PDA

View Full Version : Burimet tė reja rreth origjinės sė gjuhės shqipe


Drinni
25-08-06, 19:15
Tė nderuar vizitor. kėtyre ditėve nė Prishtinė po mbahet Seminari i 25-tė ndėrkombėtarė pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturen shqipėtare.
Akademik Regjep Ismajli ka ligjėruar me temėn "Burime tė reja rreth origjinės sė gjuhės shqipe", e cila ka zgjuar interesim tė madhė te Seminaristet pjesmarrės, si ata vendor si dhe ata ndėrkombėtar.
akdemik Ismajli tha se sipas autorit tė librit "Trakiskia ezik" tė Ivan Duridanovit, liber ky qe ėshtė perkthyer edhe nė gjuhet e huaja si dhe nė atė gjermane, trakishtja, gjuha e popullatave tė hapsirės sė sotme bullgare, nuk kishte shkrim tė vetin, por mbetjet e saj jan pjes e shkrimeve greke ose latine.
"Studimi i trakishtes mbėshtetet nė glosa tė shėnuar tek autoret antikė dhe njė mbishkrim, ku 25 mbishkrime prej tė cilave pėr shkenc kan njė rėndėsi tė madhe dhe tė shumfisht. dhe 28 tė tjerat jan shkruar njė numėr i caktuar emrash gjeografik si dhe njė numer i caktuar i emrave tė njerėzve tė fisėve dhe zotave" tha ndėr tė tjera akademik Ismajli.
Kėto ka shtuar ai, janė elementet kryesore tė Ilirėve qe nga koha e Agronit dhe Teutės sa i pėrket gjuhės qe janė gjetur nė bazė tė shqyrtimėve kritike.
Ai tha se studimet e mė vona gjatė shek. 20 kan shkuar nė njė drejtim ku sė pari me ilirishten shpjegohen dy emra tė lumenjėve"Hanks Graven, njė studius i madhė nė vitet '25-'50 kishte mendimin se ilirishtja ishte e shtrirė nėpėr evropė ashtu siq flitej pėr gegėrishten dikur.
Ndėrsa nė vitet '50-ta e kėtej i bėjnė njė frymė kritike pėr ilirishten dhe HANKS GRAVEN kėtė e reduktoi nė Ballkan pastaj e reduktuan edhe tė tjerėt" tha akademik Ismajli

Shkruan Sh. Pėrvetica

King_Gentius
26-08-06, 20:33
Vazhdo te postosh mbi zhvillimet e kesaj konference Drin :)