PDA

View Full Version : Mikja ime virtuale!


pokeri
20-11-06, 22:15
MIKJA IME VIRTUALE

Ke mbathur kėpucė apo sandale
dhe mė ndjek pas nga drita nė terr
Ti Mikja ime virtuale
ē'ėshtė ky nxitim qė ofshama tė nxjerr?

Pse e dihatur frymėn s'e mbanė
nė vrapin e mendjes mendimin harron
i bie trup Forumit anė mė anė
dhe doemos kacafytje kėrkon?

Pse i ndėrron nofkat e shtiresh njė tjetėr
Kur mendimi yt shfaqet krejt lakuriq
Mos po tė ngjaj nė ndoj dashnor tė vjetėr
qė shumė tė kish premtuar, ndėrsa doli hiē?

Apo ndoshta tė janė lagur ēorapat
duke i rėnė baltės me dritė e me terr
dhe nė rrugė e sipėr i harron dhe hapat
pėr t'ecur me duar si njė kaskader!

Pse e shikon botėn nga maja e njė lisi
shpėrthen nė ēoroditje e tė vlon vreri
u thua tė tjerėve mė plasi ky farė pisi
ky horri i horrave, bixhozgji Pokeri?

jadore
20-11-06, 22:53
... te jap kompliment per poezine , vertet e kam te veshtire pse rrethi u ngushtua ketu ... perfundone me ...mik-ja , pra e gjitha i eshte kushtuar gjinis qe i takoj ... pse lodhi koken dhe une me moralizma ??? .. hm .. kushdo qe te ket qene motiv i temes .. them qe verttet ishte nje poezi qe me pelqej ... poezi e stilit te veqante qe e bene te dallohet nga larg origjinalitetin poker-ian,..!

prishtinasi
20-11-06, 23:24
hahahha...poezi e mire...vertet me beri te qesh...pas tre oreve pa rryme!
:tongue: :tongue: :tongue:

Drinni
21-11-06, 00:26
Mikja ime pse kujtohesh e mėrdhin
Shtėrngon rrobdishamerin si jorgan,
Pse se thua se je e lindur pėr shaka
Se ē'far ty tė duhėt k'tu se gjan.

Mikja ime e virtualitetit
Ma bėnė me sy, ta bėjė me dorė
Por ja qė rrugėt e kryqėzuara shumė
Nuk dijė kah qojn,na sjellin tėrthor.

Mikja ime me parandjenja
Athua kujt i ngjan ti ?
zonjėve tė rėnda e tė bukura ?
Apo je nga ato me shėmti ?!

Mikja ime virtuale,
Ki kujdes ti bukurin.
Mos u ngut tė hapėsh netin
Se ktu e gjen ti dardanin

Pas mikės sime vijnė dhe miqėt
E tė pakt kėta nuk jan!
Por unė ktu do ta pėrmbledhja
Me pak fjalė mos me'u ba namė.

Eh, kėshtu e paska virtualiteti
Njėri ktu e tjetri n'gjeti
Nė mos vallė ne na lidhė diēkaja
Le tė mirat, e merr dushkaja.

Uff, sa keq edhe unė i mshova
E ka kėshtu diplomacia ?
Pa lėre tė shkojn gjėrat si shkojn
ē'tė ha palla si bėjn njerzia.

LOJETARI
21-11-06, 02:08
Papergjegjesi e pafalshme nga te gjithe ju qe i lejoni vetes te gjykoni te drejten e MIKES VIRTUALE te garantuar nga memedheu dardania.de .Per kete mekat ,ne diten e gjykimit do te paguani me me te shtrenjten ,do t“ju privohet e drejta e fjales .Zoti past meshire per ju !!!
Nese jo ketu ,atehere ku do te kete mundesi MIKJA VIRTUALE te zhveshe mendimet e saja lakuriq , ne shtepi , ne rruge ,ne kafiteri .Jo ,jo atje e din ajo se trupi duhet te zhveshet e jo mendja .Atje vetem trupi kerkohet ,mendje ka mjafte .Ketu kerkohet mendja edhe ate pa trup .E ky eshte nje art i panjohur per te ,ajo eshte mesuar qe trupi te flet .
Zoti do t“ju denoj juve qe gjykuat kaq heret te pafajshmen.:biggrin:

Artisti
21-11-06, 09:01
Papergjegjesi e pafalshme nga te gjithe ju qe i lejoni vetes te gjykoni te drejten e MIKES VIRTUALE te garantuar nga memedheu dardania.de .Per kete mekat ,ne diten e gjykimit do te paguani me me te shtrenjten ,do t“ju privohet e drejta e fjales .Zoti past meshire per ju !!!
Nese jo ketu ,atehere ku do te kete mundesi MIKJA VIRTUALE te zhveshe mendimet e saja lakuriq , ne shtepi , ne rruge ,ne kafiteri .Jo ,jo atje e din ajo se trupi duhet te zhveshet e jo mendja .Atje vetem trupi kerkohet ,mendje ka mjafte .Ketu kerkohet mendja edhe ate pa trup .E ky eshte nje art i panjohur per te ,ajo eshte mesuar qe trupi te flet .
Zoti do t“ju denoj juve qe gjykuat kaq heret te pafajshmen.:biggrin:


Lojetari Fetar ????????????????????????????????:biggrin:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!Mike oj mike,
virtualiteti eshte nje shpikje
te don,te urren
pa mase te shperblen

Po te ishe mike
ti mendje e kesaj qike
gjasohesh me nje Barbike
qe ne drite e ne terr shtike

a ke shti boll oj mike
si drujt lajthike
eja te pajtohemi
ne te dy te gezohemi

Ojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj mikjoooooooooooooooooooooooooo po ku jeeeeeeeeeeeeeeeeee qe “s`po muj te gjejjjjjjjjjjjjjj ( hahahaahahahhaahahahahahahaha).

Ahhhhhhh mikja e zanave mos u mshef se te gjetaaaaaaaaaa:biggrin: :tongue:


( Mos mendoni qe pokeri e ka shkrue kete poezi)


.

pokeri
21-11-06, 09:17
... te jap kompliment per poezine , vertet e kam te veshtire pse rrethi u ngushtua ketu ... perfundone me ...mik-ja , pra e gjitha i eshte kushtuar gjinis qe i takoj ... !


JADOR
Ėshtė natė vjeshte, po shira nuk bien
Veē ndonjė pike nėpėr Forum
Kush do jetė Mikja, koka tė zien
Mua mė dhemb koka, se nuk kam gjumė.

Dhe e shoh tė udhės, si njė borxh e ndjej
Tė ta heq mjegullėn, tė jap njė shpjegim
Motivi ėshtė gjithkund, ndodh dhe pak pėrtej
Motivi mund tė jetė dhe njė keqkuptim.

E s’bėhet kijamet nėse qortohemi nga pak
Sepse jemi njerėz plot vese e huqe
Dikush pėr njė fjalė nxiton turr e vrap
Dikush rri s’bėzanė sikur pula klluēe.

Dhe kur ndodh pahiri e merr zjarr debati
E i nxjerrim thikat shikohemi tytė me tytė
"Mos mė shaj ore xhuxh, larg prej atij shpati
Po afrohu mė afėr se do tė t’i nxjerri sytė.”

Veē shiu nė forum kur fillon tė bie
Ngadalė ftohen gjakrat, se s’jemi shumė tė ligj
Pas betejės sė ashpėr Paqja e dashur vie
Pėr tė mbetur akoma Mikesha dhe Miq.

pokeri
23-11-06, 18:47
Kur mė shanė Mikja virtuale !

Kur mė vėrsulesh, mė shanė mua
Mikja ime vituale
Ndalu pak mund t’zėsh nė thua
Mund tė mbetesh pa sandale.

Mund tė biesh e rrėzohesh
Hundė e buzė nė ndonjė pus
Do duhet ndihmė qė prap tė ēohesh
Kujdes pra, miqėsisht tė lus.

S’ėshtė mirė dhe s’tė ka hije
Tė fyesh tė tjerėt si njė e dehur
Tė ējerresh shumė me zė dhije
Dhia ėshtė dhi, dhe kur ėshtė krehur.

Kėrkoj ndjesė pėr kėtė simbolikė
Si duket Muzėn s’e kam pranė
Ti po ma tremb dhe ajo me ikė
Kur mė sulesh si njė putanė.

“E marr me mend…”, do thoshte Brehti
Tundimin tėnd, gjithė situatėn
Mund tė kesh kompleks inferioriteti
Qė, po ta pėrligj dhe edukatėn.

pokeri
02-12-06, 16:54
MIKJA SHEH ĖNDĖRR !
Pas postimeve zjarr pėrplot
Mikja ime bie tė fle
Nga polemika nuk ndahet dot
E ngritet nė qiellin pa re.

Pasiqė ishte te politika
ėndėrr tė tillė kap pėr dore
e rrethuar me djem e ēika
nė OKB ambasadore!!!

I dhurojnė lule pėrqafime
e shkrihen nė trans prej gėzimit
Ambasadores, Mikes sime
Nė sallėn e Kėshillit tė Sigurimit.

E merr fjalėn plot patetikė
i flet urrejtja edhe tmerri
"Kėtė Botė e kanė mbushur frikė
Komunistėt si Pokeri."

"Prandaj lypset tė veprojmė lirė
shpejt e shpejt sa s'na mori lumi..."
Pa mbaruar fjalėn mirė
Mikes sime i del gjumi!!!

pokeri
31-12-06, 13:34
Gėzuar, Mike virtuale !

E dij, me gjuhė tė ashpėr tė kam folur,
dhe fyerjen, me sharje ta kam kthyer,
ē'e do, je ngrysur, ndoshta je mėrrolur,
nga vargu im, nga rima e rrėmbyer.

Tė tillė jemi, njerėz me tė gjitha mangėsitė,
dhe shpesh nuk arrijmė ta mundim vetvetėn,
as inatin qė brenda nesh na vendos pritė,
nė luftėn e tėrbuar, kinse "pėr t' vėrtetėn".

E, e vėrteta megjithatė, ėshtė shumė relative,
saqė Ai tjetri gėnjeshtėr mund ta quaj,
e gėnjeshtrėn e vet, sado qoftė naive,
e shpall mė bindėse se tė vėrtetėn e huaj!

Nė betejėn e fjalėve fitues mund t'mos ketė,
domosdo, dhe humbės tė dėshpruar aq mė pak,
nė kėtė pėrleshje mendjesh s'ka Vdekje a Jetė,
s'ka pushkė a barot, s'ka shyqyr as gjak!

Po bile tė kishte respekt pak mė shumė,
sikur nė fundvit kur ndėrrojmė urime,
tė falim njėri-tjetrin se jemi nga njė brum,
se s'ka njeri nė botė, qė nuk bėn gabime!

prishtinasi
31-12-06, 14:38
Mikja e ime virtuale
me ata sy si abetare
shkronjat tuaja ilirike
ne shumė raste kaotike


Vite tė terė u takuam
nė nėn forume u sulmuam,
une e ti ne krye tė polemikes
ti e pastertė e unė i flliqėt


Politika se ē'na bėri
prej Sidnejit te Stambolli
Hyp kėtu ta shohesh driten
sillu ne rreth e largoje friken


Moderatorėt tė kanė ėndje
Kane deshirė tė tė bėjne lodėr
Ti je e vetmja shprese e tyre
e ketyre kalamajve te paftyrė

Drinni
23-01-07, 22:04
Ditėt radhazi vinin shkonin,
Edhe puna bėhej me dėshir.
tash tė shpia shkoj e ē'lodhem,
mua mė pret ndoj befasir.
Edhe nė mos qoft nga ato tė mirat,
edhe n'mos qoft nė origjinalitet,
Edhe n'mos qoft ajo qė prisja,
K'saj i thonė virtualitet !

Eh, qe do ja edhe kshtu e ka,
Duhėt t'pajtohėsh edhe me pak.
Jo mos, po ta mbajti,
Do tė dukėsh si rosak!

Ani po mir, Ros Rosaku.
I lagt qe uji, apo si ndodhi?
qull i lagur, flatrat pegull,
Si tė ishe sirup kolli.

Ka me u ba mirė thoshte dikushi,
Punė e madhe thoshte askushi,
Si more, mos me u ba mirė?
Po kshtu e ka n'vend tė lirė!

Dhe si e do zakoni,
Njėri kshtu, e tjetri ashtu,
Miqė tė jemi , e miqė tė mbetemi
mos t'na ngatrroi kasaveti!

Fjalt i merr era, e stuhia!
Le tė rroi net shoqėria,
Be ju ban Ros Rosaku
@t'jeni t'bindur s'ka m'ju zan haku.:wink: