PDA

View Full Version : Peticion per ndertimin e Katedrales.


pirro
11-11-06, 17:42
Ne ditet e para qe erdhi z.Kadere ne Kosove mori iniciativen me anen e nje peticioni per ndertimin e Katedrales,iniciative qe e pati nisur presidenti Rugova.

Ne kete peticion kan marr pjes disa dhjetra intelektual nga kosova.Ky peticion ju eshte drejtuar Agim Cekut dhe Fatmir Sejdiut.
Ky shkrim ka qen i botuar ne gazeten express, ketu mund ta gjeni :www.gazetaexpress.com (http://www.gazetaexpress.com).

legenda
12-11-06, 01:52
eshte e vertete e pamohueshme se KOSOVA ka me teper nevoje per shkolla,spitale ,autostrada,vende pune,se sa per katedarale e xhamia,....ku nje mase e madhe e popullit jetojne ne varferi te skajshme,dhe
une habitem me faktin se si pas luftes aq shume mori hov ndasia fetare,gje qe e verejta edhe ne kete forum.
p.s. mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqyptarit eshte shqiptaria

Guri i madh
12-11-06, 08:56
ne gushtin e 2005 jam deklarue per ndertimin e katedrales edhe gjdo her qendroj pran premtimeve edhe financiarisht do ta ndihmoj po besoj se 80%te shqiptarve ne kosov do ta japin kontributin e tyre per qeshtjen madhore te kombit shqiptar nese do hapet ndonji zhiro llogari esht mir qe ne ket nen forum te postohet

Dj Shine
12-11-06, 11:43
NdryshuarBond

amari
12-11-06, 17:46
Mexhid YVEJSI, Gjakovė

Katedralja e "Nėnė Terezės"-shenjė shtetėsie apo shenjė hipokrizie?


(Reagim ndaj letrės sė hapur tė intelektualėve me
titullin: Katedralja e "Nėnė Terezės"- shenjė shtetėsie", dėrguar
krerėve tė institucioneve Kosovės, botuar nė gazetėn "Koha Ditore"
me 9 nėntor 2006, faqe: 10, si edhe nė disa gazeta tė tjera nė Kosovė
dhe Shqipėri.)Nė fillim tė muajit nėntor 2006, tridhjetė e dy (32)
intelektualė nga tė gjitha trojet shqiptare i dėrguan njė letėr tė
hapur krerėve tė institucioneve tė Kosovės:
Presidendit tė Kosovės: Prof. dr. Fatmir Sejdiu
Kryetarit tė Parlamentit tė Kosovės: Kolė M. Berisha
Kryeministrit tė Kosovės: Agim Ēeku
Letra e tyre fillon me kėto fjalė: "Bėhen dy vjet kur u vu gurthemeli
i katedrales "Nėna Tereze" nė Prishtinė…"
Kur bėhen dy vjet? Kjo nė letėr nuk ėshtė shėnuar, ndoshta e kanė
harruar!? Prandaj, kėtu ėshtė e nevojshme pėr t'iu rikujtuar se:
Gurthemeli i katedrales katolike u vu ditėn e premte, nė
mesditė, me 26 gusht 2005, nė zemėr tė Prishtinės, nė hapėsirėn e
gjimnazit "Xhevdet Doda". Pra, dy vjet bėhen nė mesditėn e datės 26
gusht 2007…A keni kalendar ore intelektualė "trushpėrlarė"… ?!
Kur u vu gurthemeli i katedrales katolike nė Prishtinė,
gurthemelit tė katedrales katolike i mungonte leja e ndėrtimit…
Pėrmes njė komunikate pėr shtyp, lėshuar me 26 gusht 2005,
zyrtarėt komunal tė Prishtinės vėnien e gurthemelit tė katedralės e
kanė cilėsuar: " tė nxituar, sepse nuk janė plotėsuar procedurat
administrative dhe nuk janė plotėsuar obligimet…"
Me gjithė kėtė, vėnien e gurthemelit tė Katedrales katolike
e ka bėrė ish-kryetari i Kosovės, dr. Ibrahim Rugova (1944-2006), i
cili, ndėr tė tjera, pat thėnė:
"Ne jemi tė bindur se ndėrtimi i Katedrales "Nėna Terezė" do
tė jetė simbol i bashkimit, i tolerancės dhe i mirėkuptimit…"
A ishte e rregullt vėnia e gurthemelit tė Katedrales nga ana e e
ish-kryetarit Rugova, pa leje ndėrtimi? A mund tė jetė Katedralja
katolike simbol i bashkimit, kur nuk muarr pjesė asnjėri prej
pėrfaqėsuesve tė bashkėsive tė tjera fetare, madje as pėrfaqėsues tė
Kishės Ortodokse, tė cilėn Don Lush Gjergji shpesh e quan kishė
motėr?! Nuk muarrėn pjesė asnjėri prej pėrfaqėsuesve tė partive tė
opozitės…! Pra, aty ku nuk marrin pjesė as vėllezėrit, as motrat, a
mund tė quhet, a mund tė jetė katedralja simbol i bashkimit? Kjo
ndodhi vitin e kaluar, 26 gusht 2005, ngjarja ėshtė e filmuar e
shėnuar, kurrė s'ka pėt t'u harruar…!
Sot, nėntor 2006, a ėshtė e drejt tė quhet prej kėtyre
intelektualėve Katedralja e "Nėnė Terezės"- shenjė shtetėsie? A
qėndron kjo? Jo! Po, ēka tregon kjo?
Kjo tregon papjekurinė fetare, kjo dėshmon hipokrizinė e tyre
ashiqare…Papjekuria fetare, siē shoshte Kant-i (1724-1824), ėshtė jo
vetėm mė e dėmshmja, por edhe mė e pandershmja nga tė gjitha…

Ē'ėshtė Katedralja ?

Nė njė fjalor amerikan tė gjuhės angleze pėr
katedralen shkruan:
"Kishė zyrtare e njė peshkopi, ēdo kishė e madhe."
(New Webster's Dictionery of the English Language, faqe:
81.
Botuar nė New York-Chicago, 1975)

Kurse nė Fjalorin e Shqipes sė Sotme shkruan:
"Kisha kryesore nė njė qytet, ku ushtron veprimtarinė e
vet njė peshkop".
(Fjalor i Shqipes sė Sotme, faqe: 556. Botuar nė Tiranė, 2002.

Pra, sipas kėtyre fjalorėve, katedrale do tė
thotė: "Kishė kryesore, zyrtare, nė njė qytet, ku e ushtron
veprimtarin e vet njė peshkop."
Kėto shpjegime pėr katedralen janė fjalė tė nxjerra
nga fjalorėt qė janė libra njerėzorė, tė cilat mund tė kuptohen dhe
tė peshohen. Por, siē thoshte dijetarja besimtare Madleine Debrel,
fjalėt e librave njerėzorė mund tė kuptohen e tė peshohen; por ėshtė
Fjala e Zotit qė na peshon ne. Nė mes tė Fjalės sė Zotit, Fjalės
Hyjnore, dhe vullnetit tonė duhet tė ndėrtohet njė ujdi jetėsore.
Vėnia e gurthemelit tė Katedrales pa leje, pa ujdi
njerėzore e jetėsore, pa vullnetin e shumicės sė popullsisė, mendoj
se kjo tregon e dėshmon se "kadedralistė t" nuk nisen nga motivet e
pastra fetare, por pėr qėllime tė tjera, vetėm pėr t'iu pėrshtatur
botės perėndimore, kurrsesi nga besimi i brendshėm fetar. Si
dėshmohet kjo?
Nė letrėn e hapur tė intelektualėve dėrguar krerėve tė
institucioneve tė Kosovės, ndėr tė tjera, shkruan:
"Ditė mė parė kardinali i shquar amerikan, Shkėlqesia
Mecarrick, pjesmarrės edhe me rastin e gurthemelit, ktheu tė shohė se
deri ku kishin arritur punėt. Zhgėnjimi i tij ishte i madh…
Nė letrėn dėrguar romakėve, Shėn Pali shkruan:
"Po ju pėrbej me mėshirėn e Zotit, o vėllezėr. Mos iu
pėshtatuni parimeve tė botės, shndėrrojeni e ripėrtėrini mendjen
tuaj, nė mėnyrė qė tė dalloni vullnetin e Zotit: ē'ėshtė e mirė,
ēfarė i pėlqen Atij…!
(Bibla, Romakėve, 12:1-2.)

Nė letrėn e e hapur tė intelektualėve, ndėr tė tjera,
shkruan:
"Fatkeqėsisht, koha ikėn e premtimi ynė has nė resistenca
tė ndryshme, qė dėmtojnė imazhin para botės…"
Kush janė kėta intelektualė qė s'e kanė hallin e
katedrales, as tė shtetėsisė, tė Kosovės, por e kanė hallin e botės?
Nėnshkruesit e letrės sė hapur janė:

1. Haxhi Bede Reshat Bardhi, ( tė cilit ja kanė shkruar
titullin gabimisht Bede, nė vend se Dede, Kryegjyshi botėror i
bektashinve) , qė dėshmon sa tė papjekur janė, sa e dije e besim kanė,
sa hipokritė janė…!)
2. Dritėro Agolli
3. Fatos Arapi
4. Ali Aliu
5. Alfred Uēi
6. Ismail Kadare
7. Enver Gjerqeku
8. Nexhmije Pagarusha
9. Pandeli Ēino
10. Fatos Kongoli
11. Ali Podrimja
12. Avni Spahiu
13. Tonin Ēobani
14. Rexheb Ferri
15. Don Nikė Ukgjini
16. Bashkim Kyēyku
17. Mimoza Ahmeti
18. Sadik Bejko
19. Moikom Zeqo
20. Lazėr Stani
21. Arian Leka
22. Luan Mulliqi
23. Gjelosh Gjokaj
24. Din Mehmeti
25. Xhevahir Spahiu
25. Visar Zhiti
26. Kimi Mehmeti
27. Bardhyl Londo
28. Kiēo Londo
29. Gėzim Hajdin Aga,
30. Beqė Cufaj
31. Ali Salaj
32. Pano Taēi

Letra e hapur e kėtyre 32 intelektualėve dėrguar
krerėve tė institucioneve tė Kosovės me titull "Katedralja e "Nėnė
Terezės"- shenjė shtetėsie", nė tė vėrtetė, mendoj, se, ėshtė shenjė
hipokrizie. Pse? Sepse intelektualėt e lartėshėnuar disa janė tė
manupuluar, disa janė nxituar, disa janė tė nxitur jo nga ndjenjat e
pastra tė Dashurisė ndaj Zotit, me mendje, me zemėr, me shpirt, por
vetėm pėr t'iu pėrshtatur botės, kinse pėr t'u miqėsuar me tė, kundėr
vetvetes…!
Feja ėshtė faktor pėrcaktues pėr jetė a vdekje, si
individ apo si shoqėri, ajo pėrfshin gjėrat mė themelore: rregullin,
kuptimin dhe domethėnien e jetės.
Intelektualėt e lartėshėnuar dhe bashkmendimtarė t
duhet tė ripėrtėrijnė mendjen, duhet tė kenė parasysh Shkrimin e
Shenjtė, Biblėn, e cila urdhėron e thotė:
"Njerėz tė pabesė! A nuk e dini se miqėsia me botėn ėshtė
armiqėsi me Hyun? Kushdo, prandaj, qė do tė jetė mik me botėn,
shndėrrohet nė armik me Zotin."
(Bibla, Letra e Jakobit, 4.)
Kosova jonė e dashur, Kosova jonė e shkretė, nė
duar tė kujt ka mbetė, ka nevojė pėr Zotin, jo tė armiqėsohet me Tė…

(Autori ėshtė studiues i religjioneve. )

pirro
12-11-06, 18:14
legenda.

Askush nuk eshte dukee mohuar ate qe populli nuk ka nevoje per ndihma.Mirpo nese nisemi nga te gjitha aspektet dhe sidomos ne aspektin social dhe humanitar,organizatat e krishtera-katolike,jan ato qe kan dhe ndihimen me te madhe popullit te kosoves..Ishalla ju nuk pritni se Kisha katolike te ta ndertoje AUTOSTRDEN Peje-Prishtine.
Dhe ato para qe jan per ndrtimin e nje Kishe nuk kan per tu marr nga buxheti i Kosoves,mirpo nga donator te ndryshem ne shumicen e rasteve vullnetar.
Pershendtje.

munti
12-11-06, 22:51
Pėr Kadarenė dhe Katedralen
U kthyen peticionet. Njėherė e bėn njė pėr Ismail Kadarenė, e mė vonė e morėn edhe Kadarenė edhe e bėn njė tjetėr pėr Katedralen.

Berat Buzhala

Kam menduar se ka mbaruar koha e peticioneve tė nėnshkruara nga intelektualėt. Ky fenomen ka qenė pjesė e pandashme e jona nė vitet e 90-ta, por pėr ēudi ka filluar tė shfaqet prapė.
Herėn e parė, para nja dhjetė ditėsh, disa shkrimtarė dhe intelektualė u pajtuan qė t'i dalin zot, Ismail Kadaresė.
U frikėsuan se akuzat qė po i bėhen nė tė majtė e nė tė djathtė do ta pėrbaltin shkrimtarin mė tė madh shqiptar.
Njėkohėsisht edhe mė tė lexuarin. Tė tmerruar nga sulmet kundėr Kadaresė u ngjallėn pėrkrahėsit e tij dhe rrufeshėm e bėnė listėn me emra dhe e nėnshkruan.
Ėshtė interesant se si ne si shoqėri mobilizohemi shumė shpejt kur janė nė pyetje protestat, peticionet, nėnshkrimet.
Sipas tė gjitha gjasave kėtė shkathtėsi e kemi fituar duke qenė 10 vjet nė gjendje tė gatishmėrisė sė lartė. Kėshtu ngjau edhe me Kadarenė. Mua personalisht nuk mė ka fascinuar peticioni. Pėrkundrazi nė momentin kur atij i dolėn nė mbrojtje, fillova tė dyshoj nėse vėrtet paska diēka tė papastėr tek shkrimtari. Dyshova gjithashtu nė mos vet Ismail Kadare ka kėrkuar ndihmė prej miqve tė tij, sepse fundja a nuk kemi tė drejtė tė gjithė tė japim opinione pėr ēdo gjė nė botė. Nėse ėshtė e kundėrta ēfarė kuptimi ka debati, liberalizmi, fjala e lirė. Ismail Kadare mė sė shumti qė mund tė jetė ėshtė njė shkrimtar i madh, por qė nė kontekst global ne duhet ta pranojmė qė ai nuk i ka dhėnė ndonjė gjė deficitare planetit tonė. Pajtohem qė shkruan mirė, ose mund ta cilėsojmė edhe mė tutje - shkruan shumė mirė. Kaq.
Nė botė sulmohen edhe figura tė tjera qė janė shumė mė specifike se Kadare. Ta zėmė tallen me Krishtin,Muhamedin, Budėn, Nėnėn Terezė e mė shumė kėnd tjetėr. Madje disa prej talljeve qė bėhen me ndonjėrin prej figurave qė pėrmenda kanė ēmim jashtėzakonisht tė lartė
- shkaktojnė dridhje politike - edhe viktima.
Mirėpo as numri i viktimave e as luftėrat nuk janė arsye qė dikush tė mos e thotė mendimin. E aq mė larg kur ajo qė thuhet mund tė jetė e vėrtetė.
Duke i lėnė anash tė gjitha kėto, shtrohet pyetja pse duhet tė insistohet pėr njė konsensus pėr tė rėnė nė dashuri i gjithė kombi me Kadarenė, i cili, pėr mendimin tim, sapo e bėri njė gabim tė mėrkurėn kur bashkė me njė tufė intelektualėsh nėnshkroi njė peticion drejtuar institucioneve tė Kosovės pėr tė pėrshpejtuar procedurėn pėr fillimin e punėve nė ndėrtimin e Katedrales.
Kaq banal sa peticioni i parė ėshtė edhe ky i dyti. Ky akt si dhe ideja e pėrdorimit tė objekteve fetare pėr ta pėrmirėsuar, ndryshuar ose paraqitur ndryshe njė popull tingėllon nė kundėrshtim me frymėn kristiante. Kjo do tė duhej tė fyente secilin besimtar qė ėshtė rritur dhe edukuar nė frymė religjioze. E mbaj mend kur ėshtė ndėrtuar njė kishė nė fund tė viteve tė 80-ta nė fshatin Dobėrdol. Ndėrtimi i asaj kishe paraqiste problem, sepse shteti i atėhershėm komunist promovonte ateizmin si ushqim shpirtėror,kurse intelektualėt e asaj kohe frikėsoheshin t'i prinin kėsaj iniciative qė mund t'u kushtonte nė karrierė. Mirėpo projekti megjithatė u realizua, sepse komuniteti i atij fshati dhe fshatrave pėrreth e demonstruan, edhe me nėnshkrime, se vėrtet kanė nevojė pėr njė tempull religjioz.
Pra e nėnshkruan kėrkesėn pėr ndėrtimin e kishės dhe ia dorėzuan autoriteteve tė atėhershme komuniste. Pėr dallim prej nėnshkrimit tė tashėm pėr Katedrale, atėherė nėnshkrimi ka qenė i imponuar nga nevoja qė ndienin fshatarėt pėr ndėrtimin e njė kishe. E tash ky nėnshkrimi
i fundit ėshtė njė farsė. Si mund tė mos jetė farsė kur aty kanė vėnė nėnshkrimet persona shumica prej tė cilėve asnjė lidhje nuk e kanė me Prishtinėn, e besa as me religjionin nė pėrgjithėsi. Si mund tė shpjegohet ky fenomen nuk e kam tė qartė, apo ndoshta ata qė nuk janė pjesė e Prishtinės po ndiejnė nevojė shpirtėrore pėr ta pasur njė Katedrale nė Kryeqendrėn e Kosovės, sepse me telepati do tė vijnė tė shohin meshėn e sė dielės ose tė rrėfehen nga prifti i kishės.
Gjėja qė mė ka pėlqyer mė sė shumti nė tekstin tė cilin e kanė nėnshkruar intelektualėt, ėshtė pjesa ku ata e shprehin revoltėn. Thonė se ndihen tė fyer se si nė oborrin ku ėshtė planifikuar ndėrtimi i Katedrales ėshtė shndėrruar nė autoparking. Sikur vetėm pak ta pyesnin vetėn do ta gjenin arsyen e vėrtet pse ai parking qėndron aty. Sepse nuk ka tė tillė nė qytet. Prishtina vuan nga mungesa e hapėsirave tė lira pėr parking, ndėrsa nuk vuan nga mungesa e njė kishe tė madhe - qoftė ajo edhe Katedrale. Po tė
ishte e kundėrta moti do tė shkruheshin peticione pėr ndėrtimin e saj, por jo nga ju intelektualė tė dashur – nga qytetarėt.

munti
12-11-06, 22:52
-vazhdim-
Prandaj do tė ishte mirė qė tė gjithė ju qė e keni nėnshkruar atė copė letėr e tė cilėn ia keni dėrguar udhėheqėsve tė institucioneve tė reflektonit shumė mirė pėr problemin. Nė asnjė moment nuk dėshiroj ta vė nė dyshim qėllimin e mirė qė e keni, por me keqardhje duhet t'iu njoftoj se e keni huqur objektivin. Asnjėherė njė objekt nuk do tė mund t'ia ndėrrojė imazhin e njė qyteti e as tė njė shteti. Mė duhet t'ju porosis qė tė pėrgatiteni tė vazhdoni tė jetoni me barrėn e tė qenit mė largpamės se pjesa tjetėr e popullit.
Gjithashtu ju duhet tė mbani pėrgjegjėsi edhe pėr zhgėnjimin qė ka pėrjetuar "kardinali i shquar amerikan, Shkėlqesia Mecarrick", kur ka parė se deri ku kishin arritur punėt nė ndėrtimin e Katedrales. Duhet tė mbani pėrgjegjėsi sepse kėtij njeriu nuk ia keni thėnė tė vėrtetėn ditėn kur
ėshtė vėnė gurthemeli i kishės.
Kam frikė se zhgėnjimi i Shkėlqesisė Mecarrick sa vjen e do tė bėhet mė i madh, prandaj nėse e keni mik tė mirė thirreni nė telefon dhe tregoni se votat e Ismet Beqirit nuk i vijnė nga ju, por nga banorėt e Kodrės sė Trimave, Dragodanit, Bregut tė Diellit dhe lagjeve tė tjera tė Prishtinės.
Katedralja nuk ėshtė pjesė e nevojave tė kėtyre qytetarėve.

Savior
12-11-06, 23:08
Ky Mexhid Yvejsi njihet per shkrimet e tija Kristofobike dhe kush e di se cfare mendon ai, dhe shtiret si nje patriot i madh
Ani aq me qesharak duket dhe behet kur i citon vargjet Biblike. Kisha duhet te ndertohet gjithsesi dhe do te ndertohet, kete nuk do te mund ta ndaloje edhe Bin Ladeni po te vije ne Kosove, prandaj iu kisha lutur fundamentalisteve qe te shikojne punet e veta, e jo te mirren me punet e te tjereve. Kisha eshte vend vetem e Zotit, e jo e politikes ditore dhe kjo kishe nuk duhet te ndertohet me kete qellim te fundit. Asnje njeri nuk te gjykon nese ti nderton Kisha, por se cfare zemre ke.

Legjenda:

Kisha nuk e ka detyre te ndertoje spitale, te krijoje vende pune, shkolla, autostrada, kete detyre e ka shteti, dhe shteti eshte i ndare nga Religjioni.

Shqiptaria nuk eshte fe, por eshte komb, andaj mos i ngatrroni Besimin me Komb. Une jam i Krishter, por njekohesisht jam edhe shqiptar. Besimi eshte qeshtje personale e njeriut. Ata qe i perzijne keto dy gjera te kunderta iu nevojitet njefare lloj spitali per me ia heq nga koka keto.

Pershendetje.

Giovanni
12-11-06, 23:24
Te lumte munti shume intelektal qenke ti ore, edhe pse ke bere nje postim te mire me lejo qe te permisoj disa gabime.
Sa pari eshte turp per t te thuash se me mire te jete autoprking se sa katedrale, pastaj kosova ende nuk eshte shtet dhe per bukurin e qytetit ende po punohet andaj po behet Katedrala ne disa postime ishte shkruar se me mire te shtrohen rruget per ate rrini te qete sepse katedrala nuk punohet nga bugjeti shtetror por financohet nga Vatikani 80% ndersa 20% jan populli i kosoves qe do ta finansojn, ne mund te diskutojm sa te duash por eshte e kote sepse ajo do te behet aty ku eshte edhe gurthemeli i saj, planet jan be vetem se prite ardhje e Ipehkvit te ri sepse kisha katolike kosovare njeher eshte e angazhuar me pun te tjera po ki pak durim se se shpejti do te ndertohet.


Me nderime Giovanni.

Drinni
12-11-06, 23:51
5500 meterquadrat u ndėrtua(rindėrtua), kėtyre ditėve mu nė mesin e kryeqyteti Bavarez, Mynihut, Sinagoga mė e madhe (gati mė e madhja nė Evrop)e nuk i pengoi askujt, ku dhe moren pjes nė ceremonjalin e hapjes krerėt mė tė lart tė shtetit Gjerman!
E ne nuk paskemi vend ti'a kushtojm shenėjtores tonė tė madhe Nėnės Terezė, Humanistes ndėrkombėtare, ku ē'do popull tjetėr nė botė do tė na ketė zili, ku ē'do popull tjetėr i botės don ta pėrvetsoj se ajo ishte e atijė apo kėtijė kombi.
Vėrtet neve nuk jemi pėr tu shpėtuar!

Mė kujtohet njė thėnje nga njė forumist kėtu i nderuar, ku thot: Shqiptarėt sė pari duhet tė njohin vehten, pėr ti njohur mė pas tė tjerėt!

munti
13-11-06, 02:27
Te lumte munti shume intelektal qenke ti ore, edhe pse ke bere nje postim te mire me lejo qe te permisoj disa gabime.
Sa pari eshte turp per t te thuash se me mire te jete autoprking se sa katedrale, pastaj kosova ende nuk eshte shtet dhe per bukurin e qytetit ende po punohet andaj po behet Katedrala ne disa postime ishte shkruar se me mire te shtrohen rruget per ate rrini te qete sepse katedrala nuk punohet nga bugjeti shtetror por financohet nga Vatikani 80% ndersa 20% jan populli i kosoves qe do ta finansojn, ne mund te diskutojm sa te duash por eshte e kote sepse ajo do te behet aty ku eshte edhe gurthemeli i saj, planet jan be vetem se prite ardhje e Ipehkvit te ri sepse kisha katolike kosovare njeher eshte e angazhuar me pun te tjera po ki pak durim se se shpejti do te ndertohet.


Me nderime Giovanni.

Giovanni!
Ky eshte realiteti i cili mbreteron ne Prishtine,mendimi im eshte se Prishtinasit nuk deshirojne dhe nuk kane nevoj per nje Katedral.Objektet fetare nuk ndertohen me imponime e as me leverdi,por vetem sipas nevojes.

Cdo te mire.

Albanian eX|PerT
13-11-06, 15:50
Pajtohet me ate se ndertimi i objekteve fetare duhet bere me deshiren e popullit.

Mirepo me paresore do te ishte (se paku une ashtu mendoj, ndoshta e kam gabim) te ndertohen shkolla, rruge, spitale, institucione te ndryshme dobireprurese per popullin shqiptare, apo edhe me mire do te ishte populli te mos pije duhan:tongue: :tongue: Nje jav mos me pi duhan populli yn ndoshta do te mundemi ta ndertojme nje shkolle simpatike ne ndonje fshat ku femijet udhetojne 20 Km per tu shkolluar. Une di shume vende ne Kosove ku verė e dimer femijet udhetojne ne kembe shume kilometra me shkue ne shkoll. Kjo eshte me paresore per shqiptaret o vellezer shqiptar. Edhe nese ndertohet ndonje katedrale atehere duhet te behet nga financat e popullit krishter, e jo nga institucionet, sepse institucionet kane pune me te madhe per te bere para kesaj. Institucionet tona i kane lene femijet neper rruge per te kerkuar lemoshe per nje kafshat goje:frown: , ndersa japin miliona euro prej buxhetit te varfur te Kosoves per muzik e disa qeshtje tjere te cilet nuk jane ne rend te dites.

Ndoshta e kam gabim, mirepo ky eshte mendimi im.

Me rrespekt shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Zana_ch
13-11-06, 18:15
Pershendetje per te gjith ata qe kan shkrue ne ket teme.
Me habit nje fakt .....pse jeni kunder nje Katedrale ne Prishtin.
Pse merrni shembuj per shkolla, spitale,rruge e ku ta die une kur ashte
ne pytje per Katedralen .
Mos e tregoni veten shum naiva ........munti,Albanian eX|PerT dhe te tjeret.
Pse nje her nuk dualet ne Forum apo dikun tjeter me kan kunder nje Xhamije
qe te mos ndertohet por ne vend te saj te ndertohen nje shkoll,spital apo rruga .
Te nderuar ma besoni se nuk jam kunder ndertimit te Xhamijave sepse edhe
aty shkon populli dhe i lutet Zoti.
Katedrala ne Prishtin ashte emrue me emrin e Nanes Tereza
ket gja e dim secili per ket ja kemi borgj ndertimin e Katedrales.
Shoqata Nana Tereze qe asht ne Kosove dhe ne gjdo vend te botes
ajo shoqat fare nuk po ben dallime te feve apo te racave Njerzore .
Te nderuar veq nje gja po ju them ne ate objekt madhore nuk ashte e thanun
se do te ket veq Kishe ...por ne ate objekt jane parapare shum mundesi te tjera, si biblotek,
pastaj muzeu ku mundem me vizitue dhe me shikue te ter historin e Naes Tereze .
Pra ky ndertim ka nje dmth shum shum ma te madhe se sa neve e dime .
DHE I TER POPULLI SHQIPTAR KUDO QE ASHT DUHET ME KAN KRENAR
QE KEMI PAS NJE BIJ SIQ ISHE NĖNA TEREZĖ(Gonxhe Bojaxhiu)
TE CILEN E KA NDERUE E TER BOTA NJERZORE DHE KA LAN NJE HISTORI
NE TER RRUZULLIN TOKSOR.


Jeni te pershendetur
Zana_ch

Giovanni
13-11-06, 18:56
Pershendetje per te gjith ata qe kan shkrue ne ket teme.
Me habit nje fakt .....pse jeni kunder nje Katedrale ne Prishtin.
Pse merrni shembuj per shkolla, spitale,rruge e ku ta die une kur ashte
ne pytje per Katedralen .
Mos e tregoni veten shum naiva ........munti,Albanian eX|PerT dhe te tjeret.
Pse nje her nuk dualet ne Forum apo dikun tjeter me kan kunder nje Xhamije
qe te mos ndertohet por ne vend te saj te ndertohen nje shkoll,spital apo rruga .
Te nderuar ma besoni se nuk jam kunder ndertimit te Xhamijave sepse edhe
aty shkon populli dhe i lutet Zoti.
Katedrala ne Prishtin ashte emrue me emrin e Nanes Tereza
ket gja e dim secili per ket ja kemi borgj ndertimin e Katedrales.
Shoqata Nana Tereze qe asht ne Kosove dhe ne gjdo vend te botes
ajo shoqat fare nuk po ben dallime te feve apo te racave Njerzore .
Te nderuar veq nje gja po ju them ne ate objekt madhore nuk ashte e thanun
se do te ket veq Kishe ...por ne ate objekt jane parapare shum mundesi te tjera, si biblotek,
pastaj muzeu ku mundem me vizitue dhe me shikue te ter historin e Naes Tereze .
Pra ky ndertim ka nje dmth shum shum ma te madhe se sa neve e dime .
DHE I TER POPULLI SHQIPTAR KUDO QE ASHT DUHET ME KAN KRENAR
QE KEMI PAS NJE BIJ SIQ ISHE NĖNA TEREZĖ(Gonxhe Bojaxhiu)
TE CILEN E KA NDERUE E TER BOTA NJERZORE DHE KA LAN NJE HISTORI
NE TER RRUZULLIN TOKSOR.


Jeni te pershendetur
Zana_ch


Bravo zana keshtu me pelqen kesaj radhe nuk ke ofenduar askend por vertete ke folor mire andaj ke gjith stimen time.

Te pershendet vellai Giovanni

Albanian eX|PerT
13-11-06, 20:59
Mos e tregoni veten shum naiva ........munti,Albanian eX|PerT dhe te tjeret.Pse nje her nuk dualet ne Forum apo dikun tjeter me kan kunder nje Xhamije
qe te mos ndertohet por ne vend te saj te ndertohen nje shkoll,spital apo rruga .
Ani ani Zana, edhe naiv po me thua hehehe:biggrin: .
Pse skam dal kunder ndertimit te xhamijave?

Jam i ri ne forum dhe nuk kam par ndonje teme te tille
Sepse po kemi shume nevoje per xhamija. Une kam filluar me e fal xhuman qe 6 muaj. Xhumaja eshte nje lutje javore qe behet te premteve, dhe kur po shkoj po duhet me u fal ne oborr sepse shume po kemi njerez. Edhe pse jetoj ne nje vend ku jan mbi 20 xhami (Shkupi) prap po ka nevoj per ala xhami.
Ndersa per katedrale e nderuara zanushe ime, edhe busin gratis me e pas nuk mundeni me e mbush ne tere Prishten.Shume rrespekt Zana, ia kalofsh sa me mire.

ps| Nenen Terez e rrespektojme te gjithe. Pse te mos emertohet nje shkoll me emrin e saj?:eek:

Albanian eX|PerT

Drinni
13-11-06, 21:07
Ka njėher mė pėlqen vetja, mė besoni. Them qe tė pres njė ēik, s'paku tė flej njė natė, pėr atė qė pash, lexova apo edhe ardhjen e "antarve tė rinjė"! Dhe shpesh herė edhe i hudhė vetit fajin, e ē'tė pres, pse tė pres?
Si duket kjo e para mė doli mė e arsyeshme!

jadore
13-11-06, 21:17
Ani ani Zana, edhe naiv po me thua hehehe:biggrin: .
Pse skam dal kunder ndertimit te xhamijave?

Jam i ri ne forum dhe nuk kam par ndonje teme te tille
Sepse po kemi shume nevoje per xhamija. Une kam filluar me e fal xhuman qe 6 muaj. Xhumaja eshte nje lutje javore qe behet te premteve, dhe kur po shkoj po duhet me u fal ne oborr sepse shume po kemi njerez. Edhe pse jetoj ne nje vend ku jan mbi 20 xhami (Shkupi) prap po ka nevoj per ala xhami.
Ndersa per katedrale e nderuara zanushe ime, edhe busin gratis me e pas nuk mundeni me e mbush ne tere Prishten.Shume rrespekt Zana, ia kalofsh sa me mire.

ps| Nenen Terez e rrespektojme te gjithe. Pse te mos emertohet nje shkoll me emrin e saj?:eek:

Albanian eX|PerT
.... mendimet e shkruara nxisin konkludimet .. ..<njeanshmeri e theksuar> i nderuari shok , ( dhe me e keqja nuk perkon me nickun qe keni epitetuar veteveten ...)
....nje eshte e sigurte ,ne ate qe shkruan gjithesecili liber i shenjet , bindu me devoteshmeri ne fene tende , respekto fene e tjetrit ,,,( kete e vrejta te rezervuar tek mendimi juaj )
.. mos te behemi mekatar dhe marrim rolin e Krijuesit .. vlersimet i mbesin te Gjithefuqishmit , per gjithesecilin qka praktikon ,jo neve ,,, e jona eshte perkulje ndaj normave fetare qe na jane dhenene fene qe i perkasim dhe respektim ndaj fese tjeter ,,,, vlersimet jane pune e Atij te Madhit ...(apo..??)

Guri i madh
13-11-06, 21:41
Pajtohet me ate se ndertimi i objekteve fetare duhet bere me deshiren e popullit.

Mirepo me paresore do te ishte (se paku une ashtu mendoj, ndoshta e kam gabim) te ndertohen shkolla, rruge, spitale, institucione te ndryshme dobireprurese per popullin shqiptare, apo edhe me mire do te ishte populli te mos pije duhan:tongue: :tongue: Nje jav mos me pi duhan populli yn ndoshta do te mundemi ta ndertojme nje shkolle simpatike ne ndonje fshat ku femijet udhetojne 20 Km per tu shkolluar. Une di shume vende ne Kosove ku verė e dimer femijet udhetojne ne kembe shume kilometra me shkue ne shkoll. Kjo eshte me paresore per shqiptaret o vellezer shqiptar. Edhe nese ndertohet ndonje katedrale atehere duhet te behet nga financat e popullit krishter, e jo nga institucionet, sepse institucionet kane pune me te madhe per te bere para kesaj. Institucionet tona i kane lene femijet neper rruge per te kerkuar lemoshe per nje kafshat goje:frown: , ndersa japin miliona euro prej buxhetit te varfur te Kosoves per muzik e disa qeshtje tjere te cilet nuk jane ne rend te dites.

Ndoshta e kam gabim, mirepo ky eshte mendimi im.

Me rrespekt shoku juaj:
Albanian eX|PerT
i nderuari expert i drejt shkrimit te gjuhes shqipe ma spjegon fjalen dobierpruse per popullin se disi kto fjalt me gramatik hiq nuk po muj me i kuptue

Albanian eX|PerT
14-11-06, 02:43
.... mendimet e shkruara nxisin konkludimet .. ..<njeanshmeri e theksuar> i nderuari shok , ( dhe me e keqja nuk perkon me nickun qe keni epitetuar veteveten ...)
....nje eshte e sigurte ,ne ate qe shkruan gjithesecili liber i shenjet , bindu me devoteshmeri ne fene tende , respekto fene e tjetrit ,,,( kete e vrejta te rezervuar tek mendimi juaj )
.. mos te behemi mekatar dhe marrim rolin e Krijuesit .. vlersimet i mbesin te Gjithefuqishmit , per gjithesecilin qka praktikon ,jo neve ,,, e jona eshte perkulje ndaj normave fetare qe na jane dhenene fene qe i perkasim dhe respektim ndaj fese tjeter ,,,, vlersimet jane pune e Atij te Madhit ...(apo..??)


I nderuari Jador. Konkludimin qe ju keni bere rreth mendimeve te mia te shkruara mendoj qe nuk ia keni qelluar. Une ne postimin tim qe ju e paskeni kuotuar nuk kam treguar ndonje njeanshmeri apo ndonje mosrrespekt ndaj feve tjera. Perkundrazi une besoj qe edhe krishterizmi edhe hebrejizmi jane fe qe kane qene hyjnore dhe iu them se jane ithtar te librave hyjnore. I rrespektoj sepse jam i obliguar.
Ne jemi keshilluesa e jo gjykuesa. Ne ata qe kemi shkruajtur kemi shprehur mendim tone personal rreth ndertimit te katedrales, ndoshta nuk ia kemi qelluar, eshte gje normale, prandaj edhe e pranojme divergjencen ne mendime si rruge alternative deri tek e verteta. Me shumeēka me postimin tuaj pajtohem. Shume rrespekt per ty.

i nderuari expert i drejt shkrimit te gjuhes shqipe ma spjegon fjalen dobierpruse per popullin se disi kto fjalt me gramatik hiq nuk po muj me i kuptue
I nderuari shoku im Guri i madh.

Tani per tani fjaloret e Lirindjes nuk i kam afer, mirepo po ta jap nje pergjigje prej fjalorit qe e ka bere Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise, Instituti i gjuhesise dhe letersise, i botuar ne Tirane ne vitin 1980 me titull: "FJALOR i gjuhes se sotme shqipe" qe eshte hartuar nen drejtimin e Profesorit te nderuar Androkli Kostallarit qe ka qene kryeredaktor. Ne faqen 354 mund ti gjeni keto informata:

Dobi - Perfitimi qe vjen nga nje pune, nga nje veprimtari etj.; e mira qe ka dikush nga nje pune, nga nje veprim etj.; fryt; fitim. Dobia e pergjitheshme. Dobi e madhe. Dobia e sportit. Dobia e vitaminave. Me (pa) dobi. Ne dobi te dikujt a te diēkaje ne te mire te dikujt a te diēkaje. S'ben dobi. ē'dobi sjell kjo? S'ka asnje dobi.

DOBIPRURES - Qe sjell dobi, i dobishem; e kunderta demprures. Pune (veper) dobiprurese. Masa dobiprurese. Ndikim dobiprurese.

Mbeteni te rrespektuar ju shok te mia, ia kalofshi sa me mire, me rrespekt shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Savior
14-11-06, 23:12
Pse skam dal kunder ndertimit te xhamijave?


Sepse po kemi shume nevoje per xhamija. Une kam filluar me e fal xhuman qe 6 muaj. Xhumaja eshte nje lutje javore qe behet te premteve, dhe kur po shkoj po duhet me u fal ne oborr sepse shume po kemi njerez. Edhe pse jetoj ne nje vend ku jan mbi 20 xhami (Shkupi) prap po ka nevoj per ala xhami.
Ndersa per katedrale e nderuara zanushe ime, edhe busin gratis me e pas nuk mundeni me e mbush ne tere Prishten.

Besimi se pari duhet te jete ne shpirt dhe nuk ka dert nese mbushet Kisha apo jo. Nuk ka dert nese ti ose une dalim kunder ndertimit te nje Kishe apo Xhamie se neve nuk na pyet askush.

Ju mund te faleni edhe ne rruge sepse jeni shume veta por shiko se cfare thote Zoti.

Luka 13:24-27
24 ''Pėrpiquni tė hyni nėpėr derė tė ngushtė, sepse unė po ju them se shumė do tė kėrkojnė tė hyjnė dhe nuk do tė munden.
25 Kur i zoti i shtėpisė ėshtė ēuar dhe ka mbyllur derėn, ju atėherė, qė keni mbetur jashtė, do tė filloni tė trokitni nė derė duke thėnė: "Zot, Zot, na e hap". Por ai, duke u pėrgjigjur, do tė thotė: "Nuk e di nga vini".
26 Atėherė do tė filloni tė thoni: "Po ne hėngrėm dhe pimė me ty dhe ti mėsove ndėr rrugėt tona".
27 Por ai do thotė: "Unė po ju them se nuk di nga vini; largohuni nga unė, tė gjithė ju qė bėni paudhėsi".

Gjithashtu

Mateu 6:5-8
5 Dhe kur ti lutesh, mos u bėj si hipokritėt, sepse atyre u pėlqen tė luten nė kėmbė nė sinagoga dhe nė sheshet e rrugėve, nė mėnyrė qė njerėzit t'i shohin; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.
6 Por ti, kur lutesh, futu nė dhomėzėn tėnde, mbylle derėn dhe lutju Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė publikisht.
7 Por kur ju luteni, mos pėrdorni pėrsėritje tė kota siē bėjnė paganėt, sepse ata mendojnė se do t'u plotėsohet lutja se kanė pėrdorur shumė fjalė.
8 Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni.

Lutuni keshtu:
Mateu 6:9-13

9 Ju, pra, lutuni kėshtu: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.

10 Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.
11 Bukėn tonė tė pėrditshme na e jep sot.
12 Dhe na i fal fajet tona, ashtu siē ua falim ne fajtorėve tanė. 13 Dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na ēliro nga i ligu, sepse jotja ėshtė mbretėria dhe fuqia dhe lavdia pėrjetė. Amen".

Nje pyetje per Muntin te cilin e pershendes perzemersisht.
A deshmon Ungjilli ketu per ju?

Albanian eX|PerT
15-11-06, 00:04
Besimi se pari duhet te jete ne shpirt dhe nuk ka dert nese mbushet Kisha apo jo. Nuk ka dert nese ti ose une dalim kunder ndertimit te nje Kishe apo Xhamie se neve nuk na pyet askush.
Le ta ndertoje populli apo me konkretisht ata qe jane te mendimit se duhet te ndertohet, e jo ata qe e kane harruar popullin edhe pse kane marrur besen e tyre.


ps| Mos cito shume citate kur nuk eshte tema per ato!

Shoku juaj:
Albanian eX|PerT

Murgesha
15-11-06, 00:38
I nderuari Jador. Konkludimin qe ju keni bere rreth mendimeve te mia te shkruara mendoj qe nuk ia keni qelluar. Une ne postimin tim qe ju e paskeni kuotuar nuk kam treguar ndonje njeanshmeri apo ndonje mosrrespekt ndaj feve tjera. Perkundrazi une besoj qe edhe krishterizmi edhe hebrejizmi jane fe qe kane qene hyjnore dhe iu them se jane ithtar te librave hyjnore. I rrespektoj sepse jam i obliguar.
Ne jemi keshilluesa e jo gjykuesa. Ne ata qe kemi shkruajtur kemi shprehur mendim tone personal rreth ndertimit te katedrales, ndoshta nuk ia kemi qelluar, eshte gje normale, prandaj edhe e pranojme divergjencen ne mendime si rruge alternative deri tek e verteta. Me shumeēka me postimin tuaj pajtohem. Shume rrespekt per ty.


I nderuari shoku im Guri i madh.

Tani per tani fjaloret e Lirindjes nuk i kam afer, mirepo po ta jap nje pergjigje prej fjalorit qe e ka bere Akademia e Shkencave e RPS te Shqiperise, Instituti i gjuhesise dhe letersise, i botuar ne Tirane ne vitin 1980 me titull: "FJALOR i gjuhes se sotme shqipe" qe eshte hartuar nen drejtimin e Profesorit te nderuar Androkli Kostallarit qe ka qene kryeredaktor. Ne faqen 354 mund ti gjeni keto informata:

Dobi - Perfitimi qe vjen nga nje pune, nga nje veprimtari etj.; e mira qe ka dikush nga nje pune, nga nje veprim etj.; fryt; fitim. Dobia e pergjitheshme. Dobi e madhe. Dobia e sportit. Dobia e vitaminave. Me (pa) dobi. Ne dobi te dikujt a te diēkaje ne te mire te dikujt a te diēkaje. S'ben dobi. ē'dobi sjell kjo? S'ka asnje dobi.

DOBIPRURES - Qe sjell dobi, i dobishem; e kunderta demprures. Pune (veper) dobiprurese. Masa dobiprurese. Ndikim dobiprurese.

Mbeteni te rrespektuar ju shok te mia, ia kalofshi sa me mire, me rrespekt shoku juaj:
Albanian eX|PerT

I nderuari shoku ynė i ri.

Nėse pak keni lexuar shkrimet e tė nderuarės Jador do tė duhej qė vetėm ta keni kuptuar se ajo ėshtė femėr e jo mashkull siq ju po i drejtoheni.

Me nderime!

Murgesha!

Albanian eX|PerT
15-11-06, 00:42
I nderuari shoku ynė i ri.

Nėse pak keni lexuar shkrimet e tė nderuarės Jador do tė duhej qė vetėm ta keni kuptuar se ajo ėshtė femėr e jo mashkull siq ju po i drejtoheni.

Me nderime!

Murgesha!
Shume faleminderit qe me lajmeruat, ngase kete nuk e kam verejtur edhe pse kam lexuar disa postime te saj. Shume rrespekt per juve dhe jadoren.

Albanian eX|PerT

pirro
15-11-06, 18:21
ALBANIAN EXPERT

Ke shkru shume per kete tem..ok shume mire, mirpo kape temen.Te gjithe po e din qe Katedralja nuk ka me u ndertu me paret e popullit,mirpo me paret e donacioneve te ndryshme ne shumicen e rasteve populli ka me pagu prej xhepit.

Mirpo une dua te dal te ajo se si e konsideron ti peticionin e intelektualve shqiptar lidhur me katedralen.Nese veprat e atyre intelektualve jan lexuar dhe kan kontribuar ne menyre te shendosh tek ky popull,ata mendoj kan te drejt ndonjehre te propozojn per gjeret siq eshte edhe KATEDRALJA.

PERSHENDETJE.

pirro
15-11-06, 18:24
ALBANIAN EXPERT

"Katedralja nuk ka me u ndertu me paret e popullit" ne kete rast kam desht me than me taxat e popullit