u dominuar nga dora.

Hapi 2
Merreni fundin e pjesės se gjerė tė kravatės dhe mbėshtilleni rreth pjesės sė hollė, pak me
poshtė qafės. Pjesa e gjerė duhet tė jetė mė e gjatė, pjesa e ngushtė mė e shkurtėr.

Hapi 3
Pasi tė keni mbėshtjell? pjesėn e gjerė rreth pjesės sė hollė, rrėshqiteni fundin e gjerė nė pėr
fjongon qė ėshtė formuar.

Hapi 4
Futeni fundin e gjatė dhe tė gjerė tė kravatės nė fjongo.

Hapi 5
Ngrijeni fundin e pjesės sė hollė dhe tė gjerė nga poshtė, pėr tė forcuar fjongon.

Hapi 6
Mbajeni fundin e pjesės sė hollė me dorėn tuaj, duke e shtyrė fjongon deri nė qaf.


http://www.bibers.de/krawatte/img/christensen.gif

http://blog.busweb24.de/bilder/krawatte_binden_4inhand_mini.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:03
Kravata janė tė domosdoshme pėr kostume dhe pėr mendimin tim duken shumė bukur !!!

http://www.study-in-bochum.de/images/krawatte.jpg

http://www.confima.de/fileadmin/pix/krawatte.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:16
http://image01.otto.de/bonprixbilder/shopposiklein/7er/gross/var3/aaa163x07.jpg

http://image01.otto.de/bonprixbilder/shopposiklein/7er/gross/var1/wk126x01.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:43
Kravata nė ngjyra dhe mostra tė ndryshme !!!


http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSPLG_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSYFN_3.jpg

http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSFNS_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TFDGST_3.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:46
http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWTBWH_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWPSPK_3.jpg

http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSTPN_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSNTG_3.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:49
http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSRTX_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TWSSTW_3.jpg

http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TFDPNS_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/TFDSKY_3.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:52
http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/THSIDW_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/THSGDG_3.jpg

http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/THSBWW_3.jpg http://www.ctshirts.co.uk/ProImages/THSLDW_3.jpg

Prishtinasja_
24-07-06, 17:59
http://media7.big7.net/quandoo/upload/images/products/00593_0_s.jpg http://media7.big7.net/quandoo/upload/images/products/00597_0_s.jpghttp://media7.big7.net/quandoo/upload/images/products/00564_0_s.jpg http://media7.big7.net/quandoo/upload/images/products/00568_1_s.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:16
http://image01.otto.de/pool/baur_formatF/1286050.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:19
http://www.neckermann.de/bilder/480/4/42/420583_01_7189_tk53.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:19
http://www.neckermann.de/bilder/201x232/4/42/420670_87_7063_tk53.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:21
http://www.rooymansneckwear.de/images-jb-home/foto_home2_2.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:24
http://www.linefeed.de/images/ET3115.jpg http://www.linefeed.de/images/ET2036.jpg http://www.linefeed.de/images/ET3480.jpg

Prishtinasja_
09-01-07, 12:26
http://www.linefeed.de/images/ET3190.jpg http://www.linefeed.de/images/ET3275.jpg http://www.linefeed.de/images/ET3210.jpg

prishtinasi
09-01-07, 13:01
Nese p.sh e kam nje kemishe te kalterte te veshur, cfare ngjyre te kravates duhet ta kem?

Prishtinasja_
11-02-07, 21:02
Pershendetje Bashkvendas

tash lexova shkrimin tende !!!

Sa i perkete pytjes tende se cfar kravate duhesh te kesh nese ke kemishe te kalter veshur , ke keto mundesi :

http://www9.yatego.com/images/444f940886b009.2/SF1_CH010_sm.jpg http://www9.yatego.com/images/444f940886b009.2/SF1_CH017_sm.jpghttp://www.bader.de/product_images/soyuzimages/07FK/07FK00366010258715_b_hv.jpg http://www.bader.de/product_images/soyuzimages/07FK/07FK00364020258713_b_hv.jpg

Prishtinasja_
14-02-07, 18:14
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

http://images.fotosearch.com/bigcomps/FSP/FSP212/112023.jpg

legenda
18-02-07, 14:08
KRAVATA
------------------

Sot,vetem nje numer i vogel i mashkujve bartin kravaten,per kunder vullnetit te tyre,dhe ate ne restorane me yje,apo ne nivele te larta.
Sipas JASCUES LAURENT,nga kravata mund te heqin dore si Ministri,nenpunesi,shkrimtari apo edhe nje PLAY-BOY,pasi qe kravata nuk thekson me privilegj ne hierarkine sociale,por i perkete plotesimit te garderobes,ne nje rreth ku veshja SALOPE ( e shkujdesur )vlersohet per te mire ose per te keq.
Pra kravata nuk reflekton me ndonje NORME ne shoqeri,por perdorimi i saj eshte vullent i lire i mases,qe te zgjedh stilin perkates.
Mendohet,qe per here te pare ne Evrope kravaten e solllen ushtaret kroate ,gjate lufterave ne fillim te shekullit XVI,ku trupat ushtarake duke luftu ne klime te ftofte,filluan te perdorin nje cope pelhure te lidhur nyje ne fyt,ku te oficeret kjo pelhure ishte prej mendafshi.
Duke u nis nga kjo ,mendohet se edhe vete fjala KRAVAT rrjedh nga
emri KROAT.
Ne fillim te shekullit XIX ,kravata filloi te duket edhe ne veshjen e FEMINISTEVE te para,si kerkese per BARAZIM me mashkullin,dhe PAVARESI,me fjale te tjera si SIMBOL I EMANCIPIMIT.

Domira
18-02-07, 18:57
Kjo kravate me pelqen:biggrin:
http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/%400_mall/exas/cabinet/item_acce05/usa.jpg

legenda
18-02-07, 21:38
mmmmm....Kravate e bukur,
mendoj se do te rrinte bukur,nese do te kombinohej me kemishe te bardhe,ose edhe krem me mange te shkurtera apo te gjata,dhe me JEANS
LEVIS501 ose DIESEL,ngjyre te shperlare,dhe kmisha te mos perthekohet deri ne pullen e fundit por 3 pullat e fundit te mbesin te zberthyera,dhe kravata lirshem e lidhur ,jo deri ne fyt.
gjithashtu ,mund ta perdorin edhe FEMINISTET ne garderoben e tyre...ahaha


:wink: .:cool:

Kjo kravate me pelqen:biggrin:
http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/%400_mall/exas/cabinet/item_acce05/usa.jpg

Domira
18-02-07, 22:18
Me pelqeu ideja jote per kombinime legend, vec jo bre siss me krem me kombinu :s...se di hiq spo ma merr menja,,, e kto tjerat mir e ki ide te mira ishin pom pelqejn....vec joooo me kremmmm jo amon:biggrin:

legenda
18-02-07, 22:33
ahahaha,sis.mos e paramendo nje ngjyre krem te forte,nuk ban ,joooo,por krem e buuute


shume afer te bardhes,nuance e lehte,loqkooo,:wink:

dhe flm DOMIRA

Me pelqeu ideja jote per kombinime legend, vec jo bre siss me krem me kombinu :s...se di hiq spo ma merr menja,,, e kto tjerat mir e ki ide te mira ishin pom pelqejn....vec joooo me kremmmm jo amon:biggrin:

Domira
18-02-07, 22:42
ahahaha,sis.mos e paramendo nje ngjyre krem te forte,nuk ban ,joooo,por krem e buuute


shume afer te bardhes,nuance e lehte,loqkooo,:wink:


dhe flm DOMIRA
ska perse siss...vetem se sa per kompromis e parnoj vetem se niansen e kremit te lehte me nianse kah e perjimta shume leht...dmth, as perhimt e as krem:smile: ...hajt hajt a ban se mas mirti na bjen:biggrin: :biggrin:

legenda
19-02-07, 20:40
....ok,sis,pune e shijes
-ngjyra krem me nuance te bute qe tenton nga e bardha,perkete ne spektrin e ngjyrave te ngrohta,dhe reflekton ne fytyre butesi...
-kurse ngjyra hiri ka tendenca per spektrin e ngjyrave te ftohta.


:cool: ...

ska perse siss...vetem se sa per kompromis e parnoj vetem se niansen e kremit te lehte me nianse kah e perjimta shume leht...dmth, as perhimt e as krem:smile: ...hajt hajt a ban se mas mirti na bjen:biggrin: :biggrin:

Domira
20-02-07, 12:46
....ok,sis,pune e shijes
-ngjyra krem me nuance te bute qe tenton nga e bardha,perkete ne spektrin e ngjyrave te ngrohta,dhe reflekton ne fytyre butesi...
-kurse ngjyra hiri ka tendenca per spektrin e ngjyrave te ftohta.


:cool: ...
Legenda une lirshem bera nje komunikim me te relaksuar me ty per ngjyrat e kemishes qe do ti shkonin ngjyrave te kravates...patjeter se eshte pune e shijes...po sidoqofte une jam e mendimit se ngjyrat e kravates:kuq (qe eshte nuanse ka e ftofta, shkon kah bordo e jo kah e kuqja e zjarrit ose portokallit), e bardha dhe ajo blu, jane nuansa ka e ftohta. Prandaj nuk mund ta paramendoj nje nuanse te ngrohte te kemishes me keto nuansa te ftohta. Seshte edhe krejt e rastesishme qe Flamuri i USA ka nuansa te ftohta, qe shkojne kah e kalterta demek:wink: :cool:
Edhe ky dialog ne dukje shume i parendesishem, mua me duket nje lloj sprove per debat konstruktiv, gje qe ne te dyja po arrijme ta bejme, apo jo:biggrin:

Prishtinasja_
25-02-07, 00:09
Kravata per femra : :biggrin:

http://www.proidee.de/pimgs/546/c4/546_c485920t.jpg

Prishtinasja_
20-03-07, 22:52
"Tommy Hilfiger"

http://www.shoptommy.de/_Images/products/3/08C7121137-30.C.418x374.jpg

Prishtinasja_
20-03-07, 22:53
"Tommy Hilfiger"

http://www.shoptommy.de/_Images/products/03/08S6014000-33.E.418x374.jpg

Prishtinasja_
03-04-07, 12:22
http://image01.otto.de/pool/format_hv_ds_a/1399025.jpg

Prishtinasja_
03-04-07, 12:23
Kravata te kombinuara me kemish !! :smile:

http://image01.otto.de/pool/format_hv_ds_a/1400172.jpg

Prishtinasja_
04-04-07, 10:51
http://www.company-fashion.de/Bilder/galerie/suedhessische11.gif

Prishtinasja_
04-04-07, 10:54
http://www.selbst-und-staendig.de/50226711/images/33275799.jpg

Prishtinasja_
21-04-07, 10:14
http://www.planetxxl.com/out/oxbaseshop/html/0/dyn_images/0/cotton_island_tc.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:16
http://www.herrenausstatter.de/struktur/krawatten/armani/images/0706_dt.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:17
http://www.herrenausstatter.de/struktur/krawatten/bugatti/images/0407_dt.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:17
http://www.herrenausstatter.de/struktur/krawatten/hilfiger/images/0106_thilfiger_krawatten.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:17
http://www.herrenausstatter.de/struktur/krawatten/dolcegabbana/images/0806_dt.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:18
http://www.herrenausstatter.de/struktur/krawatten/jacquesbritt/images/1006_dt.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:19
http://www.herrenausstatter.de/struktur/kombis/images/0106_kombi_detail.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:22
http://image01.otto.de/pool/formata/1442782.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:23
http://image01.otto.de/pool/baur_formatF/1430097.jpg http://image01.otto.de/pool/baur_formatF/1352975.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:26
Kravata te kombinuara me kemishe!!!

http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/02/02.21/02.899.21.7390.0132_EA.jpg http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/02/02.21/02.899.21.7390.0451_EA.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:27
http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/02/02.54/02.899.54.0192.2189_EA.jpg http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/12/12.59/12.612.59.3514.0099_EA.jpg

Prishtinasja_
29-04-07, 15:28
http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/02/02.21/02.899.21.0198.0099_EA.jpg http://www.s.oliver-shop.de/wcsstore/FashionFlow/images/prod/02/02.21/02.899.21.0198.0451_EA.jpg

Prishtinasja_
02-07-07, 11:27
Shume kravata te bukura, nje nder me te bukurat qe kam pa deri me tash,

Ke shije shume te mire :)

Lancelot
02-07-07, 11:32
Shume kravata te bukura, nje nder me te bukurat qe kam pa deri me tash,

Ke shije shume te mire :)

Dilaver
13-10-07, 11:12
Lidhja e kravatės

http://www.tieknot.com/img/four-in-hand.gif


http://www.tieknot.com/img/double-simple.gif


http://www.tieknot.com/img/windsor-knot.gif


http://www.tieknot.com/img/half-windsor.gif

Dilaver
13-10-07, 11:21
http://www.tieknot.com/img/cross-knot.gif

http://www.tieknot.com/img/cross-knot.gif


http://www.illustrated-topics.com/img/bowtieknots/large_bow_tie_knot.gif

Dilaver
13-10-07, 11:25
http://www.madaboutjewellery.com/acatalog/diamante_tie_kid_creole.jpg

legenda
13-10-07, 11:52
.....mmmmm,,,kjo qenka per mua,a jane diamanta,,,apo jo,ahahaaaa.....
-------------------------------------------------------------------per nje kemishe me ngjyre te zeze
kravate e bardhe prej mendafshi:

http://www.roben-shop.de/images/seidenkrawatte_weisse.jpg

http://www.madaboutjewellery.com/acatalog/diamante_tie_kid_creole.jpg

Elina
19-10-07, 14:25
http://www.youtube.com/watch?v=MbXzI-IAdSc