PDA

View Full Version : 63 shejat symptomet e shqipetarizmi


Amina
18-10-06, 09:57
Kjo list eshte postuar nga nje anetare i forumit ne shtatore ne gjuhen gjermane.
Ketu i gjen ato pika qe na bejne shqipetare, po te cilat vlejne me shume per ata qe jetojne ne diaspore.
Po kujdes, se diqka humoristike, qe perkthehet prej nje gjuhe nuk e ka te njejtin efekt si ne gjuhen origjinale.
Po vertetoni vet, e shikoni a ju pershtaten keto pike juve heheh:biggrin: Te une bile gjysa po hahahha

Ti e din se je shipetare kur…


Ti mendon, se te folurit me ze te lart, eshte diqka normale
Ti i din te gjithe emrat e gjysherve prej shekullit 15
Kur babai yt tu gra veturen thot : ta q… n....
Prindet te tregojn se si kan shkuar dath ne per bore ne dimer me kilometra…
Rakija eshte si uje i shejte ne shtepin tuaj dhe perdoret per te sheruar te gjitha semundjet...
Ne dasem te vellaut tend, ti hyn ne burg, sepse ke shti me allti…
Ti pretendon se gjdo reper ( rap) ka origjine shqipetare...
E hap nje firm 1 millioneshe, dhe ne qofte se nuk shkon mire puna, ja shtin flaken per ta marr demshperblimin prej sigurimit...
Me se paku 1 BMW M3 ne jeten tende ka qen e jotja…
Ke me se paku 1 kusheri , qe peson burg per vrasje…
Kur ti takon nje shqipetare, e nuk e ja din emrin, ti veq e thirre: ej shqipe
Te gjithe punetoret e babait tende, e din historin e shqipetarve e te Shqiperis…
Bile njehere je rre me lug te drunit…
Kur nena te bertet me papuqe ne dore…
Ti jeton ne rrethinat e New York, Toronto, New Jersey dhe Michigan…
Babegjyshi mban nje kapele qe ka formen e vezes…
E ki nje gjakete prej lekure…
Ti je pronar ose i nje restoranti, a po Coney Island, pizzeria, hotel, ose firm ndertimesh
Ti ke se paku 1 daje a po teze, qe jeton ne Bronx…
Babi yt mundohet gjith ta bashkoje komunitetin shqipetare ne rrethin tend...
Ne shkolle ti nget veturen me te shtrejten…
Kojshija yt kutpon fjalet: ta q… dhe te raft…(gati gjithkush i kupton keto fjale sot)…
Te gjith shqipetaret qe jan „hot“ jan ne njefare menyre te aferm me ty…
Kojshit e tu nuk e flasin gjuhen shqipe, po i kuptojn te gjitha…
Po ne qofte se vrahesh per hakmarrje, do te festojne si Hero…
Kur ke qen ne klasen e 10, ne mur te shkolles, ke vizatuar shqiponjen…
Ne disko, ti, shoket e tu, kusherinat e kusherit jeni te njohur qe e kallni at vend…
Mund te ndegjohet muzika e Sinan Hoxhes dhe Bujar Qamilit greatest hits 3 blloqe larg…
Ju keni me shume alkohol ne shtepi se sa lokali afer jush…
Mami te bertet shqipe para shokeve/shoqeve gjermane…
Ti njen vetem 1/3 e njerezve ne dasmen tende…
Ti ne dasmen tende ke me se paku 350 te thirrur…
Nje vajz shqipetare mundohet te duket si 25 edhe pse i ka veq 15 vjet…
Nena ende ta rregullon shtratin…
Ti nuk guxon te flasesh gjermanisht ne shtepi…
Prinderit e tu shkojne ne pushim, e at vetem ne Kosove/Shqiperi…
Gjat ushqimit hani 1 buke…
Kur ti edhe me pome frit buk han…
Kur nuk don te besh biznis me tjere shqipetare…
Kur te je femer, perfundon emri yt me a ose e…
Kur te je femer e nuk martohesh deri me 20vjet, atehere mbete te shpija…
Banon te prinderit deri sa te martohesh…
Kur rakija eshte medicin per te gjitha…
Gjyshja nuk mund ta pranoj se nuk ke uri…
Ti i meson shoket/shoqet fjale fyese ne shqip…
Gati pas gjdo 2 fjale, mallkon (nem)…
Ne restorant e sjelle pijen tende me veti…
Kur ti e puth dike, e puth tri here…
Kur te thojne se ne qofte se pin kafe te del bishti…
Gjithkush mendon se je Italian a po Grek…
Kerkush nuk ta thot emrin mire, e per at, te gjejne nje nofke per ty…
Prinderit e tu, blejne me me qef kaseta se sa CD…
Nuk i ke pa floket e gjyshes prej qe ka vdek babegjyshi…
Kur te fol babai me ty, ne gjdo te dyten fljale “budalla” te thot…
Kur te lexon kete list dhe dek tu kesh…
Ti rrin 3 ore ne nje kafiq, po e pin vetem nje kafe…
Kur ke qen i vogel ta kan rru kryt, per me te dal floket me te mira…
Kur mendon, se njerezite me te njohur jan shqipetare vetem qe kan nderruar emrin…
Ne ditelindjen tende te gjith te ngrehin per veshve e te thojne:“U rritsh!!“…
Nena lavdon ushqimin shqipetare aq shume, e shoqeve te veta ju qet kafe turke…
Gjyshi dhe gjyshja mendojne se je semur, sepse prinderit nuk te kan dhan boll me hanger…
Kur ta vizitosh shoqen, i dath kepucet , e puth nenen, e babes ja shtrengon doren…
Kur te gjithe te afermit e tu ne kosove presin t ja dhurosh te gjitha qka ke( ju jashte jeni bre te pasun!)Per ata qe dojne tekstin origjinal ne gjermanisht, shkojne te rubrika ku flitet ne gjuhe te huaja. Ata qe e kan lexuar mund veq te vazhdojne:wink:

etniku
18-10-06, 14:22
pse bre po vendosni sene qe kane peshje me te madhe se kto tema e zakonshme.. si psh .. kto 63 shejat kinse te shqiptarizmit po qka je bre ka shkrun kshtu kto nuk kane te bejn me neve fare edhe ma mire eshte fare te mos postosh ksi sene qe nuk te pergjigjet askushe .,., ka qen dashte nje her mi analizu vet se a jane per neve a jo . sidoqofte sishe kon kerka hiq bre njeri ... e pershendes [email protected]

Amina
18-10-06, 23:24
pse bre po vendosni sene qe kane peshje me te madhe se kto tema e zakonshme.. si psh .. kto 63 shejat kinse te shqiptarizmit po qka je bre ka shkrun kshtu kto nuk kane te bejn me neve fare edhe ma mire eshte fare te mos postosh ksi sene qe nuk te pergjigjet askushe .,., ka qen dashte nje her mi analizu vet se a jane per neve a jo . sidoqofte sishe kon kerka hiq bre njeri ... e pershendes [email protected]
Une thash ky eshte normal ne gjuhen gjermane, une veq kam provuar ta perkthej. Edhe eshte rubrik e humorit ketu, ne qofte se nuk ju pelqen, eshte pune e juaja.Sidoqofte une keto pik nuk i kam permbledh.Po edhe ne qofte se kam bere gabim, faleminderit per keshille etniku, do te kem kujdes tjera here.