PDA

View Full Version : Kush mund te marre leje qendrimi ne Gjermani?


Kalt
15-11-06, 16:59
Aplikuesit pėr tė drejtė qėndrimi duhet tė tregojnė se e zotėrojnė gjuhėn gjermane dhe se janė tė integruar nė shoqėrinė gjermane
Nė Gjermani jetojnė rreth 200.000 tė ashtuquajturit "tė duruar" pra refugjatė nga Afganistani, Kosova, Iraku etj, tė cilėt qėndrojnė nė Gjermani me "Duldung" me leje qėndrimi qė shtyhet herė pas here, por qė nuk siguron pėr refugjatėt asnjė lloj tė drejte pėr qėndrim afatgjatė, madje ata as nuk lejohet tė punojnė nė Gjermani.
Duket se kjo situatė do tė ndryshojė, sepse politikanėt e koalicionit ranė dje nė ujdi qė familjet me fėmijė qė jetojnė minimumi prej gjashtė vjetėsh nė Gjermani tė marrin leje qėndrimi nė Gjermani. Pėr beqarėt ka njė minimum qėndrimi prej tetė vjetėsh.
Por kjo ujdi ka shkaktuar sot brenda unionit gjerman njė debat tė madh. Disa lande, tė cilat qeverisen nga politikanė tė Unionit nuk duan tė zbatojnė rregulloren qė mund tė hyjė nė fuqi javėn e ardhshme. Uve Shynemann ministėr i brendshėm (CDU) nga landi i Saksonisė sė poshtme ėshtė shprehur se, ky kompromis i arritur do tė thotė njė fluks nė sistemin social nė Gjermani dhe me kėtė do tė rėndohen komunat gjermane.
Prej muajsh politikanėt e koalicionit tė madh janė duke debatuar pėr tė ashtuquajturėn tė drejtė qėndrimi. Kompromisi duket se u arrit. Ky parashikon qė tė huajt, tė cilėt prej shumė vitesh kanė jetuar nė Gjermani, tė munden tė qėndrojnė nė mėnyrė tė pėrhershme nė kėtė vend.
Kush rri nė Gjermanni duhet tė punojė
Fritc Rudolf Kėrper, politikan pėr ēėshtjet e brendshme nė Gjermani shprehet:"E reja nė tė drejtėn e qėndrimit ėshtė se ata, tė cilėt prej gjashtė vjetėsh jetojnė me familje nė Gjermani dhe beqarėt prej tetė vjetėsh, do tė kenė mundėsi tė futen nė tregun gjerman tė punės dhe tė marrin miratimin pėr qėndrim nė Gjermani."
Ai qė do tė qėndrojė pėr njė kohė tė gjatė nė Gjermani, duhet qė tė jetė i aftė tė ushqejė vetė familjen e tij. Ky ėshtė njė aspekt mjaft i rėndėsishėm, u shoreh politikani i CDU-s, Hans-Peter Uhl:"Tė drejtė qėndrimi nė asistencėn sociale nuk do tė ketė, kėtė nuk ja bėjmė dot taksapaguseit:
Pėr kėtė arsye aplikuesit do tė marrin njė leje pune. E paqartė ėshtė ende, ēfarė do tė ndodhė, nė rast se kėta persona nuk gjejnė dot punė? Duhet ndaluar njė rėnie e kėsaj kategorie nė asistencėn sociale, tha Volfgang Bosbach i CDU-sė:"Askush nuk duhet tė spekullojė se, thjesht vetėm pse ka ardhur koha do ta marrė njė tė drejtė qėndrimi nė Gjermani. Do tė jetė njė rregullore unike pėr raste tė mbetura pezull prej vitesh."
Gjuha duhet zotėruar
Gjithashtu aplikuesit duhet tė tregojnė se e zotėrojnė gjuhėn gjermane dhe se janė tė integruar nė shoqėrinė gjermane. Ata nuk duhet tė jenė dėnuar asnjherė dhe nuk duhet tė qėndrojnė nėn dyshimin e terrorizmit."
Opozita e e pėrshėndeti kėtė ujdi tė koaliconit, ndėrsa organizatat e refugjatėve kanė kritikuar faktin qė shanset pėr tė drejtė qėndrim kanė vetėm ata, tė cilėt arrijnė tė sigurojnė vetė jetesėn e tyre.
Propozimin e koalicionit do tė duhet ta miratojė konferenca e minstrave tė brendshėm qė fillon punimet ditėn e enjtė nė Nyrenberg, ndėrkohė qė disa lande gjermane kanė paralajmėruar refuzimin e tyre pėr kėtė rregullore.


M. Ditrich

DW

http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

Kalt
16-11-06, 21:36
Ministrat e brendshėm tė landeve gjermane po diskutojnė sot nė Nyrnberg lidhur me propozimin e koalicionit qeveritar pėr tė drejtėn e qėndrimit tė njė kategorie tė huajsh nė Gjermani. Disa lande tė drejtuara nga unionistėt janė shprehur kundėr reformimit tė sė drejtės pėr tė huajt me statusin "Duldung"
Nė debatin pėr tė drejtėn e qėndrimit, janė ashpėrsuar frontet midis landeve gjermane tė drejtuara nga partitė unioniste dhe landeve tė drejtuara nga partitė socialdemokrate. Nė hapje tė konferencės sė ministrave tė brendshėm sot nė Nyrnberg, ministrat e brendshėm socialdemokratė thanė se nuk duan tė bėjnė hapa pas, pas piketave tė vendosura nė koalicionin e madh qeveritar. "Nė thelb, puna duhet tė ecė sic ėshtė vendosur atje", i tha senatori i brendshėm socialdemokrat i Berlinit, Ehrhard Körting agjencisė sė lajmeve AFP. Ndėrsa landet e drejtuara nga partitė unioniste janė pėr njė zgjidhje kalimtare me propozimet e deritashme tė konferencės sė ministrave tė brendshėm tė landeve, vendime qė tė zėvendėsohen mė vonė nga njė ligj federal. Eksperti unionist pėr politikėn e brendshme, Norbert Gneis, tha pėr kėtė temė nė Radion Deutschlandfunk:
"Nėse ne japim tani njė leje qėndrimi, pa qenė nė gjendje tė prekurit tė fitojnė vetė bukėn e gojės, atėherė ne krijojmė njė situatė tė re, pėr tė gjithė ata qė janė kėtu. Mund tė ndodhė, qė nė fund tė dy vjetėve kėta njerėz tė mos kenė gjetur punė. Qė t'i pėrcjellim ata edhe njėherė nė gjendjen e Duldung, sic ėshtė parashikuar nga shumica e ministrave tė brendshėm, kjo do tė jetė e vėshtirė."
Nėn drejtimin e ministrit tė brendshėm kristjandemokrat, Volfgang Shojble, koalicioni vendosi piketa pėr njė ligj federal pėr tė drejtėn e qendrimit pėr njė pjesė tė rreth 190 mijė refugjatėve qė kanė deri tani statusin "Duldung". Landet unioniste refuzojnė mundėsinė e dakorduar me kėtė marrėveshje, pėr t'u ofruar njė tė drejtė qėndrimi edhe refugjatėve, tė cilėt nuk kanė punė. Me njė vendim tė njėzėshėm, konferenca e ministrave tė brendshėm mund ta rregullonte nė mėnyrė tė menjėhershme cėshtjen e sė drejtės sė qėndrimit. Por nėse ministrat e brendshėm nuk bien dakord njėzėri nė konferencėn e tyre, duhet tė nisė nė Bundestag procedura ligjvėnėse. Pas kėsaj, do tė qe i nevojshėm edhe aprovimi i landeve nė Bundesrat, nė kėshillin federal, gjė qė do tė sillte njė zvarritje tė konsiderueshme tė kohės.
Ministri i brendshėm i Saksonisė sė Poshtme, Uwe Shyneman (kristjandemokrat) e pėrsėriti kritikėn e tij ndaj kompromisit tė koalicionit. "Para kėtij kompromisi ne kemi qenė shumė mė pėrpara", i tha ai AFP. Nė bisedimet paraprake tė ministrave tė brendshėm ka pasur njė rėnie dakord thuajse tė plotė.
Megjithė pozicionet e ngurtėsuara, disa ministra tė brendshėm u treguan nė Nyrnberg optimistė se do tė arrijnė njė zgjidhje me marrėveshje."Gjithcka tjetėr do tė ishte njė dėshmi varfėrie", tha ministri i brendshėm socialdemokrat i Shleswig-Holsteinit, Ralf Stegner.
DW

Guri i madh
16-11-06, 22:05
Ministrat e brendshėm tė landeve gjermane po diskutojnė sot nė Nyrnberg lidhur me propozimin e koalicionit qeveritar pėr tė drejtėn e qėndrimit tė njė kategorie tė huajsh nė Gjermani. Disa lande tė drejtuara nga unionistėt janė shprehur kundėr reformimit tė sė drejtės pėr tė huajt me statusin "Duldung"
Nė debatin pėr tė drejtėn e qėndrimit, janė ashpėrsuar frontet midis landeve gjermane tė drejtuara nga partitė unioniste dhe landeve tė drejtuara nga partitė socialdemokrate. Nė hapje tė konferencės sė ministrave tė brendshėm sot nė Nyrnberg, ministrat e brendshėm socialdemokratė thanė se nuk duan tė bėjnė hapa pas, pas piketave tė vendosura nė koalicionin e madh qeveritar. "Nė thelb, puna duhet tė ecė sic ėshtė vendosur atje", i tha senatori i brendshėm socialdemokrat i Berlinit, Ehrhard Körting agjencisė sė lajmeve AFP. Ndėrsa landet e drejtuara nga partitė unioniste janė pėr njė zgjidhje kalimtare me propozimet e deritashme tė konferencės sė ministrave tė brendshėm tė landeve, vendime qė tė zėvendėsohen mė vonė nga njė ligj federal. Eksperti unionist pėr politikėn e brendshme, Norbert Gneis, tha pėr kėtė temė nė Radion Deutschlandfunk:
"Nėse ne japim tani njė leje qėndrimi, pa qenė nė gjendje tė prekurit tė fitojnė vetė bukėn e gojės, atėherė ne krijojmė njė situatė tė re, pėr tė gjithė ata qė janė kėtu. Mund tė ndodhė, qė nė fund tė dy vjetėve kėta njerėz tė mos kenė gjetur punė. Qė t'i pėrcjellim ata edhe njėherė nė gjendjen e Duldung, sic ėshtė parashikuar nga shumica e ministrave tė brendshėm, kjo do tė jetė e vėshtirė."
Nėn drejtimin e ministrit tė brendshėm kristjandemokrat, Volfgang Shojble, koalicioni vendosi piketa pėr njė ligj federal pėr tė drejtėn e qendrimit pėr njė pjesė tė rreth 190 mijė refugjatėve qė kanė deri tani statusin "Duldung". Landet unioniste refuzojnė mundėsinė e dakorduar me kėtė marrėveshje, pėr t'u ofruar njė tė drejtė qėndrimi edhe refugjatėve, tė cilėt nuk kanė punė. Me njė vendim tė njėzėshėm, konferenca e ministrave tė brendshėm mund ta rregullonte nė mėnyrė tė menjėhershme cėshtjen e sė drejtės sė qėndrimit. Por nėse ministrat e brendshėm nuk bien dakord njėzėri nė konferencėn e tyre, duhet tė nisė nė Bundestag procedura ligjvėnėse. Pas kėsaj, do tė qe i nevojshėm edhe aprovimi i landeve nė Bundesrat, nė kėshillin federal, gjė qė do tė sillte njė zvarritje tė konsiderueshme tė kohės.
Ministri i brendshėm i Saksonisė sė Poshtme, Uwe Shyneman (kristjandemokrat) e pėrsėriti kritikėn e tij ndaj kompromisit tė koalicionit. "Para kėtij kompromisi ne kemi qenė shumė mė pėrpara", i tha ai AFP. Nė bisedimet paraprake tė ministrave tė brendshėm ka pasur njė rėnie dakord thuajse tė plotė.
Megjithė pozicionet e ngurtėsuara, disa ministra tė brendshėm u treguan nė Nyrnberg optimistė se do tė arrijnė njė zgjidhje me marrėveshje."Gjithcka tjetėr do tė ishte njė dėshmi varfėrie", tha ministri i brendshėm socialdemokrat i Shleswig-Holsteinit, Ralf Stegner.
DW


para dy apo rti netve ishte nji reportazh per azil kerkusit ne gjermani ku flitej per nji familje rome harrova emrin por e mbaj mend mbi emrin krasniqi qe 16 vite azyl kerkus po status qendendrimi ne gjermani .

ju te nderuar qe nuk jetoni ne gjermani qe ne vitetet 1990 ne gjermani kan ardh shum azyl kerkus rom te deklaruar si shqiptar por gjat intervistave po edhe gjat seancave gjygjsore qe jan mbajt per shqyrtimin e landes te nji azyl kerkusi romet edhe pse jan deklarue si shqiptar nuk kan pas njohuri se si ta dokumentojn kerkesen per azyl ne gjermani .

po pas lufte kta romt te gjith jan deklarue si rom po tani kan gjet arsyen tjeter se jan te rrezikuar nga shqiptaret .

si do qoft tani pa status ne gjermani jan disa serb nga kosova po edhe disa rom qe para lufte jan deklarue si shqiptar e ma von si rom

Kalt
17-11-06, 22:47
Landet federale gjermane duan t'u njohin tė drejtėn e qėndrimit tė huajve, tė cilėt kanė njė vend pune nė Gjermani
Kjo u vendos nė mbledhjen e ministrave tė brendshėm tė landeve, e cila pėrfundoi punimet e saj tė premten nė Nyrenberg. Kjo rregullore do tė hyjė menjėherė nė fuqi, njoftoi drejtuesi i konferencės, ministri i brendshėm bavarez Gynter Bekshtajn, i cili i tregua i kėnaqur me rezultatin e arritur.
"Tani pėrpara kemi njė dokument, nė tė cilin unė shoh shanse tė mira dhe ku vėrehet njė pėrkrahje unanime. Pėrkrahja unanime ėshtė e nevojshme pėrndryshe konferenca e ministrave nuk mund tė vendosė asgjė. Ne nuk nuk mund tė marrim vendime me shumicė absolute por me unanimitet", tha Beckstein.
Sipas tė dhėnave tė ministrit tė brendshėm tė Saksonisė sė poshtme, Uve Shyneman nga ky vendim pėrfitojnė rreth 20 mijė prej rreth 200 mijė tė huajėve me Duldung. Shkalla e parė parasheh qė kush fiton vet bukėn e gojės, gjashtė apo tetė vite jeton nė Gjermani dhe ėshtė integruar mirė mund tė fitoj tė drejtėn e qėndrimit. Uve Shyneman ėshtė i gėzuar mė nė fund qė landet arritėn tė vendosin pėr kėtė rregull:
"Fillimisht ne presim njė zgjidhje nga vetė landet dhe kjo do tė thotė qė do tė lejohėn tė qėndrojnė nė Gjermani tė gjithė deri mė 30 shtator tė vitit 2007 dhe nėse deri atėherė ata do tė gjejnė punė dhe do tė dėshmojnė se kanė njė kontratė pune atėherė mund tė fitojnė edhe tė drejtėn e qėndrimit. Kjo ėshtė me rėndėsi sė pari puna pastaj e drejta e qėndrimit", tha Shyneman.
Shkalla e dytė e modelit tė landeve parasheh qė refugjatėt tė cilėt nuk kanė punė, por janė integruar mirė nė shoqėri do tė lejohen deri nė fund tė vitit tė ardhshėm pa patur frikė se do tė dėbohen. Ata do tė kenė kohė deri atėherė tė gjejnė njė vend pune. Volker Bouiver nga Hesseni, i cili negocoi si ndėrmjetėsues i landeve tė Unionit nė natėn duke u gdhirė dita e premte, e quajti vendimin si njė akt faljeje dhe bujarie:
"Ne duam qė atyre qė nė fakt ėshtė dashur qė moti tė largohen nga ky vend por pėr shkaqe tė ndryshme ende ndodhen kėtu dhe nuk kanė asnjė borxh, tu ofrojmė njė qėndrim tė sigurtė nė Gjermani", tha Bouiver.
Pėr refugjatėt tė cilėt nuk kanė arritur tė integrohen mirė nė shoqėrinė gjermane nuk ndryshon asgjė. Ata duhet qė deri mė 30 shtator tė vitit 2007 tė fitojnė vetė bukėn e gojės, pėrndryshe do tė detyrohen qė ēdo tre muaj tė bėjnė kėrkesėn pėr vazhdimin e Duldungut.
Ministri i brendshėm bavarez Bekshtajn tha se landet me kėtė vendim, pavarėsisht nga njė rregullim federal duan tė shfrytėzojnė kompetencat e tyre. Ministri i brendshėm federal, Volfgang Shojble foli pėr njė rezultat tė mirė tė arritur nė takimin e ministrave tė brendshėm.
Megjithatė konflikti themelor me koalicionin e madh pėr tė drejtėn e qėndrimit pėr tė huajt pa njė vend pune nė Gjermani qėndron ende. Sipas pikėpamjeve tė Bekshtajnit pėr statusin e tė huajėve pa njė vend pune duhet tė gjindet njė zgjidhje nė rrafshin federal. Nė kėtė kuadėr duhet tė sqarohen ēėshtjet e diskutueshme mes landeve federale dhe federatės.
DW

Kalt
20-11-06, 22:09
Ekspertėt shpjegojnė cilėt refugjatė me status duldung pėrfitojnė nga rregullimet e reja pėr tė marrė tė drejtėn e qėndrimit nė Gjermani
Rregullimet e reja qė vendosi Konferenca e ministrave tė brendshėm tė landeve gjermane pėr tė ndryshuar shanset e qėndrimit nė Gjermani tė refugjatėve me status duldung, vlerėsohen nga eskpertet nė mėnyra tė ndryshme.

Jens Uwe Thomas, punon nė Kėshillin e Refugjatėve nė Berlin (Flüchtlinsrat). Ai nuk ėshtė shumė optimist pėr ndryshimet e reja, sepse mendon se prej tyre pėrfitojnė shumė pak refugjate me duldung. Ndėrsa pėr pjesėn mė tė madhe tė tyre, ndryshimet e reja sjellin pasiguri. "Mendoj se ato shtojne pasiguritė pėr perspektivat e mėtejshme. Vetėm ata qė kanė sot punė, vetėm ata mund tė jene tė sigurt se do tė marrin tė drejtėn e qėndrimit. Pėr tė tjerėt situata ėshtė ende e paqartė," thotė Jens Uwe Thomas.
Punė deri shtatorin e ardhshėm

Nė Berlin jetojnė 7500 refugjatė me statusitn duldung. Shumica nuk pėrfitojnė nga rregullimet e reja sepse nuk zotėrojnė aktualisht punė. Nė gjithė Gjermaninė jetojnė 180 mijė refugjatė me kėtė status. Prej tyre pėrfitojnė 20 mijė, shumica e tė cilėve jetojnė nė lande ku situata e tregut tė punės ėshtė relativisht e mirė. Pjesa e mbetur duhet tė gjejė punė deri nė shtatorin e vitit tė ardhshėm. Pėrndryshe ata nuk pėrfitojnė nga rregulli i ri pėr tė fituar tė drejtėn e qėndrimit.
Deri tani ligjet i ndalonin regugjatėt me statusin duldung tė gjenin punė nė vitin e parė tė qėndrimit. Mė vonė ata kanė patur tė drejtėn tė kėrkojnė folmalisht tė drejtėn e punės, nėse kanė gjetur paraprakisht njė vend pune, tė cilin se nuk ka dėshiruar asnjė qytetar gjermanė apo qytetar i BE-sė.
Prej 6 ose 8 vitesh nė Gjermani
Ronald Reimann, ėshtė Jurist, specialist pėr tė drejtat e refugjatėve. Ai i sheh rregullat e reja si shans tė madh, sepse prej vitesh po diskutohet pėr tė ndryshuar tė drejtat e refugjatėve me statusin duldung dhe vetėm tani u arrit njė rregullim me tė cilin mund tė fillhet diēka. Reiman mendon se shumė do tė varet nga fakti se si do tė zbatohen rregullat e reja nė landet federale.
"Konkretisht: Nese keni njė duldung dhe nėse jetoni nė Gjermani, prej 6 vitesh nėse keni fėmijė, dhe prej tetė vitesh nėse jeni beqar, nėse keni punė me tė ardhura tė mjaftueshme, atėherė qė sot mund tė paraqisni kėrkesėn pėr tė marrė tė drejtėn e qėndrimit pėr arsye humanitare," shpjegon Ronald Reimann.
Punė, por me tė ardhura tė mjaftueshme
E drejta e qėndrimit merret nėse ai qė ka duldung, ka punė dhe tė adhura tė mjaftueshme dhe nuk ėshtė i varur nga shėrbimet sociale dhe nga zyra e punės, ose nese paraqet nje vėrtetim se ka njė ofertė pėr vend pune. Kėtij rregulli i shtohet dhe pika qė kėrkon qė ata qė kane fėmijė duhet tė vėrtetojnė qė i dėrgojnė fėmijėt nė kopėsht ose nė shkollė.
Fėmijėt duhet tė jenė tė integruar
Prandaj Jens Uwe Thomas propozon pėrmirėsime qė ndihmojnė refugjatėt me duldung qė tė hyjnė nė tregun e punės. Ai mendon se Bundestagu duhet tė vazhdojė tė punojė pėr njė rregull tė ri pėr refugjatėt me duldung, i cili tė ofrojė fillimisht tė drejtėn e qėndrimit nė Gjermani, pastaj atė tė punės dhe jo anasjelltas siē ofrojnė ndryshimet aktuale.


Aida Cama
http://www2.dw-world.de/media/layout/transpa.gif

DW