PDA

View Full Version : 28 Nentori Dita e Flamurit


GURI SYLAJ
27-11-06, 09:32
Nje pershendetje vllezerore dhe nje urim nga zemra per te gjithe shqiptaret kudo qe jan e vecanarisht per antaret e kesaj Sofre te Madhe.

Urime Diten e Flamurit me kengen "Thrret Prizreni mori Shkoder"

I juaji - Guri Sylaj!

Paradox_13
27-11-06, 09:51
Nje pershendetje vllezerore dhe nje urim nga zemra per te gjithe shqiptaret kudo qe jan e vecanarisht per antaret e kesaj Sofre te Madhe.

Urime Diten e Flamurit me kengen "Thrret Prizreni mori Shkoder"

I juaji - Guri Sylaj!

Nje falenderim per ju o i madhi Guri Sylaj,njeherit edhe shume urime per Shqiptaret anekand botes kjo fest e madhe...
Edhe nje her te falenderoj Guri e sa per kengen nuk po ta prishi ,zgedhje te mire ke ber veqse pas saj le te shkon edhe kenga e Shyhretes ku i kendohet ardhjes se Skenderbeut ne Kosov...
Me nderima nga Paradox_13.

dardan100
27-11-06, 18:46
TURP TURP TURP ! ! ! ! !

A e pate sot mnifestimin, me falni desha te them manifestimet e kremtes se 28 Nentorit ne Kosove?
Paradite ishte mbledhja e idhtareve te Thaqit me krahun e TMK, ku jane Thaqianet e perbetuar, prej tyre edhe gjeneral lejtnant????? S.Selimi.
Ne anen tjeter, pasdite kremtimi i krahut tjeter te Ramush Haradinajt, qe pasoj me nje dokumentar te pasur mbi vellezerit Haradinaj dhe trimerine e tyre.
Pra dy festime te ndara, sikurse te ndodheshim ne dy shtete e ne dy kontinente tjera. Po te njejtat perqarje dhe fraksione TRIMASH qe ishin edhe gjate luftes, dhe eshte mu ky shkaku per te cilin e humbem luften, dhe tash ne distance 7 vitesh e pame se e humbem edhe paqen! Veē ndarje e perēarje, ndarje e perēarje, ndarje e perēarje. Tash po mungon vetem qe neser, para manifestimit te A.Kurtit (gjysme i krisur ne koke!) me levizjen Vetvendosje, te del edhe Kole Berisha me flamur te Dardanise dhe do te kemi DESHTIMIN e ketyre 7 viteve ne komplet.
Kjo na ben te mendojme sa jemi me te vertete meritor te jemi shtet-formues? Mua kjo me ben te dyshoj!
Te keni kujdes edhe nga Albin Kurti, te cilit i kam besuar shume, por tash po shoh se eshte duke u ngutur , dhe neser situata te cilen po e krijon mund ti dale prej kontrollit, dhe gjendja mund te eskaloj. Akuzat e fundit "me vdekje" kunder zyrtareve te larte te Unmikut jane nje senjal i qarte i politikes shkaterruese beogradase qe te destabilizoj Kosoven dhe te na humb FIJEN nje here e pergjithmone. Kujdes nese Vellezer, se armiku po punon dhe do te shfrytezoj mu kete proteste te drejte te levizjes Vetvendosje per te ashpersuar situaten dhe bere atentate ndaj nderkombetareve. Serbise i konvenon nje destabilizim i tille tash, edhe sidomos para 21 Janarit, ne menyre qe pakoja e Ahtisaarit te griset pergjithmone. Politika gjakatare serbe nuk fle asnjehere! Ndersa qyqaret tane, politikanet tane shkurtpames humbin veten pas xhelozive e narcizismave te tyre dhe nuk apelojne tek populli per rreziqet e medhaja qe po i kanosen.
Pra KUJDES, e mos u besoni nxitesve te dhunes, se po pergatiten planet per ti hap varrin Kosoves!!!

Drinni
27-11-06, 19:07
Shqiptar tė tė gjitha visėve, Urime festa e madhe e Nėndorit.

http://www.youtube.com/watch?v=eX6OygB6Tw0

Drinni
28-11-06, 18:26
Shqiptarė tė tė gjitha visėve bashkohuni.!
http://www.youtube.com/watch?v=ovbKTk-pZPM

Murgesha
28-11-06, 18:36
Tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė URIME 28 Nėntorin DITĖN E FLAMURIT.

Murgesha!

Amina
28-11-06, 18:46
Urime 28 nentori per te gjithe shqipetaret.

Dardan Kastrati
28-11-06, 18:57
URIME FESTEN e FLAMURIT te gjithe SHQIPTAREVE kudo qe gjenden
__________________________________________________ __________
Jeta eshte dhurate e natyres

prishtinasi
28-11-06, 20:03
Urime urime urime urime dhe prape urime 28 Nentorin!

Artisti
28-11-06, 20:06
Ju uroj te gjithe shqiptareve,kete dite te shenjte

Urime dita e flamurit te shenjteArtisti

~AmaZonA~
28-11-06, 20:06
Ju pershendes tė gjithve njeherti ju Uroj edhe Festen e Flamurit 28 NĖNTORIN!!!

Virti
28-11-06, 20:17
Te gjithėve Gėzuar Dita e Madhe e Flamurit!!!

ARI_03
28-11-06, 20:21
Pershendes te gjith anetaret dhe uroj festen e 28 Nentorit.

selvija
28-11-06, 20:51
Urime 28 Nentori.... Ishalla Festojm Panvarsin se shpejti...

Arb
28-11-06, 20:54
Urime i nderuar Guri Sylaj, dhe gjithe ju te tjeret, Festen Kombetare te Dites se Flamurit!

Zero Cool
28-11-06, 21:09
Te gjitheve ju uroj: Urime Festen e Flamurit !

Dreni30
28-11-06, 22:20
Te nderuar:

Urime festa e 28 nentorit, njeherit shprehu deshiren qe gjithe populli shqiptare kodo qofte, por pikerishte per ate ne Kosove te mbizoteroj harmonija, mirekuptimi ne mes veti dhe perfitimi i besimit per nje te ardhme me te lumtur e te harmonizuar ne te gjitha sferat.
Deshire kjo qe dergon drejte nje pavaresie te plote, por qe edhe bashkon te gjitha forcat e popullit ne cdo aspekt.
Qendroj mbrapa fjales se te madhit Rugova " Zoti e bekofte Kosoven"

Dreni.

Zana_ch
28-11-06, 22:24
Te gjith Shqiptarve ju uroi diten e flamurit 28 Nentorin


http://www.shqiperia.com/foto/albums/album07/Flamuri.sized.jpg

DEA
28-11-06, 22:57
http://www.kosova.de/index/28nentor.gif

dardan100
28-11-06, 23:03
URIME FESTEN E FLAMURIT KOMBETARE !!!

Me 28 Nentorin e 2007 se bashku me flamurin kombetare dhashte Zoti e te valoj edhe flamuri SHTETEROR i Kosoves se pavarur!

Jam pozitivisht i mahnitur, dhe i pergezoj te gjithe qytetaret e Kosoves, te cilet i iken dhunes, protestave shkaterrimtare e te TURPSHME te atyre njerezve te pandergjegjshem qe me primitivizem e vandalizem shemtuan kete dite, duke u versul sikurse bishat mbi institucionet e ketij populli.

Agolli
28-11-06, 23:08
Urime festa e 28 nentorit te gjith Shqiptarve ane e mban rruzullit toksor........

http://www.intermult.net/kvall/zymberi/foto-histori/flamuri.gif

Domira
28-11-06, 23:34
Gezuar dita e Flamurit Kombetar 28 nentori.
Dashte Zoti qe ky Flamur i shenjte Kuq e Zi te forcohet e zbukurohet edhe me nje
Flamur Dardan te shtetit te Kosoves.

vjeshta
29-11-06, 00:06
Urime festa e 28 Nentorit ,dhe festen e ardhshme ta presim si shtet i pavarur .

Berisha-boy
29-11-06, 00:10
Ju uron festen e FLAMURIT 28 Nentorin Te gjithe Shqiptareve ane e mbane botes me shpres se nje dite dote festojme dhe bashkimin e trojeve Shqiptare...!

King_Gentius
29-11-06, 06:59
Urime te gjith shqiptarve rrotull planetit.

Frashėri
29-11-06, 12:14
Urime te gjitheve festa e flamurit tone. Nentorin e ardhshem e pritshmi me pavarsin e Kosoves.

Fshatari
29-11-06, 12:35
Dje jam pėrpjek me u fut nė forum por ka qenė e pamundshme. Nuk i di arėsyet.
Sot jemi mė 29 nėntor dhe nuk dua t'i uroj askujt asgjė. Data e sotme asht e tmershme pėr shqiptar...!
Fshatari i ndinjuem!

Fshatari
29-11-06, 12:47
Urime te gjith shqiptarve rrotull planetit.

Ēfarė uron Kingu mė 29 nėntor ?
Shqiptarėt kanė festuar dje ditėn e tyre kombtare.

Naki
29-11-06, 16:39
Ēfarė uron Kingu mė 29 nėntor ?
Shqiptarėt kanė festuar dje ditėn e tyre kombtare.

I nderuari Fshatari sigurishtė si tė gjithė bashkėshkruasit e mė sipėrm Urojmė 28 nėntorin diten e Flamurit,nė hyrje tė kėsaj ode qendronė titulli i temės.
http://www.intermult.net/kvall/zymberi/foto-histori/flamuri.gif

halla e madhe
29-11-06, 21:44
I nderuari Fshatari sigurishtė si tė gjithė bashkėshkruasit e mė sipėrm Urojmė 28 nėntorin diten e Flamurit,nė hyrje tė kėsaj ode qendronė titulli i temės.

http://www.intermult.net/kvall/zymberi/foto-histori/flamuri.gif
Fjaleve te Nakit ju bashkangjitem me deshira me te mira per 28Nentorin!

Dilaver
29-11-06, 22:22
Nje pershendetje vllezerore dhe nje urim nga zemra per te gjithe shqiptaret kudo qe jan e vecanarisht per antaret e kesaj Sofre te Madhe.

Urime Diten e Flamurit me kengen "Thrret Prizreni mori Shkoder"

I juaji - Guri Sylaj!

I bashkangjitem kėtij urimi tė bukur tė z. Guri Sylaj "nje urim nga zemra per te gjithe shqiptaret kudo qe jan e vecanarisht per antaret e kesaj Sofre te Madhe".

Thrret Prizreni mori Shkoder

Thrret Prizreni mori Shkoder
Oh hajde t'rrime se te kam moter
merre Durrsin e Tiranen
se na kshtu e gzojna nanen

Une thras Pejen dhe Gjakove
Drenic LLap, dhe Rugove
Vjen Decani Mitrovica
Kacaniku e Kamenica

Vjen Gjilani dhe Prishtina
Ferizaji edhe Klina
Kshtu n'kala sebashku t'rrina

Kur do t'vini mos harroni
edhe Krujen ju ta ftoni
Coni lajm ne Gjirokaster
Tepelene e Mallakaster

Has, Mirdite, Kuksin me thirr
e thrras Korcen me rrethine
thrras Tetoven Gostivarin
thrras Ulqinin the Tivarin

Bujanovci oh vjen Presheva
Suhareka e Malisheva
Tan Gollaku e Podujeva

Kam thirr Plave kam thirr Gucin
e po Hote Grute dhe Malsin
Kam thirre Diber, Ohrin, Strugen
merre Lezhen edhe Puken

Vjen Cameria vjen Janina
lumt na t'lumt s'bashku do t'rrina
Manastiri oh ka cu fjale
githese qysh une kam me ardh

Gjithese qysh une kam me ardh
se per Korce malli m'ka marre
por ni bese m'ka thane e ki
here do kure te ju do t'vi

Kur do t'vini dore per dore
mos harroni shkoni n'Vlore
conja Vlores nje porosi
nje flamur te majn ne gji

E pra vllazen edhe motra
hecni ktu se na thrret votra
nje kurore s'bashk ta qendisim
nje flamur pa yll ta ngrisim

Le te merr vesh bota mbare
kshtu rrin z'bashku ore
POPULLI SHQIPTARE.

Drinni
02-12-06, 11:40
Pershendetje Shqiptareve ne Diten e Flamurit nga At Artur Liolin

Kancelar i Kishės Orthodokse Shqiptare ne Amerikė. Boston

Tė dashur miq dhe bashkėatdhetarė, Shpallja e pavarėsisė me 28 Nėntor 1912, e vuri popullin shqiptar pėrpara njė prove tė madhe. Nga vullkani Ballkanik i atyre kohėve, lindi njė shtet i ri, i cili u pėrpoq tė qeveriste njė komb tė lashtė, qė fatkeqėsisht ishte i brishtė nė shume aspekte kryesore. Strukturat politike kombėtare ishin akoma tė paformuara, arti i qeverisjes ishte i pazhvilluar, kufijtė ishin njė burim grindjesh, njohja e kombit nė arenėn kombėtare debatohej me zjarr nė kryeqytetet e huaja, nuk ekzistonte arkiv kombėtar, shkollimi nė gjuhėn amtare ishte mohuar prej shekujsh, burimet letrare dhe historike ishin tė pakta, ndarjet fetare dhe ekzistenca e klaneve nxiste mbėshtetjen e traditave dhe aleancave lokale, e ardhmja ekonomike ishte e pėrcaktuar me modele arkaike dhe metoda tė vjetruara. Kohėt kėrkonin nga tė gjithė njė aftėsi krijuese dhe tė shumėllojshme pėr tė transformuar kushtet e trashėguara nė virtyte tė qytetėruara: qėllim pėr dje si edhe pėr sot.

Kėto ishin problemet me tė cilat u ndeshėn udhėheqja e re dhe qytetaria shqiptare nė pėrpjekjet e tyre pėr tė farkėtuar njė shtet tė unifikuar. Megjithatė, pavarėsisht nga tė gjitha kėto pengesa, njerėz tė shquar dhe krijues u kalitėn nė vėshtirėsitė historike ku mbijetuan pėr tė ėndėrruar,planifikuar dhe pėrgatitur njė tė ardhme mė tė mirė pėr veten e tyre, pasardhėsit, dhe brezat qė do te vinin.

Njė botues i shquar, Qerim Panariti (te gazeta "Dielli" dikur shkroi njė serė artikujsh qė me tė drejtė i titulloi: "Shqipėria: njė komb nė krizė te vazhdueshme". Nė to, ai rrėfeu pėrpjekjet e pareshtura dhe fisnike tė popullit tonė drejt pavarėsisė, provat e mėdha qė kaloi dhe mjerimet e shumta qė ai hoqi gjatė kėsaj sage.

Sic shihet, duke kapėrcyer shumė vėshtirėsi nė atė rrugė tė mundimshme - disa pengesa rridhnin nga faktorė tė jashtėm, tė tjerat nga faktorė tė brendshėm - populli shqiptar dhe, veēanėrisht rinia vazhduan tė aspirojnė pėr njė tė ardhme tė shėndetshme pėr veten e tyre dhe pėr atdheun e tyre. Edhe sot Shqipėrisė vazhdojnė t'i dalin dhe tė kapėrcejė shumė sfida joshjeje nė pėrpjekjet e saj pėr njė qeveri te balancuar dhe tė stabilizuar.

Tė gjithė e dimė se pa njė kushtetutė tė mirėformuar nuk mund tė pėrparojė njė shtet. Nga arkivi te ShBA-sė dimė se nismėtarėt e kuvendit kushtetues amerikan kishin ndėrmend jo tė sotmen e tyre, por tė ardhmen fare tutje. Duke mejtuar ashtu, ndihmuan edhe kohėn e tyre. Ka njė mėsim nė tė: Ai qė mbjell vetėm pėr nesėr, nuk do korr asgjė; ai qė pėrgatitet pėr tė ardhmen do trashėgojė shumė. Kėshtu na duket edhe pėrshtatshme pėr shtetin Shqiptar edhe sot.

Nė kisha dhe nė xhami, lutjet e tyre janė tė sinqerta. Nėpėr klube dhe kafenera, seminare dhe fakultete universitare ata debatojnė me intensitet. Me gjithė atė, ky ėshtė njė popull qė vazhdon tė luftojė dhe tė shpresojė, tė frymėzojė dhe tė ėndėrrojė. Nė kėtė jetė mbi tokė, ne lutemi qė pėrpjekjet e sė kaluarės dhe vėshtirėsitė e sotme tė kthehen ne mundėsira pėr njohuri, reformim dhe rilindje nė ditėt qė do tė vijnė.

Historia na ka mėsuar se ėshtė nė dorėn tonė qė tė ndėrtojmė ose tė shkatėrrojmė. Le te zgjedhim tė parėn si rrugė pėr tė ardhmen. Ne kėto ditė, kur ne mblidhemi pėr tė kujtuar atė kohė tė shkuar lavdie, sakrifice dhe nderi, ėshtė e nevojshme qė tė vizitojmė ndėrgjegjen tonė dhe tė ringjallim nė shpirtin tonė ndjenjat pėr njė Shqipėri tė pėrtėritur dhe mė kreshnike, qė tė meritojė punėn dhe djersen e atyre burrave e grave qė besuan nė gjeneratat e ardhshme. Lusim Zotit tė jemi tė gjithė tė denjė pėr kėto detyra tė larta.

Drinni
02-12-06, 11:47
Kronologjia e dy viteve tė pavarėsisė (1911-1912)

Viti 1911: Hartimi i memorandumit tė Gėrēes mė 1911 nga Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi dhe patriotė tė tjerė dhe pėrgatitja e kryengritjes nė vitin 1912 ishin vendimtare pėr ngritjen e flamurit nė Vlorė, mė 28 Nėntor.
Janar - U formua nė Itali Komiteti "Pro Albania".

24 Mars - Shpėrtheu kryengritja kundėr shtypjes xhonturke nė Malėsinė e Mbishkodrės, e udhėhequr nga Dedė Gjo Luli.
28 Mars - Kryengritėsit morėn qytetin e Tuzit.
30 Mars - U mbajt nė Cetinė mbledhja e udhėheqėsve tė kryengritjes, qė u dėrgoi njė memorandum Fuqive tė Mėdha.
30 Mars - U shpall thirrja drejtuar popullit tė Shkodrės pėr pėrgatitjen e njė kryengritjeje tė pėrgjithshme kundėrosmane.
17 Prill - Zbarkuan nė Shėngjin divizionet turke tė komanduara nga Shefqet Turgut Pasha pėr tė shtypur kryengritjen shqiptare.
14 Maj - Ushtria osmane sulmoi kryengritėsit nė Deēiē.
2 Qershor - Kryengritėsit sulmuan Lezhėn.
15 Qershor - Mbėrriti nė Prishtinė pėr tė vizituar Kosovėn sulltan Mehmet Reshati V.
23 Qershor- U miratua nga kuvendi i pėrfaqėsuesve tė kryengritėsve nė Greēė, memorandumi pėr autonominė e Shqipėrisė i hartuar nga Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, etj.
12 Korrik - Kryengritėsit i dėrguan njė memorandum Eduard Grejit, me kėrkesėn e autonomisė sė Shqipėrisė.
21 Korrik - U mblodh nė Manastirin e Cepos, kuvendi i pėrfaqėsuesve tė Ēamėrisė, tė Labėrisė dhe tė Kazėsė sė Janinės.
29-30 Korrik - U zhvillua beteja nė Orman Ēiflig midis ēetave patriotike dhe forcave turke.
30 Korrik - Ambasadori turk nė Cetinė, Sadredin Beu, u pėrcolli kryengritėsve pėrgjigjen e qeverisė turke ndaj kėrkesave tė tyre.
31 Korrik - Qeveria turke shpalli nė Tepelenė koncesionet qė u bėheshin kryengritėsve tė Shqipėrisė sė Jugut.
31 Korrik- 1 Gusht - Mbledhjet e kryengritėsve tek Ura e Drashovicės (Vlorė) dhe nė Qafėn e Sinjės (Berat) miratuan kėrkesat e Greēės.
18 Gusht- U bė nė Tepelenė mbledhja e pėrfaqėsuesve tė parisė dhe tė komandantėve tė ēetave tė vilajetit tė Janinės, ku tė dėrguarit e qeverisė turke pranuan disa kėrkesa tė kryengritėsve shqiptarė.

Viti 1912
11 Janar - Hasan Prishtina kėrcėnoi nė Parlament qeverinė turke pėr njė kryengritje tė re nė Shqipėri, po tė mos plotėsoheshin kėrkesat shqiptare.
18 Janar - Xhonturqit e shpėrndanė Parlamentin dhe shpallėn zgjedhjet e reja.
Janar - Nė lagjen Taksim tė Stambollit u mbajt mbledhja e fshehtė e personaliteteve kryesore tė lėvizjes shqiptare pėr organizimin e kryengritjes sė pėrgjithshme.
13 Mars - U nėnshkrua marrėveshja serbo-bullgare mbi bazėn e sė cilės u formua "Aleanca Ballkanike".
Mars - Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi erdhėn nė Shqipėri pėr tė organizuar kryengritjen.
Prill - Shpėrtheu kryengritja kundėr xhonturqve nė Malėsinė e Gjakovės.
21-25 Maj - Zhvilloi punimet Kuvendi i Junikut, i cili hartoi programin e autonomisė tė kryengritjes sė pėrgjithshme.
Maj - Kryengritja kundėr xhonturqve u shtri nė zonėn e Pejės, tė Lumės, tė Mirditės e tė Zadrimės.
29 Maj- Grupi i "Tė besėlidhurve" i udhėhequr nga Gjeto Coku, Zef Arapi, sulmoi Lezhėn.
Fillimi i Qershorit - Forcat kryengritėse tė udhėhequra nga Bajram Curri shpartalluan forcat turke nė Qafėn e Prushit.
28-29 Qershor - Kryengritėsit e udhėhequr nga Isa Boletini shpartalluan batalionet turke tek Ura e Senicės.
Qershor - Kryengritėsit zhvilluan luftime me forcat turke nė zonėn e Prishtinės, tė Pazarit tė Ri dhe tė Vuēiternės.
4 Korrik- Kryengritėsit morėn Krujėn.
17 Korrik- Kryengritėsit hynė nė Gjakovė.
17 Korrik- Kryengritja shqiptare e detyroi qeverinė xhonturke tė Said Pashės tė jepte dorėheqjen.
21 Korrik - Kryengritėsit ēliruan Prishtinėn.
22 Korrik- Kryengritėsi ēliruan Pazarin e Ri dhe Prizrenin.
22 Korrik- U formua qeveria e re turke e kryesuar nga Ahmet Myftar Pasha.
23 Korrik- U mblodh Kuvendi i Sinjės, ku u miratua njė memorandum pėr autonominė e Shqipėrisė, i cili iu dėrgua Portės sė Lartė.
27 Korrik- U ēlirua nga kryengritėsit, Mitrovica, Peja e Bujanovci.
29 Korrik-Udhėheqėsit e kryengritjes i dėrguan nga Prishtina sulltanit njė ultimatum, ku kėrkonin shpėrndarjen e Parlamentit.
5 Gusht- I detyruar nga kryengritja shqiptare, sulltani shpėrndau Parlamentin dhe dekretoi zgjedhjet e reja.
6 Gusht- Qeverisė turke iu dėrguan "14 pikat e Hasan Prishtinės", qė u miratuan nė kuvendin e mbajtur nė Ferizaj.
6-7 Gusht- Trupat malazeze kaluan kufirin dhe pushtuan disa fshatra tė Shkodrės e tė Pejės.
9 Gusht- Iu paraqitėn Komisionit qeveritar qė ishte ngarkuar tė bisedonte me kryengritėsit, "14 pikat e Hasan Prishtinės".
12 Gusht- Kryengritėsit shqiptarė ēliruan Shkupin.
14 Gusht- Kryengritėsit ēliruan Fierin dhe Pėrmetin.
18 Gusht- Qeveria turke pranoi formalisht kėrkesat e kryengritėsve shqiptarė.
23 Gusht- Qeveria e Stambollit botoi zyrtarisht kėrkesat e shqiptarėve tė miratuara prej saj, por tė reduktuara dhe tė ndryshuara.
8 Tetor- Mali i Zi i shpalli luftė Turqisė. Filloi Lufta e parė Botėrore.
14 Tetor - U bė mbledhja e patriotėve shqiptarė nė Shkup, ku u vendos tė luftohej pėr tėrėsinė territoriale dhe lirinė e Shqipėrisė.
14-18 Tetor- Vullnetarėt shqiptarė u rezistuan sulmeve tė ushtrisė serbe nė luftimet e Merdarit, nė veri tė Podujevės.
17 Tetor- Serbia dhe Bullgaria i shpallėn luftė Turqisė.
18 tetor- Ushtria serbe u hodh nė mėsymje nė drejtimin Nish-Manastir-Elbasan dhe Kurshumli-Prizren-Durrės.
20 Tetor- Ushtria serbe, pasi theu qėndresėn e shqiptarėve pushtoi Podujevėn dhe Prishtinėn.
23 Tetor- Ushtria serbe pushtoi Vuēiternėn dhe Mitrovicėn.
24 Tetor- Ushtria osmane u thye nė betejėn e Kumanovės.
25 tetor- Ushtria serbe pushtoi Ferizajn.
25-26 Tetor- Vullnetarėt shqiptarė u rezistuan forcave serbe nė Grykėn e Cerralevės.
5 Nėntor - U zhvillua mbledhja e kolonisė shqiptare nė Bukuresht nėn kryesinė e Ismail Qemalit e tė Luigj Gurakuqit, ku u vendos tė merreshin masa pėr shpėtimin e pėr ēlirimin e Shqipėrisė.
19 Nėntor - Ismail Qemali deklaroi nė Trieste se e vetmja zgjidhje e drejtė e ēėshtjes shqiptare ishte ajo e Shpalljes sė Pavarėsisė.
25 Nėntor - Ismail Qemali arriti nė Vlorė.
25-27 Nėntor - Pėrpara hyrjes sė ushtrive serbe, Elbasani, Durrėsi, Tirana, Kavaja, Peqini dhe Lushnja shpallėn pavarėsinė.
28 Nėntor - U hap nė Vlorė Kuvendi Kombėtar, i kryesuar nga Ismail Qemali qė shpalli Pavarėsinė e Shqipėrisė.

nga At Artur Liolin

Kancelar i Kishės Orthodokse Shqiptare ne Amerikė. Boston

King_Gentius
05-12-06, 07:15
Ēfarė uron Kingu mė 29 nėntor ?
Shqiptarėt kanė festuar dje ditėn e tyre kombtare.

28 Nentorin uroj, me mir von se sa kurre. Keto kohet e fundit kam pas nje vdekje ne familje prandaj shum 1 her ne jave kam kohe per forum.

Fshatari
05-12-06, 09:11
28 Nentorin uroj, me mir von se sa kurre. Keto kohet e fundit kam pas nje vdekje ne familje prandaj shum 1 her ne jave kam kohe per forum.

Mė vjen keq pėr vdekjen nė familje. Prano ngushllimet e mia!
Vėrejtja ime nė adresėn tėnde, nė rrethana tė tilla, ėshtė e pavlerė, prandaj tėrhjek atė qė kisha shkruar!
tė pėrshendet, fshatari

Arb
05-12-06, 15:05
28 Nentorin uroj, me mir von se sa kurre. Keto kohet e fundit kam pas nje vdekje ne familje prandaj shum 1 her ne jave kam kohe per forum.

Gentius,

Ngushellime!

Dhe, mire se je kthy ne Forum!

Gjithe te mirat!

dardan100
05-12-06, 17:47
28 Nentorin uroj, me mir von se sa kurre. Keto kohet e fundit kam pas nje vdekje ne familje prandaj shum 1 her ne jave kam kohe per forum.King_Gentius, pranoj edhe ngushellimet e mija me te sinqerta per kete mort familjar, e Zoti ua lehtesohte dhimbjen.
Me respekt !

King_Gentius
10-12-06, 06:45
Faleminderit te gjithve o vellezer.

GURI SYLAJ
27-11-09, 08:48
Motra dhe Vllezer ,kudo e kahdo qe jeni ,ne Trojet Etnike apo ne kater anet e Botes,

Urimet me te mira me rastin e

Dite se FLAMURIT
28 NENTORIN

http://www.youtube.com/watch?v=v-e_dPEdMK8

roadrunner
27-11-09, 13:09
Kush eshte kunder festes se 28 Nentorit, idite u Srbiju se ju shki jeni


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/FDvQie81Amc&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/FDvQie81Amc&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Abetare
28-11-09, 09:49
Urime Festa e madhe e 28 Nėntorit !

romansa
28-11-09, 10:16
http://i6.tagstat.com/image02/0/5047/009z0524517.gif

Lapsi
28-11-09, 10:34
Lum Laberia qe te lindi dhe te riti Ismail Qemalin... pishtarin qe shqiptaret i coi drejt binareve te atdheut.
Urime per shume mote dita e flamurit!

Oltiana1
28-11-09, 10:57
Urime Festa e 28 Nėntorit tė gjithė shqiptarėve kudo qe janė !

luckyman
28-11-09, 11:41
http:www.youtube.com/watch?v=Nkv2pw09sis


Blood & Honour

sherri
28-11-09, 11:41
Bjene Telat

Bjene telat vene-e vine,
Po na tundin Shqiperine,
Toskerine,Gegerine,
Me cdo vend,me cdo krahine;
Qe ne Shkoder ne Janine,
Qe ne Vlore-e ne Prishtine;
Opopo!c'fitoj lirine!.
Opopo! c'u ngrit rremeti!
Seq u tund si vale deti;
Po si det qe vjen me vale,
Po vjen rende -e me-ngadale
E po ndjek Smail Qemale ;
Smail-burri i shpie ne Vlore
Me flamur te kuq ne dore,
Me flamur t lirise,
Mu ne thelb te Shqiperise!
Shqiperi!moj Shqiperi!
Hidh-e larg ate shami
Qe te treti ne te zi,
Ne vajtim e roberi!
Se qe sot e pasketaj
Me s'ke breng e me s'ke vaj!
Se qe sot kesaj dite
Ti mu ndrit-e vetetite
Posi yll me reze drite!
Se qe sot e qe tashi
Po te ndrin nje yll i ri
Mun ne zemer' e mun ne gji!
Pa ke nder e madheri !
Ke gezim e lumturi!
Ke flamur te-kuq-te-zi
Ke liri,liri,liri!
RROFSH! E LIRA SHQIPERI--
Rrofsh tha Smail Qemali
Me zembrim si zere mali;
Rrofte! ju pergjigj rremeti,
Po u tund si vale deti;
Rrofte! fusha ushetiu
Rrofte pylli uluriu,
Rrofte-e deti j-a buqiti!
Rrofte-e pushka j-a kerciti!
E sakaq nje vall'e madhe
U perhap n'ato luadhe;
Ishte vall'e dashurise,
Ne luadhet e lirise,
Mun ne thelb te Shqiperise!.........

Albonita
28-11-09, 12:04
http://img16.imageshack.us/img16/7546/urime28nentorinditenefl.jpg (http://img16.imageshack.us/i/urime28nentorinditenefl.jpg/)

thellenza
28-11-09, 12:29
Te gjitheve ju uroj 28 Nentorin. :smile:

http://www.youtube.com/watch?v=LG9yVqkHQHc&feature=related

ssara
28-11-09, 13:11
Urime festen e 28 Nentorit (http://bshz.ch/modules/news/article.php?storyid=59)..gjithe anetareve

Kaqanikasja
28-11-09, 13:15
Urime te gjitheve Festat e Nentorit:
Diten e Flamurit
Daljen ne skene te UCK-se,dhe
Ditelindjen e Komandantit Legjendar Adem Jasharit.

Domira
28-11-09, 13:45
GEZUAR DITA E FLAMURIT KOMBETAR

http://lajme.dervina.com/foto/2460be1c2e21937d15537fc51020242c/flamuri-i.boletini%5B1%5D.jpg

Virti
28-11-09, 13:52
http://www.forumivirtual.com/attachments/historia-shqiptare-dhe-kosovare/2558d1224446478-pse-flamuri-yne-kombetar-ka-shqiponjen-dykrereshe-flamuri_shqiptar.jpgUrime Dita e Flamurit!

Idila
28-11-09, 14:07
Pėrshėndetje ng Maqedonia. Urime, urime tė gjithėve, sot po festojmė kėtu, sot edhe dielli ndryshe rrezaton, edhe Flamuri hijshėm valėvitet si njė nuse me duvak.

Urime vėllezėr dhe motra....:smile:

Antika
28-11-09, 20:42
Edhe pse ne shqiptarėt jemi te ndare fizikisht ne Ballkan dhe ne gjithe boten. Ne jemi te bashkuar ne festime...me nje flamur !
GĖZUAR shqiptarė diten e flamurit,GĖZUAR!

shfletuesi_
28-11-09, 20:49
Urime Gezuar... Asgje s'ka vlere pa Sakrifice.

halla e madhe
28-11-09, 20:58
Gezuar 28 Nentorin mbare shqiptarise!

premium
28-11-09, 21:31
Gezuar 28 nentori ... festa kombetare e flamurit Shqiptare
urimee...

Dardan Kastrati
28-11-09, 23:27
http://lajme.dervina.com/foto/9cc03ce5c1ea026ca10e9f83572a0200/MUZIKA.gif

LuLjaa
29-11-09, 00:34
Urime te gjitheve Festat e Nentorit:
Diten e Flamurit
Daljen ne skene te UCK-se,dhe
Ditelindjen e Komandantit Legjendar Adem Jasharit.Ketij Urimi i bashkangjitem edhe une..

Urimee