PDA

View Full Version : Si e spjegoni INTUITĖN???


Studenti1
15-11-06, 19:30
Pershendetje anetare te nderuar.
Besoj se se pari kjo teme eshte duke u hapur tash.
Deshta te diskutojme me anetaret per INTUITEN.
E hapa pikerisht ne kete rubrike, sepse besoj se eshte e qelluar te hapet ketu.
Cka nenkuptoni me Intuite, ju te nderuar anetare?
Te kush mund te jete me shume prezente ajo?
A besoni ne intuite te fuqishme?
A besoni se eshte dicka shume e vertete apo shpesh teprohet me biseda per kete gje (intuiten) duke kaluar njerezit ne utopi?

Do te ishte kenaqesi e imja nese do ta diskutonit kete teme.
Ju pres juve anetare si: Pokeri, Jadori, Murgesha, Albanian Expert, Sy Kaltra, Gentiani, e shhume anetare te tjere.

Studenti.

Murgesha
15-11-06, 19:40
Studenti falemnderit qė mė pret me njė koment nė kėtė temė.

Po more e njof Intuitėn, ka pas shkru njė kohė nė Dardani por ka kohė qė se kam parė ksajde. :tongue: :tongue: :tongue: :tongue:

Ishte kjo pėr shaka, hahahahaha pėr momentin nuk po kam kohė, por sė shpejti do tė tė pėrgjigjem.

Studenti1
15-11-06, 19:46
Studenti falemnderit qė mė pret me njė koment nė kėtė temė.

Po more e njof Intuitėn, ka pas shkru njė kohė nė Dardani por ka kohė qė se kam parė ksajde. :tongue: :tongue: :tongue:

Ishte kjo pėr shaka, hahahahaha pėr momentin nuk po kam kohė, por sė shpejti do tė tė pėrgjigjem.Flm nga ju Murgesha.
I kuptoj shakate, nuk eshte problem ju kuptoj.
Ju flm qe shprehni deshire t'i qaseni kesaj teme me opinionin tuaj.
Jam kurreshtar te shoh se cka do te na thuash.:smile:

Studenti.

Virti
15-11-06, 21:21
sipas meje, intuita eshte aftesia e njeriut qe t'i parasheh ose t'i parandjene ngjarjet.
nuk jam ithtar i parapsikologjise dhe as i psikologjise, andaj e thashe shkurt... :smile:

Studenti1
15-11-06, 21:50
sipas meje, intuita eshte aftesia e njeriut qe t'i parasheh ose t'i parandjene ngjarjet.
nuk jam ithtar i parapsikologjise dhe as i psikologjise, andaj e thashe shkurt... :smile:


Flm Virti per kontributin tuaj.
Ne fakt edhe pak fjale mund te japin spjegim te qarte.

pokeri
16-11-06, 12:57
Disa e quajnė Shqisa e gjashtė, disa Intuitė, Zė i brendshėm, apo Pėrcepcion jashtėndijesor. Sidoqoftė, ėshtė fjala pėr fenomenin tė cilin shkenca bashkėkohore ia "atribuon" trurit dhe pėrpunimit tė pėrvojave tė njėmėndėta pėrmes ndėrdijes.
Intuita ėshtė fuqia jonė shpirtėrore, tė cilėn secili njeri e bartė brenda vetės. Ėshtė energji shpirtėrore e dashurisė dhe urtėsisė. Thėnė mė thjeshtė "ėshtė pjesa jonė mė e mirė". Ajo konsiderohet si burim i etikės mė tė lartė njerėzore, vlerave mė lė larta mendore tė njeriut.
Intuita ėshtė ajo qė udhėheqė qenien njerėzore, nė mėnyrė instiktive, por ajo ka aftėsi tė ndryshme dhe manifestohet ndryshe nė personat e ndryshėm.
- Intuita ėshtė aftėsia pėr tė hyrė nė brendėsi tė kuptimit tė diēkaje, nė mėnyrė tė tillė qė tė arrish tė parashikosh, veprosh shpejt...

panta_rhei
16-11-06, 15:19
Intelekti- eshte veti "exkluzive" e njeriut (po ta kishin kafshet do te benin mrekullira)
Instinkti- eshte veti "exkluzive" e kafshes (po ta kishin njerezit do te benin poashtu mrekullira)
INTUITA- eshte kombinimi i Intelektit dhe Instinktit.

Intuita t'jep informacione per te cilat ty ne te njejten kohe "nuk ta merr menja"!
Fatkeqesisht shum pak njerez kane guxim dhe vullnet qe te ndjekin intuiten e tyre (dhe t'i besojne asaj. (nje nga arsyet eshte "konformizmi shoqerer" i imponuar permes dogmave te ndryshme: dokeve, tradites, fese:wink: ...etj)...
Perndryshe "ata" me te guximshmit e njerezimit deri me sot kane nxjerrur shume vepra permes te cilave i behet thirrje njeriut "qe te jete vetvetja", "qe te ndjeke intuiten e tij"...
ne kete kontekst jane shpikur edhe personazhe me veti te tilla si: Tarzani, spiderman-i (njeriu marimange)...

Personalisht (ne kete kohe), nuk jam shum optimist sa i perket "ketij termi", dhe nuk mendoj se duhet mbivleresuar. Aq me teper kur eshte bere mode qe te thuhet "e mashtroi intuita" (thone keshtu disa qe po tuten se po i hyjme Zotit ne hise):wink:

legenda
17-11-06, 17:12
me te vertete teme interesante,qe prek ne tel,eshte mire qe ta njohim sa me shume veten,me pelqen texti i yt POKER,une kam shume intuite,dhe afer 80% te rasteve intuita nuk me ka mashtru,intuiten e ndjej si nje dridhje e vogel ne zemer ,si diqka qe me terheq,qe pastaj manifestihot me nje paraftyrim-vizualishte per ngjarjen qe do te vjen,p.sh.ishim ne nje udhetim,dhe arritem ne nje pike ku duhej te zgjidhnim njeren nga dy rruget,ishim ne dilem,ishte dimer nuk dinim se cila rruge eshte qel...mu lajmerua nje ndjenje qe me levizi diqka ne mbrendesi,dhe pastaj mu paraqit nje paraftyrim me nje rruge mes malit po pa bore dhe pa njerez,dhe vendosem u nisem ne ate rruge,...rruga doli afer 80%si e kisha pas paraftyru,intuita nuk me genjeu,kur arritem ne piken me te larte nuk kishte bore ,ishte diku 22 dhjetori,takuam disa persona dhe ata na thane se eshte qudiii qe ne kete kohe nuk ka bore ketu,se perndryshe rruga do te ishte e mbyllur!!!!!
me intereson shume parapsikologjia,kjo misterie qe na percjelle,...nese dikush nga ju eshte psikolog e kisha lute qe kete shembull qe e dhashe te e sqaroj.
me respekt per ju

Studenti1
17-11-06, 17:30
Shqisa e GjashtėBie telefoni (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Telefoni&action=edit) dhe kemi ndjesine se e dime kush po merr, shohim ne enderr nje aksident dhe ai ndodh nje dite me pas, jemi ne nje situate dhe kemi ndjesine se e kemi jetuar me pare... keto dhe shume pervoja te tjera "misterioze" i perjetojme ne jeten tone te perditshme... Shikimi, degjimi, prekja, shija dhe nuhatja, jane shqisat qe i njohim mire por pikepytjet e medha dalin kur flitet per nje shqise te gjashte, te cilen disa mohojne ta kene, te tjere thone se e zoterojne e te tjere e cilesojne si legjende. Nese eshte e vertete qe ekziston, ku ndodhet, a mund te zhvillohet, keto dhe shume pyetje te tjera kane tashme nje pergjigje.


Shqisa e gjashte ndodhet ne nje pjese te trurit qe na ndihmon ne zgjidhjet e rendesishme duke gjetur nje rruge te ndermjetme ndermjet arsyes dhe ndjenjes. Shqisa (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shqisa&action=edit) e 6 -te ekziston dhe ndodhet ne tru midis dy hemisferave. Kjo pjese e trurit eshte si nje sistem alarmi qe na paralajmeron kur do te ndodhe dicka. Gjithcka funksionon si nje qark qe na jep informacione ne menyre te tille qe ne te arrijme te mendojme dhe te veprojme ne varesi te situates. Ky zbulim eshte bere dy vjet me pare nga dy shkencetare te Washington University ne St. Louis.Mendohet se intuita (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Intuita&action=edit) ka lidhje me nje transmetim te sakte dhe te shpejte te informacioneve qe japin shqisat. Logjika (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Logjika&action=edit) ndodhet ne hemisfern e majte te trurit te njeriut ndersa ne te djathten impulset dhe ndjenjat. Intuita eshte nje proces qe ka nevoje per nje proces neutral ne te dyja keto pjese. Thuhet se femrat jane me intuitive se meshkujt dhe kjo eshte pjeserisht e vertete pasi eksperimentet kane treguar kete ne testimin e dy individeve te sekseve te kundert por ne moshe te njejte. Kjo shpejgohet me faktin se intuita ndikohet pak me shume nga hemisfera e djathte te cilen femrat e kane me te ndjeshme ndaj fenomeneve te jashteme.Ne aspektin psikiatrik, argumentimi shkencor i ekzistences se shqises se gjashte mund te sjelle shpjegime mbi sjelljet jonormale te disa individeve te cilet deri me sot jane pare dhe trajtuar si te semure mendore. Sipas zbulimit te bere jeta individe anomali ne sensin e gjashte dhe per pasoje vuajne nga shqetesime mendore, kane halucinacione dhe shumicen e kohes jane ne gjendje paniku. Pjesa e trurit pergjegjese per shqisen e gjashte ka qene dhe me pare objekt studimi pasi nga shume neurologe mendohej se vetem aty mund te gjehej dhe jepej nje shpjegim i sakte mbi skizofrenine.


Kjo zone midis dy hemisferave permban neurone te cilat japin sinjale kur truri duhet te marre vendime teper te rendesishme dhe te gjeje ekulibrin e duhur midis logjikes dhe ndjenjave, pa harruar dhe arsyetime komplekse ne situtata te ndryshme. Duhet thene se deri tani shqisa e gjashte konsiderohej me shume si nje aftesi e mbinatyrshme sesa nje proces i komplikuar mendor. Ne fakt kjo shqise nuk eshte vecse proces me i shpejte se zakonisht i te menduarit. Per te vertetuar dicka te tille u testuan 100 individe te shendoshe menderisht. Ata kishin nje kompjuter ku nje pike transformohej ne nje shigjete e cila shkonta majtas ose djathtas. Detyra ishte qe te shtypej nje buton sa here shigjeta merrte nje drejtim. Pika behej here pas here blu dhe ne disa raste dilnin dy shigjeta por te testuarit duhet te ndiqnin shigjeten e pare. Te gjithe gabuan. Ne kete eksperiment kishte nje truk, pasi sa here pika ishte blu, dilnin dy shigjeta, por asnjeri nga individet ne prove nuk e kishte dalluar kete detaj. Me kalimin e kohes te gjithe filluan te permiresoheshin megjithese askush prej tyre nuk pohoi se e kishte kuptuar ceshtjen e pikes blu. Ky permiresim shpjegohet me ane te shqises se gjashte e cila kishte vepruar automatikisht duke ndihmuar keshtu reflekset dhe zgjedhjet e te testuarve.Skizofrenet jane te tille pasi vuajne nga anomali strukturore pikerisht ne zonen e shqises se gjashte. Personat qe kane shume te zhvilluar kete shqise vuajne akoma me shume pasi shohin rrezik edhe aty ku nuk ka duke vepruar ne nje menyre te caktuar e cila mund ti demtoje fizikisht. Ky zbulim ka treguar gjithashtu se shqisa e gjashte mund te ushtrohet dhe fuqizohet me kalimin e kohes.Nuk mund te mohohet se gjithkujt i ka ndodhur te pakten nje here ne jete qe te kete marre nje vendim te rendesishem pa u menduar gjate, ky veprim ka ardhur ne menyre intuitive. Duke eksploruar trurin shume, studiuesit kane gjetur prova te cilat vertetojne se individet kane ne tru aftesi qe nuk i njohin. Pa dijenine tone, truri mbledh informacione te cilat ne nje momente te caktuara vijne ne ndihme. Kjo cilesohet si intuite e krijuar nga pervoja jetesore. Veprimi i papritur i shqises se gjashte, eshte nje faktor i rendesishem ne mbijetesen e mendjes se njeriut dhe mundesise per te mundur nje kompjuter fale intuites, parandjenjes ose shqises se gjashte, quajeni si te doni, pasi ekzistenca e saj eshte e pamohueshme....


Marrė nga "http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqisa_e_Gjasht%C3%AB (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqisa_e_Gjasht%C3%AB)"