PDA

View Full Version : Shqiptaret me te pa edukur gjenden ne München


qyqavica
22-12-06, 20:20
un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.:frown: :frown: :frown: :frown:

Prishtinasja_
22-12-06, 23:01
Pershendetje qyqavica

sa i perkete temes se a jane shqiptaret nga qyteti i Mynihut (Münchenit) te paedukuar , mendoj se kjo mvaret krejt nga vete personi, shoqeria e tij dhe rrethi ku gjindet!!!
Jo vetem ne München por edhe ne tjera qytete te Gjermanis dhe gjithe diaspores ka njerz te tille por ashtu edhe te mire !!!
Kjo mvaret nga personi e jo nga qyteti se ku jeton !!!!

Te pershendes :smile:

qyqavica
23-12-06, 00:04
Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung

dentist
23-12-06, 12:51
pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .

Reana
23-12-06, 19:19
pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .

Me falni po si po konkludoni se cfare gjinije eshte autori i temes???:rolleyes:
poashtu do te deshiroja te sqaroj rreth konstruktit te fjalise suaj se kategoria "vajzat shqiptare" eshte nen-bashkesi e grupit "shqiptare", prandaj kisha thene se menyra si jeni shrehur nuk ka ndonje kuptim!!!

Sa i perket temes, me duhet te them se nuk kam qene ndonjehere ne qytetin e Munchenit, dhe nuk e di se si cfare eshte niveli i emigranteve shqiptare ne kete qytet, por me duhet te theksoj se edukata e ulet eshte pasoje direkte e arsimimit te dobet. Pa arsimim kualitativ, dhe pa bashkepunim mes familjes dhe institucioneve arsimore, te cilat i ndjek rinia shqiptare, kudoqofshin ne mergim apo ne vendlindje, rezultati gjithmone do te jete i njejte!
Eshte vertete mekat, qe edhe sot e kesaj dite shume prinder/familje konsiderojne se paraja e fituar permes cfaredo profesioni/zanati eshte shume me e vlefshme sesa arsimimi i denje dhe qenesor si per ata personalisht, por dhe femijet e tyre.
Ky lloj sistemi vlerash nuk sjell me shume sesa varferim te metutjeshem intelektual kulturor e shpirteror te Botes shqiptare. Cdo femije deri ne moshen e pjekurise meriton te kaloje neper faza te shendosha zhvillimi intelektual, dhe kjo arrihet vetem permes arsimimit kualitativ dhe bashkepunimit te ngushte familje-institucione arsimore!

Arb
23-12-06, 21:33
un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.:frown: :frown: :frown: :frown:

E si erdhe ne kete perfundim, aty nen hijen e pemes tende?

ARI_03
24-12-06, 02:12
Se besoj se do te gjesh mbeshtetetjen e mendimit tend....sepse vet tiltulli i temes nuk eshte shum bindes,,,,,,hahahahahah

DritonPR
25-12-06, 16:48
shqiptart ma te pa edukune jon POLITIKANT a nuk e keni dit aaa

GURI SYLAJ
01-01-07, 12:32
Vetem me nje kusht une i jap te drejte autorit dhe kete ne rast se ka dal para pasqyres dhe ne te e sheh "komunitetin shqiptare "te Münichut!
Pasqyra nuk genjen ajo te ndihmon shume me e pa realitetin e keti"komuniteti" te pa edukuar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gjini
24-01-07, 12:33
NUk pajtohem me ate vlersim qe vetem ne münchen ka te till. po ata jan gati ne tere europen dhe perfate te keq e kan trasheguar shum mire adetin e pushtuesit 500 vjeqar Turku mutit shum mire.
Pra mjafton te jesh ne nje vend publike dhe syri pas pak te dallon se a ka shqiptare aty dhe 60% e dallon se cili eshte.

Kur thot ky se ne münchen ka ma shum , ndoshta per arsye se ata nuk kan dijte me shkua ma larg dhe kur jan nise per gjermani ne stacionin e pare jon ndal. dhe keshtu disa jon ndreq dhe kan ece perpjete nga veriu.

gjini
24-01-07, 12:37
Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung
po nga je ti dhe ku jeton, nese jeton aty merru me edukimin e tyre dhe mundesh me arrit rezullatet.

Po merri me te mire se me ten keq i qete fes krejt

Marco
24-01-07, 14:24
Nje Ashtu Pershendetje Prishtinase


Un Mendova Te Flas Per Shumicen E Shqipetarve Qe Gjinden Ne Mynih ; Pershkak Te Profesionit Tim Me Ka Ra Rasti Ti Shetis Thuja Se Te Xhithat Qytetet E Gjermanis Por Mendoj Se Dallimi Eshte Shum I Mall Ndermjet Qyteteve Me Ka Ra Rasti Te Mar Pjes Ne Shum Mbremje Rinore Ne Shum Qytete Mu Me Kan Pelqyer Shum Organizimet Kurse Ne Mynih Nuk Funksionon As Gje Fatkeqesisht Tung

Hahaha Qyqavica mir e ki por une smendoj se nese nuk ka organizime te jen te pa Edukuar Perkundrazi , Ata ma merr mendja “mirren me jeten e tyre e jo si psh. vjen nji kengetar (MEDA - arabisht)edhe kendon kėng te marruna nga Serbishtja edhe e lan ftyren se kinse Producenti , Ma mir shko ndegjoje Origjinalin se mu mashtru me kopje se vetveten po e qet posht ..
Integrimi nuk oshte asimilim , sepse asimilm sod nuk ka as personat e Adaptuar e le mu banore ne vendet tjera . Ju pershendes :wink:

Guri i madh
24-01-07, 22:20
haj pra se masi po bajshe mzik kur te vish heren tjeter ne Münschen ne Haupt bahnhof kena me dal perpara e kena me ta dhan nga nji qese KARRAMELA

Amina
27-01-07, 20:15
Ju lutem pa paragjykime ne keto raste. Nuk do te thote se ne qofte se ju qyqavicakeni pasur pervoje, qe ju dergon te nje perfundim, se shqipetaret me te paedukuar jan ne Muenchen, se eshte edhe vertet ashtu.
Jo se te gjithe ne nje thes nuk shtihen jo.
Nuk mund te them se kam takuar shume shqipetare nga Muenchen, po jam e bindur se ashtu nuk eshte, se edhe ne Muenchen ka studenta shqipetare.
Mos shko kurr prej nje rasti ne te pergjithshem, se edhe Einstein ka bere te njejtin gabim hehehhe

Guri i madh
01-02-07, 17:14
pėrshendetje qyqavica

mė vjen keq sa i pėrket ktyre mendimeve qe vajzat shqiptare kan ne pėrgjithėsi pėr shqiptarė mirėpo krejt ajo mvaret se si eshte i krijuarė personi nga kultura respekti ndajė tjetrit pa mar parasysh femer apo mashkull, por unė mendojė se edhe femrat shqiptare kanė hy ne nje fazė qe nuk kan kurfar respekti mirpo ajo eshte diqka personale dhe ne ne pėrfgjithėsi mendojė se kemi nevojė pėr pėrmirėsim .
dentist pershendetje
jo ky qyqavica esht mashkull ka qen azyl kerkus ne münschen me azyl te perfunduar dulldung abschibung po pas lufte ka shkue ne kosov e esht angazhue ne shoqatat e vet quajtura te dala nga lufta .
ky nuk esht muzikant nji vlla e ka muzikant po kurr nuk ka qen ne perendim per mbramje rinore ky tani jeton ne mazgit afer kastriotit

Vin-Diesel
07-02-07, 18:59
un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.:frown: :frown: :frown: :frown:

Ska Mal Pa thi !!

E_Zjarrta
09-02-07, 22:15
Ne secilin qytet Ka shqiptare e ka edhe Gomare por duhet te shikosh se ka me shume shqiptare apo Gomare mendoj se qendron shum gabim per shqiptaret e Münihut pasi qe aty eshte nje mal i madh e ne malin e madh ka lepuj , lule , drenusha e qe besa edhe derra te egermos Folni ne shumes por me fakte

instruktori
09-02-07, 22:46
Shqipetaret me te pa edukuarit jane Qeveritaret e Kosoves e jo ata qe jetojne ne diaspore.
Muncheni eshte qytet i lashte dhe ka kultur te lashte.
Ne te jetojne shum shqipetare dhe normal se ka edhe sjellje te keqija .
Shiqoni qeveritaret e Kosoves sa jan te pa edukuar.
Vlersone vete???

Bronx
17-02-07, 23:32
un mendoj dhe jam shum i bindur se shqipetaret e münchenit jan shum te pa edukuar dhe shum arugant dhe apsolut te pa organizuar.:frown: :frown: :frown: :frown:

nuk esht e vertet. siq tregove edhe vet ti po mendon por ky esht problemi i yt. nese shkruan kshtu athere te lutem tregoje arsyjen (Die Gründe).

une vet jetoj qe 17 vite ne münchen, dhe nuk pajtona me fjalimin tende.

por ti me dukesh po flet p dijani.

Pupi
20-02-07, 19:16
heyyyy! kush more po e nguc Mynihun.
Hajt se po ju ban te fala nje shqiptar jo isjellshem nga ketu.

SoKoLi-i-Maleve
21-02-07, 05:26
Une mendoj se shqiptaret ma te pa edukuar jan ata qe kan fillue kete teme me te cilen akuzojn dhe shpifin per vllaznit e vet se a jan apo si jan,kur se kan iden,se ca shkruajn.

Daja POLIC
27-02-07, 01:36
hajt hajt mos folni , shqiptart keshtu shqiptart ashtu...

Boll te mir jemi , veq kush na ka inatin

Guri i madh
27-02-07, 17:07
hajt hajt mos folni , shqiptart keshtu shqiptart ashtu...

Boll te mir jemi , veq kush na ka inatino daja polic ky qyqavica ket tem e ka hapur me po se kush po reagon se ky vet ka qen ne MÜNSCHEN si azyl kerkus po daja HITLER ja ka dhan ABSCHIBUNGIN e ka kthye andej kah ka ardh bile i ka than mjaft ke tubue pare nga fondet per KOSOVEN qe at,her kan funksionue

qyqavica
22-04-07, 21:35
op guri i madh hehehe ,sa informata te mira dhe te sakkta pasket per qyqavicen more.sa po hup koh ktu pallavra tu shkru sta mer mendja se te nevojitet nje kurs i gjuhes gjermane per ta ditur se si shkruhet münschen gjermonisht .misi pe din se ku eshte bahnhofi ne münchen...vetem se ne te dy jemi nga qyqavica sdomethen se jemi te njejt..

qyqavica
22-04-07, 21:59
oo guri i madh ne qoftese nuk i nderpren kto pallavra e kto fyrje ateher dot i shkruaj te gjith emrat e familjarve te tu e ateher zotri do ta shifni a vi nga mazgiti apo vi nga nje fshat shum ma afer teje fol me argumente se as nuk jam azilant e as nuk um ka largu as kush nga gjermanija por jetoj ne gjermani ende dhe e kam nje pozit shum ma te lart se ju ...und tschüss