PDA

View Full Version : 3 Pyetje 3 Pergjegjie


Drinni
05-08-06, 19:46
1. Dy gjigantet e letrave shqipe kanė nisur njė debat kohėt e fundit pas botimit"Identiteti evropian i shqiptarėve". Nė gazeten >ship< Rexhep Qosja ka kundėrshtuar Ismail Kadarenė, duke thėnė se s'ėshtė dakord me identifikimin e identitetit tė shqiptarėve nga Kadareja. Ēfar mendimi keni ju pėr kėtė polemikė?


2.Si e gjykoni ju pozicionimin e Kadaresė, se identiteti i Shqipėrisė ėshtė i lidhur me krishterimin, pra me Perėndimin dhe si e gjykoni ju qėndrimin e Qosjes, qė thotė se Shqipėria ėshtė udhėkryqi i dy kulturave, asaj tė krishtere dhe asaj islamike?

3. A mendoni se kjo polemikė e dėmton imazhin e shkrimtarit tonė tė madh Ismail Kadare?

Lexues tė nderuar! Ne kemi Tema tė hapura tė ngjashme nė kėtė forum dhe tė gjitha tė vėshtruara nga kėndet e ndryshme dhe jo aq profesionale, si dhe mė shumė emocione.Qe nuk i japin ndonjė fryt tė veqantė e sidomos kėsaj teme aq delikate ndėr shipėtare. Mirėpo edhepse kėshtu tema nė fjalė nuk i takon vetem ekspertėve tė mirėfillt apo edhe vetėm kėtyre dy postulatėve.

Mė duhet tė cekė se kjo Temė debatohet nė mėnyrė shumė konstruktive nė njė web faqe nė google
http://freeblognetwork.com/kadare/1743/
E hapur nga rektori i universitetit tė Tetovės z. Shezai Rrokaj.
Rrokaj ndėr tė tjerash nė komentet e tija thot:
Nė kėtė kontest mendoj se koncepti kulturė i njė populli shkon pėrtej konceptit tė kultures fetare, "Deus es natura" qė do tė thotė se zoti i shqiptarėve ėshtė shqiptaria.