PDA

View Full Version : Nexhmije Pagarusha, legjendė e kėngės shqipe


Dilaver
18-11-06, 13:02
Nexhmije Pagarusha, legjendė e kėngės shqipe

Nexhmije Pagarusha, legjenda e gjallė e kėngės shqiptare, ka lindur mė 7 maj tė vitit 1933, nė Pagarushė. Baba i Nexhmijes Veseli, mėsues, siē thotė Nexhmija, ėshtė mė meritori qė nuk e la kėtė yll tė shuhet, po na e dhuroi tė gjithėve deri nė shkallė krenarie.
Dikush e quajti Bilbili i Kosovės, dikush Mbretėresha e Kėngės Shqipe, dikush tjetėr Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Baterflaj, Fyti i Kristaltė, e tė tjera, e tė tjera.
Tė gjitha kėto epitete janė bėrė sinonim pėr emrin e Nexhmije Pagarushės dhe mbase tė gjithė kanė tė drejtė, sepse tė gjithė gjejnė diēka tė veēantė nė zėrin e saj magjik. Rėndėsia dhe vlera e veprės sė Nexhmijes ėshtė ēmuar e vlerėsuar nga kompetentėt dhe njohėsit e artit dhe kjo siē e dimė ėshtė bėrė nė superlativ.
Nexhmija dhe kėnga ishin njė, kėtu mbase e ka shpjegimin fakti se ajo as qė ka mbajtur ndonjė evidencė pėr koncertet as pėr kėngėt e kėnduara.
Opusi i kėngėve tė Nexhmijes ishte shumė i gjerė dhe ajo ka shkėlqyer nė tė gjitha zhanret. Shumė artdashės edhe sot e kujtojnė koncertin e Nexhmijes me ariet operistike (tė pėrkthyera shqip) tė Bethovenit, tė Puēinit, Verdit … Majat mė tė larta Nexhmija i arriti me kėngėn “Baresha” (me tekst tė Rifat Kukajt e me kompozim tė bashkėshortit tė saj, Rexho Mulliqit), po me sukses tė jashtėzakonshėm i interpretoi edhe kėngėt, si ”Ani mori nuse”, ”Mora testin”, “Kur mė shkon si zog n'hava”, “Kur mė del nė derė”, ”Ke selvitė”, “Ē'u ngrit lulja nė mėngjes”, “Ēil njat zemėr plot kujtime”, “Dallėndyshe”, “Njė lule”, "Zambaku i Prizrenit", “Tė kam dashtė dhe tė dua moj ije”, “O moj bukuroshe” e kėshtu me radhė.

Nexhmija- edhe aktore

Nė Beograd vijoi shkollėn e muzikės pėr solo kanto, ku edhe e kishte paraqitjen e parė muzikore nė skenė. Nė vitin 1948 ėshtė pranuar kėngėtare nė Radio Prishtinė.
Nexhmija me sukses e provoi veten edhe si aktore filmi e teatri. Interpretoi role tė rėndėsishme nė “Dasma e pėrgjakur”, (1967), “Jugovizioni” (1973), “Gėzuar viti i ri” (1976), "E kafshoja terrin" (1977), "I ikuri" (1980), "Tre vete kapėrcejnė malin" (1981), "Lepuri me pesė kėmbė", "Fluturimi i Micakut", "Daullet e tė ēmendurve", "Rexha i nėnės nė grazhd tė kalit", "Vrasėsit bėjnė dasmė natėn" (1997) etj., etj.
Pėr fat tė keq, nuk janė tė evidentuara tė gjitha koncertet dhe i tėrė repertori i kėngėve tė kėnduara nga ajo. Ajo ka thėnė njė herė, pėr tė ishte vetėm muzika me rėndėsi. Ajo dhe muzika ishin njė. Mendohet se ajo ka interpretuar mbi 150 kėngė.
Ajo ishte pjesėmarrėse e koncerteve nėpėr Kosovė, nėpėr ish-Jugosllavi, Shqipėri, Bullgari, Izrael, Turqi, etj. Karrierėn muzikore e pėrfundoi nė vitin 1984, pas njė koncerti nė Sarajevė.
Nė jetėn artistike Nexhmija mori shumė ēmime, tė cilat ajo nuk mund t’i veēojė. Ne po e veēojmė ēmimin – titullin “Kėngėtare e Shekullit “ e kėtė e meriton padyshim. Nexhmije Pagarusha vulosi me emrin e saj shekullin XX.
Pas 16 vjetėve larg skenės, u paraqit nė vitin 2000 me kėngėn "Pėr ty", nė njė emission tė Ardit Gjebreas, i cili e shtyri tė bėjė kėtė.

Dilaver
18-11-06, 13:04
Thanė pėr Nexhmije Pagarushėn

Esat Mekuli: Nexhmija ėshtė kjo – Bilbili i Kosovės, bilbili i kėngės sonė.

Rexhep Munishi: Nexhmije Pagarusha pėr sė gjalli po I pėrjeton dy jetė: atė derisa ishte nė skenėn e kėngės dhe muzikės dhe atė pas ndėrprerjes sė kėndimit aktiv. Ajo I pėrjetoi dy kėnaqėsi qė janė privilegj i ruajtur vetėm pėr njerėzit e mėdhenj. Sa kėndonte, e adhuruan! Kur pushoi sė kėnduari, nuk e harruan! Kėngėtare si Nexhmija vėshtirė se do tė pėrsėritet nė skenat shqiptare. Vėshtirė tė pėrsėritet njė cilėsi zėri e dhunti muzikore qė ka ajo. Pėr tė do tė ketė gjithmonė shumėēka tė themi. Pėr njė gjysmė shekulli ishin tė kėnaqur tė gjithė ata qė e njohėn, tė gjithė ata qė e dėgjuan, ata qė patėn miqėsi me tė dhe tė lumtur janė ata qė itakuan kohės sė saj, kohės sė shėnuar me zėrin e Nexhmije Pagarushės.

Kristė Lekaj: E kemi quajtur “Bilbili i Kosovės”, por ajo nė tė vėrtetė ishte Kosova vetė! I falėnderohem Zotit qė kam punuar me tė, se prej saj kam mėsuar shumė. Nexhmijaėshtė Nexhmije! Ėshtė kėngėtare qė lind
vetėm njė herė.

Avni Mula: Nė Shqipėri la mbresė tė jashtėzakonshme, jo vetėm pse kėndoi mirė, po u tregoi edhe atyre artistėve tanė shqiptarė, tė Tiranės, tė Shkodrės dhe tė gjithė qyteteve tė tjera tė Shqipėrisė, u dha njė mėsim se si duhet tė kėndohet kėnga popullore, si duhet tė interpretohet kėnga popullore, ēfarė koloriti duhet tė ketė kėnga popullore. Ajo mbetet njė ndėr kėngėtaret mė tė shkėlqyeshme tė mbarė Shqipėrisė jo vetėm tė Kosovės.

Ardit Gjebrea: Ėshtė njė ndėr kujtimet mė tė bukura tė jetės time dueti qė kam kėnduar me Nexhmijen. Po tė mos jesh njeri i madh, nuk mund tė jesh artiste e madhe. Them se janė pak ata artistė qė janė vėrtet artistė dhe qė e meritojnė kėtė fjalė. Nuk ėshtė thjesht artiste e skenės, ėshtė artiste njeri, ėshtė artiste nė shpirt. Tė gjithė ne shqiptarėt duhet tė jemi tė lumtur qė ekziston fenomeni Nexhmije Pagarusha.

Ymer Shkreli: Nexhmije Pagarusha ėshtė institucioni ynė i lartė muzikor, akademia jonė e vetme muzikore, opera jonė e vetme, muzeu ynė i vetėm etnografik, monumenti ynė i vetėm folklorik-e megjithatė nuk ishte dhe nuk ėshtė nėn mbrojtjen e shoqėrisė si disa kisha e xhami. Fundja, nė mungesė tė tempullit tė kulturės e kemi Nexhmijen, nė mungesė tė filarmonisė e kemi Nexhmijen, nė mungesė tė galerisė e kemi Nexhmijen.
Nexhmija ėshtė njė!

Lutfi Turkeshi: Ajo pėrmes dritės artistike ndriēoi brendshėm visarin e pashtershėm tradicional. Nė mėnyrė spontane Nexhmija bėn pėrpjekje “orfeane” pėr tė mishėruar kėngėn e vet me traditėn gjithėshqiptare.
| F.M.K

Linka_pz
13-04-07, 22:40
http://ca.geocities.com/ylimaly/nexhmija_lule.jpg

Ne vitin 1948 eshte pranuar si kėngėtare.

“Radioja aso kohe ka pasur vetėm njė zyrė dhe njė studio tė vogėl prej sė cilės programi pėrcillej drejtėpėrdrejtė. Duhej tė zgjoheshim nė orėn pesė tė mėngjesit e tė shkonim e tė kėndonim drejtėpėrsėdrejti...Koncertet kanė ardhur mė vonė , shumė mė vonė, nė kohen kur shkova nė shkollen e muzikės nė Beograd, pasi ketu nuk kishte. Atje kam pasur edhe paraqitjen e parė para publikut. Mirėpo e ndėrpreva shkollėn e muzikės ne vitin e tretė. Nuk mundesha u humba. mėnyra e punės pėr kanto mua nuk mė pelqente, mė pengonte. Nuk di pse por unė fillova ta humb zėrin. Thjeshte nuk dija tė kendoja”,

Linka_pz
13-04-07, 22:43
http://ca.geocities.com/ylimaly/nexhmije_pagarusha2.jpgA K T R I M I

http://ca.geocities.com/ylimaly/npagarusha__filmi__e_kafshoja_terrein__.jpg

Qe nga viti 1967 Nexhmije Pagarusha luajti edhe nė disa filma e shfaqje, si:

♀ “Dasma e pėrgjakur”, 1967
♀ “Tre vete kapercejne malin”, 1981
♀ “E kafshoja terrin”, 1977
♀ “Lepuri me pesė kėmbė”,
♀ “Fluturimi i Micakut”,
♀ “Daullet e tė ēmendurve”,
♀ "I ikuri". 1980
♀ "Vrasėsit bėjnė dasmė natėn",1997 etj.

http://ca.geocities.com/ylimaly/nexhmija__spot.jpg

Nė jetėn artistike Nexhmija mori shumė ēmime tė cilat ajo nuk mund t’i veēojė. Ne po e veēojmė ēmimin – titullin :
“Kėngėtare e Shekullit “

Linka_pz
13-04-07, 22:46
Krijimtaria

Disa nga kėngėt e saj:
“Baresha“
”Ani mori nuse”
”Mora testin”
“Kur mė shkon si zog n'hava”
“Kur mė del nė derė”
”Ke selvitė”
“Ē'u ngrit lulja nė mėngjes”
“Ēil njat zemėr plot kujtime”
“Dallėndyshe”
“Njė lule”
"Zambaku i Prizrenit" Interpretoi nė filmat dhe shfaqjet teatrale:
“Dasma e pėrgjakur”, (1967)
“Jugovizioni” (1973)
“Gėzuar viti i ri” (1976)
"E kafshoja terrin" (1977)
"I ikuri". (1980)
"Tre vete kapėrcejnė malin" (1981)
"Lepuri me pesė kėmbė"
"Fluturimi i Micakut"
"Daullet e tė ēmendurve",
"Rexha i nėnės nė grazhd tė kalit"
"Vrasėsit bėjnė dasmė natėn" (1997)

prishtinasi
31-07-07, 00:07
http://www.youtube.com/watch?v=2suFQ11wKvA&mode=related&search=

luckyman
31-07-07, 16:43
Nese e ka dikush kengen nga Nexhmije Pagarusha *BARESHA*ju lutem postone ,......vetem origjinale!!se nuk po muj e gjej askund!!!!!!!!

Kavaleri
23-08-07, 15:36
Legjend.
http://www.albnet.gr/figura/nexhmije_pagarusha.jpg

Kavaleri
23-08-07, 15:37
Nese e ka dikush kengen nga Nexhmije Pagarusha *BARESHA*ju lutem postone ,......vetem origjinale!!se nuk po muj e gjej askund!!!!!!!!
Do mundohem mbrenda keti muaji nese te gutet suksese.
Nuk po te premtoj, vetem se angazhohem ta gjej.

^katunari^
23-08-07, 15:40
Nese e ka dikush kengen nga Nexhmije Pagarusha *BARESHA*ju lutem postone ,......vetem origjinale!!se nuk po muj e gjej askund!!!!!!!!

O djali i mire, une e kam po qysh pe don me ta qu?

doGzona
21-10-09, 13:39
Zerit mė tė bukur Shqipėtarė
Kengėtares Nexhmije Pagarusha

Legjendė

Ish njė Vashė e ish njė Zanė
ish njė kėngė, njė melodi…,
Jo` jo` jo`! , ishte mė shumė…
Ėshtė dhe sot, gjer n`pėrjetėsi !

Vasha ish bijė e njė Nėne,
qė aq shumė e kishin varare…,
kish jo veē Nėntė` djem Legjėnde
por njė popull Shqipėtarė !

Dhe kur Nėna nėpėr dhėmbje
klithte gjamėve nėpėr vaje,
ajo shprese seē i jepte…
me tė bukurat Kėngė tė sajė !

Me tė ėmblat melodi…
ajo i falte aq shumė gėzime
nėpėr Krojet plot freski...
nėpėr Fllad tė ēdo Lėndine.

Dhe ja fshinte aq herė Lotin,
nėpėr gjamė` e gjithė mundimet...
Sa herė nėnės ja nxinin motet...
ajo kėngen seē e niste…

Vetė Kreshnikėt e dėgjonin
lart nė bjeshkė e nėpėr maja…
edhe mjeshtrat tek latonin…
Gurėt pėr kalatė e mdhaja…!

Dhe lumenjtė nė Det kur shkonin
nėpėr rrjedhė e gurgullima…
meloditė seē ja dėgjonin,
tek kėndonte pėr Gjeraqina…!

Dhe heronjtė tej nė varre…
ngriheshin netėve tė vona
dhe dėgjonin zėrin e sajė
tek dy Drinat dhe tek Valbona…!

E dėgjonte me mall dhe fėmija,
edhe plaku me i moshuar,
e dėgjonte Iliria…
gjithė njė komb i mrekulluar !

Thonin se ajo ishte Zanė,
thonin se ishte Legjendė...!
Jo nuk thonin veē se e donin,
por ajo ėshtė e vėrtetė !

Ishte malli qė nuk shuhet,
Ish` si drita nė mėngjes,
Ishte Zėri i Pagarushės,
Ishte Kėnga qė kurrė nuk vdes !

Ish njė Vashė e ish njė Zanė
ish njė Kėngė, njė Melodi…
Jo` jo` jo`! , ishte mė shumė…
Ėshtė Legjendė nė pėrjetėsi !


LLEMADEO DUKAGJINI

progress
21-10-09, 13:46
Valla te flasi realen nuk me pelqejn kenget e saj aspak . Po ne shqiptaret e lavdrojm se eshte gjall ende dhe na duket se eshte bylbyl per kengen. Po cila kenge e kesaj bre eshte mir per veshe lene pash zote :Bilbila jan Shyhretja Shkurtja, e jo Negjmija nje keng ka me te njohur ooooooooo bari oj bareshe huhuhuhuhuhuhuhuhuhuhbla -bla -bla vetem ket e kuptoj se tekstin tjeter ase qe e di cfar thot.

Murgesha
21-10-09, 14:54
Valla te flasi realen nuk me pelqejn kenget e saj aspak . Po ne shqiptaret e lavdrojm se eshte gjall ende dhe na duket se eshte bylbyl per kengen. Po cila kenge e kesaj bre eshte mir per veshe lene pash zote :Bilbila jan Shyhretja Shkurtja, e jo Negjmija nje keng ka me te njohur ooooooooo bari oj bareshe huhuhuhuhuhuhuhuhuhuhbla -bla -bla vetem ket e kuptoj se tekstin tjeter ase qe e di cfar thot.

Valla bash e cuditshme, me lavdru shqiptaret dikend per te gjall, kjo rrall ndodh e sigurisht eshte fatlum ai njeri qe e perjeton nje gje te tille.

panta_rhei
21-10-09, 16:20
Nuk ka mundsi dikush tjeter me kėndu sikur Nexhmije Pagarusha - shqip.

Nė tė vėrtetė, unė mendoj, po tė mos ishte Nexhmije Pagarusha dhe kėngėt e saj, nuk do tė kishim pasė mundsi me e dijtė saktė se cila ėshtė kėngė shqip e cila jo., cila ėshtė muzikė shqiptare e cila jo.
Ėshtė ajo qė e ka vendosur standardin e interpretimit tė kėngės sė mirėfilltė shqiptare. Deshtėm apo nuk deshtėm, vetvetiu nivelin e secilit kėngėtar/e shqiptar e krahasojmė me nivelin e Nexhmijes.

Shyqyr qė e patėm (e kemi), e mėkat qė nuk kemi tjetėr sikur ajo.

Sibora
20-01-10, 19:24
Nexhmije Pagarusha & Vaqe Zela=thesaret e kenges shqipe.

pasioni_
21-01-10, 12:01
http://www.youtube.com/watch?v=XKRvhggXH9o

lirik
22-01-10, 08:40
Nexhmije pagarusha legjende mbi legjenda e paparserishtshme ne zerin e saj
ndoshta po shkoj larg por nganjiher ndalem e mendoj se a do te sjell ma historia njerzore Nexhmije pagarushė ?
them se jo ashtu siq nuk do te lind ma !SIQ NUK PERSERIT MA HISTORIA

Muhamed Ali ose Brus li e shum legjenda te tjera as Nexhmije nuk do te linde ma ,

Zeri i saj esht zė qe din vetem fenomeni i natyres te dhuroj qudira te tilla
dhe vetem Perendia din me kriju zera te till fenomene te rralla te njerzimit


ket zė din ta dhuroj vetem fenomeni i fenomeneve Zė magjik zė i qudirave MAHNITESE


te pas spjegushme nuk mund te zberthehet as te spejgohet


nexhmija kalonte nga nje zė nė zėrin tjetėr

nga kengtare ne operiste

nga nje ndryshim ne nje ndryshi tjeter rrenjesore qe do te thot se ishte ne gjendje te bej qfardo lloj zeri qe te lente pa tekst te mahniste

nje ze te tille nuk e kishte askush ajo ishte fenomeni vet

kohrat do te kalojne por nuk besoj se mund te dal ndonje talente e tille e zerit fenomen sepse vet natyra krijon njerz te tille unikat

do te shohim e do te shohin brezat se qka sjell

ardhmeria por vertet

veshtir do te jet te lind nje talente e tille si Nexhmije Pagarusha