PDA

View Full Version : Atdhe aty ku e ke mirė.Migrim, Emigrim apo Gurbet ?


Drinni
29-08-06, 20:30
Tė nderuar bashkėdiskutues tė forumit dardania, shumica nga ne qe jetojm jashtė vendlindjes, kemi gjetur nė fillim strehim, e duke vazhduar me tej deri tė integrimi i plot nė shtetet ku jetojm.
Marrja e shtesive tė shtetėve ku jetojm.
Blerja e pasurive tė patundura.
Biznesset e ndryshme afariste.
Shkollimi i fėmijėve qė nga fillimi nė shtetet ku jetojm etj. etj. etj....!
Vlen kėtu thėnja, Atdhe e ke aty ku e ke mir, apo ēfar do tė ndodh.
Duhem tė jemi falėnderues, apo tė gjykojm vetvehten?
Kemi ne raste specifike pėr tu falenderuar vendeve ku tash jetojm, apo thjesht "kush veti e mbeti"?

Guri i madh
29-08-06, 22:30
vendlindjen nuk mundem me krahasue me as nji qytet ma te bukrin ne bot tani ku jetoj nuk me mungon asgje pos mallit per atdhe e per familje kurr nuk me hjeket malli per kosoven aty ku kam lind atje gjej qetsi shpirtrore atje i mbushi mushkrit me arom te luleve atje zogjet e malit kendojn shqip .

por kur dikun shkoj larg vend qendrimit ku tani jetoj pos vendlidjes me merr malli per koleget edhe per vqinjet se edhe ktu jetoj nji koh bukur te gjat

Drinni
30-08-06, 16:11
vendlindjen nuk mundem me krahasue me as nji qytet ma te bukrin ne bot tani ku jetoj nuk me mungon asgje pos mallit per atdhe e per familje kurr nuk me hjeket malli per kosoven aty ku kam lind atje gjej qetsi shpirtrore atje i mbushi mushkrit me arom te luleve atje zogjet e malit kendojn shqip .

por kur dikun shkoj larg vend qendrimit ku tani jetoj pos vendlidjes me merr malli per koleget edhe per vqinjet se edhe ktu jetoj nji koh bukur te gjat

Guri i madhė!
Si duket paske kaluar mirė gjatė pushimit, ani mė bėhet qejfi pėr atė.
Por si duket ti kėtu ke shkruar njė postim me Emocione, do tė thot fjalė qe dalin nga zemra!
Po i'a lė ndoshta edhe vetit pak fajin pėr qėllimin e Temes sė filluar.
Nga shumkushi ka qenė udhtimi jashtė vendlindjes njėri ndėr udhtimet mė tė mundimshme, pėr t'mos thėnė udhėtimi i jetės!
Si nga rrugtimi,
Nga malli dhe frika pėr ata qe ka lėn pas,
Apo dikush ka qenė shum i ri sa qe ndėrkohė ka krijuar njė rreth ku jeton.
Pastaj shėrimi i sėmundjeve tė ndryshme qe nė vendlindje ske pasur rastin.
Mirėmbajtja e familjarėve tė mbetur atje.
Thjesht njė krahasim e asaj, po tė mos ishte kėshtu si do tė ishte..... ?
Ja shembull unė njoh njė rast:
Njė i plagosur gjat luftės sė kosovės, nuk pati rastin tė shėrohej nė vendlindje, pėrfshirė kėtu edhe mėmė shqiprinė dhe si pėr pasoj ka kėmbėn e amputuar sot.
Ndėrsa njė tjeter qe kishte mundėsin tė rikthehej nė pėrėndim nga plagėt edhe mė tė vėshtira u shėrua dhe punon e jeton normal, e gjitha falė vendit ku ai jeton.
Pra tė mundohemi kėsaj radhe tė jemi pak ma objektiv, pa emocione por me logjik tė drejt!
Fundja kush nuk na thirri me aman hajde, e as qe na mban me allahile rri!

vendasi
01-09-06, 00:26
Tė nderuar bashkėdiskutues tė forumit dardania, shumica nga ne qe jetojm jashtė vendlindjes, kemi gjetur nė fillim strehim, e duke vazhduar me tej deri tė integrimi i plot nė shtetet ku jetojm.
Marrja e shtesive tė shtetėve ku jetojm.
Blerja e pasurive tė patundura.
Biznesset e ndryshme afariste.
Shkollimi i fėmijėve qė nga fillimi nė shtetet ku jetojm etj. etj. etj....!
Vlen kėtu thėnja, Atdhe e ke aty ku e ke mir, apo ēfar do tė ndodh.
Duhem tė jemi falėnderues, apo tė gjykojm vetvehten?
Kemi ne raste specifike pėr tu falenderuar vendeve ku tash jetojm, apo thjesht "kush veti e mbeti"?
Te pershendes Drinni per Temen e hapur,
Mendimi apo me mir te them si the te shprehem nga flet shpirti:Jam falnderues i shtetit ku jetoj qe ka bere te mundshme emigrimin tim ne ket Shtet,por asesi s'mundem ta quaje 'Atdhe'...

Paradox_13
16-11-06, 22:17
vendlindjen nuk mundem me krahasue me as nji qytet ma te bukrin ne bot tani ku jetoj nuk me mungon asgje pos mallit per atdhe e per familje kurr nuk me hjeket malli per kosoven aty ku kam lind atje gjej qetsi shpirtrore atje i mbushi mushkrit me arom te luleve atje zogjet e malit kendojn shqip .

por kur dikun shkoj larg vend qendrimit ku tani jetoj pos vendlidjes me merr malli per koleget edhe per vqinjet se edhe ktu jetoj nji koh bukur te gjat
Ndoshta nuk me takon mua qe te flas per jeten ne mergim te cilen nuk e shijova por po e ilustroj me disa thenje te njerzve te medhenje.
-Nje dimer ne vedin tend eshte me i embel se njeqid pranvera ne vend te huaj (L. Johso)


- Nuk gjendet toke me ushqyese dhe me e shendoshe per njeriun sesa toka ku eshte rritur. (M. A. ekse)

- Eshte budalla ai zog qe nuk e do folen e vet.

- Mund te shkepusesh nje njeri nga vendi i tij, por nuk mud te shkepusesh vendet nga zemrat e njeriut. (J. dos Pasos)

- Miq, nuse, prinder e vellezer ka vetem ne atdhe. Mergimtari kudo eshte i vetmuar. (F. Lamee)

- Ai qe nuk i perket atdheut, nuk i perket as njerzimit. (V.G.Bjeliski)

Guri i madh
17-11-06, 00:43
Ndoshta nuk me takon mua qe te flas per jeten ne mergim te cilen nuk e shijova por po e ilustroj me disa thenje te njerzve te medhenje.
-Nje dimer ne vedin tend eshte me i embel se njeqid pranvera ne vend te huaj (L. Johso)


- Nuk gjendet toke me ushqyese dhe me e shendoshe per njeriun sesa toka ku eshte rritur. (M. A. ekse)

- Eshte budalla ai zog qe nuk e do folen e vet.

- Mund te shkepusesh nje njeri nga vendi i tij, por nuk mud te shkepusesh vendet nga zemrat e njeriut. (J. dos Pasos)

- Miq, nuse, prinder e vellezer ka vetem ne atdhe. Mergimtari kudo eshte i vetmuar. (F. Lamee)

- Ai qe nuk i perket atdheut, nuk i perket as njerzimit. (V.G.Bjeliski)


ma i knaqun kam qen ather ne kosov kur kena lue kapuqa ne od se tani po na esht imponuar qe te marrim ket rrug ku lirisht mund te them se nuk esht perkohsisht po perjetsisht te pakten per gjeneraten time e ma te vjeterer e mos te flasim per gastarbeterat qe kan ardh ne vitet 60 -70 une kur jam ne pushim ne kiosov me duket sikur te jam ne parajs .

po dikush duhet te sakrifikoj per te tjeret qe jan ne nevoj

LOJETARI
17-11-06, 01:28
Neve edhe nga natyra jemi teper emocional ,por kur eshte ne pyetje kombi apo atdheu atehere vlojme nga keto ndjenja qe shpeshehere jane siperfaqesore .Me gjithe pergjegjesi i quaj siperfaqesore sepse te ishin me thelle te ngulitura nuk do te na rrenqethej vetem lekura por edhe zemra do te na pelciste ,e kjo ndodhe shume ralle .A duhet te jemi mirenjohes per vendet qe na dhane mundesine te ndjehemi si ne shtepine tone, e qe besa nganjehere edhe me te sigurt, besoj qe nuk duhet shume te filozofojme por te behemi real, brenda mundesive duhet bere edhe perpjekje te ua kthejme me te mire .Keshtu e ka pase tradita jone kur dikush na ka afrue konak .Kur njeriut i ofrohet mundesia me zgjedhe ,nuk heziton shume dhe merre ate me te miren ,ne nuk u ndalem ne kojshi po ja msyme Evropes ,sepse e ndiejshim veten per sofren e pare .Evropes ju dhimbsem na dhane me ngrene e me pij ,veshe e me mbathe dhe na premtuan hajt se nese rrini urte edhe vendin jau clirojme . E qe besa edhe fjalen e mbajten na e cliruan atdheun ndersa neve disi jemi hutuar e nuk po e dijme cili eshte atdheu yne .Po te mos na kishin pritur keshtu athua ndoshta do ta donim me teper atdheun Kosove apo ? Hm ,prape Evropa na mashtroi edhe mende na i humbi ,por jo edhe emocionet .Po i shkruajme poezi therrave te maleve te Kosoves nga metropolet e Evropes sikur te ishin ato therra kolltuqe te Sulltanit .Eu Evrope cka na bene !Ta dijshim per NDERE .

rafet llapjani
17-11-06, 02:19
Neve edhe nga natyra jemi teper emocional ,por kur eshte ne pyetje kombi apo atdheu atehere vlojme nga keto ndjenja qe shpeshehere jane siperfaqesore .Me gjithe pergjegjesi i quaj siperfaqesore sepse te ishin me thelle te ngulitura nuk do te na rrenqethej vetem lekura por edhe zemra do te na pelciste ,e kjo ndodhe shume ralle .A duhet te jemi mirenjohes per vendet qe na dhane mundesine te ndjehemi si ne shtepine tone, e qe besa nganjehere edhe me te sigurt, besoj qe nuk duhet shume te filozofojme por te behemi real, brenda mundesive duhet bere edhe perpjekje te ua kthejme me te mire .Keshtu e ka pase tradita jone kur dikush na ka afrue konak .Kur njeriut i ofrohet mundesia me zgjedhe ,nuk heziton shume dhe merre ate me te miren ,ne nuk u ndalem ne kojshi po ja msyme Evropes ,sepse e ndiejshim veten per sofren e pare .Evropes ju dhimbsem na dhane me ngrene e me pij ,veshe e me mbathe dhe na premtuan hajt se nese rrini urte edhe vendin jau clirojme . E qe besa edhe fjalen e mbajten na e cliruan atdheun ndersa neve disi jemi hutuar e nuk po e dijme cili eshte atdheu yne .Po te mos na kishin pritur keshtu athua ndoshta do ta donim me teper atdheun Kosove apo ? Hm ,prape Evropa na mashtroi edhe mende na i humbi ,por jo edhe emocionet .Po i shkruajme poezi therrave te maleve te Kosoves nga metropolet e Evropes sikur te ishin ato therra kolltuqe te Sulltanit .Eu Evrope cka na bene !Ta dijshim per NDERE .


kush kfinta te forta i ke qitash e ke lue me vend potezin hahahahahahahahahahah


i bashkangjitem mendimit tend.

nerata
29-11-06, 18:38
Qka eshte Gurbet??
Kur jam ne kosove per pushim, krejt e perdorin fjalen Gurbet/Gurbetqar, si nje fjal negativ, dhe fjal e dhimbshne...!!! De gati te gjith me flasin ne nje menyr, u e ngrata, sigurisht je permallu per kosovo etj. Okey e di qe vitet me te rendsishme i kam "shpenzu" dhe i kam kalu ne kete vet ku tash jetoj, po prap, gati Kur nuk permallona per "vendlindjen", permallohna per familjen por per ndryshe per asgje, dhe une e ndjej veten mire ne Kosove (qudi) e ndjej veten si nje person shume shume e huj, si mos me pas asnje lidhje me at vend. aq me shpesh qe shkoj ne Kosove aq me shum me del prej zemre, a eshte shkak vendit, apo popullit dhe mentaliteti i atyre nuk e di, po jam e sigurt se arsya eshte mentaliteti dhe shtypjet ndaj grave/femnave sidomos individit, nese dikush fillon te perdor mendjen e vet, dhe ka mendime dhe idea te veta dhe eshte "e jashtit" pra ai person ose livdohet ose eshte budalla!!!

ndoshta gaboj me kete qe kan shenu po prap, keto jan mendimet e mija, kto jan qato faqet qe une shume shpejt i kam hetu dhe analizu, normal krejt nuk jan te gjitha.

flm prej meje, tuung

Prishtinasja_
22-12-06, 02:01
Pershendetje Drinni

teme shume e qelluar !!! :smile:

Per mendimin tim emigrimi varet edhe shum nga mosha ne te cilen largohesh nga vendi yt. Sidomos moshat e reja e kan me leht te ambjentohen dhe nuk ndeshen me zhgenjimin. Thjesht kthehet ne nje normalitet jete te perditshme te qenurit larg vendit ku kan lindur. Ne pegjithesi per grupmoshat e tjera emigrimi ne te shumten e rasteve kthehet ne zhgenjim, dhe jo se kushtet jane me keq jasht se sa kan pasur ne vendlindje, por vetem sepse realiteti qe gjejne ne vendet ku emigrojne nuk ju perputhet me imazhin qe kane krijuar ne koke para se te leviznin.

Kurse sa i perkete pytjes "Vlen ketu thenja ,Atdhe e ke aty ku e ke mire" ???

Eshte me te vertet veshtir te pergjigjem sepse besoj se as vete nuk di se cka te pergjigjem . Duke u bazuar ne raste te ndryshme si ne mergim ashtu dhe ne vendlindje.
Per vete qysh si femije, e vogel, kam ardh ne Gjermani dhe mund te them se jam adaptua ne jeten ketu dhe rrethin apo shoqerin ku jetoj, por vendlindjen kurr nuk do ta harroj.
Gjdo vjet shkoj per pushime ne kosove dhe do te shkoj gjithmon por cka me brengos eshte se shpesh here me ka ndodhur ,qe te ndegjoj duke na then "ju te huajt".

Ne mergim (ketu ne gjermani) jam e "huaj" por edhe ne vendlindje me shofin si nje te "huaj" !!! Athere pyes veten se cilit vend i takoj ???????
Per vete ndihem shqiptare dhe mburrem me kete:smile: por me brengos ajo fjale" e huaj" qe me thojn bashkvendasit e mi ne vendlindje !!! :redface:

Kur jam ne Prishtine per pushime me mungon jeta e Gjermanis, shoqeria, etj., por kur jam ne Gjermani me mungon kenaqsia e Prishtines,Kosoves. Me pak fjale dua edhe te them se emigrimi te jep te mirat e tij por edhe te provon shume gjera te tjera.
Mendoj se "mergimi" eshte nje mesim i ri per secilin prej nesh qe kemi jetuar, brenda secilit mund te mesosh shume,te fitosh por edhe te humbesh nje kohesisht!!!

Nuk e di se sa mund te jem shprehur e qarte por shpresoj qe te me keni kuptuar thelbin e bisedes time !!:smile: