PDA

View Full Version : Kush kujt i mbetet borxh?! Diaspora apo mėmėdheu???


Drinni
21-12-06, 13:13
Eeeeh rrugtim i gjatė...! lodhje, rraskapitje, syt e skuqur si tė djallit nga pagjumsia e 24 orėve. Destinim Vendlindja, vetem ajo tė mban ende syt hapur dhe mendjen tė kthjellėt pėr tė mos u fėrfėlluar nga shumė ato shkrepa e gremina gurėsh ku vetėm ndonjė nga qyqet e harruara mund ta kenė folen.
Caku i fundit Vendėlindja...!
Zgėrdhirjet e maltretimet e kufitarėve ballkanik dukeshin si diēka e rėndomt, fundja unė nuk i'u ēuditėsha asgjėje, bile bile falė shtetit ku jetoj, se mund tė pėrfundoja edhe mė keq(ma tha njė doganier boshnjako-malazias,mos u duk ktu pari shpesh, tė kemi nė list, nuk kemi ligj tė ju dėpėrtojm serbėve, ama po qėlloi kush tjeter mund ta pėsosh). E di i thash, dhe nuk do tė mė ēuditje, pata edhe disa pun tjera nė kroaci e bosnjė prandaj nuk pata kah tia mbaj, ishte udhėtimi imė i parė asaj rruge!!!
Por ja disi e tėra mė dukej si njė rutinė, se pritja mė mirė, shihja shpesh grupmosha tė shqiptarėve tek prisnin nė "shallterat" e tyre duke mėrdhirė, pėr tė kaluar, pėr tė fituar kafshaten e bukės diku nė botė.
Ah Kosovė kosovė, pshėrėtija mė vete, dhe shtėrnjgoja dhėmbėt. Dukesh mė shumė e nderuar le tė shqelmojn shqelmat e fundit fundrrinat sllave,tek shihja karavanet shqiptare rrugėve tė thepirta te malit tė zi mė binin ndėr mend fjalėt e migjenit ,, kafshat qė skapėrdihet ėshtė orė vlla mjerimi''dhe vazhdoja mė mė njė frym ngulfatjeje drejt Pejės, pėrkatsisht kufirit me kosovėn, vetė ajo mė bėnte tė ndihesha mirė nė ato qaste.
Nuk e merrja mė mend tė kishte aq zonė tė zbrazėt mes dy doganave(Neverland) dhe nxitoja disi, STOP Policia! U ndala, mu ofrua njė zotri me njė shqipe tė qaluar, deshi tė dinte se pse nxitohėsha. pa njė filozofi tė madhe i thash tė vėrtetėn se nuk dija tė jetė kufiri aq larg, dhe gati se humba edhe kujtesen se do tė kem prap edhe njė kufi nga gėzimi qė po shkoj te SHPIJA, si duket nuk mė kuptoi dhe mori dokumentet e mia.
Prita pėrafėr njė ore te dogana Kosovare, zotėriu bėri sikur nuk i intereson se mban njė mėrgimtarė peng,se mbante njė veteran qė atijė praktikisht i kishte siguar njė vendė pune gjersa vetė ishte dety<ruar tė merrte prap mėrgaten nė sy. kishte edhe kolegė tė shumtė qė qeshėshin, gjersa kohė pas kohe hedhnin syt kah unė.
Mė plasi durimi, u ngrita nga makina dhe u drejtova zyrės sė doganės, I shava,i poshtrova, (nuk i'u kėrcėnova askujt)! Thash shumė qė as anonim nuk do ta thoja kurrė! u'a bėra me dije se kalova mbi 3000 kilometra dhe e dijė mirė se ē'thon ligjet, se e dijė mirė dhe i kam parė se si kalojn vendasit shtetas tė shteteve tjera nėpėr kufijt e shtetėve qė u takojn...!
Mora dokumentat e mia, pati tė tillė qė i breu ndėrgjegjia, por mua mu ngulit nė tru!!!
KUSH I RUAN KUFIJT E KOSOVĖS, ATHUA KUSH KUJT PO I MBETET KĖTU BORXH ???
Megjithat falė(hallall) tė qoft gjaku imė Kosovė!!!

Paradox_13
27-12-06, 20:19
KUSH I RUAN KUFIJT E KOSOVĖS, ATHUA KUSH KUJT PO I MBETET KĖTU BORXH ???
Megjithat falė(hallall) tė qoft gjaku imė Kosovė!!!

Qdo koment do te ishte i tepert.
Atdheu nuk mund tu mbetet borgj bijve te ti asnjeher,por njerzit qe drejtojn dhe udheheqin me strukturat shtrerore kurr nuk munde te shpaguajn sakrificen qe ky popull beri qe ata te jen sot aty ku jan.
Ne veqanti merita te jashtzakonshme ne ket drejtim kan ata te cilet per shume vite me radhe ndan kafshaten e gojes me te tjeret,ata te cilet lan kolltuqet e ngrohta dhe jeten luksoze per tu pergjigjur kushtrimit te atdheut,e numri me i madh i tyre ishte pikrisht nga radhet e bashkatdhetareve tan qe jetojn jasht.
Eh.....!! ore Drinni

ARI_03
27-12-06, 21:25
Eeeeh rrugtim i gjatė...! lodhje, rraskapitje, syt e skuqur si tė djallit nga pagjumsia e 24 orėve. Destinim Vendlindja, vetem ajo tė mban ende syt hapur dhe mendjen tė kthjellėt pėr tė mos u fėrfėlluar nga shumė ato shkrepa e gremina gurėsh ku vetėm ndonjė nga qyqet e harruara mund ta kenė folen.
Caku i fundit Vendėlindja...!
!

I nderuar Drinni ju pershendes per temen,

Mbasi edhe une kam perjetuar perafersisht si te gjithe mergimtaret tjere, te njejtat skenare neper kufijt tane,shpresoj se ia vlen te shkruaj ketu per kete teme disa fjale, ne kete rast si mergimtar,,,,,
Kush kujt i mbetet borxh?????
Nese shprehja'' borxh'' ne kete rast do te ishte si term i qelluar, ateher mendoj se diaspora dhe memedheu kete borxh asnjeher nuk do te lanin qe te jet 0% sepse ky borxh ka te bej me shum ne aspektin moral-kulturor-civilizues, se sa ne ate material.Ne si mergimtar besoj se do te kishim lajt borxhin me memedheun, sikurse te punonim ne mergim, te kursenim,dhe te ktheheshim e te investonim ne token e shenjt, ku BUKES i thuhet BUKE, e ateher besoj se kurre do te kalonim kufijt nuk do te kishim kete stres qe e kemi tani, por do te kalonim qe te benim ndonje pushim ( veror ) ose thjesht per dicka private, e jo me dite te numeruara qe na caktojn te tjeret,,,,,,Perkundrazi edhe nese i bejm edhe vitet 65 e tani me (67)vjeq ( mendoj gjermani)ne pension, ne perseri do te jemi te lidhur me te njejtin fat, se ateher nipat dhe mbesat, do te na kerkojn qe te jemi bashk me to, por jo ne gjuhen e embel shqipe, por ne ate gjuhe qe e kan mesuar ne foshnjore( per fat te keq, duam apo sduam ne),,,,,''Me embel balta, se mjalta'' Thenie qe nese e shikon keshtu nga bukuria duket si fjale e shemtuar por fatkeqsisht ka te bej me fatin tone...
Kurse sa i perket memedheut,borxhin mund te lane me ne si mergimtar,qe mbas statusit te ofroj mundesi reale dhe te sigurt per investime te vogla,te mesme dhe te medha,dhe te krijoj mekanzima per nje egzistenc te nje jete normale qe edhe nese kthehet dikush te jet i sigurt se ne vendlindje mund te punohet dhe te jetohet......

Me respekt..

Drinni
27-12-06, 22:08
Pjesmarrės tė diskutimit nė Temė, I nderuari PARADOX dhe ARI.

Lexova me kujdes atė qė ju me mjeshtri tė madhe e tė rrall ishit shprehur. Rilexova disa herė dhe u munduva tė nxjerr edhe mė tepėr se ē'ėshtė shkruar.
Para disa ditėve ishte njė analist (dita e mėrgimit-emigrimit botėror)dhe me hollsi tė mėdha shpjegoi kėtė fenomen nė rangun ndėrkombėtar e edhe nė Shqiptarizėm.
Bile zotėriu nė fjalė(nuk mė bie ndėr mend emri) ndėr tjerash tha se te neve kjo dukuri nuk do tė ndalet edhe nė njėzet vitet e ardhėshme.
E mira ndėr shqiptarėt ėshtė se kemi njė natalitet tė madhė qė shumė popuj na kan lakmi, ndėrsa pėr neve qė dolem jasht, nė fakt neve u bėmė Viktim-kurban pėr kėtė pak qė ka Kosova dhe mbarė Shqiptaria!
Ky ishte borxhi qė ja patėm atdheut, e qė deri diku u munduanm t'ia paguajm.
Kuptohet pėr Atdhe kurr nuk ėshtė boll-tepėr!
Athua ēka bėra unė sot pėr Atdheun tim, do tė duhej tė vlej pėr ēdo shqiptar tė pyesje veten para se tė flente!
(Nė kufijt Kroat, Boshnjak, Malazias, e edhe nė kufijt tjer s'dua ti pėrmend tė gjitha vendet e lindjes, pėrveq maunave tė mėdha, ku duhen tė doganohen, dhe kontrollave aty kėtu pėr narkotik, njerzit kaloj me njė tė treguar letėrnjofimet nė shtetet e tyre!).
Por siē e that edhe juve, jan disa gjėra ku duhen tė shihen mė me sy tjeter. Se vėrtet po tė dhemb zemra.